PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για πρόσφατα ενεργοποιημένη γραμμή



Ferm
11-04-08, 21:47
Ειμαι συνδρομητης της hol απο τις 08/04/08 Με πηρε απο την tellas (οπου δεν ειχα κανενα προβλημα) αλλα βλεποντας τους χαμηλους θορυβους (downstream attenuation11db) αποφασισα να παω για ποιο γρηγορη συνδεση. Απο την ημερα αυτη δεν εχω καθολου τηλεφωνο αλλα η DSL δουλευει τελεια και κουμπωνει στα 17600 Εχω να κανω δυο παρατηρησεις τι pstn γραμμη ειναι αυτη που για να δουλεψει θελει να περναει μεσω modem ενω αν βαλω κατ ευθειαν το τηλεφωνο στο spliter δεν εχει καθολου τονο και δευτερον γιατι το netfaster που μου εδωσαν ενω ανοιγει καποιες πορτες δεν μπορει να ανοιξει μια συγκεκριμενη οπως : 2626 ενω καπιοιες αλλες τις ανοιγει κανονικα.
σημειωση η ενεργοπιηση εγινε ακριβως σε 24 μερες αλλα φυσικα χωρις να μπορω να κανω τηλεφωνικες κλησεις

aa144
11-04-08, 22:47
Ποιά λαμπάκια βλέπεις να ανάβουν στο NetFaster; Το πείραξες καθόλου; To VC2 τι λέει; Στείλε όλα τα στοιχεία.

theopan
11-04-08, 23:25
παρατηρησεις τι pstn γραμμη ειναι αυτη που για να δουλεψει θελει να περναει μεσω modem ενω αν βαλω κατ ευθειαν το τηλεφωνο στο spliter δεν εχει καθολου τονο και δευτερον γιατι το

Πολύ απλά: δεν είναι PSTN. Δεν παίρνουν όλοι PSTN. Voip έχεις εφόσον το τηλέφωνο δουλεύει συνδεδεμένο στο router και έτσι θα το αφήσεις.

Ferm
12-04-08, 19:02
Αυτη την στιγμη εχω βαλει επανω ενα Draytek vigor 2700VG και κανει το ιδιο Δηλαδη εχω τονο αλλα δεν μπορω να παρω τηλεφωνο
Αυτοι ομως μου ειχαν πει για pstn κανονικη γραμμη και οχι για voip
Αν λοιπον ειναι voip η γραμμη τοτε θα θελει καποια settings?

aa144
12-04-08, 19:05
Για αρχή, βάλε πάλι το NetFaster πάνω και κοίτα ποιά λαμπάκια ανάβουν. Μετά κοίτα τι λέει το VC2 και στείλτο εδώ.

Ferm
13-04-08, 22:42
Για να μην σας μπερδευω αλο πηρα τηλεφωνο το τεχνικο τμημα και μου ειπαν οτι λογο περιοχης (Ν. Σμυρνη) δινουν Pots και οτι εγω δεν εχω καμια σχεση με voip οποτε ξαναεβαλα την συσκευη στο spliter και περιμενω να δω ποτε θα φτιαξει

Ferm
20-04-08, 19:24
20/04/08 Ακομα χωρις γραμμη τηλεφωνου. Μηπως αρχιζει να πλησιαζει η μερα της αιτησης προς ΕΕΤΤ ?
Στο τηλεφωνο μου λενε οτι στα 684 μετρα υπαρχει διακοπη καλωδιου απ τον οτε. Και ερρωτω τοτε γιατι εχω ιντερνετ και πως αμεσως μετα την μεταφορα μου απο την τελλας στην hol κοπηκε το καλωδιο μου ?
Ειναι λογικες αυτες οι εξηγησεις ?

aigaias
20-04-08, 19:42
Αυτό φίλε μου δεν είναι το τόσο δύσκολο... εδώ κοίτα να δείς την δική μου περίπτωση.... κοινώς ΧΑΟΣ

ΤΑΥΡΟΣ 19-04-2008

ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝ

TELEFAX TO: HOL
213 000 5765
TEXNIKO TMHMA


ΑΠΟ:
*********** ΙΩΑΝΝΗΣ
ΠΑΝΑΓΗ ΤΣΑΛΔΑΡΗ **
ΤΑΥΡΟΣ – 17778
ΤΗΛ: 213 0 ****** – 2111******
FAX: 21034***** – 213 00 *****




Αγαπητοί Κύριοι,
Είμαι συνδρομητής σας με 2 πλήρεις βρόγχους – LLU (*********@hol.gr και (*********@hol.gr) επίσης έχω σε εσάς και έναν μεριζόμενο βρόγχο SHARED LLU (******@hol.gr). Εχθές 18-04-2008 συνδέθηκα με εσάς με το 213 0 ******(********@hol.gr). Από την στιγμή που συγχρόνισε το router προκάλεσε άμεσο disconnect στο LLU **********@hol.gr όπως επίσης και σε FULL LLU της εταιρίας ΝΕΤΟΝΕ. Μετά από λίγο επανήλθαν και τα δύο με εξαιρετικά χαμηλή ταχύτητα πρόσβασης – maximum – 2200Kbps και SNR 7-9 και 7-11 αντίστοιχα. Μίλησα επανειλημμένα με πολλούς συναδέλφους σας στο τεχνικό τμήμα με αποτέλεσμα να ανοιχθεί ticket στον ΟΤΕ. Σήμερα 19-04-2008 ήρθε τεχνικό συνεργείο του ΟΤΕ και άλλαξε το ζευγάρι στο escalit. Δυστυχώς αγαπητοί κύριοι τα αποτελέσματα είναι αρνητικά, δεν άλλαξε τίποτα.
Κατόπιν τούτου, ΖΗΤΩ ΑΜΕΣΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΒΡΟΓΧΟΥ στο 2130******(********@hol.gr), σε περίπτωση που αυτό δεν καταστεί δυνατό ΕΙΜΑΙ υποχρεωμένος να ζητήσω την οριστική διακοπή και των τριών συνδέσεων – προσβάσεων που έχω στην εταιρία σας, καθώς αυτή η τεχνική δυσλειτουργία επηρεάζει άμεσα την εργασία μου η οποία έχει άμεση σχέση με την σωστή πρόσβαση μου στο διαδύκτιο.
Το παρόν αίτημα κοινοποιείται και στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων Λ. Κηφισίας 60 Μαρούσι ΤΚ 15121 τηλ: 2106151000 fax: 2106105049.


Σας ευχαριστώ
Με επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματος μου



************ ΙΩΑΝΝΗΣ

aa144
21-04-08, 13:09
20/04/08 Ακομα χωρις γραμμη τηλεφωνου. Μηπως αρχιζει να πλησιαζει η μερα της αιτησης προς ΕΕΤΤ ?
Στο τηλεφωνο μου λενε οτι στα 684 μετρα υπαρχει διακοπη καλωδιου απ τον οτε. Και ερρωτω τοτε γιατι εχω ιντερνετ και πως αμεσως μετα την μεταφορα μου απο την τελλας στην hol κοπηκε το καλωδιο μου ?
Ειναι λογικες αυτες οι εξηγησεις ?

Σου λένε ότι έχουν διακοπή στη γραμμή, αλλά εσύ έχεις Internet, παρά τη διακοπή; Αυτή είναι η δικαιολογία τους επειδή δεν έχεις ακόμα POTS τηλεφωνία; Ντρέπονται να πούνε ότι δεν έβαλαν ακόμα τις κάρτες POTS στο DSLAM εκεί;

Ferm
21-04-08, 14:51
Αρα λοιπον οπως πολυ καλα ξερω κι εγω δεν στεκει να εχεις ιντερνετ και οχι τηλεφωνο με κομμενα καλωδια.
Τι να τους πω στο επομενο τηλεφωνο ?

aa144
21-04-08, 17:49
Όπως φαίνεται, είναι θέμα ανάπτυξης υποδομών, οπότε ότι και να τους πεις, αν δεν μπούν οι κάρτες POTS στο εκεί DSLAM δεν θα αλλάξει κάτι.

Όμως μπορείς να ζητήσεις VOIP τηλεφωνία μέχρι να πάρεις POTS. Μάλλον δεν θα τους αρέσει, αλλά ζήτα το, δεν χάνεις τίποτε.

dimstog
22-04-08, 12:06
Σου λένε ότι έχουν διακοπή στη γραμμή, αλλά εσύ έχεις Internet, παρά τη διακοπή; Αυτή είναι η δικαιολογία τους επειδή δεν έχεις ακόμα POTS τηλεφωνία; Ντρέπονται να πούνε ότι δεν έβαλαν ακόμα τις κάρτες POTS στο DSLAM εκεί;


Αρα λοιπον οπως πολυ καλα ξερω κι εγω δεν στεκει να εχεις ιντερνετ και οχι τηλεφωνο με κομμενα καλωδια.
Τι να τους πω στο επομενο τηλεφωνο ?

Οι γραμμές που είναι σε POTS δεν καταλήγουν στο κέντρο σε ένα splitter το οποίο χωρίζει το ζεύγος σε ένα για τηλέφωνο και σε ένα για την ADSL ; Μήπως εννοούν ότι το φίλτρο είναι χαλασμένο η/και είναι κομμένα τα καλώδια μετά από το splitter που πάνε στην κάρτα του τηλεφώνου;

Ferm
22-04-08, 14:36
Σημερα λοιπον 22/04/2008 κατα τις 13:30 ηρθε και το τηλεφωνο δηλαδη σε 14 μερες απο την μερα ενεργοποιησης. Τελος καλο ολα καλα ?

dimstog
22-04-08, 15:13
Σημερα λοιπον 22/04/2008 κατα τις 13:30 ηρθε και το τηλεφωνο δηλαδη σε 14 μερες απο την μερα ενεργοποιησης. Τελος καλο ολα καλα ?

Άντε με'γειά! Αλήθεια, πώς είναι η ποιότητα στο τηλ. ; Καλή;

@ ADSLgr.com All rights reserved.