PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχείς αποσυνδέσεις σε 24Mbit



billaros_
09-04-08, 18:14
Καλησπέρα σας,
από την δευτέρα 07/04/2008 και ενώ όλα πήγαιναν καλά ( συγχρόνιζα στα 12200/940 χωρίς αποσύνδεση για περισσότερο από 10 ώρες για περισσότερο από δυο βδομάδες), έχω συνέχεια αποσυνδέσεις κάθε 2-3 λεπτά.
Δεν έχω πειράξει τίποτα από καλωδιώσεις και όλα είναι σωστά (αφού όλα παίζαν μέχρι τη δευτέρα) από την μεριά μου. Δουλεύω με ένα speedtouch ST536i ISDN (τελευταίο Firmware, χωρίς αυτό δεν μπορούσε να συγχρονίσει) το οποίο δουλεύει με ένα WAG54GS σε Bridge Mode. Τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου είναι Att up:25/down:36 SNR up:12,5/down:10 και δεν το έχω δει ποτέ να κατεβαίνει κάτω από 9.
Πήρα στο 121 και μου είπαν ότι μάλλον πρέπει να αλλάξω profile σε 8Mbit (δεν το καταλαβαίνω αυτό αφού μέχρι και πριν τη δευτέρα όλα πήγαιναν μια χαρά).
Τι λέτε να κάνω ;( επαναλαμβάνω ότι όλα τα καλώδια είναι συνδεδεμένα όπως πρέπει, splitter κ.α.)

(Ξερετε κανένα modem router που να έχει πολύ καλές και σταθερές ταχύτητες συγχρονισμού)

pnikolo
09-04-08, 20:02
Καλησπέρα σας,
από την δευτέρα 07/04/2008 και ενώ όλα πήγαιναν καλά ( συγχρόνιζα στα 12200/940 χωρίς αποσύνδεση για περισσότερο από 10 ώρες για περισσότερο από δυο βδομάδες), έχω συνέχεια αποσυνδέσεις κάθε 2-3 λεπτά.
Δεν έχω πειράξει τίποτα από καλωδιώσεις και όλα είναι σωστά (αφού όλα παίζαν μέχρι τη δευτέρα) από την μεριά μου. Δουλεύω με ένα speedtouch ST536i ISDN (τελευταίο Firmware, χωρίς αυτό δεν μπορούσε να συγχρονίσει) το οποίο δουλεύει με ένα WAG54GS σε Bridge Mode. Τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου είναι Att up:25/down:36 SNR up:12,5/down:10 και δεν το έχω δει ποτέ να κατεβαίνει κάτω από 9.
Πήρα στο 121 και μου είπαν ότι μάλλον πρέπει να αλλάξω profile σε 8Mbit (δεν το καταλαβαίνω αυτό αφού μέχρι και πριν τη δευτέρα όλα πήγαιναν μια χαρά).
Τι λέτε να κάνω ;( επαναλαμβάνω ότι όλα τα καλώδια είναι συνδεδεμένα όπως πρέπει, splitter κ.α.)

(Ξερετε κανένα modem router που να έχει πολύ καλές και σταθερές ταχύτητες συγχρονισμού)

Αν σε ικανοποιουν τα 12 να ερθουν να τσεκαρουν την συνδεση. Και με snr 9 εισαι οκ. Και να αφησουν την καραμελα της ευκολης λυσης, την υποβαθμιση. Δε τους ζητας 24, τα 12 θες ;)

billaros_
09-04-08, 21:06
Αν σε ικανοποιουν τα 12 να ερθουν να τσεκαρουν την συνδεση. Και με snr 9 εισαι οκ. Και να αφησουν την καραμελα της ευκολης λυσης, την υποβαθμιση. Δε τους ζητας 24, τα 12 θες ;)
Το ξέρω, αυτό τους είπα! Θέλω να πληρώνω για 24 και να έχω 12, αλλά τίποτα. Μόνο να πάω στα 8 μου λένε αν δεν θέλω αποσυνδέσεις.
Δοκιμαζω και κάτι ακόμα (κατεβάζω την σύνδεση σε ADSL απλό) και αν και πάλι έχω αποσυνδέσεις μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση ;(τώρα συγχρονίζω στα 935 / 8.377)

LOUKAS32
09-04-08, 22:35
παιδια, εδω και 5 μηνες ειμαι τζετ σταθερα 12, εχω πεσει για καποιον αγνωστο λογο στα 10 τι παιζει? με συνεχεις αποσυνδεσεις??????????????

reset modem x 2, restart modem x 10

tsek phones lines, με φιλτρο + χωρις φιλτρο:((((((((((((((((

χαλια!

billaros_
10-04-08, 00:26
παιδια, εδω και 5 μηνες ειμαι τζετ σταθερα 12, εχω πεσει για καποιον αγνωστο λογο στα 10 τι παιζει? με συνεχεις αποσυνδεσεις??????????????

reset modem x 2, restart modem x 10

tsek phones lines, με φιλτρο + χωρις φιλτρο:((((((((((((((((

χαλια!
Μια από τα ίδια και εσυ. Τώρα μετά από τις 11:00 το βράδυ όλα πάνε καλά (περίπου 12 Mbit).

billaros_
10-04-08, 00:44
παρατηρισα κάτι στις δυο εικόνες παρακάτω.
1. Το SNR δεν αλλάζει
2. Όταν ρυθμίσω το μοντεμ σε adsl το dmt μου δείχνει τα χαρακτηριστικά του DSLAM
3. Όταν ρυθμίσω το μοντεμ σε adsl2+ τότε δεν δείχνει τίποτα.

Έχει κανείς καμία ιδέα ?

pnikolo
10-04-08, 00:55
παρατηρισα κάτι στις δυο εικόνες παρακάτω.
1. Το SNR δεν αλλάζει
2. Όταν ρυθμίσω το μοντεμ σε adsl το dmt μου δείχνει τα χαρακτηριστικά του DSLAM
3. Όταν ρυθμίσω το μοντεμ σε adsl2+ τότε δεν δείχνει τίποτα.

Έχει κανείς καμία ιδέα ?

Παρεμβολιτσες βλεπω!
Παραξενη ολη η συμπεριφορα. SNR στο adsl (ν1) επρεπε ναναι μεγαλο :hmm:
Μπορεις να δοκιμασεις adsl2 (οχι + ομως) να δουμε? :hmm:
Εισαι isdn ε? Δεν εχω και μεγαλη εμπειρια μαυτο :mad:

billaros_
10-04-08, 01:02
Ναι isdn είμαι. Σε adsl2 δεν συγχρονίζει με τίποτα.

pnikolo
10-04-08, 01:06
Ναι isdn είμαι. Σε adsl2 δεν συγχρονίζει με τίποτα.

Τι να πω, πολυ παραξενη συμπεριφορα! :hmm: :hmm: dmt τη v.7.35 εχεις?

billaros_
10-04-08, 01:10
Μόλις έκλεισα 2 ώρες χωρίς αποσύνδεση .... και αποσυνδέθηκε

billaros_
10-04-08, 01:10
Ναι την 7.35. Υπάρχει κάτι καλύτερο?

pnikolo
10-04-08, 01:18
Ναι την 7.35. Υπάρχει κάτι καλύτερο?

Εχεις 2 gaps, τα προσεξες? Επειδη δεν ειναι καθαρο το snapshot πες μου τι συχνοτητες λεει.
Απο καπου εχεις παρεμβολες και σε ριχνουν. Κανενας ραδιοερασιτεχνης κοντα σου?
Τοχω και εγω αυτο αλλα σε ολη τη μπαντα οταν κατι ανοιγει. Περιμενω την εεττ με ραδιογωνιομετρα ναρθει για εντοπισμο :whistle:

billaros_
10-04-08, 01:22
Εχεις 2 gaps, τα προσεξες? Επειδη δεν ειναι καθαρο το snapshot πες μου τι συχνοτητες λεει.
Απο καπου εχεις παρεμβολες και σε ριχνουν. Κανενας ραδιοερασιτεχνης κοντα σου?
Τοχω και εγω αυτο αλλα σε ολη τη μπαντα οταν κατι ανοιγει. Περιμενω την εεττ με ραδιογωνιομετρα ναρθει για εντοπισμο :whistle:
Gap1 1678kHz-1708kHz (Tone389-Tone395)
Gap2 1729kHz-1734kHz (Tone401)
Gap3 1910kHz-1915kHz (Tone443)
Gap4 1936kHz-1941kHz (Tone449)
Gap5 1958kHz-1966kHz (Tone454-Tone455)

Ωχχχ λες να είναι ο ασύρματος συναγερμός?

LOUKAS32
10-04-08, 01:24
ναι οντως αποσυνδεσεις...ολα οκαυ...καμια.....ΟΤΕ και ποτε ΟΤΕ!

pnikolo
10-04-08, 01:28
Gap1 1678kHz-1708kHz (Tone389-Tone395)
Gap2 1729kHz-1734kHz (Tone401)
Gap3 1910kHz-1915kHz (Tone443)
Gap4 1936kHz-1941kHz (Tone449)
Gap5 1958kHz-1966kHz (Tone454-Tone455)

Ωχχχ λες να είναι ο ασύρματος συναγερμός?


Λειτουργει σε τοσο χαμηλες συχνοτητες?
Κοιτα εμενα οταν εχω το προβλημα.

Dr.Sat
10-04-08, 01:31
Μια από τα ίδια και εσυ. Τώρα μετά από τις 11:00 το βράδυ όλα πάνε καλά (περίπου 12 Mbit).

Παιδιά κάθε ένας χρήστης που ενεργοποιεί μία νέα σύνδεση (ιδιαίτερα όταν είναι μεγάλης ταχύτητας) είναι ουσιαστικά θόρυβος για τους ήδη υπάρχοντες ...
Ta 24 Mbps σύμφωνα με την θεωρία πρέπει να δίνονται σε απόσταση 800 μέτρων από το DSLAM. Εκεί είναι το πρόβλημα . Μπορεί το modem σύμφωνα με το SNR να κλειδώνει στα 14-15 Mbps αν είναι κάποιος 1,5-2 χιλιομ. από το DSLAM αλλά τυχαίες δυνατές παρεμβολές να προκαλούν αποσυνδέσεις. Στην θεωρία τα 6db SNR είναι αρκετά ...στην πράξη όμως και τα 9 db δεν προσφέρουν σταθερότητα . Το πιο σωστό είναι τα 11db τουλάχιστον.

Με εκτίμηση

billaros_
10-04-08, 01:38
χμμ εσύ έχεις από 1170- 1700 και βάλε. Εγώ παίζω σε 1600-1900. Μπορεί να είναι τα ασύρματα Radar; Το βλέπω πολύ χλωμό γιατί το κέντρο είναι μακριά απο την κεντρική τηλεφωνική μπρίζα.

pnikolo
10-04-08, 01:42
Παιδιά κάθε ένας χρήστης που ενεργοποιεί μία νέα σύνδεση (ιδιαίτερα όταν είναι μεγάλης ταχύτητας) είναι ουσιαστικά θόρυβος για τους ήδη υπάρχοντες ...
Ta 24 Mbps σύμφωνα με την θεωρία πρέπει να δίνονται σε απόσταση 800 μέτρων από το DSLAM. Εκεί είναι το πρόβλημα . Μπορεί το modem σύμφωνα με το SNR να κλειδώνει στα 14-15 Mbps αν είναι κάποιος 1,5-2 χιλιομ. από το DSLAM αλλά τυχαίες δυνατές παρεμβολές να προκαλούν αποσυνδέσεις. Στην θεωρία τα 6db SNR είναι αρκετά ...στην πράξη όμως και τα 9 db δεν προσφέρουν σταθερότητα . Το πιο σωστό είναι τα 11db τουλάχιστον.

Με εκτίμηση

Εγω εχω δικτυο 555μ+20μ χωνευτη εσωτερικο = 580μ πες. Κλειδωνω 24574 αλλα βλεπεις οταν εχω παρεμβολες RF που την βλεπω και την ακουω στο δεκτη οταν εκπεμπει, η οποια περνα μεσω του τφ δικτυου και στο καφαο. Δες τη νορμαλ συνδεση χωρις παρεμβολη!

billaros_
10-04-08, 01:42
Παιδιά κάθε ένας χρήστης που ενεργοποιεί μία νέα σύνδεση (ιδιαίτερα όταν είναι μεγάλης ταχύτητας) είναι ουσιαστικά θόρυβος για τους ήδη υπάρχοντες ...
Ta 24 Mbps σύμφωνα με την θεωρία πρέπει να δίνονται σε απόσταση 800 μέτρων από το DSLAM. Εκεί είναι το πρόβλημα . Μπορεί το modem σύμφωνα με το SNR να κλειδώνει στα 14-15 Mbps αν είναι κάποιος 1,5-2 χιλιομ. από το DSLAM αλλά τυχαίες δυνατές παρεμβολές να προκαλούν αποσυνδέσεις. Στην θεωρία τα 6db SNR είναι αρκετά ...στην πράξη όμως και τα 9 db δεν προσφέρουν σταθερότητα . Το πιο σωστό είναι τα 11db τουλάχιστον.

Με εκτίμηση
Πολύ σωστά τα λες αλλά από την στιγμή που ρίχνω την σύνδεση στα 8Μbit και παραμένει το SNR 9 τι πρέπει να κάνω αν όπως λες το 11 είναι το όριο.

pnikolo
10-04-08, 01:46
χμμ εσύ έχεις από 1170- 1700 και βάλε. Εγώ παίζω σε 1600-1900. Μπορεί να είναι τα ασύρματα Radar; Το βλέπω πολύ χλωμό γιατί το κέντρο είναι μακριά απο την κεντρική τηλεφωνική μπρίζα.

Μαθε σε τι συχνοτητα δουλευουν! Εγω εχω παρασιτο (οταν εκπεμπει) απο 150KHz - 30MHz με αυξησεις και βυθισεις συνεχως!:down:
Το default snr του οτε στην 24αρα ειναι 9, της hol 11, και της forthnet 6.
Οριο θεωρηται το 6. Βεβαια οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο ;)

billaros_
10-04-08, 01:46
Και κάτι ακόμα... έχω δυο γραμμές σε άλλο κέντρο (DSLAM Μαρουσι) με Αττ 37 και SNR 6 οι οποίες είναι πάνω χωρίς αποσύνδεση γύρω στις 6 μέρες. Αρα αυτό περι σταθερότητας και μη των 6 και 11 δεν πολυ παίζει.
Κάτι άλλο πρεπει να φταίει

pnikolo
10-04-08, 01:51
Και κάτι ακόμα... έχω δυο γραμμές σε άλλο κέντρο (DSLAM Μαρουσι) με Αττ 37 και SNR 6 οι οποίες είναι πάνω χωρίς αποσύνδεση γύρω στις 6 μέρες. Αρα αυτό περι σταθερότητας και μη των 6 και 11 δεν πολυ παίζει.
Κάτι άλλο πρεπει να φταίει

Διαβασε πιο πριν! Δε πεφτεις απο snr αλλα μαλλον απο παρεμβολη. Κλεισε τα ρανταρ να δεις αν ειναι απο κει ;)
Σε τι ταχυτητα 24?

billaros_
10-04-08, 01:57
Διαβασε πιο πριν! Δε πεφτεις απο snr αλλα μαλλον απο παρεμβολη. Κλεισε τα ρανταρ να δεις αν ειναι απο κει ;)
Sorry δεν ήταν για σενα. Τα ρανταρ είναι δύσκολο να κλείσουν όπως και οι επαφες επίσης. Θα πρέπει να έρθει τεχνικός και κλαφτα μετά. το μόνο που μπορώ να κάνω για να το σιγουρέψω είναι να πάρω μια επαφή και να την πλησιάσω στα τηλ καλώδια και να δω τα αποτελέσματα.

Η ταχύτητα για τις προηγούμενες συνδέσεις που ανέφερα είναι για 12-13Mbit Forthnet PSTN FLLU

pnikolo
10-04-08, 02:03
Sorry δεν ήταν για σενα. Τα ρανταρ είναι δύσκολο να κλείσουν όπως και οι επαφες επίσης. Θα πρέπει να έρθει τεχνικός και κλαφτα μετά. το μόνο που μπορώ να κάνω για να το σιγουρέψω είναι να πάρω μια επαφή και να την πλησιάσω στα τηλ καλώδια και να δω τα αποτελέσματα.

Η ταχύτητα για τις προηγούμενες συνδέσεις που ανέφερα είναι για 12-13Mbit Forthnet PSTN FLLU

Παλια εβαζα και συναγερμους. Τα radar ειναι ασυρματα? Υπερηχων η υπερυθρης? Απομωνονονται αν απο τον πινακα ελεγχου βγει η ταση τους 12ν συνηθως το κοκκινο καλωδιο ;)

billaros_
10-04-08, 02:10
Παλια εβαζα και συναγερμους. Τα radar ειναι ασυρματα? Υπερηχων η υπερυθρης? Απομωνονονται αν απο τον πινακα ελεγχου βγει η ταση τους 12ν συνηθως το κοκκινο καλωδιο ;)
Είναι Θερμικά RF με προστασία παραβίασης όπως και ο πίνακας. Χλωμό να τα πειράξω. Θα δανειστώ ένα ραδιογωνόμετρο από φίλο μάλλον μήπως και βρω άκρη.

pnikolo
10-04-08, 02:19
Είναι Θερμικά RF με προστασία παραβίασης όπως και ο πίνακας. Χλωμό να τα πειράξω. Θα δανειστώ ένα ραδιογωνόμετρο από φίλο μάλλον μήπως και βρω άκρη.

Ραδιογωνιομετρο λιγο δυσκολο ισως κατι αλλο, κανενα δεκτη γενικης καλυψης κατι σαν τον δικο μου κλπ
Τα ρ/μετρα ειναι σε βαν με κατευθυνομενες κεραιες και δεκτες συνδεμενους σε scope κλπ :)
Ψαξτο γιατι μονο εσυ θα βρεις ακρη οπως εγω. Εγω ειπα αφου εφαγα 3 μηνες ερευνας ειπα στον οτε τι τρεχει, και ενημερωσα την εεττ αλλα, κι απο κει εστειλαν την αναφορα σε λαθος τμημα και προσπαθω να τους διορθωσω τα αδιορθωτα μπας και κανω δουλεια :cool:

pipisf
10-04-08, 11:36
Το θεμα ειναι ο ΟΤΕ εχει την απαραιτητη υποδομη να σηκωσει τοσες 24αρες?
Οταν συνδεθηκα στα 24ΜΒ πριν τα Χριστουγεννα ολα ηταν τελεια 21ΜΒ ταχυτητα.
Στην πορεια και μετα την νεα χρονια αρχισαν αποσυνδεσεις.
Μεχρι πριν λιγες μερες και με συνεχεις αποσυνδεσεις τα στατιστικα της γραμμης μου ηταν:
S/N Margin 9.5 Attuneation 25 και ταχυτητα απο 18800 εως 20000 περιπου.
Μετα μηγε το S/N Margin στα 11,5 με 13 και ταχυτητα 17000 με 18600 περιπου (καλα μπορω
να πω) Αλλα οι αποσυνδεσεις συνεχιζονται.
Απο προχτες ειμαι στα 9900 με S/N Margin 11.
Δεν ξερω παιδες καποιοι μας κοροιδευουν.
Και για αυτο ρωταω στην αρχη!!
Το θεμα ειναι ο ΟΤΕ εχει την απαραιτητη υποδομη να σηκωσει τοσες 24αρες?

Καλημερα σας

[Insomniac]
10-04-08, 12:02
@billaros_ με 36-37db attenuation, το να κυμαίνεσαι μεταξύ 10500-11500Mbps δεν είναι και χάλια. Καλές τιμές θα τις χαρακτήριζα.

Θα μου πεις βέβαια, μα πιο πριν συγχρόνιζα στα 12+Mbps. Σωστό, αλλά μην ξεχνάς ότι όσο αυξάνονται οι συνδέσεις, αυξάνει ως ένα βαθμό και το crosstalk.

Το διάγραμμά σου είναι σχετικά καλό. Θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο ομαλό, αλλά δε φαίνεται να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Αν δε σ'ενοχλεί η πτώση της ταχύτητας, αλλά οι αποσυγχρονισμοί, απλά άσε το ρούτερ κλειδωμένο πιο χαμηλά και λογικά θα σταματήσουν.

Τέλος, μην ξεχνάς να ελέγχεις και το SNRM του upstream. Μπορεί να οφείλεται κι αυτό για τις αποσυνδέσεις. ISDN βλέπεις. Δεν έκανες καμιά αλλαγή σε κανα netmod τελευταία έτσι; Δοκίμασε αν θέλεις και χωρίς το NT1 στο κύκλωμα και δες αν σταθεροποιείται καθόλου η γραμμή.

billaros_
10-04-08, 12:14
;1952803']@billaros_ με 36-37db attenuation, το να κυμαίνεσαι μεταξύ 10500-11500Mbps δεν είναι και χάλια. Καλές τιμές θα τις χαρακτήριζα.

Θα μου πεις βέβαια, μα πιο πριν συγχρόνιζα στα 12+Mbps. Σωστό, αλλά μην ξεχνάς ότι όσο αυξάνονται οι συνδέσεις, αυξάνει ως ένα βαθμό και το crosstalk.

Το διάγραμμά σου είναι σχετικά καλό. Θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο ομαλό, αλλά δε φαίνεται να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Αν δε σ'ενοχλεί η πτώση της ταχύτητας, αλλά οι αποσυγχρονισμοί, απλά άσε το ρούτερ κλειδωμένο πιο χαμηλά και λογικά θα σταματήσουν.

Τέλος, μην ξεχνάς να ελέγχεις και το SNRM του upstream. Μπορεί να οφείλεται κι αυτό για τις αποσυνδέσεις. ISDN βλέπεις. Δεν έκανες καμιά αλλαγή σε κανα netmod τελευταία έτσι; Δοκίμασε αν θέλεις και χωρίς το NT1 στο κύκλωμα και δες αν σταθεροποιείται καθόλου η γραμμή.
Σωστός! Αυτό δεν το δοκίμασα, δηλαδή χωρίς το Netmod (Ξέχασα να αναφέρω ότι έχει καμένη USB Port από τότε που το πήρα και δεν του έχω κάνει κανένα Update αν και δεν νομίζω το firmware του netmod να σχετίζεται με το κύκλωμα ADSL). Χτες αργά το βράδυ ήμουν συνδεδεμένος στα 12540/915! Το πρωί αποσυνδέθηκε και έπεσε στα 11500/839. Το πρόβλημά μου δεν είναι να συγχρονίζω στα 10000 αλλά ότι αποσυνδέεται συνέχεια...
Σε ADSL mode που του έβαλα χτες έδειχνε να συμπεριφέρεται καλύτερα απλά νομίζω ότι είναι κρίμα να το κατεβάσω τόσο κάτω. Κάτι θα μπορεί να κάνει ο ΟΤΕ εκτός από υποβάθμιση

........Auto merged post: billaros_ added 2 Minutes and 31 Seconds later........

Πάντως αν φταίει το Netmod μπορώ λέτε να αιτηθώ αλλαγή (μπορώ και να τσουρνέψω λιγο για σιγουριά αν μου αρνηθούν)

[Insomniac]
10-04-08, 12:23
Δε χρειάζεται να μπλέκεις με ADSL Mode.

Το πρωί που αποσυνδέθηκε και έπεσε στα 11500 το άφησες εκεί ή έκανες πάλι restart για να κλειδώσει ψηλότερα; Ούτε στα 11500 είναι σταθερό δηλαδή;

Το fw του Netmod δεν παίζει ρόλο. Το ίδιο το netmod παίζει. Σου ρίχνει το SNRM (και κατά συνέπεια το rate, από μια απόσταση και πάνω) του upstream. Το θέμα είναι αν στο ρίχνει τόσο, ώστε να οφείλεται αυτό για τους αποσυγχρονισμούς που έχεις.

billaros_
10-04-08, 12:34
Είχε συνεχόμενες αποσυνδέσεις. Το παράτησα γιατί έπρεπε να φύγω. Θα δοκιμάσω χωρίς το NetMod και θα ενημερώσω!

dimangelid
10-04-08, 13:40
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην Ηγουμενίτσα. Το router μου είναι το Draytek 2700VG και η σύνδεση του τηλεφώνου είναι ISDN. Στην αρχή όλα πήγαιναν καλά (έχω τα 24 δυο-διόμιση εβδομάδες και μάλλον είμαι ο πρώτος στην Ηγουμενίτσα που ενεργοποιήθηκε) αλλά τα παρατράγουδα άρχισαν μερικές μέρες μετά. Έχω αποσυγχρονισμούς όλη την διάρκεια της ημέρας, αλλά κυρίως το βράδυ. Έχω δοκιμάσει να αποσυνδέσω το Santis, να βάλω στην θέση του Santis ένα Netmod που έχω, να συνδέσω απευθείας την γραμμή στο Draytek χωρίς splitter και έχω τα ίδια αποτελέσματα. Το μεγαλύτερο που συγχρονίζει είναι στα 204xx (δεν θυμάμαι ακριβώς, πάντως περίπου 20480) download και upload περίπου 950. Μόλις αποσυγχρονιστεί κάνει 2-3 προσπάθειες να συγχρονιστεί και μετά συγχρονίζεται σε χαμηλότερη ταχύτητα, συνήθως στα 11-12. Μετά από ένα-δύο λεπτά αποσυγχρονίζεται πάλι και συγχρονίζεται στα 8-9. Αν μείνει εκεί, καλώς. Αρκετές φορές αποσυγχρονίζεται ξανά και συγχρονίζει στα 6-7. Αυτή την στιγμή είμαι στο κυλικείο στο ΤΕΙ και έχω μπει στο μενού του router. Είναι συγχρονισμένο στα 15280 download και 780 upload. Πριν από αυτό ήταν συγχρονισμένο στα 6mbps download και στα 700-800 kbps upload. Έπεσε ο συγχρονισμός και μέχρι τώρα είναι συγχρονισμένο στις ταχύτητες που είπα παραπάνω. Έχω δηλώσει βλάβη στο 121 2 φορές, μία την περασμένη εβδομάδα (Τετάρτη ή Πέμπτη) και μια σήμερα το πρωί. Μέχρι τώρα δεν έχω δει αποτελέσματα. Με πήραν μόνο μια φορά τηλέφωνο την Παρασκευή όταν ήμουν στην Αθήνα (από την Πάτρα με πήραν) και με ρώτησαν απλά τι πρόβλημα υπάρχει. Έχω ψάξει όλες τις πιθανές λύσεις και δεν μπρορώ να καταλήξω κάπου. Επόμενη κίνηση είναι να δοκιμάσω το Zyxel (νομίζω είναι το 660) το οποίο είναι adsl2+ και το US Robotics 9105 το οποίο υποστηρίζει μόνο το απλό adsl. Δοκίμασα να ρυθμίσω το draytek μόνο για απλό adsl, adsl2, adsl2+ και σε όλες τις περιπτώσεις έχω τα ίδια προβλήματα.

oidarvt
10-04-08, 13:50
Το ξέρω, αυτό τους είπα! Θέλω να πληρώνω για 24 και να έχω 12, αλλά τίποτα. Μόνο να πάω στα 8 μου λένε αν δεν θέλω αποσυνδέσεις.
Δοκιμαζω και κάτι ακόμα (κατεβάζω την σύνδεση σε ADSL απλό) και αν και πάλι έχω αποσυνδέσεις μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση ;(τώρα συγχρονίζω στα 935 / 8.377)
Να πας στα 8 για να μην εχεις αποσυνδεσεις.

LOUKAS32
10-04-08, 15:21
ΚΑΤΣΕ οπως εισαι, εχεις καλο UPLOAD!!!! εγω γιαυτο καθομαι!

billaros_
10-04-08, 18:04
Να πας στα 8 για να μην εχεις αποσυνδεσεις.
Η λύση δεν πρέπει να είναι του τύπου "Πονάει χέρι, κόβουμε το χέρι". Το πρόβλημα πρέπει να διορθωθεί και όχι να γυρίζουμε την πλάτη στο πρόβλημα....Τουλάχιστον έτσι αντιμετωπίζω εγώ τα προβλήματα στην εργασία μου αλλιώς τον ... ογλού!

billaros_
10-04-08, 23:26
Λοιπόν αποσύνδεσα το Netmod αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Καμία βελτίωση. Γύρισα πίσω το Firmware του ST536i σε έκδοση 6.0.1.5 (αν δεν κάνω λάθος) για να μπορέσω να το παραμετροποιήσω με το DMT αλλά δυστηχώς τα ίδια. Τελικά έκανα υποβάθμιση του WAG54GS από 1.01.03 σε 1.01.01 και το σύνδεσα μόνο του. Μέχρι τώρα καλά χωρίς αποσυνδέσεις,

@ ADSLgr.com All rights reserved.