PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με 24αρα (καλά ήμουν στα 2mbit...).Αίσχος!!!!



Bananas
06-04-08, 20:02
Την Πέμπτη 3/4/2008 και ώρα 20:30 έκανα αίτηση για αναβάθμιση της γραμμής μου από 2mbit σε 24.Μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα της ίδιας μέρας με είχαν αναβαθμίσει!!!!!!Respect!!!
Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημ με τη σύνδεση μου.Κλειδώνω στα 11744/791.
Όμως όταν κατεβαζω ενα αρχείο απο το ftp.ntua.gr το κατεβάζει το πολύ με 240 kb/s (συνηθως 210).Δοκίμασα με flashget kai du meter να κατεβάσω περισοτερα ταυτοχρονα αρχεία απο το ftp.ntua.gr .Κατέβαζα 3 ταυτοχρονα και η συνολική ταχύτητα δε ξεπερνούσε τα 700 kb/s και οχι μόνο αυτό αλλά η ταχύτητα ήταν ασταθής.Καποια δευτερόλεπτα κατεβαζα με 200 μετα ανεβαινα ακαριαια στα 700 kb/s και ξαναεπεφτε στα 400 κτλ.Ακόμη και απο rapidshare κατεβάζω το πολυ με 700 kb/s.Για να μη τα πολυλογώ τα 12mbit δε τα αξιοποιώ!!!!Η γραμμή μου συμπεριφέρεται λες και ειναι 7αρα.

Όσο για τα στατιστικά της γραμμής αυτά είναι:

Downstream Noise Margin: 4 db
Downstream Attenuation: 27 db
Upstream Niose Margin: 9 db
Upstream Attenuation: 25 db

Εσείς τί λετε να γίνεται με τη γραμμη΄μου????
Κάποιος γνωστός μου μου πε να πω στον οτε να με κλειδωσουν απο τα κεντρικα στα 12 mbit για να μπορεί η γραμμη να αποδίδει στο μέγιστο.
Εσείς τι λετε?

pnikolo
06-04-08, 21:13
Δε σε αντιπροσωπευει το "Xαμηλές ταχύτητες conn-x 24mbit" και ανοιγεις νεο νημα? :hmm:

dimikars
06-04-08, 21:58
o pnikolo εχει δικιο ειναι καταχρηση να ανοιγεις νεο thread. :down:

πιθανά ο οτε δοκιμαζει τη γραμμή σου ακομη. περιμενε μερικές μέρες και το πιθανοτερο θα σταθεροποιηθεις σε υψηλότερες ταχύτητες :oneup:

πάντως τα στατιστικά σου μάλλον σηκώνουν υψηλότερο κλέιδωμα της γραμμής

Erazer
07-04-08, 10:11
Χμμ με SNR 4 σε βλεπω στην 8αρα και αν.....

guzel
07-04-08, 10:21
οι πλεον αξιοπιστες υπηρεσιες του οτε :lol:

τελικα ο γαιδαρος στην διαφημιση πιοσ ειναι?:whistle:

christos79
07-04-08, 22:06
Χμμ με SNR 4 σε βλεπω στην 8αρα και αν.....

Όχι και αν στα 8.Εδώ πιάνω 8 εγώ που έχω και 42db θόρυβο και δεν θα μπορεί να πιάσει το παιδί 8 με 27?Μάλλον δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση φίλε και στις επόμενες μέρες ίσως ανέβει καλύτερα.

pnikolo
07-04-08, 22:50
Όχι και αν στα 8.Εδώ πιάνω 8 εγώ που έχω και 42db θόρυβο και δεν θα μπορεί να πιάσει το παιδί 8 με 27?Μάλλον δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση φίλε και στις επόμενες μέρες ίσως ανέβει καλύτερα.

Δε τα ξερεις καλα. 42db πτωση σηματος οχι θορυβο! Ο Bananas εχει θορυβο και πολυ μαλιστα εξ ου και το snr του στο 4 ;)
Σωστα απαντησε ο Erazer :oneup:

a66fm
07-04-08, 23:22
υποθέτω οτι εχουν αναβαθμίσει μόνο την γραμμή και όχι την συνδρομή internet
μπές στο my.otenet.gr και δες αν σε έχουν ακόμα σε 2mbit ή όχι΄
ακυρο βιάστικα να απαντήσω πρίν διαβάσω ολόκληρο το post σου
θα έλεγα να περίμενεις να σταθεροποιηθεί η γραμμή σου

hel
08-04-08, 23:31
Μάλλον πας για υποβάθμιση.
Τα παλιά σου νούμερα ποια ήταν;

Bananas
11-04-08, 02:54
Μάλλον πας για υποβάθμιση.
Τα παλιά σου νούμερα ποια ήταν;

Τα παλιά μου νούμερα δε τα θυμάμαι αλλά συμφωνα με θεωρητικές μετρήσεις οταν είχα τα 2mbit θα επρεπε να κλειδώνα καπου στα 15-16 mbit.Ετσι έλεγε και στις ρυθμίσεις του ρουτερ μου.Τα στατιστικα γραμμής μου ήταν πολυ καλά τότε.Μολις εγινε η αναβαθμιση....όλα σκ@τ@...

........Auto merged post: Bananas added 3 Minutes and 46 Seconds later........

Πήρα τηλέφωνο στο κέντρο αναγγελιας βλαβών.Μίλησα με ενα υπάλληλο του εδωσα το κινητο μου για να με παρουν αργοτερα ν αμιλησω με τεχνικό.Με πηρε ύστερα απο μισή ώρα ένας τεχνικός και το υπα το πρόβλημα μου και μου πε οτι σ εμια βδομάδα το πολύ θα έχει λυθεί το πρόβλημα σου.Μου εξήγησε ότι επειδή έχουν μαζευτεί πολύ με 24 αρα οτε το δικτυο σέρνεται και αυτές τις μέρες θα αρχίσουν οι διαδικασίες αναβαθμισης.
Μου εγγυήθηκε ότι τα 12 mbit στα οποία κλειδώνω θα τα αξιοποιώ πλήρως.Επίσης μου πε πως μετα την αναβαθμιση πιθανόν να κλειδώνω σ εμεγαλύτερη ταχυτητα.

tkal
11-04-08, 13:17
Αντε με το καλο :oneup:

bond
11-04-08, 15:29
Τ

Πήρα τηλέφωνο στο κέντρο αναγγελιας βλαβών.Μίλησα με ενα υπάλληλο του εδωσα το κινητο μου για να με παρουν αργοτερα ν αμιλησω με τεχνικό.Με πηρε ύστερα απο μισή ώρα ένας τεχνικός και το υπα το πρόβλημα μου και μου πε οτι σ εμια βδομάδα το πολύ θα έχει λυθεί το πρόβλημα σου.Μου εξήγησε ότι επειδή έχουν μαζευτεί πολύ με 24 αρα οτε το δικτυο σέρνεται και αυτές τις μέρες θα αρχίσουν οι διαδικασίες αναβαθμισης.
Μου εγγυήθηκε ότι τα 12 mbit στα οποία κλειδώνω θα τα αξιοποιώ πλήρως.Επίσης μου πε πως μετα την αναβαθμιση πιθανόν να κλειδώνω σ εμεγαλύτερη ταχυτητα.


Μα το προβλημα σου δεν φαινεται να ειναι θεμα αναβαθμισης του ΟΤΕ αλλα πολυ μεγαλος θορυβος στη γραμμή σου. Το SNR 4 ειναι παρα πολυ χαμηλο. Λογικα θα πρεπει να εχεις και αρκετα disconnections.

@ ADSLgr.com All rights reserved.