PDA

Επιστροφή στο Forum : Level One Level1 WBR-3402B



sonyp900
22-07-05, 15:16
Μόλις αγόρασα το Level1 WBR-3402B στα 110 ευρώ. Έχει δουλέψει κανείς με το παραπάνω να μου πει εντυπώσεις? Θα το σετάρω το απόγευμα να δω τι θα δω...................... :D

JohnGR
22-07-05, 15:34
Χθες δεν αγόρασες κι ένα Linksys;;;

sonyp900
23-07-05, 00:45
Χθες δεν αγόρασες κι ένα Linksys;;;

Μου έστειλαν για ΠΣΤΝ γραμμή και δεν το πήρα τελικά. Θα αργούσε πολύ αυτό για ΙΣΔΝ.

sonyp900
23-07-05, 13:34
Καλημερα παιδια, θα ηθελα επειγουσα βοηθεια με το L1 WBR-3402B οποιος ξερει σχετικα με σεταρισμα. Εχω συνδεση Αλτεκ. Καλεσα και το τεχνικο τμημα τους και δεν μπορεσαμε να βγαλουμε ακρη. Τα λαμπακια ολα δειχνουν οτι ολα ειναι ΟΚ. Συγχρονιζεται με την ντι-εσ-ελ, κανει συνδεση με τον ΙΣΡ αλλα οταν παω στο στατους του μοντεμ, δειχνει οτι δεν εχει παρει ΙΡ και το σαμπνετ ειναι 255.255.255.255!!!!!!!!! Βοηθεια κανεις?????????????????????????????/

sdikr
23-07-05, 14:29
δεν ριχνεις ενα screenshot απο τις ρυθμίσεις;

sonyp900
23-07-05, 14:36
δεν ριχνεις ενα screenshot απο τις ρυθμίσεις;

Αυτό βοηθάει; Μην λάβεις υπόψην το .gr στο username, το έχω βγάλει.
Ευχαριστώ

sdikr
23-07-05, 14:47
Αυτό βοηθάει; Μην λάβεις υπόψην το .gr στο username, το έχω βγάλει.
Ευχαριστώ

Ολά διχνούν σωστά

Δοκίμασες να το κάνεις με Pppoe;
ακόμα έχει ενα ΟΑΜ setup εκει τι επιλογές έχει;
καθώς κα ριξε μια ματιά αν έχει τίποτα diagnostics

sonyp900
23-07-05, 14:53
Ολά διχνούν σωστά

Δοκίμασες να το κάνεις με Pppoe;
ακόμα έχει ενα ΟΑΜ setup εκει τι επιλογές έχει;
καθώς κα ριξε μια ματιά αν έχει τίποτα diagnostics

Δοκίμασα και με Pppoe και τα ίδια ότι και να κάνω. Δυστηχώς δεν έχει διαγνωστικά.
Σου στέλνω και το ΟΑΜ και το στατους να δεις τι γίνεται.

toro
23-07-05, 15:01
Δυστηχώς δεν έχει διαγνωστικά.

Έχει View Logs όμως, και μπορεί να βρούμε εκεί τίποτα χρήσιμο. Μπορείς να τα στείλεις κι'αυτό ;

Το ADSL Modem Status είναι αυτό το screenshot που έστειλες ή είναι άλλο ; Αν είναι άλλο, ανέβασέ το κι'αυτό.

sdikr
23-07-05, 15:03
Σου στέλνω και το ΟΑΜ και το στατους να δεις τι γίνεται.
δοκίμασες να παίξεις με τις επιλογές enable που έχει (loopback setting etc)

πάντως απο οτι βλέπω δεν πέρνει καθόλου εισερχομενη κίνηση, υπάρχει η πιθανότητα η γραμμη να μην ειναι ετοιμη


και το κουμπάκι που λέει connect το πάτησες;

sonyp900
23-07-05, 15:05
Έχει View Logs όμως, και μπορεί να βρούμε εκεί τίποτα χρήσιμο. Μπορείς να τα στείλεις κι'αυτό ;

Το ADSL Modem Status είναι αυτό το screenshot που έστειλες ή είναι άλλο ; Αν είναι άλλο, ανέβασέ το κι'αυτό.

Άλλα 2 screenshots! Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!!!!!

sonyp900
23-07-05, 15:07
δοκίμασες να παίξεις με τις επιλογές enable που έχει (loopback setting etc)

πάντως απο οτι βλέπω δεν πέρνει καθόλου εισερχομενη κίνηση, υπάρχει η πιθανότητα η γραμμη να μην ειναι ετοιμη


και το κουμπάκι που λέει connect το πάτησες;

Το έχω πατήσει άπειρες φορές και απλά κάνει ριφρές την σελίδα!!!!!!! :(
Από τον ΟΤΕ μου είπαν την ημέρα που έβαλαν την γραμμή ότι είναι έτοιμη να πάιξει

sdikr
23-07-05, 15:15
Ο οτε Πάντα αυτό λέει (δυστηχώς)

δοκίμασε λίγο με τα loopback enable να δείς αν αλλάζει κάτι

sonyp900
23-07-05, 15:20
Τα εκανα και αυτα αλλα πληρης αποτυχια. Τα λογκς που εβαλα τα ειδες καθολου? Μαλλον η γραμμη πρεπει να εχει καποιο προβλημα........οποτε παει Δευτερα το πραγμα με τον πΟΤΕ. :evil:

toro
23-07-05, 15:22
Προσωπικά θα δοκίμαζα να αποσυνδέσω τα πάντα, ISDN modems, splitters κτλ. και μετά θα ξεκινούσα με το να συνδέσω το modem μόνο του κατευθείαν πάνω στην υποδοχή του τηλεφωνου στον τοίχο.

Από κει και πέρα ξέρουμε που είμαστε:
- Αν δουλέψει, κάτι δεν πάει καλά με τα καλώδια ή τις συνδέσεις.
- Αν όχι, με την προυπόθεση ότι username/password είναι σωστά, γιατί κάλλιστα μπορεί να είναι authentication failure, ενδεχομένως να έχεις όντως DSL όπως σου είπε ο ΟΤΕ, αλλά να μην συγχρονίζει η γραμμή ακόμα, οπότε πάμε για 134 και αναφορά.
Δεν ξέρω επίσης κατά πόσο θα μπορούσε ο ISP να ασχοληθεί με το θέμα - τους ενόχλησες καθόλου σήμερα ; To .gr δεν ξέρω αν η ACN το απαιτεί στο username, πάντως η Forthnet το θέλει σίγουρα (και μάλιστα όχι μόνο το .gr, θέλει ΟΛΟ το username σαν username, και μετά το domain name της εταιρείας)

sdikr
23-07-05, 15:23
Στα logs δίχνει σαν να χάνει τον συχρονισμό,

πως εισαι σίγουρος οτι εισαι σε siemens I;

sonyp900
23-07-05, 15:26
Προσωπικά θα δοκίμαζα να αποσυνδέσω τα πάντα, ISDN modems, splitters κτλ. και μετά θα ξεκινούσα με το να συνδέσω το modem μόνο του κατευθείαν πάνω στην υποδοχή του τηλεφωνου στον τοίχο.

Από κει και πέρα ξέρουμε που είμαστε:
- Αν δουλέψει, κάτι δεν πάει καλά με τα καλώδια ή τις συνδέσεις.
- Αν όχι, με την προυπόθεση ότι username/password είναι σωστά, γιατί κάλλιστα μπορεί να είναι authentication failure, ενδεχομένως να έχεις όντως DSL όπως σου είπε ο ΟΤΕ, αλλά να μην συγχρονίζει η γραμμή ακόμα, οπότε πάμε για 134 και αναφορά.
Δεν ξέρω επίσης κατά πόσο θα μπορούσε ο ISP να πάρει θέση στο θέμα - τους ενόχλησες καθόλου σήμερα ;

Έβαλα το ρουτερ μονο του πανω στην γραμμή και μαντεψε...........τα ιδια. Το username/pass ειναι σιγουρα ΟΚ. Απο αλτεκ στο μονο πραγμα που καταληξαμε ηταν να παρω το 134 :lol:
Έδωσα ηδη βλαβη και περιμενω να ερθει η Δευτερα να με παρουν. Το ονειρο του DSL θα αργησει και αλλο στο χωριο μου μαλλον :cool:

sonyp900
23-07-05, 15:27
Στα logs δίχνει σαν να χάνει τον συχρονισμό,

πως εισαι σίγουρος οτι εισαι σε siemens I;

΄Ετσι μου είπε ο τεχνικός του ΟΤΕ

sdikr
23-07-05, 15:30
τα siemens I συχρονίζουν παραπάνω απο τα 384 (4κάτι) τουλάχιστον απο οτι έχω δει στο φόρουμ

sonyp900
23-07-05, 15:40
τα siemens I συχρονίζουν παραπάνω απο τα 384 (4κάτι) τουλάχιστον απο οτι έχω δει στο φόρουμ

sdikr πρέπει να κλείσω. Σε ευχαριστώ για όλη την βοήθεια σου. Μάλλον ο ΟΤΕ εχει κανει μ......ια :D
Τα λεμε

sonyp900
24-07-05, 09:49
Καλημερα παιδια, θα ηθελα επειγουσα βοηθεια με το L1 WBR-3402B οποιος ξερει σχετικα με σεταρισμα. Εχω συνδεση Αλτεκ. Καλεσα και το τεχνικο τμημα τους και δεν μπορεσαμε να βγαλουμε ακρη. Τα λαμπακια ολα δειχνουν οτι ολα ειναι ΟΚ. Συγχρονιζεται με την ντι-εσ-ελ, κανει συνδεση με τον ΙΣΡ αλλα οταν παω στο στατους του μοντεμ, δειχνει οτι δεν εχει παρει ΙΡ και το σαμπνετ ειναι 255.255.255.255!!!!!!!!! Βοηθεια κανεις?????????????????????????????/

Καλημέρα παιδιά. Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει σήμερα με το παραπάνω πρόβλημα?
Έχω συννημένα screenshots σε προηγούμενα posts.
Ευχαριστώ

sonyp900
24-07-05, 14:17
Όταν όλα τα settings είναι κανονικά στο ADSL modem και δεν παίρνεις ΙΡ με τίποτα, τι μπορεί να φταίει? Ούτε με το τεστ username/pass του ΟΤΕ παίρνει κάτι.

sdikr
24-07-05, 14:19
Καλημέρα παιδιά. Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει σήμερα με το παραπάνω πρόβλημα?
Έχω συννημένα screenshots σε προηγούμενα posts.
Ευχαριστώ

Δυστηχώς θα πρέπει να περίμενεις απο τον οτε απο οτι είδαμε στα προηγούμενα μηνύματα

sonyp900
24-07-05, 14:20
Δυστηχώς θα πρέπει να περίμενεις απο τον οτε απο οτι είδαμε στα προηγούμενα μηνύματα

Εχουν κανει πατατια με την γραμμη λες ε? Οσες φορες καλεσα το σαπορτ της Αλτεκ, μου ειπαν να παρω ΟΤΕ.

hedgehog
24-07-05, 14:31
γκουχου γκουχου.... αυτάάάάά....

cmos
24-07-05, 14:37
Όταν όλα τα settings είναι κανονικά στο ADSL modem και δεν παίρνεις ΙΡ με τίποτα, τι μπορεί να φταίει? Ούτε με το τεστ username/pass του ΟΤΕ παίρνει κάτι.

Τι diagnostics σου δίνει το modem - το ADSL έχει κλειδώσει κανονικά (384 down / 128 up) ?

sonyp900
24-07-05, 19:02
Τι diagnostics σου δίνει το modem - το ADSL έχει κλειδώσει κανονικά (384 down / 128 up) ?

Ναι, κλειδώνει σε αυτές τις ταχύτητες, απλά δεν παίρνει ΙΡ. Δες τα screenshots που έβαλα πιο πριν να πάρεις μια ιδέα.

BadCluster
25-07-05, 00:37
sony και εγώ τα ίδια είχα με το modem αυτό και το πρώτο πρόβλημα που αντιμετώπησα ήταν η ενεργοποίηση της γραμμής.
Ο ΟΤΕ έλεγε ότι όλα ήταν ΟΚ αλλά @,μετά απο 2 μέρες ήρθε η ενεργοποίηση.
Δες και εδώ...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=9814&page=2&pp=15

sonyp900
25-07-05, 10:51
sony και εγώ τα ίδια είχα με το modem αυτό και το πρώτο πρόβλημα που αντιμετώπησα ήταν η ενεργοποίηση της γραμμής.
Ο ΟΤΕ έλεγε ότι όλα ήταν ΟΚ αλλά @,μετά απο 2 μέρες ήρθε η ενεργοποίηση.
Δες και εδώ...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=9814&page=2&pp=15

Το έδωσα βλάβη το Σάββατο στο 121 και απλά περιμένω. Τους πήρα και σήμερα και μου είπαν οτι έχει πάρει την βλάβη ήδη το συνεργείο και κάποια στιγμή........................ :D

ibok
07-08-05, 09:23
Πριν λίγες μέρες (3-5) πέταξα το JETSPEED 500i και εγκατέστησα το LEVEL ONE FBR-1407-b (over ISDN).
To σεττάρισα πανευκολα και βρήκα την υγειά μου.

sonyp900
07-08-05, 17:28
Μήπως έχει κανείς εμπειρία με το παραπάνω router (Level1 WBR-3402B)??????? Θέλω βοήθεια να σετάρω το firewall και τα ports. Τα έχω όλα ανοιχτά τώρα όπως ήρθε από την εταιρία σεταρισμένο.

ibok
08-08-05, 07:01
Μήπως έχει κανείς εμπειρία με το παραπάνω router (Level1 WBR-3402B)??????? Θέλω βοήθεια να σετάρω το firewall και τα ports. Τα έχω όλα ανοιχτά τώρα όπως ήρθε από την εταιρία σεταρισμένο.

Φίλε μου ΔΕΝ εχω βρει χρόνο να ασχοληθώ με το Firewall of LevelOne.
Προς το παρόν βαδίζω με το Antihacker Kaspersky αρκετά καλά σετταρισμένο.

JohnGR
08-08-05, 15:06
Δεν νομίζω να ήρθε "μπάτε σκύλοι αλέστε" από τη μάνα του! Θα ήταν έγκλημα! Η λογική είναι να είναι όλα κλειστά και να ανοίγουμε εμείς τις πόρτες που θέλουμε...

sonyp900
08-08-05, 15:13
Δεν νομίζω να ήρθε "μπάτε σκύλοι αλέστε" από τη μάνα του! Θα ήταν έγκλημα! Η λογική είναι να είναι όλα κλειστά και να ανοίγουμε εμείς τις πόρτες που θέλουμε...

Και όμως πριν πιάσω να παίζω με το port forwarding, δουλεύανε όλα κανονικά, HTTP, FTP, Yahoo, MSN, IRC. Ούτως η άλλως δουλεύουν αυτά χωρίς ρυθμίσεις?

JohnGR
08-08-05, 15:36
Όσα αναφέρεις λειτουργούν κανονικά χωρίς να παίξεις καθόλου με ΝΑΤ!

sonyp900
08-08-05, 15:39
Όσα αναφέρεις λειτουργούν κανονικά χωρίς να παίξεις καθόλου με ΝΑΤ!

ΟΚ. Νέος βλέπεις στα ADFL κόλπα και προσπαθώ να μαθαίνω σιγά σιγά. Νόμιζα ότι δεν παίζει τίποτα αν δεν το ορίσεις πρώτα στο ρούτερ. Να ρωτήσω και κάτι άλλο μετην ευκαιρία. Στο port forwarding έχει μέχρι 12 διαφορετικά ports που μπορείς να ορίσεις και τέλος. Έτσι είναι συνήθως?

JohnGR
08-08-05, 15:41
Στα περισσότερα routerάκια έτσι ακριβώς είναι. Σε κάποια άλλα (USR/ZyXEL) μπορείς να φτιάξεις κι άλλους κανόνους από CLI.

sonyp900
08-08-05, 15:43
ΟΚ! Σ'ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

sonyp900
11-08-05, 23:37
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το παρακάτω?
Πως μπορώ να αυξήσω την ένταση στην ασύρματη εκπομπή του Router (έχω απώλεια σήματος με το φορητό εξωτερικά του σπιτιού)? Στα Performance Settings έχει επιλογές Rx/Tx Gain Offset, όπου ανεβοκατεβάζεις την τα dB. Να τα αυξήσω μήπως?
Ευχαριστώ

macgiorgosgr
12-08-05, 02:11
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το παρακάτω?
Πως μπορώ να αυξήσω την ένταση στην ασύρματη εκπομπή του Router (έχω απώλεια σήματος με το φορητό εξωτερικά του σπιτιού)? Στα Performance Settings έχει επιλογές Rx/Tx Gain Offset, όπου ανεβοκατεβάζεις την τα dB. Να τα αυξήσω μήπως?
Ευχαριστώ

Αποτελεί πολύ καλύτερη λύση η αλλαγή της κεραίας του ρουτερ με κάποια μεγαλύτερης εκπομπής/απολαβής. Δοκίμασε και επανατοποθέτησή του σε σχέση με τον χώρο που έχεις μειωμένη εμβέλεια.

sonyp900
12-08-05, 11:10
Αποτελεί πολύ καλύτερη λύση η αλλαγή της κεραίας του ρουτερ με κάποια μεγαλύτερης εκπομπής/απολαβής. Δοκίμασε και επανατοποθέτησή του σε σχέση με τον χώρο που έχεις μειωμένη εμβέλεια.

Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου. Υπάρχει όμως αυτή η δυνατότητα στα wireless routers?
Αν υπάρχει κανείς που το έχει κάνει και έχει δουλέψει ας μου πει παρακαλώ.

pk33
12-08-05, 15:52
όλοι οι wireless routers μπορού να δεχτούν πιο ισχυρή κεραία!
Επίσης αν δεν έχει φτιαχτεί ακόμη η γραμμή σου παίρνεις το 121 και τους λές να κάνουν αυτοί reset το vistual path γιατί αυτό έχει κολλήσει. Και εμένα το έπαθε μία φορά αυτό (με το ίδιο router) και η λύση ήταν ανακαταστευή του virtual path....μόνο που όταν τους το έλεγα από την πρώτη μέρα στον ΟΤΕ δεν με πίστευαν.

JonGR δυσδυχώς αυτός ο router έρχεται με όλα ανοιχτά, και δεν είναι και πολύ εύκολο να του κάνεις ΝΑΤ....εγώ θα τον αλλάξω με τον CISCO 876...

@ ADSLgr.com All rights reserved.