PDA

Επιστροφή στο Forum : FRITZ!Box Fon WLAN (AVM02046) και Netfaster



ikappas
09-04-08, 12:46
Εδώ και 4 ημέρες μου είχαν ενεργοποιήσει μερικώς το HOL 2Play χωρις να μου αποσταλεί ο εξοπλισμός με αποτέλεσμα να μην έχω τηλεφωνία. Έχοντας το παλιό μου το router - FRITZ!Box Fon WLAN (με την 1 Lan θυρα και οχι το 7140) δοκίμασα να το ρυθμίσω μήπως και παίξει.

Μέτα από αναζήτηση πληροφοριών σε διάφορα post sto site ρύθμισα το παλιό το FRITZ! ώστε να συγχρονίζει σε Line1 και Line2 μεσώ PVC και όλα φαίνονται να λειτουργούν κανονικά καθώς υπάρχει σύνδεση ADSL και το Line1 και Line 2 αναφέρουν registered.

Όταν κάλω μεσώ από Fon1 > Line1 ή Fon2 > Line2 κάποιο τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά, επιτυγχάνω συνομιλία και εμφανίζει και το σταθερό μου νούμερο σε Caller ID.

Όταν όμως καλέσεις τα σταθερά μου νούμερα πίσω (210xx ή 213xx ) δεν χτυπάει και δίνει σήμα κατειλημμένου ενώ είναι σεταρισμενα να χτυπάνε το 210xx στο Fon1 και το 213xx στο Fon2.

Kάλεσα λοιπόν την TY της HOL οπού μου ανέφερε (αναμενόμενα) ότι το συγκεκριμένο router δεν υποστηρίζει 2play και ότι θα πρέπει να περιμένω να βάλω πάνω το Netfaster.

Χθες λοιπόν, αφού παρέλαβα το Netfaster και έλαβα και το σχετικό μήνυμα από την HOL οτι ενεργοποιήθηκε πλήρως το 2play συνδεσα το Netfaster πάνω, πέρασα τα username/password και συνδέθηκα με ADSL κανονικά στο VC1 άλλα το VC2 δεν συνδέεται για την τηλεφωνία και αναφέρει IP address: Down. Απο την TY της HOL μου είπαν να περιμένω 8 έως 18 ώρες και να τους καλέσω πάλι αν δεν πάρει IP. (τεχνολογία σου λέει μετά...)

Καθ' ότι έχουν πλέον περάσει αυτές οι ώρες, έχει κάνεις ιδέα στο τι μπορεί να φταίει καθώς και αν μπορεί να δουλέψει τελικά πλήρως το fritz αυτό σε 2play;

kwnstantinos
09-04-08, 12:50
Κάνε και κανενα restart το νετφαστερ...

Εμένα πήρε IP η τηλεφωνία μετά απο 24 ώρες.

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ρύθμιση εσύ για την τηλεφωνία, όλα είναι κομπλέ, απλά θέλουν το χρόνο τους...

aa144
09-04-08, 13:05
Ο παλιός ΦΡΙΤΣ που έχεις, θα λειτουργήσει κανονικά στο 2play άσχετα με το τι σου λένε. Το φαινόμενο που παρατήρησες με τις κλήσεις οφείλεται στη σταδιακή λειτουργία της φορητότητας του αριθμού σου, δεν λειτουργούν όλα αμέσως, αλλά σταδιακά.

Οι ώρες που απαιτούνται για να πάρει μπρος το NetFaster οφείλονται στο ότι έβαλες πάνω τον ΦΡΙΤΣ και το σύστημα αναγνωρίζει τώρα αυτόν (από τη mac address του), για να δει άλλο ρούτερ (με άλλη mac address) χρειάζεται ο χρόνος που σου ανέφεραν, πάλι καλά που το ξέρουν κιόλας.

Αν για λόγους δοκιμής αποφασίσεις να εναλλάσεις τα ρούτερ συχνά, υπολόγισε ότι θα χρειάζεται χρόνος μέχρι να λειτουργήσει η τηλεφωνία σε κάθε αλλαγή, αφού θα αλλάζει η mac address.

ikappas
09-04-08, 13:05
Προς kwnstantinos:

Έκανα και restart... και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ... Τίποτα.

Η πλάκα είναι ότι το Fritz που δεν είναι συμβατό ανεβάζει το 2o VC σε PVC και παίρνει Telephony IP σε χρόνο dt.

Προς aa144:
Σε ευχαριστώ για aa144 για το post σου. Κάτι τέτοιο φανταζόμουν και εγώ για το MAC address άλλα δεν είμουν σίγουρος.

Γνωρίζει κάνεις πόσο χρόνο παίρνει για να λειτουργήσουν κανονικά οι εισερχόμενες κλήσεις;
Επίσης, άμα περάσω καρφωτά το ΜΑC address του fritz στο Netfaster δεν θα πρέπει λογικά να παίξει αμεσα;

kwnstantinos
09-04-08, 13:14
Ο παλιός ΦΡΙΤΣ που έχεις, θα λειτουργήσει κανονικά στο 2play άσχετα με το τι σου λένε. Το φαινόμενο που παρατήρησες με τις κλήσεις οφείλεται στη σταδιακή λειτουργία της φορητότητας του αριθμού σου, δεν λειτουργούν όλα αμέσως, αλλά σταδιακά.

Οι ώρες που απαιτούνται για να πάρει μπρος το NetFaster οφείλονται στο ότι έβαλες πάνω τον ΦΡΙΤΣ και το σύστημα αναγνωρίζει τώρα αυτόν (από τη mac address του), για να δει άλλο ρούτερ (με άλλη mac address) χρειάζεται ο χρόνος που σου ανέφεραν, πάλι καλά που το ξέρουν κιόλας.

Αν για λόγους δοκιμής αποφασίσεις να εναλλάσεις τα ρούτερ συχνά, υπολόγισε ότι θα χρειάζεται χρόνος μέχρι να λειτουργήσει η τηλεφωνία σε κάθε αλλαγή, αφού θα αλλάζει η mac address.

Φίλε ikappas στείλατε ταυτόχρονα με τον aa144 απάντηση και δεν διάβασες τι σου λέει. :lol:

Πιστεύω σου έλυσε τις απορίες, οπότε καλό είναι να μην αλλάζεις router κάθε λίγο και λιγάκι...

Άφησε το στην πρίζα και θα δουλεψει σε μερικές ώρες... Υπομονη!

aa144
09-04-08, 13:27
άμα περάσω καρφωτά το ΜΑC address του fritz στο Netfaster δεν θα πρέπει λογικά να παίξει αμεσα;

Με ποιό τρόπο θα το κάνεις αυτό;

kwnstantinos
09-04-08, 13:29
Οχι επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων!!!!

Νομίζω χάνεις τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας με αυτό τον τρόπο...

aa144
09-04-08, 13:33
Στο NetFaster η επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν χαλάει τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας, αντίθετα με τον ΦΡΙΤΣ.

Και μιας και έχεις NetFaster, κανόνισε να το έχεις σε ADSL2+ και όχι σε automatic. Κέρδος έως 2.5 Mbps στο Downstream (όσο είναι η διαφορά Annex A με Annex M στο Upstream).

ikappas
09-04-08, 13:42
Προς αα144:
Απο την επιλογη WAN > Clone MAC IP Address > Enter a new MAC address manually και δινεις αλλο

Ποιο ειναι καλυτερο να χρησημοποιησω ... το fritz to palio h to netfaster;
me to netfaster to line attenuation downstream einai 40db ενο με το fritz to palio einai 31. παρα ταυτα το ενα συγχρονιζει στα 7Mbps ενω το άλλο στα 5,7Mps...

aa144
09-04-08, 13:49
Τόβαλες σε ADSL2+ ή το έχεις σε automatic;

dimstog
09-04-08, 14:35
Προς αα144:
Απο την επιλογη WAN > Clone MAC IP Address > Enter a new MAC address manually και δινεις αλλο

Ποιο ειναι καλυτερο να χρησημοποιησω ... το fritz to palio h to netfaster;
me to netfaster to line attenuation downstream einai 40db ενο με το fritz to palio einai 31. παρα ταυτα το ενα συγχρονιζει στα 7Mbps ενω το άλλο στα 5,7Mps...

Το κόλπο με την MAC εάν θέλεις κάντο, εγώ έχω παρατηρήσει από 40 λεπτά έως 24 ώρες μέχρι να κάνει register η καινούρια MAC.

Για το ποιο από τα δύο, εγώ θα πρότεινα το πιο σταθερό και όχι το πιο γρήγορο. Δες άμα έχεις αποσυνδέσεις και ανάλογα.

Αυτό που λέει ο aa144 για το mode είναι αρκετά σημαντικό, κάνε το οπωσδήποτε.

ikappas
09-04-08, 14:47
To netfaster λειτουργεί σε Mode: G.992.5 (ADSL2+) όχι automatic

Upload: 785 Kbps.
Download: 6573 Kbps.
UP DOWN
Noise Margin: 13 dB 9 dB
Attenuation: 20 dB 40 dB


Indicator (Near End/Far End)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Fast Path FEC Correction: (0/0)
Interleaved Path FEC Correction: (0/3395)
Fast Path CRC Error: (0/0)
Interleaved Path CRC Error: (0/94)
Loss of Signal Defect: (0 /---)
Fast Path HEC Error: (0/0)
Interleaved Path HEC Error: (0/0)

dikal
09-04-08, 16:07
Και σε μένα το παλιό fritz συγχρονίζει αρκετά χαμηλότερα από το Netfaster. Επίσης μου δίνει line attenuation 24, ενώ το Netfaster 28.
Σου προτείνω να δουλέψεις με το Netfaster, 1ον, γιατί (σε μένα τουλάχιστον) είναι πολύ σταθερό, ενώ αυτό το fritz στο λίγο που το δοκίμασα μου έκανε αποσυνδέσεις. 2ον, γιατί πρέπει με το fritz να κάνεις "τα δικά" σου για να δουλέψει η τηλεφωνία. Και 3ον, γιατί αν πάρεις την Τ.Υ. και ζητήσεις οτιδήποτε, με το fritz θα σου κάνουν τον κινέζο. :whistle:

kwnstantinos
09-04-08, 18:14
Κι εγω με το netfaster είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πολύ πιο σταθερό, μόνο με τις διακοπές ρεύματος είχα disconnections. Επίσης μου δείχνει κ 2 db μικρότερο attenuation(δεν ξέρω αν είναι εντελώς αξιόπιστη η μέτρηση που κάνουν τα router).

Συνδέεται με Annex M.

Απο την άλλη, το Fritz συχνά είχε αποσυνδέσεις και πολλές φορές δεν έκανε authentication, και έμενα χωρίς internet και τηλέφωνο για μερικές ώρες...

aa144
09-04-08, 18:23
Βάλτο και εσύ σε ADSL2+ και όχι σε automatic (Annex M), είναι λάθος του ρούτερ αυτό, θα έπρεπε να το κάνει μόνο του, αλλά θα το διορθώσουν σε επόμενη έκδοση (ίσως). Δεν θα χάσεις σε σταθερότητα με την αλλαγή, το αντίθετο θα έλεγα.

mojooh
06-06-08, 01:15
παιδιά είμαι ο μόνος πουσυγχρονίζω καλήτερα με Annex M+ ?

μου δίνει καλήτερο SNR και το ίδιο attenuation. με adsl2+ συγχρονίζω στα ~6100/950 και με annex m+ πάντα!! 6139/1023 ....

΄Τι προτείνετε να κάνω? .... από ότι βλέπω έχω αποσυγρονισμούς και με τα δυο...

noise margin (24u,17d)
Attenuation (5u,16d)

με annex m είναι αυτό.

Με adsl2+ το SNR γίνεται 12 και 7 αντίστοιχα (με επιφύλαξη εαν θυμάμαι σωστα)....

Ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.