PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΕΛΙΔΩΝ



AlexanderTUC
05-04-08, 16:25
Ειμαι καινουριος στο forum σας και ηθελα να ρωτησω το εξής: ειμαι συνδρομητης στο tellas zisto στη περιοχη χανιων και ενω στα torrents κατεβαζω κανονικα(300kb/s), τις σελιδες τις ανοιγω αργα. Για παραδειγμα στο youtube ειναι σαν να εχω 768... Δν γνωριζω το λογο και παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει.... THANKS!!!

DiM
05-04-08, 16:55
Το youtube δεν είναι σταθερό παίζουν πολλοί παράμετροι για να δεις ένα video. Από τον server που είναι το video από την ώρα που θα πας να το δεις και εννοείτε και από την τελλας :)

Εάν έχεις κάποιο πρόβλημα με συγκεκριμένες σελίδες μας λες :)

AlexanderTUC
05-04-08, 17:41
Βασικα το youtube το ανεφερα για παραδειγμα... Ολες τις σελιδες τις ανοιγω αργα..ακομα και την αναζητηση στο google.. Απλως δν ξερω αν εχω κανει καποιες ρυθμισεις λαθος στη σελιδα του router(speedstream 4200).. Thanks για την απαντηση.. Please an γνωριζειις κατι αλλο πες μου..

giorgosts
05-04-08, 18:00
Αν έχεις αργό browsing ενώ κατεβάζεις ταυτόχρονα με p2p, χαμήλωσε το upload limit.

AlexanderTUC
05-04-08, 18:17
Το προβλημα ειναι πως δν κατεβαζω παραλληλα τπτ.. Μονο σερφαρισμα σε σελιδες.. Ισως φταιει το δυκτιο της tellas στα χανια. δν ξερω. Αυτο που θα ηθελα να μαθω, ειναι αν υπαρχει καποια ρυθμιση στη σελιδα του router που να μην εχω κανει και γι'αυτο εχω το προβλημα.. THANKS..

DiM
05-04-08, 18:21
Για κανε κανένα trace σε μερικές σελίδες να δούμε τι ping έχεις.

giorgosts
05-04-08, 18:33
κάνε ping σε επιλεγμένους προορισμούς. πχ. 194.177.210.210 (εδετ) www.ntua.gr (εμένα βγάζει 10 και 18 ms αντίστοιχα), www.yahoo.com (90) youtube.com (230) adslgr.com (167)

Mouse Potato
05-04-08, 18:36
κάνε ping σε επιλεγμένους προορισμούς. πχ. 194.177.210.210 (εδετ) www.ntua.gr (εμένα βγάζει 10 και 18 ms αντίστοιχα), www.yahoo.com (90) youtube.com (230) adslgr.com (167)

Μη μιλάμε για τιμές των pings εδώ μέσα! :rofl::rofl::p

AlexanderTUC
05-04-08, 20:13
PingPlotter.......... Ελπιζω να ειναι αυτο....
33835

Mouse Potato
05-04-08, 20:25
PingPlotter.......... Ελπιζω να ειναι αυτο....
33835

Φίλε μου δεν έχεις κάνει Ping/δεν έχεις πάρει response από τον server. Ξαναδοκίμασε ή κάν' το από το command prompt

DiM
05-04-08, 20:48
PingPlotter.......... Ελπιζω να ειναι αυτο....
33835

Φιλε άνοιξε browser πήγαινε στην σελίδα του Siemens Speedstream 4200 και μετα πήγαινε στο Setup/ Firewall/ Level βάλε το OFF και πατα APPLY. Έπειτα ξαναδοκίμασε.

giorgosts
05-04-08, 21:52
Φιλε άνοιξε browser πήγαινε στην σελίδα του Siemens Speedstream 4200 και μετα πήγαινε στο Setup/ Firewall/ Level βάλε το OFF και πατα APPLY. Έπειτα ξαναδοκίμασε.

O firewall είναι για τα εισερχόμενα. Δεν κάνεις πιό γρήγορη τη γραμμή αν τον απενεργοποιήσεις, αντιθέτως αυξάνεις τα προβλήματα ασφαλείας.


Λοιπόν το ping είναι μία βοηθητική εντολή που μας δίνει να καταλάβουμε πόσο χρονικό διάστημα κάνουν να πάνε τα δεδομένα μας μέχρι τον προορισμό τους και πίσω. Από Προγράμματα> Εργαλεία Συστήματος> Γραμμή Εντολών. Βγαίνει λοιπόν η γραμμή εντολών, στην οποία και γράφουμε:

ping 194.177.210.210κλπ.

DiM
06-04-08, 00:15
O firewall είναι για τα εισερχόμενα. Δεν κάνεις πιό γρήγορη τη γραμμή αν τον απενεργοποιήσεις, αντιθέτως αυξάνεις τα προβλήματα ασφαλείας.


Λοιπόν το ping είναι μία βοηθητική εντολή που μας δίνει να καταλάβουμε πόσο χρονικό διάστημα κάνουν να πάνε τα δεδομένα μας μέχρι τον προορισμό τους και πίσω. Από Προγράμματα> Εργαλεία Συστήματος> Γραμμή Εντολών. Βγαίνει λοιπόν η γραμμή εντολών, στην οποία και γράφουμε:

ping 194.177.210.210κλπ.

Φιλε έχεις τον router του παιδιού και μιλάς? Με αυτή την εντολή θα μπορέσει να κάνει και trace και ping γιατι τωρα τα κόβει όλα ο router μας. Aσε λοιπόν να του πει κάποιος που έχει τον router και γνωρίζει τι να κάνει.

Εγώ το έχω κλειστό 1 χρόνο και κάτι και δεν έχω πρόβλημα :) Εάν έχεις ενεργοποιημένο το firewall των windows ένα antivirus + antispyware και ξέρεις 2 πράγματα είσαι καλυμμένος. Σιγά μην σε γλιτώσει το firewall του router :p

Mouse Potato
06-04-08, 00:21
Φιλε έχεις τον router του παιδιού και μιλάς? Με αυτή την εντολή θα μπορέσει να κάνει και trace και ping γιατι τωρα τα κόβει όλα ο router μας. Aσε λοιπόν να του πει κάποιος που έχει τον router και γνωρίζει τι να κάνει.

Εγώ το έχω κλειστό 1 χρόνο και κάτι και δεν έχω πρόβλημα :) Εάν έχεις ενεργοποιημένο το firewall των windows ένα antivirus + antispyware και ξέρεις 2 πράγματα είσαι καλυμμένος. Σιγά μην σε γλιτώσει το firewall του router :p

Κι όμως τα firewall από μεριάς hardware είναι καλύτερα. Εγώ στο speedstream ποτέ δεν το έκλεισα και ποτέ δε μου δημιούργησε προβλήματα...

DiM
06-04-08, 00:38
Συνήθως στα φτηνά router σαν αυτό είναι software firewall όχι hardware :)

giorgosts
06-04-08, 00:40
Φιλε έχεις τον router του παιδιού και μιλάς? Με αυτή την εντολή θα μπορέσει να κάνει και trace και ping γιατι τωρα τα κόβει όλα ο router μας. Aσε λοιπόν να του πει κάποιος που έχει τον router και γνωρίζει τι να κάνει.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1635020


Συνήθως στα φτηνά router σαν αυτό είναι software firewall όχι hardware :)

Να βάλουμε και μία φωτιά γύρω από έναν τοίχο για να κάνουμε hardware firewall;


Εγώ το έχω κλειστό 1 χρόνο και κάτι και δεν έχω πρόβλημα :) Εάν έχεις ενεργοποιημένο το firewall των windows ένα antivirus + antispyware και ξέρεις 2 πράγματα είσαι καλυμμένος. Σιγά μην σε γλιτώσει το firewall του router :p

:whistle: Ουδέν σχόλιο.

Edit:Διορθώθηκε η μάρκα του router, αλλά οι γενικότερες παρατηρήσεις ισχύουν. Εξωτερική συσκευή μας προστατεύει καλύτερα από όποιες ρυθμίσεις στα windows

DiM
06-04-08, 01:30
Ρε φιλε τα έχεις μπερδέψει λίγο ο φίλος έχει Siemens Speedstream 4200 όχι USR 9105. :whistle:

Το γραφει στο παρακάτω post. :rtfm:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1940900&postcount=3

DoS
06-04-08, 12:59
Αν έχεις PPPoA δοκίμασε να το γυρίσεις σε PPPoE - η εξήγηση μια άλλη φορά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.