PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε Αθηνα;;



supermario
08-04-08, 16:55
Καλησπερα. Ολη μερα στο γραφειο (στο κεντρο της Αθηνας- ξεκιναει απο 323 ο αριθμος) δεν ειχα ιντερνετ.

Εχω γραμμη απο ΟΤΕ και χρησιμοποιω νετκαρτα της Φορθνετ για την συνδεση.
Το ρουτερ ειναι το 9105 της US Robotics, φλασαρισμενο για ISDN.
Το ιντερνετ λειτουργει με το ρουτερ αυτο και την συνδεση αυτη πανω απο 1 χρονο χωρις προβλημα.


Απο το πρωι το λαμπακι ADSL (οπως και το WAN IP) του ρουτερ ειναι σβησμενα.

Εκλεισα το ρουτερ απο το κουμπι και το ξανανοιξα, εβγαλα το καλωδιο της γραμμης και το ξαναεβαλα, εκανα reset στο ρουτερ αλλα τιποτα. Το λαμπακι παρεμενε σβηστό.

Εβαλα και ενα παλιο modem Siemens (Xpress Link) που ειχα απο τον ΟΤΕ αλλα και σ' αυτο, το λαμπακι SYNC, δεν πρασινησε ποτε...

Το βλαβοληπτικο κεντρο του ΟΤΕ λογω της απεργιας εξυπηρετουσε μονο εκτακτες αναγκες και επρεπε να περιμενεις στην αναμονη. Κατι που εκανα 2 φορες. Περιμενα 15 λεπτα, 2 φορες στην αναμονη, αλλα οπως ειναι φυσικο δεν απαντησε κανεις.

Ειναι κανεις αλλο που ειχε το ιδιο προβλημα σημερα;;; Και αν οχι, εχει κανεις καμμια ιδεα τι μπορει να φταιει;;;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

pnikolo
08-04-08, 19:00
Προφανως εχεις προβλημα που πρεπει να επικοινωνισεις μονο με το 121.
Υπομονη, επεσες στη περιπτωση :down:

ariadgr
08-04-08, 21:02
Για το πρόβλημά σου πρέπει να δηλώσεις βλάβη στο 121


Εχω γραμμη απο ΟΤΕ και χρησιμοποιω νετκαρτα της Φορθνετ για την συνδεση.

Δε σε συμφέρει αυτός ο συνδυασμός, με λιγότερα χρήματα το γυρίζεις σε conn-x τηλεφωνόντας στο 134.

supermario
08-04-08, 21:48
Για το πρόβλημά σου πρέπει να δηλώσεις βλάβη στο 121



Δε σε συμφέρει αυτός ο συνδυασμός, με λιγότερα χρήματα το γυρίζεις σε conn-x τηλεφωνόντας στο 134.

Γιατι; Ποσο πληρωνεις καθε μηνα για το conn-x;;

hel
08-04-08, 23:08
Το ελάχιστο είναι 16.5 Ε το μήνα.

pnikolo
08-04-08, 23:15
Το ελάχιστο είναι 16.5 Ε το μήνα.

Εχει dsl! Για προσβαση ενδιαφερεται ;)

spappis
08-04-08, 23:28
..., εβγαλα το καλωδιο της γραμμης και το ξαναεβαλα, ...

Τηλέφωνο δοκίμασες στο καλώδιο;

supermario
08-04-08, 23:48
Τηλέφωνο δοκίμασες στο καλώδιο;

Σωστος!! Ξεχασα να το αναφερω. Εχει φαξ πανω η γραμμη, απο την οποια και δεχτηκα και εστειλα φαξ κανονικοτατα σημερα.

spappis
09-04-08, 00:32
Σωστος!! Ξεχασα να το αναφερω. Εχει φαξ πανω η γραμμη, απο την οποια και δεχτηκα και εστειλα φαξ κανονικοτατα σημερα.

Δεν μιλώ για την γραμμή γενικά, αλλά για το συγκεκριμένο καλώδιο!

vkapartz
09-04-08, 12:43
Κι εγώ από χτες το πρωί, στις 7:50 (σύμφωνα με τα logs του router), δεν έχω DSL ενώ το τηλέφωνο (ίδια γραμμή) δουλεύει κανονικά, στο κέντρο, DSLAM Κωλέτη. :mad:

Δήλωσα βλάβη κι ακόμα περιμένω ειδοποίηση. Το πιο πιθανό είναι να ξεκίνησαν καμιά αναβάθμιση και να τη παράτησαν στη μέση λόγω απεργίας.

supermario
09-04-08, 23:30
Δεν μιλώ για την γραμμή γενικά, αλλά για το συγκεκριμένο καλώδιο!

Και παλι! Το καλωδιο εφοσον επαιρνα και εστελνα φαξ, δεν σημαινει οτι ηταν ενταξει;

Τελος παντων σημερα το πρωι δηλωσα βλαβη στο 121 και 5:45 το απογευμα με πηραν τηλεφωνο να με ειδοποιησουν οτι η γραμμη ειναι ΟΚ.

Δεν ημουν στο γραφειο να το επιβεβαιωσω, οποτε αυριο θα εχω νεοτερα.

vkapartz
10-04-08, 15:48
Εμένα δε μπήκαν στον κόπο καν να μου τηλεφωνήσουν, αν και είχα αφήσει τον αριθμό μου στις βλάβες. Πάντως εργασίες αναβάθμισης ήταν σίγουρα (αφού η σύνδεσή μου είναι 1024 πια), και κράτησαν πάνω από 48 ώρες (που είναι γενικά απαράδεκτο).

manoulamou
10-04-08, 15:52
Η ολοκληρωση μιας αναβαθμισης μπορει να παρει μερες
ασχετως τι SX εμφανιζεται στη σελιδα του παροχου
εν προκειμενω Οτενετ!
Προσωπικα και χωρις καμια αναβαθμιση σε εξελιξη ολο το μεσημερι
σερνομαι προσπαθωντας να μπω σε καποια sites
πχ Pathfinder shopping (http://shopping.pathfinder.gr/)

Tiven
10-04-08, 16:15
Η ολοκληρωση μιας αναβαθμισης μπορει να παρει μερες
ασχετως τι SX εμφανιζεται στη σελιδα του παροχου
εν προκειμενω Οτενετ!
Προσωπικα και χωρις καμια αναβαθμιση σε εξελιξη ολο το μεσημερι
σερνομαι προσπαθωντας να μπω σε καποια sites
πχ Pathfinder shopping (http://shopping.pathfinder.gr/)

Εγώ παρατήρησα τεράστια gaps στην γραμμή DSL μου από τις 12 έως τώρα. Αποσυνδέεται κάθε μερικά λεπτά :sorry:

Ελπίζω να είναι προσωρινό και να μην ξαναρχίσουν τα προβλήματα με την γραμμή μου..:(:(

pnikolo
10-04-08, 20:43
Εγώ παρατήρησα τεράστια gaps στην γραμμή DSL μου από τις 12 έως τώρα. Αποσυνδέεται κάθε μερικά λεπτά :sorry:

Ελπίζω να είναι προσωρινό και να μην ξαναρχίσουν τα προβλήματα με την γραμμή μου..:(:(

Τα gaps συνηθως προερχονται απο παρεμβολες! Ψαξτο λιγο απο που προερχονται ;)

supermario
10-04-08, 21:30
Σημερα παντως που το ειδα ηταν ΟΚ, αλλα ειχε συγχρονισει στα 768 και οσα restart και αν εκανα δεν συγχρονιζε στo 1 Mbit

@ ADSLgr.com All rights reserved.