PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένας χρόνος adsl IZI 384 από Tellas ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ



darkx
23-07-05, 15:34
Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα πρόβλημα που έχω.(εάν μπορείτε, απλά μια συμβουλή)
Όπως ήδη ξέρετε η Tellas πολλά μας τα έκανε... :evil:

6 Ιουνίου έκλεισα έναν χρόνο στην Tellas για την υπηρεσία IZI by Tellas στα 384! Μένω στην περιοχή της καλλιθέας και προχθές έμαθα κάτι που δεν γνώριζα!

Την σύνδεση την είχε ενεργοποιήσει ο αδερφός μου και του είχαν πεί τότε ότι θα του έστελναν το συμβόλαιο σπίτι και όταν θα το υπέγραφε θα μας άνοιγαν την γραμμή. (Εμείς εν το μεταξύ είχαμε ανοίξει την γραμμή από τον ΟΤΕ για adsl 384)

Έρχεται το συμβόλαιο μέσω ταχυδρομίου αλλά παράλληλα ανοίγει και η γραμμή adsl , ο αδερφός μου ξέχασε να στείλει το συμβόλαιο και μου είχε πει πως όταν του ζητήσουν το συμβόλαιο τότε θα του το στείλουν. Το θέμα είναι πως ποτέ δεν μας το ζήτησαν. Αυτοί την στιγμή έχω adsl εδώ και ένα χρόνο χωρίς συμβόλαιο, χωρίς τίποτα!!! Απλά πληρώνω τον λογαριασμό στην ίδια την Τελλάς!

Και τώρα ερωτώ, υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν τίποτα (νομικό εννοώ)!!! Από την στιγμή που δεν έχω υπογράψη τίποτα, δεν μπορούν να μου κάνουν και τίποτα , έτσι δεν είναι?

Υπάρχει περίπτωση να έχω κέρδος από αυτό τους το λάθος?(Μακάρι)

Και τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω, εγώ εάν σε κάποιο χρονικό διάστημα θελήσω να διακόψω την σύνδεση ή να αλλάξω ταχύτητα, πώς θα το διακόψουν, ποιό συμβόλαιο θα ακυρώσουν, αφού δεν έχουν τίποτα! Εμένα πάντως φοβάμαι μην μου έχουν υπογράψει κανένα δικό στους συμβόλαιο και μετά.... :rtfm: ....την βάψω άσχημα!!!

Σας ευχαριστώ και ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε κάπως!

Φιλικά Κώστας!

sdikr
23-07-05, 15:38
6 Ιουνίου έκλεισα έναν χρόνο στην Tellas για την υπηρεσία IZI by Tellas στα 384!
Δεν γίνεται να έκλεισες εναν χρόνο στο izy, το izy το βγάλαν κατα τον Νοεμβριο ;)


Και τώρα ερωτώ, υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν τίποτα (νομικό εννοώ)!!! Από την στιγμή που δεν έχω υπογράψη τίποτα, δεν μπορούν να μου κάνουν και τίποτα , έτσι δεν είναι?
Νομικά ειναι καλύμενοι, απο την στιγμή που κάνεις χρήση της υπηρεσίας (username) ειναι σαν να έχει υπογράψει

αν δεν κάνω λάθος τα ειχαμε πεί και εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19102



ΥΓ δεν μας τα λες καλά ομως, στο άλλο μηνυμα σου λές


uys ακούστε και τι είπαν σε μένα στην Tellas! Εγώ τον Ιούνιο έκλεισα χρόνο!
Μου είχαν πεί λοιπόν πώς όταν θα κλείσω χρόνο θα μου ανεβάσουν την ταχύτητα από 384 σε 512 χωρίς να αυξηθεί η χρέωση!

Ε και εγώ μώλις έκλεισα χρόνο τους πήρα την επόμενη μέρα τηλέφωνο (χαρούμενος) για να τους ζητήσω την αναβάθμιση!!!!

Σιγά μην την έπαιρνα! Άλλο πήρα! Μου λένε στην αρχή: "Ε ξέρετε δεν είναι εντελώς δωρεάν η αναβάθμιση, θα πρέπει να πληρώνετε 39.90 στον ΟΤΕ αντί 19.90 που πληρώνετε τώρα!"

Του απαντώ πως στο χαρτί που μου είχαν στείλει έγραφε, 19.90 όπως και στην 384 και απαντάει: "Ε, ήταν τυπογραφικό λάθος!"

Του το κλείνω του κυρίου το τηλέφωνο και κάνω scan το χαρτί που μου είχαν στείλει, βρίσκω το email του υπευθύνου και το στέλνω μαζί με μια καταγγελία για ψευδή στοιχεία, κλπ!!!
Απάντηση? Καμία!

darkx
23-07-05, 15:44
Εμένα ακόμα ΙΖΙ μου το λένε όταν παίρνω τηλέφωνο για να κάνω παράπονα!

"Είστε γραμμένος στο IZI by Tellas?" Έτσι ακριβώς, μου λένε και συγκεκριμένα στο νούμερο: 2102884413 (Είναι το τηλέφωνο λογαριασμών και παραπόνων)

Είναι καλυμένοι? Εγώ?

Ναι, είχα και πρόβλημα με αναβάθμιση της ταχύτητας αλλά με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως υπήρξε πρόβλημα στην συννενόησή τους με τον ΟΤΕ και πως εάν βάλω 512 θα μου έχουν 5 ευρώ φθηνότερα!!! Κάτι είναι αυτό!!! ε?

sdikr
23-07-05, 15:48
Είναι καλυμένοι? Εγώ?
εσυ στο ως προς τι;


Ναι, είχα και πρόβλημα με αναβάθμιση της ταχύτητας αλλά με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως υπήρξε πρόβλημα στην συννενόησή τους με τον ΟΤΕ και πως εάν βάλω 512 θα μου έχουν 5 ευρώ φθηνότερα!!! Κάτι είναι αυτό!!! ε?
Μάλλον δεν διάβασες καλά αυτα με τα bold ;)

την μια λές ο Αδερφος σου, την άλλη λες εσυ , μετά λές για γραμμη σε λιανική απο τον Οτε, οπότε η τελλας δεν έχει να κάνει κάτι με την γραμμη.

ΥΓ ακόμα περιμένουμε να μας ανεβάσεις το συμβόλαιο απο το προηγούμενο νημα

darkx
23-07-05, 15:58
Κάτσε γιατί μάλλον δεν με κατάλαβες! οκ?

Έχω γραμμή pstn στον ΟΤΕ!
Έχω IZI by Tellas στα 384 από 6 Ιουνίου 2004!
Πληρώνω 24.80 στην Τellas και 19.90 στον ΟΤΕ!!!

Το adsl μου το ενεργοποίησε ο αδερφός μου για δώρο για τα γενέθλιά μου! Αλλά είναι στο όνομά του! Για μένα αλλά στο ονομά του!

Οκ μέχρι εδώ?

Όταν το αγόρασε ο αδερφός μου μας έδωσαν ένα συμβόλαιο αλλά δεν τους το έδωσε ποτέ ο αδερφός μου! Δεν μας το ζήτησαν και ποτέ!!!

Μας είχαν πεί και μας είχαν στείλει ένα ενημερωτικό ότι θα μας άλλαζαν την σύνδεση 384 σε 512 χωρίς ευρώ παραπάνω, μόνο το πάγιο του ΟΤΕ 39.90 για 512 και θα παρέμενε το 24.80 στην Τellas! Όπως και εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=18969 το παλικάρι το ίδιο λέει!(σχεδόν)

Τελικά:
1) Δεν μου έχουν ζητήσει το συμβόλαιο ακόμα! Έχω κλείσει χρόνο!
2) Μου είπαν πως δεν υπάρχει περίπτωση αναβάθμισης σε 512
3) Και τέλος μου το άλλαξαν πάλι και μου είπαν ότι θα έχω έκπτωση 5 ευρώ στον λογαριαμό κάθε μήνα! (στην Τellas μόνο, στο ΟΤΕ για 512 θα παρέμεναν 39.90)

Οκ τώρα?
Ελπίζω να κατάλαβες! :D

ermis333
23-07-05, 16:08
Εμένα ακόμα ΙΖΙ μου το λένε όταν παίρνω τηλέφωνο για να κάνω παράπονα!

"Είστε γραμμένος στο IZI by Tellas?" Έτσι ακριβώς, μου λένε και συγκεκριμένα στο νούμερο: 2102884413 (Είναι το τηλέφωνο λογαριασμών και παραπόνων)

Είναι καλυμένοι? Εγώ?

Ναι, είχα και πρόβλημα με αναβάθμιση της ταχύτητας αλλά με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως υπήρξε πρόβλημα στην συννενόησή τους με τον ΟΤΕ και πως εάν βάλω 512 θα μου έχουν 5 ευρώ φθηνότερα!!! Κάτι είναι αυτό!!! ε?

Φίλε έχει μπερδευτεί λίγο.

Η ονομασία του ADSL της Tellas άλλαξε γενικά σε IZI είτε έχεις συμβόλαιο ορισμένου χρόνου είτε όχι.

Τα "πακέτα" ADSL της Tellas είναι 3 (όλα πλέον λέγονται IZI).....

1. είναι με συμβόλαιο αορίστου χρόνου το οποίο και διακόπτεις όποτε θέλεις (παίρνει 30 μέρες η διακοπή)...αυτό το πακέτο ενεργοποιείται τηλεφωνικά, ενώ τη γραμμή ADSL την έχει ήδη προμηθευτεί ο υποψήφιος συνδρομητής από τον ΟΤΕ

2. Συμβόλαιο 12 μηνών περιλαμβάνει γραμμή ADSL και Internet (με δώρο ενεργοποίηση και Modem)

3. Συμβόλαιο 24 μηνών (περιλαμβάνει ότι και το πακέτο 2 απλά μετα τον 1ο χρόνο γίνεται δωρεάν αναβάθμηση της γραμμής Ιντερνετ στην αμέσως μεγαλύτερη ταχύτητα.


.....

Από εκεί και πέρα....από τη στιγμή που έχεις αρχίσει να χρησιμοποιείς την υπηρεσία και έχεις πληρώσει τον 1ο λογαριασμό...αυτόματα σημαίνει πως δέχεσαι τους όρους χρήσης της υπηρεσίας και είναι σαν να έχεις υπογράψει συμβόλαιο.



Τελικά

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ημέρα κυκλοφορίας του IZI είναι η 6/12/04 Κανένας λοιπόν δεν πρόκειται να κλείσει χρόνο πριν από τα χριστούγεννα του 2005.

ΥΓ. Δελτίο τύπου http://www.euro2day.gr/articles/69224/

darkx
23-07-05, 16:12
Άρα στην ουσία εγώ δεν έχω κλείσει χρόνο?

BoGe
23-07-05, 16:15
Άρα στην ουσία εγώ δεν έχω κλείσει χρόνο?

Χρόνο στην Tellas μπορεί να έχεις κλείσει, αλλά 90% δεν είσαι στο διετές πρόγραμμα, όπου μετά τον πρώτο χρόνο δικαιούσε αναβάθμιση από την μεριά της Tellas μόνο.
Οπώτε και να κλείσεις χρόνο η ταχύτητά σου δεν θα αλλάξει από την μεριά της Tellas, εκτός αν το ζητήσεις εσύ με το ανάλογο κόστος βέβαια.

darkx
23-07-05, 16:18
Χρόνο στην Tellas μπορεί να έχεις κλείσει, αλλά 90% δεν είσαι στο διετές πρόγραμμα, όπου μετά τον πρώτο χρόνο δικαιούσε αναβάθμιση από την μεριά της Tellas μόνο.
Οπώτε και να κλείσεις χρόνο η ταχύτητά σου δεν θα αλλάξει από την μεριά της Tellas, εκτός αν το ζητήσεις εσύ με το ανάλογο κόστος βέβαια.


Ρε παιδιά χίλια ευχαριστώ!Δεν το ήξερα αυτό για τα 2 χρόνια.

sdikr
23-07-05, 16:22
Κάτσε γιατί μάλλον δεν με κατάλαβες! οκ?

Έχω γραμμή pstn στον ΟΤΕ!
Έχω IZI by Tellas στα 384 από 6 Ιουνίου 2004!
Πληρώνω 24.80 στην Τellas και 19.90 στον ΟΤΕ!!!

Το adsl μου το ενεργοποίησε ο αδερφός μου για δώρο για τα γενέθλιά μου! Αλλά είναι στο όνομά του! Για μένα αλλά στο ονομά του!

Οκ μέχρι εδώ?

Όταν το αγόρασε ο αδερφός μου μας έδωσαν ένα συμβόλαιο αλλά δεν τους το έδωσε ποτέ ο αδερφός μου! Δεν μας το ζήτησαν και ποτέ!!!

Μας είχαν πεί και μας είχαν στείλει ένα ενημερωτικό ότι θα μας άλλαζαν την σύνδεση 384 σε 512 χωρίς ευρώ παραπάνω, μόνο το πάγιο του ΟΤΕ 39.90 για 512 και θα παρέμενε το 24.80 στην Τellas! Όπως και εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=18969 το παλικάρι το ίδιο λέει!(σχεδόν)

Τελικά:
1) Δεν μου έχουν ζητήσει το συμβόλαιο ακόμα! Έχω κλείσει χρόνο!
2) Μου είπαν πως δεν υπάρχει περίπτωση αναβάθμισης σε 512
3) Και τέλος μου το άλλαξαν πάλι και μου είπαν ότι θα έχω έκπτωση 5 ευρώ στον λογαριαμό κάθε μήνα! (στην Τellas μόνο, στο ΟΤΕ για 512 θα παρέμεναν 39.90)

Οκ τώρα?
Ελπίζω να κατάλαβες!

Ναι τώρα το κατάλαβα, ειχα μπερδευτεί με το παλιό σου μήνυμα και με το σημερινό!


Χρόνο στην Tellas μπορεί να έχεις κλείσει, αλλά 90% δεν είσαι στο διετές πρόγραμμα, όπου μετά τον πρώτο χρόνο δικαιούσε αναβάθμιση από την μεριά της Tellas μόνο.
Οπώτε και να κλείσεις χρόνο η ταχύτητά σου δεν θα αλλάξει από την μεριά της Tellas, εκτός αν το ζητήσεις εσύ με το ανάλογο κόστος βέβαια.
Να προσθέσω οτι το 24μήνο πάει μαζί με γραμμη ΑΡΥΣ μέσω τελλας

darkx
23-07-05, 16:23
Παιδιά ξανά ευχαριστώ!!! :D

mo5hp3t3r
02-08-05, 10:51
Παιδιά η προσφορά ισχύει μόνο στο πακέτο γραμμη + σύνδεση και μόνο εφόσον εχει επιλεγεί το κουτάκι στο συμβόλαιο στο 12 'η 24 μήνες.
Επίσης το ΙΖΙ δεν ονομάζεται πια ΙΖΙ αλλά ADSL by Tellas. Έφαγε κάποια μυνηση η Tellas και απαγορεύεται να το λένε ακόμα και στο call center!!!! (xaxaxaxaxaxa)

darkx
02-08-05, 16:19
Καλό!!! :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.