PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ CONN-X



nobody_j
09-04-08, 20:03
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ!

ΜΕΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝ ΠΡΙΖΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ (ΚΙ ΟΜΩΣ!) ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΚΑΙ CONN-X ΣΤΑ 2 MBPS ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΧΤΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ. ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ utp 40 m. ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ, ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΙΖΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ, ΑΠΟ ΚΕΙ ΣΕ SPLITTER, ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ROUTER ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ, ΕΝΩ ΤΟ ΝΕΤ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??

pnikolo
09-04-08, 20:28
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ!

ΜΕΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝ ΠΡΙΖΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ (ΚΙ ΟΜΩΣ!) ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΚΑΙ CONN-X ΣΤΑ 2 MBPS ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΧΤΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ. ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ utp 40 m. ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ, ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΙΖΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ, ΑΠΟ ΚΕΙ ΣΕ SPLITTER, ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ROUTER ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ, ΕΝΩ ΤΟ ΝΕΤ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??

Μη γραφεις κεφαλαια, ειναι σαν να φωναζεις :)
Κατι μου λεει οτι φταιει το σπλιτερ. Δοκιμασε να το βγαλεις και να βαλεις σκετο το τφ στη πριζα να δεις αν δουλευει! Σιγουρεψου οτι το τφ ειναι οκ. Αν δε δουλεψει υπαρχει προβλημα, αν οχι στο τφ (δοκιμασε και κανενα αλλο) αλλα στον οτε. Οταν μιλησεις στο τφ ακους ελαφρα τη φωνη σου απο το ακουστικο η ειναι τελειως νεκρο? Καλεσε το απο ενα κινητο και πες μας τι κανει! :hmm:

nobody_j
09-04-08, 20:39
Με συγχωρέις για τα κεφαλαία.

Ξέχασα να αναφέρω οτι δόκιμασα να συνδέσω το τηλ. πρίν το splitter χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Τη φωνή μου την ακούω απ το τηλ. αλλά αυτό γίνεται και χωρίς καλώδιο. Όταν καλώ απ το κινητό μου ακούγεται σα να υπάρχει σφάλμα συνδεσης.

Πως γίνεται όμως να έχω ΝΕΤ και να μη λειτουργεί το τηλεφωνο?
Υπαρχει περιπτωση να εχω κανει εγω λάθος στη συνδεσμολογια των καλωδίων από το κουτί του ΟΤΕ? Αμφιβαλλω βέβαια γιατί στο κουτί συνέδεσα απλά 2 καλώδια, τα ίδια που συνέδεσα και στην πρίζα του τηλεφώνου και το ΝΕΤ λειτουργέι κανονικά.

Εχουν σπάσει τα νεύρα μου
Δήλωσα τη βλάβη στον ΟΤΕ και μου είπαν οτι ο τεχνικός θα περάσει αυριο, μεθαυριο...μπορει και τη Δευτερα.

Απιστευτοι.

pnikolo
10-04-08, 00:28
Με συγχωρέις για τα κεφαλαία.

Ξέχασα να αναφέρω οτι δόκιμασα να συνδέσω το τηλ. πρίν το splitter χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Τη φωνή μου την ακούω απ το τηλ. αλλά αυτό γίνεται και χωρίς καλώδιο. Όταν καλώ απ το κινητό μου ακούγεται σα να υπάρχει σφάλμα συνδεσης.

Πως γίνεται όμως να έχω ΝΕΤ και να μη λειτουργεί το τηλεφωνο?
Υπαρχει περιπτωση να εχω κανει εγω λάθος στη συνδεσμολογια των καλωδίων από το κουτί του ΟΤΕ? Αμφιβαλλω βέβαια γιατί στο κουτί συνέδεσα απλά 2 καλώδια, τα ίδια που συνέδεσα και στην πρίζα του τηλεφώνου και το ΝΕΤ λειτουργέι κανονικά.

Εχουν σπάσει τα νεύρα μου
Δήλωσα τη βλάβη στον ΟΤΕ και μου είπαν οτι ο τεχνικός θα περάσει αυριο, μεθαυριο...μπορει και τη Δευτερα.

Απιστευτοι.

Προφανως ειναι ασυρματο, Δεν εχεις απλο τφ? Τι θα πει σα "να υπάρχει σφάλμα συνδεσης" Γραφει κατι τετοιο το κινητο? ακουγεται κανενα ειδος τονου? Το καλυτερο θαταν να το καλεσεις απο αλλο σταθερο.Οχι 2 καλωδια ειναι, δε τα ενωσες φυσικα μαζι :p
Το νετ ειναι ανεξαρτητο απο τη τηλεφωνια και αντιστροφα. Το κοινο ειναι το ζευγαρι των καλωδιων ;)

fon
10-04-08, 14:15
Είσαι στο Α/Κ της Ερμού;
Εχει και ο γείτονας μου ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (νετ οκ - τηλ γιοκ), ήρθαν τεχνικοί 2 φορές μεσα σε μια βδομάδα, διορθώθηκε για μια-δυο ώρες και μετά πάλι dead το τηλέφωνο.

Και τις δυο φορές του αλλάξανε ζεύγος - είπαν πως εκεί οφειλόταν το πρόβλημα (τωρα αν τα καλώδια είναι προβληματικά πως γίνεται να "περνάει" το ιντερνετ και να κόβεται η τηλεφωνία...).:down:

ΥΓ1: είχα και γω το ίδιο (νετ οκ - τηλ γιοκ) οταν ήμουν στη φορθνετ, τωρα διορθώθηκε, αλλά τρία όμοια "κρούσματα" στο ίδιο κέντρο είναι λίγο κουφό :hmm:

ΥΓ2: Λες να μένουμε στην ίδια πολυκατοικία κιόλας? :lol:

ariadgr
10-04-08, 14:23
(τωρα αν τα καλώδια είναι προβληματικά πως γίνεται να "περνάει" το ιντερνετ και να κόβεται η τηλεφωνία...)

Γίνεται, το DSL μπορεί να καταφέρει να δουλέψει με ένα από τα δύο καλώδια του ζευγαριού, το τηλέφωνο χρειάζεται και τα δύο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.