PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με χρεώσεις HOL



Bjob
11-04-08, 16:51
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με λογαριασμούς της HOL ξεκίνησαν από την ημέρα που έκανα τηλεφωνική αίτηση (20/11/2007) για αναβάθμιση από hibox 700 που είχα σε hibox 24Mbps. Στης 19/12/2007 μου ήρθαν 2 λογαριασμοί, ένας εκκαθαριστικός 11.70 ευρω (η συνδρομή hibox 700 που είχα έληγε 31/12/2007 και πλήρωνα 18,47 το μήνα) και ένας λογαριασμός hibox 24/1 για περίοδο χρήσης 20/11/2007 – 19/12/2007 με τιμή 20,27 ευρώ. Το πρόβλημα είναι ότι η προσφορά έλεγε 17,97 με ΦΠΑ και μου χρέωσαν φυσικά την νέα συνδρομή χωρίς να έχει γίνει καν ακόμα αναβάθμιση στα 24Μ.
Παίρνω τηλ μου λένε μη πληρώνεις τίποτα θα σε ειδοποιήσουμε. Μέσα Φεβρουαρίου μου έρχεται και άλλος λογαριασμός πάλι 20,27 για περίοδο χρήσης 20/12/2007 – 19/01/2008 χωρίς να μου έχουν απαντήσει ακόμα στο πρώτο μου αίτημα. Πάλι τηλ σε πιο έντονο ύφος, μου λένε θα σε αναβαθμίσουνε και θα δούμε γατί σας χρεώνουμε παραπάνω. Από τότε αναβαθμίστηκα στα 24 αλλά για τους λογαριασμούς τίποτα μέχρι εχθές. Παίρνουν τηλ μου λένε χρωστάτε 2 μήνες, τους λέω για το πρόβλημα με την χρέωση και μου λένε ότι όταν έκανα (20/11/2007) την τηλ αίτηση δεν ίσχυε η προσφορά 24Μ σε αυτήν την τιμή (17.97).Ψέματα, γιατί θυμάμαι μου έλεγε η πωλήτρια στη HOL πόσο συμφέρουσα ήτανε η προσφορά από 768 -18.47ε σε 24-17,97 ε .Από ότι έχω καταλάβει αντί να διορθώσουνε το πρόβλημα, το οποίο γα να γίνει πρέπει να κάνω νέο αίτημα με γράμμα και αντίγραφο ταυτότητας στο νομικό τμήμα για να ακούσω την τηλεφωνική συνομιλία με την πωλήτρια, μου λένε έλα μωρέ πλήρωσε τα 2 ευρω το μήνα
Είναι απίστευτη οι τύποι. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα τεχνικό με HOL αλλά και μόνο που με βάζουν σε τέτοια διαδικασία, αντί να διορθώσουνε το λάθος τους μου λένε πλήρωσε, μου το είπε χαρακτηριστικά ένας υπάλληλος "ξέρεται σε τι διαδικασία θα μπείτε για να λυθεί αυτό το πρόβλημα" είναι απαράδκτη.
Συγνώμη αν κούρασε το κείμενο αλλά είναι ακόμα ένα παράδειγμα στην απίστευτη ταλαιπωρία που περνάμε χιλιάδες συνδρομητές σε όλες της εταιρίες ISP.

aa144
11-04-08, 16:58
μου λένε έλα μωρέ πλήρωσε τα 2 ευρω το μήνα


μου το είπε χαρακτηριστικά ένας υπάλληλος "ξέρεται σε τι διαδικασία θα μπείτε για να λυθεί αυτό το πρόβλημα"



Μετά πες τους κι εσύ, "έλα μωρέ, δεν θέλω να πληρώσω, λέω να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ, στο Υπουργείο Ανάπτυξης, και βλέπουμε".

Bjob
11-04-08, 17:15
Πρώτα θέλω να ακούσω την συνομιλία, αν υπάρχει βέβαια και δεν έχουν κόψει τα σημεία με της χρεώσεις, και μετά θα προχωρήσω αναλόγως. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα παραμείνω και άλλη χρονιά παρότι από ταχύτητες είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Και να θες δεν σε αφήνουνε

Blue
11-04-08, 21:36
Οι τύποι στο λογιστήριο της HOL χρησιμοποιούν αναβαθμισμένο λογισμικό (όπως αναφέρουν σε σχετική επιστολή που έστειλαν) με αποτέλεσμα να μου χρεώνουν το διάστημα 22/11/2007 - 30/11/2007 με HiBox1000 και doubleplay24 ταυτόχρονα. Εϊχα τέτοια υπηρεσία και δεν το ήξερα........ να κατεβάσω με 25MBps.:p
Ψάξτε λίγο τους λογαριαμούς σας όλοι εσείς που πήγατε στο doubleplay με αναβάθμιση γιατί μάλλον και σε άλλους κάτι δεν πάει καλά. :hmm:
Το πρόβλημα ουσιαστικά δημιουργείται με τον τελευταίο λογαριασμό στον οποίο κάνουνε τις ......διορθώσεις και διπλοχρεώνουν το παραπάνω διάστημα.
Για να βγάλετε άκρη πάρτε και τους παλιούς λογαριασμούς (Νοέμβριο και μετά) και κάντε έλεγχο.

Το άλλο θέμα είναι ότι μόλις πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών είναι πολύ πιθανό ότι δεν μπορείς εύκολα να εξηγήσεις στο υπάλληλο της HOL τι έχει συμβεί γιατί πριν καλά-καλά σε ακούσει αρχίζει να σου εξηγεί ότι κάνεις λάθος και ότι οι λογαριαμοί είναι μια χαρά.
Ρίξτε μια ματιά στους λογαριασμούς σας και άν το πρόβλημα είναι γενικό ..... βλέπουμε πως θα το χειριστούμε.

artinpet
11-04-08, 23:37
Εμένα μου απάντησαν για κάποιο λάθος στην χρέωση:
https://myaccount.curbas.hol.gr/images/common/clip.gifΔεν τιθεται θεμα πιστωσης καθως η αιτηση αφορα το πακετο bpack500.
H χρεωση προς τον πελατη ειναι σωστη.
Το λάθος έγινε στο παλιό πακέτο, το τράβηξαν πολύ και μόλις άλλαξα πακέτο μου έδωσαν την πιο πάνω απάντηση και ούτε γάτα ούτε ζημιά (γι'αυτούς).

JiMacOs
12-04-08, 21:26
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα διπλοχρέωσης 22/11/2007 - 11/12/2007 με Ηibox και Doubleplay.
Στην εξυπηρέτηση πελατών έχουν το ύφος ότι και καλά δεν καταλαβαίνω τι βλέπω στους λογαριασμούς που έστειλαν. Το πρόβλημα είναι γενικό (ξέρω και άλλες όμοιες περιπτώσεις) αλλά πουλάνε τρέλα. Για καταγγελία το κόβω γιατί τα πολλά τηλέφωνα αρχίζουν να με κουράζουν...

@ ADSLgr.com All rights reserved.