PDA

Επιστροφή στο Forum : Η γραμμή είναι ISDN και η Hol λέει ότι μου δίνει PSTN



ravenloft4
06-04-08, 11:14
Μετά από αίτηση στην HOL για adsl μέσω ΟΤΕ (arys το λένε; ) και αφού επικοινώνησα με την HOL μετά από πολύ καιρό για να μάθω τι γίνετε, έκπληκτος άκουσα ότι η γραμμή μου είναι ενεργοποιημένη εδώ και 2+ μήνες. (Δεν είχα καμία ειδοποίηση)
Εβγαλα λοιπόν τον εξοπλισμό από το κουτί για να συνδεθώ και αφού δεν κατάφερνα να συγχρονίσω το modem ανακάλυψα ότι έγραφε πάνω jetspeed 520+ PSTN.
Επικοινώνησα με την HOL και επέμεναν ότι η γραμμή μου είναι PSTN ενώ είμαι σίγουρος ότι είναι ISDN (από την αρχή που έβαλα τηλέφωνο ήταν ISDN, ποτέ δεν είχα PSTN).

Για καλό και για κακό πήρα στο 134 για να κάνω εξακρίβωση, αν και δεν χρειαζόταν γιατί το ήξερα καλά. Μου είπαν λοιπόν ότι η γραμμή μου πράγματι είναι ISDN και παίρνει adsl απο την hol.
Μετά από κάποιες επικοινωνίες με την HOL παραδέχτηκαν το λάθος τους και μου είπαν ότι θα διορθωθεί σύντομα και θα μου στείλουν νέο εξοπλισμό.

Επειδή όμως είχα ήδη ένα παλιό US robotics isdn router, είπα να δοκιμάσω να κάνω σύνδεση με αυτό.
Στα στατιστικά adsl μου βγάζει τα εξής:
Mode: G.DMT
Type: Fast
Type: Fast
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 30.3 31.0
Attenuation (dB): 17.5 11.0
Output power (dBm): 8.3 11.6
Attainable rate (Kbps): 9792 1272
Rate (Kbps): 1024 256
K (number of bytes in DMT frame): 33 9
R (number of check bytes in RS code word): 0 0
S (RS code word size in DMT frame): 1 1
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0
K (number of bytes in DMT frame): 33 9
R (number of check bytes in RS code word): 0 0
S (RS code word size in DMT frame): 1 1
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 4424 4422
Super Frame Errors: 0 0
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 0 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 181710 0
Data Cells: 0 0
Bit Errors: 0 0

Total ES: 0 0
Total SES: 0 0
Total UAS: 20 0

Αλλά στα diagnostics αν και δείχνει να περνάει τον συγχρονισμό δεν φαίνεται να έχει καμία επαφή με τον provider.

Test your Ethernet Connection: PASS
Test ADSL synchronization: PASS
Test ATM OAM F5 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: FAIL
Test the connection to your Internet service provider
Test PPP server connection: FAIL
Test authentication with ISP: PASS
Test the assigned IP address: FAIL
Ping default gateway: FAIL


Υπάρχει κατά τη γνώμη σας κάτι που μπορώ να κάνω για να συνδεθώ η θα πρέπει να περιμένω να κάνουν κάποιες αλλαγές στο dslam;
Ρωτάω γιατί ο τεχνικός της HOL μου είπε πως αν συγχρονίζει, κανονικά πρέπει να συνδέεται.

aa144
06-04-08, 11:44
Φαίνεται να λειτουργεί, πως και δεν είσαι στο ιδιόκτητο; Έχεις κάνει όλες τις ρυθμίσεις σωστά; λέω για τα PPPoE - PPPoA κτλ, οι ρυθμίσεις πρέπει να είναι για DSLAM ΟΤΕ εφόσον δεν είσαι στο ιδιόκτητο, γιατί όμως είσαι σε ΑΡΥΣ; Με τι κωδικούς μπαίνεις; Της Hol;

Εφόσον είσαι σε DSLAM του ΟΤΕ, δοκίμασε να το λειτουργήσεις με username otenet@otenet.gr και password otenet, μετά στείλε πάλι τα στοιχεία, και δες αν μπαίνει στη σελίδα ενεργοποίησης της Otenet στο my.otenet.gr (χωρίς www). Δεν μπορείς να πας σε άλλες σελίδες εκτός από αυτήν, αλλά θα σου δείξει αν όλα λειτουργούν καλά.

ravenloft4
06-04-08, 12:14
Δεν είμαι στο ιδιόκτητο γιατί δεν υπάρχει ιδιόκτητο στην περιοχή μου.
Έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές ρυθμίσεις (pppoe, pppoa).
Αν και δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η otenet το δοκίμασα και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Δηλαδή συγχρονισμός του router αλλά τίποτα παραπάνω. Στο my.otenet.gr δεν μπαίνει.
Γενικά ότι στοιχεία να βάλω στο username-password θα κάνει το ίδιο σαν να έχει επαφή με το dslam αλλά όχι με τον "έξω κόσμο".
Τα στοιχεία που βάζω είναι της HOL και το account to έφτιαξα προχθές και δουλεύει κανονικά, πράγμα που το εξακρίβωσα με τον τεχνικό της HOL, την σελίδα τους και το outlook express...αφού ρύθμισα τους smtp servers και έβαλα username-password κατέβασα 2 emails από την HOL

aa144
06-04-08, 12:41
Τα e-mail τα κατέβασες από τη δική σου σύνδεση; Με το δικό σου ρούτερ;

Η δοκιμή με την otenet, έχει στόχο να δείξει αν το πρόβλημα σχετίζεται με τη Hol ή με τον OTE (στον οποίο ανήκει το DSLAM).

Ενδέχεται να έχει πρόβλημα η πόρτα του DSLAM που είσαι συνδεμένος, όσο αφορά τη δρομολόγηση δεδομένων. Εκτός αν έχει κάτι το ρούτερ σου, το παλιό που χρησιμοποιείς, όταν θα έρθει το σωστό Annex B από τη Hol, θα φανεί αμέσως αν έφταιγε αυτό ή όχι. Μέχρι τότε ή βρες ένα άλλο ρούτερ σε Annex B να δοκιμάσεις (δύσκολο) ή κάνε επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις σε αυτό που έχεις και ξαναδοκίμασε.

Πάντως η δοκιμή με την οτενετ, δείχνει ότι δεν διακινούνται δεδομένα από την πόρτα σου στο DSLAM, ασχέτως παρόχου.

Σε ποιά περιοχή είσαι ακριβώς, και σε ποιά πόλη, και δεν έχει ιδιόκτητο εκεί;

ravenloft4
06-04-08, 13:04
Τα email τα κατέβασα με το wind adsm mobile internet.
Το dslam αν δεν κάνω λάθος ανήκει στον ΟΤΕ.

Η περιοχή που βρίσκομαι λέγετε Ταγαράδες και είναι ένα χωριό λίγο έξω από Θεσσαλονίκη. Τα dslam είναι στο Νέο Ρύσιο, 2 χιλιόμετρα περίπου μακρυά.
Οι αιτήσεις που έκανα για conn-x ήταν μια ολόκληρη περιπέτεια και κατέληξαν να μου πουν ότι δεν έχει η περιοχή μου adsl και ούτε θα έχει στο άμεσο μέλλον επειδή έχει φτιαχτεί καινούργιο κέντρο στους Ταγαράδες το οποίο όμως δεν έχει dslam.
Υπάρχουν όμως πολλοί εδώ που έχουν adsl και τους έχουν βάλει σε dslam απο το Ρύσιο.
Ενα μπάχαλο με λίγα λόγια και δεν έβρισκα άκρη οπότε η μοναδική μου ελπίδα ήταν να κάνω αίτηση σε κάποιον άλλο πάροχο μήπως και αυτός πιέσει καταστάσεις. Στην προκειμένη περίπτωση είναι η HOL.

Προς το παρών πληρώνω την wind για 3g σύνδεση 55 ευρώ το μήνα με απαράδεκτες ταχύτητες και κάτι pings που δεν τα εύχεσαι ούτε στον εχθρό σου.

Μόλις είδα το router να συγχρονίζει άρχισα να έχω ελπίδες αλλά......

aa144
06-04-08, 13:55
Κατάλαβα, είχα δει ότι γράφεις DSLAM ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ και μου φάνηκε περίεργο, αλλά για εκεί που λες, το πιθανότερο είναι πρόβλημα δρομολόγησης στο DSLAM του ΟΤΕ, στο Ρύσιο, και επίσης κυκλοφορίας στο δίκτυο μέχρι το κέντρο. Σε τέτοιες περιοχές συνήθως δεν επαρκεί το εύρος και συμβαίνουν πολλά παρατράγουδα. Τα πακέτα IP αν αργήσουν πολύ να φτάσουν στον προορισμό τους, θεωρούντα χαμένα, οπότε αυτό προκαλεί λάθος στη λειτουργία, ενώ η όλη σύνδεση είναι σωστή. Αν π.χ. στο DSLAM στο Ρύσιο έχει πολλούς που κατεβάζουν όλη μέρα από τόρρεντ κτλ, και οι πλειοψηφία είναι σε OTEnet, τα δικά σου πακέτα προς τη Hol μπορεί να εξαντλήσουν το διαθέσιμο χρόνο μέχρι να φτάσουν στον προορισμό τους.

ravenloft4
06-04-08, 14:22
Κατ αρχήν σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Εκείνο πάντως που δεν γνωρίζω είναι πια διαφορά έχει για έναν πάροχο η σύνδεση PSTN με ISDN.
Δηλαδή...θα προσπαθήσω να το πω με δικά μου λόγια.
Εκανα αίτηση στην HOL η οποία από λάθος νόμιζε ότι έχω pstn.
Ξέρω ότι τα dslam pstn και isdn είναι διαφορετικά.
Το δικό μου είναι isdn και η hol -νομίζωντας- ότι έχω pstn με κούμπωσε λάθος γραμμή-μηχάνημα-η ότι είναι τέλος πάντων και τελικά το πρόβλημα δεν είναι δικό μου και απλά πρέπει να περιμένω να το διορθώσουν απο το dslam;

Να σημειώσω ότι το router μαζί με το splitter που έβαλα τώρα τα είχα πριν μετακομίσω σε γραμμή isdn οπότε λογικά είναι annex B...Απο εκεί ξέμεινε και αυτό το otenet στο avatar.

Το γαμώτο της υπόθεσης είναι ότι ήμουν από τους πρώτους που έβαλαν adsl στην Ελλάδα, όταν η 384αρα είχε γύρω στα 100 ευρώ και τώρα ξέμεινα με το ασύρματο της wind.

aa144
06-04-08, 14:33
Ναι, αλλά εκεί που μένεις τώρα έχεις καλή ποιότητα ζωής, αλλιώς μένεις κέντρο και έχεις ιδιόκτητο έως 24 (λέμε τώρα...).

Η λειτουργία σε Annex A ή σε Annex B (PSTN ή ISDN) σχετίζεται με τις συχνότητες όπου ξεκινάει το σήμα DSL αφού αφήσει ένα κενό για το σήμα της τηλεφωνίας. Στο Annex B οι συχνότητες του DSL ξεκινάνε πιο ψηλά, και αυτό κάνει τα δυο συστήματα ασύμβατα μεταξύ τους. Πρέπει και η πόρτα στο DSLAM να είναι στο ίδιο Annex με το ρούτερ σου.

Για μια δεδομένη γραμμή, σε Annex A θα έχεις την καλύτερη δυνατή απόδοση για διάφορους λόγους, μεταξύ των οποίων είναι και η χρήση χαμηλότερων συχνοτήτων στο σήμα DSL, όπου η απόδοση είναι καλύτερη. Σε γραμμές χαμηλής ταχύτητας (ΑΡΥΣ) η διαφορά μπορεί να μην είναι αντιληπτή. Σε κακές γραμμές όμως, μπορεί να είναι πολύ σημαντική.

Στη Hol το κάνουν συχνά αυτό το λάθος, να είναι κάποιος σε Annex B και να του στέλνουν εξοπλισμό για Annex A. Θα σου στείλουν το σωστό ρούτερ, αλλά δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω, αφού τα υπόλοιπα εξαρτώνται από τη λειτουργία του DSLAM που ανήκει στον ΟΤΕ, αφού είσαι σε ΑΡΥΣ. Πάντως το ότι από OTEnet δεν ήθελαν να σου δώσουν DSL εκεί που είσαι, κάτι δείχνει, και δεν είναι για καλό.

ravenloft4
06-04-08, 16:09
Καλά όλα αυτά αλλά έχω γείτονες που έχουν ήδη adsl και μάλιστα ένας που μένει 50 μέτρα μακρυά έχει adsl over isdn από την hol χωρίς να έχει το παραμικρό πρόβλημα.
Η μόνη διαφορά είναι ότι αυτοί είχαν adsl πριν να φτιαχτεί το τοπικό κέντρο και προφανώς δεν τους μετέφεραν γιατί δεν μπορούσαν να τους κόψουν το adsl με το έτσι θέλω.
Εγώ όταν έβαλα την isdn γραμμή με έριξαν στο τοπικό κέντρο το οποίο δεν έχει dslams αν και στον έλεγχο διαθεσιμότητας του oteshop δείχνει ότι έχουμε...(μάλλον δεν ανανέωσαν την database και μας δείχνει να ανήκουμε στο Ρύσιο).

Μετά από όλα αυτά δεν θα έτρεφα ψεύτικες ελπίδες πως κάτι θα γίνει αλλά ο συγχρονισμός του modem στα 1024/256 με κάνει να πιστεύω ότι κάτι παίχτηκε πλέον.... Είδωμεν.

sdikr
06-04-08, 18:43
Κατάλαβα, είχα δει ότι γράφεις DSLAM ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ και μου φάνηκε περίεργο, αλλά για εκεί που λες, το πιθανότερο είναι πρόβλημα δρομολόγησης στο DSLAM του ΟΤΕ, στο Ρύσιο, και επίσης κυκλοφορίας στο δίκτυο μέχρι το κέντρο. Σε τέτοιες περιοχές συνήθως δεν επαρκεί το εύρος και συμβαίνουν πολλά παρατράγουδα. Τα πακέτα IP αν αργήσουν πολύ να φτάσουν στον προορισμό τους, θεωρούντα χαμένα, οπότε αυτό προκαλεί λάθος στη λειτουργία, ενώ η όλη σύνδεση είναι σωστή. Αν π.χ. στο DSLAM στο Ρύσιο έχει πολλούς που κατεβάζουν όλη μέρα από τόρρεντ κτλ, και οι πλειοψηφία είναι σε OTEnet, τα δικά σου πακέτα προς τη Hol μπορεί να εξαντλήσουν το διαθέσιμο χρόνο μέχρι να φτάσουν στον προορισμό τους.

Αυτό που λές δεν ισχύει φυσικά, όσο και να κατεβάζουν όλοι απλά θα πέσει η ταχύτητα για όλους, φυσικά δεν θα έχει κανένας πρόβλημα να κάνει σύνδεση με τον παρόχο του.

Το πρόβλημα του φίλου είναι οτι δεν κάνει κάν σύνδεση

aa144
06-04-08, 19:12
Τότε αυτό που έγινε είναι ότι είσαι κανονικά συνδεμένος σε ένα DSLAM όχι στο Ρύσιο, αλλά στους Ταγαράδες, το οποίο δεν είναι συνδεμένο όμως με το υπόλοιπο δίκτυο, συγχρονίζεις με το DSLAM αλλά δεν επικοινωνείς με τίποτε παρακάτω από αυτό. Υπάρχει σίγουρα DSLAM στην άλλη άκρη της γραμμής σου, άσχετα με τι σου λένε, αυτό προκύπτει από την ύπαρξη συγχρονισμού.

Κάποια στιγμή θα το συνδέσουν με το υπόλοιπο δίκτυο, και θα λειτουργήσεις κανονικά.

ravenloft4
08-04-08, 15:13
Τελικά απ ότι μου είπαν από την Hol το πρόβλημα είναι όπως το είχα φανταστεί από το dslam που πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές στο κύκλωμα γιατί με έχουν περασμένο για pstn.
Η Hol προχώρησε σε αίτημα για την αλλαγή στον OTE αλλά ο OTE έχει απεργία και περιμένουμε.
Μακάρι να είναι μόνο αυτό και σε μερικές μέρες να ξαναδώ adsl

aa144
08-04-08, 18:09
Από τη στιγμή που συγχρονίζεις, έστω με το παλιό ρούτερ, και δεν έχεις internet, ούτε βλέπεις τους server της Hol, το DSLAM σου δεν είναι συνδεμένο με το υπόλοιπο δίκτυο (ακόμα) άσχετα με το τι λέει η Hol, και φυσικά οφείλουν να σου στείλουν το σωστό ρούτερ (στο σωστό Annex), αλλά δεν θα αλλάξει κάτι μέχρι να συνδεθεί το DSLAM στους Ταγαράδες με το υπόλοιπο δίκτυο.

Alexandrerg
10-04-08, 10:13
εχω μια ερωτηση ακριβως για αυτο το θεμα γι'αυτο και θα την κανω εδω...

Οταν ειχα αγορασει το πακετο της ΧΟΛ απ΄το πλαισιο, μου εδωσαν πακετο PSTN και μου ειπαν οτι δεν δινουν isdn. Αυτα πριν 3 μηνες, μετα παρατηρησα στο site της ΧΟΛ οτι δινουν και πακετα isdn.
Μου ειπαν οτι θα μου μετετρεπαν τη γραμμη σε pstn οταν ενεργοποιηθω.

Εγω πως μπορω να δω αν ειμαι οver pstn ή isdn? Συνδεομαι με σπλιττερ και γενικα με τις "default" ρυθμισεις που ελεγε το πακετο, χωρις καμια επεμβαση. Δεν εχω κανενα προβλημα (αν και με τετοιν atten. θα περιμενα καλυτερο συγχρονισμο :p

παρακατω ειναι και τα στατιστικα μου (μετα απο 160 ωρες συνδεσης)

34041

34042

34043

34044

aa144
10-04-08, 11:54
Σε Annex A είσαι, καλύτερο σενάριο για σένα αυτό, φαίνεται από το γράφημα και από την σελίδα Overview που δεν την έστειλες.

Καλή γραμμή, δεν θα είχες τόσο καλή απόδοση σε Annex B (ISDN). Καλά που το αγόρασες απέξω το πακέτο και αναγκάστηκαν να σε βάλουν σε PSTN.

manoulamou
10-04-08, 12:08
Μην τρελαινεστε, οριακες διαφορες προς το καλυτερο
ειναι αυτες μεταξυ Pstn και Isdn!
Χωρια που δεν εχεις τις επι πλεον δωρεαν ψηφιακες ευκολιες
οσοι θελησουν αλλαγη δινουν και το κατιτις παραπανω
οποτε εαν συμψηφιστουν και τα παγια μια η αλλη βγαινει...:down:






υγ με την κοκκαλοσυσκευη τι εγινε;

aa144
10-04-08, 12:29
Οι οριακές διαφορές ισχύουν στο εργαστήριο, ενώ στον πραγματικό κόσμο και σε ADSL2+ οι πολύ περισσότερες γραμμές PSTN παρεμβάλλουν τις γραμμές ISDN ειδικά στο τμήμα επικάλυψης των φασμάτων Upload - Download, ενώ και γενικότερα είναι απαράδεκτο να λειτουργεί υπηρεσία σε διαφορετικά Annex μέσα στο ίδιο καλώδιο. Μόνο στο Ελλαδιστάν είμαστε τόσο έξυπνοι ώστε να το κάνουμε (και) αυτό.

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk.jpg

[Insomniac]
10-04-08, 12:52
@manoulamou, όπως αναφέρει και ο χρήστης aa144, από μεσαίες αποστάσεις και πάνω, οι διαφορές στην πραγματικότητα είναι κάτι παραπάνω από οριακές.

manoulamou
10-04-08, 13:01
Δεν διαφωνω, απλα δεν τις βλεπω μεμονωμενα σαν ταχυτητα/αποσταση
αλλά σε συναρτηση και με ενα σωρο ακομη παραμετρους!
Καθενας κρινει τι τον συμφερει ανα περιπτωση συνολικα...;)

aa144
10-04-08, 13:18
Αν έχεις σύνδεση 2play VOIP σε Annex B τότε η διαφορά παίζει σημαντικό ρόλο. Όμως σε μια σύνδεση π.χ. σε γραμμή ISDN ΟΤΕ να βάλεις και ένα Conn-X 1024 σε Annex B είναι μια χαρά και όσα έχω βάλει και προσωπικά, λειτουργούν άριστα.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι οι πάροχοι που δίνουν σε ADSL2+ πακέτα 2play με τηλεφωνία VOIP, δεν θα έπρεπε να το κάνουν σε Annex B, και ο μόνος λόγος που το κάνουν είναι για να μην αφήσουν ανεκμετάλευτες παλιές κάρτες στα DSLAM που τις χρησιμοποιούσαν σε συνδέσεις Shared LLU Annex B, οι ατυχείς που συνδέονταν έτσι και αναβαθμίζουν σε 2play έχουν χαρακτηριστικά χαμηλότερο του αναμενόμενου Upload λόγω ακριβώς της επικάλυψης των φασμάτων. Επειδή εκεί πρέπει να λειτουργήσει και η τηλεφωνία (2 γραμμών μέχρι πρότινος) δεν είναι καλό σενάριο για τον πελάτη, που δυστυχώς το μαθαίνει εκ των υστέρων.

ravenloft4
10-04-08, 18:40
Πάντως τα νεότερα από το μέτωπο δεν είναι και τόσο ικανοποιητικά.
Μου ήρθε και ο εξοπλισμός για annexB (jetspeed 520+ ISDN) και τα ίδια ακριβώς.
Συγχρονίζει χωρίς να βλέπει το υπόλοιπο δίκτυο.
Το προώθησαν στις βλάβες και βλέπουμε....

aa144
10-04-08, 22:59
Αφού είπαμε το DSLAM στους Ταγαράδες δεν είναι συνδεμένο με τίποτε παρακάτω, όμως σίγουρα κάποια στιγμή θα το συνδέσουν, δεν είναι βλάβη, αλλά θέμα ανάπτυξης υποδομών δικτύου. Υπομονή...

Αν τώρα έχεις κανένα γείτονα που συνδέεται στο DSLAM στο Ρύσιο, κοντά στα 100 μέτρα πχ, ρίξε ένα UTP (Ethernet) ως εκεί να λειτουργήσεις κι εσύ μέχρι να το φτιάξουν.

sdikr
10-04-08, 23:02
Αφού είπαμε το DSLAM στους Ταγαράδες δεν είναι συνδεμένο με τίποτε παρακάτω, όμως σίγουρα κάποια στιγμή θα το συνδέσουν, δεν είναι βλάβη, αλλά θέμα ανάπτυξης υποδομών δικτύου. Υπομονή...

Αν τώρα έχεις κανένα γείτονα που συνδέεται στο DSLAM στο Ρύσιο, κοντά στα 100 μέτρα πχ, ρίξε ένα UTP (Ethernet) ως εκεί να λειτουργήσεις κι εσύ μέχρι να το φτιάξουν.


Αυτό δεν το γνώριζε η Hol;
Αν το γνώριζε τότε αυτό που εκανέ δεν είναι σωστό

aa144
10-04-08, 23:12
Έχεις απόλυτο δίκιο, μάλιστα προκύπτει και από το γεγονός ότι από OTEnet δεν ήθελαν να του δώσουν σύνδεση εκεί που βρίσκεται, προφανώς επειδή ξέρουν τι συμβαίνει εκεί και είναι άγνωστο πότε θα λειτουργήσει κανονικά το DSLAM.

sdikr
10-04-08, 23:20
Έχεις απόλυτο δίκιο, μάλιστα προκύπτει και από το γεγονός ότι από OTEnet δεν ήθελαν να του δώσουν σύνδεση εκεί που βρίσκεται, προφανώς επειδή ξέρουν τι συμβαίνει εκεί και είναι άγνωστο πότε θα λειτουργήσει κανονικά το DSLAM.

Εδώ τόσοι και τόσοι φωνάζουν οτι πρώτα δίνουν στην Οτενετ και μετά στους αλλούς,
τότε πως μπήκε σε αλλόν;

aa144
10-04-08, 23:32
ΑΡΥΣ ήταν, πάλι εκεί πέφτει, αλλά την αίτηση την πήρανε από τη Hol, η OTEnet δεν δεχόταν να την περάσει. Αν ήταν σε DSLAM της Hol θα περίμενε μήνες, μέχρι τότε θα το είχανε συνδέσει κιόλας. Αν και ιδιόκτητο στους Ταγαράδες, μάλλον στο κοντινό μέλλον δύσκολο το βλέπω...

sdikr
10-04-08, 23:36
ΑΡΥΣ ήταν, πάλι εκεί πέφτει, αλλά την αίτηση την πήρανε από τη Hol, η OTEnet δεν δεχόταν να την περάσει. Αν ήταν σε DSLAM της Hol θα περίμενε μήνες, μέχρι τότε θα το είχανε συνδέσει κιόλας. Αν και ιδιόκτητο στους Ταγαράδες, μάλλον στο κοντινό μέλλον δύσκολο το βλέπω...

το ΑΡΥΣ δεν έχει 9χχχχ

ravenloft4
11-04-08, 10:44
το ΑΡΥΣ δεν έχει 9χχχχ

Τι εννοείς με το 9χχχχ;

Πήρα τηλέφωνο στον τοπικό ΟΤΕ (Περαία) μήπως και μάθω τίποτα νεώτερο για τα dslam Και τώρα μου λένε ότι υπάρχουν dslam για isdn μόνο και έχουν μείνει κάτι λίγες πόρτες ελεύθερες ενώ το τηλέφωνό μου έχει ήδη adsl από hol.

Τον Δεκέμβριο του 2007 από το ίδιο κέντρο μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν dslam στους Ταγαράδες στους επόμενους έξι μήνες. Κατόπιν είχα κάνει αίτηση για connex και αφού περίμενα 3 εβδομάδες τελικά μου είπαν το ίδιο παραμύθι αλλά μου είπαν ότι η αίτηση μου θα μείνει σε εκκρεμότητα και όταν μπουν dslam θα ειδοποιηθώ.
Μετά από λίγο καιρό πήρα πάλι στο 134 και μου είπαν ότι δεν υπάρχει καμία αίτηση μου σε εκκρεμότητα....
Αφού έκανα και μια αίτηση στην hol το παράτησα το θέμα και το γύρισα στο mobile internet.

Τώρα μου λένε ότι υπάρχουν dslam από τον Ιανουάριο του 2008 και ότι η hol με έχει ενεργοποιήσει από τον Φεβρουάριο χωρίς να ξέρω τίποτα.

Με τους τεχνικούς της hol δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη καθώς δεν ακούνε αυτά που τους λέω και με βάζουν να ανοίγω dos prompt και να γράφω ping www.google.com
και διάφορα άλλα όπως "κλείστε το router για μισή ώρα και μετά θα συνδεθεί σίγουρα"
Κλασσική περίπτωση "φύγε από μένα τώρα και ας βγάλει άλλος το φίδι από την τρύπα"

dimstog
11-04-08, 12:00
Το διέγραψα, μόλις είδα παραπάνω ότι συγχρονίζει το modem σου.

ravenloft4
12-04-08, 20:11
Σήμερα φώναξα τεχνικό να έρθει για να τσεκάρουμε την γραμμή μου για καλό και για κακό και βρήκε το εξής αξιοπερίεργο.
Συνδέοντας την γραμμή στο splitter της hol έδινε κανονικά adsl συγχρονισμό στο router αλλά δεν δούλευε το τηλέφωνο.
Συνδέοντας την γραμμή σε ένα παλιό splitter alcatel έδινε και στο adsl και στο τηλέφωνο.
Αφού πήρε και ο τεχνικός τηλέφωνο στην hol το πόρισμα που βγήκε ήταν λάθος παραμετροποίηση στο ψηφιακό κέντρο και πλέον είναι θέμα ΟΤΕ και περιμένουμε σε αναμονή στις βλάβες.
Έχω δοκιμάσει με 3 router μέχρι τώρα και όλα τα πρωτόκολλα και το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο.
Συγχρονισμός adsl αλλά τίποτα παραπάνω και με τρία διαφορετικά splitter καθώς και χωρίς splitter.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω.
Στο oteshop για το τηλέφωνό μου λέει 1 και 2mbps ενώ στο site της Forthnet μου λέει ΕΩΣ 4mbps.
Από την στιγμή που δεν υπάρχουν εναλλακτικοί στην περιοχή μου και ο ΟΤΕ δίνει μέχρι 2mbps, μπορεί η forthnet να μου δώσει 4 στην γραμμή του ΟΤΕ η είναι ψιλοαπάτη;
Πήρα τηλέφωνο στην forthnet για να ρωτήσω και μου τα μασούσαν.

maik
12-04-08, 21:26
Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω.
Στο oteshop για το τηλέφωνό μου λέει 1 και 2mbps ενώ στο site της Forthnet μου λέει ΕΩΣ 4mbps.
Από την στιγμή που δεν υπάρχουν εναλλακτικοί στην περιοχή μου και ο ΟΤΕ δίνει μέχρι 2mbps, μπορεί η forthnet να μου δώσει 4 στην γραμμή του ΟΤΕ η είναι ψιλοαπάτη;
Πήρα τηλέφωνο στην forthnet για να ρωτήσω και μου τα μασούσαν.

Δεν ειναι ψιλοαπατη , ειναι απατη κανονικη. Εισαι σε ADSL dslam και οχι σε ADSL2+. Αρα δεν μπορεις να εχεις πανω απο 2mbps με οποιονδηποτε παροχο.

ravenloft4
13-04-08, 13:19
http://img291.imageshack.us/img291/7275/jetspeedsg3.jpg

Και τα στατιστικά από το routerάκι της Hol, το Jetspeed520+ isdn
Βλέπω λίγο μεγαλύτερο SNR και Line attenuation από το usr robotics αλλά καμία επαφή με το δίκτυο όπως πάντα.

sdikr μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς με "το ΑΡΥΣ δεν έχει 9χχχχ";

aa144 δε νομίζω να υπάρχει dslam χωρίς να είναι συνδεμένο στο υπόλοιπο δίκτυο.

Με δεδομένα ότι η γραμμή μου καταλήγει σε dslam και ο ίδιος οτετζής που μου έλεγε ότι δεν έχει adsl η περιοχή μου, τώρα μου λέει ότι έχει 15+ ελεύθερες πόρτες για ISDN, δε νομίζω να περιμένουν να γεμίσουν για να τα συνδέσουν με το δίκτυο.
Αν μη τι άλλο θα είχε γίνει ανέκδοτο το παραπάνω.

dimstog
13-04-08, 13:44
Δεν ειναι ψιλοαπατη , ειναι απατη κανονικη. Εισαι σε ADSL dslam και οχι σε ADSL2+. Αρα δεν μπορεις να εχεις πανω απο 2mbps με οποιονδηποτε παροχο.

Μην τα λες έτσι. Το ADSL φτάνει μέχρι 12 άνετα. Τώρα επειδή για χρόνια ο ΟΤΕ προσπαθούσε να μας πείσει ότι πάει μέχρι 2 το πολύ....

Για του λόγου το αληθές http://en.wikipedia.org/wiki/ADSL

aa144
13-04-08, 17:24
http://img291.imageshack.us/img291/7275/jetspeedsg3.jpg

Και τα στατιστικά από το routerάκι της Hol, το Jetspeed520+ isdn
Βλέπω λίγο μεγαλύτερο SNR και Line attenuation από το usr robotics αλλά καμία επαφή με το δίκτυο όπως πάντα.

sdikr μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς με "το ΑΡΥΣ δεν έχει 9χχχχ";

aa144 δε νομίζω να υπάρχει dslam χωρίς να είναι συνδεμένο στο υπόλοιπο δίκτυο.

Με δεδομένα ότι η γραμμή μου καταλήγει σε dslam και ο ίδιος οτετζής που μου έλεγε ότι δεν έχει adsl η περιοχή μου, τώρα μου λέει ότι έχει 15+ ελεύθερες πόρτες για ISDN, δε νομίζω να περιμένουν να γεμίσουν για να τα συνδέσουν με το δίκτυο.
Αν μη τι άλλο θα είχε γίνει ανέκδοτο το παραπάνω.

Και όμως, κανένας δεν υποχρεώνει τον εργολάβο που έχει αναλάβει να φτιάξει τη γραμμή που θα συνδέσει το DSLAM με το δίκτυο, να παραδώσει το έργο στην ώρα του. Επίσης κανένας δεν εμποδίζει συνδρομητές να συνδέονται στις πόρτες του DSLAM χωρίς να είναι αυτό συνδεμένο πουθενά από την άλλη πλευρά.

Για επιβεβαίωση κάνεις τη δοκιμή που ανέφερα αρχικά με u/n:otenet@otenet.gr και pass:otenet και αν δεν μπαίνεις στο my.otenet.gr (χωρίς www) τότε το DSLAM του ΟΤΕ στους Ταγαράδες δεν είναι συνδεμένο πουθενά. Φυσικά δεν θα παραμείνει για πάντα έτσι, σίγουρα κάποια στγμή θα συνδεθεί.

sdikr
14-04-08, 01:46
sdikr μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς με "το ΑΡΥΣ δεν έχει 9χχχχ";

aa144 δε νομίζω να υπάρχει dslam χωρίς να είναι συνδεμένο στο υπόλοιπο δίκτυο.



Γράψε λάθος μπέρδεψα το attainable με πραγματικό :oops:

ravenloft4
16-04-08, 12:12
Για επιβεβαίωση κάνεις τη δοκιμή που ανέφερα αρχικά με u/n:otenet@otenet.gr και pass:otenet και αν δεν μπαίνεις στο my.otenet.gr (χωρίς www) τότε το DSLAM του ΟΤΕ στους Ταγαράδες δεν είναι συνδεμένο πουθενά. Φυσικά δεν θα παραμείνει για πάντα έτσι, σίγουρα κάποια στγμή θα συνδεθεί.

Πάντως η connex δεν μου είχε δώσει adsl τον Ιανουάριο επειδή δεν είχε dslam εδώ.
Τώρα αφού συγχρονίζει σημαίνει ότι έχει πλέον.
Δεύτερον δε νομίζω να μην είναι συνδεμένο το dslam με το υπόλοιπο δίκτυο γιατί πήραν τηλέφωνο χθες από τους υπεύθυνους των dslam του OTE (2310362980) και μου είπαν ότι δεν βλέπουν καμιά προσπάθεια από μέρους μου για σύνδεση (με τα otenet@otenet.gr κτλπ) και γι αυτό στέλνουν συνεργείο τις επόμενες μέρες να ελέγξουν την γραμμή από το dslam στο σπίτι μου.
Αν δεν ήταν συνδεμένο το dslam με το bras πιστεύω ότι θα το γνώριζαν.
Ο τεχνικός που έφερα εγώ αφού μέτρησε την γραμμή και είδε ότι δεν συγχρονίζει το τηλέφωνο με το splitter είναι 100% σίγουρος ότι φταίει η παραμετροποίηση στο ψηφιακό κέντρο.
Πιθανόν η γραμμή να ήταν παλιά σε φερέσυχνο και να μην έκαναν κάτι σωστά όταν μου την σύνδεσαν η κάτι τέτοιο τέλος πάντων...δεν είμαι ειδικός σε αυτά, απλά προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει με απλή λογική.

aa144
17-04-08, 00:09
Ο τεχνικός που έφερα εγώ αφού μέτρησε την γραμμή και είδε ότι δεν συγχρονίζει το τηλέφωνο με το splitter είναι 100% σίγουρος ότι φταίει η παραμετροποίηση στο ψηφιακό κέντρο.
Πιθανόν η γραμμή να ήταν παλιά σε φερέσυχνο και να μην έκαναν κάτι σωστά όταν μου την σύνδεσαν η κάτι τέτοιο τέλος πάντων...δεν είμαι ειδικός σε αυτά, απλά προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει με απλή λογική.

Το ρούτερ σου συγχρονίζει σύμφωνα με τα στοιχεία που έχεις στείλει, αυτό τα λέει όλα, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Δεν τίθεται θέμα ούτε φερέσυχνων ούτε τίποτε άλλο, ο βρόχος είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται κανέναν έλεγχο.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 10 Seconds later........


Πάντως η connex δεν μου είχε δώσει adsl τον Ιανουάριο επειδή δεν είχε dslam εδώ.



Και αυτό επίσης τα λέει όλα, ή σχεδόν όλα.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 19 Seconds later........



Αν δεν ήταν συνδεμένο το dslam με το bras πιστεύω ότι θα το γνώριζαν.


Σε αυτό τώρα τι να πω, άραγε έχουν δει ποτέ Dslam στη ζωή τους αυτοί με τους οποίους μιλάς;

........Auto merged post: aa144 added 2 Minutes and 52 Seconds later........


μου είπαν ότι δεν βλέπουν καμιά προσπάθεια από μέρους μου για σύνδεση (με τα otenet@otenet.gr κτλπ) και γι αυτό στέλνουν συνεργείο τις επόμενες μέρες να ελέγξουν την γραμμή από το dslam στο σπίτι μου.


Φαντάζομαι το ότι το ρούτερ συγχρονίζει, δεν τους λέει κάτι, είναι ένα ασήμαντο περιφερειακό γεγονός, οπότε ας ελέγξουμε το βρόχο, μπας και τα δεδομένα χάνονται σε καμιά απότομη στροφή και δεν φτάνει το αίτημα login στους servers, πωπωπω πρέπει να μας κάνουν μερικά μαθήματα αυτά τα παιδιά...

........Auto merged post: aa144 added 3 Minutes and 9 Seconds later........


προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει με απλή λογική.

Αυτό το πράγμα, λειτουργεί άμα το βάλεις στο ρεύμα, οι συνδεμένες γραμμές συγχρονίζουν κανονικά, όπως η δική σου, αλλά δεν επικοινωνεί με τον έξω κόσμο, γιατί από την άλλη πλευρά (σε κάποιο σημείο της διαδρομής) δεν είναι συνδεμένο με το υπόλοιπο δίκτυο.

http://www.asda.gr/actins/HOL/imap9700_front_l-80.jpg

ravenloft4
21-04-08, 09:59
Τελικά ήρθε σήμερα το συνεργείο του ΟΤΕ και επιτέλους βγήκε μια άκρη.
Κατ αρχήν το ένα πρόβλημα με το τηλέφωνο που δεν συγχρόνιζε με τα δύο splitter της hol ήταν πρόβλημα των splitter και όχι της γραμμής.
Δεύτερον και με το δικό τους το splitter συγχρόνιζε το τηλέφωνο και η adsl αλλά πάλι δεν έπαιρνε ip.
Μετά από ένα τηλέφωνο που έκαναν στο κέντρο και έκαναν κάποιες ρυθμίσεις για κάνα τέταρτο επιτέλους πήρε ip.
Βέβαια οι τεχνικοί του OTE έριξαν το φταίξιμο στα splitter, δηλαδή ότι αυτά έστειλαν λάθος δεδομένα στο dslam και δημιουργήθηκε το πρόβλημα (η κάτι τέτοιο τέλος πάντων) αλλά εγώ κρατάω τις επιφυλάξεις μου.

Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά, επιτέλους έχω adsl :)

dimstog
21-04-08, 10:13
Βέβαια οι τεχνικοί του OTE έριξαν το φταίξιμο στα splitter, δηλαδή ότι αυτά έστειλαν λάθος δεδομένα στο dslam και δημιουργήθηκε το πρόβλημα (η κάτι τέτοιο τέλος πάντων) αλλά εγώ κρατάω τις επιφυλάξεις μου.

Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά, επιτέλους έχω adsl :)

Μην έχεις επιφυλάξεις, τα splitter δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο. Αυτό που έφταιγε τελικά ήταν μάλλον το ότι δεν "είχαν ανοίξει το feed στη θύρα σου" (όπως μου είχε πει κάποιος από το 134), κάτι το οποίο εμένα μου συνέβη δύο φορές σε ΑΡΥΣ γραμμή, αλλά πολύ παλιά, στα "πέτρινα" χρόνια της ADSL.

Όπως και να έχει, καλορίζικη!

ravenloft4
03-05-08, 14:00
Εντωμεταξύ από την ώρα που συνδέθηκα -επιτέλους-, έκανα αίτηση για αναβάθμιση στα 2mbps αφού το oteshop.gr βγάζει 1 και 2mbps στο τηλέφωνό μου.
Περάσαν πολλές μέρες και είπα να πάρω τηλέφωνο να δω τι γίνετε.
Η απάντηση τους ήταν ότι έχει γίνει η αναβάθμιση κανονικά και είμαι πλέον στα 4mbps!?
Τους είπα ότι το router συγχρονίζει στο 1 και αφού με παίδεψαν για ώρα βάζοντας με να κάνω restart του router, σύνδεση χωρίς splitter και διάφορα άλλα....με ξανάριξαν στις βλάβες.

Η υπομονή μου έχει ανανεωθεί από την ημέρα που είδα adsl αλλά δεν ξέρω για πόσο θα την παλεύω ακόμα.

ravenloft4
23-06-08, 13:11
Τελικά μετά από πολύ καιρό που η hol με χρεώνει για 4mbit και το router συγχρόνιζε στο 1mbit, αποφάσισα να αλλάξω πάροχο και να γυρίσω στην otenet.
Μέσα σε δυο μέρες άνοιξε το account μου με την otenet και μέσα σε μια εβδομάδα έγινε 2mbit.
Η γραμμή είναι τέλεια φαντάζομαι αφού πιάνω 215kb/s ενώ και τα pings έχουν καλυτερέψει αρκετά σε σύγκριση με την hol.
Τώρα έμεινε το δύσκολο κομμάτι να ξεμπλέξω με την hol. Αν και είχα αορίστου σύνδεση, από αυτά που διαβάζω δεν θα είναι και τόσο εύκολο...

manoulamou
23-06-08, 20:36
Δηλαδη μεσα σε 2 μηνες και κατι
σου ξανα-λεμε καλοριζικη η συνδεση εεε;;;:)

ravenloft4
23-06-08, 22:10
Ναι ναι.
Το δικαιούμαι όμως να το ακούω και να το ξανακούω αφού ταλαιπωρούμαι από τον Δεκέμβριο που έκανα την μετακόμιση :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.