PDA

Επιστροφή στο Forum : 3η εθελοντική αιμοδοσία ADSLgr.com



opimis
25-07-05, 16:50
Η ομάδα εθελοντικής αιμοδοσίας ADSLgr.com, προσκαλεί τα μέλη και τους επισκέπτες του φόρουμ στην 3η τακτική εβδομαδιαία αιμοδοσία, που πραγματοποιείται από την Τετάρτη 27 Ιουλίου έως και την Τρίτη 2 Αυγούστου 2005

Σας θυμίζουμε ότι από τις 21/4/2005 η ομάδα μας έχει καταχωρηθεί και επίσημα στα μητρώα του Ιπποκράτειου νοσοκομείου Θεσσαλονίκης. Σχετικά με το θέμα μπορείτε να διαβάσετε εδώ!

Τα κέντρα αιμοδοσίας της χώρας, με τα τηλέφωνα τους, το δελτίο που συμπληρώνει ο υποψήφιος αιμοδότης πριν την αιμοληψία, μπορείτε να τα βρείτε σε αυτό το νήμα

Γενικές πληροφορίες για την αιμοδοσία, μπορείτε να διαβάσετε εδώ!

Οποιαδήποτε απορία έχετε, ευχαρίστως να την συζητήσουμε εδώ η μέσου του email της ομάδας adslgr_aimodosia@yahoo.gr (adslgr_aimodosia@yahoo.gr) κι επίσης μπορείτε να δηλώνετε το ενδιαφέρων για συμμετοχή στην αιμοδοσία.


Ευχαριστούμε.

ckbond
25-07-05, 18:10
Εγώ είμαι μέσα, δεν ξέρω ακριβώς ημέρα αλλά θα πάω σίγουρα... :roll: :D :p

kostthem
26-07-05, 22:06
Μέσα και εγώ. Μάλλον στο Γεννηματά θα πάω. Στέλνουμε πάλι κάποιο καρτελάκι με fax κλπ?

euromedi
26-07-05, 22:22
Μέσα και εγώ. Μάλλον στο Γεννηματά θα πάω. Στέλνουμε πάλι κάποιο καρτελάκι με fax κλπ?
Κωστάκη πάμε μαζί άμα είναι , ελπίζω να ξέρεις την διαδικασία , έχω κάρτα αιμοδότη .
Μία ερώτηση μόνο : Χρειάζεται να πούμε κάτι σχετικά για τι σκοπό το δίνουμε ? αυτό μόνο δεν ξέρω.Όποιος ξέρει ας απαντήσει.
Που ειναι οι παλιές καλές μέρες που επιλέγαμε το κέντρο αιμοδοσίας με κριτήριο τι snack σου δίνουν μετά , θυμάμαι όλοι στην παρέα μου πηγαίναμε στο Λαϊκό γιατί είχε σαντουιτσάκια !!!!!Τώρα χάλασε και αυτό , φρυγανίτσα έχει μόνο!!!!!

opimis
27-07-05, 01:29
Μέσα και εγώ. Μάλλον στο Γεννηματά θα πάω. Στέλνουμε πάλι κάποιο καρτελάκι με fax κλπ?

Δεν είναι απαραίτητο να στείλεις την βεβαίωση πάλι, από την στιγμή που έχεις αιμοδοτήσει ήδη μια φορά για την ομάδα κι ειχες στείλει την βεβαίωση.
Τα μέλη όμως που θα αιμοδοτήσουν για την ομάδα πρώτη φορά, θα πρέπει να μας στείλουν την βεβαίωση.

Πρέπει όμως να μας ενημερώσεις με κάποιον από τους τρόπους επικοινωνίας που γνωρίζεις, απλά και μόνο για να γνωρίζουμε ότι αιμοδότησες.




…Μία ερώτηση μόνο : Χρειάζεται να πούμε κάτι σχετικά για τι σκοπό το δίνουμε ? αυτό μόνο δεν ξέρω.Όποιος ξέρει ας απαντήσει…

Από την στιγμή που η ομάδα μας έχει ανοίξει μητρώο στο ιπποκράτειο νοσοκομείο Θεσσαλονίκης, πρέπει να αναφέρετε αυτό στο νοσοκομείο που θα αιμοδοτήσετε, ώστε το νοσοκομείο να έρχεται σε επικοινωνία με το κέντρο αιμοδοσίας του ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης και να κατοχυρώνεται η μονάδα αίματος στην ομάδα μας.
Στην περίπτωση που σας δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα σε αυτό το θέμα, απλά πάρτε την βεβαίωση και από εκεί και πέρα θα το κανονίσουμε εμείς με την υπεύθυνο της αιμοδοσίας του ιπποκράτειου Θεσσαλονίκης.

Mην ξεχνάτε να παίρνετε αμέσως μετά την αιμοληψία την βεβαίωση, η οποία θα αναγράφει ότι αιμοδοτήσατε για την ομάδα ADSLgr.com

opimis
27-07-05, 14:46
Η περιβόητη βεβαίωση, για την οποία επιμένουμε. Το χαρτάκι από νοσοκομείο σε νοσοκομείο μπορεί να διαφέρει η ουσία όμως είναι ίδια! Αν και είναι αυτονόητο καλού κακού το αναφέρουμε κι αυτό. ;)

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί (αν μπορούμε να το πούμε πρόβλημα) είναι ότι αν μετά την αιμοληψία δεν την ζητήσετε εσείς την βεβαίωση, δεν πρόκειται να σας φωνάξει κάποιος, για να σας την δώσει!!!

Να επισημάνουμε ότι τα κέντρα αιμοδοσίας λειτουργούν και τα σαββατοκύριακα, αλλά με περιορισμένο ωράριο.Γι αυτό αν κάποιον τον βολεύει να αιμοδοτήσει το σαββατοκύριακο, καλά θα είναι πριν να επικοινωνήσει με το νοσοκομείο.

Κέντρα αιμοδοσίας & τηλέφωνα

stefpatra
31-07-05, 13:38
για λαϊκο με βλέπω τώρα που έβγαλα και πριν 1 μήνα κάρτα αιμοδοσίας ;)

opimis
31-07-05, 15:16
για λαϊκο με βλέπω τώρα που έβγαλα και πριν 1 μήνα κάρτα αιμοδοσίας ;)
"…Η συχνότητα με την οποία μπορεί να δίνει κανείς αίμα είναι για τους άνδρες 3-4 φορές το χρόνο και για τις γυναίκες 2-3 φορές το χρόνο…" περισσότερα εδώ

Αν από την προηγούμενη φορά που έδωσες αίμα δεν έχει περάσει τουλάχιστον ένα τρίμηνο, δεν μπορείς να δώσεις. Απλά το διευκρινίζω, επειδή γράφεις ότι έχεις πάρει το δελτίο του αιμοδότη πριν από ένα μήνα.

stefpatra
31-07-05, 15:54
έχεις δίκιο ρώτησα πριν λίλο την κοπελιά (νοσηλέυτρια σπουδάζει :ρ ) και μου απάντησε το ίδιο γμτ :?
Δεν ξέρω άμα μπορεί να δώσει ο αδερφός μου ποε έχει στίγμα :(

opimis
31-07-05, 16:46
έχεις δίκιο ρώτησα πριν λίλο την κοπελιά (νοσηλέυτρια σπουδάζει :ρ ) και μου απάντησε το ίδιο γμτ :?
Δεν πειράζει, ελπίζω μόνο να μην χαθεί ο τωρινός ενθουσιασμός σου, όταν περάσει το τρίμηνο!!! Η ομάδα μας εξάλλου κάνει τακτικές αιμοδοσίες (τρίμηνο) και ενίοτε έκτακτες.
Μπορεις να ενημερωθεις για την αιμοδοσια μεσα από αυτό το subforum (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=74)κι αν έχεις κάποια απορία, μπορείς να την ρωτάς εδώ, ευχαρίστως να σου την λύσουμε!



…Δεν ξέρω άμα μπορεί να δώσει ο αδερφός μου ποε έχει στίγμα:(
"Ετερόζυγος της Μεσογειακής ή Δρεπανοκυτταρικής Αναιμίας μπορεί να δώσει αίμα εφ' όσον η αιμοσφαιρίνη του είναι στα φυσιολογικά επίπεδα."
Αν ο αδερφό σου ενδιαφέρεται να αιμοδοτήσει, αλλά το αποφεύγει γιατί έχει το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας, το καλύτερο είναι να πάτε μαζί σε κάποιο νοσοκομείο και να το συζητήσετε με το γιατρό της αιμοδοσίας. Αν χρειαστεί να κάνει εξετάσεις αίματος, αυτές θα είναι εντελώς δωρεάν και ο γιατρός θα του πει πότε κι αν μπορεί να αιμοδοτεί.

stefpatra
31-07-05, 16:57
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τισ ταχύτατες απαντήσεις :)

apos74
01-08-05, 04:47
Ειχα ακουσει οτι αν εχεις κανει τατουαζ δεν επιτρεπεται να δινεις αιμα. Ειναι αληθεια αυτο και αν ναι γιατι?

Αφου απ'οσο ξερω γινονται ολες οι απαραιτητες εξετασεις στο αιμα που δινεις.

opimis
01-08-05, 15:03
Ειχα ακουσει οτι αν εχεις κανει τατουαζ δεν επιτρεπεται να δινεις αιμα. Ειναι αληθεια αυτο και αν ναι γιατι?

Αφου απ'οσο ξερω γινονται ολες οι απαραιτητες εξετασεις στο αιμα που δινεις.
Μπορεί να δώσει αίμα κάποιος που έχει τατουάζ, απλά πρέπει να περάσουν 6-12 μήνες από την στιγμή που το έκανε. Στο ερωτηματολόγιο που συμπληρώνει ο αιμοδότης πριν από την αιμοληψία, έχει ερώτηση για τατουάζ, βελονισμό κτλ.
Οτιδήποτε που προβληματίζει τον υποψήφιο αιμοδότη σχετικά με την υγεία του, καλό είναι να το συζητάει με τον γιατρό της αιμοδοσίας ο οποίος είναι ο καταλληλότερος να αποφασίσει αν πρέπει να αιμοδοτήσει η όχι.

apos74
01-08-05, 19:07
Εγω νομιζα οτι γενικα δεν επιτρεπεται να δινουν αιμα ατομα που εχουν τατουαζ ανεξαρτητως χρονικου διαστηματος που εχει παρελθει απο τη μερα που το κανανε.

Αλλα για να το λετε εσεις Mr Opimis κατι παραπανω θε ξερετε μιας και ασχολειστε με το θεμα Αιμοδοσια.

Καλως!!!

opimis
02-08-05, 00:40
Αύριο θα πάω να αιμοδοτήσω, αν κάποιος από Θεσσαλονίκη θέλει να πάμε μαζί, ας μου στείλει πμ. Δεν έχω πρόβλημα αν είναι πρωί η απόγευμα.

Νομίζω ότι στο ιπποκράτειο νοσοκομείο η πρωινή αιμοδοσία είναι μέχρι τις 13:00 οπότε υπάρχει χρόνος να συνεννοηθούμε, αλλιώς μπορούμε και το απόγευμα.

opimis
03-08-05, 15:00
Τυπικά τελείωσε η βδομάδα της εθελοντικής αιμοδοσίας της ομάδας μας, ουσιαστικά όμως η αιμοδοσία είναι μια πράξη η οποία μπορεί να γίνει οποτεδήποτε κάποιος το αποφασίσει! Εμείς θα είμαστε εδώ για να ενημερώνουμε τα μέλη και να απαντάμε σε οποιαδήποτε απορία υπάρχει.

Αν έτυχε να αιμοδοτήσει κάποιο μέλος η επισκέπτης του φόρουμ για την ομάδα ADSLgr.com να μας ενημερώσει στο email μας adslgr_aimodosia@yahoo.gr (adslgr_aimodosia@yahoo.gr) η με ποστ εδώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.