PDA

Επιστροφή στο Forum : ξερει κανείς...PC to TV



Kserafeim
27-07-05, 13:51
καλησπέρα ξέρει κανεις τις σωστές ρυθμισεις για να συνδέσω την τηλεόραση μου με το pc μου ?έχω το καλώδιο εχω κάνει καποιες ρυθμίσεις από τα Properties της κάρτας γραφικών.Βλέπω στην τηλεόραση μου το Desktop από τον υπολογιστή αλλα το βλέπω ασπρόμαυρο ξερει κανείς πως μπορώ να το κανω εγχρωμο ? ευχαριστω.

asikamin
27-07-05, 16:19
άλλαξε ή κούνα λίγο το καλώδιο ,αν είναι rca (κίτρινο).

Avatar
27-07-05, 16:52
Δοκίμασε να αλλάξεις την επιλογή PAL - NTSC στις επιλογές συσκευής εξόδου (με ntsc μπορεί να σου είναι ασπρόμαυρο ή κάποια είδη pal κτλ - όπως pal-n κτλ).

[Insomniac]
27-07-05, 17:46
Από τα Properties της κάρτας γραφικών επέλεξε σήμα Pal-B.
Αν και μετά απ'αυτό δείχνει ασπρόμαυρα, κάνε αν μπορείς μια δοκιμή και σε άλλη τηλεόραση. Κάποιες τηλεοράσεις, σε σύνδεση με το pc, αρνούνται πεισματικά να δείξουν χρώμα (ειδικά αν είναι και λίγο παλιά μοντέλα).

XPHSTOS29
27-07-05, 17:53
Ακομα δες εαν η τηλεοραση σου εχει επιλογη σηματος εισοδου.

Για την ευρωπη το καθιερωμενο προτυπο ειναι το pal/secam.

papdoux
27-07-05, 18:13
τους τελευταιους drivers για την καρτα τους εχει περασει; μετα την ενωση με την τηλεοραση, restart εκανες;

XPHSTOS29
27-07-05, 18:17
Οδηγους στην τηλεοραση σου για το pc εχεις περασει ??? επανεκκινηση της εκανες ??? :D :D

alexis2044
27-07-05, 19:30
Οδηγους στην τηλεοραση σου για το pc εχεις περασει ??? επανεκκινηση της εκανες ??? :D :D

Ναι Εγω λεω να κανει και format στην τηλεοραση και να αλλαξει το ... τηλεκοντρολ :haha

papdoux
27-07-05, 19:33
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kserafeim
27-07-05, 19:50
παιδια τα έχω κανει ολα αυτα που λετε αλλα δεν γινεται τιποτα..μια λεπτομερεια η τηλεοραση ειναι 7-8 χρονων...υπαρχει περιπτωση να φταιει η τηλεοραση ? και εκτος αυτου χθες που εκανα την αποπειρα να συνδεσω το pc με την τηλεόραση,σημερα ο υπολογιστης δεν μου ανοιγει...μου ελεγε πως δεν εχει σημα η τηλεοραση...μαλλον απο τις ρυθμισεισ που εκανα δεν ήταν συμβατές μετα με την οθονη της τηλεορασης και ετσι αναγκααστηκα να σβήσω τους drivers και να τους ξαναβάλω από safe mode..το θέμα όμως είναι..θα κανω κάθε φορα το ιδιο πράμα..θα βλεπω και ασπρομαυρα ? ? ξερεις κανεις τι μπορώ να κανω ?το καλυτερο ειναι να πάρω καλύτερη τηλεοραση ή μεγαλυτερη οθόνη αλλα δεν είναι εφικτό :D

sdikr
27-07-05, 19:59
να μας ελεγες και τι κάρτα γραφικών έχεις,
με τι καλώδιο κάνεις την σύνδεση και με τι βίσματα στον υπολογιστή και στην τηλεόραση, θα ήταν καλύτερο.....

Gothic
27-07-05, 21:00
Αν το έχεις συνδέσει με S-VHS καλώδιο, κατα πάσα πιθανότητα δεν κάνει επαφή το Color αλλα μόνο το Luminosity. Για αυτό φταίει συνήθως το καλώδιο. Αν έχεις RCA (composite) δοκίμασε με αυτό πρώτα, η εικόνα μπορεί να είναι χάλια αλλα θα σιγουρευτείς οτι δεν φταίνε οι drivers. Αν βγαίνει χρώμα, τότε είναι θέμα σύνδεσης.
Αν έχεις S-VHS -> SCART, παίζει η τηλεόραση σου να μην υποστηρίζει SVIDEO over SCART και να δέχεται μόνο το σήμα του Luminosity.
Όπως είπε και ο sdkir, μαντεύουμε στα τυφλά, είναι σα να πάς στο Village και να ζητήσεις απο το ταμείο "ένα εισητήριο"... :D :D :D

WAntilles
27-07-05, 21:07
Καλό θα είμαι να είμαστε σωστοί στην ορολογία μας.

Βύσμα και καλώδιο S-VHS ΠΟΤΕ δεν υπήρξε.

Το σωστό είναι S-Video.

sdikr
27-07-05, 21:09
Βύσμα και καλώδιο S-VHS ΠΟΤΕ δεν υπήρξε.

http://www.afterdawn.com/glossary/terms/svhs.cfm
http://en.wikipedia.org/wiki/S-VHS

WAntilles
27-07-05, 21:27
http://www.afterdawn.com/glossary/terms/svhs.cfm
http://en.wikipedia.org/wiki/S-VHS

Ξέρω πολύ καλά τί λέω.

Παραθέτω από το 2ο σου λινκ:


It is not unusual to see the term S-VHS incorrectly used to refer to S-Video connectors, even in printed material. This may be due to S-VHS being the first exposure many people had to the S-Video connector; however, S-Video connectors are common now on other forms of video, particularly DVD and occasionally MiniDV, so this misnomer may die out.

sdikr
27-07-05, 21:32
Ξέρω πολύ καλά τί λέω.

Παραθέτω από το 2ο σου λινκ:

Αυτό που θέλω να πώ ειναι οτι υπήρξε

Kserafeim
28-07-05, 12:27
Παιδιά έχετε δικιο δεν σας τα είπα όλα ίσως βίαστηκα.Λοιπόν έχω ενα pc στα 1.500Mhz με κάρτα γραφικών G-Force 2 DDR TI (titanium) το καλώδιο που συνδεω είναι το κλασικό TV-OUT που βγαίνει από το pc και καταλήγει στην τηλεόραση με scart.Αυτά ελπίζω να σας κάλυψα. :)

kalm
28-07-05, 13:25
Όταν λες κλασσικό να υποθέσουμε οτι εννοείς τύπου "ακίδας" (RCA);

Avatar
28-07-05, 13:35
Ή μήπως εννοείς ότι από το pc βγαίνει το S-VIDEO (=2 pin αριστερά,2 pin δεξιά και ένα μακρόστενο μαλλον πλαστικό για να μην μπορείς να το βάλεις ανάποδα) και μπαίνει σε ένα ανταπτοράκι S-VIDEO (ή/και RCA) -> SCART και έτσι τα συνδέεις;

alefgr
28-07-05, 20:58
Αυτό που θέλω να πώ ειναι οτι υπήρξε

Το S-VHS πάντα σήμαινε Super-VHS και ΔΕΝ είχε καμία σχέση με τον τύπο σύνδεσης. Επειδή εμφανίσθηκε την ίδια περίοδο με την έλευση του Super-VHS, έγινε το μπλέξιμο.

Τα Ελληνικά περιοδικά είναι υπεύθυνα για το μπέρδεμα που έχει γίνει...

WAntilles
28-07-05, 21:33
Το S-VHS πάντα σήμαινε Super-VHS και ΔΕΝ είχε καμία σχέση με τον τύπο σύνδεσης. Επειδή εμφανίσθηκε την ίδια περίοδο με την έλευση του Super-VHS, έγινε το μπλέξιμο.

Τα Ελληνικά περιοδικά είναι υπεύθυνα για το μπέρδεμα που έχει γίνει...

Αυτό ακριβώς έλεγα και εγώ alefgr.

Αλλά όπως βλέπεις από το 2ο λινκ, δεν ήταν μόνο των ελληνικών περιοδικών το λάθος.

Kserafeim
31-07-05, 10:32
Συνηθως ή εξοδος που σου δίνει μια καρτα γραφικών για TV-OUT είναι ένα στρογγυλο πραματακι,όπως είναι οταν συνδέεις το mouse ή το keyboard.Αυτό έχω εγώ λοιπόν με scart που συνδεεται στην τηλεόραση!Υπαρχει περιπτωση να φταίει η τηλεοραση ? ειναι μια SONY 21" 10 χρονών το πολύ.Μήπως χρειάζεται καποιο ειδικό προγραμμα για να κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις για την συνδεση?Μήπως πρέπει να κάνω update στην καρτα γραφικων μου ? ?\


ξερει κανεις ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.