PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΣΧΥΕΙ Η ΤΡΙΜΗΝΗ ΑΝΑΜΟΝΗ?



anergos13
10-04-08, 21:18
Γνωριζει καποιος με πληροφορηση απο μεσα να μας πει αν ισχυει αυτο που ανεφερε καποιος φιλος
για τριμηνη αναμονη ενεργοποιησης?
Να μαθουμε κατι νεοτερο να μην κανουμε ονειρα τσαμπα!!!!(ενας μηνας ):lol:

ermis333
10-04-08, 21:55
Βασικά μέχρι και πρίπου 3 μήνες αφήνει διορία η ΕΕΤΤ για ενεργοποίηση. Εξαρτάται από την περιοχή που μένεις και το πόσες πόρτες διαθέσιμες υπάρχουν.

Dimitrios
10-04-08, 22:07
Εγω παντος ειμαι κοντα στους 2 μηνες αναμονη , δεδομενου οτι την αιτηση μου την παραλαβανε στην tellas στις 14/2/2008!.Δηλαδη να τολμησω να προβλεψω ενεργοποιηση μετα το Πασχα!!:hmm:

anergos13
10-04-08, 22:16
Βασικά μέχρι και πρίπου 3 μήνες αφήνει διορία η ΕΕΤΤ για ενεργοποίηση. Εξαρτάται από την περιοχή που μένεις και το πόσες πόρτες διαθέσιμες υπάρχουν.
Aπο το subforum του ΟΤΕ ειδα οτι το dslam που ανηκω εχει ελευθερες πορτες.
Αλλα αν ισχυει αυτο που ειπε φιλος kdihalas οτι δηλαδη λογω πληθωρας πελατων η αναμονη
θα φτασει το τριμηνο τοτε το προβλημα στο χρονο ειναι της τελλας και οχι του ΟΤΕ απο την στιγμη που υπαρχουν πορτες ελευθερες.

ermis333
10-04-08, 23:27
Aπο το subforum του ΟΤΕ ειδα οτι το dslam που ανηκω εχει ελευθερες πορτες.
Αλλα αν ισχυει αυτο που ειπε φιλος kdihalas οτι δηλαδη λογω πληθωρας πελατων η αναμονη
θα φτασει το τριμηνο τοτε το προβλημα στο χρονο ειναι της τελλας και οχι του ΟΤΕ απο την στιγμη που υπαρχουν πορτες ελευθερες.

Άλλο οι πόρτες του ΟΤΕ και άλλο οι "πόρτες" ή καλύτερα τα ζεύγη που δίνει ο ΟΤΕ στους πάροχους για το LLU.

anergos13
10-04-08, 23:39
Άλλο οι πόρτες του ΟΤΕ και άλλο οι "πόρτες" ή καλύτερα τα ζεύγη που δίνει ο ΟΤΕ στους πάροχους για το LLU.

Εαν ειναι ετσι τελικα και ισχυει η τριμηνη αναμονη ποιος φταιει γι αυτο η τελλας ή ο Οτε?

pan82
11-04-08, 00:15
Βλακείες δεν ισχύει τίποτα. Την ημερομηνία που γίνεται η μετάβαση στο δίκτυο της τελλάς την δίνει ο ίδιος ο ΟΤΕ όταν αποδεχτεί το αίτημα και αν έχει έτοιμο το βρόγχο γίνεται η μεταφορά. Ίσως αν υπάρχουν πολλές αιτήσεις να καθυστερεί η καταχώρηση και η αποστολή στον οτε απλά. Εμένα κολλητός χθες ενεργοποιήθηκε σε 15 μέρες

kdihalas
12-04-08, 00:25
Βλακείες δεν ισχύει τίποτα. Την ημερομηνία που γίνεται η μετάβαση στο δίκτυο της τελλάς την δίνει ο ίδιος ο ΟΤΕ όταν αποδεχτεί το αίτημα και αν έχει έτοιμο το βρόγχο γίνεται η μεταφορά. Ίσως αν υπάρχουν πολλές αιτήσεις να καθυστερεί η καταχώρηση και η αποστολή στον οτε απλά. Εμένα κολλητός χθες ενεργοποιήθηκε σε 15 μέρες

Μόνο που ο φίλος σου την σύνδεση την έκανε πριν 15 μέρες εγώ μιλάω για τις συνδέσεις απο εδώ και πέρα.

Λέτε να μας παραμυθιάζουν τόσο πολύ??? :hmm:

pan82
12-04-08, 01:22
Μόνο που ο φίλος σου την σύνδεση την έκανε πριν 15 μέρες εγώ μιλάω για τις συνδέσεις απο εδώ και πέρα.

Λέτε να μας παραμυθιάζουν τόσο πολύ??? :hmm:

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο και το λέω κατηγορηματικά έχοντας πληροφόρηση από μέσα

cuper
12-04-08, 01:55
Εαν ειναι ετσι τελικα και ισχυει η τριμηνη αναμονη ποιος φταιει γι αυτο η τελλας ή ο Οτε?

Δεν μπορείς να πεις με σιγουριά.
Ο ΟΤΕ "οφείλει" να ικανοποιεί τα αιτήματα των παρόχων για ζεύγη χαλκού, "μέσα" στις προθεσμίες που έχουν οριστεί (από την ΕΕΤΤ).
Η tellas "οφείλει" αμέσως, να αιτείται νέα ζεύγη (συγκεκριμένος αριθμός, όχι όσα θέλει ;) ) μόλις τις τελειώσουν τα υπάρχοντα.

Μετά είναι θέμα αριθμού αιτήσεων. Και περιοχής.
Όλα εξαρτώνται από το δίπτυχο:
"πόσες νέες αιτήσεις υπάρχουν το μήνα" - "πόσες από τις νέες αιτήσεις μπορούν να εξυπηρετήσουν tellas-ote, στο μήνα"

g_kor
12-04-08, 14:26
Βλακείες δεν ισχύει τίποτα. Την ημερομηνία που γίνεται η μετάβαση στο δίκτυο της τελλάς την δίνει ο ίδιος ο ΟΤΕ όταν αποδεχτεί το αίτημα και αν έχει έτοιμο το βρόγχο γίνεται η μεταφορά. Ίσως αν υπάρχουν πολλές αιτήσεις να καθυστερεί η καταχώρηση και η αποστολή στον οτε απλά. Εμένα κολλητός χθες ενεργοποιήθηκε σε 15 μέρες



Εγώ απο την άλλη έχω στειλει τα χαρτιά μου (μεσω ΕΛΤΑ) για νέα ενεργοποιηση & αριθμοδότηση απο 28/03 και μέχρι προχτες μου έλεγαν ότι ακόμα δεν έχουν περάσει
τις αιτήσεις στο σύστημα τους...(Αργούν τα ελτα μου είπαν !!! )
Οπότε ζήσε Μάη μου που λένε !!! :whistle:

pan82
12-04-08, 15:11
Εγώ απο την άλλη έχω στειλει τα χαρτιά μου (μεσω ΕΛΤΑ) για νέα ενεργοποιηση & αριθμοδότηση απο 28/03 και μέχρι προχτες μου έλεγαν ότι ακόμα δεν έχουν περάσει
τις αιτήσεις στο σύστημα τους...(Αργούν τα ελτα μου είπαν !!! )
Οπότε ζήσε Μάη μου που λένε !!! :whistle:
Aυτό άσχετο πάντα γινόταν, γι΄αυτό ποτέ δε στέλνουμε με ταχυδρομείο αιτήσεις αλλά η με φαξ ή το καλύτερο αν γίνεται τις πάμε κατευθείαν. Κι εγώ όταν τις είχα στείλει με φαξ μάλιστα, είχαν φύγει 29/11 και στη τελλας τις βρηκαν και τις καταχώρησαν 8/12 αφου μέχρι και τις 5/12 που τους έπαιρνα τηλέφωνο μου έλεγαν ότι προφανώς δεν ήρθαν και να τις ξαναστείλω, και τις είχα στείλει με φαξ και σε περίοδο που δε γινόταν χαμός από αιτήσεις. Στη καταχώρηση δυστυχώς πάντα και σε όλους τους παρόχους υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση που φτάνει ακόμα και τις 15 ημέρες

ΥΓ: Εσύ έχεις ζητήσει και νέα αριθμοδότηση 211 από τελλάς;;; Αν ναι εκεί υπάρχει διπλή ή και τριπλή καθυστέρηση από απλή φορητότητα και ένα δίμηνο θα το φας πιστεύω γιατί δυστυχώς ακόμα και αν η συνδεση γίνει από οτε οι τεχνικοί της τελλάς (ή μάλλον την μαρακ που κάνουν τις συνδέσεις) κάνουν ακόμα και μήνα να πάνε για τη μεικτονόμιση

g_kor
12-04-08, 15:29
Την έστειλα αναγκαστικά μέσω Ελτα μιας και αυτόν τον τρόπο υποδεικνύαν μέσα απο το Site τους.Πάντως σήμερα που τους ξαναπήρα τηλέφωνο μου πρότειναν να ξαναστειλω την αιτηση μεσω Courrier που θα μου στειλουν...Ηδομεν τι να πω...
Οσο για την αριθμοδότηση το ξέρω εκ των προτέρων ότι θα υπάρχει κάποια καθυστέρηση...
Ευελπιστώ να μην περάσει το δίμηνο...

panospc
12-04-08, 22:14
ένα δίμηνο θα το φας πιστεύω γιατί δυστυχώς ακόμα και αν η συνδεση γίνει από οτε οι τεχνικοί της τελλάς (ή μάλλον την μαρακ που κάνουν τις συνδέσεις) κάνουν ακόμα και μήνα να πάνε για τη μεικτονόμιση

Και εγώ εχω κάνει για νέα αριθμοδότηση. Πως καταλάβαινες ότι ο ΟΤΕ έχει παραδόσει το νέο βρόγχο; έρχεται κάποια ειδοποίηση;

vasiliou
12-04-08, 23:18
Για νεο βρόγχο εμένα έκαναν ~20μερες.. 9/01υπογραψα το συμβόλαιο 12/01 το παρέλαβαν, 13/01 έστειλαν το αίτημα στο πΟΤΕ και 29/01 ο πΟΤΕ ειχε φέρει το ζεύγος στο κατανεμητή και 31/01 είπε στην τελλας οτι ολα είναι οκ... εως εδω 20 μερες!

Ομως το μεγαλείο της τελλας έστειλε τον τεχνικό της μετα απο άλλες 5μερες και το μοντεμ μετα απο κανα 25μερες.. οπότε υπομονή!

pan82
13-04-08, 02:47
Και εγώ εχω κάνει για νέα αριθμοδότηση. Πως καταλάβαινες ότι ο ΟΤΕ έχει παραδόσει το νέο βρόγχο; έρχεται κάποια ειδοποίηση;

Δε το ξέρεις, αν πάρεις στη τελλάς δε πρόκειται να σου πει κανείς ότι ξέρετε έχει κατασκευαστεί η γραμμή σας εδώ και ένα μήνα και εμείς βαριομαστε να ρθουμε σου λένε απλά ότι μέσα στην επόμενη βδομάδα και τέτοια, τώρα αν έχεις γνωστό μέσα τα μαθαίνεις αυτά βέβαια... :whistle:





Ομως το μεγαλείο της τελλας έστειλε τον τεχνικό της μετα απο άλλες 5μερες και το μοντεμ μετα απο κανα 25μερες.. οπότε υπομονή!

Mια χαρά είσαι που να δεις να έχει ολοκληρωθεί ο βρόγχος και να έχουν περάσει 25 μέρες και όχι ο εξοπλισμός να μην έχει έρθει αλλά ούτε καν ο βρόγχος να έχει μεικτονομηθεί. Ξέρω ανθρώπους ειδικά σε μονοκατοικίες και τέτοια που έχουν πάει μόνοι τους και έχουν συνδέσει τα καλώδια και παίρνουν τη τελλάς να τους ενεργοποιήσει και όταν με το καλό πάει ο τεχνικός ας το φτιάξει καλύτερα

vasiliou
13-04-08, 03:05
Mια χαρά είσαι που να δεις να έχει ολοκληρωθεί ο βρόγχος και να έχουν περάσει 25 μέρες και όχι ο εξοπλισμός να μην έχει έρθει αλλά ούτε καν ο βρόγχος να έχει μεικτονομηθεί. Ξέρω ανθρώπους ειδικά σε μονοκατοικίες και τέτοια που έχουν πάει μόνοι τους και έχουν συνδέσει τα καλώδια και παίρνουν τη τελλάς να τους ενεργοποιήσει και όταν με το καλό πάει ο τεχνικός ας το φτιάξει καλύτερα


Kαι γω μονός την έκανα την μεικτονομηση απο την 1η μερα που ήρθε ο οτετζης όμως ήθελα να έρθει και ο τεχνικώς για να μην μου λέγανε τίποτα σουξου μουξου μετα...

Η φάση ήταν οτι για 13 μέρες ενο είχα τηλέφωνο και τους έπαιρνα απο το νεο δικο τους νούμερο μου να μου στείλουν το μοντεμ λέγανε οχι δεν έχετε ενεργοποιηθεί και ενο βρικα απο φίλο μοντεμ και δεν ξεμπλοκαρανε το activation id γιατί λέει δεν εχετε ενεργοποιηθεί ακόμα και ας είχαν περάσει και 7μερες που ειχε έρθει ο τεχνικος τους για να κάνει την επίσημη μεικτονομηση και ειχε τεσταρι οτι παίζει και η dsl..
Ε τοτε τα άκουσαν ολα τα καντήλια ,τους ειπα πες τε μου τι χρειαζόταν για να ακυρώσω την σύμβαση και απο μένα δεν παίρνετε φράγκο μιας και εχει μπει η γραμμή και εκείνοι ήταν υπαίτιοι για την ανεξήγητη καθυστερήσει μιας και ο οτε ήταν συνεπείς στην παράδοσή του βρόγχου.
Ε μετά ολα λύθηκαν σε λιγότερο απο μια ώρα:whistle:

panospc
13-04-08, 04:03
Ο νέος αριθμός που σου δίνουν από την Tellas από πότε αρχίζει να ισχύει σαν αριθμός και να είναι υπαρκτός; από τη στιγμή που κάνει ο ΟΤΕ την παράδοση του βρόγχου η από τη στιγμή που γίνεται η μεικτονόμηση;

pinwouza
13-04-08, 11:05
Στην δική μου περίπτωση ο ΟΤΕ έκανε δύο μήνες για να δώσει πόρτα (δηλαδή ζεύγος καλωδίων) και άλλον ένα μήνα για να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου. Μην ξεχνάτε ότι έχουμε πέσει και σε περίοδο απεργιών, οπότε όλα πάνε λίγο προς τα πίσω...

Bayern7
13-04-08, 17:03
Εμένα με ενεργοποίησαν σε 21 ημερολογιακές μέρες (όχι εργάσιμες) από την αποστολή της αίτησης με τα ΕΛ.ΤΑ.
Τη μία Δευτέρα το μεσημέρι έστειλα τις αιτήσεις με ΕΛ.ΤΑ. από τη Θεσσαλονίκη (Κάτω Τούμπα) και σε 3 ακριβώς βδομάδες (μετά από 2 Δευτέρες, την 3η Δευτέρα) μου ήρθε sms από Tellas και ήμουν online.

andreasermones
13-04-08, 17:12
ναι η αναμονη μπορει να ναι μεχρι 3 μηνες αλλα νομιζο ειναι λιγο σπανιο να γινει...αν και στα φορουμ της τρελλας πολλοι πελατες της λενε οτι με την εξαγορα της η εταιρια εχει φτιαξει προς το καλυτερο...τωρα πιεσε τους και συ λιγο απο τη μερια σου μηπως και καταφερεις κατι πιο γρηγορα...

g_kor
15-04-08, 21:19
ναι η αναμονη μπορει να ναι μεχρι 3 μηνες αλλα νομιζο ειναι λιγο σπανιο να γινει...αν και στα φορουμ της τρελλας πολλοι πελατες της λενε οτι με την εξαγορα της η εταιρια εχει φτιαξει προς το καλυτερο...τωρα πιεσε τους και συ λιγο απο τη μερια σου μηπως και καταφερεις κατι πιο γρηγορα...


Πιστεύω και εγώ ότι σιγά σιγά έχουν αρχίσει να μπαινει το "νερό στο αυλάκι" με τους εναλλακτικούς...
Είμαστε πάντως πολύ πίσω σε σχεσή με το τι γίνεται σε άλλες ευρωπαικές χώρες...
Εχουμε δρόμο ακόμα ...

kdihalas
16-04-08, 02:01
Εμένα πάλι ( Ιανουάριο την έκανα την αίτηση) 25 μέρες με είπανε την 25 ο τεχνικός σύνδεσε την γραμμή.μόλις σύνδεσα την συσκευή του τηλεφώνου με πείραν από την εταιρεία Courier να μου πούνε κατα τι ώρα να μου φέρουν το modem. Μετά απο 25 λεπτά το modem ήταν στην πόρτα μου......

τα υπόλοιπα γνωστά

g_kor
16-04-08, 14:11
Εμένα πάλι ( Ιανουάριο την έκανα την αίτηση) 25 μέρες με είπανε την 25 ο τεχνικός σύνδεσε την γραμμή.μόλις σύνδεσα την συσκευή του τηλεφώνου με πείραν από την εταιρεία Courier να μου πούνε κατα τι ώρα να μου φέρουν το modem. Μετά απο 25 λεπτά το modem ήταν στην πόρτα μου......

τα υπόλοιπα γνωστά


Τυχερός είσαι ...
Αναφέρεσε σε νέα σύνδεση ???
Μακάρι να έχουμε την "τύχη" σου και εμεις οι υπόλοιποι ... :oneup:

aitoum
16-04-08, 16:26
Εγώ έχω ήδη shared DSL σύνδεση στην Tellas (και τηλεφωνία ΟΤΕ) και ζήτησα full LLU σύνδεση
στo Tellas Ζιsto.Μου είπαν ότι σε ένα μήνα θα έχω πλήρη σύνδεση ,χωρίς να έχω καθόλου διακοπή σύνδεσης DSL και περίπου μια μέρα διακοπή τηλεφωνικής σύνδεσης.Άραγε θα τηρηθούν αυτές οι διαδικασίες ; Ίδωμεν...
(Πάντως στις "συχνές ερωτήσεις" του ΖISTO αναφέρεται ότι σε περίπτωση όπως η δική μου η
σύνδεση γίνεται πολύ γρήγορα ,10 ημέρες, με τα ίδια username και password)

pan82
16-04-08, 20:25
Εγώ έχω ήδη shared DSL σύνδεση στην Tellas (και τηλεφωνία ΟΤΕ) και ζήτησα full LLU σύνδεση
στo Tellas Ζιsto.Μου είπαν ότι σε ένα μήνα θα έχω πλήρη σύνδεση ,χωρίς να έχω καθόλου διακοπή σύνδεσης DSL και περίπου μια μέρα διακοπή τηλεφωνικής σύνδεσης.Άραγε θα τηρηθούν αυτές οι διαδικασίες ; Ίδωμεν...
(Πάντως στις "συχνές ερωτήσεις" του ΖISTO αναφέρεται ότι σε περίπτωση όπως η δική μου η
σύνδεση γίνεται πολύ γρήγορα ,10 ημέρες, με τα ίδια username και password)
Aν πάνε όλα καλά έτσι θα γίνει και συνήθως η διακοπή είναι λίγων ορών απλά λένε μία ημέρα για λόγους ασφαλείας αλλά αν όλα πάνε κάλα αν όχι....

@ ADSLgr.com All rights reserved.