PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή από NTFS σε EXΤ χωρίς να χάσω τα δεδομένα!



CaeSaR
08-04-08, 16:41
Έχω έναν 200άρι σκληρό σε NTFS σχεδόν γεμάτο. Ενώ έσβησα αρκετά αρχεία από αυτόν, το μέγεθος του ελεύθερου χώρου δεν μειώθηκε καθόλου! Γιατί συμβαίνει αυτό;
Υπάρχει τρόπος να τον μετατρέψω σε ext χωρίς όμως να χάσω τα δεδομένα που έχω σε αυτόν;

nik1111
08-04-08, 16:55
Εγώ έχω κάνει μετατροπή από FAT-->NTFS χωρίς να χάσω αρχεία. Από ext δεν έχω δοκιμάσει. Όπως και να χει, δεν θα βρεις κάποιον που να μην σου προτείνει να κάνεις πρώτα backup τα σημαντικά σου αρχεία πριν προχωρήσεις.

SantoPtol
08-04-08, 17:12
Έχω έναν 200άρι σκληρό σε NTFS σχεδόν γεμάτο. Ενώ έσβησα αρκετά αρχεία από αυτόν, το μέγεθος του ελεύθερου χώρου δεν μειώθηκε καθόλου! Γιατί συμβαίνει αυτό;


Γιατί πολύ πιθανόν να έρχεις πολλά αρχεία στον φάκελο με όνομα System Volume Information ο οποίος χρησιμοποιήται για restore points. Αν θες οδηγίες για το πως να τον αδειάσες ρώτα και θα σου πω.

CaeSaR
08-04-08, 17:52
Thanks για την απάντηση! Αν μπορείς πες μου πως θα τα σβήσω!

SantoPtol
08-04-08, 18:12
Ανοίγεις έναν φάκελο π.χ. C:\ και πας Tools (Εργαλεία)-> Folder Options (Επιλογές φακέλων).
Μετά πας στο 2ο tab (view) και ΞΕτσεκάρεις 2 επιλογές: την Hide protected operating system files (Απόκρυψη κρυφών προστατευμένων αρχείων του συστήματος) και την Use simple file sharing (Χρήση απλών ρυθμίσεων για κοινόχρηστους φάκελους).
Μετά επιλέγεις τον φάκελο System Volume Information και κάνεις δεξί κλικ -> properties (ιδιότητες).
Στο tab security (ασφάλεια) πατάς Add (προσθήκη), εκεί βάζεις το username με το οποίο μπαίνεις στο PC σου (το όνομα που φαίνεται στο start menu) και του δίνεις full δικαιώματα, apply (εφαρμογή) και είσαι έτοιμος.


Τώρα μπορείς να ανοίξεις τον φάκελο και να τα σβήσεις όλα τα αρχεία εκτός 2 πολύ μικρά.

Σημαντική σημείωση: Αυτά τα αρχεία είναι τα restore points και αν χαθούν δεν θα μπορείς να κάνεις restore σε προηγούμενη κατάσταση. Εγώ αυτήν την υπηρεσία δεν την χρησιμοποιώ ποτέ και την έχω κάνει disable. Επίσης όσο είναι ενεργή η υπηρεσία που τα δημιουργεί αυτά θα δημιουργούνται συνέχεια. Επίσης θέλει να έχεις δικαιόματα διαχειρηστή για να τα κάνεις όλα αυτά.

Simpleton
08-04-08, 18:27
Η λειτουργία της επαναφοράς συστήματος σε έναν δίσκο όπου δεν είναι εγκατεστημένο το λειτουργικό, ο οποίος χρησιμοποιείται δηλαδή καθαρά για την αποθήκευση αρχείων του χρήστη, τι νόημα έχει; Όταν "σβήνουμε" αρχεία, διατηρούνται στο δίσκο ως σημεία επαναφοράς;

nik1111
08-04-08, 18:31
Τι κασκαντεριλίκια είναι αυτά ρε, αφού θέλει να τον κάνει ext3 τον δίσκο? Αυτό σημαίνει ότι θα είναι άχρηστος για τα windows.

Κάνε μετατροπή τον δίσκο παλικάρι μου και μετά σβήσε μέσα από το λινουξ ό,τι κρυφό και άχρηστο αρχείο υπάρχει.

SantoPtol
08-04-08, 18:33
Η λειτουργία της επαναφοράς συστήματος σε έναν δίσκο όπου δεν είναι εγκατεστημένο το λειτουργικό, ο οποίος χρησιμοποιείται δηλαδή καθαρά για την αποθήκευση αρχείων του χρήστη, τι νόημα έχει; Όταν "σβήνουμε" αρχεία, διατηρούνται στο δίσκο ως σημεία επαναφοράς;

Η λειτουργία επαναφοράς είναι ενεργοποιημένη από την Microsoft σε όλους τους δίσκους ακόμα και στου φορητούς και όπως πολύ σωστά λες ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ γ#@$@# την κωλοεταιρία μου. Εγώ στο PC μου την έχω απενεργοποιήσει από όλους τους σκληρούς αν και καλό θα ήταν να την έχω ενεργή στον δίσκο που είναι το λειτουργικό.

KLG
08-04-08, 18:55
Τι κασκαντεριλίκια είναι αυτά ρε, αφού θέλει να τον κάνει ext3 τον δίσκο? Αυτό σημαίνει ότι θα είναι άχρηστος για τα windows.

Κάνε μετατροπή τον δίσκο παλικάρι μου και μετά σβήσε μέσα από το λινουξ ό,τι κρυφό και άχρηστο αρχείο υπάρχει.

Οχι, οι ext3 δίσκοι διαβάζονται μια χαρα απο win. Yπάρχει ένας driver για win. Βέβαια αυτός που έχω εγώ είναι λίγο ασταθής και κατα καιρούς χρειάζεται επανεγκατάσταση αλλά δεν έχω χάσει μισο αρχειο ;)

Βέβαια αυτό δε σημαίνει οτι μπορεί να λειτουργήσει καθαρή εγκατάσταση win απο ext3.

CaeSaR
08-04-08, 19:04
Ανοίγεις έναν φάκελο π.χ. C:\ και πας Tools (Εργαλεία)-> Folder Options (Επιλογές φακέλων).
Μετά πας στο 2ο tab (view) και ΞΕτσεκάρεις 2 επιλογές: την Hide protected operating system files (Απόκρυψη κρυφών προστατευμένων αρχείων του συστήματος) και την Use simple file sharing (Χρήση απλών ρυθμίσεων για κοινόχρηστους φάκελους).
Μετά επιλέγεις τον φάκελο System Volume Information και κάνεις δεξί κλικ -> properties (ιδιότητες).
Στο tab security (ασφάλεια) πατάς Add (προσθήκη), εκεί βάζεις το username με το οποίο μπαίνεις στο PC σου (το όνομα που φαίνεται στο start menu) και του δίνεις full δικαιώματα, apply (εφαρμογή) και είσαι έτοιμος.
Τώρα μπορείς να ανοίξεις τον φάκελο και να τα σβήσεις όλα τα αρχεία εκτός 2 πολύ μικρά.

Σημαντική σημείωση: Αυτά τα αρχεία είναι τα restore points και αν χαθούν δεν θα μπορείς να κάνεις restore σε προηγούμενη κατάσταση. Εγώ αυτήν την υπηρεσία δεν την χρησιμοποιώ ποτέ και την έχω κάνει disable. Επίσης όσο είναι ενεργή η υπηρεσία που τα δημιουργεί αυτά θα δημιουργούνται συνέχεια. Επίσης θέλει να έχεις δικαιόματα διαχειρηστή για να τα κάνεις όλα αυτά.

Παιδιά linux χρησιμοποιώ!
Απλά τον σκληρό αυτό τον είχα όταν χρησιμοποιούσα windows για να αποθηκεύω διάφορα αρχεία που κατέβαζα! Τώρα όταν προσπαθώ να διαγράψω κάποια αρχεία, ενώ μου δείχνει ότι διαγράφηκαν, ο ελεύθερος χώρος δεν αυξάνεται! Για αυτό ρωτάω αν γίνεται να τον μετατρέψω σε ext χωρίς να χάσω τα αρχεία που υπάρχουν σε αυτόν!

Simpleton
08-04-08, 19:04
Η λειτουργία επαναφοράς είναι ενεργοποιημένη από την Microsoft σε όλους τους δίσκους ακόμα και στου φορητούς και όπως πολύ σωστά λες ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ γ#@$@# την κωλοεταιρία μου. Εγώ στο PC μου την έχω απενεργοποιήσει από όλους τους σκληρούς αν και καλό θα ήταν να την έχω ενεργή στον δίσκο που είναι το λειτουργικό.

Είναι το πρώτο πράγμα που ξηλώνω σε όλους τους δίσκους/διαμερίσματα μου, με λειτουργικό και μη. Όσες φορές είχα κάποιο πρόβλημα με το σύστημα μου, ή ήταν τόσο εύκολο στην επίλυση του που δεν άξιζε καν τον κόπο να ασχοληθώ με επαναφορά, ή ήταν τόσο ριζικό και πολύπλοκο που δεν έμπαινα ούτε σε ασφαλή λειτουργία για να κάνω την επαναφορά. Επειδή χρησιμοποιώ και το DriveImage για να κάνω αντίγραφο του διαμερίσματος των Windows δεν χρειάζεται να έχω και κάποιες εκατοντάδες ΜΒ επιπλέον (System Volume Information) προς αντιγραφή.


Έχω έναν 200άρι σκληρό σε NTFS σχεδόν γεμάτο. Ενώ έσβησα αρκετά αρχεία από αυτόν, το μέγεθος του ελεύθερου χώρου δεν μειώθηκε καθόλου! Γιατί συμβαίνει αυτό;
Υπάρχει τρόπος να τον μετατρέψω σε ext χωρίς όμως να χάσω τα δεδομένα που έχω σε αυτόν;

Αν σκέφτεσαι να τον χρησιμοποιήσεις σε Linux, γιατί δεν τον αφήνεις όπως είναι και να εγκαταστήσεις το NTFS-3G; Ή, αν θέλεις παραταύτα να βάλεις κάποιο σύστημα αρχείων του Linux, να αποφύγεις τα ext2/3. Δεσμεύουν αρκετό χώρο για τις δομές τους. Καλύτερα κανένα JFS ή XFS.

nik1111
08-04-08, 19:04
Το ξέρω αυτό που λες αλλά το system volume information είναι άχρηστο είτε διαβάζονται οι δίσκοι από windows είτε όχι. Από ext3 θα κάνει system restore? Τέλοσπάντων εγώ την άποψή μου είπα. Αν θέλει ας πάει μέσω Λαμίας.

KLG
08-04-08, 19:08
ext2/3 for windows

http://www.fs-driver.org/

nik1111
08-04-08, 19:17
ext2/3 for windows

http://www.fs-driver.org/

Αυτό που γράφεις είναι άσχετο. Μπορείς να αναφέρεις έστω ένα (1) επιχείρημα για να κρατάει κάποιος system volume information φάκελο σε ext3 δίσκο?

Φιλικά. έτσι? Μην νομίζεις ότι στην λέω. Απλα άλλο ζητάει αυτός και άλλο λες εσύ.

KLG
08-04-08, 19:22
Αυτό που γράφεις είναι άσχετο. Μπορείς να αναφέρεις έστω ένα (1) επιχείρημα για να κρατάει κάποιος system volume information φάκελο σε ext3 δίσκο?

Φιλικά. έτσι? Μην νομίζεις ότι στην λέω. Απλα άλλο ζητάει αυτός και άλλο λες εσύ.

Ήταν το λινκ που έλειπε απο το προηγούμενο μου μύνημα, ώσπου να το βάλω είχαν προστεθεί άλλα 2-3 μυνήματα και δεν ήθελα να κάνω edit.

ludist
08-04-08, 21:16
Παιδιά linux χρησιμοποιώ!
Απλά τον σκληρό αυτό τον είχα όταν χρησιμοποιούσα windows για να αποθηκεύω διάφορα αρχεία που κατέβαζα! Τώρα όταν προσπαθώ να διαγράψω κάποια αρχεία, ενώ μου δείχνει ότι διαγράφηκαν, ο ελεύθερος χώρος δεν αυξάνεται! Για αυτό ρωτάω αν γίνεται να τον μετατρέψω σε ext χωρίς να χάσω τα αρχεία που υπάρχουν σε αυτόν!
Μπράβο θάρρος! Έσβησες τα Windows και κράτησες τα αρχεία σου σε ntfs! :shock:

Δοκίμασε τα ntfs utilities (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1943542&postcount=10) που υπάρχουν για linux. Και σε ... εκλιπαρώ :) backup :p

Μετατροπή απ' όσο γνωρίζω δεν γίνεται!

panoc
08-04-08, 21:33
θα έλεγα οτι η πλεον σοφη λύση ειναι να βεις ενα αλλο δισκο να μεταφερεις τα αρεχεια σου εκει και στη συνεχεια να φορμαρεις κανονικα το 200αρη με ext3.

conpap
08-04-08, 23:45
θα έλεγα οτι η πλεον σοφη λύση ειναι να βεις ενα αλλο δισκο να μεταφερεις τα αρεχεια σου εκει και στη συνεχεια να φορμαρεις κανονικα το 200αρη με ext3.

Έτσι!
Τα υπόλοιπα είναι πειράματα.. και στα πειράματα μπορεί να μην πάνε όλα καλά
Ενα backup ένα format σε ext3 και ένα paste απ το backup
Εκτός και σου αρέσουν τα .. ρίσκα :)

Xouzouris
09-04-08, 09:04
Εαν σβηνεις τα αρχεια σε NTFS δισκο απο Linux και δεν αυξανεται ο ελευθερος χωρος το πιθανοτερο ειναι να στα πεταει μεσα σε εναν κρυφο φακελο Trash (.Τrash) που βρισκεται μεσα στον ιδιο δισκο. Αν επιλεξεις να βλεπεις κρυφους φακελους θα τον δεις, θα τον ανοιξεις και θα σβησεις χειροκινητα ο,τι εχει μεσα και τελειωσες.

Για να μην συμβαινει αυτο, οταν θες να σβησεις κατι το επιλεγεις και πατας shift+delete. Ετσι το σβηνει μια κι εξω.

CaeSaR
09-04-08, 22:21
Αυτό φαντάστηκα και εγώ, αλλά ενώ επιλέγω να μου εμφανίζει και τα κρυφά αρχεία δεν μου δείχνει κάποιο φάκελο .Thrash! Μήπως φταίει το ότι δεν είμαι συνδεδεμένος σαν root?

Xouzouris
10-04-08, 07:59
Οχι. Αν ο δισκος ειχε σαν ownership=root, δεν θα σε αφηνε καν να σβησεις τα αρχεια.

Πολυ περιεργο αυτο που λες, δεν το εχω δει ποτε. Παντα ο καθε δισκος μου ειχε μεσα εναν τετοιο φακελο...

nik1111
11-04-08, 09:32
Αυτό φαντάστηκα και εγώ, αλλά ενώ επιλέγω να μου εμφανίζει και τα κρυφά αρχεία δεν μου δείχνει κάποιο φάκελο .Thrash! Μήπως φταίει το ότι δεν είμαι συνδεδεμένος σαν root?

Μήπως δεν έχεις σβήσει ακόμα τίποτα?

CaeSaR
11-04-08, 19:07
Τελικά μου εμφάνισε το .Thrash! :)
Thanks!

@ ADSLgr.com All rights reserved.