PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play ADSL στο μισό και τέλος Τηλέφωνο



nstasis
11-04-08, 12:17
Παιδιά χαιρετώ,

Έχω Forthnet 2play (ιδιόκτητο) και το πρόβλημα είναι το εξής:

Εχθές, συγκεκριμένα στις 9.00 το πρωί 10/4, έγινε μια 20λεπτη διακοπή ρεύματος στα Βριλήσσια. Όταν επανήλθε το ρεύμα, το τηλέφωνο σταμάτησε να λειτουργεί και το ADSL πλέον συγχρονιζει από τα 9Mbps/1Mbps στα 4,5Mbps/800Kbps.

Το router δεν έχει πρόβλημα σαν συσκευή (internet έχω) ούτε το τηλέφωνο. Οι ρυθμίσεις ειναι σωστές αφού συγχρονίζει και έχω internet.

Μία τηλεφωνική συσκεή υπάρχει στο χώρο και αυτή έχει φιλτράκι. Επίσης και στο modem/router έχω φιλτράκι.

Παίρνω τηλέφωνο τη Forthnet για να δηλώσω βλάβη και αρχίζουν "Τι τηλέφωνο έχετε ασύρματο ή ενσύρματο?" και οτι πρέπει να αλλάξω τις ρυθμίσεις στο router και και .... Μαλακίες χωρίς νόημα. Και κατέληξε να το δώσει σαν βλάβη.

Τα λέω όλα αυτά,
διότι στη Θεσσαλονίκη, σε ένα διαμέρισμα που έχω στον Αγ. Ιωάννη, Καλαμαριά είχα και έχω από τον Οκτωβριο 2007, το αντίστοιχο πρόβλημα και αφού στείλανε τεχνικό καταλήξανε στο συμπέρασμα οτι φταίει ο ΟΤΕ (η κλασσική απάντηση) χωρίς όμως να γίνει κάποια διόρθωση μέχρι και σήμερα.

Εγώ (ο μαλάκας), παρόλα αυτα, συνεχίζω και πληρώνω 39,90€/μήνα αναγκαστικά μέχρι να λήξει το συμβόλαιο και να κάνω διακοπή.

Αυτά με λίγα λόγια

SantoPtol
11-04-08, 12:31
Έχεις φιλτράκι στο modem/router; Και πιάνεις ADSL γραμμή; Τα router ή τα "καρφώνουμε" κατευθείαν στην τηλεφωνική πρίζα και σε κάθε άλλη πρίζα βάζουμε φιλτράκι (για όσους έχουν παραπάνω από 1 τηλέφωνο) ή το βάζουμε στο splitter στην σωστή τρύπα μαζί με το τηλέφωνο.

nstasis
11-04-08, 13:31
Συγγνώμη, splitter έχω στο modem router. Εκτός από αυτό, πριν δούλευα κανονικά και τώρα καπούτ.

hel
11-04-08, 15:58
Επανεκκίνηση το ρουτερ και δοκίμασε και με άλλο ρουτερ, μήπως έγινε τίποτα με την απότομη αλλαγή τάσης.
Παλιά/καινούρια στοιχεία γραμμής;

@ ADSLgr.com All rights reserved.