PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play και PPPOA



nmamag
07-04-08, 22:20
καλησπερα

Εχω συνδεση 2play με forthnet και απο χθες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Δεν συνχρονιζει το usr9108α σε PPPoE-LLC αλλα μονο σε PPPoA-VC.
Στο τηλ μου ειπαν οτι κανουν δοκιμες και να ξαναδοκιμασω να συνδεθω σε PPPoE σε κανα δυο μερες.
Τα στοιχεια της γραμμης μου εινα SNR 8.5 και Line Att 28.5 και η συνδεση ειναι στα 17100 Kbps.

εχει καποιος παρομοιο προβλημα ?

theopan
08-04-08, 00:15
καλησπερα

Εχω συνδεση 2play με forthnet και απο χθες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Δεν συνχρονιζει το usr9108α σε PPPoE-LLC αλλα μονο σε PPPoA-VC.
Στο τηλ μου ειπαν οτι κανουν δοκιμες και να ξαναδοκιμασω να συνδεθω σε PPPoE σε κανα δυο μερες.
Τα στοιχεια της γραμμης μου εινα SNR 8.5 και Line Att 28.5 και η συνδεση ειναι στα 17100 Kbps.

εχει καποιος παρομοιο προβλημα ?

Μόνο πρόβλημα δε βλέπω με τέτοια στοιχεία που έχεις! Ρίξε και το snr στο 3-4 και θα περάσεις και τα 20Mbps... Τι σε νοιάζει δηλαδή αν αποφασίσουν ξαφνικά να το γυρίσουν σε ΡΡΡοΑ;

gogos888
08-04-08, 08:03
Τι σε νοιάζει δηλαδή αν αποφασίσουν ξαφνικά να το γυρίσουν σε ΡΡΡοΑ;

Να τον νοιάζει δεν νομίζω αλλά μιά ειδοποίηση από μέρους τους δεν θα έβλαπτε. Ας κάνουν ότι δοκιμές θέλουν αλλά να ειδοποιούν. Όχι ότι ο ΟΤΕ είναι καλύτερος. Αλλά μόνο η αναστάτωση που παθαίνεις φτάνει.

geoal
10-04-08, 10:38
Παιδια τα ιδιωτικα δικτυα ΟΛΩΝ των παροχων ειναι over ethernet (επισης και τα ADSL2+ DSLAM του ΟΤΕ) οποτε το σωστο σεταρισμα για τα ρουτερ μας ειναι PPPoE. To PPPoA παιζει επειδη τα DSLAM κανουν αλλαγη του PPPoA σε PPPoE ωστε οταν καποιος συνδρομητης κανει αλλαγη απο AΡΥΣ σε ιδιοκτητο να παιξει χωρις αλλαγη configuration. Το προβλημα ειναι οτι μερικες φορες η μεταγλωτισση δεν δουλευει και ετσι εχουμε το φαινομενο Sync no IP. Τωρα το φαινομενο να παιζουν σε καποια κεντρα μονο σε PPPoA προφανως εχει να κανει με καποιο bug στο firmware του DSLAM που προφανως θα εχει ηδη διορθωθει.

hel
11-04-08, 09:54
Αυτό έχω διαβάσει κι εγώ σε βιβλίο για dslam.

kikoath
11-04-08, 12:49
Μόνο πρόβλημα δε βλέπω με τέτοια στοιχεία που έχεις! Ρίξε και το snr στο 3-4 και θα περάσεις και τα 20Mbps... Τι σε νοιάζει δηλαδή αν αποφασίσουν ξαφνικά να το γυρίσουν σε ΡΡΡοΑ;

Τί εννοείς ρίξε το snr? Υπάρχει τρόπος με κάποιο πρόγραμμα να γίνει αυτό από το χρήστη η μόνο ο πάροχος το κάνει αν το θέλει ο χρήστης? (Sorry για το Off Topic);)

hel
11-04-08, 16:01
Ψάξιμο;
Με το Dmt tool "πειράζεις" το siemens αφού πατήσεις μια επιλογή στο μενού του (unlock experimental area).
Προσοχή μην το παραζορίσετε όμως:)

iml
11-04-08, 16:10
Εγω δουλευα χρόνια το μοντεμ σε PPPoA χωρίς πρόβλημα.
Οταν πηγα σε φορθνετ 2play και μετά από προβληματα αποσυγχρονισμου, μου ειπαν απο το support να το γυρισω σε PPPoE.

Το οποιο φυσικα και εκανα, αλλα δεν άλλαξε τίποτα. Δηλαδη όπως δουλευε πριν (αποσυγχρονισμοί) έτσι ειναι ακομα....

geoal
11-04-08, 16:23
μα δεν εχει καμια σχεση το PPP με την σταθεροτητα του DSL. Απλα επειδη το σωστο configuration για την Forthnet ειναι PPPoE γιαυτο σου ειπαν απο την τεχνικη υποστηριξη να το αλλαξεις. Το PPPoA οπως εχω ξαναγραψει παιζει με μεταγλωτισση απο το DSLAM και καμια φορα το PPPoX relay κολλαει και τοτε ο συνδρομητης δεν παιρνει IP. Οσον αφορα τους αποσυγχρονισμους πρεπει να δεις τι βγαζει το DMT tool στο φασμα συχνοτητων.

nmamag
12-04-08, 21:52
η γραμμη μου εχει τα πιο κατω χαρακτιριστικα

geoal
12-04-08, 22:17
μια χαρα το βλεπω το φασμα σου, καθαρο. Εχεις ακομα προβλημα με το PPPoE?

nmamag
13-04-08, 05:01
παλι ειμαι σε PPPoA

geoal
13-04-08, 10:13
Επειδη βλεπω οτι εχεις το 9108 σου εχει τυχει προβλημα με τους DNS. Δηλαδη να εχεις παρει IP και να μην μπορεις να δεις σελιδες?

nmamag
13-04-08, 12:57
στο tcp protocol εχεις βαλει

geoal
13-04-08, 13:07
την γνωριζω την λυση απλα ρωτησα αν στο αυτοματο σου δουλευει παντα. Ευχαριστω παντως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.