PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτέλους!!! Ξανά στα αρχικά!



ZAGNA
09-04-08, 09:51
Επιτέλους! Ο συγχρονισμός μου πήγε στα αρχικά επίπεδα ! :worthy: Συγχαρητήρια στην Forthnet :worthy: :worthy: :worthy:
Επί 2 μήνες ο συγχρονισμός είχε πέσει στα 17.000-18.000 kbps και χθες μετά από ένα απροσδόκητο disconnect (μου έχει κάνει άλλη μία φορά τους 7 μήνες που έχω την σύνδεση τότε που έπεσε ο συγχρονισμός πριν 2 μήνες) ανέβηκε στα 22.000 με 23.000 !

INFO- Άμα τεζάρω το SNR αγγίζω 24.000.
(που μου φαίνεται αυτό θα κάνω γιατί εδώ και 2 μήνες ήμουν με snr 1.5db χωρίς disconnect ούτε κάποια άλλη δυσλειτουργία)

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι : Είδα πως το SIEMENS από τα 14.000kb μνήμη που έχει τα 13.000kb είναι πιασμένα και μόνο γύρω στα 900kb είναι ελεύθερα ... είναι κακό αυτό ??? Η φυσιολογικό?

JULIANIK
09-04-08, 10:22
Επιτέλους! Ο συγχρονισμός μου πήγε στα αρχικά επίπεδα ! :worthy: Συγχαρητήρια στην Forthnet :worthy: :worthy: :worthy:
Επί 2 μήνες ο συγχρονισμός είχε πέσει στα 17.000-18.000 kbps και χθες μετά από ένα απροσδόκητο disconnect (μου έχει κάνει άλλη μία φορά τους 7 μήνες που έχω την σύνδεση τότε που έπεσε ο συγχρονισμός πριν 2 μήνες) ανέβηκε στα 22.000 με 23.000 !
Το ουσιαστικο κερδος ομως δεν αναφερεις...
Δηλαδη ποσο πιο γρηγορα κατεβαζεις τωρα?
Συγχρονισμος στα 17 ισοδυναμει με 2.150Kb/s
και συγχρονισμος στα 23 ισοδυναμει με 2.875Kb/s
Ξερω οτι υπαρχει μια απωλεια X% βεβαια, αλλα ποσο εφερνες και φερνεις τωρα?

Ρωταω, γιατι κι εγω συγχρονιζω ψηλα
αλλα σπανια θα δω να αγγιζω -στιγμιαια- τα 17 σε πραγματικη ταχυτητα -που ειναι και το ζητουμενο-

PrisonBreak-7-
09-04-08, 10:23
Κσποιο λάθος θα γινε εκτός αν ανέβηκαν και αλλα παιδια..

Vassilis_X
09-04-08, 10:39
τι κινησεις εκανες και σου ανεβηκε;;

ZAGNA
09-04-08, 17:26
Tίποτα παιδιά απλά έγινε ένα disconnect στην γραμμή και μετά που επανασυνδέθηκε χρόνιζα εκεί .
Όσο για την πραγματική ταχύτητα που λέει ο φίλος μας ο JULIANIK δεν ισχύει από δικιά μου εμπειρία πάντα.
Όταν χρόνιζα με 17.000 κατέβαζα με 1.650kbps - 1.740 kbps. Τώρα στο full κατεβάζω με 2.250kbps περίπου.

Σαν πιθανή δικαιολογία για αυτή την ξαφνική ωραία έκπληξη έχω ότι πιθανός να μπήκε 2ο κέντρο στην ίδια περιοχή και να μοιράστηκαν οι χρήστες. Γιατί δεν μπορεί να μετακινηθεί το κτήριο εδώ.... για να πάει πιο κοντά.
Απλά ίσως με το 1 κέντρο να μπήκαν πολλοί χρήστες και μειώσανε για 2 μήνες τον χρονισμό κατά 4-6mbit.
Όπως και να έχει ήταν μία πολύ καλή εξέλιξη.

TomSak
09-04-08, 21:27
34058
Εγω παντως αποσυγχρονισμους δεν εχω.....και απο ταχυτητα download ειμαι στα ακρα.....:respekt:
Αυτο που σας δειχνω ειναι απο forthnet γραμμη μου.....
Αλλα και με του οτε την γραμμη μονο το αττ αλλαζει στο 2,5 αλλα τα στατιστικα ειναι παλι τα ιδια.. κατα 60-70kb αλλαζει προς τα πανω....ο πΟΤΕ..

JULIANIK
10-04-08, 01:06
....και απο ταχυτητα download ειμαι στα ακρα...
Το θεωρητικο -και απιαστο- ακρο ειναι τα 3Mb/sec
Ποσο απεχουν τα δικα σου "ακρα"?

Γιατι αν μου πεις κι εσυ οτι πιανεις 17-18 σε πραγματικη ταχυτητα,
τοτε να το κλεισουμε οριστικα το "εως 24"....:roll:

pan.nl
10-04-08, 02:20
Καλά, ο TomSak μένει δίπλα στο DSLam μου φαίνεται...Άριστα στατιστικά. Το όνειρο κάθε "DSL-όπληκτου" :p

psytransas
10-04-08, 02:45
Το όνειρο κάθε "DSL-όπληκτου"....

...ειναι να παει σε FTTH :whistle::p

pan.nl
10-04-08, 04:56
...ειναι να παει σε FTTH :whistle::p

DSL-όπληκτου έγραψα, όχι FTTH-όπληκτου :p:lol:

Gabriel
10-04-08, 09:52
Εγω παντως αποσυγχρονισμους δεν εχω.....και απο ταχυτητα download ειμαι στα ακρα.....:respekt:
Αυτο που σας δειχνω ειναι απο forthnet γραμμη μου.....
Αλλα και με του οτε την γραμμη μονο το αττ αλλαζει στο 2,5 αλλα τα στατιστικα ειναι παλι τα ιδια.. κατα 60-70kb αλλαζει προς τα πανω....ο πΟΤΕ..

Πωπω εσύ έχεις συνδέσει το patch cord του 585 πάνω στο dslam...
Δε χρειάζεσαι κάν πρίζα...
:respekt:

dancerman
10-04-08, 11:55
Tίποτα παιδιά απλά έγινε ένα disconnect στην γραμμή και μετά που επανασυνδέθηκε χρόνιζα εκεί .
Όσο για την πραγματική ταχύτητα που λέει ο φίλος μας ο JULIANIK δεν ισχύει από δικιά μου εμπειρία πάντα.
Όταν χρόνιζα με 17.000 κατέβαζα με 1.650kbps - 1.740 kbps. Τώρα στο full κατεβάζω με 2.250kbps περίπου.

Σαν πιθανή δικαιολογία για αυτή την ξαφνική ωραία έκπληξη έχω ότι πιθανός να μπήκε 2ο κέντρο στην ίδια περιοχή και να μοιράστηκαν οι χρήστες. Γιατί δεν μπορεί να μετακινηθεί το κτήριο εδώ.... για να πάει πιο κοντά.
Απλά ίσως με το 1 κέντρο να μπήκαν πολλοί χρήστες και μειώσανε για 2 μήνες τον χρονισμό κατά 4-6mbit.
Όπως και να έχει ήταν μία πολύ καλή εξέλιξη.

Πολυ πιθανον,αντε να γινει κανα τετοιο και στου Παυλου Μελα που γινεται πανικος.

TomSak
10-04-08, 23:44
Καλά, ο TomSak μένει δίπλα στο DSLam μου φαίνεται...Άριστα στατιστικά. Το όνειρο κάθε "DSL-όπληκτου"

Πωπω εσύ έχεις συνδέσει το patch cord του 585 πάνω στο dslam...
Δε χρειάζεσαι κάν πρίζα...
:respekt:
Το Dslam το βλεπω απο το μπαλκονι μου μενω στο ρετιρε και εχω αποσταση οπτικη 7-10 μετρα .......πραγματικη γυρω στα 50-με 70....:respekt::worthy::oneup::oops:

Το θεωρητικο -και απιαστο- ακρο ειναι τα 3Mb/sec
Ποσο απεχουν τα δικα σου "ακρα"?

Γιατι αν μου πεις κι εσυ οτι πιανεις 17-18 σε πραγματικη ταχυτητα,
τοτε να το κλεισουμε οριστικα το "εως 24"....
http://www.imageshack.gr/files/eb35mcy9chounxclcbfa.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=eb35mcy9chounxclcbfa.jpg)
Και download σταθερα απο 2,4 εως 3,1 mb/sec

Vassilis_X
11-04-08, 09:36
θελω και εγω 24..

damianos007
11-04-08, 15:11
βασικα και σε μενα χτες που ειδα στο σπιτι

ενω για 3-4 μηνες με ειχαν στα 2,300 kbps με 4 snr

χτες πηγε στα 4.300kbps με 8-9 snr

το πειραξα και με το dtm και εφτασα τα 6 mbps ριχνοντας το snr στο 4 και κατι

theopan
11-04-08, 15:58
Κατά τα άλλα της έφταιγε της forthnet (και όχι μόνο αυτής) το πεπαλαιωμένο δίκτυο του ΟΤΕ!
Καθίστε να δείτε που σε λίγο καιρό άλλος ένας μύθος θα καταρριφθεί και θα διαπιστώσουμε ότι μας δούλευαν και δικαίως φωνάζαμε...
Ό,τι ακριβώς συνέβη στις αρχές του adsl που διαρρήγνυαν τα ιμάτια τους όλοι ότι δε μπορείς να πιάσεις απαραίτητα 384 συγχρονισμό και να κατεβάζεις με ...40KB/sec, ότι ακριβώς συνέβη ακόμα μερικά χρόνια πιο πίσω και με το dialup την εποχή που επέμεναν κάποιοι ότι δε θα ξεπεράσει ποτέ τα 9600bps. Η ιστορία επαναλαμβάνεται.

skarageo
12-04-08, 10:38
Επιτέλους! Ο συγχρονισμός μου πήγε στα αρχικά επίπεδα ! :worthy: Συγχαρητήρια στην Forthnet
Επί 2 μήνες ο συγχρονισμός είχε πέσει στα 17.000-18.000 kbps και χθες μετά από ένα απροσδόκητο disconnect (μου έχει κάνει άλλη μία φορά τους 7 μήνες που έχω την σύνδεση τότε που έπεσε ο συγχρονισμός πριν 2 μήνες) ανέβηκε στα 22.000 με 23.000 !


Κράτα μικρό καλάθι!
Μάλλον θα επανέλθεις στα χαμηλά. Και μένα μια φορά το μήνα και για καμιά βδομάδα επιστρέφω στους συγχρονισμούς που είχα όταν ενεργοποιήθηκα (16000 - 18000 kbps). Μετά πάλι επιστρέφω στα 11000 - 12000.

geoal
12-04-08, 11:34
εχει δικιο ο προλαλησαντας, βλεπετε το καλωδιακο δικτυο καθε μερα δεχετε επεμβασεις οποτε καποιος που δεν ειχε προβλημα μπορει ξαφνικα να αποκτησει αλλα επισης μπορει να βελτιωθει και η κατασταση σε καποιες περιπτωσεις. Σε αυτες τις περιπτωσεις δεν εχει να κανει κατι ο παροχος εκτος και ειναι πολυ τρανταχτο προβλημα και μπορεσουν να το ανιχνευσουν οι τεχνικοι του ΟΤΕ με το απαρχαιομενο εξοπλισμο που διαθετουν που κανει μονο για βλαβες τηλεφωνων

ZAGNA
12-04-08, 23:34
Κράτα μικρό καλάθι!
Μάλλον θα επανέλθεις στα χαμηλά. Και μένα μια φορά το μήνα και για καμιά βδομάδα επιστρέφω στους συγχρονισμούς που είχα όταν ενεργοποιήθηκα (16000 - 18000 kbps). Μετά πάλι επιστρέφω στα 11000 - 12000.

Αυτό είναι ένα ενδεχόμενο, αλλά στην περίπτωση την δικιά μου έγινε το ανάποδο. Δηλαδή ο λιγότερος χρόνος αντιστοιχούσε στην μείωση της ταχύτητας και ο περισσότερος στα κανονικά επίπεδα. Ας ευχηθούμε να μείνει έτσι όπως είναι ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ! :p

Makinen
12-04-08, 23:46
Πω ρε παιδιά τι ταχύτητες είναι αυτές... Εγώ στα 13 συγχρονίζω και ζηλεύω... Με ζαλίσατε :worthy:

geoal
13-04-08, 01:08
καλα ειναι και τα 13 φιλε μου, τι να πουν αλλοι που με το ζορι παιζουν στα 5mb/s

TomSak
13-04-08, 21:25
καλα ειναι και τα 13 φιλε μου, τι να πουν αλλοι που με το ζορι παιζουν στα 5mb/s
Απολυτα σωστος.....:whistle:Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.....!:oops:

ZAGNA
13-04-08, 23:22
καλα ειναι και τα 13 φιλε μου, τι να πουν αλλοι που με το ζορι παιζουν στα 5mb/s

Έχουν 24mbit και παίζουν στα 5??? LOL ισχύει αυτό?

Antre
14-04-08, 00:27
Έχουν 24mbit και παίζουν στα 5??? LOL ισχύει αυτό?

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=153749 και θα καταλάβεις

ZAGNA
14-04-08, 09:57
Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=153749 και θα καταλάβεις

Ουοου! Ναι αλλά μιλάμε για 2play γραμμές. Μήπως τα άτομα που ψήφισαν 0-4 ανοίκουν σε κατηγορία εκτός 2play ? Αν είναι σε 2Play πάντως θα πρέπει να διακόψουν άμεσα την συνδρομή και να μπούνε με απλό adsl γιατί δεν τους συμφέρει διότι πληρώνουν για 24mbit ενώ πέρνουν 4 :down:

Πύρρος
14-04-08, 10:14
Ουοου! Ναι αλλά μιλάμε για 2play γραμμές. Μήπως τα άτομα που ψήφισαν 0-4 ανοίκουν σε κατηγορία εκτός 2play ? Αν είναι σε 2Play πάντως θα πρέπει να διακόψουν άμεσα την συνδρομή και να μπούνε με απλό adsl γιατί δεν τους συμφέρει διότι πληρώνουν για 24mbit ενώ πέρνουν 4 :down:

Να φύγουν από το 2play (φαντάζομαι εννοείς γενικά LLU) και να πάνε που; Στα 4 του ΟΤΕ που κοστίζουν ακριβότερα και έχουν και λιγότερο από το μισό upload;

ZAGNA
14-04-08, 10:23
Να φύγουν από το 2play (φαντάζομαι εννοείς γενικά LLU) και να πάνε που; Στα 4 του ΟΤΕ που κοστίζουν ακριβότερα και έχουν και λιγότερο από το μισό upload;

Ναι έχεις δίκιο είναι αδιέξοδο ας κάτσουν στα ίδια :hmm: ... τουλάχιστον έχουν τσάμπα τηλέφωνο...

hel
14-04-08, 11:17
εχει δικιο ο προλαλησαντας, βλεπετε το καλωδιακο δικτυο καθε μερα δεχετε επεμβασεις οποτε καποιος που δεν ειχε προβλημα μπορει ξαφνικα να αποκτησει αλλα επισης μπορει να βελτιωθει και η κατασταση σε καποιες περιπτωσεις. Σε αυτες τις περιπτωσεις δεν εχει να κανει κατι ο παροχος εκτος και ειναι πολυ τρανταχτο προβλημα και μπορεσουν να το ανιχνευσουν οι τεχνικοι του ΟΤΕ με το απαρχαιομενο εξοπλισμο που διαθετουν που κανει μονο για βλαβες τηλεφωνων

:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.