PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτακι PPP παντα κλειστό στο Siemens cl110



aod
05-04-08, 14:26
Χαιρεται. Μένω στην άνω γλυφάδα και εδώ και 2 βδομάδες έχει κλείσει το ppp φωτάκι πάνω στο modem. To φωτάκι DSL σταθεροποιείται ωραία και καλα αλλά το PPP τα δικά του. Πήρα το κέντρο τεχνικής υποστήριξης και μου είπαν να κάνω reset και να ξαναπεράσω τις ρυθμίσεις. Όπως καταλάβατε αυτο δεν βοήθησε στο πρόβλημά μου. Ποιό μπορεί να είναι αυτο το πρόβλημα (PPP έχει σχέση κατι με το authentication αλλά δεν ξέρω περισσοτερα.) και υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το διορθώσω?

Ευχαριστώ

Linus
05-04-08, 14:30
Μου έχει συμβεί και εμένα το πρώι να είναι σβηστό το λαμπάκι, και όντως με ρεσέτ δούλεψε

spdrosin
05-04-08, 15:47
Χαιρεται. Μένω στην άνω γλυφάδα και εδώ και 2 βδομάδες έχει κλείσει το ppp φωτάκι πάνω στο modem. To φωτάκι DSL σταθεροποιείται ωραία και καλα αλλά το PPP τα δικά του. Πήρα το κέντρο τεχνικής υποστήριξης και μου είπαν να κάνω reset και να ξαναπεράσω τις ρυθμίσεις. Όπως καταλάβατε αυτο δεν βοήθησε στο πρόβλημά μου. Ποιό μπορεί να είναι αυτο το πρόβλημα (PPP έχει σχέση κατι με το authentication αλλά δεν ξέρω περισσοτερα.) και υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το διορθώσω?

Ευχαριστώ

Δοκίμασες άλλο modem/router; :whistle:

Kirril
05-04-08, 16:08
Φιλαράκι και εμένα τα ίδια μου έκανε πριν τα χριστούγεννα και μετά από 2 βδομάδες και ένα κάρο τηλεφωνήματα στη Forthnet βγήκε μια άκρη και από τότε δεν έχω δει άλλο πρόβλημα.

hel
05-04-08, 20:49
Χαιρεται. Μένω στην άνω γλυφάδα και εδώ και 2 βδομάδες έχει κλείσει το ppp φωτάκι πάνω στο modem. To φωτάκι DSL σταθεροποιείται ωραία και καλα αλλά το PPP τα δικά του. Πήρα το κέντρο τεχνικής υποστήριξης και μου είπαν να κάνω reset και να ξαναπεράσω τις ρυθμίσεις. Όπως καταλάβατε αυτο δεν βοήθησε στο πρόβλημά μου. Ποιό μπορεί να είναι αυτο το πρόβλημα (PPP έχει σχέση κατι με το authentication αλλά δεν ξέρω περισσοτερα.) και υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το διορθώσω?

Ευχαριστώ

Δοκίμασε άλλο ρουτερ αρχικά και βλέπουμε.
Είχαν γραφτεί 1-2 περιπτώσεις εδώ μέσα που το ρουτερ τα φτυσε.

aod
06-04-08, 01:26
Έχω δοκιμάσει το crypto f200 αλλα τιποτα( κολλαει στο password/username verification). Είχα δηλώσει βλάβη στις 18/3 αλλα δεν εκαναν και πολλά πράγματα. Ξαναδήλωσα και τώρα βλάβη αλλα κάτι μου λεεί οτι θα γίνει κάτι παρόμοιο σαν την περίπτωση του kirril.

Monaksia
06-04-08, 23:38
Καλησπέρα σας,

Από την στιγμή που έκανες reset στο router και δοκίμασες με άλλο, το πιο πιθανό να είναι πρόβλημα γραμμής.
Κάνε μια δοκιμή στην κεντρική γραμμή, χωρίς τηλέφωνα.
Και από την στιγμή που δεν αναβοσβήνει το PPP δεν είναι ρυθμίσεων το πρόβλημα.
Καλύτερα να καλέσεις ώστε να δηλωθεί βλάβη στην γραμμή.

Φιλάκια :star:

theopan
07-04-08, 01:02
Καλησπέρα σας,

Από την στιγμή που έκανες reset στο router και δοκίμασες με άλλο, το πιο πιθανό να είναι πρόβλημα γραμμής.
Κάνε μια δοκιμή στην κεντρική γραμμή, χωρίς τηλέφωνα.
Και από την στιγμή που δεν αναβοσβήνει το PPP δεν είναι ρυθμίσεων το πρόβλημα.
Καλύτερα να καλέσεις ώστε να δηλωθεί βλάβη στην γραμμή.

Φιλάκια :star:

Από τη στιγμή που δοκίμασε άλλο ρούτερ, έκανε reset και ολα τα router συγχρονίζουν, σχεδόν σίγουρα δεν είναι πρόβλημα ρυθμίσεων (αφήνω ένα μικρό ¨παράθυρο" να κάνει ο φίλος το ίδιο λάθος στις ρυθμίσεις του account πάντα σε όλα τα router που δοκιμάζει), και σίγουρα δεν είναι πρόβλημα γραμμής, αλλά πρόβλημα account καθώς αποτυγχάνει το authentication.

oekab1992
07-04-08, 10:01
μήπως τελικά δεν ειναι και τόσο σκυλί το cl-100 όσο λέγαμε? Αναγκάστικα να το ξηλώσω μόνιμα διότι κάθε μέρα μια φορά τουλάχιστον κόλλαγε εντελώς και όχι μόνο αποσυνδεόταν, αλλά δεν έμπαινα καν στο μενού του χωρίς reboot. Ασε που ακόμα και με 1-2 reboot δυσκολευόταν να συνδεθεί πάλι. Στην αρχή δεν τα έκανα αυτά αλλά κράταγε σύνδεση σταθερά για βδομάδες, όπως άλλαξε αυτό. Πχ σε διακοπή ρεύματος δεν συνδεόταν πάλι μόνο του παρα μόνο αν έμπαινες στο μενού και έκανες connect. Επίσης, μπορεί να χρειαζόταν να περιμένεις και πολλά λεπτά. Με το wag200 τώρα έχω πολύ μεγαλύτερη σταθερότητα και αξιοπιστία. Αν ειναι χαλασμένο μπορώ να τους το πάω για αλλαγή άραγε?

theopan
07-04-08, 10:09
μήπως τελικά δεν ειναι και τόσο σκυλί το cl-100 όσο λέγαμε? Αναγκάστικα να το ξηλώσω μόνιμα διότι κάθε μέρα μια φορά τουλάχιστον κόλλαγε εντελώς και όχι μόνο αποσυνδεόταν, αλλά δεν έμπαινα καν στο μενού του χωρίς reboot. Ασε που ακόμα και με 1-2 reboot δυσκολευόταν να συνδεθεί πάλι. Στην αρχή δεν τα έκανα αυτά αλλά κράταγε σύνδεση σταθερά για βδομάδες, όπως άλλαξε αυτό. Πχ σε διακοπή ρεύματος δεν συνδεόταν πάλι μόνο του παρα μόνο αν έμπαινες στο μενού και έκανες connect. Επίσης, μπορεί να χρειαζόταν να περιμένεις και πολλά λεπτά. Με το wag200 τώρα έχω πολύ μεγαλύτερη σταθερότητα και αξιοπιστία. Αν ειναι χαλασμένο μπορώ να τους το πάω για αλλαγή άραγε?

Ένα μέτριο ρουτεράκι της σειράς είναι. για αυτό και το δίνουν δωρεάν.Δύο άτομα ταυτόχρονα δε μπορούν να δουλέψουν άνετα καν, έτσι και ο ένας το φορτώσει με ανοιχτές συνδέσεις με κανένα emule π.χ. Το μόνο του προσόν είναι ότι αντέχει τις αποσυνδέσεις με χαμηλό snr.

hel
07-04-08, 15:01
Ένα μέτριο ρουτεράκι της σειράς είναι. για αυτό και το δίνουν δωρεάν.Δύο άτομα ταυτόχρονα δε μπορούν να δουλέψουν άνετα καν, έτσι και ο ένας το φορτώσει με ανοιχτές συνδέσεις με κανένα emule π.χ. Το μόνο του προσόν είναι ότι αντέχει τις αποσυνδέσεις με χαμηλό snr.

Σε εμένα που το χρησιμοποίησα αρχικά σε 2 υπολογιστές ταυτόχρονα με p2p (bittorent και shareaza) δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.
Όπως και σε πάρα πολλούς εδώ μέσα.
Ποιος πάροχος δίνει σταθερότερο ρουτερ τζάμπα;

theopan
07-04-08, 15:41
Σε εμένα που το χρησιμοποίησα αρχικά σε 2 υπολογιστές ταυτόχρονα με p2p (bittorent και shareaza) δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.
Όπως και σε πάρα πολλούς εδώ μέσα.
Ποιος πάροχος δίνει σταθερότερο ρουτερ τζάμπα;

Το "τζάμπα" δε λέει τίποτα όταν μιλάμε για ένα ρούτερ των 40 ευρώ. Στη forthnet η μόνη επιλογή αν θέλεις κάτι καλύτερο είναι να αγοράσεις. Με χρησιδάνειο δίνουν πολύ καλύτερο η Vivodi και η Netone (Speedtouch 780) το οποίο καλύπτει και την πιο απαιτητική οικιακή χρήση. Έτσι κι αλλιώς και στον επόμενο πάροχο μετά από ένα χρόνο πάλι θα πάρεις ρούτερ. Το θέμα είναι να είναι καλό όσο το χρησιμοποιείς. Συλλογή από σαβούρες θα κάνουμε για να κάθονται στη ντουλάπα;

Monaksia
07-04-08, 17:38
Από τη στιγμή που δοκίμασε άλλο ρούτερ, έκανε reset και ολα τα router συγχρονίζουν, σχεδόν σίγουρα δεν είναι πρόβλημα ρυθμίσεων (αφήνω ένα μικρό ¨παράθυρο" να κάνει ο φίλος το ίδιο λάθος στις ρυθμίσεις του account πάντα σε όλα τα router που δοκιμάζει), και σίγουρα δεν είναι πρόβλημα γραμμής, αλλά πρόβλημα account καθώς αποτυγχάνει το authentication.


Αν ήταν πρόβλημα account τότε θα άναβε το PPP. Στην περίπτωση του χρήστη, από ότι είπε δεν άναβει. Άρα.....;;;;
Ποιός είπε πως αποτυγχάνει το authentication;;
Ακόπη και τα στοιχεία να ήταν λάθος θα άναβε.
Οπότε το πιο πιθανό είναι θέμα γραμμής.

theopan
07-04-08, 17:56
Αν ήταν πρόβλημα account τότε θα άναβε το PPP. Στην περίπτωση του χρήστη, από ότι είπε δεν άναβει. Άρα.....;;;;
Ποιός είπε πως αποτυγχάνει το authentication;;
Ακόπη και τα στοιχεία να ήταν λάθος θα άναβε.
Οπότε το πιο πιθανό είναι θέμα γραμμής.

To λαμπάκι ΡΡΡ (ή Internet σε άλλα router) ανάβει μόνο όταν πετύχει το authentication. Από τη στιγμή που θα ανάψει σταθερά έχεις και internet. Δεν ανάβει (σταθερά ή έστω και αναβοσβήνει για λίγο-δεν έχει σημασία) άρα δεν κάνει authentication. Μέχρι την πόρτα στο dslam είναι όλα οκ από τη στιγμή που συγχρονίζει κανονικά. Όπως και να έχει λοιπόν το φταίει η γραμμή (με την έννοια "φταίει ο ΟΤΕ", γιατί εκεί το πας) πάει περίπατο εδώ.-

Monaksia
07-04-08, 19:13
Σας είπα εγώ πως φταίει ο ΟΤΕ;;;
Το αντίθετο.
Αρχικώς κοιτάμε τα τις "εταιρείας" και μετά στον ΟΤΕ.

Μην προτρέχετε....

theopan
08-04-08, 00:19
Μην προτρέχετε....

Προτρέχετε; Με βλέπεις διπλό; Ένας είμαι! Στους πελάτες οι πληθυντικοί! Εδώ παρέα είμαστε. :)

oekab1992
08-04-08, 10:23
πάντως συμφωνώ με τον χρήση hel οτι το cl-100 εμένα όταν τα χρησιμοποιήσα έπαιξε αξιόπιστα, χωρίς αποσυγχρονισμούς ή disconnects. Ακόμα και στην πιο βαριά χρήση με emule με 50 αρχεία, 30 αρχεία rapidshare στο Getright και ταυτόχρονο σερφάρισμα σε youtube κτλ και ολα αυτά απο 3 pc σε τοπικό δίκτυο, το router ήταν σκυλί. Παρουσιάζει όμως μια αδυναμία στο να ξανασυνδεθεί όταν για κάποιο λόγο βαρέσει disconnect, και ίσως να ειναι προβληματικό και αλλού, πχ στα κολλήματα που τρώει σε εμένα και στους άλλους φίλους αποτι διαβάζω εδώ με αντίστοιχα προβλήματα.

vonglower
08-04-08, 12:18
Παρουσιάζει όμως μια αδυναμία στο να ξανασυνδεθεί όταν για κάποιο λόγο βαρέσει disconnect.

Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Το έχω παρατηρήσει κι εγώ, και προς το παρόν, είναι το μόνο μειονέκτημά του.

aod
08-04-08, 12:53
Γεια σας ξανα.
Μετα απο απειρα τηλεφωνα και αναμονη, με πηρε τηλεφωνο ενας τεχνικος της forthnet και μου ελεγε να συνδεω και να αποσυνδεω ενα ενα, ολα τα τηλεφωνα του σπιτιου μου. Οταν συδνεσα ενα συγκεκριμενο τηλεφωνο μου είπε οτι γινεται βραχυκύκλωμα και οτι θα πρεπει να το βγαλω απο την πριζα και σημερα το πρωι θα μου καθαριζαν την γραμμη και ολα θα ηταν ενταξει. Για σιγουριά έχω βγαλει ολα τα τηλεφωνα του σπιτιου αλλα εως τώρα δεν έχω δει τιποτα.
Να σημειωσω πως ειμαι στο ιδιοκτητο της forthnet.

contime
08-04-08, 14:46
aod δοκιμασε να το ρυθμισεις σε pppoa αντι για pppoe.

aod
08-04-08, 15:07
aod δοκιμασε να το ρυθμισεις σε pppoa αντι για pppoe.

Ναι το έχω δοκιμάσει και αυτο.Το ppp λαμπακι δεν λεει να ανοιξει.
Και επειδη έχω κάνει πολυ υπομονη ως τώρα και έχω βαρεθεί να ακούω αυτό το απαθές "παρτε αύριο το πρωι"αποφάσισα να ακυρώσω την συνδρομή DSL. Έχω συμβολαιο ενός χρόνου λέτε να αρχίσουν να μου λένε τα δικά τους?

contime
08-04-08, 15:20
Ναι το έχω δοκιμάσει και αυτο.Το ppp λαμπακι δεν λεει να ανοιξει.
Και επειδη έχω κάνει πολυ υπομονη ως τώρα και έχω βαρεθεί να ακούω αυτό το απαθές "παρτε αύριο το πρωι"αποφάσισα να ακυρώσω την συνδρομή DSL. Έχω συμβολαιο ενός χρόνου λέτε να αρχίσουν να μου λένε τα δικά τους?

Kριμα που δεν επιασε...:( Ειχε κι ενας αλλος συμφορουμιτηε παρομοιο (http://adslgr.com/forum/showpost.php?p=1947143&postcount=1018) προβλημα κι ετσι το εφτιαξε, γι αυτο το ειπα.

nmavro73
08-04-08, 15:26
Νά το παλι το βραχυκύκλωμα.ΟΛΟ αυτό λένε

hel
08-04-08, 15:30
Aυτό είναι το πρώτο που σου λένε όταν αναφέρεις βλάβη. Αλλά δεν σου λένε περισσότερα, που σημαίνει ότι μάλλον έχουν βρει έναν όρο και τον πετάνε όπου να ναι.

como
08-04-08, 15:35
Εαν φίλε έρθει δυο φορές στο σπιτι σου η forthnet την τρίτη την πληρώνεις και έχει πρόβλημα η γραμμή.
Εαν φταίει η γραμμή του Ο.Τ.Ε. σε αφήνουν αβοήθητο όσα τηλέφωνα και να κάνεις. Το μόνο που σου λένε
είναι να κάνεις εσύ καταγγελία τον Ο.Τ.Ε.στην επιτροπή διότι όταν δηλώνει αυτή βλάβη στον Ο.Τ.Ε πληρώνει
40 euro κάθε φορά . ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ

hel
08-04-08, 16:40
Εαν φταίει ο ΟΤΕ δίνουν την βλάβη στον ΟΤΕ και υποχρεούται να απαντήσει σε 3 ημέρες.

pierotos
21-04-08, 14:25
Καλησπέρα στα μέλη. Δυστυχώς και εγώ από το Σάββατο έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Μίλησα μαζί τους και μετά από τα κλασσικά βήματα (Reset Rοuter, ...) μου είπαν πως υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή (βραχυκύκλωμα) και πως θα εποικοινωνήσει κάποιος τεχνικός μαζί μου.Ακόμα τίποτα. Το θέμα είναι ότι προσπάθησα να συνδεθώ και χωρίς καμία τηλεφωνική συσκεύη αλλά πάλι τα ίδια, το ppp ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Θα δοκιμάσω πάντως να βάλω και pppoA μπας και και βλέπουμε! Αν υπάρχει κάτι νεότερο με τουε χρήστες που είχαν πρόβλημα και λύθηκε ας κάνουν ένα post να δούμε τι έφταιγε.

hel
21-04-08, 14:43
Στείλε και mail στην ΤΥ μήπως σε προσέξουν.

elkor
21-04-08, 16:50
Χαιρεται. Μένω στην άνω γλυφάδα και εδώ και 2 βδομάδες έχει κλείσει το ppp φωτάκι πάνω στο modem. To φωτάκι DSL σταθεροποιείται ωραία και καλα αλλά το PPP τα δικά του. Πήρα το κέντρο τεχνικής υποστήριξης και μου είπαν να κάνω reset και να ξαναπεράσω τις ρυθμίσεις. Όπως καταλάβατε αυτο δεν βοήθησε στο πρόβλημά μου. Ποιό μπορεί να είναι αυτο το πρόβλημα (PPP έχει σχέση κατι με το authentication αλλά δεν ξέρω περισσοτερα.) και υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το διορθώσω?

Ευχαριστώ

Καλησπέρα,

Το πρόβλημα σου λέγεται pvc lock. Αλλά επειδή το tech support θα σε στείλει μέσω Παταγωνίας μέχρι να στο λύσει, αν ξαναπάρεις τηλεφωνο πες τους ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να μπεί κάποιος στο Dslam και να το κάνει unlock ειναι μια διαδικασία πολύ απλή.

Αν δεν βγάλεις άκρη στείλε μου ένα pm να σε βοηθήσω.
:respekt:

Monaksia
21-04-08, 18:00
Θα πρότεινα να μην δοκιμάσεις το πρωτόκολλο PPPoA επειδή είναι πιθανόν να βραχυκυκλώσεις την γραμμή σου.
Επίσης καλό θα ήταν να καλέσεις και εσύ να δεις τι γίνεται ακριβώς.
Αν η αναμονή είναι μεγάλη στο 801….., τότε δοκίμασε το 800….. Που είναι για αναγγελία βλάβης.

Ευχαριστώ....:star:

globalnoise
21-04-08, 19:18
Πήγαινε management και μετά system log και σε επίπεδο debugging κάνε copy paste εδώ να δούμε ότι λέει.

hel
22-04-08, 01:55
Δεν αλλάζει αυτόματα από PPPoA σε PPPoE ?

GGking
22-04-08, 09:13
2 πράγματα είναι ,1ον η έχει πάθει πρόβλημα το PPPoE πρωτοκολο απο την forthnet....και αυτο το κοιτας εφοσον είσαι σίγουρος πως έχεις βάλει σωστα το password και τρέξεις diagnostic σου δείχνει fail η pass η αλλιώς αλαξε στις ρυθμίσεις του modem απο PPPoA αν μπει με αυτο έχει πρόβλημα στο PPPoE , οποτε παίρνεις την forthnet και τους το λες....2ον ελέγχεις password και username.... :rolleyes::)

pierotos
22-04-08, 09:31
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντησείς.Πήρα χθες το απόγευμα τηλ. περίμενενα πάλι κανα 25λεπτο και ο ένας με έβαζε αναμονή και με πέταγε στον άλλο.Ευτυχώς στο τέλος βρέθηκε ένα παλικάρι που μπορούσες να συννενοηθείς. Κοιτάξαμε τα βασικά πάλι και καταλήξαμε πως πρέπει να γίνει κάτι από το DSLAM γιατί δεν παίρνω ip. Μου είπε πως υπάρχουν πολλά τέτοια θέματα με το ppp. Το δήλωσε βλάβη ώστε να καθαριστεί η γραμμή μου. Μου είπε να το αφήσω ανοικτό ώστε να στέλνει "πακέτα". Το θέμα είναι πως αν το απόγευμα που γυρίσω σπίτι δεν είναι οκ ... δεν ξέρω και εγώ τι θα κάνω ...θα πάρω πάλι τηλ. και θα τους πώ αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω για το unlock μπας και αποφύγω πάλι την ταλαιπωρία. Επίσης να πω πως άλλαξα και σε ppp0A αλλά δεν συνδέθηκε και εννοείται πως username και password είναι οκ. Στο diagnostics PASS είναι το ethernet και το adsl ...όλα τα άλλα είναι fail (ATM TO ......, IP from SP).Αυτααα

Υ.Γ. Φίλε μου ανέφερες πιο πάνω το ΤΥ ... εννοείς (Τεχνική Υπηρεσία) να στείλω e-mail στην forthnet με το πρόβλημα???

hel
22-04-08, 12:24
Ναι, τεχνική υποστήριξη. Μερικούς τους έχουν πάρει τηλέφωνο μετά από mail.

pierotos
22-04-08, 16:35
Θα πάω σε λίγο σπίτι οπότε και θα δω τι παίζει ...αν δεν βγάλω άκρη θα στείλω και e-mail .. τι να κάνω ...αχχχ

pierotos
23-04-08, 10:48
Λοιπόν κάλεσα και χθες και μίλησα ευτυχώς με το ίδιο παλικάρι που μίλησα και προχτές. Μου είπε πώς από το DSLAM το γύρισαν πίσω το αίτημα γιατί λένε ότι δεν είχα ανοικτό το router (μ@λ@κίες δηλ.) Μου είπε το παλικάρι πως το ξαναέστειλε το αίτημα και είπαν πως θα το δούν και πως πρέπει να γίνει Unlock (τώρα τι ??? δεν κατάλαβα).Σημασία έχει πως δοκίμασα και το πρωί να μπω με reset και πάλι τις ρυθμίσεις αλλά δυστυχώς τίποτα.Θα δω και το απόγευμα αν και δεν ελπίζω ...το βλέπω για μετά το Πάσχα! Καλά τόσο δύσκολο είναι να κάνουν αυτό το γ@μω unlock. Ήμαρτον...

aod
16-06-08, 17:51
Χαιρεται
Είχα ακριβως αυτο το πρβολημα (1 μηνα με ειχαν αφησει χωρις net) και αποτι καταλαβα ίσως τελικά ήταν δικια μου βλακεια. Στο τηλέφωνο μου ειπαν οτι δημιουργώ θόρυβο στους άλλους χρήστες και τότε κοίταξα όλες τις τηλεφνικές συσκευές του σπιτιου μου. Σε ένα τηλέφωνο παρατήρησα οτι είχα συνδέσει ανάποδα το φίλτρο ( δλδ ενώ στην μία άκρη του έλεγε phone και στην άλλη line εγώ είχα την μια άκρη του στην πρίζα και την αλλη στο τηλέφωνο αντίστοιχα ).
Δεν ξέρω αν θα σου λυθει το προβλημα, απλα το αναφέρω ενημερωτικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.