PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρηση dial up για backup



nnn
22-09-03, 23:07
μετα απο πολλους μηνες παρακολουθησης του adslgr αποφασισα να γραψω και εγω για ενα θεμα που ειδα σχετικα με το adsl απο την tellas.

ενω η forthnet δινει backup προσβαση απο οπουδηποτε μεσω dialup,σημερα που κοιταζα τα πακετα της tellas δεν ειδα να αναγραφεται τιποτα τετοιο.

μηπως για αυτο ειναι φθηνοτερα τα πακετα της για adsl???

ermis333
23-09-03, 00:22
Όχι αυτό δεν παίζει κανένα σπουδαίο ρόλο για το ότι είναι φτηνότερα τα πακέτα της Τελλάς.

Απλά η Τελλάς έχει μόνο 6 μήνες από την έναρξη της λειτουργίας της με αποτέλεσμα να διαθέτει κόμβους μόνο στην Αττική, Στην Θεσσ/νίκη και στην Λάρισα (μέχρι το τέλος του 2003 θα έχουν κόμβους σε όλες τις μεγάλες πόλεις).

Λαμβάνοντας υπόψιν αυτό, πως θα μπορέσει να δώσει buck-up dial-up σε κάποιον που μένει πχ. στην Κάλυμνο και έχει ADSL;;;

xlntstay
23-09-03, 14:03
Όχι αυτό δεν παίζει κανένα σπουδαίο ρόλο για το ότι είναι φτηνότερα τα πακέτα της Τελλάς.

Απλά η Τελλάς έχει μόνο 6 μήνες από την έναρξη της λειτουργίας της με αποτέλεσμα να διαθέτει κόμβους μόνο στην Αττική, Στην Θεσσ/νίκη και στην Λάρισα (μέχρι το τέλος του 2003 θα έχουν κόμβους σε όλες τις μεγάλες πόλεις).

Λαμβάνοντας υπόψιν αυτό, πως θα μπορέσει να δώσει buck-up dial-up σε κάποιον που μένει πχ. στην Κάλυμνο και έχει ADSL;;;



Ναι αλλα δεν θα επρεπε τουλαχιστον για τους κατοικους των τριων πολεων (που στη συγκεκριμενη περιπτωση αποτελουν και το 50+% του πληθυσμου της Ελλαδος)να παρεχεται μια Back up?Εγω το θεωρουσα αυτονοητο οτι δινει και απο αυτο το ποστ εμαθα οτι δεν δυμβαινει κατι τετοιο. :x
(Οχι βεβαια πως ειναι σημαντικο κριτηριο επιλογης φορεα αλλα ειναι ενα μειον). :?

UGF_GreekMind
23-09-03, 15:08
Είναι σίγουρο αυτό ρε παιδιά ;
Αν πάω να κάνω σύνδεση dial-up (56k ή 64k), με τα username και password της ADSL τι θα γίνει ;

PALADIN
23-09-03, 15:49
η Τ προσφέρει καί ΙSDN64 καί PSTN πρόσβαση με κάθε adsl σύνδεση.
το έχω ρωτήση στο 13800.

UGF_GreekMind
23-09-03, 16:19
Tι να σου πω ρε dsl_ole...
Έχω ακούσει τόσα "κουφά" από τις τηλέφωνήτριες που δεν ξέρω τι να πιστέψω. Κανένα link υπάρχει για το θέμα ;

PALADIN
23-09-03, 18:22
λοιπόν,
ξανατηλεφώνησα στην Τ καί μου είπαν άλλα αυτή την φορά.
Τα DSL πακέτα της Τ ΔΕΝ επιτρέπουν πρόσβαση μέσω ΕΠΑΚ.

Οταν τους ρώτησα τι θα κάνουν οι χρήστες που ταξιδεύουν καί θέλουν να συνδεθουν στο Ιντερνετ, μου απάντησαν ότι μπορούν να χρησιμοποιούν το FREE Internet της Τ το οποίο δεν χρειάζεται συνδρομή ή registration αλλά κοστίζει όσο καί ένα αστικό τηλέφωνο. Δεν σφάξανε, είπα απο μέσα μου.

Σημαντικό μειονέκτημα σε σχέση με τα πακέτα της Φορθνετ.
Μάλλον πρέπει να το ξανασκεφθεί η Τ το όλο θέμα.

nnn
23-09-03, 23:12
και το προβλημα δεν θα ειναι μονο για οσους ταξιδευουν,αλλα και για αυτους που θελουν να συνδεθουν στο δικτυο,εστω και με χαμηλη ταχυτητα απο υπολογιστη εκτος του σημειου που εχουν την adsl γραμμη,ή οταν υπαρχει οποιοδηποτε προβλημα στην adsl γραμμη τους.

και για να μιλησω απο προσωπικη εμπειρια,οταν πριν 2 μηνες εβαλα adsl,για ενα 10ημερο δεν μπορουσα να χρησιμοποιησω τη γραμμη λογω κακης ρυθμισης του dslam(ημουν ο πρωτος που εβαλα στην περιοχη μου)
και ετσι ειχα αποκουμπι την isdn64 για να συνδεθω στο δικτυο

PALADIN
24-09-03, 07:58
εγώ λέω να στείλουμε email στην Τ καί να τους γνωστοποιήσουμε ότι σαν χρήστες το θεωρούμε πολύ μεγάλο μειονέκτημα.
Ισως το ξανασκευτουν και προσθέσουν dialup σε κάθε adsl πακέτο.

Ακούω γνώμες!

maria
24-09-03, 08:31
Νομιζω οτι δε χρειαζεται να ρωτησεις γνωμες.Καθε γνωστοποιηση, προταση, υποδειξη εκ μερους των πελατων πρεπει να ειναι καλοδεχουμενη απο οποιαδηποτε εταιρια.Δε νομιζω να μη θελουν να τραβηξουν κι αλλους πελατες!Τωρα αν το θεμα ειναι τεχνικο...

PALADIN
24-09-03, 11:17
maria,

το θέμα δεν είναι τεχνικό, το θέμα είναι καθαρά οικονομικό.
Η Τ δεν δίνει dialup με ΕΠΑΚ για back up γιά τον απλό λόγο ότι θέλει οι συνδρομητές να χρησιμοποιούν το FREE INternet το οποίο κοστίζει όσο ένα αστικό τηλεφώνημα.
Δηλ. είναι dial up χωρίς ΕΠΑΚ αλλά με χρέωση € 0.026 + ΦΠΑ ανά λεπτό.
Κατάλαβες;

Πονηρούλα που είναι η Τ.

maria
24-09-03, 11:39
Τα ξερω ολα αυτα.Στους κομβους αναφερομουν.Η Τ οντας πονηρουλα νομιζω καταλαβαινει επισης οτι ενα σημαντικο ποσοστο απο εμας δεν ειμαστε βλακες.Οταν παρεχει ΕΠΑΚ σε αλλο προγραμμα της (σε Αθηνα, Σαλονικα,Λαρισα)τοτε θα επρεπε να παρεχει back-up συνδεση σε χρηστες adsl αυτων των περιοχων.Που ειναι το παραλογο?Θα μου πεις ειναι θεμα διακρισης χρηστων αλλα γι'αυτους που ξερουν ειναι μειον της.Και εξαλλου οι πιο πολλοι χρηστες ιντερνετ ειναι σε αυτες τις περιοχες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.