PDA

Επιστροφή στο Forum : μηπως φταιει ο ΟΤΕ



bakxos
06-04-08, 09:54
Μου φαινεται πως μας κοροιδευει η forthnet. μενω περιστερι εχω 2play και θεωρητικα θα επρεπε να κλειδωνω στα 13mbps. ωστοσο εγω δεν κλειδωνω ουτε στα 7 και γενικως η γραμμη ειναι πολυ χαλια. συχνες αποσυνδεσεις πολυ μεγαλη καθυστερηση στην εμφανιση σελιδων αργο κατεβασμα απο σερβερ οπως microsoft kai ati κλπ. πηρα τηλ καμια 5 φορες και την πεμπτη μου ειπαν οτι βλεπουν βραχυκυκλωμα που οφειλετε σε πριζα απο τον οτε. εγω δεν εχω ομως πριζα οτε. ειμαι απαγοητευμενος. θα αλλαξω βεβαια την πριζα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο. τσπ ποια πριζα συστενεται να παρω για να μην εχω προβλημα συμφωνα με τη forthnet?

Patentman
06-04-08, 10:04
Για ολα φταιει ο ΟΤΕ. :p
Και για το παστιτσιο που καηκε.

Αλλά παμε σοβαρα τωρα.
Το πιθανοτερο να σου ειπαν πως σαν προβλημα ειναι η πριζα του ΟΤΕ εννοωντας κατι στο Καφαο ή στο κεντρο του ΟΤΕ.
Οχι βεβαια στο σπιτι σου!
Που να το ξερουν αλλωστε;

Αλλά μπορει να φταιει κατι τετοιο, μπορει οχι.

Το θεμα ειναι: Ηρθαν σπιτι σου και εκαναν μετρησεις ή απλα εικαζουν και "για ολα φταιει ο ΟΤΕ;"

Εσυ απο την μερια σου μπορεις να δεις αν συνδεοντας το ρουτερ στο κουτι της πολυκατοικιας (εκει που φερνει ο ΟΤΕ τα καλωδια) εχεις την ιδια ταχυτητα και συμπεριφορά γραμμης. Μπορει να σε βοηθησει ηλεκτρολογος.

Αλλά αυτα ειναι πολυ απιθανα να συμβουν.
Για να ειχες τετοιο σοβαρο προβλημα απο την μερια σου (προβλημα δικτυωσης του σπιτιου) τοτε επρεπε να ακους χρατς, χρουτς στο τηλεφωνο (οταν ειχες ΟΤΕ).


Ομως μπορεις να κανεις το αλλο, το πιο απλο και το πιο πιθανο.
Να αλλαξεις φιλτρο και μαλλιστα να προσεξεις την φορά τοποθετησης (εχει line-in ).

........Auto merged post: Patentman added 2 Minutes and 26 Seconds later........

Α, και να βγαλεις τις διπλες και τριπλες συσκευες τηλεφωνου. (προσωρινα για να κανεις ελεγχο)
Καθως και το να αποσυνδεσεις την ασυρματη συσκευη τηλεφωνου.

bakxos
06-04-08, 13:04
και φυσικα δεν ηρθαν και επισης ολα τα εικαζουν μαλλον. υποτιθεται οτι εκαναν ελεγχο διοτι μου ζητησαν να βγαλω το τηλ και το φιλτρο απο τη μπριζα και ειδαν λεει βραχυκυλωμα. εχω μια διπλη πριζα. αλλα θα βαλω μια αλλη και θα τους παρω τηλ να ερθει τεχνικος τους για να μου πουν τι μπορει να εινια και μετα βλεπω.
ευχαριστω για τη βοηθεια φιλε

Monaksia
06-04-08, 23:13
Καλησπέρα σας,

Να ενημερώσω (όσους δεν το γνωρίζουν) πως είναι εφικτό να γίνουν έλεγχοι της γραμμής απομακρυσμένα. Δεν είναι απαραίτητο να προβεί τεχνικός στον χώρο κάποιου χρήστη ώστε να διαπιστώσει αν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή και που οφείλετε.

Είναι πολύ πιθανό το διπολικό μπριζάκι που αναφέρατε πως έχετε να έχει πυκνωτή στο εσωτερικό του και να δημιουργεί όλο το πρόβλημα.
Καλό είναι να αγοράσετε ένα απλό μπριζάκι με ένα κλίπ.
Επίσης να γνωρίζεται πως αυτό μπορεί να προκαλέσει ακόμη και διακοπεί της τηλεφωνίας σας.

Φυσικά μπορούσατε να ζητήσετε να σας στείλουν οι ίδιοι τεχνικό ώστε να αλλάξει το μπριζάκι, αλλά φυσικά θα ήταν χρεώσιμο το ραντεβού και είναι πιο γρήγορο όσο και οικονομικό να το επιδιορθώσετε μόνος σας.


Ευχαριστώ....:star

emeliss
07-04-08, 00:16
Ναι γίνεται έλεγχος της γραμμής απομακρυσμένα, αλλά αποκλείεται να υπάρχει "βραχυκύκλωμα" και να παίζει. Μην τρελαθούμε και μεταξύ μας.

Monaksia
07-04-08, 00:20
Και όμως γίνεται. Είτε το πιστέυτε είτε όχι.
Το ζητούμενο είναι το πώς "παιζει".
Με πολλά προβλήματα, τα οποία και αυξάνονται με τον καιρό. Ώσπου γίνονται μόνιμα.

Φιλάκια :star

nmavro73
07-04-08, 00:29
Ασε, και σε μένα τα ίδια λέγανε.Απλά μία μέρα και αφού πήγα στο κατάστημα τους έφτιαξε η γραμμή από μόνη της. Οτι συμβαίνει το λένε βραχυκύκλωμα. Δύο πράγματα μπορώ να σκεφτώ: ή ότι το πανάρχαιο δίκτυο δημιουργεί πολλά προβλήματα, ή ότι έχουν τη δικαιολογία στο στόμα. Η και συνδυασμό

emeliss
07-04-08, 00:30
Κοπέλα μου, καταρχήν να είμαστε ακριβείς. Μετράς αντίσταση μεταξύ των δύο αγωγών και βρίσκεις 0~1 Ohm, θα παίξει το adsl;

Monaksia
07-04-08, 00:37
Κοπέλα μου, καταρχήν να είμαστε ακριβείς. Μετράς αντίσταση μεταξύ των δύο αγωγών και βρίσκεις 0~1 Ohm, θα παίξει το adsl;


Ποιός είπε ότι οι μετρήσεις γίνονται με αυτό τον τρόπο;;;;
Δεν πέρνουμε αμπερόμετρα, κορκοδειλάκια κτλ.
Δίνονται απομακρυσμένα αρχικώς και μετά πάμε στην "χειρονακτική" εργασία (αν χρειαστεί).

emeliss
07-04-08, 00:45
Καταρχήν με αμπερόμετρο μετράς ένταση ρεύματος. Οι τηλεπικοινωνιακές διατάξεις που έχουν την δυνατότητα να παίρνουν μετρήσεις έχουν στην ουσία όργανα (που η περισσότερη δουλειά γίνεται σε είπεδο software).

Βραχυκύκλωμα μεταξύ δύο αγωγών σημαίνει αντίσταση μεταξύ τους περίπου 0 Ohm. Και σε ξαναρωτάω τι σου δείχνει η εφαρμογή σου;

Monaksia
07-04-08, 00:56
Η δική μου; Τίποτε.
Αυτόν που κάνουν τους ελέγχους στην γραμμή κάποιοιυ χρήστη τα παρακάτω....
Πόσσες τηλεφωνικές συσκευές έχει,αν έχει, αν υπάρχει ISDN modem, αν υπάρχει βρόγχος.
Συσκευή ή μπριζάκι που δημιουργεί βρακύκλωμα.(τυχόν βραχυκύκλωμα μεταξύ δύο καλωδίων του ζευγους tip ή ring ή μεταξύ του ενός και της γής).
Την αντίσταση σε ohm του ζεύγους.
Την τάση που δίνουν στο πελάτη.
Την τάση που υπάρχει σε tip Και ring σε ανοικτό κύκλωμα.

Να σας ρωτήσω κάτι;
Είστε κάπως επιθετικός απεναντί μου ή είναι ιδέα μου;;;;

theopan
07-04-08, 00:57
Ασε, και σε μένα τα ίδια λέγανε.Απλά μία μέρα και αφού πήγα στο κατάστημα τους έφτιαξε η γραμμή από μόνη της. Οτι συμβαίνει το λένε βραχυκύκλωμα. Δύο πράγματα μπορώ να σκεφτώ: ή ότι το πανάρχαιο δίκτυο δημιουργεί πολλά προβλήματα, ή ότι έχουν τη δικαιολογία στο στόμα. Η και συνδυασμό

Καλά η φορθνετική δικαιολογία για τα πριζάκια "ΟΤΕ" είναι εξαιρετικά εμπνευσμένη ομολογώ! Ακόμα μια ευκαιρία να πέσει έστω και εμμέσως το φταίξιμο ...στον ΟΤΕ!
Απορώ που τα βρήκαν όμως τόσα πριζάκια "ΟΤΕ". Τα τελευταία τουλάχιστον 20 χρόνια, πρίζες τηλεφώνου στις νέες οικοδομές εγκαθιστά ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος και αυτές είναι του εμπορίου (Legrand κλπ.). Τα δε παλιά σπίτια συνήθως δεν έχουν καν rj11 πρίζα!
Αλλά ως γνωστόν πενία (ή μάλλον "λούφα" και διάθεση αποποίησης ευθυνών). τέχνας κατεργάζεται εκεί στη φορθνετ... Θα απομυθοποιηθεί κάποια στιγμή και αυτό το θέμα με τις πρίζες (που όλως περιέργως ακόμα και όταν υπάρχουν φαίνεται να δουλεύουν ...με connX), και θα βρούν κάτι άλλο να λένε...

emeliss
07-04-08, 01:03
Η δική μου; Τίποτε.
Αυτόν που κάνουν τους ελέγχους στην γραμμή κάποιοιυ χρήστη τα παρακάτω....
Πόσσες τηλεφωνικές συσκευές έχει,αν έχει, αν υπάρχει ISDN modem, αν υπάρχει βρόγχος.
Συσκευή ή μπριζάκι που δημιουργεί βρακύκλωμα.(τυχόν βραχυκύκλωμα μεταξύ δύο καλωδίων του ζευγους tip ή ring ή μεταξύ του ενός και της γής).
Την αντίσταση σε ohm του ζεύγους.
Την τάση που δίνουν στο πελάτη.
Την τάση που υπάρχει σε tip Και ring σε ανοικτό κύκλωμα.

Να σας ρωτήσω κάτι;
Είστε κάπως επιθετικός απεναντί μου ή είναι ιδέα μου;;;;

Ιδέα σας είναι! Απλά αν ξέρετε την τιμή της αντίστασης μεταξύ tip-ring που σταματάει το adsl να δουλεύει θα σας ήμουν ευγνώμων.

........Auto merged post: emeliss added 2 Minutes and 1 Seconds later........


Καλά η φορθνετική δικαιολογία για τα πριζάκια "ΟΤΕ" είναι εξαιρετικά εμπνευσμένη ομολογώ! Ακόμα μια ευκαιρία να πέσει έστω και εμμέσως το φταίξιμο ...στον ΟΤΕ!

Οτιδήποτε έχει σχεδιαστεί για τις συχνότητες του pstn καλό είναι να μην υπάρχει όταν μπαίνει adsl.

hel
07-04-08, 01:04
@ Μοnaksia

Νομίζω ότι ουσιαστικός έλεγχος βλάβης εξ αποστάσεως δεν γίνεται ούτε από forthnet ούτε από κανέναν άλλο πάροχο. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα με αναγγελίες βλαβών από forthnet για το δίκτυο του ΟΤΕ ενώ το πρόβλημα ήταν στο δίκτυο της πολυκατοικίας (κατανεμητής).
Αν τα πράγματα ήταν όπως τα λες, οι βλάβες θα επιδιορθώνονταν πολύ πιο γρήγορα.

elkor
07-04-08, 20:13
Καλησπέρα σε όλους,
Η monaksia κάτι ξέρει που σας τα λέει.
Η Forthnet όπως και κάθε άλλος πάροχος με ιδιόκτητο δίκτυο μπορεί πλέον να δεί σχεδόν με ακρίβια μέτρου το πού υπάρχει μια βλάβη.

Η ατάκα που κυκλοφορεί τον τελευταί καιρό και λέγεται βραχυκύκλωμα είναι ορθή και δεν είναι κάτι το οποίο έχει σκαρφιστεί κάπιοις για να μας σπάει τα ...... !

Προσωπικά έχω μεταβεί σε πελάτη (τεχνικός ειμαι και εγώ) και έχω αλλάξει τα πριζάκια (διπολικά) με απλά legrand του εμπορίου των 2,5€. Σας πληροφορώ ότι οι αποκλίσεις ήταν απίστευτες από 322kbps up kai 280kbps down πήγε στα 6012 και 1021. Το οποίο σημείωση είναι ρεκόρ μιας και η απόστασηγ από το Α/Κ είναι σχεδόν απαγορευτική για Full LLU.

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι πολλές τηλεφωνικές συσκευές δημιουργούν προβλήματα στο δίκτυο και από εκεί υπάρχουν βραχυκυκλώματα.

Δεν μπορεί κάποιος να έχει 5 doublex συσκευές 20 spliter και πριζάκια της προηγούμενης 10 ετίας και να περιμένει να παίξει σωστά.

Πρέπει σιγά σιγά να καταλάβουμε όλοι ότι το LLU έχει και τις παραξενίες του και πρέπει να συμβιώσουμε με αυτές.

Για τους υπόλοιπους που δεν είναι διατεθημένοι να μπουν σε αυτήν την διαδικασία ας παραμείνουν στον ΟΤΕ και να κάνουν την προσευχή τους να λήξουν την απεργία και η θεία από την Γερμανία (αν και λυπάμαι που το λέω) να έρθει και να τους βάλει τα 2 πόδια σε ένα παπούτσι μπας και καταλάβουν πλέον ότι δουλεύουν στο μεγαλύτερο τηλεπικοινωνιακό πάροχο (εθνικό) και όχι στο μπακάλικο του μπάρμπα τους.

Τα σέβη μου σε όλους

:respekt:

xmperop1
07-04-08, 20:31
Καλησπέρα σε όλους,
Η monaksia κάτι ξέρει που σας τα λέει.
Η Forthnet όπως και κάθε άλλος πάροχος με ιδιόκτητο δίκτυο μπορεί πλέον να δεί σχεδόν με ακρίβια μέτρου το πού υπάρχει μια βλάβη.

Η ατάκα που κυκλοφορεί τον τελευταί καιρό και λέγεται βραχυκύκλωμα είναι ορθή και δεν είναι κάτι το οποίο έχει σκαρφιστεί κάπιοις για να μας σπάει τα ...... !

Προσωπικά έχω μεταβεί σε πελάτη (τεχνικός ειμαι και εγώ) και έχω αλλάξει τα πριζάκια (διπολικά) με απλά legrand του εμπορίου των 2,5€. Σας πληροφορώ ότι οι αποκλίσεις ήταν απίστευτες από 322kbps up kai 280kbps down πήγε στα 6012 και 1021. Το οποίο σημείωση είναι ρεκόρ μιας και η απόστασηγ από το Α/Κ είναι σχεδόν απαγορευτική για Full LLU.

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι πολλές τηλεφωνικές συσκευές δημιουργούν προβλήματα στο δίκτυο και από εκεί υπάρχουν βραχυκυκλώματα.

Δεν μπορεί κάποιος να έχει 5 doublex συσκευές 20 spliter και πριζάκια της προηγούμενης 10 ετίας και να περιμένει να παίξει σωστά.

Πρέπει σιγά σιγά να καταλάβουμε όλοι ότι το LLU έχει και τις παραξενίες του και πρέπει να συμβιώσουμε με αυτές.

Για τους υπόλοιπους που δεν είναι διατεθημένοι να μπουν σε αυτήν την διαδικασία ας παραμείνουν στον ΟΤΕ και να κάνουν την προσευχή τους να λήξουν την απεργία και η θεία από την Γερμανία (αν και λυπάμαι που το λέω) να έρθει και να τους βάλει τα 2 πόδια σε ένα παπούτσι μπας και καταλάβουν πλέον ότι δουλεύουν στο μεγαλύτερο τηλεπικοινωνιακό πάροχο (εθνικό) και όχι στο μπακάλικο του μπάρμπα τους.

Τα σέβη μου σε όλους

:respekt:

Πολύ σωστά τα λές αλλά δεν μας είπες και τίποτα καινούριο.
Το δίκτυο του σπιτιού είναι αποκλειστική ευθύνη του κάθε ιδιοκτήτη.
Και γιατί σε ΟΝ με τέσσερα τηλ. όπλα πάνε καλά?
Και γιατί σε Τελλάς με 3 τηλ. όλα πάνε καλά?
Και γιτί σε μεζονέτα με Κόννεξ στην Ακρόπολη με 7 ναι 7 παράλληλες συσκευές μία σε κάθε δωμάτιο όλα πάνε καλά?
Ο ΟΤΕ που κολλάει?

elkor
07-04-08, 20:48
Πολύ σωστά τα λές αλλά δεν μας είπες και τίποτα καινούριο.
Το δίκτυο του σπιτιού είναι αποκλειστική ευθύνη του κάθε ιδιοκτήτη.
Και γιατί σε ΟΝ με τέσσερα τηλ. όπλα πάνε καλά?
Και γιατί σε Τελλάς με 3 τηλ. όλα πάνε καλά?
Και γιτί σε μεζονέτα με Κόννεξ στην Ακρόπολη με 7 ναι 7 παράλληλες συσκευές μία σε κάθε δωμάτιο όλα πάνε καλά?
Ο ΟΤΕ που κολλάει?

Θα σου πω.
Και εγω εχω 3 τηλεφωνικες συσκευές και όλα πάνε ρολόι και τα φιλτράκια μου έχω και παίζω μια χαρά. Τώρα όταν ο άλλος έχει ότι προανέφερες και βλέπει ότι σέρνεται και ότι του λένε οτί υπάρχει βραχυκύκλωμα σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στα τηλ ή και στις πρίζες του.

Αυτά είναι μια ιδιαιτερότητα του LLU. Γενικότερα όσο μεγαλύτερη ταχύτητα θες να πίασεις πχ από 15 και πάνω να ξέρεις ότι πρέπει να ελαχιστοποιέις τον θόρυβο που υπάρχει στην γραμμή. Και τις περισσότερες φορές τον θόρυβο τον προκαλεί ο εξοπλισμός που υπάρχει στο σπίτι μας.

Και φυσικά δεν πάω καν στα ζητήματα των γραμμών του οτέ μέχρι το σπίτι αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Σε μια χώρα όπου το Τ/Φ δίκτυο είναι κακοσυντηρημένο σάπιο από τον καιρό του WW2 δεν μπορούμε να έχουμε και τις μέγιστες των απαιτήσεων.

Ενημερωτικά έχω φίλο ο οποίος λόγω μα....ας της ΔΕΗ κόπηκαν τα καλώδια του ΟΤΕ και οι ΟΤΕτζήδες αποφάσισαν να περάσουν νέο καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή της γειτονίας του ο θόρυβος είναι ελάχιστος και οι τιμές του άψογες και μόλις ακολούθησε αυτά τα μικρά tips για τις συσκευες και τα πριζάκια είναι ήδη ένα μήνα καρφί στα 23800 με 1021 και πρόβλημα κανένα.

Οπότε βγάλε τα συμπεράσματα σου.

Με φιλικούς χαιρετισμούς..

Λ

Silent Air
07-04-08, 21:09
Ναι ναι, ξερει τοσο καλα τι της γινεται που στην δικη μου περιπτωση εβλεπε βραχυκυκλωμα ενω ειχε γινει λαθος πατσαρισμα. Τι και αν τσεκαρε ενα σπιτι τρια στενα μακρια απο το δικο μου, εκει θα κολλησουμε????

:worthy::worthy::worthy:

notios7
07-04-08, 22:22
και μενα διεγνωσαν βλαβη.εκαναν τιποτε?αστα να πανε ,καλυτερα μην μπλεξεις.αν μπλεξεις πρεπει υποχρεωτικα να γυρισεις στον οτε(δικη μου γνωμη).:cry:

hel
08-04-08, 16:52
Ναι ναι, ξερει τοσο καλα τι της γινεται που στην δικη μου περιπτωση εβλεπε βραχυκυκλωμα ενω ειχε γινει λαθος πατσαρισμα. Τι και αν τσεκαρε ενα σπιτι τρια στενα μακρια απο το δικο μου, εκει θα κολλησουμε????

:worthy::worthy::worthy:

Το βραχυκύκλωμα είναι κατ' αυτούς, ένας γενικός όρος που περιλαμβάνει τα πάντα.

........Auto merged post: hel added 0 Minutes and 54 Seconds later........




Ενημερωτικά έχω φίλο ο οποίος λόγω μα....ας της ΔΕΗ κόπηκαν τα καλώδια του ΟΤΕ και οι ΟΤΕτζήδες αποφάσισαν να περάσουν νέο καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή της γειτονίας του ο θόρυβος είναι ελάχιστος και οι τιμές του άψογες και μόλις ακολούθησε αυτά τα μικρά tips για τις συσκευες και τα πριζάκια είναι ήδη ένα μήνα καρφί στα 23800 με 1021 και πρόβλημα κανένα.

Οπότε βγάλε τα συμπεράσματα σου.

Με φιλικούς χαιρετισμούς..

Λ

Πάμε να κόψουμε τα καλώδιά μας:)
Συμφωνώ με αυτό που λες. Έχει γραφτεί εδώ μέσα περίπτωση ενός φίλου που πέρασε καινούρια γραμμή σπίτι του με 100Ε (αν δεν κάνω λάθος) και είχε διαφορετικά στοιχεία από την υπάρχουσα προβληματική. Όλα εξαρτώνται από τη γραμμή (εφ όσον έχουμε απομονώσει το πρόβλημα και δεν είναι στο σπίτι μας).

Makinen
08-04-08, 17:46
Κι εγώ έχω τρελαθεί στα disconnect και μου είπαν έχω βραχυκύκλωμα και δηλώθηκε βλάβη στον ΟΤΕ... Τουλάχιστο το support της 4net σε αντίθεση με ό,τι ακούγεται δούλεψε υποδειγματικά, με παίρνουν και τηλέφωνο να με ενημερώσουν κλπ. Περιμένω με τις απεργίες τώρα να δω αν θα λυθεί το θέμα...

hel
08-04-08, 22:55
Με τα zyxel γενικά υπάρχουν προβλήματα. Μάλλον θα σου ανεβάσουν το snr.

Makinen
09-04-08, 15:17
Με τα zyxel γενικά υπάρχουν προβλήματα. Μάλλον θα σου ανεβάσουν το snr.

Και τι να πάρω τότε με ποιότητα αντίστοιχη (ή έστω λίγο κατώτερη) του Zyxel που να μην έχει αναφέρει πρόβλημα με το ιδιόκτητο της forthnet;

apostolt
09-04-08, 16:11
Απο οτι βλεπω δεν ειμαι ο μονος που ακουσα την δικαιολογια μπριζα του Οτε.......παντως και εμενα εφτιαξε μονο του(το προβλημα που ειχα ηταν οτι ειχα ιντερνετ αλλα οχι τηλεφωνο).
Το οτι ειναι χαλια οι γραμμες μας με απιστευτο θορυβο δεν το βλεπουν και δεν κανουν τιποτα τα ξεφτερια.......

hel
11-04-08, 16:22
Για τον θόρυβο δεν ευθύνεται η forthnet αλλά η κατάσταση του δικτύου.
Τις περισσότερες φορές υπάρχει πρόβλημα και στο εσωτερικό δίκτυο (σπίτι,πολυκατοικία).

........Auto merged post: hel added 3 Minutes and 47 Seconds later........


Και τι να πάρω τότε με ποιότητα αντίστοιχη (ή έστω λίγο κατώτερη) του Zyxel που να μην έχει αναφέρει πρόβλημα με το ιδιόκτητο της forthnet;

Δοκιμασμένα είναι το wag200g και το 585v6. Το δεύτερο που είναι πολύ καλό, είχε μείνει μόνο σε ένα στοκ του πλαισίου στο Mall αν δεν κάνω λάθος μέχρι πριν από 1.5μήνα (δεν πρέπει να υπάρχει ακόμα).
Οπότε wag200 που κάνει 70Ε.

savatage7
25-05-08, 19:31
κι'εγω παιδια ειχα προβλημα με το internet(δεν ειχα βαλει φιλτρακια στις πριζες) τους πηρα τηλεφωνο 16-5-08 και μου ειπαν οτι θα δηλωναν βλαβη στον οτε.απο'τι εχω ακουσει χρειαζονται 10 μερες μεχρι να ξανα εχεις internet ισχυει?η να τους ξανα παρω τηλ.?

emeliss
25-05-08, 21:55
κι'εγω παιδια ειχα προβλημα με το internet(δεν ειχα βαλει φιλτρακια στις πριζες) τους πηρα τηλεφωνο 16-5-08 και μου ειπαν οτι θα δηλωναν βλαβη στον οτε.απο'τι εχω ακουσει χρειαζονται 10 μερες μεχρι να ξανα εχεις internet ισχυει?η να τους ξανα παρω τηλ.?
Για ξαναγράψτο αυτό με περισσότερα λόγια πριν τρελαθούμε!

Ποιό ακριβώς ήταν το πρόβλημα; Γιατί αν είχες αποσυνδέσεις και δεν είχες φίλτρα και αυτοί αντί να σε καθοδηγήσουν στο τι να κάνεις απλά δήλωσαν βλάβη στον ΟΤΕ, πάμε από το κακό στο χειρότερο.

hel
25-05-08, 22:42
κι'εγω παιδια ειχα προβλημα με το internet(δεν ειχα βαλει φιλτρακια στις πριζες) τους πηρα τηλεφωνο 16-5-08 και μου ειπαν οτι θα δηλωναν βλαβη στον οτε.απο'τι εχω ακουσει χρειαζονται 10 μερες μεχρι να ξανα εχεις internet ισχυει?η να τους ξανα παρω τηλ.?

Bλάβη στον ΟΤΕ για τα φιλτράκια; :hmm:

linkinp
25-05-08, 22:49
ελεος,τι αλλο θα σκεφτουν να πουν?

xmperop1
25-05-08, 23:32
Για ξαναγράψτο αυτό με περισσότερα λόγια πριν τρελαθούμε!

Ποιό ακριβώς ήταν το πρόβλημα; Γιατί αν είχες αποσυνδέσεις και δεν είχες φίλτρα και αυτοί αντί να σε καθοδηγήσουν στο τι να κάνεις απλά δήλωσαν βλάβη στον ΟΤΕ, πάμε από το κακό στο χειρότερο.

Μη σας φαίνεται παράξενο η HOL στην περίπτωση του φίλου kracken_74 με γραμμή συγχρονισμένη χωρίς να παίρνει IP είχε δηλώσει και ίσως δηλώνει ακόμα βλάβη στον ΟΤΕ 6 φορές επί 2,5 μήνες από την ημέρα της ενεργοποίησης του.

sdikr
26-05-08, 01:47
Με τα zyxel γενικά υπάρχουν προβλήματα. Μάλλον θα σου ανεβάσουν το snr.

που το είδατε αυτό;
Εδώ έχουν πρόβλημα με το siemens που δίνουν, μου αρέσει μάλιστα που λέτε το wag200 καλο, ενώ οι ίδιοι λένε οτι όχι δεν είναι

Το πρόβλημα δεν είναι στα Modem/router που μέχρι τώρα δουλέυαν μια χαρά

hel
26-05-08, 10:06
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=115420&page=46
Ο φίλος Gabriel λέει ότι με το siemens δεν είχε αποσυνδέσεις ενώ με το zyxel είχε 50 τη μέρα.
Και κάπου αλλού είχα διαβάσει για προβλήματα με zyxel αλλά δεν το βρίσκω.
Με το siemens έχουν πρόβλημα 1 στους 1000. Σε ποιο πρόβλημα αναφέρεσαι;
Το wag 200 δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα. Αν πας στο ανάλογο thread θα δεις ότι οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι και μάλιστα με το καινούριο firmware κλειδώνουν πιο πάνω από πριν.
Δεν λέμε ότι συναγωνίζονται τα cisco αλλά δουλεύουν μια χαρά για τυπική οικιακή χρήση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.