PDA

Επιστροφή στο Forum : help me



joeyGR
06-04-08, 00:06
Γειασας, θελω να απαγορέψω τον Mozilla να μπει σε κάποιες σελιδες χωρις να περασω καποιο προγραμμα. Η μια λυση που με ειπαν ειναι να παω στο C:\WINDOWS\system32\drivers\hosts και διπλα απο το 127.0.0.1 να γραψω την σελιδα, αλλα δεν γινετε δεν μπορω να το κανω save, πρεπει να φταιει που εχω Sp3 Beta μου ειπαν να μπω και με save mode να το κανω αλλα τιποτα. Επισης ειμαι Αdministrator του υπολογιστη οποτε δεν παιζει να υπαρχει τετοιο προβλημα. Ευχαριστω

hedgehog
06-04-08, 00:59
γιατί δεν μπορείς να πειράξεις το hosts;;;
τι πρόβλημα συναντάς;;;
ένας πιο "μαζοχιστικός" τρόπος να πετύχεις παρόμοιο αποτέλεσμα είναι να κρατήσεις τις IP διευθύνσεις των server που φιλοξενούν τις σελίδες που θες (nslookup) και να τις δρομολογήσεις στο localhost (route add -p XXX.XXX.XXX.XXX mask 255.255.255.255 127.0.0.1) με κίνδυνο να κόψεις και άλλα domains που φιλοξενούνται στον ίδιο server, ή και να πάψει να εφαρμόζεται η απαγόρευση σε πιθανή αλλαγή της σελίδας.

Πιο απλή λύση και από τις δύο προαναφερθείσες είναι να παραμετροποιήσεις ανάλογα τον router σου εφόσον σου παρέχει αυτή την δυνατότητα...

ZORO
06-04-08, 17:18
Κάποια προγράμματα ασφαλείας (π.χ. zonealarm,spybot search and destroy) έχουν μια επιλογή που κλειδώνει το αρχείο hosts για να μην πειραχτεί από τίποτα κακόβουλα προγράμματα, μήπως παίζει κάτι τέτοιο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.