PDA

Επιστροφή στο Forum : O&O Defrag



ReD-RevolutioN
09-04-08, 14:39
Γεια σας παιδια.Θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με το προγραμμα ανσυγκροτησης που αναφερω στον τιτλο του θεματος,μιας και το εγκατεστησα μολις χθες υστερα απο προτροπη ενος φιλου μου,αλλα ισως αντιμετωπιζω σοβαροτατο προβλημα με το δισκο χωρις να εχω καταλαβει τιποτα τοσο καιρο

Μολις εγκατεστησα το O&O Defrag 10 Professional λοιπον,δεν ηξερα απο που να αρχισω.Βλεπετε ειχα συνηθισει την Ανασυγκροτηση των Windows που εκανα αναλυση τον μοναδικο σκληρο που εχω και εδω και παρα πολυ καιρο μου εβγαζε οτι δεν χρειαζεται ανασυγκροτηση(ναι καλα :P)

Oι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1)Aπ οτι εχω καταλαβει και συγχωρηστε με αν κανω λαθος η μεθοδος complete/access ειναι η καλυτερη?
2)Ο λογος που εχω θορυβηθει ειναι οτι καλω δεξι κλικ στο σκληρο απο το προγραμμα και μετα check for errors.Μετα απο λιγο στα reports μου βγαζει:

Status: Error: File system is damaged.

Εχει καποιο προβλημα ο σκληρος?Τι συμβαινει?Εχο θορυβηθει απιστευτα..

3)Πως θα καταλαβω οτι δεν χρειαζεται ανασυγκροτηση ο σκληρος?Εννοω παταω δεξι κλικ/analyze και το καταλαβαινω απο εκει?Ή επιλεγω τον σκληρο και κοιταω το drive status?

Ευχαριστω πολυ

dvm
09-04-08, 15:04
O σκληρός μια χαρά είναι (μηχανικά). Σου λέει ότι έχει πειραχτεί το filesystem, δηλαδή το File Allocation Table του NTFS.

ReD-RevolutioN
09-04-08, 15:07
Πως εχει πειραχτει αυτο?Με ποιο τροπο?

ReD-RevolutioN
09-04-08, 22:34
Κανα help παιδια για τα ερωτηματα μου?

nnn
10-04-08, 22:19
Κάνε ένα checkdisk και άσε το O&O να γκρινιάζει.

ReD-RevolutioN
10-04-08, 22:41
Εννοεις checkdisk μεσω των windows ετσι?(δεξι κλικ στον σκληρο δισκο/ιδιοτητες/εργαλεια)

Εχω κανει(με τσεκαρισμενη την επιλογη αυτοματη διορθωση των σφαλματωντου συστηματος αρχειων + ανιχνευση + ανακτηση κατεστραμενων τομεων δισκων),μου ειπε να κανω επαννεκινηση και δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα απ οτι θυμαμαι.

Εχω να κανω μια ερωτηση για την εξεταση δισκων.Θυμαμαι οτι με τσεκαρισμενη μονο τη 2η επιλογη απο τις παραπανω,μου ελεγε οτι δεν ηταν δυνατον να ολοκληρωθει η εξεταση δισκων(νομιζω πριν την 4η φαση).Θυμαμαι οτι εκλεισα το steam,το msn,to avast και μετα μου την εκανε κανονικα.Ειναι λογικο αυτο?

Βεβαια τωρα χωρις να κλεισω κανενα προβλημα,μπηκε στη φαση 4 χωρις προβλημα.

nnn
10-04-08, 22:53
Αν σου βγει καθαρό μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα.

ReD-RevolutioN
10-04-08, 23:00
Ναι αλλα γιατι το βγαζει αυτο στο Ο&O?

Και επισης πρεπει κατα την εξεταση δισκων να κλεινω καποια απο τα προγραμματα του background?

nnn
10-04-08, 23:03
Και επισης πρεπει κατα την εξεταση δισκων να κλεινω καποια απο τα προγραμματα του background?

Καλό είναι ναι για να τελειώνει πιο γρήγορα.
Όσον αφορά το ΟΟ δεν το έχω δουλέψει για να σου πω περισσότερα, είμαι οπαδός του Diskeeper.

ReD-RevolutioN
10-04-08, 23:05
Εμενα με ανησυχει παντως αυτο το μηνυμα του Ο&Ο λογω της λεξης damaged που περιεχει

nnn
10-04-08, 23:14
Ψάξε το λίγο στο Internet μήπως πάρεις πληροφορίες.

ReD-RevolutioN
12-04-08, 00:23
Δεν νομιζω οτι βοηθηθηκα ιδιαιτερα μιας και μπερδευτηκα αρκετα..Εχει κανεις αυτο το προγραμμα ετσι ωστε να με διαφωτισει λιγο?

pzogr
12-04-08, 11:01
Αν δεν βγάλεις άκρη από τα help files του προγράμματος ή το internet, δεν δοκιμάζεις κάποιο αξιόπιστο utility που να σκανάρει το σύστημα για λάθη; Να δεις μήπως βγει τίποτα...
Παρεπιπτόντως ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα όταν τρέξεις πρόγραμμα defrag σε partition με εγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα από άλλο λειτουργικό πχ αν έχω τα XP στον E: και τρέξω defrag από δεύτερη εγκατάσταση, που είναι πχ στον C: . Το είχα κάνει μια-δυο φορές παλαιότερα χωρίς πρόβλημα και με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα (πλήρες defragmentation), αλλά με προβληματίζει η σκέψη ότι ίσως δεν πρέπει να μετακινηθούν κάποια αρχεία...

tsioy
12-04-08, 11:21
Παίζει να είναι μούφα αυτό που σου βγάζει το Ο&Ο... Το είχα κι εγώ και μου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα. Έκανα format και μετά απο 1-2 μέρες πάλι το ίδιο. Για μένα, μην του δίνεις σημασία.

ReD-RevolutioN
12-04-08, 11:59
Αν δεν βγάλεις άκρη από τα help files του προγράμματος ή το internet, δεν δοκιμάζεις κάποιο αξιόπιστο utility που να σκανάρει το σύστημα για λάθη; Να δεις μήπως βγει τίποτα...

Οπως?


Παίζει να είναι μούφα αυτό που σου βγάζει το Ο&Ο... Το είχα κι εγώ και μου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα. Έκανα format και μετά απο 1-2 μέρες πάλι το ίδιο. Για μένα, μην του δίνεις σημασία.

Nαι αλλα αμα εχει προβλημα ο σκληρος δεν εχει σημασια οσα format και να του κανεις.Αλλα απορω,παρολο που εχω 1 χρονο + τον υπολογιστη,πως ειναι δυνατον να υπαρχουν πιθανοτητες να εχει χαλασει..

harris
12-04-08, 12:10
Πλάκα έχει... κι εγώ το έχω το Ο&Ο, και μου βγάζει πρόβλημα σε όλους τους σκληρούς μου :crazy: :lol: :p

Μάλλον τελικά είναι αναξιόπιστο :hmm:

Θάνος
12-04-08, 12:11
Οπως?



Nαι αλλα αμα εχει προβλημα ο σκληρος δεν εχει σημασια οσα format και να του κανεις.Αλλα απορω,παρολο που εχω 1 χρονο + τον υπολογιστη,πως ειναι δυνατον να υπαρχουν πιθανοτητες να εχει χαλασει..
Κι όμως! Αν ψάξεις στο φόρουμ έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές σε όλες τις μάρκες!;)

ReD-RevolutioN
12-04-08, 12:13
Οποτε το πεταω..Να δοκιμασω καποιο αλλο προγραμμα πχ το Diskkeeper?

harris
12-04-08, 12:15
Οποτε το πεταω..Να δοκιμασω καποιο αλλο προγραμμα πχ το Diskkeeper?

Κατέβασε την trial έκδοση του diskeeper (http://www.diskeeper.com/downloads/downloads-r.asp) και δες ;)

Εγώ αυτό θα κάνω πάντως :oneup:

pzogr
12-04-08, 12:16
Δεν μπορώ να σου προτείνω windows utility επειδή έχω να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο τουλάχιστον 2-3 χρόνια (άρα δεν ξέρω τι κυκλοφορεί). Είναι εύκολο όμως να βρεις τι "κυκλοφορεί" στο internet (google). Για defrag θα σου πρότεινα το ultimate defrag (disktrix).

sonic
12-04-08, 12:29
gkdefrag gui ftw, αν και το diskeeper είναι πολύ καλό επίσης.

harris
12-04-08, 12:30
sonic μήπως εννοείς το jkdefrag;

sonic
12-04-08, 12:32
lol ναι...:oops:

ReD-RevolutioN
12-04-08, 12:41
Τελικα αρχιζω και πιστευω οτι ειναι προβλημα δισκου.Εκανα απλο chkdsk μεσω dos και στο 2ο σταδιο εκανε διαγραφη κατι καταχωρησεις και λεει οτι δεν ειναι δυνατο μετα να συνεχισει.Στο chkdsk /f (εκανε επαννεκινηση) μετα το usn journal(πως διαολο λεγεται) εμφανισε κατι αποτελεσματα αλλα ακαριαια εκανε επαννεκινηση και δεν ειδα τιποτα.Αν κανω chkdsk /r (παλι κανει επαννεκινηση) μου λεει οτι the volume is clean,αλλα δεν το πιστευω μετα και απ οτι βγαζει το Ο&Ο..Μαλλον θα το παω στο Πλαισιο να το δουν,αφου ειναι αγορασμενο απο εκει(ΒΤΟ)

ReD-RevolutioN
12-04-08, 22:02
Τελικα το παρελαβα σημερα το μηχανημα απο το Πλαισιο(πληρωσα 10 ευρω εργασια αλλα χαλαλι του) και μου ειπαν οτι το μηχανημα δεν εχει απολυτως τιποτα.Το ελεγξαν κιολας διεξοδικα(με ενα προγραμμα euro κατι-δεν θυμαμαι ακριβως οποιος το ξερει ας μου το πει-που ελεγχει τα παντα-μητρικη,cpu,vga κλπ)και ειπαν οτι ειναι βλακεια του Ο&Ο..

yaret
15-04-08, 12:24
πρώτη φορά βλέπω τέτοιο μήνυμα, βρες κανά προγραμματάκι για να κάνεις checkdisk και ψάξτο

Πύρρος
17-04-08, 12:10
gkdefrag gui ftw, αν και το diskeeper είναι πολύ καλό επίσης.


sonic μήπως εννοείς το jkdefrag;

Να'στε καλά και οι δύο, έψαχνα defrager σήμερα (καλό το diskkeeper, αλλά είχα μείνει με την έκδοση του 2003).

@ ADSLgr.com All rights reserved.