PDA

Επιστροφή στο Forum : Να δηλώσω βλάβη για την ταχύτητα συγχρονισμού;



objectref
04-04-08, 13:42
Καλημερα,

εκανα μεταφορα απο Otenet 768 σε Connx 2Mbit. Η αναβαθμιση εγινε αλλα ο router μου (ο οποιος δουλευει σωστα) συγχρονιζει στα 1500 kbps αντι για 2048.
Εχω αρκετα υψηλο attenuation (51) το οποιο δειχνει να ειμαι στα 3.700 μετρα απο το DSLAM. Τι γνωμη εχετε, να το δηλωσω σαν "βλαβη" για να το ξανακοιταξουν η το attenuation δεν θα μου επιτρεπει να συγχρονισω στα 2mbits ?

Ευχαριστω πολυ.

toxicity
04-04-08, 14:14
Αστειεύεσαι, μ'αυτό το attenuation θα πρέπει να πετάς από την χαρά σου που πιάνεις 1500

objectref
04-04-08, 14:20
Αστειεύεσαι, μ'αυτό το attenuation θα πρέπει να πετάς από την χαρά σου που πιάνεις 1500

Χμμμ...και το ειχα ψυλιαστει οτι μπορει να την "εχω κατσει" (για να μην πω τιποτα αλλο) με αυτο το attenuation...

Οποτε να μην μπω στον κοπο ε ?:hmm:

windybob73
04-04-08, 14:27
Θεωρητικα μπορεις να πιασεις εως 4700 οποτε αποψη μου ειναι να το κυνηγησεις.
Εγω με 47 att συγχρονιζα στα 7000 παντως.

ariadgr
04-04-08, 15:12
εκανα μεταφορα απο Otenet 768 σε Connx 2Mbit. Η αναβαθμιση εγινε αλλα ο router μου (ο οποιος δουλευει σωστα) συγχρονιζει στα 1500 kbps αντι για 2048.
Εχω αρκετα υψηλο attenuation (51) το οποιο δειχνει να ειμαι στα 3.700 μετρα απο το DSLAM. Τι γνωμη εχετε, να το δηλωσω σαν "βλαβη" για να το ξανακοιταξουν η το attenuation δεν θα μου επιτρεπει να συγχρονισω στα 2mbits ?

Δώσε μας τα στατιστικά συγχρονισμού σου και το μοντέλο του router.

hel
04-04-08, 15:17
Χμμμ...και το ειχα ψυλιαστει οτι μπορει να την "εχω κατσει" (για να μην πω τιποτα αλλο) με αυτο το attenuation...

Οποτε να μην μπω στον κοπο ε ?:hmm:

Τσέκαρε τις καλωδιώσεις σου.
Κανονικά μπορείς να πιάσεις παραπάνω.
Δοκίμασε χωρίς σπλίτερ και τηλέφωνα, μόνο του το ρουτερ πάνω στη γραμμή.

objectref
04-04-08, 15:18
Δώσε μας τα στατιστικά συγχρονισμού σου και το μοντέλο του router.

Δυστηχως ειμαι στη δουλεια τωρα και τα στατιστικα δεν τα εχω. Θα τα εχω ομως το βραδυ οποτε και θα τα βαλω. Χρειαζεσαι καποια συγκεκριμενα στοιχεια η οτι υπαρχει στο "ADSL Statistics" να τα κανω post εδω ?

Ο router ειναι ο USR 9107 με το τελευταιο firmware.

ariadgr
04-04-08, 15:25
Δυστηχως ειμαι στη δουλεια τωρα και τα στατιστικα δεν τα εχω. Θα τα εχω ομως το βραδυ οποτε και θα τα βαλω. Χρειαζεσαι καποια συγκεκριμενα στοιχεια η οτι υπαρχει στο "ADSL Statistics" να τα κανω post εδω ?

Δώσε μας τη σελίδα που δείχνει attenuation, SNR, ταχύτητα συγχρονισμού.

Η γραμμή είναι PSTN ή ISDN;

objectref
04-04-08, 15:37
Δώσε μας τη σελίδα που δείχνει attenuation, SNR, ταχύτητα συγχρονισμού.

Η γραμμή είναι PSTN ή ISDN;

PSTN ειναι. Τα στοιχεια που λες θα τα κανω post το βραδυ. Ευχαριστω! :)

objectref
04-04-08, 21:18
Μολις μπηκα σπιτι (με το μπουφαν ειμαι ακομα...:rofl:).

Λοιπον, οριστε τα στοιχεια:

Mode: G.DMT
Type: Fast
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 8.0 30.0
Attenuation (dB): 50.0 22.5
Output power (dBm): 16.6 11.9
Attainable rate (Kbps): 1632 1024
Rate (Kbps): 1600 256
K (number of bytes in DMT frame): 51 9
R (number of check bytes in RS code word): 0 0
S (RS code word size in DMT frame): 1 1
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 14513 14511
Super Frame Errors: 9 0
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 4 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 931140 0
Data Cells: 8441 0
Bit Errors: 0 0

Total ES: 8 0
Total SES: 0 0
Total UAS: 15 0

pnikolo
04-04-08, 23:40
Μολις μπηκα σπιτι (με το μπουφαν ειμαι ακομα...:rofl:).

Λοιπον, οριστε τα στοιχεια:

Mode: G.DMT
Type: Fast
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 8.0 30.0
Attenuation (dB): 50.0 22.5
Output power (dBm): 16.6 11.9
Attainable rate (Kbps): 1632 1024
Rate (Kbps): 1600 256
K (number of bytes in DMT frame): 51 9
R (number of check bytes in RS code word): 0 0
S (RS code word size in DMT frame): 1 1
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 14513 14511
Super Frame Errors: 9 0
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 4 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 931140 0
Data Cells: 8441 0
Bit Errors: 0 0

Total ES: 8 0
Total SES: 0 0
Total UAS: 15 0

Κανε αυτο που σου ειπε ο hel πιο πανω :oneup:
Και να ξερεις οι βλαβες ειναι 121 οχι 134 :whistle:

objectref
04-04-08, 23:55
Τσέκαρε τις καλωδιώσεις σου.
Κανονικά μπορείς να πιάσεις παραπάνω.
Δοκίμασε χωρίς σπλίτερ και τηλέφωνα, μόνο του το ρουτερ πάνω στη γραμμή.

Χμμμ...εννοεις να βγαλω ενα αλλο τηλ. που εχω πανω στη γραμμη καθως και το φιλτρο που υπαρχει εκει μαλλον ε?
θα το κανω και θα σς πω.

pnikolo
05-04-08, 00:13
Χμμμ...εννοεις να βγαλω ενα αλλο τηλ. που εχω πανω στη γραμμη καθως και το φιλτρο που υπαρχει εκει μαλλον ε?
θα το κανω και θα σς πω.

Σκετο το ρουτερ στη γραμμη του οτε. Αποσυνδεσε και την παραλληλη γραμμη απο πανω. :oneup:

objectref
05-04-08, 00:21
Σκετο το ρουτερ στη γραμμη του οτε. Αποσυνδεσε και την παραλληλη γραμμη απο πανω. :oneup:

Το εκανα και μαλιστα εβγαλα και ενα τηλ. που ειχα σε μια αλλη μπριζα τηλ. στο σπιτι (και αυτο εχει φιλτρο) και παλι συγχρονιζει γυρω στα 1500.
Ηταν δηλ. ο router τελειως μονος του. Α, στην πριζα του τηλ. που συνδεεται ο router, υπαρχει ενα κολλημενο (δεν ξερω πως λεγεται) τετραγωνο ασπρο πλαστικο (περιγραφη για γελια ειναι αυτη, το ξερω, αλλα αμα δεν ξερεις απο αυτα...) το οποιο συνδεεται πρωτα αυτο στο φισ του τηλ. και δινει 2 υποδοχες για τηλ/modem. Εβαλα τον router στη μια απο αυτες. Παιζει ρολο αυτο ?

pnikolo
05-04-08, 01:17
Το εκανα και μαλιστα εβγαλα και ενα τηλ. που ειχα σε μια αλλη μπριζα τηλ. στο σπιτι (και αυτο εχει φιλτρο) και παλι συγχρονιζει γυρω στα 1500.
Ηταν δηλ. ο router τελειως μονος του. Α, στην πριζα του τηλ. που συνδεεται ο router, υπαρχει ενα κολλημενο (δεν ξερω πως λεγεται) τετραγωνο ασπρο πλαστικο (περιγραφη για γελια ειναι αυτη, το ξερω, αλλα αμα δεν ξερεις απο αυτα...) το οποιο συνδεεται πρωτα αυτο στο φισ του τηλ. και δινει 2 υποδοχες για τηλ/modem. Εβαλα τον router στη μια απο αυτες. Παιζει ρολο αυτο ?

Λογικα διαχωριστης (spliter)! Προσεξε ομως απο πια μερια πηρες η μια λεει TEL απο την αλλη να παρεις που μπορει να λεει (dsl/modem/router), αλλα καλυτερα θαναι να βγαλεις και αυτο γιατι καμια φορα φταιει κι αυτο ;)

objectref
05-04-08, 20:19
Λογικα διαχωριστης (spliter)! Προσεξε ομως απο πια μερια πηρες η μια λεει TEL απο την αλλη να παρεις που μπορει να λεει (dsl/modem/router), αλλα καλυτερα θαναι να βγαλεις και αυτο γιατι καμια φορα φταιει κι αυτο ;)

Κατηργησα οτι μπριζα/φιλτρο τηλ. υπαρχει στο σπιτι κι επειδη αυτο το "splitter" ειναι κολλημενο πανω στην πριζα, εβαλα τον router να συνδεθει σε αλλο φισ τηλ., σε αλλο δωματιο. Συγχρονιζει παλι στα 1500 αντε 1600.
Μαλλον θα τους παρω τηλεφωνο...:hmm:

emeliss
05-04-08, 21:33
Το πιθανότερο είναι να μην μπορεί να γίνει κάτι λόγω μεγάλης απόστασης. Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις κράτα την 2Mb. Αν όμως ξεκινήσει και κάνει νερά γύρνα στην 768.

objectref
05-04-08, 21:44
Το πιθανότερο είναι να μην μπορεί να γίνει κάτι λόγω μεγάλης απόστασης. Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις κράτα την 2Mb. Αν όμως ξεκινήσει και κάνει νερά γύρνα στην 768.

Πως μπορω να καταλαβω αν εχω αποσυνδεσεις ?? Οταν ο χρησιμοποιω παντως (καποιες ωρες την ημερα) δεν εχω προβληματα, δεν βλεπω δηλ. κατι περιεργο.
Τωρα π.χ. ειδα οτι εχει συγχρονισει στα 1600 kbps. Δεν ξερω μονο μηπως πρεπει να το αφησω ως εχει γιατι αν τους παρω τηλ. μπορει να το κανουν χειροτερο...πΟΤΕς ειναι αυτος! :whistle:

Edit: Επειδη δεν εχω ακομα καταλαβει, το αν συγχρονιζει με την ταχυτητα την οποια εχεις "συμφωνησει" με τον εκαστοτε παροχο, εξαρταται απο την αποσταση με το DSLAM ?? Δηλαδη τα 3.700 μετρα που ειμαι μακρυα απο αυτο, δικαιολογειται να μην συγχρονιζει στα 2mbit αλλα σε λιγοτερο ??

dpa2006
05-04-08, 22:40
καλησπερα,για να καταλαβεις οτι εχεις αποσυνδεσεις θα πρεπει να δεις το log αρχειο του ρουτερ σου-απα τα στατιστικα να υποθεσω οτι εχεις us robotics?θα πρεπει να βλεπεις καπου:disconnected ή disconnection.
για την ταχυτητα που μπορεις να πιασεις:
Σε τι ταχύτητες θα κλειδώνει το modem μου στο ADSL2+ και με τι dB ; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
εξηγησεις για το γιατι δεν πιανω μεγαλες ταχυτητες FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
ένα δειγμα για το τι μπορει να σου προσφερει η γραμμη σου σε ADSL2+ δειχνει το adsl calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)
κατα τη γνώμη μου δηλωσε βλαβη και ζητησε ελεγχο γραμμης για το ποσο μπορεις πραγματικα να πιασεις,θεωρητικα με ADSL2+ ως 4,αλλα αυτο θα στο πει καλυτερα ο παροχός σου.

objectref
05-04-08, 22:57
καλησπερα,για να καταλαβεις οτι εχεις αποσυνδεσεις θα πρεπει να δεις το log αρχειο του ρουτερ σου-απα τα στατιστικα να υποθεσω οτι εχεις us robotics?θα πρεπει να βλεπεις καπου:disconnected ή disconnection.
για την ταχυτητα που μπορεις να πιασεις:
Σε τι ταχύτητες θα κλειδώνει το modem μου στο ADSL2+ και με τι dB ; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
εξηγησεις για το γιατι δεν πιανω μεγαλες ταχυτητες FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
ένα δειγμα για το τι μπορει να σου προσφερει η γραμμη σου σε ADSL2+ δειχνει το adsl calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)
κατα τη γνώμη μου δηλωσε βλαβη και ζητησε ελεγχο γραμμης για το ποσο μπορεις πραγματικα να πιασεις,θεωρητικα με ADSL2+ ως 4,αλλα αυτο θα στο πει καλυτερα ο παροχός σου.

Σ'ευχαριστω! Τα 2 απο αυτα τα ειχα ηδη διαβασει.ADSL2+ δεν χρησιμοποιω γιατι οπως μου ειπαν και παιδια απο εδω, δεν εχει νοημα για 2mbit που ειναι η γραμμη μου. Αλλωστε, αν το δηλωσω αυτο στον router μου (us robotics εχω ναι, 9107) κανει περιπου 3/4 της ωρας να συγχρονισει (δεν ξερω γιατι).

Κοιταξα στο log της otenet (απο otenet εχω μεταφερεθει στο conn-x) και τις τελευταιες μερες βλεπω σαν disconnect cause = " user request ". Οποτε δεν βλεπω να εχω disconnect εκτος απο μερικα ανοιξε/κλεισε δικα μου.

Γενικα, παντως, και αν εχω καταλαβει καλα, οσο και ν'απεχεις απο το DSLAM, οι ταχυτητες περι των 2mbit θεωρουνται πολυ χαμηλες για να βλεπει καποιος προληματα συγχρονισμου, ακομα και αν απεχει 3.7 k.m οπως εγω. Εκτος βεβαια αν τα καλωδια που υπαρχουν μεσα στο σπιτι (και που αναφερονται ως πηγη τετοιων προβληματων σε ενα απο τα αρθρα που μου εδωσες) ειναι κουκουρουκου...(παντως με τα ιδια καλωδια 2 εβδομαδες πριν, δουλευα 768kbps κανονικοτατα)

dpa2006
05-04-08, 23:10
Σ'ευχαριστω! Τα 2 απο αυτα τα ειχα ηδη διαβασει.ADSL2+ δεν χρησιμοποιω γιατι οπως μου ειπαν και παιδια απο εδω, δεν εχει νοημα για 2mbit που ειναι η γραμμη μου. Αλλωστε, αν το δηλωσω αυτο στον router μου (us robotics εχω ναι, 9107) κανει περιπου 3/4 της ωρας να συγχρονισει (δεν ξερω γιατι).

Κοιταξα στο log της otenet (απο otenet εχω μεταφερεθει στο conn-x) και τις τελευταιες μερες βλεπω σαν disconnect cause = " user request ". Οποτε δεν βλεπω να εχω disconnect εκτος απο μερικα ανοιξε/κλεισε δικα μου.

Γενικα, παντως, και αν εχω καταλαβει καλα, οσο και ν'απεχεις απο το DSLAM, οι ταχυτητες περι των 2mbit θεωρουνται πολυ χαμηλες για να βλεπει καποιος προληματα συγχρονισμου, ακομα και αν απεχει 3.7 k.m οπως εγω. Εκτος βεβαια αν τα καλωδια που υπαρχουν μεσα στο σπιτι (και που αναφερονται ως πηγη τετοιων προβληματων σε ενα απο τα αρθρα που μου εδωσες) ειναι κουκουρουκου...(παντως με τα ιδια καλωδια 2 εβδομαδες πριν, δουλευα 768kbps κανονικοτατα)

εαν πραγματι στο log αρχειο δεν παρατηρεις άλλα disconnects τοτε καλο θα ειναι να δηλωσεις βλαβη στο 121 και να αναλαβει ενας τεχνικός τον έλεγχο.το προβλημα πιθανον να οφειλεται στο DSLAM ή/και πόρτα στην οποία συνδέεσαι πλεον.ειναι μια λογικη εξηγηση.
αυτο ομως που δεν ξερω ειναι κατα ποσον μπορεις να το ελεγξεις μονος σου.:hmm:

pnikolo
06-04-08, 03:37
Το πιθανότερο είναι να μην μπορεί να γίνει κάτι λόγω μεγάλης απόστασης. Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις κράτα την 2Mb. Αν όμως ξεκινήσει και κάνει νερά γύρνα στην 768.

Δεν υπαρχει πια 768 καταργηθηκε. Απο 1024 ξεκιναει ο οτε ;)

emeliss
06-04-08, 08:43
Δεν υπαρχει πια 768 καταργηθηκε. Απο 1024 ξεκιναει ο οτε ;)

Λεπτομέρειες.... :)

objectref
09-04-08, 17:06
Πηρα σημερα το 121 και δηλωσα το θεμα για ελεγχο. Θα ενημερωσω οταν γινει κατι, ετσι για να μας λυθει και η απορια...

objectref
22-04-08, 11:54
Λοιπον, απλα προς ενημερωση:

Σημερα με πηραν απο τον ΟΤΕ (αφου το ειχα δηλωσει σαν βλαβη). Ο ανθρωπος μου ειπε αυτο περιπου που ειπε και ο emeliss πιο πανω, οτι δηλ. εκει που μενω ειμαι πολυ μακρια απο το DSLAM και αντε μεχρι 2mbits το πολυ να δουλευουν τα modem/router. Επειδη σε μενα δεν δουλευει ουτε τοσο, ελεγξε μου ειπε τη γραμμη και σημερα/αυριο πρωι το αργοτερο θα εχει αλλαξει το port σε ενα διπλανο που παρουσιαζει 2-3 (db ?) λιγοτερο θορυβο οποτε και ειναι πιθανο να πιασω καλυτερο κλειδωμα, μπορει και 2mbits.
Σε αντιθετη περιπτωση μου ειπε να αλλαξω το τιμολογιο και να το κανω 1 mbit (πργμα που δε λεει γιατι η διαφορα ειναι μονο 3 ευρω νομιζω οποτε θα το αφησω να κλειδωνει στα 1300-1500 kbps)

Αυτα. Το βραδυ η αυριο πρωι θα ξερω αν εχει γινει κατι προς το καλυτερο η μεινει τελικα το ιδιο.

manoulamou
22-04-08, 12:00
Πολλοι παρ ολο που δεν πιανουν την ταχυτητα download που πληρωνουν
εξακολουθουν να παραμενουν στο πακετο καθαρα για το υψηλο upload!
;)

platonas
22-04-08, 20:25
Να ρωτησω και εγω κατι...εχω τα παρακατω στατιστικα

DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 13.208
Data Transferred (Sent/Received) [kB/MB]: 765,00 / 2,54
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,5 / 26,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 9,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 7.094 / 0
CRC Errors (Up/Down): 7.094 / 30
HEC Errors (Up/Down): 9.649 / 23

Δεν θα επρεπε να ειμαι στα 17 αντε 15 ?
Παντα παιζω απο 12 εως 13. Εχω παρει μετρησεις απο τον κατανεμητη και ειναι ιδιες !

Να δωσω βλαβη ?
Κ βλεπω και πολλα λαθη στο up

pnikolo
22-04-08, 20:38
Να ρωτησω και εγω κατι...εχω τα παρακατω στατιστικα

DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 13.208
Data Transferred (Sent/Received) [kB/MB]: 765,00 / 2,54
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,5 / 26,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 9,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 7.094 / 0
CRC Errors (Up/Down): 7.094 / 30
HEC Errors (Up/Down): 9.649 / 23

Δεν θα επρεπε να ειμαι στα 17 αντε 15 ?
Παντα παιζω απο 12 εως 13. Εχω παρει μετρησεις απο τον κατανεμητη και ειναι ιδιες !

Να δωσω βλαβη ?
Κ βλεπω και πολλα λαθη στο up

Σωστα τα λες. Δωσε ελεγχο για χαμηλη ταχυτητα και οτι βγει. Δε βλεπω τιποτα κακο στα χαρακτηριστικα σου :oneup:

Cloudman
23-04-08, 14:20
Λοιπον, απλα προς ενημερωση:

Σημερα με πηραν απο τον ΟΤΕ (αφου το ειχα δηλωσει σαν βλαβη). Ο ανθρωπος μου ειπε αυτο περιπου που ειπε και ο emeliss πιο πανω, οτι δηλ. εκει που μενω ειμαι πολυ μακρια απο το DSLAM και αντε μεχρι 2mbits το πολυ να δουλευουν τα modem/router. Επειδη σε μενα δεν δουλευει ουτε τοσο, ελεγξε μου ειπε τη γραμμη και σημερα/αυριο πρωι το αργοτερο θα εχει αλλαξει το port σε ενα διπλανο που παρουσιαζει 2-3 (db ?) λιγοτερο θορυβο οποτε και ειναι πιθανο να πιασω καλυτερο κλειδωμα, μπορει και 2mbits.
Σε αντιθετη περιπτωση μου ειπε να αλλαξω το τιμολογιο και να το κανω 1 mbit (πργμα που δε λεει γιατι η διαφορα ειναι μονο 3 ευρω νομιζω οποτε θα το αφησω να κλειδωνει στα 1300-1500 kbps)

Κυνήγα το! Εγώ με την ίδια απόσταση πιάνω 2mbps με καλές ταχύτητες και χωρίς αποσυνδέσεις. Για του λόγου το αληθές, ιδού τα στατιστικά μου.

yiapap
23-04-08, 14:24
@objectref
+1 κι από μένα.
Με το attenuation και το SNR που έχεις έπρεπε να τα πιάνεις τα 2048!

Δες τα δικά μου στατιστικά να καταλάβεις (κλειδώνω από 1600~2048)

<edit>
Επίσης δοκίμασε και με άλλο router!

objectref
24-04-08, 18:00
@objectref
+1 κι από μένα.
Με το attenuation και το SNR που έχεις έπρεπε να τα πιάνεις τα 2048!

Δες τα δικά μου στατιστικά να καταλάβεις (κλειδώνω από 1600~2048)

<edit>
Επίσης δοκίμασε και με άλλο router!

Παιδια ευχαριστω για τις γνωμες!. Λοιπον, σημερινα και final news:

Αυτο που εκανε τελικα ο τενχικος προχθες το πρωι δεν επιασε με αποτελεσμα να κλειδωνει ο router μου στα 2.600 kbps (...) με 1000 downstream...:sorry: Οπως καταλαβαινετε δεν δουλευε τιποτα. Τηλ. στο 121 3 φορες και σημερα μιλησα με το "κεντρικο" σημειο βλαβων. Απο εκει το κοιταξαν, με πηραν σε λιγο και μου ειπαν οτι και στα 2mbits που ημουν, ειχα πολλες διακοπες και λογω πολυ μεγαλης αποσασης και θορυβου γραμμης, δεν προκειται να κλειδωσει ποτε σωστα στα 2mbits. Θα εχω λεει πολλες αποσυνδεσεις και πολλες διακυμανσιες στην ταχυτητα μου (αυτο το δευτερο για να ειμαι ειλικρινης, το ειχα διαπιστωσει κι εγω). Μου το αλλαξαν στο 1mbit και αλλαξαν και το τιμολογιο αναλογα.

Παντως, τωρα δουλευει μια χαρα. Απο το να μην εχω καθολου η να πληρωνω για 2 και να εχω 1.2 με διακυμανσεις καλυτερα 1 αλλα σταθερο.

Αυτα!


EDIT: yiapap, ειχα δοκιμασει και με αλλο router, αυτον που δινει ο πΟΤΕς (baudtec) αλλα παρουσιαζε ακριβως το ιδιο πραγμα.

pnikolo
24-04-08, 18:17
Παιδια ευχαριστω για τις γνωμες!. Λοιπον, σημερινα και final news:

Αυτο που εκανε τελικα ο τενχικος προχθες το πρωι δεν επιασε με αποτελεσμα να κλειδωνει ο router μου στα 2.600 kbps (...) με 1000 downstream...:sorry: Οπως καταλαβαινετε δεν δουλευε τιποτα. Τηλ. στο 121 3 φορες και σημερα μιλησα με το "κεντρικο" σημειο βλαβων. Απο εκει το κοιταξαν, με πηραν σε λιγο και μου ειπαν οτι και στα 2mbits που ημουν, ειχα πολλες διακοπες και λογω πολυ μεγαλης αποσασης και θορυβου γραμμης, δεν προκειται να κλειδωσει ποτε σωστα στα 2mbits. Θα εχω λεει πολλες αποσυνδεσεις και πολλες διακυμανσιες στην ταχυτητα μου (αυτο το δευτερο για να ειμαι ειλικρινης, το ειχα διαπιστωσει κι εγω). Μου το αλλαξαν στο 1mbit και αλλαξαν και το τιμολογιο αναλογα.

Παντως, τωρα δουλευει μια χαρα. Απο το να μην εχω καθολου η να πληρωνω για 2 και να εχω 1.2 με διακυμανσεις καλυτερα 1 αλλα σταθερο.

Αυτα!


EDIT: yiapap, ειχα δοκιμασει και με αλλο router, αυτον που δινει ο πΟΤΕς (baudtec) αλλα παρουσιαζε ακριβως το ιδιο πραγμα.

Εισαι ατυχος. Επρεπε τα 2 να τα πιανεις καλα με τα στατισικα σου :sorry:
Δεν ξερω αν ειχες δοκιμασει να εχεις το ρουτερ σου σε adsl (v1) mode :hmm:
Αλλα παλι καλα που με 1 δεν εχεις προβλημα :oneup:

objectref
24-04-08, 18:20
Εισαι ατυχος. Επρεπε τα 2 να τα πιανεις καλα με τα στατισικα σου :sorry:
Δεν ξερω αν ειχες δοκιμασει να εχεις το ρουτερ σου σε adsl (v1) mode :hmm:
Αλλα παλι καλα που με 1 δεν εχεις προβλημα :oneup:

Το ξερω οτι ειμαι ατυχος, δεν περιμενα τον πΟΤΕ για να το καταλαβω...χεχεχε...:p Το router το ειχα δοκιμασει σε adsl(v1), οπως λες και παλι δεν ειχε γινει τιποτα.

Τεσπα, δεν με πολυενδιαφερει αφου δουλευει τωρα. Ειναι και η κ@λοδουλεια μου τετοια που 2 μερες δεν ειχα internet και λες και δεν ειχα νερο...1 (mbit) και ξερο ψωμι! :)

Cloudman
24-04-08, 22:36
EDIT: yiapap, ειχα δοκιμασει και με αλλο router, αυτον που δινει ο πΟΤΕς (baudtec) αλλα παρουσιαζε ακριβως το ιδιο πραγμα.

Δηλαδή, περίμενες με το baudtec διαφορά προς το καλύτερο κιόλας;:lol:

objectref
24-04-08, 23:21
Δηλαδή, περίμενες με το baudtec διαφορά προς το καλύτερο κιόλας;:lol:

χεχε...οχι αλλα λεμε καμμια μ@λ@κια να περναει η ωρα...:rofl:

Το μονο μου παραπονο παντως, ειναι οτι οτανκανεις μια νεα συνδεση adsl/αναβαθμιση, θα πρεπει να βλεπουν που ειναι η γραμμη αρα και η αποσταση απο το dslam και σε περιπτωσεις σαν τη δικη μου να σου λενε οτι μπορει να υπαρχει προβλημα. Δηλ. αν εγω παω αυριο και τους ζητησω 24mbits, θα μου πουν ενταξει ?? :hmm: Και τι θα εχω αν εδω δεν μπορει η 2αρα να δουλεψει σωστα ?? Θα γλυτωναν και αυτοι χρονο στα τηλεφωνα αλλα και εμεις...

pnikolo
25-04-08, 00:24
χεχε...οχι αλλα λεμε καμμια μ@λ@κια να περναει η ωρα...:rofl:

Το μονο μου παραπονο παντως, ειναι οτι οτανκανεις μια νεα συνδεση adsl/αναβαθμιση, θα πρεπει να βλεπουν που ειναι η γραμμη αρα και η αποσταση απο το dslam και σε περιπτωσεις σαν τη δικη μου να σου λενε οτι μπορει να υπαρχει προβλημα. Δηλ. αν εγω παω αυριο και τους ζητησω 24mbits, θα μου πουν ενταξει ?? :hmm: Και τι θα εχω αν εδω δεν μπορει η 2αρα να δουλεψει σωστα ?? Θα γλυτωναν και αυτοι χρονο στα τηλεφωνα αλλα και εμεις...

Αρχισαν να το κανουν τελευταια σε νεες συνδεσεις γιατι εφαγαν μεγαλη ηττα. Πεσανε ολοι, βαζανε 24αρες και κατεληγαν σε 2αρες. Ελπιζω να επεκταθει και στις αναβαθμισεις, αλλα εσυ ανηκεις στους ασταθμητους παραγοντες που δεν την πιανεις :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.