PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα IP με την adsl



kalm
29-07-05, 09:12
Χθες το βράδυ που πήγα να μπω στο Internet, διαπίστωσα πως αυτό δεν ήταν δυνατό. Έχω γραμμή από Vivodi και ISP την HOL, οπότε πήρα το help desk της HOL το οποίο μου είπε να κάνω reset το router (φυσικά το είχα κάνει αλλά το ξαναέκανα just in case). Αποτέλεσμα μηδέν, οπότε μου είπαν οτι θα στείλουν το αίτημα στη Vivodi για έλεγχο γραμμής. Το περίεργο στη όλη υπόθεση ήταν το εξής: Ενώ φαινόταν να υπάρχει κανονικά η γραμμή adsl (ανάβαν τα δύο λαμπάκια DSL LINK και DSL ACT του router), εντούτοις ο router δεν έπερνε WAN IP (εξωτερική). H παραπάνω άποψή μου ενισχύεται και από το ότι στο web interface του router, στη σελίδα που ελέγχει τη γραμμή, μου έβγαζε κανονικά νούμερα (όπως έχει συνήθως) για τα SNR margin, line attenuation, speed κλπ.
Αν έβγαζα το καλώδιο της γραμμής του ADSL από πάνω, αμέσως τα νούμερα μηδενίζονταν (ή γινόντουσαν Not Available). Όταν το ξαναέβαζα μετά από λίγο επανέρχονταν τα νούμερα οπότε θέμα συγχρονισμού της γραμμής δε νομίζω οτι υπήρχε.

Άρα από ότι φαίνεται δουλεύει η γραμμή αλλά δεν παίρνω IP. Ποιός φταίει σε αυτή την περίπτωση; Η HOL, η Vivodi, ο router, ο καιρός, ο ΟΤΕ (τί ρωτάω; αυτός πάντα φταίει :twisted: )

sonyp900
29-07-05, 10:27
Χθες το βράδυ που πήγα να μπω στο Internet, διαπίστωσα πως αυτό δεν ήταν δυνατό. Έχω γραμμή από Vivodi και ISP την HOL, οπότε πήρα το help desk της HOL το οποίο μου είπε να κάνω reset το router (φυσικά το είχα κάνει αλλά το ξαναέκανα just in case). Αποτέλεσμα μηδέν, οπότε μου είπαν οτι θα στείλουν το αίτημα στη Vivodi για έλεγχο γραμμής. Το περίεργο στη όλη υπόθεση ήταν το εξής: Ενώ φαινόταν να υπάρχει κανονικά η γραμμή adsl (ανάβαν τα δύο λαμπάκια DSL LINK και DSL ACT του router), εντούτοις ο router δεν έπερνε WAN IP (εξωτερική). H παραπάνω άποψή μου ενισχύεται και από το ότι στο web interface του router, στη σελίδα που ελέγχει τη γραμμή, μου έβγαζε κανονικά νούμερα (όπως έχει συνήθως) για τα SNR margin, line attenuation, speed κλπ.
Αν έβγαζα το καλώδιο της γραμμής του ADSL από πάνω, αμέσως τα νούμερα μηδενίζονταν (ή γινόντουσαν Not Available). Όταν το ξαναέβαζα μετά από λίγο επανέρχονταν τα νούμερα οπότε θέμα συγχρονισμού της γραμμής δε νομίζω οτι υπήρχε.

Άρα από ότι φαίνεται δουλεύει η γραμμή αλλά δεν παίρνω IP. Ποιός φταίει σε αυτή την περίπτωση; Η HOL, η Vivodi, ο router, ο καιρός, ο ΟΤΕ (τί ρωτάω; αυτός πάντα φταίει :twisted: )

Καλημέρα φίλε μου. Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο πράγμα αλλά σε ολοκαίνουρια γραμμή ADSL over ISDN. Από όταν μου αναβαθμήσανε τη γραμμή, δεν έχει ουλέψει ούτε λεπτό!!!!!!!!!!! Δεν παίρνει ΙΡ με τίποτα. Στην αρχή θεώρησα ότι είναι το Router ή ρυθμίσεις. Στην πραγματικότητα όμως, φταίει ο ΟΤΕ, πράγμα το οποίο έμαθα σήμερα. Έχουν γενικά βλάβες στους κατανεμητές με τις ADSL συνδέσεις. Αν θες διάβασε και τα προηγούμενα post μου να πάρεις μια ιδέα τι έχω τραβήξει: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19156 και http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19307

kalm
29-07-05, 11:02
Φίλε μου βλέπω τι τραβάς και εσύ και μάλιστα για αρκετά περισσότερο διάστημα. Τι να σου πω παρά οτι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εκείνο που δεν βλέπω στα Post σου είναι αν έχεις ξεκαθαρίσει αν το πρόβλημα οφείλεται στον ISP (Altec έχεις νομίζω) ή στον παροχέα γραμμής (OTE). Στην δικιά μου περίπτωση ο συνδιασμός είναι διαφορετικός (HOL/VIVODI) αλλά μπορεί να είναι το ίδιο πρόβλημα (πχ. αναβάθμιση)

XPHSTOS29
30-07-05, 14:54
απο την στιγμη που εχεις ful llu ο οτε βγαινει απο την μεση.
Υπαρχει και το εδεχομενο να υπαρχει κακος συντονισμος/συνχρονισμος μεταξυ vivodi dslam και HOL.
Με τον οτε συμβαινει συχνα ενω συνχρονιζει το μοντεμ να μην υπαρχει επικοινωνια με τον παροχεα.

Lionheart
31-07-05, 18:22
Χθες το βράδυ που πήγα να μπω στο Internet, διαπίστωσα πως αυτό δεν ήταν δυνατό. Έχω γραμμή από Vivodi και ISP την HOL, οπότε πήρα το help desk της HOL το οποίο μου είπε να κάνω reset το router (φυσικά το είχα κάνει αλλά το ξαναέκανα just in case). Αποτέλεσμα μηδέν, οπότε μου είπαν οτι θα στείλουν το αίτημα στη Vivodi για έλεγχο γραμμής. Το περίεργο στη όλη υπόθεση ήταν το εξής: Ενώ φαινόταν να υπάρχει κανονικά η γραμμή adsl (ανάβαν τα δύο λαμπάκια DSL LINK και DSL ACT του router), εντούτοις ο router δεν έπερνε WAN IP (εξωτερική). H παραπάνω άποψή μου ενισχύεται και από το ότι στο web interface του router, στη σελίδα που ελέγχει τη γραμμή, μου έβγαζε κανονικά νούμερα (όπως έχει συνήθως) για τα SNR margin, line attenuation, speed κλπ.
Αν έβγαζα το καλώδιο της γραμμής του ADSL από πάνω, αμέσως τα νούμερα μηδενίζονταν (ή γινόντουσαν Not Available). Όταν το ξαναέβαζα μετά από λίγο επανέρχονταν τα νούμερα οπότε θέμα συγχρονισμού της γραμμής δε νομίζω οτι υπήρχε.

Άρα από ότι φαίνεται δουλεύει η γραμμή αλλά δεν παίρνω IP. Ποιός φταίει σε αυτή την περίπτωση; Η HOL, η Vivodi, ο router, ο καιρός, ο ΟΤΕ (τί ρωτάω; αυτός πάντα φταίει :twisted: )
Μια απο τα ίδια, απο εχτές το βράδι δεν πέρνει ip με τπτ :/
Γραμμη ΟΤΕ,Isp forthnet ...το loopback test κάνει fail και το βλέπω για πρόβλημα του ΟΤΕ
100%..απο Δευτέρα βλέπουμε.Υπομονή παιδιά

Spyrosss
31-07-05, 18:28
Μια απο τα ίδια, απο εχτές το βράδι δεν πέρνει ip με τπτ :/
Γραμμη ΟΤΕ,Isp forthnet ...το loopback test κάνει fail και το βλέπω για πρόβλημα του ΟΤΕ
100%..απο Δευτέρα βλέπουμε.Υπομονή παιδιά

Μιλάμε για γραμμή Vivodi και σε αλλη περιοχή.

kalm
15-08-05, 16:36
Επέστρεξα από τις διακοπές και όλα καλά. Παίρνει IP και έχω internet κανονικά. Προφανώς το έφτιαξαν από την HOL. :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.