PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο προβλημα με DNS servers



revenant247
12-04-08, 01:12
Καλησμπέρα σε όλους. Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα. Ας ξεκινήσω όμως από την αρχή.

Χρσησιμοποιώ forthnet στα 24Mbps.
Έχω ένα Asus WL600g και είμαι απολυτα ευχαριστημένος. Στο router είχα δώσει μέσα από το configuration να μην κάνει αυτόματή ανάκτηση toy DNS αλλα σαν primary DNS το 194.219.227.2 και secondary 193.92.150.3.

όλα καλά μέχρι εδώ δεν είχα κανένα πρόβλημα (ακόμα και είχα για κάποιο καιρό ενεργοποιημένο το Automatic Assigned DNS). συνδεομουν μια χαρά στο internet και με τον υπολογιστή αλλά και με ένα pda μέσω του wi-fi.

Περίεργο είναι ότι πριν μια δυό μέρες δεν μπορούσα να συνδεθώ στο ιντερνετ. Οι ενδείξεις του modem router ήταν όλες οκ (dsl. LAN, Internet, Wifi) το ίδιο και τα diagnostics. δεν μπορούσα να καταλάβω τι τρέχει.

Τελικά μέσα από το control panel των windows πήγα στα connections-Local network και επιλέγοντας το TCP-IP και properties έβαλα εκεί τους DNS servers της forthnet (να μην κάνει αυτόματα obtain τους DNS server). και κανένα πρόβλημα έμπαινε στο ιντερνετ.

Οχι όμως και το pda. οπότε έκανα ίδιο και πέτυχε.

Το περίεργο ήταν ότι πριν έμπαινε χωρις τη ρύθμιση αυτή μέσα από τα Windows. επειδη μου φάνηκε περιεργο επαιξα με τη ρύθμιση αυτή των windows και είδα ότι ενεργοποιώντας να παίρνει αυτόματα το dns αλλοτε μπαίνει και άλλωτε όχι. Οπότε το έχω βάλει τώρα τους DNS της forthnet για καλό και κακο.

Γιατί έγινε αυτό ξαφνικά και πρεπει να ους περάσω και στις ρυθμίσεις των windows?? ενώ πρίν όλα καλά. Παιζει τίποτα με το DHCP:?: που βλέπω στο μοντεμ.
Ειναι θεμα σύνδεσης (forthnet), mode-router, ή του PC και του PDA???

geoal
12-04-08, 11:28
το ιδιο προβλημα υπαρχει και στο USR 9108. Το πιθανοτερο ειναι να ειναι firmware bug στο ρουτερ σου.

mpouf
12-04-08, 15:54
Χρησιμοποίησε αυτόν τον dns 194.219.227.1

@ ADSLgr.com All rights reserved.