PDA

Επιστροφή στο Forum : Δωρεάν modem;



YanniG
25-07-05, 13:36
Γειά σας!
Είμαι νέος στο φόρουμ και από την τελευταία εβδομάδα ψάχνω αρκετά για να κάνω μια σύνδεση ADSL.
Έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για νέα τηλεφωνική γραμμή στις 7/7 και μόλις σήμερα ήρθαν οι τεχνικοί και συνδέσανε τα καλώδια της τηλεφωνικής γραμμής.
Στις 7/7 δεν παρέλαβα το πακέτο conn-x από OTEnet modem και φίλτρα, αλλά το άφησα για να το παραλάβω μετά την εγκατάσταση της γραμμής.Εν τω μεταξύ κάποιος φίλος μου σύστησε το adslgr και φυσικά διάβασα αρκετά εδώ μέσα.Ευτυχώς που δεν πήρα κάποιο συγκεκριμένο modem στις 7/7.Διάβασα για το πολύ καλό usr 9106 και το προμηθεύτηκα από ανεξάρτητο κατάστημα.
Σήμερα λοιπόν που ξαναπέρασα από το oteshop ο συγκεκριμένος πωλητής που είχα κάνει την αίτηση δεν ήταν στη θέση του και υπήρχε κάποιος άλλος, μεγαλύτερος σε ηλικία και φυσικά παλαιών αρχών...όταν του είπα ότι θέλω να πάρω το δωρεάν modem μου τα μάσησε και άφησε να εννοηθεί ότι δεν θα μου δώσει κάτι τέτοιο.Κάτι μου είπε για κουπόνια αλλά δεν το έπιασα.
Και ρωτάω τους φίλους από το φόρουμ:Υπάρχει περίπτωση να μην αγοράσω καθόλου modem από το oteshop; Δεν υπάρχει λόγος να πληρώσω για κάτι που θα μου είναι περιττό...Φαντάζομαι ότι ακόμα και το καλύτερο modem από την γκάμα του οτε δεν πιάνει σε τίποτα το usr 9106 που προτείνουν ανεπιφύλακτα τα παιδιά εδώ μέσα!

Ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία.
Και ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που μοιράζονται τις γνώσεις τους για το χώρο του ελληνικού ADSL.΄

Γιάννης

power
25-07-05, 13:51
Γιάννη δε σε κατάλαβα.
Τι το θες το modem αφού πήρες το USR?
Αν πήρες το Connex τοτε σίγουρα είχε και modem μέσα.

Μήπως πήρες μόνο την ADSL γραμμή από τον ΟΤΕ? Έχεις και σύνδεση Οτενέτ?

YanniG
25-07-05, 13:57
Αρχικά πήγα για νέα γραμμή και ADSL σύνδεση με την οτενετ.Μου προτείνανε το connx λέγοντάς μου ότι μπορώ να προμηθευτώ οποιοδήποτε modem θέλω (από τη γκάμα που έχουν).Την ημέρα της αίτησης δεν πήρα στα χέρια μου κανένα κουτί, ο πωλητής μου είπε να το αφήσουμε αφού μπεί η γραμμή.Σήμερα όμως έλειπε ο νεαρός πωλητής και ο γεράκος πωλητής μου τα είπε αλλιώς...
Ρωτάω μπας και γλυτώσω τα 30 ευρώ για το άχρηστο modem που θέλουν να μου πασάρουν...

YanniG
25-07-05, 14:18
Μόλις επικοινώνησα με το 134, το τηλέφωνο που έχει ο οτε για να εξυπηρετεί για τα προϊόντα του.Μου είπανε ότι απλά δεν θα πάρω το connx και το μόνο που θα πάρω είναι τα 2 φίλτρα (PSTN γραμμή) που δίνει ο οτε και θα ζητήσω αναβάθμιση της γραμμής σε ADSL.Οπότε γλυτώνω τα περιττά έξοδα για το connx.
Όσο μεγαλώνουμε, η τεχνολογία γίνεται πολυπλοκότερη...
Συγνώμη εάν σας δυσκόλεψα, αλλά θέλει ψάξιμο για να καταλάβει κανείς τι προσπαθούν να κάνουν στον οτε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.