PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στον Υμηττο!!!



kostas106gti
06-04-08, 16:40
Καλησπέρα παιδια,εδω και 5 μέρες περίπου αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα με την γραμμή μου!Κάθε 5 λεπτά έχω disconnect και παρότι προσπαθήσαμε να βρούμε μια λύση με την τεχνική υποστήριξη εχθές επι 1 ώρα,τίποτα!!!Έχω δοκιμάσει τα πάντα αυτές τις μέρες απο φίλτρα τηλέφωνα κλπ μέσα στο σπίτι αλλα τζίφος!Το θέμα είναι οτι εδώ και 1 μήνα η γραμμή ήταν μια χαρά χωρίς disconnect χωρίς τίποτα και κλείδωνε περίπου στα 14 με 15MB,τώρα φτάνει μεχρι και 2:evil: και πάλι βλέπω το snr απο 15 να φτάνει μέχρι και 0 και να αποσυνδέεται,ενω παλιά ήταν σταθερά στο 6!!!

Οποιοσδήποτε μπορεί να φανταστεί τι φταίει ας δώσει τα φώτα του!!!
Στατιστικα γραμμής τώρα αλλα οχι και για πολύ ακόμα παρακάτω:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 13354 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 28 db
Upstream Line Attenuation: 6.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db
Cisco Logo

PVC Connection

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Lagman
06-04-08, 18:05
σε ποιο κεντρο εισαι ? Δαφνης ? Βυρωνα? εχει γινει δημοσκοπιση και οι περισοτεροι χρηστες συγχρονιζουν χαμηλοτερα απο οτι στις αρχες της συνδεσης τους...


φωναξε ενα ηλεκτρολογο κοστιζει περιπου 60- -70 ευρω να ελεγξει την γραμμη σου και τις πριζες σου και να σου πει ποσα Mbps αντεχει η γραμμη σου... Στην γερμανια αυτο το κανει ο isp δωρεαν... και τι πληρωνουν εκει τιποτα...

kostas106gti
06-04-08, 18:41
Το περίεργο είναι οτι δεν ειχε γίνει τίποτα μεχρι την μέρα που πλήρωσα τον πρώτο μου λογαριασμό!!!:closed:!Ειμαι τόσο άτυχος τελικά???Στο σπίτι εκτός από 2 τηλέφωνα δεν υπάρχει κάτι αλλο που να εμποδιζει την γραμμή,ούτε συναγερμός,ούτε τίποτα!!!Πώς γίνεται να μην έχω κανένα πρόβλημα 1 μήνα και να κλειδώνω στα 14 με 15 ΜΒ και στο speedtest της Forthnet να ειμαι στα 12 και κάτι μέσο όρο και τώρα να έχω disconnect κάθε πεντάλεπτο απο την στιγμή που δεν έχει αλλάξει τίποτα στην γραμμή μου???Μήπως έγινε τίποτα στο dslam κατα λάθος?Δεν ξέρω τι να πω!!!

Ναι ανήκω στον Α.Αρτέμιο(AART)που ειναι το πολύ 1,5 χλμ απο το σπίτι μου!!!

Lagman
07-04-08, 14:13
Μήπως είχες βάλει κανένα ανταπτορα στις πρίζες ;

hel
07-04-08, 14:43
σε ποιο κεντρο εισαι ? Δαφνης ? Βυρωνα? εχει γινει δημοσκοπιση και οι περισοτεροι χρηστες συγχρονιζουν χαμηλοτερα απο οτι στις αρχες της συνδεσης τους...



Link ?

........Auto merged post: hel added 1 Minutes and 23 Seconds later........


Το περίεργο είναι οτι δεν ειχε γίνει τίποτα μεχρι την μέρα που πλήρωσα τον πρώτο μου λογαριασμό!!!:closed:!Ειμαι τόσο άτυχος τελικά???Στο σπίτι εκτός από 2 τηλέφωνα δεν υπάρχει κάτι αλλο που να εμποδιζει την γραμμή,ούτε συναγερμός,ούτε τίποτα!!!Πώς γίνεται να μην έχω κανένα πρόβλημα 1 μήνα και να κλειδώνω στα 14 με 15 ΜΒ και στο speedtest της Forthnet να ειμαι στα 12 και κάτι μέσο όρο και τώρα να έχω disconnect κάθε πεντάλεπτο απο την στιγμή που δεν έχει αλλάξει τίποτα στην γραμμή μου???Μήπως έγινε τίποτα στο dslam κατα λάθος?Δεν ξέρω τι να πω!!!

Ναι ανήκω στον Α.Αρτέμιο(AART)που ειναι το πολύ 1,5 χλμ απο το σπίτι μου!!!

Δοκίμασε άλλο ρουτερ και άλλο firmware για το wag.
H TY τι σου είπε;

kostas106gti
07-04-08, 15:25
Το firmware του wag είναι το 1.01.05 που νομίζω είναι το προτελευταίο που έχει βγει ή κάνω λάθος!!!Η Τ/Υ μου είπε να το παρακολουθήσω μια-δυο μέρες και να δοκιμάσω χωρίς φίλτρα,χωρίς τηλέφωνα κλπ για να εντοπίσω μήπως είναι εκεί το πρόβλημα και να τους ξαναστείλω mail.Τι να πω δεν ξέρω,άλλο router είναι δύσκολο να βρω αυτή την στιγμή ίσως σε ένα δύο μέρες!!!Απ' οτι βλέπω αρχίζει να στρώνει σήμερα,τουλάχιστον είμαι εδώ και 1 ώρα περίπου χωρίς disconnect τώρα αργότερα δεν ξέρω τι θα γίνει!!!Ελπίζω να το έφτιαξαν γιατι κάποια βλακεία απο το dslam μου μυρίζει οτι είχε γίνει γιατι και τώρα ακριβώς τα ίδια πράγματα έχω στην γραμμά μου που είχα και πρίν και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα!!!:(:hmm:

........Auto merged post: kostas106gti added 3 Minutes and 38 Seconds later........


Μήπως είχες βάλει κανένα ανταπτορα στις πρίζες ;


Όχι τίποτα τα δύο τηλέφωνα που έχω είναι σε ξεχωριστές πρίζες με τα φίλτρα τους μια χαρά και το router είναι σε ξεχωριστή πρίζα χωρίς να παρεμβάλεται τίποτα(filter,splitter κλπ.)

morfeas2002
07-04-08, 15:56
Και με ADSL2 έχεις αποσυνδέσεις;

Lagman
07-04-08, 16:04
Link ?

........Auto merged post: hel added 1 Minutes and 23 Seconds later........



Πόσοι από εσάς συγχρονίζουν χαμηλότερα απ' ό,τι όταν πρωτοενεργοποιήθηκαν



http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=138953&highlight=%D3%F5%E3%F7%F1%EF%ED%DF%E6%EF%F5%ED

@ ADSLgr.com All rights reserved.