PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυξηση τελους διακοπης



Minas1000
09-04-08, 14:20
7. Τέλος διακοπής υπηρεσίας (εφάπαξ) από 01 Απριλίου 2008
τον 1ο χρόνο: €70

Φευγανε πολλοι μαλλον με τα 55 :down:

SouthDog
09-04-08, 15:31
Να πανε να *@^^η8# τα λαμόγια οι φραγκοφονιάδες
λες και τους κοστίζει τπτ η αποσύνδεση... :down:

ultraxmode
09-04-08, 15:45
Σε περίπτωση που υπάρχει ΟΛΙΚΗ βλάβη.. δηλαδή ΚΑΘΟΛΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ADSL .. πληρώνεις διακοπή κανονικά?

guzel
09-04-08, 16:06
και μερικη βλαβη να υπαρχει (χαμηλες ταχυτητες κλπ) δεν πληρωνεις ...

70ε για αποσυνδεση ειναι αισχος:down:

προφανως αφορα για τους νεους συνδρομητες ..εμεις οι παλιοι πληρωνουμε 55

theopan
10-04-08, 01:33
Να πανε να *@^^η8# τα λαμόγια οι φραγκοφονιάδες
λες και τους κοστίζει τπτ η αποσύνδεση... :down:

Παράπονα έχουμε όλοι, αλλά καλό είναι να μη λέμε ότι μας κατεβαίνει στο κεφάλι.
Προφανώς "κοστίζει" η μη απόσβεση του κόστους ενεργοποίησης και μίσθωσης της γραμμής από τον ΟΤΕ αν φύγεις στους 2-3 μήνες.

SouthDog
10-04-08, 01:54
Παράπονα έχουμε όλοι, αλλά καλό είναι να μη λέμε ότι μας κατεβαίνει στο κεφάλι.
Προφανώς "κοστίζει" η μη απόσβεση του κόστους ενεργοποίησης και μίσθωσης της γραμμής από τον ΟΤΕ αν φύγεις στους 2-3 μήνες.

Aν δεν κάνω λά8ος το κόστος αυτό είναι για ΟΛΟΥΣ
όσους 8ελουν να διακόψουν άσχετα αν μπλέκεται ο ΟΤΕ
η ΟΧΙ, οπότε σε περίπτωση που δεν υπάρχει μίσ8ωση
κυκλώματος είσαι ακυρος.

Και στην τελική ειναι ΤΟΣΟ μεγάλο το κόστος????
που αυξάνουν τις τιμές? Σε άλλες εταιριες έχει
αντίστοιχα τέλη αποσυνδεσης??:hmm::whistle:

ariadgr
10-04-08, 02:00
Aν δεν κάνω λά8ος το κόστος αυτό είναι για ΟΛΟΥΣ
όσους 8ελουν να διακόψουν άσχετα αν μπλέκεται ο ΟΤΕ
η ΟΧΙ, οπότε σε περίπτωση που δεν υπάρχει μίσ8ωση
κυκλώματος είσαι ακυρος.

Και στο LLU ο ΟΤΕ αναλαμβάνει την ενεργοποίηση και τη διακοπή.


Και στην τελική ειναι ΤΟΣΟ μεγάλο το κόστος???? που αυξάνουν τις τιμές?

Αν υπολογίσεις το τέλος ενεργοποίησης που σου κάνουν δώρο αλλά το χρεώνονται στον ΟΤΕ (περίπου 40 ευρώ), και το τέλος διακοπής που θα τους χρεώσει ο ΟΤΕ (περίπου 20-30 ευρώ), να τα 70 ευρώ.


Σε άλλες εταιριες έχει αντίστοιχα τέλη αποσυνδεσης??:hmm::whistle:

Ναι αντίστοιχα έχουν και οι άλλοι

SouthDog
10-04-08, 02:09
Και στο LLU ο ΟΤΕ αναλαμβάνει την ενεργοποίηση και τη διακοπή.
..
.
Ναι αντίστοιχα έχουν και οι άλλοι

Έχεις τα δίκια σου επειδή ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ δεν έχει δικό της
δίκτυο η χολ... μόνο δικά της dslam

oπότε το ιδιόκτητο δίκτυο είναι κατ' ευφημισμό
και στην ουσία κοροϊδια.

Αλλά και πάλι μεγάλες μου φαίνονται αυτές οι τιμές
για κόστος εταιρίας...

Από τίμες οι άλλοι πως πάνε ξέρει κανείς?

Αnyway με αυτή την κατάσταση, ζήσε Μάη μου...
Πληρώνουμε ένα υπερτιμημένο προϊον, χαμηλής ποιότητας:down:

theopan
10-04-08, 09:33
Έχεις τα δίκια σου επειδή ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ δεν έχει δικό της
δίκτυο η χολ... μόνο δικά της dslam

oπότε το ιδιόκτητο δίκτυο είναι κατ' ευφημισμό
και στην ουσία κοροϊδια.

Αλλά και πάλι μεγάλες μου φαίνονται αυτές οι τιμές
για κόστος εταιρίας...

Από τίμες οι άλλοι πως πάνε ξέρει κανείς?

Αnyway με αυτή την κατάσταση, ζήσε Μάη μου...
Πληρώνουμε ένα υπερτιμημένο προϊον, χαμηλής ποιότητας:down:

70 ευρώ είναι εδώ και πολύ καιρό και στις: Forthnet, Vivodi, Netone. Νομίζω και στις υπόλοιπες.
Το προϊόν όχι μόνο υπερτιμημένο δεν είναι, αλλά το αντιθέτο, μάλλον δηλαδή μπαίνουν "μέσα" (για την ώρα) οι εταιρίες. Σε αρκετές περιπτώσεις πάω στοίχημα ότι ούτε το κόστος των κλήσεων στα τηλέφωνα 800- (το οποία επωμίζονται οι πάροχοι) των cc δε βγάζουν.
Για αυτό και όσο διατηρείται αυτή η κατάσταση με τους "περιπλανώμενους" πελάτες από τον έναν πάροχο στον άλλον ανά 2-3 μήνες δεν πρόκειται να δούμε υπηρεσίες της προκοπής.
Δεν είναι τυχαίο π.χ. ότι τις μάλλον καλύτερες υπηρεσίες (μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον) παρείχε η Netone η οποία χρέωνε και τέλος σύνδεσης, και αποσύνδεσης και ο εξοπλισμός που έδινε ήταν με χρησιδάνειο και όχι "δωρεάν".

dimstog
10-04-08, 10:30
Έχεις τα δίκια σου επειδή ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ δεν έχει δικό της
δίκτυο η χολ... μόνο δικά της dslam

oπότε το ιδιόκτητο δίκτυο είναι κατ' ευφημισμό
και στην ουσία κοροϊδια.

Αλλά και πάλι μεγάλες μου φαίνονται αυτές οι τιμές
για κόστος εταιρίας...

Από τίμες οι άλλοι πως πάνε ξέρει κανείς?

Αnyway με αυτή την κατάσταση, ζήσε Μάη μου...
Πληρώνουμε ένα υπερτιμημένο προϊον, χαμηλής ποιότητας:down:

Καμία εταιρεία δεν έχει δικό της δίκτυο. Ακόμα και το δίκτυο του ΟΤΕ το πληρώσανε οι μπαμπάδες μας και οι παππούδες μας με το παραπάνω, πληρώσανε και με το παραπάνω την συντήρηση του που ποτέ δεν έγινε. Επίσης είναι πρακτικά και οικονομικά αδύνατο να ξαναπερνάει η κάθε εταιρεία το δικό της δίκτυο χαλκού, εφόσον υπάρχει ήδη ένα - τώρα, εάν έχει αφεθεί στη τύχη του, είναι θέμα προς συζήτηση, αν και οι μόνοι που δεν φέρουν ευθύνη για αυτό είναι οι εναλλακτικοί.

Το κόστος της αποσύνδεσης ουσιαστικά είναι οι χρεώσεις του ΟΤΕ προς τους εναλλακτικούς για τις επεμβάσεις που μόνο αυτός έχει το δικαίωμα να κάνει (κόστος αρχικής σύνδεσης και αποσύνδεσης).

Το προϊόν δεν είναι καθόλου υπερτιμημένο. Το κόστος ενοικίασης του ζεύγους από τον ΟΤΕ είναι νομίζω 8 ευρώ + ΦΠΑ (δεν είμαι σίγουρος, αλλά κάπου εκεί είναι), αν βάλεις και τα τέλη τερματισμού των κλήσεων μεταξύ σταθερών, ε, δεν μένουν και πολλά από το πάγιο. Το αν το προϊόν είναι χαμηλής ποιότητας είναι επίσης θέμα συζήτησης καθώς το μόνο που δεν είναι εγγυημένο σε αυτή την τεχνολογία είναι η ποιότητα.

ultraxmode
10-04-08, 11:06
Επίσης είναι πρακτικά και οικονομικά αδύνατο να ξαναπερνάει η κάθε εταιρεία το δικό της δίκτυο χαλκού, εφόσον υπάρχει ήδη ένα - τώρα, εάν έχει αφεθεί στη τύχη του, είναι θέμα προς συζήτηση, αν και οι μόνοι που δεν φέρουν ευθύνη για αυτό είναι οι εναλλακτικοί.

Επέτρεψέ μου να σου πώ πώς έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ λάθος. Έχει αποδειχθεί πάμπολες φορές σε πάρα πολλές περιπτώσεις, πως το πρόβλημα προέρχεται απο εναλλακτικούς... Μέχρι που πάνε και κάνουν δική τους αρίθμηση σε κατανεμητές (φτιαγμένους για αυτούς απο τον ΟΤΕ επειδή "έτσι τους αρέσει" με αποτέλεσμα να ξαναπερνάει ο ΟΤΕ και να κάνει την αρίθμηση, με αποτέλεσμα ΑΡΓΟΠΟΡΙΑ και ΕΠΙΠΟΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ για τον τελικό καταναλωτή... σαν παράδειγμα το δίνω που το έχω ακούσει απο πολύ έμπιστο άνθρωπο).

Πέρα απο αυτό, πολλές είναι οι φορές που το πρόβλημα είναι ξεκαθαρισμένα απο τον εξοπλισμό του εναλλακτικού και όχι απο ΟΤΕ. Μην τα φορτώνουμε όλα στον ΟΤΕ..

Ο ΟΤΕ τους δίνει κομμάτι της πίττας να την φάνε και οι εναλλακτικοί είναι τόσο βλήματα που δεν μπορούν ούτε αυτό να κάνουν..

Τί είπες??? Υπερεκτιμημένο προϊόν ??? Πλάκα μου κάνεις ? Ένα προϊόν για να το μετρήσεις καταρχήν αν είναι υποεκτιμημένο ή υπερεκτιμημένο πρέπει να δουλεύει 100%... πράγμα που δυστυχώς δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Αν μου λές οτι πληρώνει πολλά ο εκάστοτε πάροχος για να αλλάξει πχ μία πόρτα και εγώ του δίνω λιγότερα, τί να σου πώ... απλά ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ.

Αν νομίζεις πως τους δίνεις και λίγα για αυτά που σου προσφέρουν, κάνε καμμιά δωρεά να μην μπαίνουν μέσα οι άνθρωποι και τους δούμε σε καμμιά Ομόνοια να ζητάνε δίφραγκα..

Έλεος πιά... πόσο κουτορνίθια πρέπει να είμαστε για να λέμε τους κλέφτες ζήτουλες.. μου λέτε ??? :rofl::respekt:

lsavvaid
10-04-08, 12:38
Λογικό και αναμενόμενο ήταν να γίνει αυτό. Το να παραμένουν οι συνδρομητές δυο και τρείς μήνες δεν συμφέρει. Βασικά με την πολιτική που ακολουθούν τώρα αν πληρώνεις μόνο το πάγιο της εταιρίας η απόσβεση θα γίνει μετά από 3~4 μήνες το λιγότερο ανάλογα με το πακέτο. Προσωπικά προτιμώ να έχουν τέλη σύνδεσης και αποσύνδεσης αλλά να αναβαθμιστεί ουσιαστικά η ποιότητα των υπηρεσιών και μιλώ για πραγματική τεχνική υποστήριξη και αναβάθμιση δικτύου.

dimstog
10-04-08, 13:15
Επέτρεψέ μου να σου πώ πώς έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ λάθος. Έχει αποδειχθεί πάμπολες φορές σε πάρα πολλές περιπτώσεις, πως το πρόβλημα προέρχεται απο εναλλακτικούς... Μέχρι που πάνε και κάνουν δική τους αρίθμηση σε κατανεμητές (φτιαγμένους για αυτούς απο τον ΟΤΕ επειδή "έτσι τους αρέσει" με αποτέλεσμα να ξαναπερνάει ο ΟΤΕ και να κάνει την αρίθμηση, με αποτέλεσμα ΑΡΓΟΠΟΡΙΑ και ΕΠΙΠΟΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ για τον τελικό καταναλωτή... σαν παράδειγμα το δίνω που το έχω ακούσει απο πολύ έμπιστο άνθρωπο).

Πέρα απο αυτό, πολλές είναι οι φορές που το πρόβλημα είναι ξεκαθαρισμένα απο τον εξοπλισμό του εναλλακτικού και όχι απο ΟΤΕ. Μην τα φορτώνουμε όλα στον ΟΤΕ..

Ο ΟΤΕ τους δίνει κομμάτι της πίττας να την φάνε και οι εναλλακτικοί είναι τόσο βλήματα που δεν μπορούν ούτε αυτό να κάνουν..

Τί είπες??? Υπερεκτιμημένο προϊόν ??? Πλάκα μου κάνεις ? Ένα προϊόν για να το μετρήσεις καταρχήν αν είναι υποεκτιμημένο ή υπερεκτιμημένο πρέπει να δουλεύει 100%... πράγμα που δυστυχώς δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Αν μου λές οτι πληρώνει πολλά ο εκάστοτε πάροχος για να αλλάξει πχ μία πόρτα και εγώ του δίνω λιγότερα, τί να σου πώ... απλά ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ.

Αν νομίζεις πως τους δίνεις και λίγα για αυτά που σου προσφέρουν, κάνε καμμιά δωρεά να μην μπαίνουν μέσα οι άνθρωποι και τους δούμε σε καμμιά Ομόνοια να ζητάνε δίφραγκα..

Έλεος πιά... πόσο κουτορνίθια πρέπει να είμαστε για να λέμε τους κλέφτες ζήτουλες.. μου λέτε ??? :rofl::respekt:

Κάτσε να καταλάβω δηλαδή, κάνω λάθος ότι δεν υπάρχει νόημα να έχει ο κάθε πάροχος το δικό του δίκτυο last mile; Γιατί σε αυτό δεν κάνω λάθος, είναι δεδομένο.

Για τους κατανεμητές, είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό. Μήπως είναι κατανεμητές που είναι υποχρεωμένος να βάλει προκειμένου να συνδεθούν οι πάροχοι με το last mile των τελικών , χρηστών; Εάν ναι, τότε δεν γίνεται επειδή "έτσι τους αρέσει", γίνεται επειδή πρέπει να λυθεί το μονοπώλιο του ΟΤΕ, οπότε μάλλον "και αν του αρέσει" είναι. Πάντως αυτό με την αρίθμηση, είμαι σίγουρος ότι συμβαίνει - το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να συνεννοηθούν οι άπειροι τεχνικοί των εναλλακτικών με τους απρόθυμους τεχνικούς του ΟΤΕ αποτελεσματικά, πόσον μάλλον όταν υπάρχει και άτυπο σαμποτάζ από τους δεύτερους το οποίο και εγώ έχω διαπιστώσει από δύο ανεξάρτητες, αξιόπιστες πηγές τον τελευταίο μήνα.

Δεν τα φορτώνω όλα στον ΟΤΕ, σε καμία περίπτωση. Πχ για το πρόβλημα που έχω εγώ, φταίει αποκλειστικά και μόνο η HOL, όπως και για πολλά άλλα. Αλλά όταν μιλάμε για θόρυβο στη γραμμή, βραχυκυκλώματα, crosstalk, λάθος όρια και λοιπά, σίγουρα δεν φταίνε τα ιδιόκτητα δίκτυα, έτσι δεν είναι; Παρ' όλα αυτά, η καφετιέρα δεν έχει πάγιο και άλλα όμορφα.

Για το κομμάτι της πίτας, συμφωνούμε απολύτως. Όχι στο ότι είναι κουτορνίθια, αλλά στο ότι μπήκαν σε μία αγορά χωρίς να πάρουν υπόψιν τους πολλά πράγματα και σίγουρα χωρίς να προετοιμαστούν κατάλληλα για αυτά που θα αντιμετώπιζαν - ποια ΕΕΤΤ, ποιο RUO, ασυναρτησίες.

Τέλος, δεν λέω ότι πληρώνω λίγα, ας τους βοηθήσουμε, λέω ότι αυτή τη στιγμή κανένας εναλλακτικός δεν βγάζει λεφτά, όλοι έχουν ζημίες. Το να τους λες κλέφτες δεν στέκει, γιατί πολύ απλά, δεν κερδίζουν ακόμα, ούτε παίρνουν 30 ευρώ πχ το μήνα από τον καθένα μας. Όταν αρχίσουν να κερδίζουν, βλέπουμε.

Και για τελευταία φορά, το συγκεκριμένο προϊόν (ADSL2+) δεν γίνεται να δουλέψει 100%. Εννοείται ότι δεν μιλάω για το δικό σου, προσωπικό πρόβλημα ή το δικό μου, πάλι προσωπικό πρόβλημα. Εξαιρώ ακόμα και το κακώς κατά τη γνώμη μου σχεδιασμένο VoIP της HOL. Αλλά για το 90% των περιπτώσεων που το πρόβλημα είναι ότι "σύμφωνα με το attenuation μου θα έπρεπε να συγχρονίζω στα τόσα", απλά δεν φταίει κανένας - ούτε καν ο ΟΤΕ άμεσα. Το προϊόν λοιπόν είναι μάλλον υπερεκτιμημένο από τους χρήστες, όχι από τους παρόχους.

Minas1000
10-04-08, 13:21
Παντως να μην ειμαστε πολυ αρνητικοι με τους εναλλακτικους.
Ακομα θυμαμαι τα 44 ευρω το μηνα για τα 384 kbps του οτε που πληρωνα καποτε.Και αν δεν υπηρχε ο ανταγωνισμος ακομα τοσο θα ηταν...

Το σημερινο κοστος σε ΟΤΕ θα ηταν 2 γραμμες τηλ. παγια 30+30 για 24mbps =60+30 ενα μεσο ορο για τηλεφωνηματα=90 ευρω το μηνα.Μας κανει την ιδια (σχεδον :p) δουλεια με 37ευρω.

Οποτε,εκτος των περπτωσεων χρηστων με σημαντικα προβληματα,που το ποσοστο τους δεν νομιζω να ειναι
τεραστιο,εχουμε οφελος.

Και οπως ελεγε ο Πανουσης...Πρεπει ολοι να βοηθησουμε τον Μητσοτακη.

theopan
10-04-08, 13:45
μήνες το λιγότερο ανάλογα με το πακέτο. Προσωπικά προτιμώ να έχουν τέλη σύνδεσης και αποσύνδεσης αλλά να αναβαθμιστεί ουσιαστικά η ποιότητα των υπηρεσιών και μιλώ για πραγματική τεχνική υποστήριξη και αναβάθμιση δικτύου.

Το 2005 που είχα πληρώσει στη Vivodi 60 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) τέλος ενεργοποίησης, πλήρωνα 36,65ευρώ/μήνα για 256/128, δεν έδινε καθόλου εξοπλισμό (είχα δανειστεί τότε ένα Siemens/Speedstream από ένα φίλο) παρά μόνο με κάποιο κόστος ανά μήνα, και το κόστος αποσύνδεσης προ 12μήνου ήταν ίσως και πάνω άπό 100 ευρώ, απολάμβανα τουλάχιστον υπερ-αξιόπιστων υπηρεσιών. Όταν άρχισαν οι "προσφορές" και τα "δωρεάν", ξεκίνησε και η κατρακύλα στην ποιότητα εξυπηρέτησης... Τελικά το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι. Ήταν σοφοί οι παλιοί...

ultraxmode
10-04-08, 13:59
Ό,τι πληρώσεις παίρνεις.. αυτό ξέρω.

Θές να έχεις τεχνικούς δίπλα σου ? (και σε αυτό δεν σηκώνει να πεί κάποιος κάτι περί ΟΤΕ γιατί όλοι ξέρουμε πως ΕΧΕΙ τεχνικούς ενώ οι εναλλακτικοί ΟΧΙ.) τότε λοιπόν βάζεις ΟΤΕ. (ΟΧΙ οτι υπάρχουν μηδέν προβλήματα..αλλά καλύτερη εξυπηρέτηση απο όλες τις απόψεις, εχεις.)

Θές την φτηνή λύση ? Βάζεις εναλλακτικό ... και ή ΤΡΕΧΕΙΣ ή προσεύχεσαι να μην τρέξεις.. πάντως το NIKE το παπούτσι για το τρέξιμο δεν το γλιτώνεις...

Δεν είπα πως για όλα φταίνε οι εναλλακτικοί... απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΟΤΗΤΑ...

PS : Κανείς δεν είπε για 24mbps σύνδεση... για μένα 100% είναι η ταχύτητα που σύμφωνα με τις παραμέτρους της γραμμής σου πρέπει να πιάσεις.. και όχι η ταχύτητα που τελικά σου δίνουν.. (ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ.. απο εκεί και πέρα ας το αφήσουμε γιατί θα βγούμε πολύ offtopic..)

OTE = Ακρίβεια - Τεχνική υποστήριξη, γρήγορη διευθέτηση θεμάτων (τις περισσότερες φορές)
Εναλλακτικοί = Φθήνια - Ανύπαρκτη τεχνική υποστήριξη και μπαλάκι στον ΟΤΕ (που στο κάτω κάτω δεν έχεις κανέναν λόγο εφόσον έχεις να κάνεις μόνο με τον εναλλακτικό..)

SouthDog
10-04-08, 15:18
Το προϊόν όχι μόνο υπερτιμημένο δεν είναι, αλλά το αντιθέτο, μάλλον δηλαδή μπαίνουν "μέσα" (για την ώρα) οι εταιρίες. Σε αρκετές περιπτώσεις πάω στοίχημα ότι ούτε το κόστος των κλήσεων στα τηλέφωνα 800- (το οποία επωμίζονται οι πάροχοι) των cc δε βγάζουν.

Sorry ρε παιδια έχετε μπει στον κόπο να κοιτάξετε την ποιότητα των
υπηρεσιών που παίρνετε? :hmm: Πολλοί βολεμένοι light users μαζευτηκαν
εδώ μάλλον... Αυτο το μπαίνουν μέσα οι εταιρίες δεν μου στέκει καλά.
Εταιρίες είναι, στόχος τους είναι το κέρδος hello, kαι στις περισσότερες
περιπτώσεις αποκλειστικός κ μοναδικός στόχος, χωρίς να τους νοιάζουν
τι σοϊ προϊον πουλάνε:down:



Το προϊόν δεν είναι καθόλου υπερτιμημένο. Το κόστος ενοικίασης του ζεύγους από τον ΟΤΕ είναι νομίζω 8 ευρώ + ΦΠΑ (δεν είμαι σίγουρος, αλλά κάπου εκεί είναι), αν βάλεις και τα τέλη τερματισμού των κλήσεων μεταξύ σταθερών, ε, δεν μένουν και πολλά από το πάγιο. Το αν το προϊόν είναι χαμηλής ποιότητας είναι επίσης θέμα συζήτησης καθώς το μόνο που δεν είναι εγγυημένο σε αυτή την τεχνολογία είναι η ποιότητα.

Περα απ τα κόστη ενεργοποίησης/ απενεργοποίησης, ενοικίασης κ.λ.π.
μετά τι κόστος έχει η εταιρία? Να πληρώνει τους ελάχιστους τηλεφωνητές
και τους ακόμη πιο ελαχιστους τεχνικούς? Ρίξτε μια ματιά στο εξωτερικό
να δείτε τι γίνεται, και δν μιλάω για χώρες που είναι πολυ τεχνολογικά προηγμένες.

Όταν λέμε ποιότητα δν εννοούμε να τελικιάζει κα8ε μέρα κ κα8ε ώρα η γραμμή,
αλλά να έχουμε αξιοπρεπεις υπηρεσίες χωρίς αυξομοιώσεις του
latency όποτε να ναι, και pages not found k αργο browsing επειδή
έχουν ά8λιους DNS,:evil: kαι στην Τ/Υ να κάνουν τις πάπιες Πεκίνου
που προσπα8ούν να σου ρίξουν εσένα το φταίξιμο :down:

B3rny
10-04-08, 16:20
Εγω που εκανα αιτηση διακοπης στις 27/3,λογικα θα πληρωσω 55 και οχι 70,ετσι δεν ειναι?

dimstog
10-04-08, 16:48
OTE = Ακρίβεια - Τεχνική υποστήριξη, γρήγορη διευθέτηση θεμάτων (τις περισσότερες φορές)
Εναλλακτικοί = Φθήνια - Ανύπαρκτη τεχνική υποστήριξη και μπαλάκι στον ΟΤΕ (που στο κάτω κάτω δεν έχεις κανέναν λόγο εφόσον έχεις να κάνεις μόνο με τον εναλλακτικό..)

Τώρα σε παρακαλώ, για τεχνικούς του ΟΤΕ, μόνο με χαρτζιλίκι. Τι να σου πω τώρα, το ότι εδώ και 5 εβδομάδες έχω δηλώσει βλάβη (δις) στην ISDN (που καλύτερα να μην μιλήσουμε για το πάγιο και το κόστος ενεργοποίησης) που έχω και ούτε που με πήραν να με ρωτήσουν ποιο είναι το πρόβλημα; Το ότι το 121 απάντησε σε 1 λεπτό, δεν μου λέει τίποτα.

Ή να πούμε για τα επί σειρά ετών μπουκωμένα DSLAM του ΟΤΕ που πάντα οι τεχνικοί του σε διαβεβαίωναν ότι από την δικιά τους μεριά ποτέ δεν υπήρχε πρόβλημα; Γύρνα κανάδυο χρονάκια πίσω στο forum και δες πόσο γρήγορα "αναγνώριζε" και "διόρθωνε" τις βλάβες ο ΟΤΕ.

Θέλεις να πούμε για τα PCM που υπάρχουν και υπάρχει κόσμος σε πόλεις (όχι χωριουδάκια) που δεν μπορεί να βάλει ADSL επί μήνες μέχρι να μάθει (με μέσον βέβαια) ότι επειδή είναι σε PCM δεν γίνεται να βάλει ADSL;

Δεν μιλάω για τα παλιά χρόνια καν, που ο κόσμος έμενε 6 μήνες χωρίς τηλέφωνο μέχρι να πάει να πιάσει τον διευθυντή από τον γιακά (ή χειρότερα).

Η διαφορά τώρα είναι πως πάμε στους εναλλακτικούς με άλλον αέρα, "πληρώνω και απαιτώ", τώρα που έχουμε επιλογές. Όταν είχαμε μόνο τον ΟΤΕ, κάναμε τον σταυρό μας και λέγαμε, ε, ότι βρέξει και ας κατεβάσει. Είναι όπως πήγαινες στην τράπεζα και είχε 100 άτομα ουρά, 1 ταμία που δούλευε και 3 που κάπνιζαν. Δεν λέγαμε κουβέντα. Με το που βγήκαν οι ιδιωτικές, ξαφνικά, όλους άρχισαν να μας χαλάνε οι ουρές.

Το μόνο στο οποίο συμφωνώ είναι ότι οι εναλλακτικοί δεν πιέζουν τον ΟΤΕ όσο πρέπει εκεί που πρέπει και στο τέλος την πληρώνει ο χρήστης. Και δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ και με ποιον τρόπο γίνεται να τους πιέσουμε σε αυτό το θέμα.

Όπως και να έχει, έχεις δίκιο, βγαίνουμε off topic.

........Auto merged post: dimstog added 8 Minutes and 13 Seconds later........


Πολλοί βολεμένοι light users μαζευτηκαν
εδώ μάλλον... Αυτο το μπαίνουν μέσα οι εταιρίες δεν μου στέκει καλά.
Εταιρίες είναι, στόχος τους είναι το κέρδος hello, kαι στις περισσότερες
περιπτώσεις αποκλειστικός κ μοναδικός στόχος, χωρίς να τους νοιάζουν
τι σοϊ προϊον πουλάνε

Ποιον είπες light user ρε! Κάτσε να ανάψω τα torrent να γίνει του download εδώ πέρα να πούμε.:p:p:p

Σοβαρά τώρα, πήγαινε στο τμήμα των ειδήσεων στο φόρουμ και δες τους ισολογισμούς της Forthnet και HOL. Χάνουν λεφτά, ακόμα και αν αφαιρεθούν οι δαπάνες για νέες υποδομές. Προσωπικά άρχισα να φοβάμαι μην κλείσουν και μείνουμε πάλι με τον ακατανόμαστο για μόνη επιλογή.

guzel
10-04-08, 17:52
Ό,τι πληρώσεις παίρνεις.. αυτό ξέρω.

Θές να έχεις τεχνικούς δίπλα σου ? (και σε αυτό δεν σηκώνει να πεί κάποιος κάτι περί ΟΤΕ γιατί όλοι ξέρουμε πως ΕΧΕΙ τεχνικούς ενώ οι εναλλακτικοί ΟΧΙ.) τότε λοιπόν βάζεις ΟΤΕ. (ΟΧΙ οτι υπάρχουν μηδέν προβλήματα..αλλά καλύτερη εξυπηρέτηση απο όλες τις απόψεις, εχεις.)



παρακαλω? ρε παιδια καταλαβετε κατι οτι ο οτε λειτουργει και θα λειτουργει σαν δημοσιο.. δεν τους ελεγχει κανεις.. απο προσωπικη πειρα καθως πολλοι φιλοι δουλευουν στον οτε ειτε κανοντας πρακτικη ειτε δουλευουν σε αλλες θεσεις γινεται το απολυτο μπαχαλο.πηγαινουν βολτες με τα αμαξια του οτε παιρνουν τσαμπα προς κινητα τηλεφωνα κλπ..
οι εναλλακτικοι σου δινουν την καλυτερη εξυπηρετηση που μπορουν(ασχετως αν ειναι καλη η κακη)



OTE = Ακρίβεια - Τεχνική υποστήριξη, γρήγορη διευθέτηση θεμάτων (τις περισσότερες φορές)

για κανε μια βολτα απο το subforum του οτε



μην παιρνουμε σαν μετρο συγκρισης τον οτε γτ και εκει τα ιδια ειναι..απλα εκει ειναι πιο ακριβα!!οτι μπορει να σου συμβει στον εναλλακτικο μπορει να συμβει και στον οτε (χαμηλο κλειδωμα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις)

ευτυχως που υπαρχουν εναλλακτικοι διαφορετικα στα 384 θα ειμασταν ακομα

theopan
10-04-08, 22:07
Sorry ρε παιδια έχετε μπει στον κόπο να κοιτάξετε την ποιότητα των
υπηρεσιών που παίρνετε? :hmm: Πολλοί βολεμένοι light users μαζευτηκαν
εδώ μάλλον... Αυτο το μπαίνουν μέσα οι εταιρίες δεν μου στέκει καλά.
Εταιρίες είναι, στόχος τους είναι το κέρδος hello, kαι στις περισσότερες
περιπτώσεις αποκλειστικός κ μοναδικός στόχος, χωρίς να τους νοιάζουν
τι σοϊ προϊον πουλάνε:down:




Αν δε σε ικανοποιεί η ποιότητα υπηρεσιών που απολαμβάνεις, μπορείς να επιλέξεις άλλον πάροχο. Εγώ -για την ώρα- δεν έχω παράπονο από τον δικό μου. Το "τίμημα" όμως είναι ότι δεν θα κρατήσω το ρούτερ που μου παραχώρησαν ούτε μετά την πάροδο 1 έτους, θα πληρώσω τέλος αποσύνδεσης 70ευρώ αν θελήσω να φύγω πριν το 12μηνο, και πλήρωσα και τέλη ενεργοποίησης 60€ (άσχετα αν για λόγους promotion το πρώτο 2μηνο δεν πληρώνω πάγιο).

lsavvaid
10-04-08, 22:07
OTE = Ακρίβεια - Τεχνική υποστήριξη, γρήγορη διευθέτηση θεμάτων (τις περισσότερες φορές)

Μου φαίνεται ότι κάποιοι έχουν ξεχάσει ότι η συντριπτική πλειοψηφία των προβλημάτων που παρουσιάζονται είναι λόγω της παλαιότητας του δικτύου του ακατανόμαστου. Και το δίκτυο αυτό το έχουμε πληρώσει όλοι πολλές φορές παραπάνω τόσα χρόνια και αυτοί το μόνο που έκαναν είναι να βολευτούν στις καρέκλες τους και να τα κονομάνε. Δεν βγάζω απέξω τους εναλλακτικούς στο μερίδιο ευθύνης (ΤΥ) αλλά προσωπικά αυτήν την στιγμή θεωρώ ότι τα λάθη τους δεν απέχουν από αυτά που έκανε ο ακατανόμαστος παλαιότερα και το βουλώναμε γιατί ήταν το μοναδικό μαγαζί. Ο χρόνος θα δείξει πολύ σύντομα αν είναι ''εφηβικά'' ή αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και τότε πιστεύω θα γίνει το ξεκαθάρισμα στο ποιος είναι σοβαρή εταιρία και στο ποιος κλείνει ή πουλιέται. Τώρα γίνεται ένα μπάχαλο από το πλήθος των αιτήσεων και θα κρατήσει για λίγο καιρό ακόμα δυστυχώς.

theopan
11-04-08, 01:01
Μου φαίνεται ότι κάποιοι έχουν ξεχάσει ότι η συντριπτική πλειοψηφία των προβλημάτων που παρουσιάζονται είναι λόγω της παλαιότητας του δικτύου του ακατανόμαστου. Και το δίκτυο αυτό το έχουμε πληρώσει όλοι πολλές φορές παραπάνω τόσα

Μέχρι να διαπιστώσω ο ίδιος ότι στο εξωτερικό έχουν καλύτερο δίκτυο από το δικό μας, επίτρεψέ μου να θεωρώ αυτή την άποψη απλά φήμη και να συνεχίσω να ρίχνω το φταίξιμο στην ανεπάρκεια των παρόχων. Το τηλεφωνικό δίκτυο της Ελλάδας, σχεδιάστηκε εξάλλου για τηλεφωνία και αυτή την δουλειά την κάνει πολύ καλά. Όπου υπάρχουν βλάβες αποκαθίστανται αρκεί να το ζητήσει αυτός που πρέπει.

ultraxmode
11-04-08, 09:14
Λέτε πως θα είμασταν ακόμη στα 384... δηλαδή τώρα είμαστε στα 24Mbps ??? :rofl:

Πέρα απο την πλάκα, ΔΕΝ είπα πως φταίνε μόνο οι εναλλακτικοί και πως ο ΟΤΕ είναι παναγίτσα.. έλεος.. όποιος το πεί αυτό λέει ψέματα.. ΑΛΛΑ...

τα πολλά λόγια είναι φτώχια.. και απο αυτά οι εναλλακτικοί μας έχουν φλομώσει...! Δεν ξέρεις αγόρι μουμ ή δεν έχεις την τεχνογνωσία να κάνεις αυτά που υπόσχεσαι? ΜΗΝ ΤΑ ΛΕΣ αφου δεν τα κάνεις...

Δεν μπορείς??? ΄΄Αστο να πάει το μαμημένο.. μην μας παίρνεις τα λεφτά και μας βάζεις μετά να μάθουμε απέξω και ανακατωτά την τεχνολογία ADSL και την Voip και να ψαχνόμαστε για να παίξει ένα μαμημένο τηλέφωνο...!!!

Εντύπωση μου έχει κάνει ένας διάλογος (μπροστά μου) στα γραφεία της HOL, ενός παππού και ενός πιτσιρικά τεχνικού που εξηγούσε στον παππού την τεχνολογία (με ασυναρτησίες εδώ που τα λέμε) και ο παππούς του έλεγε "αγόρι μου δεν ξέρω, τί είναι αυτά που μου λές?" με το βλέμμα της αγελάδας... !!! :p

Τέλοσπάντων.. επειδή γενικά στην Ελλάδα γίνεται μπάχαλο σε όλες τις βαθμίδες και σε όλα τα μήκη κ πλάτοι... ας γελάμε με αυτά γιατί αλλιώς θα μας πάρει πολύ απο κάτω.. ;)

lsavvaid
11-04-08, 19:17
Μέχρι να διαπιστώσω ο ίδιος ότι στο εξωτερικό έχουν καλύτερο δίκτυο από το δικό μας, επίτρεψέ μου να θεωρώ αυτή την άποψη απλά φήμη και να συνεχίσω να ρίχνω το φταίξιμο στην ανεπάρκεια των παρόχων. Το τηλεφωνικό δίκτυο της Ελλάδας, σχεδιάστηκε εξάλλου για τηλεφωνία και αυτή την δουλειά την κάνει πολύ καλά. Όπου υπάρχουν βλάβες αποκαθίστανται αρκεί να το ζητήσει αυτός που πρέπει.


Δεν είναι απαραιτητο να έχουν καινούργιο δίκτυο αλλά σκέψου ότι εδώ όσες βλάβες δηλώνονται από εναλλακτικούς στον ακατανόμαστο τι αντιμετώπισης τυγχάνουν. Από την στιγμή που πληρώνω για την συντήρηση της γραμμής μου απαιτώ να την αλλάξουν-διορθώσουν ώστε να δουλεύει άψογα. Στον λογαριαμό του ακατανόμαστου δεν λέει πουθενά ότι σε περίπτωση που βάλετε adsl2+ σε άλλο πάροχο ξέρεται θα μας πληρώνεται μεν αλλά την γραμμή σας δεν μπορούμε να την κάνουμε κατι αν έχει πρόβλημα. Τόσα χρόνια κορόιδα μας είχαν αλλά δυστυχώς δεν τράβηξε κανείς το θέμα στα άκρα δικαστικά να απαιτήσει να ξηλώσουν τη γραμμή του και να βάλουν άλλη. Προσωπικά δεν δέχομαι να ακούω τώρα με είκοσι ευρώ έχεις γρήγορο ίντερνετ ενώ πριν από δυο χρόνια ήταν πανάκριβό. Κύριοι πληρώνω άρα απαιτώ να έχω αυτό που αγόρασα και όταν σας χρειαστώ θα έρθετε να το διορθώσεται. Δυστυχώς είμαστε η χώρα που διαμαρτυρόμαστε μόνο όταν το κακό έρθει στο σπίτι μας. Μέχρι τότε μας ενδιαφέρει μόνο η πάρτη μας.

theopan
11-04-08, 23:36
Δεν είναι απαραιτητο να έχουν καινούργιο δίκτυο αλλά σκέψου ότι εδώ όσες βλάβες δηλώνονται από εναλλακτικούς στον ακατανόμαστο τι αντιμετώπισης τυγχάνουν. Από την στιγμή που πληρώνω για την συντήρηση της γραμμής μου απαιτώ να την αλλάξουν-διορθώσουν ώστε να δουλεύει άψογα. Στον λογαριαμό του ακατανόμαστου δεν λέει πουθενά ότι σε περίπτωση που βάλετε adsl2+ σε άλλο πάροχο ξέρεται θα μας πληρώνεται μεν αλλά την γραμμή σας δεν μπορούμε να την κάνουμε κατι αν έχει πρόβλημα. Τόσα χρόνια κορόιδα μας είχαν αλλά δυστυχώς δεν τράβηξε κανείς το θέμα στα άκρα δικαστικά να απαιτήσει να ξηλώσουν τη γραμμή του και να βάλουν άλλη. Προσωπικά δεν δέχομαι να ακούω τώρα με είκοσι ευρώ έχεις γρήγορο ίντερνετ ενώ πριν από δυο χρόνια ήταν πανάκριβό. Κύριοι πληρώνω άρα απαιτώ να έχω αυτό που αγόρασα και όταν σας χρειαστώ θα έρθετε να το διορθώσεται. Δυστυχώς είμαστε η χώρα που διαμαρτυρόμαστε μόνο όταν το κακό έρθει στο σπίτι μας. Μέχρι τότε μας ενδιαφέρει μόνο η πάρτη μας.

Επαναλαμβάνω: δεν έχω πειστεί ότι οι εναλλακτικοί κάνουν σωστά τη δουλειά τους (όσον αφορά την διαδικασία επίλυσης μιας βλάβης ή/και τη δήλωση αυτής στον ΟΤΕ), ώστε να μπορώ να επιρρίψω την ευθύνη για τη μη επίλυση ενός προβλήματος στον "κακό" ΟΤΕ και όχι στον ανίκανο παροχο.
Δεν έχω πειστεί για το ότι για τις καθυστερήσεις ενεργοποιήσεων, ευθύνεται ο ΟΤΕ (ή το "προβληματικό" Α/Κ στο οποίο υποτίθεται ότι ανήκω), όταν σε άλλο πάροχο ενεργοποιούμαι σε 8 ημέρες. Ναι καταλαβαίνω την "πρεμούρα" σας να φύγετε από τον "λήσταρχο" (όπως κι εγώ άλλωστε το ίδιο ήθελα), αλλά τα όλο και περισσότερα στοιχεία που βγαίνουν κάθε μέρα, μάλλον συγκλίνουν στο ότι τα πράγματα δεν είναι τελικά όπως ακριβώς θέλουν να τα παρουσιάζουν τόσο καιρό ορισμένοι.

nikoslykos
12-04-08, 00:31
εμενα παλι γιατι δεν με χρεωσαν ουτε τα 55??..

Minas1000
12-04-08, 00:43
Θα κατεβαζες πολυ,και ηθελαν να ησυχασουν:p

lsavvaid
12-04-08, 03:09
Επαναλαμβάνω: δεν έχω πειστεί ότι οι εναλλακτικοί κάνουν σωστά τη δουλειά τους (όσον αφορά την διαδικασία επίλυσης μιας βλάβης ή/και τη δήλωση αυτής στον ΟΤΕ), ώστε να μπορώ να επιρρίψω την ευθύνη για τη μη επίλυση ενός προβλήματος στον "κακό" ΟΤΕ και όχι στον ανίκανο παροχο.
Δεν έχω πειστεί για το ότι για τις καθυστερήσεις ενεργοποιήσεων, ευθύνεται ο ΟΤΕ (ή το "προβληματικό" Α/Κ στο οποίο υποτίθεται ότι ανήκω), όταν σε άλλο πάροχο ενεργοποιούμαι σε 8 ημέρες. Ναι καταλαβαίνω την "πρεμούρα" σας να φύγετε από τον "λήσταρχο" (όπως κι εγώ άλλωστε το ίδιο ήθελα), αλλά τα όλο και περισσότερα στοιχεία που βγαίνουν κάθε μέρα, μάλλον συγκλίνουν στο ότι τα πράγματα δεν είναι τελικά όπως ακριβώς θέλουν να τα παρουσιάζουν τόσο καιρό ορισμένοι.


Συμφωνώ ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιος φταίει 100% αλλά το γεγονός ότι το δίκτυο χαλκού έχει τα μαύρα χάλια του είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο και πιστευώ να συμφωνείς. Τους υπόλοιπους εναλλακτικούς δεν τους έδωσα άφεση αμαρτιών απλώς εστιάζω στο που οφείλονται τα περισσσότερα προβλήματα .

theopan
12-04-08, 09:51
Συμφωνώ ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιος φταίει 100% αλλά το γεγονός ότι το δίκτυο χαλκού έχει τα μαύρα χάλια του είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο και πιστευώ να συμφωνείς. .

Όχι δε συμφωνώ. Τουλάχιστον στον ισοπεδωτικό βαθμό που χρησιμοποιούν τη δικαιολογία οι πάροχοι. Αυτό ακριβώς έγραψα και στα προηγούμενα ποστ άλλωστε.
Αν έχουμε κακές εσωτερικές εγκαταστάσεις και διαλυμένους κατανεμητές στα σπίτια μας, δεν ευθύνεται ο ΟΤΕ για αυτό. Τα προβλήματα αρκετές φορές αποδεικνύεται ότι εκεί οφείλονται.
Αν ολόκληρες περιοχές έχουν τηλέφωνο από Α/Κ που βρίσκονται 3-4-5 χλμ. μακριά (όπως για παράδειγμα η Αλσούπολη η οποία αν και βρίσκεται στα όρια με το Χαλάνδρι, ανήκει στο Α/Κ της Ν. Ιωνίας 4+χλμ μακριά) επίσης δεν ευθύνεται ο ΟΤΕ γιατί την εποχή που καθορίστηκε, αυτό οι ανάγκες ήταν μόνο για τηλεφωνία και για αυτήν η λύση δουλεύει όπως πρέπει.
Όλα τα προηγούμενα φυσικά, εφόσον δεν υπάρχει αμέλεια από τον πάροχο (πράγμα το οποίο επίσης αποδεικνύεται πολλές φορές όταν προβλήματα λύνονται "ως δια μαγείας" και αφού ταλαιπωρηθεί ο πελάτης για πολύ καιρό, χωρίς καμία κίνηση του ΟΤΕ ή απλά όταν ο πελάτης βάλει connX).

dikal
12-04-08, 10:13
Αν ολόκληρες περιοχές έχουν τηλέφωνο από Α/Κ που βρίσκονται 3-4-5 χλμ. μακριά (όπως για παράδειγμα η Αλσούπολη η οποία αν και βρίσκεται στα όρια με το Χαλάνδρι, ανήκει στο Α/Κ της Ν. Ιωνίας 4+χλμ μακριά) επίσης δεν ευθύνεται ο ΟΤΕ γιατί την εποχή που καθορίστηκε, αυτό οι ανάγκες ήταν μόνο για τηλεφωνία και για αυτήν η λύση δουλεύει όπως πρέπει.


Καλά, δηλαδή γι αυτό ποιός ευθύνεται; Εσύ που μένεις στην Αλσούπολη; Ή ο εναλλακτικός που δεν έχτισε στον ΟΤΕ καινούριο Α/Κ για να καλύψει καλύτερα την περιοχή;

Και τα καλώδια που βρίσκονται στους δρόμους και στα ΚΑΦΑΟ ποιός είναι αρμόδιος να τα συντηρήσει και εισπράττει τέλη γι αυτόν το σκοπό; Προτείνω να συγκροτήσουμε συνεργεία, να πάρουμε άδεια και τα κλειδιά των ΚΑΦΑΟ από τον ΟΤΕ, και να βγούμε μια γύρα να τα ξεσκονίσουμε, να βγάλουμε τις αράχνες και τις αρκούδες από μέσα και να τα μονώσουμε.

aa144
12-04-08, 12:47
εμενα παλι γιατι δεν με χρεωσαν ουτε τα 55??..

Επειδή αν φύγεις λόγω βλάβης ή κακής λειτουργίας δεν χρεώνεσαι. Είχες δηλώσει βλάβη στη Hol ή μόνο εδώ μέσα έκανες τα παράπονα;

aa144
12-04-08, 18:35
Επαναλαμβάνω: δεν έχω πειστεί ότι οι εναλλακτικοί κάνουν σωστά τη δουλειά τους (όσον αφορά την διαδικασία επίλυσης μιας βλάβης ή/και τη δήλωση αυτής στον ΟΤΕ), ώστε να μπορώ να επιρρίψω την ευθύνη για τη μη επίλυση ενός προβλήματος στον "κακό" ΟΤΕ και όχι στον ανίκανο παροχο.

Σχετικά με ΟΤΕ, θα αναφερθώ σε παλιότερη ιστορία που είχα γράψει, το σχετκό κείμενο είναι:



<<Σημερινή επίσκεψη σε πελάτη μου με πρόβλημα, γραμμή επίγεια περί τα 200 μέτρα από το σημείο που βγαίνει από το υπόγειο δίκτυο μετά το ΚΑΦΑΟ, πάει από σπίτι σε σπίτι, περί τα 10 σπίτια, κάθε σπίτι και κουτί, κάθε κουτί και ένωση (στριμένα καλώδια) τα περισσότερα κουτιά ξεχαρβαλωμένα και εκτεθειμένα στη βροχή για χρόνια κτλ.

Τι γραμμή έπρεπε να λειτουργήσει με αυτό το καλώδιο; 1024 Conn-X. Με το ζόρι λειτουργεί, αν σηκώσεις το τηλέφωνο (PSTN) πέφτει αμέσως, θόρυβος απίστευτος στο τηλέφωνο, δεν μπορείς να μιλήσεις, ο θόρυβος προϋπήρχε του DSL, με αυτές τις συνθήκες, πάλι καλά που λειτουργεί και το Conn-X (όσο δεν σηκώνεις το τηλέφωνο).

Στο καλώδιο που πάει στο σπίτι αυτό (και στο επόμενο) δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζεύγος, το καλώδιο είναι 2 ζευγών και χρησιμοποιούνται και τα 2, από τα 2 τελευταία σπίτια στη διαδρομή του καλωδίου. Υποπτεύομαι ότι στη διαδρομή των 200 μέτρων όπου διαδοχικά μοιράζονται τα ζεύγη στα σπίτια και το καλώδιο συνεχίζει μετά το κάθε κουτί με λιγότερα ζεύγη, δεν υπάρχει κανένα ελεύθερο ζεύγος. Αν χρειαστεί, θα βάλουν και φερέσυχνα, αν δεν έχουν ήδη.

Ερώτηση: Να πάρει πακέτο 24ρι επειδή είδε τη διαφήμιση;>>



Η εξέλιξη της υπόθεσης είναι ότι μετά από τρεις επισκέψεις της μιας ώρας έκαστη στον τοπικό ΟΤΕ τελικά αναγκάστηκαν και άλλαξαν ζεύγος και το δρομολόγησαν από άλλο οικοδομικό τετράγωνο, αφού εκεί δεν υπήρχε διαθέσιμο ελεύθερο ζεύγος.

Από την πρώτη δήλωση βλάβης που έγινε την μέρα που πρωτοσυνδέθηκε το τηλέφωνο (σε προβληματικό από την πρώτη στιγμή ζεύγος προφανώς, επειδή δεν υπήρχε άλλο καλύτερο) μέχρι την ολική αποκατάσταση πέρασαν δυο μήνες. Σε κάθε διαδοχική δήλωση βλάβης έκλειναν το θέμα με "αποκατάσταση" παρόλο που το πρόβλημα παρέμενε, αφού το σύστημα επιβάλλει η βλάβη να φτιάχνεται εντός 24ώρου, οπότε αυτοί γράφουν ότι την έφτιαξαν και δε βαριέσαι, άστον να ξαναπάρει τηλέφωνο και βλέπουμε. Η βλάβη δηλωνώταν επί δυο μήνες κάθε μερικές μέρες με μηδενικό αποτέλεσμα, ενώ μετά τις επισκέψεις στα εκεί γραφεία φτιάχτηκε εντός της εβδομάδος.

Και άντε καλά, αυτός ήταν πελάτης του ΟΤΕ, μήπως να αντιπαραβάλλουμε τι θα είχε γίνει αν ήταν πελάτης εναλλακτικού; Παρόλο που ο ΟΤΕ πάλι θα πληρωνόταν με το μήνα για το ζεύγος του. Ο άνθρωπος μάλλον θα έπρεπε να αλλάξει σπίτι για να του δώσουν άλλο ζεύγος (αφού "δεν υπήρχε διαθέσιμο").

Υ.Γ. Στην εκεί γειτονιά, κατάφερα να εντοπίσω μερικά σπίτια πιο πάνω και το γείτονα που είχε το ίδιο προβληματικό ζεύγος αρχικά, και άκουσα και την εκεί ιστορία που έλεγαν στον άνθρωπο για να μην του το αλλάξουν, ότι φταίει το εσωτερικό δίκτυο στο σπίτι του και άλλα τέτοια. Μέχρι που κάποια στιγμή αγανάκτησε και αυτός και έπιασε τον τεχνικό του ΟΤΕ και του είπε "βάλε το τηλέφωνο στον κατανεμητή και κάντο να δουλέψει, εγώ εκεί το θέλω, όχι μέσα στο σπίτι, από τον κατανεμητή θέλω να μιλάω". Και έτσι τελικά κατάφερε να παραδεχτούν ότι έχει βλάβη και να του αλλάξουν ζεύγος...



Δεν έχω πειστεί για το ότι για τις καθυστερήσεις ενεργοποιήσεων, ευθύνεται ο ΟΤΕ .

Προσφέρω δωρεάν ξενάγηση στον ΟΤΕ της περιοχής μου.

nikoslykos
13-04-08, 17:50
Επειδή αν φύγεις λόγω βλάβης ή κακής λειτουργίας δεν χρεώνεσαι. Είχες δηλώσει βλάβη στη Hol ή μόνο εδώ μέσα έκανες τα παράπονα;

ναι ολα μου τα παραπονα εδω μεσα :p
εγω ουσιαστικα εκανα αιτηση στην ΟΝ μονο και το ανελαβαν ολο αυτοι..μου ηρθε ενα εκαθαριστικο απτη HOL 35 - 40 ευρω που δεν προκειται να πληρωσουμε ουτως η αλλως...(αυτα θυμουνται να τα κανουνε..να διορθονουν τα προβληματα τελευταια παντα..)αντε γεια :evil:

aa144
13-04-08, 20:09
Επειδή ο λογαρισμός που ήρθε δεν θα είναι στο όνομά σου, αλλά στο όνομα κάποιου ενηλίκου, που αντίθετα με εσένα, αυτός έχει και ευθύνες, προειδοποίησέ τον ότι σκοπεύεις να μην πληρώσεις το λογαρισμό, πριν λάβει κανένα εξώδικο και πάθει τίποτε.

Σοβαρά τώρα, δεν δήλωσες ποτέ βλάβη στη Hol; Το τελευταίο διάστημα πριν τη διακοπή δεν είχες δηλώσει βλάβη ή κακή λειτουργία;

ultraxmode
14-04-08, 11:49
Εγώ πάντως που έκανα διακοπή στην HOL είχα δηλώσει επανελειμένα βλάβη... Και όταν έκανα την αίτηση διακοπής (με φαξ) τους δήλωσα πως δεν πρόκειται να πληρώσω διακοπή (70 euros) λόγω 23 ημερών μη επιλυμένης βλάβης και συμφώνησαν.. (θα δείξει και στην πράξη βέβαια αυτό όταν μου στείλουν λογαριασμό... όμως είμαι σίγουρος πως δεν θα πληρώσω κάτι αφού στην αίτηση τους λέω 1. πως έχω ακόμα 44euros πιστωτικό και 2. 23 ημέρες χωρίς παροχή υπηρεσιών πάει να πεί ταυτόχρονα και ΠΙΣΤΩΣΗ. μου είπαν θα το κοιτάξουν... )

Καλά λέει ο aa144, κοίταξέ το με τον λογαριασμό, γιατι μπορεί όταν έχεις πρόβλημα να μη σε παίρνουν τηλέφωνο.. αλλά για λογαριασμούς σε βρίσκουν με τη μία... )

@ ADSLgr.com All rights reserved.