PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εγκατάσταση fax σε XP



voger
11-04-08, 21:10
Πήγα να εγκαταστήσω σε XP Home με όλα τα updates το fax service των Windows και μου έβγαζε μηνύματα ότι δεν μπορούσε να βρεί το τάδε αρχείο ή το δείνα αρχείο. Ακόμα και όταν έκανα browse να του υποδείξω που ήταν το αρχείο πάλι το ίδιο έλεγε. Ο υπολογιστής ήταν φρεσκοαγορασμένος και εγώ έσκισα το σακουλάκι με το CD οπότε το κόβω χλομό να είχε πρόβλημα το δισκάκι. Επίσης είχε 2 DVD drives επάνω και το ίδιο πρόβλημα. Δοκίμασα να αντιγράψω και τον φάκελο στο δίσκο αλλά και πάλι η εγκατάσταση χτυπούσε.

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει και συμβαίνει αυτό; Από μία αναζήτηση στο Google λένε διαφορά περί των CD drives, καλοδιοταινιών, μνήμης, ο Ερμής ανάδρομος και τέτοια.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να λύσω αυτό το πρόβλημα; Αν όχι μπορείτε να προτείνετε κάποιο πρόγραμμα freeware για να κάνει την δουλεία;

nikospara
12-04-08, 21:07
voger, εγώ μιά φορά έκανα εγκατάσταση το fax service του Windows (XP prof, όχι home η αλήθεια είναι) και πήγε πολύ στρωτά.

Από την άλλη όποτε έχω πρόβλημα σαν αυτό που αναφέρεις, είχε πρόβλημα το CD.

Δές αν τα drives σου παίζουν σωστά άλλους δίσκους. Αν ναι, και εφόσον ο υπολογιστής είναι φρεσκοαγορασμένος, πήγαινε το δισκάκι στο κατάστημα και ρώτα τους. Απαίτησε αλλαγή, αν δεν παίζει. Α, αν έχεις κανα γείτονα, δές αν σε αυτόν αντιγράφονται τα αρχεία από το CD.

WAntilles
12-04-08, 21:40
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να λύσω αυτό το πρόβλημα;

Καταρχήν να μην ποστάρεις κουτουρού όπου λάχει.

Το Windows subforum είναι για αυτές τις ερωτήσεις.

voger
12-04-08, 21:43
Τα αρχεία τα αντέγραψα μία χαρά από το CD στον δίσκο και όταν πήγα να ξανακάνω εγκατάσταση έβγαλε πάλι το ίδιο μήνυμα. Πάτησα browse και του έδειξα τα αρχεία στο δίσκο και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Τέτοιου είδους προβλήματα είχα αντημετωπήσει παλιότερα με εγκατάσταση Office 2000 αλλά τα αντέγραφα στο δίσκο και όλλα μία χαρά.

........Auto merged post: voger added 2 Minutes and 50 Seconds later........


Καταρχήν να μην ποστάρεις κουτουρού όπου λάχει.

Το Windows subforum είναι για αυτές τις ερωτήσεις.

Πόσταρα εδώ επειδή μία από της ερωτήσεις αφορά αν υπάρχει κάτι αξιόπιστο τσάμπα ανάλογο. Από το Google δεν βρήκα συγκεκριμένη απάντηση για το πρόβλημα οπότε το βλέπω να βάζω κάποιο εναλλακτικό.

WAntilles
12-04-08, 22:02
Πόσταρα εδώ επειδή μία από της ερωτήσεις αφορά αν υπάρχει κάτι αξιόπιστο τσάμπα ανάλογο.

Δεν έχει σημασία.

Windows τρέχεις και πάλι άρα στο Windows πρέπει να ποστάρεις.

Πάρα πολλοί έχετε παρεξηγήσει την αποστολή του sub-forum τούτου.

Το sub-forum τούτο είναι για cross-platform software.

@ ADSLgr.com All rights reserved.