PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαθηματικα και Προγραμματισμος



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

dvm
12-05-08, 11:57
Είναι δηλαδή σε φάση Prolog, Lisp; Είμαι περίεργος τι επίπτωση θα είχαν πάνω μου τέτοιες γλώσσες αν τις ήξερα πριν να μάθω συναρτησιακό προγραμματισμό. Όταν πλέον τις είχα ως μάθημα ήταν αργά, δυσκολευόμουν πολύ να αλλάξω τον τρόπο σκέψης μου και δεν εμβάθυνα παραπάνω από το απαραίτητο, μέχρι να περάσω το μάθημα.

Ααα είναι interpreted απ'ότι είδα. Χμμ ίσως να είναι πιο απαλό κάτι τέτοιο σε σχέση με το να κάνεις compile το 1ο σου hello world.

simeon.mattes
12-05-08, 12:19
Είναι δηλαδή σε φάση Prolog, Lisp; Είμαι περίεργος τι επίπτωση θα είχαν πάνω μου τέτοιες γλώσσες αν τις ήξερα πριν να μάθω συναρτησιακό προγραμματισμό. Όταν πλέον τις είχα ως μάθημα ήταν αργά, δυσκολευόμουν πολύ να αλλάξω τον τρόπο σκέψης μου και δεν εμβάθυνα παραπάνω από το απαραίτητο, μέχρι να περάσω το μάθημα.

Ααα είναι interpreted απ'ότι είδα. Χμμ ίσως να είναι πιο απαλό κάτι τέτοιο σε σχέση με το να κάνεις compile το 1ο σου hello world.

Εϊναι σε φάση Lisp (αγνός συναρτησιακός προγραμματισμός) όχι Prolog (λογικός προγραμματισμός) αλλά με σύστημα τύπων κάτι που η Lisp δεν έχει.

Επιπτώσεις που θα είχε μια τέτοια γλώσσα, είναι να αρχίσεις να νιώθεις χαζος που μάθαινες C, Java και ότι άλλο υπάρχει πέρα από συναρτησιακό προγραμματισμό. Αυτό βέβαια δε σημαίενι ότι δε μαθαίνεις τις παραπάνω γλώσσες...Απλά με τη Ηαskell θα γράφεις πιο αποτελεσματικά ακόμα και σε αυτές τις γλώσσες.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και interpreter και compiler.

Εξάλλου χρησιμοποιεί παρόμοιους ορισμούς με προστακτικές γλώσσες ή αντικειμενοστραφής αλλά με την ακρίβεια των μαθηματικών, κάτι που οι άλλες γλώσσες, όχι οι αγνές συναρτησιακές, χρησιμοποιούν καταχρηστικά

turboirc
12-05-08, 17:07
Συγγνώμη αλλα δεν νομίζω ότι και να δώ από αυτές που λές ότι θα νιώσω χαζός που έμαθα C, C++ , Java ή PHP.

Το αποτέλεσμα μετράει και αυτές οι γλώσσες είναι οι standard σήμερα και αυτές που αποδίδουν σε λύσεις και χρήματα. Και δεν με ενδιαφέρει καθόλου εαν μια γλώσα είναι αγνή συναρτησιακά από την στιγμή που κάνει την δουλειά που θέλω, ούτε μπορώ να δεχτώ σαν επιχείρημα ότι με γνώση άλλης γλώσσας μαθαίνεις καλύτερα την C++ ή την Java - στην πράξη το αντίθετο συμβαίνει, όποιος έχει εμπειρία από άλλες γλώσσες την κουβαλάει με τα καλά και τα κακά της, ενώ κάποιος που είναι "καθαρός" μπαίνει μάλλον ευκολότερα στο club.

Τέλος, διαβάζοντας λίγο τα σχετικά ( http://en.wikipedia.org/wiki/Haskell_(programming_language) ) βλέπω και κρίνω (πάντα με δική μου γνώμη) οτι δεν αξίζει τον κόπο λόγω των δυσκολιών στην σύνταξη και των προβλημάτων ασυμβατοτητας μεταξύ των interpreters.

Προσεξε λοιπον την διαφοροποίησή μου: Με ενδιαφέρει το πρακτικό αποτέλεσμα. Και παρ'ολο που δεν χωνεύω την Java με τίποτα, αναγνωρίζω όμως ότι είναι η n#1 σε συγκεκριμένες εφαρμογές που έχουν πέραση (κινητά τηλέφωνα πχ). Αυτές οι γλώσσες που λές είναι καλές για εκπαιδευτικούς λόγους, αλλά στην σημερινή πραγματικότητα εμπορικά δεν χρησιμοποιούνται. Και το γεγονος ότι η πιάτσα σήμερα είναι C++ , Java, PHP , Web Programming κλπ σε συνδυασμό με τον μεγάλο ανταγωνισμό που υπάρχει, με κάνουν να βλέπω με πολύ μεγάλη επιφύλαξη την "προπαρασκευή στον προγραμματισμό" από τέτοιου είδους γλώσσες.

Φιλικα
Μ.Χ.

KLG
12-05-08, 17:56
To thread αυτο με κανει και αισθανομαι χαλια... ανακατευομαι...
ισως γιατι εγω πρεπει να μαθω αυτο το πακετο
http://www.r-project.org/

Δεν είναι δύσκολο. Χρειάζεται πιο πολύ γνώση στατιστικής για να καταλαβαίνεις ακριβώς τι κάνουν οι συναρτήσεις, παρά προγραμματισμού. Τα script στην R ακολουθούν μια πολύ απλή λογική που αν διαβάσεις μερικά έτοιμα θα την καταλάβεις μόνος σου.

Αλλά το βασικό σε κάθε πακέτο στατιστικής είναι γνώση στατιστικής (τουλάχιστον τα εργαλεία που θα χρησιμοποιήσεις) για το πηγαίνεις εσύ, και οχι αυτό. Αν θες να σε πάει αυτό βόλτα, βάλε ένα SPSS και κλικι κλικι στο κουτάκι θα μαγειρέψεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς :nono:

simeon.mattes
12-05-08, 18:43
Βασικά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Ας τα πιάσω ένα ένα



Συγγνώμη αλλα δεν νομίζω ότι και να δώ από αυτές που λές ότι θα νιώσω χαζός που έμαθα C, C++ , Java ή PHP.

Πρέπει πρώτα να δουλέψεις με αυτή και μετά θα καταλάβεις. Είναι σαν το παράδειγμα που ανέφερα.

Έχεις 5 ανθρώπους σε μια ομάδα και 1 από αυτούς είναι επιβλέπων. Προτιμάς να έχεις 5 ανθρώπους που να κάνουν αυτό που τους λες (Haskell) ή 5 ανθρώπους που να κάνεις αυτό που θες και να τους λες κάθε φορά πως να το κάνουν (C++, Java)?

Επίσης το "χαζος" είναι χαριτολογώντας...Φυσικά και πρέπει να μάθεις κανείς αυτές τις γλώσσες. Ποτέ δεν είπα όχι...Και αυτό που αναφέρεις για τα καλά και τα κακά τις κάθε γλώσσας ισχύει. Γι'αυτό ίσως και θα πρέπει κανείς να βλέπει μεγάλη γκάμα από γλώσσες. Βέβαια στη Haskell έχει πολλά καλά σε σχέση με τις άλλες...




Το αποτέλεσμα μετράει και αυτές οι γλώσσες είναι οι standard σήμερα και αυτές που αποδίδουν σε λύσεις και χρήματα. Και δεν με ενδιαφέρει καθόλου εαν μια γλώσα είναι αγνή συναρτησιακά από την στιγμή που κάνει την δουλειά που θέλω, ούτε μπορώ να δεχτώ σαν επιχείρημα ότι με γνώση άλλης γλώσσας μαθαίνεις καλύτερα την C++ ή την Java - στην πράξη το αντίθετο συμβαίνει, όποιος έχει εμπειρία από άλλες γλώσσες την κουβαλάει με τα καλά και τα κακά της, ενώ κάποιος που είναι "καθαρός" μπαίνει μάλλον ευκολότερα στο club.


Σίγουρα ισχύει αυτό που λες αλλά η αγορά δεν πάει πάντα με κριτήρια ποιότητας. Ούτως ή άλλως έχει γραφτεί τόσο πολύ κώδικας σε αυτές που είναι δύσκολο να πας σε άλλες. Όμως αυτό δεν αναιρεί ότι η γλώσσα για την οποιία μιλάω παρέχει καλύτερη απόδοση σε χρόνο και σε κάποιες περιπτώσεις και σε ταχύτητα. Εξάλλου όπως λέιε ο Chomsky όλες οι γλώσσες είναι ισοδύναμες. Επομένως ό, μπορείς να κάνεις με C++, C klp μπορείς να το κάνεις και με τις άλλες.

Επίσης αυτό με τα χρήματα δε μου αρέσει και πολύ διότι, αν και τραβηγμένο αυτό που θα πω, και το επάγγελμα του έμπορου ναρκωτικών αποδίδει παρα πολύ σε χρήματα αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το κάνω.



Τέλος, διαβάζοντας λίγο τα σχετικά ( http://en.wikipedia.org/wiki/Haskell_(programming_language) ) βλέπω και κρίνω (πάντα με δική μου γνώμη) οτι δεν αξίζει τον κόπο λόγω των δυσκολιών στην σύνταξη και των προβλημάτων ασυμβατοτητας μεταξύ των interpreters.

Νομίζω την απάντηση να την έδωσες μόνο σου....διαβάζοντας λίγο. Αυτή η γλώσσα έχει τελείως διαφορετικό τρόπο σκέψης. Να φανταστείς δεν υπάρχουν καθόλου for, while (βρόγχοι επανάληψης).

Και μία ερώτηση σχετικά με τη δύσκολη σύνταξη:

(συνάρτηση πρόσθεσης δύο αριθμών...ίσως χαζό αλλά νόμίζω δείχνει κάποια πράγματα)
C


int add (int x, int y)
{
return x+y;
}

void main()
{

printf("%d", add(2,3)

}

βέβαι κάτι αντίστοιχα ισχύουν Java, C++ και ορισμένα για php


Haskell

add x y = x+y

add 2 3

και κάνει ακριβώς το ίδιο

Επομένως δεν καταλαβαίνω τι το παράξενο έχει η σύνταξη. Αν θες πες μου το παράδειγμα που είδες και θα σου πω....

Επίσης αυτό με την ασυμβατότητα του interpreter δεν το κατάλαβα:hmm:



Προσεξε λοιπον την διαφοροποίησή μου: Με ενδιαφέρει το πρακτικό αποτέλεσμα. Και παρ'ολο που δεν χωνεύω την Java με τίποτα, αναγνωρίζω όμως ότι είναι η n#1 σε συγκεκριμένες εφαρμογές που έχουν πέραση (κινητά τηλέφωνα πχ). Αυτές οι γλώσσες που λές είναι καλές για εκπαιδευτικούς λόγους, αλλά στην σημερινή πραγματικότητα εμπορικά δεν χρησιμοποιούνται. Και το γεγονος ότι η πιάτσα σήμερα είναι C++ , Java, PHP , Web Programming κλπ σε συνδυασμό με τον μεγάλο ανταγωνισμό που υπάρχει, με κάνουν να βλέπω με πολύ μεγάλη επιφύλαξη την "προπαρασκευή στον προγραμματισμό" από τέτοιου είδους γλώσσες.

Φιλικα
Μ.Χ.

Συμφώνω μαζί σου. Ειδικά η Java έχει τόσα πολλά εργαλεία αυτή τη στιγμή που δύσκολα θα μπορούσα να την αντικαταστήσει κάποιος. Πάντως να είσαι σίγουρος ότι με Haskell δεν μπορείς να γράψεις σαβούρα κάτι που με άλλες γλώσσες μπρείς να κάνεις πολύ εύκολα, πολύ απλά γιατί δε σε αφήνει. κριβώς επειδή είναι αγνή!!! (φαντάσου μια "αγνή" κοπέλα, θα μπορούσες να τις λες μπούρδες για να τη ρίξεις?):) Επομένως το πρακτικό αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο σε αυτή.

Σίγουρα καλύτερη απάντηση θα μας δώσει το παλικάρι που άνοιξε το topic...

Πάντως h Haskell χρησιμοποιοείται στην αγορά...βέβαια όχι Ελλάδα αλλά Αμερική αλλά ακόμα κι εκεί σε πολύ πολύ μικρότερο ποσοστό απ'ότι άλλες γλώσσες

Συγνώμη για την αδιακρισία...αλλά κοίταξα ότι τα στοιχεία σου και έλεγα ότι είσαι Μουσικολόγος - Δρ. Software DSP Engineer Μηχ. Η/Υ. Πωωω...είναι με πράγματα με τα οποία θα ήθελα να ασχοληθώ...μάλιστα τώρα η διπλωματική μου ασχολείται με dsps....θα με ενδιέφεραι να ανοίγαμε κανένα θέμα πάνω σε αυτά

........Auto merged post: simeon.mattes πρόσθεσε 35 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν και σέβομαι την άποψή σου, είμαι αντίθετος με αυτήν την λογική - σε πετάω στα βαθια για να μάθεις να κολυμπας.

Αλλα αυτό το όλοι οι άνθρωποι έχουν μαθηματικό τρόπο σκέψεως, μου άρεσε :)


Δε πετάω στα βαθυά...ποτέ δε θα το έκανα...Ίσα ίσα...ξεκινώντας κανείς από Java πηγαίνει στα βαθυά...Και όσον αφορά για τη μαθηματική λογική έχει αποδειχθεί από έρευνες...Επομένως δεν είνα κάτι που έχω πει εγώ...Πάντως χαίρομαι

turboirc
12-05-08, 20:27
Χαίρομαι που σχεδόν συμφωνούμε :)

Αυτό λέω, προτιμώ να πετάω στα βαθιά τον κόσμο γιατι και μένα στην εποχή μου στα βαθιά με πέταξαν και έμαθα - βέβαια μπορεί να υπαρχει και κάποιος ευκολότερος τρόπος τον οποίο αγνοώ, αλλά ο παλιος καλός βρώμικος τρόπος δουλεύει.


Οτι χρειαστείς ρώτα ειμαι στην διάθεσή σου και καλό κουράγιο με το DSP :P

simeon.mattes
12-05-08, 21:07
Χαίρομαι που σχεδόν συμφωνούμε :)

Αυτό λέω, προτιμώ να πετάω στα βαθιά τον κόσμο γιατι και μένα στην εποχή μου στα βαθιά με πέταξαν και έμαθα - βέβαια μπορεί να υπαρχει και κάποιος ευκολότερος τρόπος τον οποίο αγνοώ, αλλά ο παλιος καλός βρώμικος τρόπος δουλεύει.



Ok. Τότε διαφωνώ με το βαθιά...Απλά το να πας από πάνω προς τα κάτω θέλει πραγματικά πολύ καλά βιβλία και καθηγητές, και τα μόνα που έχω δει να είναι έτσι στο τομέα της επιστήμης - τεχνολογίας είναι τα αμερικάνικα. Πάντως αυτός ο βρώμικος τρόπος δε δουλεύει όπως πρέπει διότι χρειάζεσαι διπλάσιο κόπο να κάνεις. Έχω γνωρίσει καθηγητές που λειτουργούν με τον τρόπο που λες και καθηγητές με τον τρόπο που λέω...είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα...το ίδιο και τα βιβλία. Είχα καθηγητή ο οποίος είχε κάνει διδακτωρικό με τον Warren και άλλον ένα που έχει διδάξει στο Harvard. Ο τρόπος προσέγγισης τους είναι από πάνω προς τα κάτω και όχι από κάτω προς τα πάνω...Αλλά το ίδιος και στη Μουσική. Ο τρόπος προσέγγισης καθηγήτριας από Τσαίκόφσκι ήταν από πάνω προς τα κάτω...



Πάντως σε όλα τα καλά πολυτεχνεία της Αμερικής, κάποιας της ΣΟυηδίας, Γερμανίας, Ολανδίας κλπ πρώτα ξεκινάνε με Haskell και μετά πάνε σε C...


Συγνώμη αν ξαναγίνομαι αδιάκριτος, τι έχεις τελειώσει? Βασικά και ε΄γω δεν είμαι τόσο μικρός (27-28)...Εϊχα τελειώσει το ΤΕΙ ηλεκτρονικής αλλά ήθελα να φύγω γερμανία για Sound Engineering να συνδιάσω μουσική μου δίδασκα κάποτε με τεχνολογία...Τελικά δεν μπόρεσα και κατέληξα στο ΕΜΠ και τελειώνω φέτος.

rockstar
12-05-08, 21:17
Δεν είναι δύσκολο. Χρειάζεται πιο πολύ γνώση στατιστικής για να καταλαβαίνεις ακριβώς τι κάνουν οι συναρτήσεις, παρά προγραμματισμού. Τα script στην R ακολουθούν μια πολύ απλή λογική που αν διαβάσεις μερικά έτοιμα θα την καταλάβεις μόνος σου.

Αλλά το βασικό σε κάθε πακέτο στατιστικής είναι γνώση στατιστικής (τουλάχιστον τα εργαλεία που θα χρησιμοποιήσεις) για το πηγαίνεις εσύ, και οχι αυτό. Αν θες να σε πάει αυτό βόλτα, βάλε ένα SPSS και κλικι κλικι στο κουτάκι θα μαγειρέψεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς :nono:
SPSS MINITAB και τα σχετικα ξερω οπως και στατιστικη που ειναι ο τομεας μου...
Η δυσκολια στη συγκεκριμενη γλωσσα εινα ο καθηγητης που εξεταζει το μαθημα:rtfm:

turboirc
12-05-08, 22:14
Ok. Τότε διαφωνώ με το βαθιά...Απλά το να πας από πάνω προς τα κάτω θέλει πραγματικά πολύ καλά βιβλία και καθηγητές, και τα μόνα που έχω δει να είναι έτσι στο τομέα της επιστήμης - τεχνολογίας είναι τα αμερικάνικα. Πάντως αυτός ο βρώμικος τρόπος δε δουλεύει όπως πρέπει διότι χρειάζεσαι διπλάσιο κόπο να κάνεις. Έχω γνωρίσει καθηγητές που λειτουργούν με τον τρόπο που λες και καθηγητές με τον τρόπο που λέω...είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα...το ίδιο και τα βιβλία. Είχα καθηγητή ο οποίος είχε κάνει διδακτωρικό με τον Warren και άλλον ένα που έχει διδάξει στο Harvard. Ο τρόπος προσέγγισης τους είναι από πάνω προς τα κάτω και όχι από κάτω προς τα πάνω...Αλλά το ίδιος και στη Μουσική. Ο τρόπος προσέγγισης καθηγήτριας από Τσαίκόφσκι ήταν από πάνω προς τα κάτω...



Πάντως σε όλα τα καλά πολυτεχνεία της Αμερικής, κάποιας της ΣΟυηδίας, Γερμανίας, Ολανδίας κλπ πρώτα ξεκινάνε με Haskell και μετά πάνε σε C...


Συγνώμη αν ξαναγίνομαι αδιάκριτος, τι έχεις τελειώσει? Βασικά και ε΄γω δεν είμαι τόσο μικρός (27-28)...Εϊχα τελειώσει το ΤΕΙ ηλεκτρονικής αλλά ήθελα να φύγω γερμανία για Sound Engineering να συνδιάσω μουσική μου δίδασκα κάποτε με τεχνολογία...Τελικά δεν μπόρεσα και κατέληξα στο ΕΜΠ και τελειώνω φέτος.


Δεν ξέρω ενδεχομένως να έχεις δίκιο, εγώ σαν μαθητής ή σαν φοιτητής δεν γνώρισα αυτήν την πλευρά , ειδικά στον Τσαικόφσκι του οποίου είχα την τιμή να παίξω και το C#1. Και ναι φυσικά χρειάζονται αμερικανικά βιβλία μια που όλα αναπτύσσονται πρώτα εκεί και μετά στην Ευρώπη. Ας είμαστε καλά εμείς οι Ελληνες που δεν καταδεχόμαστε να γράψουμε ένα ελληνικό paper :).

Πανω από όλα όμως με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Θα επαναλάβω την αρχική μου σκέψη ότι εδώ σε αυτήν την συζήτηση λέμε πολλά λόγια, αλλα δεν είμαστε φιλόλογοι. Το θέμα είναι να στρωθεί κάποιος που ενδιαφέρεται και να φτιάξει κώδικα που θα δουλεύει και ας ειναι και σε assembly. Τελείως συμπτωματικά σήμερα σχεδόν ολοκλήρωσα ένα μικρό project για απεικόνιση 3d και 4d γραφικών και αναγκάστηκα να θυμηθώ όλες τις θεωρίες διανυσμάτων και περιστροφές πινάκων και άλλα διάφορα για να το κάνω - άρα η αρχική άποψη ότι ανάλογα το αντικείμενο σου τα μαθηματικά χρειάζονται λίγο ή πολύ είναι μάλλον σωστή. Το σημαντικό όμως είναι ότι κάθησα και δούλεψα για να το αποδείξω με την κακή μέθοδο - το ίδιο πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε όλοι μας στην πράξη, και όχι στην θεωρία που το συζητάμε εδώ και μερες.

Οσο για το DSP στην Ελλάδα θα έλεγα ότι είναι σε πολύ πρωιμο στάδιο και αυτό δίνει αρκετές ελπίδες για καλή επαγγελματική αποκατάσταση στον ιδιωτικό τομέα ή στην ανώτατη εκπαίδευση.


Τμήμα Μουσικών Σπουδών Αθήνας και τώρα διδακτορικό στο DSP. Αν εχεις την δυνατότητα φύγε από την Ελλαδα όσο πιο γρήγορα μπορείς και μην ξαναγυρίσεις, εγώ την έχω σιχαθει τελείως.

simeon.mattes
12-05-08, 23:30
Δεν ξέρω ενδεχομένως να έχεις δίκιο, εγώ σαν μαθητής ή σαν φοιτητής δεν γνώρισα αυτήν την πλευρά , ειδικά στον Τσαικόφσκι του οποίου είχα την τιμή να παίξω και το C#1. Και ναι φυσικά χρειάζονται αμερικανικά βιβλία μια που όλα αναπτύσσονται πρώτα εκεί και μετά στην Ευρώπη. Ας είμαστε καλά εμείς οι Ελληνες που δεν καταδεχόμαστε να γράψουμε ένα ελληνικό paper :).

Πανω από όλα όμως με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Θα επαναλάβω την αρχική μου σκέψη ότι εδώ σε αυτήν την συζήτηση λέμε πολλά λόγια, αλλα δεν είμαστε φιλόλογοι. Το θέμα είναι να στρωθεί κάποιος που ενδιαφέρεται και να φτιάξει κώδικα που θα δουλεύει και ας ειναι και σε assembly. Τελείως συμπτωματικά σήμερα σχεδόν ολοκλήρωσα ένα μικρό project για απεικόνιση 3d και 4d γραφικών και αναγκάστηκα να θυμηθώ όλες τις θεωρίες διανυσμάτων και περιστροφές πινάκων και άλλα διάφορα για να το κάνω - άρα η αρχική άποψη ότι ανάλογα το αντικείμενο σου τα μαθηματικά χρειάζονται λίγο ή πολύ είναι μάλλον σωστή. Το σημαντικό όμως είναι ότι κάθησα και δούλεψα για να το αποδείξω με την κακή μέθοδο - το ίδιο πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε όλοι μας στην πράξη, και όχι στην θεωρία που το συζητάμε εδώ και μερες.

Οσο για το DSP στην Ελλάδα θα έλεγα ότι είναι σε πολύ πρωιμο στάδιο και αυτό δίνει αρκετές ελπίδες για καλή επαγγελματική αποκατάσταση στον ιδιωτικό τομέα ή στην ανώτατη εκπαίδευση.


Τμήμα Μουσικών Σπουδών Αθήνας και τώρα διδακτορικό στο DSP. Αν εχεις την δυνατότητα φύγε από την Ελλαδα όσο πιο γρήγορα μπορείς και μην ξαναγυρίσεις, εγώ την έχω σιχαθει τελείως.


Έχεις δίκιο, τα πολλά λόγια είναι φτώχια...Ελπίζω να μην μπερδέυτηκε το παιδί που ξεκίνησε το topic περισσότερο...

hammer21
28-05-08, 20:40
Παιδια χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια...Στο scilab πως βρισκω παραγωγο μιας συναρτησης??Εψαξα google και στο help αλλα δν βγαζω ακρη.Οποις ξερει ας πει.Ευχαριστω

kuja
28-05-08, 21:31
Εγω αν και δεν ξερω απο αυτα πιστευω οτι το μελλον του προγραματισμου ειναι μονο αυτο:Αλγοριθμοι.
Το λεω αυτο γιατι ειδα κατι πολυ καλο πανω σε αυτα.Ισως το μελλον των πεχνιδιων και προγραματων...

arkara
29-05-08, 04:04
Γεια σε ολους! Ειμαι καινουργιος στο forum και μολις ειδα τη κατηγορια "Προγραμματισμος και γλωσσες Προγραμματισμου" αμεσως μου ηρθε η ερωτηση που ειχα παντα σε σε σχεση με το προγραμματισμο.

Φετος τελειωνω το Λυκειο και οπως ολοι θα δωσω πανελληνιες. Μου αρεσει να ασχοληθω με τον προγραμματισμο αλλά φοβαμαι πως λογω της ελλειψης γνωσεων στα μαθηματικα δεν θα μπορεσω να κανω κατι καλο. Ετσι φθανω στην παρακατω ερωτηση.

"Για να γινει καποιος "καλος" προγραμματιστης χρειαζεται να έχει γνωσεις μαθηματικων με αυτων που γινονται στη Γ Λυκειου? Οπως μιγαδικους,παραγωγους,ολοκληρωματα,μονοτονια κλπ

Θελω να πω πως αμα καποιος που δεν του αρεσουν τα μαθηματικα αλλα βεβαια έχει καποιες σχετικες γνωσεις (δεν μιλαμε να μην ξερει να λυνει μια εξισωση 2 βαθμου και να παραγωγιζει) δεν θα εχει βασεις ωστε να μπορεσει να εξελιχθει καλα στο τομεα του Προγραμματισμου?

Στο μαθημα ΑΕΠΠ που διδασκεται στο σχολειο (Προγραμματισμος) τα πηγαινω καλα και γενικα το "αγαπω" το αντικειμενο.

Αμα εχετε το χρονο απαντηστε στο ερωτημα μου,
Ευχαριστω


εξαρτάται...
εγώ είμαι μηχανολόγος (φοιτητής) και έχω αρκετά υπολογιστικά προβλήματα τα οποία πρέπει να επιλύσω.. και δεν πίστεψε με δεν γίνεται με το χέρι.
εκεί ναι χρειάζονται τα μαθηματικά που κάνεις.. αλλά όχι στην ίδια υλοποίηση.
τα λύνουμε αριθμητικά..
και έλεος τα λύνουμε σε fortran!!
εγώ βέβαια τρέχω matlab.

Fuzzy
30-05-08, 21:13
Παιδια χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια...Στο scilab πως βρισκω παραγωγο μιας συναρτησης??Εψαξα google και στο help αλλα δν βγαζω ακρη.Οποις ξερει ας πει.Ευχαριστω

Με την εντολη: derivative

Δες και εδω που εχει παραδειγματα:

http://www.scilab.org/product/man/index.php?module=nonlinear&page=derivative.htm

:)

kin3tik
04-06-08, 18:54
Συμφωνώ με πολλά απο τα παραπάνω.Το θέμα είναι οτι τα μαθηματικά ακονίζουν το μυαλό και σου δίνουν τα βασικά εφόδια που σίγουρα θα αντιμετωπίσης.Επίσης το θέμα δεν είναι πως συντάσεις έναν αλγόριθμο άμεσα αλλά η επίλυση και η εύρεση,καθώς και το πόσο γρήγορος είναι πιος είναι ο βέλτιστος κλπ.Αυτά αντιμετωπίζονται κυρίως με μαθηματικά.Εκτος αν θές να τρέχεις καμιά 100 αριά φορές ένα πρόγραμμα για να δείς τι γίνεται.Τα μαθηματικά είναι πραγματικά εργαλείο και καλό είναι όσο μπορείς να τα κοιτάς.

hammer21
05-06-08, 20:37
Επειδη βλεπω οτι το κατεχεται το αθλημα θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος καποιο προγραμμα free που να μοιαζει σε δυνατοτητες με το mathematica?Ακουω αποψεις...

alexisazen
06-06-08, 09:59
Δες το Sage (http://www.sagemath.org/)

Fuzzy
07-06-08, 20:04
Επισης αν θες κατι σαν το matlab δες το scilab που ειναι free. :)

hammer21
07-06-08, 20:07
Εχω scilab βασικα θελω κατι mathematica like για να δω τι καλυτερο εχει το mathematica που το εκθειαζουν συνεχεια

tsigarid
08-06-08, 02:39
Αν θες να δεις τι καλύτερο έχει το mathematica πρέπει να δεις το mathematica και όχι κάτι σαν το mathematica.

hammer21
08-06-08, 13:08
Σωστα αλλα κοστιζει απο οτι ξερω.Τωρα αν δινει trial δν το εχω πολυψαξει ειναι η αληθεια

kapodistrias
08-06-08, 18:32
Έχω χρησιμοποιήσει το mathematica.Πραγματικά είναι απλό στους μαθηματικούς τύπους από οτι το matlab.

Eruyome(MMXGN)
08-06-08, 20:49
Το mathematica είναι περισσότερο για μαθηματικούς ενω το matlab και τα συναφή για μηχανικούς

high_definition
15-06-08, 23:58
η σπουδη των μαθηματικών θα οξίνει την σκεψη και θα την εκπαιδευσει ως προς την συνδυαστική και ορθα θεμελιωμένη κρίση...
ε αυτά χρειάζονται σε έναν προγραμματιστή για να γλιτώσει κόπο και χρόνο

mcpillager
30-06-08, 12:44
Το θέμα δεν υπάρχει καν έτσι όπως το θέτεις. Συγκεκριμμένα, για την ιστορία, κάποιοι-κάποιοι "εξυπνάκιδες" - ελληναράδες διέδιδαν πριν μια 15ετία αυτή την αντίληψη... συμπτωματικά ήταν όλοι τους μαθηματικοί γυμνασίου-λυκείου με ελάχιστες πραγματικές γνώσεις μαθηματικών και ακόμα λιγότερες γνώσεις προγραμματισμού. Είναι γνωστό άλλωστε ότι οι περισσότεροι εξ' αυτών μονιμοποιήθηκαν ως καθηγητές πληροφορικής μαζί με ορισμένους .... θεολόγους!!!!

Τέλος πάντων, περασμένα, ξεχασμένα. Επι της ουσίας: Τουναντίον, ο προγραμματισμός θα σε κάνει να αγαπήσεις τα μαθηματικά (ειδικότερα, γραμμική άλγεβρα κοκ) και να τα δεις ως ενα ρεαλιστικό, πραγματικό εργαλείο για την αποδεδειγμένη λύση πολλών προγραμματιστικών (=αλγοριθμικών) προβλημάτων.

Υποσημείωση: ειδικά, αν ασχοληθείς με computer graphics, εκεί είναι όλα μαθηματικά 100%.



Γεια σε ολους! Ειμαι καινουργιος στο forum και μολις ειδα τη κατηγορια "Προγραμματισμος και γλωσσες Προγραμματισμου" αμεσως μου ηρθε η ερωτηση που ειχα παντα σε σε σχεση με το προγραμματισμο.

Φετος τελειωνω το Λυκειο και οπως ολοι θα δωσω πανελληνιες. Μου αρεσει να ασχοληθω με τον προγραμματισμο αλλά φοβαμαι πως λογω της ελλειψης γνωσεων στα μαθηματικα δεν θα μπορεσω να κανω κατι καλο. Ετσι φθανω στην παρακατω ερωτηση.

"Για να γινει καποιος "καλος" προγραμματιστης χρειαζεται να έχει γνωσεις μαθηματικων με αυτων που γινονται στη Γ Λυκειου? Οπως μιγαδικους,παραγωγους,ολοκληρωματα,μονοτονια κλπ

Θελω να πω πως αμα καποιος που δεν του αρεσουν τα μαθηματικα αλλα βεβαια έχει καποιες σχετικες γνωσεις (δεν μιλαμε να μην ξερει να λυνει μια εξισωση 2 βαθμου και να παραγωγιζει) δεν θα εχει βασεις ωστε να μπορεσει να εξελιχθει καλα στο τομεα του Προγραμματισμου?

Στο μαθημα ΑΕΠΠ που διδασκεται στο σχολειο (Προγραμματισμος) τα πηγαινω καλα και γενικα το "αγαπω" το αντικειμενο.

Αμα εχετε το χρονο απαντηστε στο ερωτημα μου,
Ευχαριστω

anon
30-06-08, 19:07
Το θέμα δεν υπάρχει καν έτσι όπως το θέτεις. Συγκεκριμμένα, για την ιστορία, κάποιοι-κάποιοι "εξυπνάκιδες" - ελληναράδες διέδιδαν πριν μια 15ετία αυτή την αντίληψη... συμπτωματικά ήταν όλοι τους μαθηματικοί γυμνασίου-λυκείου με ελάχιστες πραγματικές γνώσεις μαθηματικών και ακόμα λιγότερες γνώσεις προγραμματισμού. Είναι γνωστό άλλωστε ότι οι περισσότεροι εξ' αυτών μονιμοποιήθηκαν ως καθηγητές πληροφορικής μαζί με ορισμένους .... θεολόγους!!!!


Συμπτωματικά όλοι οι μεγάλοι επιστήμονες πληροφορικής ήταν μαθηματικοί. Τελείως μα τελείως συμπτωματικό... Ποιόν να αναφέρω; Turing, Knuth, Dijsktra, Von Newman, Babbage, και η λίστα ειναι ατέλειωτη.... Το ότι μαθηματικοί γίνονταν καθηγητές πληροφορικής έχει κάποια βάση, για τους θεολόγους άστο καλύτερα. Βασικά μπορούσε να γίνει καθηγητής πληροφορικής όποιος είχε τελειώσει τις 200 ώρες σεμινάριο του ΕΛΚΕΠΑ, επι εποχής 88-92 που θυμάμαι καλά. Εγω προσωπικά που είχα εργασειακή εμπειρία με ένσημα ΙΚΑ ως προγραμματιστής, που είχε συγγράψει εγχειρίδιο που εκδόθηκε απο το Πανεπιστήμιο Πάτρας, αλλά σκέτο πτυχίο μαθηματικού δεν μπορούσα να μπω σαν πληροφορικάριος! τους έδωσα τότε μια μούτζα και δεν ξανασχολήθηκα.... Ομως η πληροφορική είναι βασικά πολλά μαθηματικά... Πάνε σε ένα μεταπτυχιακό πληροφορικής πχ και θα δείς απο θεωρία αλγορίθμων, άλγεβρα bool (ψηφιακή σχεδίασης), θεωρία συνόλων και σχεσιακή άλγεβρα και ένα σωρό άλλα.

turboirc
30-06-08, 19:28
Αυτό ήταν λογικό. Υπήρχε ζήτηση και δεν υπήρχε προσφορά. Μοιάζει περίπου με τους αγγλικούς με το Proficiency ή με το πρόβλημα της δικής μας σχολής. Τώρα όμως δεν ισχύει πλέον.

ianni
02-07-08, 10:54
γεια χαρα σε ολου τους φιλους.Λοιπον μολις εχω αρχισει κ εγω ν ασχολουμε λιγο με προγραμματισμο,απο χομπυ βεβαια,και σιγκεκριμενα με την C.Μαθηματικα εχω να κανω 20 χρονια,απο το λυκειο..

Θαθελα να μου πει καποιος αν ειναι ευκολο για να ασχοληθεις με γραφικα υπολογιστων,και game programming τι μαθηματικα χρειαζομαι ακριβως ωστε ν αρχισω σιγα σιγα να διαβαζω.

Ευχαριστω!!:oneup:

dvm
02-07-08, 13:16
Για γραφικά παίζουν πολύ οι πίνακες της άλγεβρας. Τώρα game programming έχει πολλά μέσα. Από collision detection μέχρι inverse kinematics. Ξεκινάς σιγά σιγά και μαθαίνεις. Παλιότερα είχα διαβάσει το OpenGL Game Programming και μου φάνηκε αρκετά καλό. Εστιάζει κυρίως στα μαθηματικά, αλλά μιλάει και για game development. Βέβαια αργότερα, αν θες να προχωρήσεις θα θες να βρεις κάποιο καλύτερο βιβλίο, να δεις πως φτιάχνεται ένα game engine κλπ.

ianni
02-07-08, 15:02
να σαι καλα φιλε dvm.Οπως λες κ εσυ σιγια σιγα,ακομα εχω αρκετο δρομο.Βασικα με τον φλοιο C tou linux θελω ν ασχοληθω και ελεγα παραληλα να εκανα κι αυτα αλλα απ οτι βλεπω πρεπει να ειναι αρκετα ζορικα τα πραγματα εκει με τα μαθηματικα.Θα δειξει ο χρονος...
Οπως και να χει παντως ευχαριστω για την ενημερωση

dvm
02-07-08, 16:25
Κοίτα πάντα μπορείς να βρεις ένα tutorial να κάνεις. Ρίχνεις ένα βλέφαρο και βλέπεις αν σ'αρέσει. Τώρα που το σκέφτομαι πάντως το βιβλίο που είχα διαβάσει πρέπει να είναι αρκετά ξεπερασμένο. Τώρα πλέον παίζεις με vertex & pixel shaders. Φαντάσου είναι τόσο συνηθισμένες οι πράξεις με πίνακες που οι αντίστοιχες γλώσσες (Cg πχ) έχουν τελεστές που εφαρμόζονται πάνω σε πίνακες 3χ3 & 4χ4.

kennyyy
04-07-08, 11:52
Γεια σε ολους! Ειμαι καινουργιος στο forum και μολις ειδα τη κατηγορια "Προγραμματισμος και γλωσσες Προγραμματισμου" αμεσως μου ηρθε η ερωτηση που ειχα παντα σε σε σχεση με το προγραμματισμο.

Φετος τελειωνω το Λυκειο και οπως ολοι θα δωσω πανελληνιες. Μου αρεσει να ασχοληθω με τον προγραμματισμο αλλά φοβαμαι πως λογω της ελλειψης γνωσεων στα μαθηματικα δεν θα μπορεσω να κανω κατι καλο. Ετσι φθανω στην παρακατω ερωτηση.

"Για να γινει καποιος "καλος" προγραμματιστης χρειαζεται να έχει γνωσεις μαθηματικων με αυτων που γινονται στη Γ Λυκειου? Οπως μιγαδικους,παραγωγους,ολοκληρωματα,μονοτονια κλπ

Θελω να πω πως αμα καποιος που δεν του αρεσουν τα μαθηματικα αλλα βεβαια έχει καποιες σχετικες γνωσεις (δεν μιλαμε να μην ξερει να λυνει μια εξισωση 2 βαθμου και να παραγωγιζει) δεν θα εχει βασεις ωστε να μπορεσει να εξελιχθει καλα στο τομεα του Προγραμματισμου?

Στο μαθημα ΑΕΠΠ που διδασκεται στο σχολειο (Προγραμματισμος) τα πηγαινω καλα και γενικα το "αγαπω" το αντικειμενο.

Αμα εχετε το χρονο απαντηστε στο ερωτημα μου,
Ευχαριστω
Για να γράψεις κώδικα δε χρειάζονται ευθέως γνώσεις μαθηματικών στο επίπεδο της Γ' Λυκείου. Η αλγοριθμική σκέψη βέβαια είναι παρόμοια και για αυτό βοηθάει πολύ να ξέρεις μαθηματικό τρόπο σκέψης.
Αυτό αναφέρεται σε αυτό που λες "καλός" προγραμματιστής. Αν θέλεις να γίνεις κορυφαίος, θα χρειαστείς μεγάλο υπόβαθρο στους αλγόριθμους και να διαβάσεις papers που θα έχουν όντως μαθηματικά πανεπιστημιακού επιπέδου αλλά αυτοί είναι ελάχιστοι και σε πολύ περιορισμένο πεδίο εφαρμογής. Για το 99.99% των προγραμματιστικών δουλειών στον κόσμο, όλα αυτά δεν πολυχρειάζονται, απλά είναι nice to have :)
Με δυο λόγια, αν δε σε ενδιαφέρει η θεωρητική πληροφορική***, προχώρα άφοβα ;) Ψάξε στο reddit για "computer science reading list" ή κάτι τέτοιο, υπήρχαν άρθρα παλιότερα που οι χρήστες λέγανε ο καθένας λίστα βιβλίων για διάβασμα για να πάρεις την ανάλογη εκπαίδευση, χωρίς να πας στο ΜΙΤ/Ivy League) :)
Καλή επιτυχία και για ότι ερωτήματα, ρώτα ελεύθερα :)


*** Τώρα είδα και συμφωνώ απόλυτα το ποστ του mcpillager. Υπάρχουν όντως τομείς όπως το computer graphics που έχουν πολύ δυνατά μαθηματικά. Ακόμα και τα παιχνίδια, αν γράφεις κάτι δυνατό (και όχι το sequel με την ίδια engine) έχουν απίστευτα μαθηματικά. Ενδεικτικά john carmack (http://www.beyond3d.com/content/articles/8/) ;):respekt:

anon
04-07-08, 13:42
Προσωπικά νομίζω ότι στις περισσοτερες περιπτώσεις χρειάζεται να έχεις ένα μαθηματικό υπόβαθρο. Εαν δουλεύεις πχ φτιάχνεις reports σε SQL, θα πρέπει να γνωριζεις αρκετά καλά σχεσιακή άλγεβρα και θεωρία συνόλων (τα βιβλία του Celko ειναι πολύ καλά μεταξύ άλλων) γιατί άλλο ειναι να γράφεις ένα sql query που κάνει 14 ώρες και άλλο να κάνει για την ίδια δουλειά 24 δεύτερα.... Σε άλλες περιπτώσεις θα χρειαστείς γνώσεις διακριτών μαθηματικών και απο θεωρία αλγορίθμων, ίσως όχι να αποδείξεις γιατί ο τάδε αλγόριθμος έχει πολυπλοκότητα n*log(n) αλλά να ξέρεις που και πως και γιατί πρέπει να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένους αλγόριθμους. Οπως επίσης δομές δεδομένων. Οι περισσότεροι δεν μπορούν ή δεν γνωρίζουν καθόλου απο στοίβες, ουρές, δένδρα κλπ, και πως μπορούν να τους εξυπηρετήσουν στην δουλειά τους. Τωρα για computer graphics δεν το συζητώ, αλλά και άλλες περιπτώσεις όπως πχ routing. Θα μου πεί κάποιος, σιγά τ αβγά, στην δουλειά μου δεν τα χρειαζόμαστε, πχ σε μια επιχείρηση. Λάθος. Παραδείγματα, lest cost routing για δημιουργία δρομολογίου, επιχειρησιακή έρευνα για διαχείρηση αποθέματων και βέλτιση ποσότητα παραγγελίας, στοχαστικές διαδικασίες, στατιστική και ένα σωρό αλλα. Νομίζω οτι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν την έκταση και βάθος που καλύπτουν τα μαθηματικά. Ισως γιαυτό βλέπουμε τόσο χάλια και αργά προγράμματα....

turboirc
04-07-08, 18:50
Το γεγονός ότι υπάρχουν χιλιάδες κακά προγράμματα είναι φυσιολογικό. Οσο πιο δημοφιλή γίνονται τα PC, τόσο περισσότεροι προγραμματιστές θα μπαίνουν στο κόλπο και μοιραία κάποιοι από αυτούς δεν θα έχουν ταλέντο.

Η ουσία δεν είναι τόσο το "μαθηματικό υπόβαθρο" αλλά η μαθηματική λογική που, πολύ δύσκολα να γίνεις επιτυχημένος προγραμματιστής αν σου λείπει.

Eruyome(MMXGN)
06-07-08, 01:32
Το γεγονός ότι υπάρχουν χιλιάδες κακά προγράμματα είναι φυσιολογικό. Οσο πιο δημοφιλή γίνονται τα PC, τόσο περισσότεροι προγραμματιστές θα μπαίνουν στο κόλπο και μοιραία κάποιοι από αυτούς δεν θα έχουν ταλέντο.

Η ουσία δεν είναι τόσο το "μαθηματικό υπόβαθρο" αλλά η μαθηματική λογική που, πολύ δύσκολα να γίνεις επιτυχημένος προγραμματιστής αν σου λείπει.

Δεν είναι θέμα ταλέντου. Είναι θέμα διαβάσματος. Έτσι και αλλιώς, σπάνια θα χρειαστεί να φτιάξεις αλγόριθμο απο την αρχή. Υπάρχουν έτοιμα σχεδόν τα πάντα. Το πρόβλημα είναι η άγνοια που διακατέχει τους προγραμματιστές. Μαθηματική λογική έτσι και αλλιώς είναι κάτι που, έστω το απλούστερο πρόγραμμα του κόσμου να φτιάξεις, πρέπει να το έχεις. Είναι άρρητα συνδεδεμένο με τον προγραμματισμό.

kennyyy
06-07-08, 02:14
Δεν είναι θέμα ταλέντου. Είναι θέμα διαβάσματος. Έτσι και αλλιώς, σπάνια θα χρειαστεί να φτιάξεις αλγόριθμο απο την αρχή. Υπάρχουν έτοιμα σχεδόν τα πάντα. Το πρόβλημα είναι η άγνοια που διακατέχει τους προγραμματιστές. Μαθηματική λογική έτσι και αλλιώς είναι κάτι που, έστω το απλούστερο πρόγραμμα του κόσμου να φτιάξεις, πρέπει να το έχεις. Είναι άρρητα συνδεδεμένο με τον προγραμματισμό.
Για μεγάλη πλειονότητα προγραμματιστών, το μόνο που κάνουν είναι να χρησιμοποιούν api's. Εκεί συμφωνώ ότι το διάβασμα είναι πολύ σημαντικό. H άγνοια επίσης είναι το χειρότερο πράγμα, καθώς ignorance is bliss:) Ο μέτριος νομίζει ότι είναι φοβερός, ο φοβερός καταλαβαίνει ότι ένα ξέρω ότι δεν ξέρω τίποτα γιατί καταλαβαίνει το εύρος γνώσης που χρειάζεται.
Όμως...σε κάποιες κατηγορίες προγραμμάτων, το ταλέντο υπάρχει και είναι υπαρκτό. Δε γίνεται μόνο από διάβασμα να αποκτήσεις το abstraction logic στο βαθμό που βλέπεις άλλους με ένα bachelor (ή και στη μέση αυτού..) να το έχουν έμφυτο. Με 2 λόγια είναι άλλο το άνω όριο του μέτριου και του ταλαντούχου προγραμματιστή...Φυσικά ακόμα και για το μέτριο, μπορεί να προσφέρει πάρα πολύ αν προσπαθήσει αρκετά:)


Προσωπικά νομίζω ότι στις περισσοτερες περιπτώσεις χρειάζεται να έχεις ένα μαθηματικό υπόβαθρο. Εαν δουλεύεις πχ φτιάχνεις reports σε SQL, θα πρέπει να γνωριζεις αρκετά καλά σχεσιακή άλγεβρα και θεωρία συνόλων (τα βιβλία του Celko ειναι πολύ καλά μεταξύ άλλων) γιατί άλλο ειναι να γράφεις ένα sql query που κάνει 14 ώρες και άλλο να κάνει για την ίδια δουλειά 24 δεύτερα.... Σε άλλες περιπτώσεις θα χρειαστείς γνώσεις διακριτών μαθηματικών και απο θεωρία αλγορίθμων, ίσως όχι να αποδείξεις γιατί ο τάδε αλγόριθμος έχει πολυπλοκότητα n*log(n) αλλά να ξέρεις που και πως και γιατί πρέπει να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένους αλγόριθμους. Οπως επίσης δομές δεδομένων. Οι περισσότεροι δεν μπορούν ή δεν γνωρίζουν καθόλου απο στοίβες, ουρές, δένδρα κλπ, και πως μπορούν να τους εξυπηρετήσουν στην δουλειά τους. Τωρα για computer graphics δεν το συζητώ, αλλά και άλλες περιπτώσεις όπως πχ routing. Θα μου πεί κάποιος, σιγά τ αβγά, στην δουλειά μου δεν τα χρειαζόμαστε, πχ σε μια επιχείρηση. Λάθος. Παραδείγματα, lest cost routing για δημιουργία δρομολογίου, επιχειρησιακή έρευνα για διαχείρηση αποθέματων και βέλτιση ποσότητα παραγγελίας, στοχαστικές διαδικασίες, στατιστική και ένα σωρό αλλα. Νομίζω οτι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν την έκταση και βάθος που καλύπτουν τα μαθηματικά. Ισως γιαυτό βλέπουμε τόσο χάλια και αργά προγράμματα....
Συμφωνώ ότι όλα αυτά είναι απαραίτητα, διαφωνώ στο πόσο "μαθηματικά" θεωρούνται αυτά και πόσο πληροφορική. Στις DB π.χ. που μπορώ να εκφέρω μια κάποια γνώμη, γίνονται τόσα optimizations μέσα στη βάση στο query που έδωσες που είναι πιο πολύ θέμα κώδικα να ξέρεις πως δουλεύει το query optimization παρά μαθηματικού υπόβαθρου per se. Το δύσκολο και χρονοβόρο δηλαδή είναι να καταλάβεις πως δουλεύει εσωτερικά η mysql, όχι να καταλάβεις το μαθηματικό υπόβαθρο...
Αυτό το θυμήθηκα γιατί είπες περί sql queries και την έχω πατήσει γιατί το optimization δούλευε διαφορετικά απότι πίστευα:(
Στα υπόλοιπα περί αλγόριθμων συμφωνώ αλλά δε χρειάζεται να είσαι μαθηματικός για να τα ξέρεις αυτά...Το διάσημο παράδειγμά μου είναι ότι ρωτάω σε συνεντεύξεις την πολυπλοκότητα πολλών sorting algos και πολλοί τις ξέρουν (απέξω, λόγω του PIE). Μετά δίνω ένα αστείο πρόβλημα σε κώδικα με κάτι loops και ρωτάω και ελάχιστοι το πιάνουν....Με 2 λόγια δεν έχουν εκπαίδευση πληροφορικάριου να καταλάβουν *γιατί* η πολυπλοκότητα είναι τάδε αλλά εκπαίδευση υποψήφιου που τα έμαθε απέξω...:(

asimos1
06-07-08, 02:20
Μαθηματικά 3η Λυκειου ( το 1984 )
Πήρα βαθμο 0,5
Ποτε δεν κατάλαβα τις παραγωγους , τα ολοκληρώματα, τις διαφορικες εξισωσεις.

Ηλεκτρονικος ΤΕΙ 1986
Μέχρι το 1991 δεν κατάφερα να τελειώσω τη σχολή διότι έπρεπε να μάθω μαθηματικα και φυσική,
ενω εγω νόμιζα ότι θα έπρεπε μάθω μόνο ηλεκτρονικα, οταν πέρασα στη σχολη.

ΙΕΚ 1994 ( 2 χρονια) Αποφοιτησα με ΑΡΙΣΤΑ.
( πληροφορικη καλη ήξερα δηλαδη.)

Εργασια 10 χρόνια σε κατάστημα.

Δεν μπόρεσα να μπω στο δημόσιο, διότι μετράει το ρουσφετι καθως φαινεται στην ελλαδα.

Συμπέρασμα: Μαθηματικα μηδεν , πληροφορική Αριστα
( Πώς το δικαιολογείτε?)
( Μηπως Ειναι τα μαθηματικα μια απλη μορφη αποστηθισης ? )

high_definition
06-07-08, 09:10
Συμπέρασμα: Μαθηματικα μηδεν , πληροφορική Αριστα
( Πώς το δικαιολογείτε?)
( Μηπως Ειναι τα μαθηματικα μια απλη μορφη αποστηθισης ? )

το αντίθετο! απλά εσυ αναφερεσε στα μαθ/κα του Λυκειου με τα οποία προφανως δεν ασχοληθηκες οσο έπρεπε
(γιαυτο δεν τα καταλαβες ποτε, και σίγουρα όχι γιατι δεν μπορουσες)

η μαθηματικη σκεψη/λογικη ειναι χρησιμοτατη στον προγραμματισμο και για να εισαι καλος, όπως αναφερεις, προφανως την εχεις!

simeon.mattes
06-07-08, 10:14
Η αληθεια ειναι οτι αν θες να προγραμματιζεις μικροεπεξεργαστες, θα πρεπει το λιγοτερο να ξερεις ψηφιακα ηλεκτρονικα.:)

Δε συμφωνώ μαζί σου...Γενικότερα δε χρειάζεται μιας και επειδή συνήθως χρησιμοποιείται assembly υπάρχουν αρκετά εργαλεία για να μπορέσει κανείς να διευκολύνει τη ζωή του..Όταν όμως ξεκινήσεις και ψάχνεις να βελτιώσεις κάτι τότε πρέπει να χρειάζεται να ξέρεις ψηφιακά ηλεκτρονικά...Επομένως γενικά συμφωνώ με τους παραπάνω...Όσο εξειδικεύεται κάποιος και πόσο μάλιστα όταν κάνει έρευνα τότε πολλοί κλάδοι εμπλέκονται.

anon
06-07-08, 10:24
Το πόσο καλός εισαι στην πληροφορική έχει να κάνει. Θεωρείς τον εαυτό σου καλό στην πληροφορική επειδή πχ μπορείς να στήσεις ένα windows ή έστω ένα linux σύστημα; Η' να κάνεις μια φορμούλα για web site, να ζωγραφίσεις και να σχεδιάσεις κάποια εικόνα; (το τελευταίο ειναι ζωγραφική, τέχνη σκέτο, δεν ειναι πληροφορική πέραν του ότι χρησιμοποιείς υπολογιστή). Ασε μην πω και την άποψη μου για τα περισσότερα ΙΕΚ ή τους κύκλους σπουδών τους, γιατί θα προκαλέσω πολύ flame εδώ μέσα. Και το ότι πέρασες με άριστα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Πλήρωσες λεφτά, σίγουρα δεν πρόκειται να σε κόψουν.

Οσο για την άλλη σαχλαμάρα που ακούω συνέχεια τελευταια. Οτι δεν αρκούν μαθηματικά, αλλά να έχεις συγκροτημένη σκέψη, λογική κλπ κλπ. Ε λοιπόν μάγκες, εαν τα είχατε όλα αυτά, θα μαθαίνατε και εύκολα μαθηματικά. Αρα για να μην μπορέσατε να μάθετε μερικά μαθηματικά, ακόμη και στην περίπτωση που το θεωρήσατε παπαγαλία, ακόμη και τότε δεν είστε του ανάλογου επιπέδου γιατί και η αποστήθιση χρειάζεται, σιγά μην τυχόν για κάθε εντολή να πρέπει να ψάχνετε σε εγχειρίδια και γούγλη.

Τώρα επειδή μερικοί θεωρούν ότι δεν χρειάζονται, αυτό δείχνει και τον βαθμό άγνοιας τους.

Ενα παράδειγμα μόνο θα αναφέρω, πχ την χρήση ιεραρχίας πατέρα-παιδιού ή δενδροειδείς διατάξεις μέσα σε SQL που δεν υποστηρίζονται πλήν της Oracle με ειδική εντολή. Η πιο "όμορφη" λύση για τέτοιες διαδικασίες περιγράφεται στο βιβλίο του Celko, σαν nested sets (απο την θεωρία συνόλων). να και ένα σχετικό άρθρο http://www.sqlteam.com/article/more-trees-hierarchies-in-sql νομίζω ότι οι αδαείς περι μαθηματικών μόνο μια τέτοια λύση δεν θα χρησιμοποιούσαν ακόμα και εαν τους δίδονταν έτοιμη, όπως επίσης έχω δεί χιλιάδες προγράμματα να αγνοούν ή μάλλον να μην μπορούν να χρησιμοποιήσουν recursion, λίστες και άλλες δομές δεδομένων ενώ η μόνη μέθοδος σορταρίσματος είναι η BubbleSort εκτός και εαν χρησιμοποιήσουν κάτι έτοιμο. Δεν λέω ότι ένας προγραμματιστής χωρίς μαθηματικό υπόβαθρο δεν θα γράψει πρόγραμμα. Αλλά κατα κανόνα ελάχιστοι ειναι καλοί προγραμματιστές αυτοί - εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν.

Takis_Kal
06-07-08, 10:26
asimos τα μαθηματικα αποστηθιση ? και μετα απο 25 χρονια διδσκαλιας πιστευω οτι οποιος δυσκολευται με τα μαθηματικα στο σχολειο (βλεπε την τωρινη θεωρητικη ) δεν εχει την δυνατοτητα δημιουργιας σε τομεις που απαιτουν "θετικη σκεψη".Ειδα οτι δεν μπορουσες και στη φυσικη.Επισης να τελειωσεις με αριστα ενα ΙΕΚ δεν αποδεικνυει τιποτα οπως ολοι ξερουμε

anon +1

simeon.mattes
06-07-08, 10:53
Το πόσο καλός είσαι στην πληροφορική έχει να κάνει. Θεωρείς τον εαυτό σου καλό στην πληροφορική επειδή πχ μπορείς να στήσεις ένα windows ή έστω ένα linux σύστημα; Η' να κάνεις μια φορμούλα για web site, να ζωγραφίσεις και να σχεδιάσεις κάποια εικόνα; (το τελευταίο ειναι ζωγραφική, τέχνη σκέτο, δεν ειναι πληροφορική πέραν του ότι χρησιμοποιείς υπολογιστή). Ασε μην πω και την άποψη μου για τα περισσότερα ΙΕΚ ή τους κύκλους σπουδών τους, γιατί θα προκαλέσω πολύ flame εδώ μέσα. Και το ότι πέρασες με άριστα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Πλήρωσες λεφτά, σίγουρα δεν πρόκειται να σε κόψουν.

Οσο για την άλλη σαχλαμάρα που ακούω συνέχεια τελευταια. Οτι δεν αρκούν μαθηματικά, αλλά να έχεις συγκροτημένη σκέψη, λογική κλπ κλπ. Ε λοιπόν μάγκες, εαν τα είχατε όλα αυτά, θα μαθαίνατε και εύκολα μαθηματικά. Αρα για να μην μπορέσατε να μάθετε μερικά μαθηματικά, ακόμη και στην περίπτωση που το θεωρήσατε παπαγαλία, ακόμη και τότε δεν είστε του ανάλογου επιπέδου γιατί και η αποστήθιση χρειάζεται, σιγά μην τυχόν για κάθε εντολή να πρέπει να ψάχνετε σε εγχειρίδια και γούγλη.

Τώρα επειδή μερικοί θεωρούν ότι δεν χρειάζονται, αυτό δείχνει και τον βαθμό άγνοιας τους.
[/offtopic]

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά δε συμφωνώ με τον τρόπο που τα λες. Όντως για να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο κατανόησης της πληροφορικής χρειάζεσαι μαθηματικά και μάλιστα όσο υψηλότερα φθάνει κάποιος τόσοι περισσότεροι κλάδοι αρχίζουν να συμμετέχουν.

Δεν λαμβάνεις υπόψη σου όμως ότι τα μαθηματικά δεν είναι προσιτά στους περισσότερους και ο λόγος δεν είναι μόνο έλλειψη ικανοτήτων του ατόμου αλλά και ικανοτήτων του καθηγητή που τα μεταδίδει. Και δυστυχώς όλοι γνωρίζουμε την κρίση στην εκπαίδευση που έχουμε..

Νομίζω ότι αυτή την εποχή χρησιμοποιώντας τον προγραμματισμό σαν μέσο μπορεί κανείς να προσεγγίσει και τα μαθηματικά με καλύτερο και αποδοτικότερο τρόπο....Αναφέρω σαν παράδειγμα τη Haskell η οποία είναι συναρτησιακή γλώσσα....Εξάλλου όπως είχα αναφέρει και λίγο παλιότερα σε αυτό το topic υπάρχουν έρευνες που αναφέρουν ότι όλοι μας έχουμε μαθηματικό τρόπο σκέψης...(βέβαια αυτό δε θυμάμαι που το διάβασμα και επομένως δεν μπορώ να αναφέρω και το άρθρο). Ένα άλλο παράδειγμα είναι ότι τα περισσότερα προπτυχιακά ξενόγλωσσα βιβλία μαθηματικών συμβαδίζουν πάντα με κάποιο μαθηματικό πακέτο όπως matlab, mathematica κλπ για την καλύτερη κατανόηση.

Τώρα όσον αφορά αυτό για τα ΙΕΚ...τι να σου πω...Εγώ έχω την άποψη ότι όλοι χρειάζονται και όλοι είναι χρήσιμοι. Νομίζω ότι είναι καλύτερο να βλέπουμε τον άλλο σαν άτομο και προσωπικότητα παρά με το τι χαρτιά κουβαλάει πάνω του...Νομίζω καλό παράδειγμα εδώ είναι οι πολιτικοί που έχουμε :) . Δεν έχω δει όμως κανέναν τόσο ευχαριστημένο με το αποτέλεσμα!!! :rolleyes: Σίγουρα όσο καλύτερο το πανεπιστήμιο - πολυτεχνείο που έχει βγάλει κάποιος τόσο και περισσότερες γνώσεις θα έχει (βέβαια αυτό στην Ελλάδα δεν ισχύει και τόσο). Όμως η προσωπικότητα και ο χαρακτήρα του καθενός δεν μπορούν να αξιολογηθούν με χαρτιά....και για να είμαι πιο συγκεκριμένος στο παράδειγμα το off topic που ανέφερες...εννοώ για το ενδιαφέρον που θα έδειχνε κάποιος για να μάθει κάτι καινούριο

Το να λέω στον άλλο ότι πήρες καλό βαθμό επειδή πλήρωσες...γιατί όλοι όσοι περνάνε στα πανεπιστήμια τι κάνουν; Δεν πληρώνουν σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα; Πόσοι είναι αυτοί που περνάνε από πανελλήνιες μόνο από τα μαθήματα που έχουν κάνει στο σχολείο;

A_gamer
06-07-08, 15:04
*** Τώρα είδα και συμφωνώ απόλυτα το ποστ του mcpillager. Υπάρχουν όντως τομείς όπως το computer graphics που έχουν πολύ δυνατά μαθηματικά. Ακόμα και τα παιχνίδια, αν γράφεις κάτι δυνατό (και όχι το sequel με την ίδια engine) έχουν απίστευτα μαθηματικά. Ενδεικτικά john carmack (http://www.beyond3d.com/content/articles/8/) ;):respekt:

Αν δεις πιο κάτω στο άρθρο, θα δεις ότι ο Carmack αρνείται πως αυτός ο κώδικας είναι δικός του, και ο συντάκτης του άρθρου μετά από πολλά e-mails καταλήγει σε έναν άνθρωπο της Nvidia που ήταν από τους ιδρυτές της 3dfx (αρχίζω και καταλαβαίνω γιατί έχουμε εδώ στο ADSLgr.com τέτοιους ενθουσιώδεις οπαδούς -ή μάλλον νοσταλγούς- αυτής της εταιρίας) και μεταπήδησε στην Nvidia με την εξαγορά, τον Gary Tarolli.

Με αυτόν τελειώνει ο συντάκτης επειδή ο Tarolli δεν ξέρει ποιος συγκεκριμένα τον είχε γράψει αλλά τον είχε χρησιμοποιήσει και πειράξει, και επίσης ήταν από αυτούς που τον μετέδωσαν.

Fuzzy
09-07-08, 19:30
Δε συμφωνώ μαζί σου...Γενικότερα δε χρειάζεται μιας και επειδή συνήθως χρησιμοποιείται assembly υπάρχουν αρκετά εργαλεία για να μπορέσει κανείς να διευκολύνει τη ζωή του..Όταν όμως ξεκινήσεις και ψάχνεις να βελτιώσεις κάτι τότε πρέπει να χρειάζεται να ξέρεις ψηφιακά ηλεκτρονικά...Επομένως γενικά συμφωνώ με τους παραπάνω...Όσο εξειδικεύεται κάποιος και πόσο μάλιστα όταν κάνει έρευνα τότε πολλοί κλάδοι εμπλέκονται.

Μην παρεξηγεις αυτο που γραφω, μην ξεχνας οτι και οι βασικες πυλες ειναι ψηφιακα ηλεκτρονικα ή αλγεβρα Bool! Ενας Full Adder ή ενας Half adder, το Sum και το Carrier, o Register που αποτελειται απο flip-flop! Που ειναι τα πολυ βασικα δηλαδη! Οταν θα γραψεις Assembly πρεπει να τα γνωριζεις (να ξερεις τι ειναι μια AND πραγματικα, δεν περιμενω να ξερεις πως υλοποειται σε επιπεδο transistor!). :)

simeon.mattes
09-07-08, 19:48
Μην παρεξηγεις αυτο που γραφω, μην ξεχνας οτι και οι βασικες πυλες ειναι ψηφιακα ηλεκτρονικα ή αλγεβρα Bool! Ενας Full Adder ή ενας Half adder, το Sum και το Carrier, o Register που αποτελειται απο flip-flop! Που ειναι τα πολυ βασικα δηλαδη! Οταν θα γραψεις Assembly πρεπει να τα γνωριζεις (να ξερεις τι ειναι μια AND πραγματικα, δεν περιμενω να ξερεις πως υλοποειται σε επιπεδο transistor!). :)

Και πάλι, το ένα δεν προϋποθέτει το άλλο....Όσο περισσότερες γνώσει έχει κάποιος τόσο πιο πολλά κατανοεί. Εξάλλου μπορείς να μάθεις πύλες και μέσα από assembly...Υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν ψηφιακά κυκλώματα και όμως γράφουν assembly.

Fuzzy
09-07-08, 19:54
Μαθηματικά 3η Λυκειου ( το 1984 )
Πήρα βαθμο 0,5
Ποτε δεν κατάλαβα τις παραγωγους , τα ολοκληρώματα, τις διαφορικες εξισωσεις.

Ηλεκτρονικος ΤΕΙ 1986
Μέχρι το 1991 δεν κατάφερα να τελειώσω τη σχολή διότι έπρεπε να μάθω μαθηματικα και φυσική,
ενω εγω νόμιζα ότι θα έπρεπε μάθω μόνο ηλεκτρονικα, οταν πέρασα στη σχολη.

ΙΕΚ 1994 ( 2 χρονια) Αποφοιτησα με ΑΡΙΣΤΑ.
( πληροφορικη καλη ήξερα δηλαδη.)

Εργασια 10 χρόνια σε κατάστημα.

Δεν μπόρεσα να μπω στο δημόσιο, διότι μετράει το ρουσφετι καθως φαινεται στην ελλαδα.

Συμπέρασμα: Μαθηματικα μηδεν , πληροφορική Αριστα
( Πώς το δικαιολογείτε?)
( Μηπως Ειναι τα μαθηματικα μια απλη μορφη αποστηθισης ? )


Ηλεκτρονικος χωρις Μαθηματικα και Φυσικη...; Πρωτη φορα το ακουω αυτο! Απορω πως περασες ετσι και αλλιως στο ΤΕΙ;:hmm:
Μα η Ηλεκτρονικη ειναι ενα υποσυνολο της Φυσικης! Πως ειναι δυνατον να θες να γινεις Ηλεκτρονικος αν δεν μπορεις να καταλαβεις τα απλα (συγνωμη αλλα απλα ειναι!) Μαθηματικα και Φυσικη της 3ης λυκειου! Δεν σε κρινω που δεν σου αρεσουν ή δεν καταλαβαινεις τα Μαθηματικα και την Φυσικη, καλα κανεις, αλλα για να σπουδασεις Ηλεκτρονικος ειναι απαραιτητα!

Αν ηθελες να αποκτησεις γνωσεις Ηλεκτρονικης για να επισκευασεις μια Τηλεοραση για παραδειγμα, τοτε δεν χρειαζοταν το ΤΕΙ, μπορουσες να πας σε ενα ιδιωτικο ΙΕΚ και να ασχοληθεις κατα βαση με πρακτικα Ηλεκτρονικα, π.χ. πως να κολλας, ξεκολλας εξαρτηματα, να βρεις αν κατι ειναι καμμενο κλπ :)

........Auto merged post: Fuzzy πρόσθεσε 3 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και πάλι, το ένα δεν προϋποθέτει το άλλο....Όσο περισσότερες γνώσει έχει κάποιος τόσο πιο πολλά κατανοεί. Εξάλλου μπορείς να μάθεις πύλες και μέσα από assembly...Υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν ψηφιακά κυκλώματα και όμως γράφουν assembly.

Ναι συμφωνω, ποσο καλα γραφουν ομως ειναι το θεμα! Απο την αλλη οπως λες, μπορεις να μαθεις για τις πυλες μεσα απο την Assembly...Αρα γνωριζεις εστω και απλα Ψηφιακα Ηλεκτρονικα! :)

ΩΜΕΓΑ
09-07-08, 21:59
Τυγχάνει εκτός από το κλασσικό ΙΕΚ να πέρασα για κάτι φεγγάρια από ανοιχτό πανεπιστήμιο. Αφού τελείωσα το λύκειο και το ΙΕΚ και έφτασα στο ΕΑΠ κατάλαβα πλήρως τις έννοιες των παραγώγων και των ολοκληρωμάτων.
Άρχισα μάλιστα να φαντάζομαι και εφαρμογές τους πάνω σε προγράμματα πληροφορικής, λέτε να χρειάζομαι γιατρό ; :p

Τεσπα, εκεί που κάποιος πρέπει να συγκεντρώσει την προσοχή του εάν έχει βλέψεις για επαγγελματικό προγραμματισμό υψηλού επιπέδου, είναι η συνδυαστική, τα διανύσματα-διανυσματικοί χώροι και η μαθηματική λογική.

Όλα όσα ανάφερα είναι κλάδοι των μαθηματικών, οι περισσότεροι από τους οποίους γνώρισα για πρώτη φορά στο ΕΑΠ και καθόλου στο σχολείο της δεκαετίας του 80. Αυτές οι ενότητες μαθηματικών εντάχθηκαν στην δημόσια εκπαίδευση μεταγενέστερα.

Θεωρώ σε κάθε περίπτωση ότι ένα αποδοτικό και υψηλής ποιότητας πρόγραμμα δεν μπορεί να υλοποιηθεί χωρίς καλή γνώση μαθηματικών που σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με την Πληροφορική.

oidarvt
09-07-08, 22:14
Μαθηματικά 3η Λυκειου ( το 1984 )
Πήρα βαθμο 0,5
Ποτε δεν κατάλαβα τις παραγωγους , τα ολοκληρώματα, τις διαφορικες εξισωσεις.

Ηλεκτρονικος ΤΕΙ 1986
Μέχρι το 1991 δεν κατάφερα να τελειώσω τη σχολή διότι έπρεπε να μάθω μαθηματικα και φυσική,
ενω εγω νόμιζα ότι θα έπρεπε μάθω μόνο ηλεκτρονικα, οταν πέρασα στη σχολη.

ΙΕΚ 1994 ( 2 χρονια) Αποφοιτησα με ΑΡΙΣΤΑ.
( πληροφορικη καλη ήξερα δηλαδη.)

Εργασια 10 χρόνια σε κατάστημα.

Δεν μπόρεσα να μπω στο δημόσιο, διότι μετράει το ρουσφετι καθως φαινεται στην ελλαδα.

Συμπέρασμα: Μαθηματικα μηδεν , πληροφορική Αριστα
( Πώς το δικαιολογείτε?)
( Μηπως Ειναι τα μαθηματικα μια απλη μορφη αποστηθισης ? )
-----------------
Αλλα σήμερα πήρα εκδίκηση :evil: 9-7-2008
Πως έρχονται καμια φορά τα πράγματα ε?
Πήγα στο σπιτι του καθηγητη που ειχα μαθηματικα το 1983 και του-φτιαξα το computer.
Αυτος που μου ειχε βάλει μαθηματικα μιση μονάδα στο λυκειο. Απλα δεν ήξερε οτι θα στειλουν εμένα, απλα έτυχε.
Στο τέλος του την ειπα και λιγο: Οτι στα μαθηματικα με ειχε βάλει μιση μονάδα, αρα αφου στα μαθηματικα ημουν σκράπας, η πληροφορικη δεν χρειαζεται μαθηματικα, ή οι μαθηματικοι δεν ξερουν πληροφορική.
:evil::cool::oneup:

anon
09-07-08, 22:21
ρε παιδιά, μην πάτε μακριά, κάντε ένα κόπο και διαβαστε αυτό (http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science) Ειδικά στην ανάλυση των διαφόρων τομέων της Πληροφορικής, βασικά μαθηματικά βλέπεις.



Πήγα στο σπιτι του καθηγητη που ειχα μαθηματικα το 1983 και του-φτιαξα το computer.
Αυτος που μου ειχε βάλει μαθηματικα μιση μονάδα στο λυκειο. Απλα δεν ήξερε οτι θα στειλουν εμένα, απλα έτυχε.
Στο τέλος του την ειπα και λιγο: Οτι στα μαθηματικα με ειχε βάλει μιση μονάδα, αρα αφου στα μαθηματικα ημουν σκράπας, η πληροφορικη δεν χρειαζεται μαθηματικα, ή οι μαθηματικοι δεν ξερουν πληροφορική.

Η πληροφορική που ξέρεις εσύ είναι τόση όση υδροδυναμική γνωρίζει ένας υδραυλικός :p Η' να πούμε το ανάλογο ενός κτίστη ή μπετατζή με έναν πολιτικό μηχανικό / αρχιτέκτονα.

simeon.mattes
09-07-08, 22:36
Δεν υπάρχει επιστημονικός η τεχνολογικός κλάδος που να μην έχει μαθηματικά, διότι τα μαθηματικά είναι το μόνο μέσω για την τεκμηρίωση οποιουδήποτε προβλήματος...βέβαια τα τελευταία χρόνια, με τους υπολογιστές έχουν τεκμηριωθεί αποδείξεις μόνο από Η/Υ αλλά αυτό είναι εξαίρεση....Το θέμα γενικότερα είναι ότι όταν θέλει κάποιος να γίνει προγραμματιστής, τότε τα υπόλοιπα είναι μέσο και όχι αυτοσκοπός. Τα μαθηματικά βοηθάνε κάποιον να αποκτήσει τέτοιο τρόπο σκέψης, ώστε να μπορεί να φτάνει στο στόχο του με συγκεκριμένα βήματα (μήπως και στον προγραμματισμό χρείαζεται κανείς κάτι τέτοιο;)

Ο oidarvt ήθελε να ασχοληθεί με υπολογιστές...το ότι δεν καταλάβαινε βασικές έννοιες μαθηματικών έχει να κάνει με τον καθηγητή και τα βιβλία που είχε τη δεδομενη στιγμή...Είμαι σίγουρος, ότι αν κάποιος τον προσέγγιζε με κατάλληλο τρόπο θα μπορούσε να έχει κατανοήσει όλες αυτές τις έννοιες...Έχω γνωρίσει πολλούς ανθρώπους που λόγω άγνοιας στον τρόπο εκπαίδευση, αλλά τρομεροί σε γνώσεις, έχουν επηρεάσει αρνητικά τους μαθητές τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.