PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για αορίστου Forthnet



Σελίδες : [1] 2

t300
25-07-05, 18:35
Τηλεφώνησα στο cc της forthnet για να διευκρινίσω κάποια πράγματα μιας και δεν απάντησαν σε ένα mail μου. Ενδιαφέρομαι για το 1 Bill. Αρχικά ρωτάω πως ακριβώς θα γίνει η μετατροπή σε φοιτητικό όταν ξεκινήσει η προσφορά (μιας που η ίδια η εταιρία αναφέρει σε mails της αλλά και στην ιστοσελίδα της :

"Μέχρι την υλοποίηση της συγκεκριμένης προσφοράς, που αφορά σε πρόσβαση στα 512 Kbps και αντίστοιχη παροχή Internet με ογκοχρέωση, με μηνιαίο κόστος που δεν θα ξεπερνά τα 15 €, η Εταιρία προτείνει συνδρομές γρήγορου Internet που μόλις υλοποιηθεί το νέο μέτρο, θα μπορούν να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα με απλές διαδικασίες, χωρίς να χάσει ο χρήστης καθόλου χρόνο ή χρήματα."

"Με τις προσφορές της FORTHnet μπορείτε να ξεκινήσετε με ADSL από σήμερα. Μόλις υλοποιηθεί το νέο μέτρο θα γίνει η μετατροπή της σύνδεσης με απλές διαδικασίες, χωρίς να χάσετε καθόλου χρόνο ή χρήματα. Σήμερα η προσφορά χωρίς ογκοχρέωση της FORTHnet είναι στα 37.25 € το μήνα"

Η απάντηση που πήρα (αφού μίλησαν και με κάποιον υπεύθυνο) : Όχι, δε θα γίνεται κάτι τέτοιο!

Δεύτερη ερώτηση: Η συνδρομή αορίστου χρόνου χρεώνεται ανά 2 μήνες;
Απάντηση : Ναι. (και συμπληρώνει) και αν πάρετε το modem και την ενεργοποίηση της γραμμή δωρεάν, θα δεσμευτείτε για 12 μήνες.

Αναφέρει κάτι τέτοιο στο site; Μάλλον έχασα την καλή εικόνα που είχα για τη forthnet.

sdikr
25-07-05, 18:38
Δεύτερη ερώτηση: Η συνδρομή αορίστου χρόνου χρεώνεται ανά 2 μήνες;
Απάντηση : Ναι. (και συμπληρώνει) και αν πάρετε το modem και την ενεργοποίηση της γραμμή δωρεάν, θα δεσμευτείτε για 12 μήνες.


Ναι το αναφέρει, το συμβόλαιο αορίστου έχει ελάχιστη διάρκεια 12μήνες

odd
25-07-05, 18:39
Σημείωση:
1. Η τιμή 35,80€ αναφέρεται στην αναγωγή ανά μήνα της τιμής 12μηνης συνδρομής FORTHnet ADSL 1Bill 256 Dynamic
2. Οι παραπάνω τιμές δεν περιλαμβάνουν εφάπαξ κόστος ενεργοποίησης & ΦΠΑ 19%.

Από το site της forthnet.

Ξέρω ότι για το ρουτερ πρέπει να κάνεις 12μηνη.

t300
25-07-05, 18:44
Από το site της forthnet.

Ξέρω ότι για το ρουτερ πρέπει να κάνεις 12μηνη.

Ναι, συμφωνώ αλλά η τιμή αυτή είναι για τη 12 μηνη. Για την αορίστου που θέλω εγώ, η τιμή είναι 36.80 € ;) Και δεν αναφέρει κάτι αντίστοιχο.

Spyrosss
25-07-05, 18:46
Καλύτερα κάνε μια αίτηση για ADSL στο 134 του ΟΤΕ και μετά βάζεις οτι θές, για όσο θές, χωρίς δεσμέυσεις. ;)

t300
25-07-05, 18:50
Καλύτερα κάνε μια αίτηση για ADSL στο 134 του ΟΤΕ και μετά βάζεις οτι θές, για όσο θές, χωρίς δεσμέυσεις. ;)

Μάλλον έτσι την βλέπω τη δουλειά! Είπα να εκμεταλλεύτω την προσφορά (δωρεάν modem/ενεργοποίηση) και να τη μετατρέψω μετά σε φοιτητική (όπως μας προέτρεπαν). Άλλωστε μέχρι σήμερα δεν είχα παράπονα από τη Forthnet.

psyxakias
25-07-05, 19:04
Καλύτερα κάνε μια αίτηση για ADSL στο 134 του ΟΤΕ και μετά βάζεις οτι θές, για όσο θές, χωρίς δεσμέυσεις. ;)Συμφωνώ απόλυτα.

Αν και έχω την FORTHnet σε αρκετά μεγάλη εκτίμηση για την παροχή υπηρεσιών τους σε σχέση με οποιοδήποτε άλλον ελληνικό παροχέα Internet, δεν θέλω έναν ακόμα μεταπωλητή/ενδιάμεσο στη μέση με την γραμμή μου εφ'όσον μπορώ να την πάρω από τον ΟΤΕ.

Έτσι ώστε και πρόβλημα να προκύψει με την γραμμή που έχω, να παίρνω να διαμαρτύρομαι απευθείας στον ΟΤΕ (121) και όχι στη FORTHnet που γνωρίζω εκ των προτέρων ότι δεν έχουν άμεσο έλεγχο της ADSL γραμμής έως το σπίτι μου και δεν ευθύνονται για τυχόν λάθη/βλάβες του ΟΤΕ και απλώς μεταφέρουν το παράπονό μου στον ΟΤΕ.


Για το πρώτο θέμα που ανέφερες με τα φοιτητικά, δεν γνωρίζω διότι αν και φοιτητής δε σκοπεύω να χάσω το χρόνο μου με τέτοιου είδους "παιχνιδάκια" με ογκοχρεώση/περιορισμούς κλπ (όχι των ISPs, αλλά της κάθε κυβερνήσεως...).

sdikr
25-07-05, 19:15
Ναι, συμφωνώ αλλά η τιμή αυτή είναι για τη 12 μηνη. Για την αορίστου που θέλω εγώ, η τιμή είναι 36.80 € Και δεν αναφέρει κάτι αντίστοιχο.

Και ομως το αναφέρει, διάβασε λίγο την αίτηση, λέει "ελάχιστη διάρκεια της παρούσας 12μήνες"

t300
25-07-05, 19:51
Και ομως το αναφέρει, διάβασε λίγο την αίτηση, λέει "ελάχιστη διάρκεια της παρούσας 12μήνες"

Ναι, όντως το είδα στα "ψιλά" της αίτησης. Τι είδους αορίστου τότε είναι; :thumbdown
Πάντως, πιστεύω ότι έπρεπε να το αναφέρει ξεκάθαρα εκεί που σου λέεο ότι σου δίνουν modem δωρεάν.

sdikr
25-07-05, 20:11
Ναι, όντως το είδα στα "ψιλά" της αίτησης. Τι είδους αορίστου τότε είναι;
Πάντως, πιστεύω ότι έπρεπε να το αναφέρει ξεκάθαρα εκεί που σου λέεο ότι σου δίνουν modem δωρεάν.

Απο όσο ειδα (γιατί τα εψαχνα πρόσφατα) κανείς δεν το αναφέρει με μεγάλα γράμματα, πάντα το βρίσκεις στις συμβάσεις/αιτήσεις

Spyrosss
25-07-05, 20:26
Ναι, όντως το είδα στα "ψιλά" της αίτησης. Τι είδους αορίστου τότε είναι; :thumbdown

Έλα ντε, πρόκειται περι 12μηνης σύμβασης και οχι περι αορίστου. Αορίστου σημαίνει οτι όποτε θές λύνεις τη σύμβαση. Ούτε ο ΟΤΕ δεν βάζει ελάχιστη χρονική διάρκεια συμβολαίου για την γραμμή ADSL.

Crosstalk
25-07-05, 21:56
Ασε που σε βαζει αποτι ξερω να πληρωνεις μονο μεσω πιστωτικης! Τουλαχιστον οταν ενδιαφερθηκα εγω τον Σεπτεμβρη ετσι μου ειχαν πει!

Στην Αλτεκ που ειμαι τωρα εκανα αοριστου που για να την κοψω χρειαζεται να στειλς εγγραφο αιτημα 2 μηνες πριν! Δηλαδη δηλωνω πχ τωρα διακοπη και εχω την υπηρεσια εως και Σεπτεμβρη που τοτε κοβεται οριστικα!

sdikr
25-07-05, 21:58
Ασε που σε βαζει αποτι ξερω να πληρωνεις μονο μεσω πιστωτικης! Τουλαχιστον οταν ενδιαφερθηκα εγω τον Σεπτεμβρη ετσι μου ειχαν πει!

τώρα την αορίστου και στην forthnet την πληρώνεις μέσω τραπέζης


Στην Αλτεκ που ειμαι τωρα εκανα αοριστου που για να την κοψω χρειαζεται να στειλς εγγραφο αιτημα 2 μηνες πριν! Δηλαδη δηλωνω πχ τωρα διακοπη και εχω την υπηρεσια εως και Σεπτεμβρη που τοτε κοβεται οριστικα!

Και στο αορίστου της altec ειναι ελάχιστο 12μήνες διάρκεια συμβολαίου, αλλά μπορείς να στείλεις αίτηση για διακόπη, όπως γίνεται και στην forthnet και στην tellas

psyxakias
25-07-05, 22:05
Εγώ πάντως και κάτι αλλαγές που έχω κάνει στη FORTHnet (υποβάθμιση σε 256 kbps, αναβάθμιση πίσω σε 384 kbps, μετατροπή 3μηνη σε αορίστου, αορίστου σε 3μηνη και πίσω 3μηνη σε αορίστου) δεν είχα ουδέποτε κανένα απολύτως πρόβλημα. Η αορίστου μάλιστα θεωρείται σαν μηνιαία πιστεύω, αφού εκεί που έληγε ο μήνας μου έκαναν τις αλλαγές χωρίς να μου πουν ότι χρειάζεται να περιμένω 1-2 μήνες.

Δεν ξέρω για την τεχνική υποστήριξη της FORTHnet (1 φορά την έχω καλέσει όλη κι'όλη στα 2+ χρόνια από περιέργια να ρωτήσω κάτι), αλλά στο τμήμα πωλήσεων ήταν πάντοτε φοβερά φιλικοί/εξυπηρετικοί και σε μένα και σε 4-5 φίλους που είχα βοηθήσει να κάνουν σύνδεση. Ακόμα και όταν είχα κάτι πρόβλημα με την πιστωτική μου κάρτα, έκαναν ότι ήταν δυνατό να με εξυπηρετήσουν ασχέτως αν το πρόβλημα ήταν από την τράπεζα.

Θεωρώ πάντως αν ποτέ χρειαστεί να την κόψω (φτου-φτου σιχαίνομαι τις αλλαγές ISP) ότι θα είναι απλώς μια ενημέρωση και θα κοπεί στην ημέρα του μήνα που ανανεώνεται, χωρίς περαιτέρω καθυστέρηση/διαδικασία.

psychoman is a truly satisfied FORTHnet subscriber :mrgreen:

Crosstalk
25-07-05, 22:06
Οποτε οκ ειναι, δεν σε ανακαζουν σωνει και καλα κανενας να μεινεις εκει!

Νομιζω οτι Τελλας δεν μπορεις να την καταγγειλεις χωρις να πληρωνεις την γραμμη ADSL εαν την παρεις πακετο απο Τελλας!

sdikr
25-07-05, 22:18
Νομιζω οτι Τελλας δεν μπορεις να την καταγγειλεις χωρις να πληρωνεις την γραμμη ADSL εαν την παρεις πακετο απο Τελλας!

Αυτό γίνεται σε όλους εκτός της οτενετ, απο την στιγμή που θα πάρεις άρυς το συμβόλαιο ειναι για εναν χρόνο (τους υποχρεώνει και ο οτε)

Crosstalk
25-07-05, 22:22
Οποτε εαν θελω να διακοψω και εχω παρει και τον ΑΡΥΣ θα πρεπει να πληρωνω μονο τον ΑΡΥ στον παροχο?

Στην αλτεκ και φορθνετ σιγουρα δεν γινεται ετσι.....εαν εχεις ΑΡΥΣ απο αυτους και δηλωσεις διακοπη, σε διακοπτουν, χανεις την γραμμη η οποια μενει στους ISP και παρακαλανε να βρεθει καποια αλλη αιτηση ωστε να την περασουν εκει και να μην την πληρωνουν στον ΟΤΕ ωσπου να περασει το 12μηνο!

t300
25-07-05, 22:27
τώρα την αορίστου και στην forthnet την πληρώνεις μέσω τραπέζης



Και στο αορίστου της altec ειναι ελάχιστο 12μήνες διάρκεια συμβολαίου, αλλά μπορείς να στείλεις αίτηση για διακόπη, όπως γίνεται και στην forthnet και στην tellas

Δηλαδή ενώ με το αορίστου ουσιαστικά υπογράφεις για 12 μήνες, μπορείς όποτε θέλεις να το κόψεις νωρίτερα; Και αν ναι, γιατί αναφέρεται το 12μηνο;

Crosstalk
25-07-05, 22:30
Πρεπει να παιζει κατι νομικιστικο στην μεση απο ΕΕΤΤ μερια!

t300
25-07-05, 22:34
Να υποθέσω λοιπόν ότι στην ουσία η αορίστου γίνεται 12 μηνη χωρίς δυνατότητα νωρίτερης διακοπής στην περίπτωση που μου δώσουν το modem, ενώ εαν πληρώσω το modem, μπορώ να την κόψω όποτε θέλω; Έχω μπερδευτεί!

gatoulas
26-07-05, 01:35
Πάντως το θέμα δεν έχει καμμία σχέση με την κουβέντα. (Ποιά αναξιοπιστία; )

NoDsl
26-07-05, 01:49
Και ομως το αναφέρει, διάβασε λίγο την αίτηση, λέει "ελάχιστη διάρκεια της παρούσας 12μήνες"


Για αυτό το θέμα τους ξέχεσα και εγω σήμερα...
Αυτοί κάθε "αορίστου" την προχρεώνουν για διάρκεια12 μήνες με αυτόματη ανανέωση ανα 2μηνο...Δηλαδή μετά το πέρας τον 2 πρώτων μηνών συνεχίζει η ανανέωση αυτόματα αλλά όποτε θές την κόβεις(πρέπει να κάνεις αίτηση 10 μέρες πριν λήξει το 2μηνο)

Αλλά πουθενά δεν αναφέρει οτι το μοντεμ δίνεται δωρεάν για 12μηνη σύμβαση η οποία αν την δηλώσεις απο την αρχή ουσιαστικά ακυρώνει το "αορίστου"..
Αορίστου εσύ μπορείς να την κόψεις σε 2 μήνες.... :evil:


Σκέφτονται πολύ για να μας μπερδέυουν έτσι?Λαμόγια.... : :haha

ipo
26-07-05, 02:40
Πονηριά έκανε η FORTHnet. Έπεσε στην εκτίμησή μου. Ένας σοβαρός ISP σε "δεσμεύει" με την ποιότητά του, όχι με ψιλά γράμματα καλά κρυμμένα πίσω από φανταχτερές διαφημίσεις. Είχα την εντύπωση ότι η FORTHnet σέβεται τον πελάτη. Κρίμα.

sdn
26-07-05, 09:20
Και μόνο τα τόσα μηνύματα για ένα τόσο απλό θέμα δείχνουν πόσο πολύ σέβονται και ενημερώνουν τους πελάτες τους οι μεγάλοι ISP. Στην ενότητα για την interconnect την σκίσαμε γιατί σε ένα σημείο στο site της δεν έλεγε ότι η τιμή δεν έχει ΦΠΑ ενώ σε άλλο το ανάφερε.

Γενικά τώρα. Με το 1 Bill η forthnet σου δίνει και την γραμμή. Αν υποθέσουμε ότι δεν είσαι ευχαριστημένος δεν υπάρχει περίπτωση να σου διακόψουν την γραμμή. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις τα χρήματα σου πίσω και θα σε ταλαιπωρήσουν αφάνταστα για να σου κόψουν την γραμμή (αν το κάνουν τελικά) έστω και αν τους χαρίσεις τα υπόλοιπα χρήματα.

Με τα μαύρα χάλια που έχουν οι ISP και με τις τιμές να πέφτουν (πέφτουν & θα πέσουν περισσότερο) προσωπικά δεν συστήνω σε κανέναν δέσμευση πάνω από ένα άντε το πολύ δύο μήνες.

NoYmErOs
26-07-05, 09:28
αορίστου δαγκωτό ρε σι ..

sdn
26-07-05, 09:36
αορίστου δαγκωτό ρε σι ..

;) :-k

ArChEaN
26-07-05, 09:37
Ε, αφού ξέρετε το τι συμβαίνει γιατί μερικοί αρνούνται πεισματικά να διαβάσουν και τα λεγόμενα "ψιλά" γράμματα;

Παρεπιπτώντος θυμάμαι όταν πριν μισό χρόνο σχεδόν ήθελα να κάνω σύνδεση με TELLAS και δεν έβρισκα πουθενά τη χρονική διάρκεια του izi by Tellas. Τελικά έπρεπε να πάρω τηλ. και να μου το πει το support τους.

Δεν υπεραμύνομαι την FORTHnet, αλλά στο κάτω κάτω όλες οι μεγάλες εταιρίες τα ίδια πράγματα κάνουν (από τράπεζες, ασφαλιστικές κτλ κτλ). Στους ISP εντοπίζεται δηλαδή το πρόβλημα;

Φροντίστε λοιπόν να έχετε τα μάτια σας ανοιχτά για να μην σας κοροϊδεύει ο κάθε επιτίδιος πωλητής ή webiste κτλ.

NoDsl
26-07-05, 11:04
Καμιά ελεγχτική υπηρεσία-αρχή δεν υπάρχει να βάζει την τάξη σε τέτια παραπληροφόρηση?
Πολύ ξέφραγo αμπέλι γίναμε :evil:

gladiator79
26-07-05, 12:04
Πω πω εχω τρελαθει μ'αυτα που διαβαζω... :evil: χτες εκανα αιτηση ενεργοποιησης αοριστου χρονου & ειπα να παρω & το μοντεμ,να το εχω για εφεδρικο(μιας & εχω το usr 9105)...δηλαδη τωρα με δεσμευουν για 12 μηνες,ετσι?Μη μου πειτε πως στον πρωτο λογαριασμο θα πρεπει να προπληρωσω συνολικα ολο το 12μηνο?

Παντως απαραδεκτη η φορθνετ...δεν ειχαμε συνηθισει να βλεπουμε τετοια μπακαλιστικα κολπα απ'αυτην...

sdikr
26-07-05, 12:21
Αλλά πουθενά δεν αναφέρει οτι το μοντεμ δίνεται δωρεάν για 12μηνη σύμβαση η οποία αν την δηλώσεις απο την αρχή ουσιαστικά ακυρώνει το "αορίστου"..
Αορίστου εσύ μπορείς να την κόψεις σε 2 μήνες....

δηλάδη τι θέλεις να στο δίνει δώρο με εναν μήνα;


Παντως απαραδεκτη η φορθνετ...δεν ειχαμε συνηθισει να βλεπουμε τετοια μπακαλιστικα κολπα απ'αυτην...

Δεν ειναι μπακαλίστικα έτσι δουλέυουν όλοι, όλοι στο αορίστου έχουν ελάχιστη διάρκεια 12 μήνες, (άσχετα αν μπορείς να καταγγείλεις την συμβαση ή οχι), Modem δίνουν δώρο αν πάρεις μεγάλης διάρκειας συνδρόμη (ή αν πάρεις κανα in a box)

Πάντως αμφιβάλω αν κανένας κάνει τον κόπο να διαβάσει τα μικρά γράμματα στις προσφορές τους (ή τις συμβάδεις)

NoDsl
26-07-05, 13:07
δηλάδη τι θέλεις να στο δίνει δώρο με εναν μήνα;



Να με πληρώσει για να το πάρω θα ήθελα αλλά μάλλον δεν το κάνει....
Το θέμα δεν είναι το μοντεμ είναι η παραπληροφόριση και τα ψιλά γραμματάκια ΑΝ υπάρχουν....

sdikr
26-07-05, 13:10
Το θέμα δεν είναι το μοντεμ είναι η παραπληροφόριση και τα ψιλά γραμματάκια ΑΝ υπάρχουν....

Αν βρείς εναν που δεν έχει ψιλάγραμμάτακια, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου ;)

t300
26-07-05, 13:10
Πω πω εχω τρελαθει μ'αυτα που διαβαζω... :evil: χτες εκανα αιτηση ενεργοποιησης αοριστου χρονου & ειπα να παρω & το μοντεμ,να το εχω για εφεδρικο(μιας & εχω το usr 9105)...δηλαδη τωρα με δεσμευουν για 12 μηνες,ετσι?Μη μου πειτε πως στον πρωτο λογαριασμο θα πρεπει να προπληρωσω συνολικα ολο το 12μηνο?

Παντως απαραδεκτη η φορθνετ...δεν ειχαμε συνηθισει να βλεπουμε τετοια μπακαλιστικα κολπα απ'αυτην...

Φίλε μου, αν μάθεις κάτι παραπάνω (για παράδειγμα πότε μπορείς να κόψεις τη σύνδεση τώρα που πήρες δωρεάν το modem), ενημέρωσε!

t300
26-07-05, 13:15
Πάντως το θέμα δεν έχει καμμία σχέση με την κουβέντα. (Ποιά αναξιοπιστία; )

Μπορεί να είμαι υπερβολικός, αλλά θεωρώ αναξιοπιστία το να σε προτρέπει να κάνεις συμβόλαιο το οποίο θα μπορεί να μετατραπεί άμεσα χωρίς επιπλέον έξοδα σε φοιτητικό, και αν κάνεις το λάθος να τους πιστέψεις, να μαθαίνεις ότι αν θελήσεις να μεταφερθείς στο φοιτητικό, θα πρέπει να κάνεις διακοπή του συμβολαίου και άιτηση ενεργοποίησης στο νέο.

NoDsl
26-07-05, 13:15
Αν βρείς εναν που δεν έχει ψιλάγραμμάτακια, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου ;)

Ντάξει δεν διαφωνώ για τα ψιλά γραμματάκια αλλά ντάξει όλα έχουν τα όρια τους...Δεν θα σκάσω η θα χαλάσω την καρδιά μου με κάποιον επειδή κάποιοι έιναι Τ%$&#&*$%*%^(%&)*(_&_&()+_+*()_+*_+&+&(+_&(+&()+&(+*)_+*_*

Επίσης στην περίπ[τωση της 4νετ μηπως έχεις λινκ που λέει οτι για να πάρεις το μοντεμ θέλει 12μηνη σύμβαση ΑΟΡΙΣΤΟΥ? Γιατί εγώ απο την ματιά που έριξα δεν είδα κάτι τέτειο....

Αν δηλώσεις απο την αρχή οτι θα πλερώσεις 12 μηνο τότε τι αορίστου έιναι? Οτι σου δίνει το δικαίωμα να τα σκας ανα δήμηνο?Δηλαδή αν έπερνα χρονον δεν θα με άφηναν να τους πλερώνω αν μήνα?

Ασε να πούμε γιατί πολλά ποδάρια κάνανε....Κισσοί :evil: :lol: :haha

EvilHawk
26-07-05, 15:17
όλοι στο αορίστου έχουν ελάχιστη διάρκεια 12 μήνες Όλοι εκτός απο την Otenet για την ακρίβεια!

Spyrosss
26-07-05, 15:22
Και μια γνωστή εταιρεία με ανύπαρκτο λογιστήριο :twisted:

EvilHawk
26-07-05, 15:25
Και μια γνωστή εταιρεία με ανύπαρκτο λογιστήριο Σωστά ... :thumbsup1

Spyrosss
26-07-05, 15:25
Τα πράγματα είναι διαφορετικά όταν παίρνεις εξοπλισμό και γλυτώνεις και τέλη έτσι;

Δεν μομίζω να θέλει κάποιος και τσάμπα modem και τσάμπα τέλος ενεργοποίησης και μετα να σηκωθεί και να φύγει οτι ώρα θέλει και να μην πληρώσει και μία...

gladiator79
26-07-05, 15:38
Τελικα ειναι σιγουρο πως πληρωνεις ανα διμηνο & οχι κατευθειαν το 12μηνο?

ipo
26-07-05, 15:59
όλοι στο αορίστου έχουν ελάχιστη διάρκεια 12 μήνες, (άσχετα αν μπορείς να καταγγείλεις την συμβαση ή οχι)Όταν λες "αορίστου" εννοείς τις συνδρομές αορίστου χρόνου που αφορούν "γραμμή + πρόσβαση" ή εννοείς τις συνδρομές αορίστου χρόνου που αφορούν μόνο προσβάσεις (χωρίς τη γραμμή);

sdikr
26-07-05, 16:31
Όταν λες "αορίστου" εννοείς τις συνδρομές αορίστου χρόνου που αφορούν "γραμμή + πρόσβαση" ή εννοείς τις συνδρομές αορίστου χρόνου που αφορούν μόνο προσβάσεις (χωρίς τη γραμμή);
Ανάλογα με τον isp , πχ στην forthnet το άοριστου ειναι το ίδιο και για με γραμμη και χωρίς



Όλοι εκτός απο την Otenet για την ακρίβεια!
το έχω αναφέρει ποιο πάνω ;) http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=300368&postcount=16

ipo
26-07-05, 16:39
Ανάλογα με τον isp , πχ στην forthnet το άοριστου ειναι το ίδιο και για με γραμμη και χωρίςΑπ' ό,τι έχω καταλάβει στη FORTHnet σε αφήνουν να υπαναχωρήσεις χωρίς συνέπειες από την σύμβαση αορίστου χρόνου (αυτό λέει ο psyxakias).

Boromir
28-07-05, 18:41
Η απάντηση που πήρα (αφού μίλησαν και με κάποιον υπεύθυνο) : Όχι, δε θα γίνεται κάτι τέτοιο!

Δεύτερη ερώτηση: Η συνδρομή αορίστου χρόνου χρεώνεται ανά 2 μήνες;
Απάντηση : Ναι. (και συμπληρώνει) και αν πάρετε το modem και την ενεργοποίηση της γραμμή δωρεάν, θα δεσμευτείτε για 12 μήνες.

Αναφέρει κάτι τέτοιο στο site; Μάλλον έχασα την καλή εικόνα που είχα για τη forthnet.

ΝΑΙ, Η συνδρομή αορίστου χρόνου χρεώνεται ανά 2 μήνες
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007878

Στο ίδιο λίνκ αναφέρεται το εξής:
Ενεργοποιήστε τώρα νέα συνδρομή FORTHnet ADSL 1Bill αορίστου χρόνου ή ετήσια και εκτός από τους επιπλέον μήνες στην συνδρομή σας πάρτε δώρο το ADSL modem/router & το τέλος ενεργοποίησης γραμμής ADSL!

δλδ. ΔΕΝ πληρώνεις τέλος ενεργοποίησης
Καλό είναι να διαβάζεις προσεκτικά τις ιστοσελίδες της Φορθνετ (και οποιουδήποτε άλλου ISP) για να αποφεύγεις τις παρεξηγήσεις. Στο παραπάνω λίνκ θα βρεις τις απαντήσεις σου. Read it carefully...

vgiozo
28-07-05, 18:56
Υπάρχει τελικά κάποιος παροχέας,που όταν θες να αποκτήσεις αορίστου πρόσβαση απ' αυτόν να δεσμεύεσαι μόνο για τον τρέχοντα μήνα και να πληρώνεις μόνο αυτόν και να μην απαιτούνται χρονοβόρες διαδικασίες για τη διακοπή;
ή αορίστου χρόνου συνδρομή υπάρχει μόνο στα λόγια;;

Αυτές οι λεπτομέρειες θα μπορούσαν να υπάρχουν και στο άρθρο για την επιλογή λύσεων κουτιού ή συνδέσεων...πολλοί περισσότεροι μπορεί να προτιμουσαν το πρώτο, αν είναι να δεσμέυεται κανείς ουσιαστικά για 2+ μήνες...

Ενεργοποιήστε τώρα νέα συνδρομή FORTHnet ADSL 1Bill αορίστου χρόνου ή ετήσια και εκτός από τους επιπλέον μήνες στην συνδρομή σας πάρτε δώρο το ADSL modem/router & το τέλος ενεργοποίησης γραμμής ADSL!
Αυτό είναι παραπλανητικό τότε μιας και σου λέει ότι και να δεσμευτείς για 2 μήνες έχεις δωρεάν μοντεμ ρουτερ + τέλος ενεργοποίησης...όχι ότι αν πάρεις το ρούτερ, δεσμεύεσαι για ένα έτος...

Spyrosss
28-07-05, 21:01
Υπάρχει τελικά κάποιος παροχέας,που όταν θες να αποκτήσεις αορίστου πρόσβαση απ' αυτόν να δεσμεύεσαι μόνο για τον τρέχοντα μήνα και να πληρώνεις μόνο αυτόν και να μην απαιτούνται χρονοβόρες διαδικασίες για τη διακοπή;
ή αορίστου χρόνου συνδρομή υπάρχει μόνο στα λόγια;;

Ναι υπάρχουν αρκετοί, δεν μιλάμε φυσικά για πακέτα με δωρεάν εξοπλισμό και δωρεάν τέλη.

Νομίζω οτι και η ίδια η Forthnet σε πακέτο χωρίς 1Bill, in a box κλπ δίνει αυτή την δυνατότητα.

t300
28-07-05, 21:01
Στο ίδιο λίνκ αναφέρεται το εξής:
Ενεργοποιήστε τώρα νέα συνδρομή FORTHnet ADSL 1Bill αορίστου χρόνου ή ετήσια και εκτός από τους επιπλέον μήνες στην συνδρομή σας πάρτε δώρο το ADSL modem/router & το τέλος ενεργοποίησης γραμμής ADSL!

δλδ. ΔΕΝ πληρώνεις τέλος ενεργοποίησης
Καλό είναι να διαβάζεις προσεκτικά τις ιστοσελίδες της Φορθνετ (και οποιουδήποτε άλλου ISP) για να αποφεύγεις τις παρεξηγήσεις. Στο παραπάνω λίνκ θα βρεις τις απαντήσεις σου. Read it carefully...

Όσο προσεκτικά και αν το διαβάζω, δε μπορώ να καταλάβω από που πρέπει να συμπεράνω ότι αν πάρω το modem/router, θα πρέπει να μείνω στο δίκτυο για 12 μήνες.

Spyrosss
28-07-05, 21:11
Όσο προσεκτικά και αν το διαβάζω, δε μπορώ να καταλάβω από που πρέπει να συμπεράνω ότι αν πάρω το modem/router, θα πρέπει να μείνω στο δίκτυο για 12 μήνες.

ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ & ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ FORTHnet ADSL 1Bill

..............................

2.2 Η παρούσα σύμβαση έχει την διάρκεια που επιλέγει ο πελάτης και άρχεται με την υπογραφή της. Στην περίπτωση συνδρομής αορίστου χρόνου, η διάρκεια της παρούσας ορίζεται σε δώδεκα (12) μήνες, δυνάμενη να παραταθεί αορίστως. Λήγει είτε με την συμπλήρωση της επιλεγείσης διάρκειας, εφόσον δεν ανανεωθεί ή μετατραπεί, είτε στις περιπτώσεις αορίστου διάρκειας με καταγγελία της από τον Πελάτη της οποίας τα αποτελέσματα επέρχονται τριάντα (30) ημέρες από την επίδοσή της στην FORTHnet, είτε με καταγγελία οποιουδήποτε από τα συμβαλλόμενα μέρη και από την επίδοσή της σε περίπτωση συνδρομής σπουδαίου λόγου.

http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=127558

t300
28-07-05, 21:19
ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ & ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ FORTHnet ADSL 1Bill

..............................

...Λήγει είτε με την συμπλήρωση της επιλεγείσης διάρκειας, εφόσον δεν ανανεωθεί ή μετατραπεί, είτε στις περιπτώσεις αορίστου διάρκειας με καταγγελία της από τον Πελάτη της οποίας τα αποτελέσματα επέρχονται τριάντα (30) ημέρες από την επίδοσή της στην FORTHnet, είτε με καταγγελία οποιουδήποτε από τα συμβαλλόμενα μέρη και από την επίδοσή της σε περίπτωση συνδρομής σπουδαίου λόγου.

http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=127558

Τόσο λάθος καταλαβαίνω; Αυτό που τόνισα, δε λέει ότι μπορώ να διακόψω όποτε θέλω ακόμα και πριν τους 12 μήνες;

NoDsl
28-07-05, 21:23
ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ & ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ FORTHnet ADSL 1Bill

..............................

2.2 Η παρούσα σύμβαση έχει την διάρκεια που επιλέγει ο πελάτης και άρχεται με την υπογραφή της. Στην περίπτωση συνδρομής αορίστου χρόνου, η διάρκεια της παρούσας ορίζεται σε δώδεκα (12) μήνες, δυνάμενη να παραταθεί αορίστως. Λήγει είτε με την συμπλήρωση της επιλεγείσης διάρκειας, εφόσον δεν ανανεωθεί ή μετατραπεί, είτε στις περιπτώσεις αορίστου διάρκειας με καταγγελία της από τον Πελάτη της οποίας τα αποτελέσματα επέρχονται τριάντα (30) ημέρες από την επίδοσή της στην FORTHnet, είτε με καταγγελία οποιουδήποτε από τα συμβαλλόμενα μέρη και από την επίδοσή της σε περίπτωση συνδρομής σπουδαίου λόγου.

http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=127558


Ρε μεγάλε αυτό δεν έχει σχέση με την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ δέσμευση για 12 μήνες αορίστου με την αποδoχή του modem.
Ναι το ξέρουμε οτι όλες οι αορίστου αρχικοποιούνται για διάρκεια 12 μηνών αλλά μπορείς να την διακόψεις όποτε θες και στους 2 μήνες αμα λάχει και δεν σου λέει κανείς τπτ..
Τώρα αν πάρεις το μοντεμ το "δωρεαν" ΔΕΣΜΕΥΕΣΑΙ για διάρκεια συμβολαίου 12 μηνών απλα τα σκας ανα 2μηνο..Είναι σαν να κάνεις συμβόλαιο έτους απλά σου δίνουν το δικαίωμα να τα σκας ανα 2μηνο.

Το οτι ΔΕΣΜΕΥΕΣΑΙ για 12 μηνες με το μοδεμ δεν το λέει.Λέει απλά αορίστου δίνοντας την εντύπωση οτι έχεις την ελευθερία να διακόψεις σε 2 μήνες αν θές.

Άλλο αορίστου άλλο ετήσιο με 2μηνη καταβολή χρημάτων..

@ ADSLgr.com All rights reserved.