PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με λογαριασμό HOL



SynAck
04-04-08, 18:59
Καλησπέρες! Θα προσπαθήσω να γίνω όσο πιο σαφής μπορώ...

Είμαι συνδρομητής της Forthnet στο ιδιόκτητο δίκτυό της (μόνο Internet, τηλεφωνία από ΟΤΕ), από το Δεκέμβριο του 2007.
Πριν μπω στη Forthnet, είχα κάνει αίτηση στη HOL, αλλά μετά από 10 ημέρες απέστηλα fax διακοπής των ενεργειών ενεργοποίησης στη HOL έτσι ώστε να ξεκινήσω με τη Forthnet.

Παρ' όλα αυτά η HOL τότε με ενεργοποίησε, μιας και είπε ότι δεν πήρε ποτέ το fax. Έπειτα από 2 μέρες στη HOL, ενεργοποιούμαι στη Forthnet κι από τότε διατηρώ αυτή τη σύνδεση.

Ξανάστειλα μετά την ενεργοποίηση της Forthnet, fax στη HOL για διακοπή από την υπηρεσία. Από τότε δε με ξαναενόχλησε, αλλά΄σήμερα μου έστειλε ένα λογαριασμό για την πληρωμή 4 μηνών συνδρομής στη HOL.

Τους παίρνω τηλ. προσπαθώντας να τους εξηγήσω ότι δεν είμαι συνδρομητής τους, αλλά συνδρομητής της Forthnet, αφού εδώ και 4 μήνες χρησιμοποιώ τη σύνδεσή της. Μου είπανε ότι δεν πήρανε ποτέ το fax διακοπής που έστειλα και ότι πρέπει να ξαναστείλω πάλι άλλο. Επίσης είδανε στην καρτέλα μου ότι είμαι ενεργοποιημένος από 23/11/07.

Πως γίνεται να είμαι ενεργοποιημένος σε 2 εταιρίες ταυτόχρονα και να με χρεώνει η HOL για μια υπηρεσία που παίρνω από τη Forthnet? Υπάρχει κάποιος τρόπος να τους αποδείξω ότι τους 4 αυτούς μήνες δεν χρησιμοποιώ την υπηρεσία τους μιας και είμαι σε άλλο πάροχο? Είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω για κάτι που δε χρησιμοποιήσα ποτέ και στην τελική δε θέλησα να έχω? Ο ΟΤΕ μου λέει πάντως ότι σαν πάρoχο Internet στη γραμμή μου, βλέπει τη Forthnet.

Παρακαλώ μια βοήθεια γιατί αυτοί της HOL είναι τελείως άχρηστοι!

aa144
04-04-08, 22:21
Κακή ιδέα να κάνεις αυτό που έκανες, δεν συνιστάται σε κανέναν. Η διακοπή πριν την ενεργοποίηση έχει αυτούς τους κινδύνους, πάλι καλά που έχεις Internet από τη Forthnet, θα μπορούσε να έχει κολλήσει το σύστημα με την αίτησή σου και να μην είχες internet από κανέναν.

Τώρα καλύτερα να αρχίσεις τις καταγγελίες σε ΕΕΤΤ, Υπουργείο Ανάπτυξης, Καταναλωτικές οργανώσεις κτλ, πάντως μην λες ότι την υπηρεσία της Hol δεν την ήθελες, γιατί έκανες αίτηση εκεί. Ελπίζω πάντως να έχεις κάποια απόδειξη για το Fax διακοπής που έστειλες, αν δεν έχεις, ίσως αναγκαστείς να πληρώσεις και τέλη διακοπής.

Θα το ξαναπώ, κακή ιδέα, μην ακυρώνετε αίτηση πριν την ενεργοποίηση, μπορεί να προκύψει μεγάλο μπλέξιμο. Αλήθεια, εσύ γιατί την ακύρωσες τόσο σύντομα;

stefas
06-04-08, 21:32
Αν κοιτάξεις καλύτερα στην αίτηση που υπογράφεις για ενεργοποίηση θα δεις ότι δεν μπορείς να ακυρώσεις την αίτηση πριν τους 3 μήνες αναμονής. Αν δεν σε έχουν συνδέσει στους 3 μήνες τότε μπορείς να ζητήσεις ακύρωση της αίτησης. Έχουν λοιπόν κάθε νόμιμο δικαίωμα να σου ζητήσουν λεφτά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.