PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Windows Installer 3.1



stefan
11-04-08, 13:28
Καλησπέρα σε όλους,
Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον Windows Installer 3.1 και ευελπιστώ πως κάποιος θα μου δώσει τα φώτα του. Το πρόβλημα είναι το εξής: Θέλω να εγκαταστήσω το Visual studio 2008 το οποίο σαν πρώτο πάει να εγκαταστήσει τον Windows Installer 3.1 αλλα δεν τα καταφέρνει και σταματάει η εγκατάσταση. Προσπάθησα μέσο του Windows Update να τον κάνω ενημέρωση τίποτα πάλι, δοκιμάζω να τον κάνω χειροκίνητα εγκατάσταση και όταν φτάνει στο msi.dll σταματάει και μου λέει : Access Denied . Εψαξα στο φόρουμ αλλα δεν βρήκα κάτι. Έχει μήπως κάποιος μια ιδέα.??
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.!!!!

pantakos
11-04-08, 14:23
Το πρώτο που βρήκε το google

http://www.saintware.com/articles/20060913.php

Πιστεύω να βοηθήσει :oneup:

stefan
11-04-08, 14:53
Το εκανα αυτο φιλε μου.
Τιποτα!!!
Καμια αλλη ιδεα??

pantakos
11-04-08, 14:55
Για κλείσε το System Restore και ξαναπροσπάθησε...:hmm:

karakou
11-04-08, 15:24
Απο start-->run-->services.msc
To Windows installer πως είναι?

pantakos
11-04-08, 15:34
Εννοεις φαντάζομαι Manual - Auto κλπ ε?

karakou
11-04-08, 15:42
Yeap!Αν κ δε θα έχει σημασία

papdoux
11-04-08, 15:49
εδω (http://support.microsoft.com/kb/555175) και εδω (http://forums.microsoft.com/MSDN/ShowPost.aspx?PostID=359901&SiteID=1) λεει καποια βηματα. Ισως βοηθησουν ή λυσουν το προβλημα.

stefan
11-04-08, 16:23
Το είδα και αυτό:
"Open the X:\Windows\system32\dllcache\ folder (where X: is your system drive) and delete these three files (if they exist):
msi.dll
msihnd.dll
msiexec.exe
....."
Μόνο που δεν υπάρχει το dllcache στον υπολοδιστή!!!!???
Εκανα τα υπόλοιπα βήματα αλλαξα το ονομα τον αρχείων αλλα μετα το restart υπήρχαν και αυτά που αλλαξα το ονομα αλλα δημιουργηθηκαν ξανα τα msi.dll, msihnd.dll,msiexec.exe!!!!

Απο start-->run-->services.msc
Ειναι auto

........Auto merged post: stefan added 16 Minutes and 58 Seconds later........

Έβγαλα off και την επαναφορά συστήματος δοκίμασα εγκατάσταση αλλα πάλι τίποτα. "Δεν επιτρέπετε η πρόσβαση " είναι το μηνυμα

karakou
11-04-08, 16:42
Δοκιμαστε:
Start-->run-->msiexec /unregister-->ok
Πάτα ένα f5 στην επιφάνεια εργασίας,
Start-->run-->msiexec /regserver-->ok
Ξανά εγκατάσταση
Το account εχει admin priveleges έτσι?

pantakos
11-04-08, 16:50
Αυτό για το admin θα το έλεγα μόλις τώρα...

stefan
11-04-08, 17:00
Ο λογαριασμος ειναι οκ. Απλα βρήακα ενα λογαρισμό που δεν ξερω πως βρέθηκε εκεί και τον διέγραψα.
Εκανα το παραπάνω:
Start-->run-->msiexec /unregister-->ok
Πάτα ένα f5 στην επιφάνεια εργασίας,
Start-->run-->msiexec /regserver-->ok
μετα απο δω μου λέει :"Δεν ηταν δυνατη η κλήση κανενος συνδρομητη απο ενα συμβαν"
Καινουργιο παλι αυτο.

karakou
11-04-08, 17:12
Λοιπόν τώρα
start-->run-->sfc /scannow κ το cd των xp μέσα στο drive

stefan
11-04-08, 17:59
Το εκανα αλλα δεν μου εβγαλε καποιο μηνυμα στο τελος.
Ετσι ειναι αυτο?

karakou
11-04-08, 18:01
Yeap. Tώρα εγκατάσταση το visual studio?

stefan
11-04-08, 18:50
Δηλαδη, για να καταλαβω, με αυτην την κινηση ξαναεγινε ο Windows Installer οποτε αν παω στο windows update θα γινει εγκατασταση απο εκει??? Σωστα???

karakou
11-04-08, 18:54
Ναι, αυτό έγινε

stefan
11-04-08, 19:03
ΟΚ. Ευχαριστω φιλε μου για την βοηθεια σου.
Θα το δοκιμάσω τωρα.
Σε περιπτωση που παει κατι στραβα θα ποσταρω ξανα στο ιδιο θεμα.

........Auto merged post: stefan added 5 Minutes and 49 Seconds later........

Δεν περιμενα να ποσταρο ξανα τοσο συντομα!
Λοιπον... δεν δουλευει προσπαθησα να κανω update και παλι τα ιδια ....

karakou
11-04-08, 19:11
Απο εδώ κάτω δεξιά αυτό το αρχείο είναι: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=889482FC-5F56-4A38-B838-DE776FD4138C&displaylang=en
Mετά ή πρέπει να κοιτάξεις για virus, worm, trojan, spy ή δε ξέρω εγώ τι ή να κάνεις repair installation τα xp

I'm done

stefan
11-04-08, 19:20
Απο εκει κατεβασα και εγω το αρχειο που εχω. Σε Ελληνικα όμως.
Virus, trojan κτλ δεν έχω το κοιταξα και αυτο.
Τελος πάντων θα δοκιμασο την τύχη μου με repair και αν γινει θα παω αναγκαστηκα σε φορματ.
Ευχαριστω ξανα για την βοηθεια σου.

pantakos
11-04-08, 19:22
Απο εκει κατεβασα και εγω το αρχειο που εχω. Σε Ελληνικα όμως.
Virus, trojan κτλ δεν έχω το κοιταξα και αυτο.
Τελος πάντων θα δοκιμασο την τύχη μου με repair και αν γινει θα παω αναγκαστηκα σε φορματ.
Ευχαριστω ξανα για την βοηθεια σου.

Ερώτηση. έχεις ελληνικά ή αγγλικα windows?

stefan
11-04-08, 19:24
Ελληνικα.

DOU
12-04-08, 02:07
Αντιμετωπιζω και εγω προβλημα με τον windows installer,οτιδηποτε θελω να εγκαταστησω/απεγκαταστησω δεν μπορω γιατι ο windows installer 3.1 κολλαει και ετσι καθε φορα αναγκαζομαι να κανω Εναρξη ->Εκτελεση Services.msc->Windows installer->Εκκινηση. Ειναι επιλεγμενο να ξεκιναει αυτοματα αλλα δεν ξερω γιατι κολλαει.Εχω προσπαθησει με πολλους τροπους να το φτιαξω ομως απετυχαν ολοι,το εκανα unistall ,το κατεβασα απο το site της microsoft το εκανα επανεγκατασταση τιποτα.Προσπαθησα με 2-3 προγραμματα που κανουν fix οπως το Dial-a-fix τιποτα.Scans για ιους εχω κανει απειρες φορες δεν βρισκουν τπτ.:closed::mad:

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να κανω format για μια τετοια χαζομαρα του windows installer.:mad:

Αν εχει κανεις καμια ιδεα καλως..

stefan
12-04-08, 10:14
Έχεις ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όπως είχα και εγώ. Εγώ το ελυσα με φορματ τελικα (ετσι και αλλιως ειχα σκοπο νατο κάνω) αλλα προσπαθησα και εγω με τόσους τροπους αλλα τιποτα ειχε μουλαρωση τελειως.
Αλλα πιστευω οτι κατι πρεπει να ειχε αρπαξει ο υπολογιστης και δεν μπορουσαν τα αντιβιοτικα να το βρουν. Αν δεν θελεις να πας σε φορματ(που ποιος το θέλει!) ψαξτο λιγο ακόμα για trojans κτλ πιστευω πως εκει ειναι το προβλημα. Καλα ξεμπερδεματα!!

DOU
12-04-08, 13:48
Γινεται να κανω windows repair απο το cd της εγκαταστασης μηπως και λυθει το προβλημα?:hmm:

stefan
12-04-08, 14:06
Και αυτό το δοκίμασα δεν εκανε τιποτα. Εκανε εγκατασταση ξανα τον Installer 3.0 που έχει το cd και μετά δεν εκανε εγκατασταση τον 3.1.

andreasermones
12-04-08, 14:13
φιλε ειναι πολυ δυσκολο να τα καταφερεις αμα κολλησει το γμενοοοοοο μονο φορματ ειναι η λυση τελικα..οσο για ιους το διαλυσα το μηχανημα στα σκαν με avast professional trojan remover zone alarm msn cleaner ad aware και τιποτα...αρα μαλλον δεν ειναι ουτε ιος...:down: και τελικα εκανα φορματ προχτες....

@ ADSLgr.com All rights reserved.