PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση απο 768 Kbps σε 24 Mbps. Απορίες.



Zacfer
05-04-08, 14:57
Γειά σας,

Αποφάσισα πριν λίγο καιρό να κάνω αναβάθμιση στα 24 Mbps απο το συγκριτικά αργο 768 Kbps που είχα εδώ και κάτι αιώνες, και θέλω να κάνω μερικές απορίες αν ξέρετε να απαντήσετε διότι δεν είμαι σίγουρος αν απλά πρέπει να κάνω υπομονή ή να δηλώσω βλάβη.

Κατ'αρχάς να σας πώ οτι δεν έβαλα conn-x, είχα από παλιά μια onDSL home, και ετσι πήρα τηλέφωνο το 134 την Τρίτη 1/4 και ζήτησα απλά μία αναβάθμιση στα 24, και όχι μεταφορά σε conn-x.

Έστειλα το φαξ, και με πληροφόρησαν οτι η αναβάθμιση θα πάρει 5-6 μέρες (να σημειώσω οτι αυτόματη αναβάθμιση απο 768->1024 δε μου είχε γίνει ποτέ.). Έχθες το βράδυ (γύρω στις 23:00) προς έκπληξη μου, έπεσε η γραμμή για μερικά δευτερόλεπτα και όταν ξαναήρθε, το router μου έλεγε

Downstream Rate: 24574 Kbps
Upstream Rate: 1023 Kbps

Όταν όμως πήγα να δοκιμάσω την ταχύτητα πουθενά δεν έπιανα πάνω απο 1 Mbps.

Επίσης παρατήρησα οτι άλλαξαν τα Downstream Noise Margin και Transmit Power απο τα σχεδόν τέλεια 30 dB και -3.5 db (δεν ξέρω πως έπαιρνα αρνητική τιμή...) σε περίπου 10 dB και 16 dB αντιστοίχως. Άλλαξαν και τα Upstream, αλλά δεν τα θυμάμαι τα παλιά. Το Attenuation παραμένει σταθερό στα 6.0 dB. (Το DSLAM είναι 2 δρόμους πιο κάτω απ'το σπίτι μου, οποτε αυτο δε με ξαφνιάζει).

Τι συμβαίνει? Είμαι σε κάποια μεταβατική περίοδο? Ή μήπως έγινε τώρα το αυτόματο 768->1024? Τα Downstream και Upstream Rate που δείχνει το router μου είναι ενδεικτικά απλώς οτι είμαι σε ADSL2+ ή δείχνουν την ταχύτητα που θα έπρεπε να έχω?

Ευχαριστώ...

odisa
05-04-08, 15:19
1.είσαι σε conn-x . όλα τα οτενετ πακέτα τελείωσαν. άρα Α. κοίτα να εκμεταλευτείς και το talk 24/7 της τηλεφωνίας ΚΑΙ β. ελπίζω να έχεις ζητήσει καινούργιο rooter μιας και το δικαιούσε
2. θέλει κάποιες μέρες. η γραμμή σου είναι 24m αλλά η otenet σε έχει ακόμη στο 1Mb. κάποια στιγμή σε 3-4 μέρες θα σε ανεβάσουν και αυτοί (αν δεν το έχουν κάνει ήδη).
3. τυχερέ ... 2 στενά από το dslam ... και με συρματόσχοινο να σε έχουν συνδέσει θα έχεις γρήγορη σύνδεση.

υπομονή και καλά σερφαρίσματα

Zacfer
05-04-08, 15:37
Το ξέρω οτι είμαι τυχερός :cool:

Αλλά εμένα άλλα μου έλεγαν απ'το 134, γιατι τους ρωτούσα ποια θα είναι η διαφορά να μεταφερθώ σε conn-x ή να παραμείνω όπως έχει και μου εξηγούσαν π.χ. σε τιμή και τι γίνεται με τα τυπικά... Φαντάζομαι για να μου τα εξηγούν αυτά και να μη μου λένε κατηγορηματικά οτι είμαι σε conn-x/δεν έχει διαφορά οτι είτε δε ξέρουν τι τους γίνεται, είτε δεν κατάλαβα τίποτα απ'οσα μου είπαν... Τι να πώ.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα περιμένω ακόμα μερικές μέρες και θα απαντήσω πως έχει η κατασταση...

spartiatis
05-04-08, 15:58
Γειά σας,

Αποφάσισα πριν λίγο καιρό να κάνω αναβάθμιση στα 24 Mbps απο το συγκριτικά αργο 768 Kbps που είχα εδώ και κάτι αιώνες, και θέλω να κάνω μερικές απορίες αν ξέρετε να απαντήσετε διότι δεν είμαι σίγουρος αν απλά πρέπει να κάνω υπομονή ή να δηλώσω βλάβη.

Κατ'αρχάς να σας πώ οτι δεν έβαλα conn-x, είχα από παλιά μια onDSL home, και ετσι πήρα τηλέφωνο το 134 την Τρίτη 1/4 και ζήτησα απλά μία αναβάθμιση στα 24, και όχι μεταφορά σε conn-x.

Έστειλα το φαξ, και με πληροφόρησαν οτι η αναβάθμιση θα πάρει 5-6 μέρες (να σημειώσω οτι αυτόματη αναβάθμιση απο 768->1024 δε μου είχε γίνει ποτέ.). Έχθες το βράδυ (γύρω στις 23:00) προς έκπληξη μου, έπεσε η γραμμή για μερικά δευτερόλεπτα και όταν ξαναήρθε, το router μου έλεγε

Downstream Rate: 24574 Kbps
Upstream Rate: 1023 Kbps

Όταν όμως πήγα να δοκιμάσω την ταχύτητα πουθενά δεν έπιανα πάνω απο 1 Mbps.

Επίσης παρατήρησα οτι άλλαξαν τα Downstream Noise Margin και Transmit Power απο τα σχεδόν τέλεια 30 dB και -3.5 db (δεν ξέρω πως έπαιρνα αρνητική τιμή...) σε περίπου 10 dB και 16 dB αντιστοίχως. Άλλαξαν και τα Upstream, αλλά δεν τα θυμάμαι τα παλιά. Το Attenuation παραμένει σταθερό στα 6.0 dB. (Το DSLAM είναι 2 δρόμους πιο κάτω απ'το σπίτι μου, οποτε αυτο δε με ξαφνιάζει).

Τι συμβαίνει? Είμαι σε κάποια μεταβατική περίοδο? Ή μήπως έγινε τώρα το αυτόματο 768->1024? Τα Downstream και Upstream Rate που δείχνει το router μου είναι ενδεικτικά απλώς οτι είμαι σε ADSL2+ ή δείχνουν την ταχύτητα που θα έπρεπε να έχω?

Ευχαριστώ...

Το ιδιο που επαθα εγω απο λαθος τους...

Η ΓΡΑΜΜΗ σου ειναι ετοιμη (εγινε η νεα μικτονομηση και εισαι συχρονισμενος στα 24) απλα το ριμαδι το φαχ δεν πηρε ο ΟΤΕΝΕΤ ακομα να σου δωση ΠΡΟΣΒΑΣΗ στα 24 σου..

Λογικα ομως το upstream σου πρεπει να εχει ανεβει στα 1024...


Αν πας εδω.... https://my.otenet.gr/otenetselfcare/login.asp

βλεπεις αν σε εχει ετοιμο η οτενετ ...

Zacfer
05-04-08, 23:55
Otenet?...

Δηλαδή πρέπει να πάρω και την Otenet να ζητήσω αναβάθμιση. Πωωω... ναι, βλακεία μου.
Στο φαξ που τους έστειλα και στο 134 που μίλησα ανέφερα σε ποιό τηλέφωνο θέλω αναβάθμιση...
Τα στοιχεία πελάτη που τους έστειλα είναι μέσω επιχείρησης του πατέρα μου και δεν τους ξεκαθάρισα ποιο username να αναβαθμίσουν (διότι έχουμε πάνω απο ένα...). Αν ήταν conn-x λογικά θα το έκαναν αυτόματα, αλλα θα πρέπει να το ξεκαθαρίσω...

odisa
06-04-08, 08:24
όλα τα πακέτα μετατράπηκαν σε conn-x.

http://corporate.otenet.gr/otenet/home/individuals/

είτε τους το ξεκαθάρισες είτε όχι θα σου κάνουν την αναβάθμιση και στην οτενετ μην ανησυχείς. αφού σου ενεργοποίησαν την γραμμή τα άλλα ακολουθούν. η γραμμή συνδέεται με μια μόνο σύνδεση. αυτήν σου ενεργοποίησαν και αυτή είναι που θα αναβαθμίσει και η οτενετ
(άρα χρησιμοποιείς τα user/pass της σύνδεσης που συνδέονται με αυτή τη γραμμή)

πάντα αργεί η οτενετ κατά κάποιες μέρες, κοιτα στο selfcare ή μπαίνοντας από το web-mail τα στοιχεία του λογαριασμού σου. αν πέρασαν 2-3 μέρες από την ενεργοποίηση της γραμμής πάρε τηλ. να τους το υπενθυμήσεις (αν και δεν χρειάζεται αλλά πιθανά θα έχεις την αίσθηση ότι όντως προχωράνε τα πράγματα). αν δεν έχουν απεργία όλα θα πάνε ομαλά. έτσι γίνεται σε όλους.

το ότι αμφιβάλλεις ότι δεν είναι conn-x η σύνδεσή σου σημαίνει ότι δεν σου έστειλαν το πράσινο κουτάκι της conn-x me to ρουτερ. πάρε τηλέφωνο (επ'ευκαιρίας) και ζήτα το. όταν αναβαθμίζεις σε 8μβ και πάνω έχεις διακίωμα και στο δίνουν. το κρατάς για backup και αν κάτι δεν πάει καλά στη γραμμή τη δοκιμάζεις και με αυτό

Zacfer
06-04-08, 11:43
όλα τα πακέτα μετατράπηκαν σε conn-x.

http://corporate.otenet.gr/otenet/home/individuals/

είτε τους το ξεκαθάρισες είτε όχι θα σου κάνουν την αναβάθμιση και στην οτενετ μην ανησυχείς. αφού σου ενεργοποίησαν την γραμμή τα άλλα ακολουθούν. η γραμμή συνδέεται με μια μόνο σύνδεση. αυτήν σου ενεργοποίησαν και αυτή είναι που θα αναβαθμίσει και η οτενετ
(άρα χρησιμοποιείς τα user/pass της σύνδεσης που συνδέονται με αυτή τη γραμμή)

πάντα αργεί η οτενετ κατά κάποιες μέρες, κοιτα στο selfcare ή μπαίνοντας από το web-mail τα στοιχεία του λογαριασμού σου. αν πέρασαν 2-3 μέρες από την ενεργοποίηση της γραμμής πάρε τηλ. να τους το υπενθυμήσεις (αν και δεν χρειάζεται αλλά πιθανά θα έχεις την αίσθηση ότι όντως προχωράνε τα πράγματα). αν δεν έχουν απεργία όλα θα πάνε ομαλά. έτσι γίνεται σε όλους.

το ότι αμφιβάλλεις ότι δεν είναι conn-x η σύνδεσή σου σημαίνει ότι δεν σου έστειλαν το πράσινο κουτάκι της conn-x me to ρουτερ. πάρε τηλέφωνο (επ'ευκαιρίας) και ζήτα το. όταν αναβαθμίζεις σε 8μβ και πάνω έχεις διακίωμα και στο δίνουν. το κρατάς για backup και αν κάτι δεν πάει καλά στη γραμμή τη δοκιμάζεις και με αυτό

Μα αν ήταν έτσι όπως τα λες το my.otenet.gr δε θα έλεγε οτι είμαι (τουλάχιστον προς το παρόν) Conn-x S1 και όχι onDSL Home S1? Όχι προφανώς δεν πήρα το πράσινο κουτάκι με το ρουτερ... Τέλος πάντων, θα περιμένω μέχρι την Τετάρτη (φαντάζομαι το σαββατοκύριακο δεν μετράει ως εργάσιμες μέρες γι'αυτούς) και θα δώ πως έχουν τα πράγματα...

odisa
06-04-08, 12:21
1. η θυγατρική οτενετ ήταν πάντα ο internet provider του οτε.
2. ολοι όσοι έχουν conn-x έχουν λογαριαμσμό οτενετ ondsl home δεν θα δεις πουθενά conn-x λογαριασμό στην οτενετ. και σήμερα να αγοράσεις conn-x Θα σου ανοίξουν λογαριασμό στην otenet.
3. με αφορμή το μοντεμ παρτους τηλέφωνο τη δευτέρα sto 134. "είχα οτενετ 1μβ το έκανα 24mb conn-x
a. γιατί δεν μου έχετε στείλει το μοντεμ που έχω δικαίωμα κλείσε ραντεβού να στο φέρει ο κουριερ β. τι γίνεται με την οτενετ ακόμη να μου δώσει προσβαση στα 24μβ.

Zacfer
09-04-08, 15:55
Ακόμα τίποτα απο την Otenet...
Πήρα σήμερα στο 134, και αφου μου είπαν να πάρω το call center εξυπηρέτησης πελατών της Otenet, αυτοί με έστειλαν πίσω στο 134, για να μου πουν οτι μέχρι το μεσημέρι σήμερα θα το έχουν φτιάξει αλλα ακόμα στο S1 με έχουν...

Ναι είμαι λίγο ανυπόμονος, αλλα τι να κάνω? Να τους ξαναπάρω το απόγευμα?
Για να μου ξαναπούν τα ίδια?... :mad:

Ελπίζω μέχρι το απόγευμα να μου το έχουν φτιάξει...

n80john
09-04-08, 16:06
spartiatis σου φτιαξανε την 24 εσενα.
Εγω απο την Παρακευη που εκανα αιτηση ακομα τιποτα.
Ενας φιλος μου απο Σπαρτη κι αυτος καναμε αιτηση μαζι απο χτες δεν εχει ιντερνετ σημερα του κλειδωσε το ρουτερ στα 23 κατι αλλα παλι δεν εχει ιντερνετ.

Zacfer
10-04-08, 10:37
Τελικά τους ξαναπήρα χθές το απόγευμα, και μου είπαν να περιμένω μέχρι σήμερα για να "ενημερωθεί το site της Otenet". :down:

Αν δεν έχει γίνει τίποτα μέχρι αύριο το πρωί θα πάρω τηλέφωνο στο 134 και θα τους ξε**** :rtfm:

Έλεος, να έχουν κάνει το θεωρητικά δύσκολο, να μου έχει αναβαθμίσει τη γραμμή ο ΟΤΕ και να με έχει στην αναμονή η Otenet!!

Gila1899
10-04-08, 12:58
Στην περίπτωση μου χθες ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση στα 4, σε λιγότερο από 1 εβδομάδα και μάλιστα εν μέσω απεργιών, και σήμερα κιόλας η Otenet αναβάθμισε και τη σύνδεση.Ούτε μία ολόκληρη μέρα δεν χρειάστηκε, καθώς η αναβάθμιση έγινε αργά το απόγευμα.Η Otenet κινήθηκε άμεσα.

Zacfer
11-04-08, 21:26
Τελικά πήρα σήμερα τηλέφωνο ξανά την κοπέλα που με είχε εξυπηρετήσει αρχικά, και το λύσαμε. Δεν με είχαν μετατρέψει σε conn-x και έτσι μου είχαν αναβαθμίσει μόνο τη γραμμή του ΟΤΕ, και δεν είχαν κάνει τίποτα με otenet.

Απο κάτι ελάχιστες δοκιμές που έκανα κατέβαζα με 2550 kb/sec απο www.nvidia .com, οπότε όλα φαίνονται καλά... Νομίζω είναι φυσιολογικά για το 10 SNR και 6 Attenuation (αν και έχω παρατηρήσει οτι το attenuation αλλάζει καμια φορά σε 6.5 αν αποσυνδέσω και ξανασυνδέσω το modem. Τέλος πάντων, όχι πως κάνει καμία διαφορά :P)

@ ADSLgr.com All rights reserved.