PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπράβο στην Forthnet



Andreaslar
08-04-08, 07:42
26 Φεβρουαρίου στέλνω την αίτηση με courier.

06/03/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
06/03/2008 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
06/03/2008 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
11/03/2008 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
24/03/2008 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

24/03 φυσικά ΔΕΝ είχα Internet εώς τις 31/03

Ο λόγος ? Βλάβη από τον ΟΤΕ


Από 31/03 εώς σήμερα μόνο 2 αποσυνδέσεις


Operational Mode ADSL2+
Upstream 1021 kbps
Downstream 17987 kbps
Noise Margin (Upstream) 8.2 db
Noise Margin (Downstream) 6.4 db
Attenuation (Upstream) 10.1 db
Attenuation (Downstream) 14.0 db


Κατεβάζω με 1,8MegaByte/second



Τα αρνητικά: (Υπάρχουν δυστηχώς)

-Δεν μου έχουν δώσει το router (λένε: 1) πρέπει να το πάρω απο τον εξωτερικό συνεργάτη που έκανα την αίτηση (δεν ξέρω ποιος ήταν) 2) ΔΕΝ δίνουν router σε παλιους συνδρομητές που έναν άιτηση μετά τον Φεβρουάριο 2008 (!) :down:

- Οι χρόνοι αναμονής στην εξυπηρέτηση πελατών/τεχνική υποστήριξη/τμήμα πωλήσεων ήταν από άριστοι (σε 2 λεπτά μιλούσα με την ΤΥ) μέχρι άθλιοι (30 για ΤΥ). Ανάλογα τις ώρες/ημέρες ππυ έπαιρνα (πήρα συνολικά 6 φορές σε διάστημα 4 ημέρών)


Αυτά... :)

Γενικά, απο τα 2 χρόνια στην Forthnet είμαι αρκετά ευχαριστημένος.. ΑΛΛΑ..ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ :cool:

Lagman
08-04-08, 08:28
26 Φεβρουαρίου στέλνω την αίτηση με courier.

06/03/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
06/03/2008 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
06/03/2008 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
11/03/2008 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
24/03/2008 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

24/03 φυσικά ΔΕΝ είχα Internet εώς τις 31/03

Ο λόγος ? Βλάβη από τον ΟΤΕ


Από 31/03 εώς σήμερα μόνο 2 αποσυνδέσεις


Operational Mode ADSL2+
Upstream 1021 kbps
Downstream 17987 kbps
Noise Margin (Upstream) 8.2 db
Noise Margin (Downstream) 6.4 db
Attenuation (Upstream) 10.1 db
Attenuation (Downstream) 14.0 db


Κατεβάζω με 1,8MegaByte/second



Τα αρνητικά: (Υπάρχουν δυστηχώς)

-Δεν μου έχουν δώσει το router (λένε: 1) πρέπει να το πάρω απο τον εξωτερικό συνεργάτη που έκανα την αίτηση (δεν ξέρω ποιος ήταν) 2) ΔΕΝ δίνουν router σε παλιους συνδρομητές που έναν άιτηση μετά τον Φεβρουάριο 2008 (!) :down:

- Οι χρόνοι αναμονής στην εξυπηρέτηση πελατών/τεχνική υποστήριξη/τμήμα πωλήσεων ήταν από άριστοι (σε 2 λεπτά μιλούσα με την ΤΥ) μέχρι άθλιοι (30 για ΤΥ). Ανάλογα τις ώρες/ημέρες ππυ έπαιρνα (πήρα συνολικά 6 φορές σε διάστημα 4 ημέρών)


Αυτά... :)

Γενικά, απο τα 2 χρόνια στην Forthnet είμαι αρκετά ευχαριστημένος.. ΑΛΛΑ..ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ :cool:

το 30 να το βλέπει ο hel


Πες μας και ότι το σερφαρισμα σε ελληνικές σελίδες πάει σφαίρα να γελάσουμε χαχαχαχα
Η FORTHnetέχει σοβαρότατο πρόβλημα με aix, και εννοείτε ότι αυτοί που θέλουν χαμηλούς χρόνους απόκρισης με εξωτερικό και Ελλαδα η FORTHnetδεν είναι ο κατάλληλος παροχέας.

Μακάρι να κατεβάζεις πάντα με τέτοιες ταχύτητες και να συγχρονίζεις στα ίδια , αλλά σύμφωνα με το Poll( http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=138953 )παρά πολλοί συνδρομητές συγχρονίζουν χαμηλότερα από ότι όταν ενεργοποιήθηκαν , συνάδελφος μου συγχρόνιζε στα 22Mbpsκαι κατέβαζε με 2mb/sec ! και τώρα συγχρονίζει στα 17Mbps(και μην ακούω φιλτρα κλπ ο άνθρωπος είναι της πληροφορικής και τα γνωρίζει όλα αυτά καλά) !!! Η αρραβωνιαστικιά μου 2playτα ίδια χαμηλότερα από ότι είχε ενεργοποιηθεί , και εγώ τα ίδια και αλλά δεν με ενδιαφέρει το download… με ενδιαφέρει να μην έχω 150msμε Γερμανία που ο ΟΤΕ δίνει 50msπαρακαλώ.

Προβλήματα διασύνδεσης της FORTHnetμε το AthensInternetExchangehttp://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=188774


Μακάρι να μείνεις ευχαριστημένος από την FORTHnet, γιατί έτσι όπως πάει θα χάσει αρκετούς συνδρομητές . ο καιρός θα δείξει ( τώρα μπήκες στο ιδιόκτητο ) : )

hel
08-04-08, 16:06
Τα αρνητικά: (Υπάρχουν δυστηχώς)

-Δεν μου έχουν δώσει το router (λένε: 1) πρέπει να το πάρω απο τον εξωτερικό συνεργάτη που έκανα την αίτηση (δεν ξέρω ποιος ήταν) 2) ΔΕΝ δίνουν router σε παλιους συνδρομητές που έναν άιτηση μετά τον Φεβρουάριο 2008 (!) :down:

- Οι χρόνοι αναμονής στην εξυπηρέτηση πελατών/τεχνική υποστήριξη/τμήμα πωλήσεων ήταν από άριστοι (σε 2 λεπτά μιλούσα με την ΤΥ) μέχρι άθλιοι (30 για ΤΥ). Ανάλογα τις ώρες/ημέρες ππυ έπαιρνα (πήρα συνολικά 6 φορές σε διάστημα 4 ημέρών)


Αυτά... :)

Γενικά, απο τα 2 χρόνια στην Forthnet είμαι αρκετά ευχαριστημένος.. ΑΛΛΑ..ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ :cool:

Δεν ξέρεις ποιος ήταν αυτός από τον οποίο αγόρασες το ρουτερ;:hmm:
Τι πρόβλημα είχες και πήρες την ΤΥ;

........Auto merged post: hel added 1 Minutes and 37 Seconds later........


το 30 να το βλέπει ο hel



Σήμερα που πήρα την ΤΥ περίμενα 10 λεπτά (9 το πρωί).
Εσύ ξέχασες να πεις για χρεώσεις data fax που έγιναν σε έναν:p

Αυτό που λέγεται "κλείδωμα χαμηλότερα από τότε που ενεργοποιήθηκε" είναι απολύτως φυσιολογικό για 2 λόγους:
1. αύξηση της επίδρασης του crosstalk λόγω αύξησης συνδρομητών adsl
2. αστάθεια της γραμμής τις πρώτες ημέρες και δοκιμές μέχρι να κλειδώσει σε γραμμή με κατάλληλο snr

Το πρόβλημα υπάρχει στις γραμμές που είδαν μεγάλη μείωση ταχύτητας της τάξης των 2-3 Mbit ή σε αυτές που βλέπουν σκαμπανεβάσματα στις ταχύτητες (και στο snr) ακόμα και αρκετό καιρό μετά την ενεργοποίησή τους.


Εγώ ξαναλέω ότι η forthnet δεν έχει κανένα λόγο να ρίξει την μέγιστη ταχύτητα που κατεβάζει κάποιος, γιατί πολύ απλά την φτάνει ελάχιστες φορές, και ότι ο μόνος τρόπος να μας ρίξει η forthnet την ταχύτητα είναι να μας ανεβάσει το snr (κάτι που θα το δούμε).

Andreaslar
08-04-08, 17:58
@hel

Είχα πάρει την ΤΥ για να δηλώσω βλάβη (όταν μου ήρθε το sms ότι ενεργοποιήθηκα δεν είχα ιντερνετ). Στο ΤΠ/ΕΠ για να ρωτήσω για το router

Τέλη φεβρουαρίου με πήραν τηλέφωνο στο κινητό κ μου είπαν αν θέλω να μεταβώ στο ιδιόκτητο.Δεν θυμάμαι ποιος μου είπε ότι ήταν(αν και νομίζω ότι είπε ότι είναι απλά από την Forthnet) Αφού ενεργοποιήθηκα πάιρνε την ΕΠ/ΤΠ να ρωτήσω γα το router:

1ο τηλεφώνημα: Έχετε κάνει την αίτηση σας σε εξωτερικό συνεργάτη και πρέπει αυτός να σας στείλει το router
2ο τηλεφώνημα: Το Crypto F200 που είχατε παρει με το adsl in a box υποστηρίζει τα 24 mpbs. (αφού την έπρηξα λίγο την γκόμενα):: Από τον Μάρτιο και μετά ΔΕΝ δίνουμε νέο router σε συνδομητές 1bill που αναβαθμίζονται στο ιδιόκτητο.Εσείς κάνατε την αίτηση 06/03.


Όσον αφορά το browsing δεν έχω κάπιο ιδιαίτερο πρόβλημα...Games δεν παίζω...

Και να πέσω 1-2 mbps, εντάξει...Δεν θα βγω να διαδηλώσω...Τα ίδια λεφτά έδινα κ για 1mbps

Vassilis_X
09-04-08, 11:23
Δεν ξέρεις ποιος ήταν αυτός από τον οποίο αγόρασες το ρουτερ;:hmm:
Τι πρόβλημα είχες και πήρες την ΤΥ;

........Auto merged post: hel added 1 Minutes and 37 Seconds later........



Σήμερα που πήρα την ΤΥ περίμενα 10 λεπτά (9 το πρωί).
Εσύ ξέχασες να πεις για χρεώσεις data fax που έγιναν σε έναν:p

Αυτό που λέγεται "κλείδωμα χαμηλότερα από τότε που ενεργοποιήθηκε" είναι απολύτως φυσιολογικό για 2 λόγους:
1. αύξηση της επίδρασης του crosstalk λόγω αύξησης συνδρομητών adsl
2. αστάθεια της γραμμής τις πρώτες ημέρες και δοκιμές μέχρι να κλειδώσει σε γραμμή με κατάλληλο snr

Το πρόβλημα υπάρχει στις γραμμές που είδαν μεγάλη μείωση ταχύτητας της τάξης των 2-3 Mbit ή σε αυτές που βλέπουν σκαμπανεβάσματα στις ταχύτητες (και στο snr) ακόμα και αρκετό καιρό μετά την ενεργοποίησή τους.


Εγώ ξαναλέω ότι η forthnet δεν έχει κανένα λόγο να ρίξει την μέγιστη ταχύτητα που κατεβάζει κάποιος, γιατί πολύ απλά την φτάνει ελάχιστες φορές, και ότι ο μόνος τρόπος να μας ρίξει η forthnet την ταχύτητα είναι να μας ανεβάσει το snr (κάτι που θα το δούμε).


Δηλαδη αν ολη η ελλαδα αποκτησει συνδρομη ιντερνετ στα 24 θα συγχρονιζουμε στα 10mbit και κατω;;; δε το καταλαβαινω αυτο.. τι κινησεις πρεπει να κανει κατα τη γνωμη σας η forthnet για να συγχρονιζουμε περισσοτερο;;; :hmm:

Πύρρος
09-04-08, 11:54
Δηλαδη αν ολη η ελλαδα αποκτησει συνδρομη ιντερνετ στα 24 θα συγχρονιζουμε στα 10mbit και κατω;;; δε το καταλαβαινω αυτο.. τι κινησεις πρεπει να κανει κατα τη γνωμη σας η forthnet για να συγχρονιζουμε περισσοτερο;;; :hmm:

Να αρχίσει το σκάψιμο :p.

geoal
10-04-08, 10:26
να και ενας ανθρωπος που βλεπει την κατασταση λογικα και ψυχραιμα. Οσον αφορα τα μοντεμ τωρα σιγουρα ειναι μειονεκτημα σε σχεση με τους υπολοιπους παροχους αλλα απο το να σου δωσουν καμια μουφα μοντεμ καλυτερα να παρεις καποιο που καλυπτει τις αναγκες σου.

nnik
10-04-08, 10:35
Τώρα που θα βγάζει λεφτά απο το ιδιόκτητο θα κάνει πιο πολλές επενδύσεις για -ελπίζω - καλύτερες υπηρεσίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.