PDA

Επιστροφή στο Forum : ASUS WL600G



Σελίδες : [1] 2 3

revenant247
12-04-08, 01:27
Μετά από ένα USR9101a που για καλή τυχη μετά από 1 εβδομάδα το επέστρεψα, πήρα ως αντικαταστάτη το ASUS WL600G All-in-1 Wireless ADSL2/2 + Home Gateway.

Εδώ και ένα μήνα είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς δεν έχω σχεδόν καθόλου αποσυνδέσεις (τις
έχω ξεχάσει σε αντίθεση με το USR που μου έσπασε τα νεύρα).

Το καλό είναι ότι εκτός από wireless και 4 LAN ports ενσωματωνει και 2 usb θύρες για τη σύνδεση κάποιου εκτυπωτή ή εξωτερικού σκληρού (ftp server).

Το μενού είναι εύκολο και δεν δυσκολεύει. Ενώ πειέχει πολύ καλή τεκμηρίωση (το πλήρες manual ειναι σε PDF). το μονο που δεν ξέρω είναι (παρότι λέει ότι υποστηρίζει) Αν ενεργοποιείται απανεργοποιείται το QoS.

Όλο το πακέτο έρχεται στην καλύτερη τιμή της αγοράς για κάτι τέτοιο σε σχέση με άλλα.

Αναλυτικότερα::

LAN Ports
Support:
Both Ethernet and 802.3 with Max.Bit Rate 10/100Mbps with Auto cross-over function (MDI-X), 4 port switch

Connector:
4 x RJ45 for 10/100 BaseT

Antenna

Support:
2 (One internal Inverted-F PCB antenna and one external dipole antenna)

Connector:
Reverse-SMA antenna connector

USB Interface

Support:
USB 2.0 host

Connector:
USB type A

Features

ADSL Transceiver Port:
Support:
G.994
G.992.1 (G.;ite), supporting Annex A and C
ANSI T1.413
G.992.2(ADSL)
G.992.3(ADSL2)
G.992.4
G.992.5(ADSL2+)

Connector:
RJ11 Phone jack

EZ Setup button

Push for 5 seconds to enter easy setup mode

Reset Button

Push for 5 seconds to restore factory setting

Management

Web-based manager
UPnP Internet Gateway Device
QoS bandwidth management

Firewall

NAT and SPI
Can built extra one firewall to protect Internet traffic and another one for wireless

DC Adapter

AC Input: 100V ~ 240V(50~60HZ);
DC Output: 12V with max. 1.25 A current

Emission

ETS; CE Mark; FCC Part 15

Operating Frequency

2.4 ~ 2.5 GHz

Spreading

Direct Sequence Spread Spectrum

Modulation

OFDM, CCK, DQPSK, DBPSK

Data Rate

802.11g: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54Mbps
802.11b: 1, 2, 5.5, 11Mbps

Operation Channel

11 for N.America, 14 Japan, 13 Europe(ETSI)
3 (non-overlapping)

Output Power

Indoor 130ft (40m), outdoor (LOS, Light-Of-Sight) 2000ft (600m) at 11Mbps
Indoor 80ft (25m), outdoor (LOS, Light-Of-Sight) 500ft (150m) at 54Mbps
The range may vary by different environment
18~19 dBm (at normal temp. range)

Receiver Sensitity

-70 ~ -71dBm @ 54Mbps, -88 ~ -89dBm @ 11Mbps, -95 ~ -96dBm @ 1Mbps

Encryption

64/128-bit WEP
TKIP, AES, WPA, WPA-PSK, WPA2
MAC address, 802.1x

USB Applications

Printer Server , FTP Server

gkimonas
12-04-08, 02:12
Πολύ καλή προσπάθεια. :oneup: και καλώς ήλθες στο forum.

Βέβαια θα μπορούσες να γράψεις, τουλάχιστον μελλοντικά κάποια βασικά για το συγκεκριμένο modem-router, πχ nat-rules κλπ

Anyway! :oneup:

revenant247
12-04-08, 02:53
Thanks απλα ειμαι αρκετα αρχαριος σε αυτά. μεχρι στιγμής το μονο ΝΑΤ rule που έχω είναι η θυρα του utorrent
Δεν έχω προσεξει να μου μπλοκάρει κατι άλλο.

gkimonas
12-04-08, 02:54
Don't worry, καλά να είσαι και κάποια στιγμή θα τα παρουσιάσεις όλα όπως πρέπει. :oneup:

revenant247
12-04-08, 03:09
αλήθεια πως μπορώ και εγώ να βάλω περιεχόμενα ωστε να τα χωρίσω σε θεματικές ενοτητες

gkimonas
12-04-08, 07:14
αλήθεια πως μπορώ και εγώ να βάλω περιεχόμενα ωστε να τα χωρίσω σε θεματικές ενοτητες


Είναι πολύ εύκολο, απευθύνσου σε κάποιον administrator, ή πήγαινε στο section του adslgr και θέσε το ερώτημα σου εκεί.:oneup:

JoeBar
15-04-08, 21:43
Και μερικές φωτό θα ήταν καλό να μπουν.

stratos2004
25-04-08, 02:35
Εγω παντως ακομα δεν εχω καταφερει να serfαρω με ενα WL-600G που ηρθε σημερα στα χερια μου...... Βαζω Username - Password ......PPPoE κτλ κτλ ......αλλα κατι γινεται ....Αφου δειχνουν ολα ΟΚ ( εχει παρει δηλαδη μεχρι και IP ) δεν μπορω να σερφαρω ουτε στο Google χεχεχε λες και καποιο firewall το εμποδιζει.....:( Εχει κανενας σας κατι αναλογο?????

gkimonas
25-04-08, 21:25
Εγω παντως ακομα δεν εχω καταφερει να serfαρω με ενα WL-600G που ηρθε σημερα στα χερια μου...... Βαζω Username - Password ......PPPoE κτλ κτλ ......αλλα κατι γινεται ....Αφου δειχνουν ολα ΟΚ ( εχει παρει δηλαδη μεχρι και IP ) δεν μπορω να σερφαρω ουτε στο Google χεχεχε λες και καποιο firewall το εμποδιζει.....:( Εχει κανενας σας κατι αναλογο?????

Μήπως παίζει κάποιο πρόβλημα με τους DNS servers;

Μήπως θέλει να του ορίσεις εσύ στο configuration γιατί δεν τους παίρνει αυτόματα;

stratos2004
25-04-08, 22:52
Μήπως παίζει κάποιο πρόβλημα με τους DNS servers;

Μήπως θέλει να του ορίσεις εσύ στο configuration γιατί δεν τους παίρνει αυτόματα;

Κι'ομως αυτο ηταν ......Επρεπε να ορισο εγω τους DNS της Forth.....:D

gkimonas
25-04-08, 22:54
Κι'ομως αυτο ηταν ......Επρεπε να ορισο εγω τους DNS της Forth.....:D

Μερικά ρουτεράκια το έχουν αυτό, τα σοβαρά ρούτερ έτσι πρέπει να είναι, και όχι με επιλογή obtain automatically.:down:

Anyway, :oneup:

neonknight26
11-05-08, 20:40
Καλησπερα παιδια,ειμαι νεος χρηστης του site και γενικοτερα του ιντερνετ.Ψαχνοντας λοιπον στα forum για πληροφοριες ειδα το συγκεκριμενο topic και θα ηθελα να σας αναφερω 1 προβλημα που αντιμετωπιζω.
Πριν λιγο καιρο εκανα 1 adsl συνδεση απο το conn-x.Επειδη το τηλ. απο το pc ειναι σε αποσταση μεταξυ τους αγορασα το συγκεκριμενο modem.Εφτιαξα ολες τις παραμετρους και εχω κανονικα adsl και ιντερνετ,το προβλημα ομως ερχεται μετα.Ενω το adsl link ειναι μονιμα αναμενο σε πρασινο χρωμα,το διπλανο λαμπακι που γραφει ΙΡ απο πρασινο που ειναι καθε 1 - 2 ωρες αλλαζει σε κοκκινο.Το manual το αναφερει ως adsl link is down.Πηρα τους τεχνικους του ΟΤΕ για βοηθεια και μου ειπαν οτι φταιει το ασυρματο τηλεφωνο που ειχα.Ενω ομως αλλαξα τηλεφωνο το προβλημα παραμενει.Δυστυχως το site της asus δεν αναφερει τιποτα γι'αυτο.Αν καποιος γνωριζει καποια λυση θα το εκτιμουσα να την αναφερει εδω.

Ευχαριστω για την υπομονη σας.....

angelo72
11-05-08, 22:06
Μπορεί κάποιος για μας τους αρχάριους να μας δώσει έναν οδηγό εγκατάστασης σε windows Xp ?
Έχω DSL Forthnet και δεν ξέρω πως θα περάσω τις ρυθμίσεις για να έχω internet

neonknight26
11-05-08, 22:39
Φιλε angelo επειδη αυτο το modem το κανει ανω κατω ισως μπορω να σε βοηθησω.Μολις το συνδεσεις γραψε στον explorer την διευθυνση 192.168.1.1 ,θα μπεις στο κεντρικο μενου,απο εκει επελεξε quick setup,στην 1η σελιδα βαλε not list και στα 2 και 8/35.Στη 2η επελεξε ΡΡΡοΑ και VC/MUX,στην επομενη βαλε username-password και 1492 στο τελευταιο.Η επομενη σελιδα ειναι σε περιπτωση που το ασυρματο δικτυο.Στο τελος κανε save/reboot και λογικα εισαι ok.

angelo72
11-05-08, 22:52
Βοηθησε με λιγο....το 1492 που λες σε ποια κατηγορια ειναι;
Επισης μου γραφει κατω δεξια στη μπαρα οτι το local area connection has no connectivity.
Πρεπει να κανω και εκει καποια ρυθμιση;
Μου φαινεται μετα την ταλαιπωρια του crypto f200 υπαρχει και συνεχεια.....

neonknight26
11-05-08, 23:30
Η πρωτη σελιδα γραφει PVC settings εκει βαζεις not list και στα 2.Η δευτερη γραφει connection type ΡΡΡοΑ και VC/MUX,στη συνεχεια κατω απο το username και το password γραφει pppMtu εκει βαζεις 1492 εκτος και αν το εχει ηδη.Τωρα αυτο για το local area connection δεν το ξερω αλλα κοιταξε το λαμπακι του adsl αν ειναι μονιμα αναμενο η' αν αναβοσβηνει.αν αναβοσβηνει εχει προβλημα η γραμμη σου.Εγω παντως αυτες τις ρυθμισεις εκανα και δουλευει 1 χαρα εκτος απο το προβλημα που αναφερω πιο πανω

........Auto merged post: neonknight26 πρόσθεσε 14 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κατω απο το username και το password εχει αλλα 2 κουτακια, στο τελευταιο γραφει pppMtu, εκει γραφεις 1492 εκτος και αν το εχει ηδη απο πριν.Αυτο για το local area connection δεν το ξερω γιατι δεν το εχω συναντησει πουθενα αλλα μηπως ειναι προβλημα τις γραμμης?Κοιτα το λαμπακι του adsl αν αναβει στθερα η' αναβοσβηνει.Αν αναβοσβηνει φταιει η γραμμη.Τωρα ψαχτο και μονος σου περισσοτερο και αν βρεις και καμια αλλη ρυθμιση μην διστασεις να ενημερωσεις....Ταλαιπωρια δεν λες τιποτα!!!

angelo72
12-05-08, 00:04
Λοιπον οι ρυθμισεις περαστηκαν....ολα οκ.
Αλλα απο ιντερνετ.....γιοκ
Μηπως πρεπει να ρυθμισω κατι στη καρτα ethernet ?
Αυτα που γραφουν στην forthnet ?
δες : http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=198709

vikent
21-05-08, 08:45
Γεια σας παιδιά,

εκανα εγκατάσταση του ASUS wl600g.......................................
Πως μπαινω στο Internet?????
Δεν υπάρχει κανένα εικονίδιο όπως το ADSLControl του F200
Πατάω το εικονίδιο του Explorel αλλα τίποτα
Τι κανω μετά την εγκατάσταση??????

Ευχαριστώ

angelo72
10-06-08, 10:31
Καλημέρα σε όλους.
Υπάρχει κάποιος να μου πει τι παίζει με τους DNS της Forthnet γιατί έχω καθημερινά διακοπή σύνδεσης ?
Τη μια ανάβει κόκκινο λαμπάκι στο ADSL και την άλλη στο λαμπάκι IP.
Προς το παρόν είμαι έτσι : http://img136.imageshack.us/img136/3426/97943448jj2.jpg

nnn
10-06-08, 22:42
Οι Dns δεν ευθύνονται για την διακοπή.

T.R.S.
14-06-08, 00:08
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Πρόσφατα αγόρασα το WL 600g. Αφού ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα στο forum,κατάφερα να συνδεθώ (Bless you all,θα το πετούσα από το παράθυρο). Έχω όμως ακόμα μερικά εκνευριστικά προβλήματα. Α ) Συνδέεται σε όλες τις σελίδες κανονικά εκτός από το Hotmail, όπου λέει ότι μπαίνει, γράφει τη διέυθυνση πάνω,μου λέει done κατω αριστερά αλλα η σελίδα μένει κενή/άσπρη.Με ένα παλιό router που έχω (Fritzbox) μπαίνει κανονικά. Β) O σταθερός υπολογιστής που έχω συνδέεται. Ενα laptop που έχω δείχνει ότι συνδέεται με το Lan ή με το wireless αλλά από ίντερνετ ... γιοκ! Το περίεργο στο laptop είναι εξής: Με το Fritzbox το Laptop συνδέεται μια χαρά,internet όλα καλα,αλλά με το asus συνδέεται μόνο τοπικά,αλλά ο browser δε μου βγάζει τίποτα.Τέλος, ενώ το laptop δε συνδέεται μέσω wireless με το Asus, κατάφερα να συνδεθώ με ένα γραφείο που βρίσκεται στη περιοχή και έχει το δίκτυό του ξεκλείδωτο. Να σημειώσω ότι κανένα από τα 2 pc δεν έχει firewall. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!!!

angelo72
16-06-08, 22:43
Έλυσα πολλά προβλήματα με update στο firmware, για όσους ταλαιπωρούνται ακόμα ;)

alx
03-07-08, 10:55
καλημέρα,
Απευθύνομαι σε σας για να μου λύσετε το πρόβλημα με τα disc.
δεν καταφέρνει να μείνει up για πάνω από 15 λεπτά.Μόνο το βραδυ σπάει το φράγμα των 15 λεπτών up.

Δοκίμασα και άλλο firmware αλλα τίποτα.

Κάθε φορά που αποσυνδέεται χρειάζεται Reboot για να συνδεθεί και πάλι.

Προς το παρόν το έχω βγάλει και δουλεύω μια μάπα που δεν κάνει disc μέχρι να πάρω μια απάντηση από εδώ και από της Asus.

Αλλιώς θα το επιστρέψω και θα πάρω (τι) ?

RBS
03-07-08, 14:39
καλημέρα,
Απευθύνομαι σε σας για να μου λύσετε το πρόβλημα με τα disc.
δεν καταφέρνει να μείνει up για πάνω από 15 λεπτά.Μόνο το βραδυ σπάει το φράγμα των 15 λεπτών up.

Δοκίμασα και άλλο firmware αλλα τίποτα.

Κάθε φορά που αποσυνδέεται χρειάζεται Reboot για να συνδεθεί και πάλι.

Προς το παρόν το έχω βγάλει και δουλεύω μια μάπα που δεν κάνει disc μέχρι να πάρω μια απάντηση από εδώ και από της Asus.

Αλλιώς θα το επιστρέψω και θα πάρω (τι) ?

ΨΑΞΕ ΣΤΟ GOOGLE ΓΙΑ fimware του Nars...θα δοσω το link οταν θα ειμαι home...και disc. ΤΕΛΟΣ......
:worthy:

RBS
03-07-08, 21:03
http://www.forumclix.net/download/WL600g_1028A_NARS.zip :oneup: για PSTN

:worthy::worthy::worthy:

alx
03-07-08, 21:44
http://www.forumclix.net/download/WL600g_1028A_NARS.zip :oneup: για PSTN

:worthy::worthy::worthy:


θα το δοκιμάσω τώρα που 8α πάω σπίτι.έχω ένα άγχος να σου πω την αλήθεια για το τι μπορεί να προκύψει.
πάντος χαρηκα!!!!!!
γιατί εάν φτιάξει θα έχω το Μαξ της γραμμής μου γυρο στα 14!
φαντάζομαι πως αν δεν δουλέψει το γυρνάω στο παλιό του χςρίς πρόβλημα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σοου φαρ!:clap:

augustius
07-07-08, 12:59
Επειδή έχω δει πολλά σκόρπια posts σχετικά με το DMT-tool και τον συγκεκριμένο router αποφάσισα να στείλω αυτό το post (πιστεύω ότι είμαι στο σωστό thread).

Η συμβατή έκδοση του DMT-tool με το ASUS WL-600G είναι το 8.07. Πριν το χρησιμοποιήσετε ελέγξε αν η telnet πρόσβαση είναι ανοιχτή (απλά δοκιμάστε να πατήσετε "telnet 192.168.1.1" στο command prompt και αν εμφανίσει "Login:" είναι ανοιχτό).
Συγκεκριμένα στο firmware 1.0.2.8 (από ότι έχω διαβάσει σε διάφορα forum) είναι ανοιχτό, ενώ στο 1.0.3.3 το έχουν κλείσει.

Για όσους είναι κλειδωμένη η πρόσβαση στον router μέσω telnet ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:

1) Από την web-διαχείριση του router κάντε backup τα settings.
2) Ανοίξτε το αρχείο του backup με το notepad και αναζητήστε το σημείο που γράφει:

telnet="disable"

και αντικαταστήστε το με

telnet="lan" (μαζί με τα εισαγωγικά)

3) Αποθηκεύστε το αρχείο με άλλο όνομα και χρησιμοποιήστε το για να ανακτήσετε τις ρυθμίσεις στον router
4) Μετά την επανεκίνηση του router αν τα κάνετε όλα σωστά θα λειτουργεί το telnet και κατ'επέκταση το dmt-tool

Προσοχή: αν δεν είστε σίγουροι ότι ξέρετε τι κάνετε μην επιχειρήσετε να το δοκιμάσετε.

Σε περίπτωση που γίνει κάτι λάθος και δεν έχετε πρόσβαση στον router με ένα απλό hardware-reset θα είναι πάλι λειτουργικός και μπορείτε να επαναφέρετε τις ρυθμίσεις σας χρησιμοποιώντας το original backup.

kwstas
13-07-08, 19:02
Γεια σας
Δεν μπορω κανω update to firmware apo 1.0.2.8 σε 1.0.3.3 μου γραφει
The path of upload file is not correct!
ενω είναι η σωστή διαδρομη .

ευχαριστώ

augustius
14-07-08, 01:16
Γεια σας
Δεν μπορω κανω update to firmware apo 1.0.2.8 σε 1.0.3.3 μου γραφει
The path of upload file is not correct!
ενω είναι η σωστή διαδρομη .

ευχαριστώ

Από το μήνυμα κρίνω ότι προσπαθείς να το κάνεις μέσω Mozilla . Για κάποιο λόγο (δεν το έχω ψάξει γιατί) δεν αναγνωρίζει την διαδρομή του αρχείου. Δοκίμασε με τον Internet Explorer και λογικά θα δουλέψει.

Προφέσσορας_Χάος
16-07-08, 16:48
τα asus αν δεν κάνω λάθος ερχονται και με braoadcom chipaki που έχουν και τα speetouch Κάτι που τα καθιστά αρκετά σταθερά στις "κακές" γραμμές..που απο τέτοιες η ελλάδα σφίζει...

vampyre
17-07-08, 19:43
Λίγη βοήθεια βρε παιδιά.

Το πήρα σήμερα το εν λόγω router και δεν μπορώ να το ρυθμίσω με τίποτα.

Ανάβει πράσινη η DSL , πράσινη η IP ,Internet ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δε βλέπει.

Εχω Conn-X

Εχω βάλει : PPoE , passwords , κανονικά όλα. (Νομίζω).

Παίρνω στατιστικά από το router :
Broad ID: WL-600g
Software Version: 1.0.2.8.A

This information reflects the current status of your DSL connection.

Line Rate - Upstream (Kbps): 914
Line Rate - Downstream (Kbps): 7822
LAN IP Address: 192.168.1.1
Default Gateway: 62.103.129.38
Primary DNS Server: 195.170.0.1
Secondary DNS Server:

ΑΛΛΑ με τίποτα Internet.

HELP ! :(

Παρακαλείται αν κάποιος το έχει με Conn-X να βοηθήσει. Θενξ.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Βρήκα τη λύση στο φόρουμ της Asus.


1. Εκανα firmware update στο firmware WL600g_1.0.3.3.A.trx (Πιστεύω άσχετο με το πρόβλημα).
2. Στο φόρουμ γράφει η Asus επίσημα ότι πρέπει να περνάμε τους DNS servers χειροκίνητα στο PC για να δουλέψει.
Παράδειγμα :
http://img364.imageshack.us/img364/3415/asusmf9.jpg

Μετά από αυτό δούλεψε μια χαρά. :)

Skyhigh
07-08-08, 21:49
Λίγη βοήθεια βρε παιδιά.

Το πήρα σήμερα το εν λόγω router και δεν μπορώ να το ρυθμίσω με τίποτα.

Ανάβει πράσινη η DSL , πράσινη η IP ,Internet ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δε βλέπει.

Εχω Conn-X

Εχω βάλει : PPoE , passwords , κανονικά όλα. (Νομίζω).

Παίρνω στατιστικά από το router :
Broad ID: WL-600g
Software Version: 1.0.2.8.A

This information reflects the current status of your DSL connection.

Line Rate - Upstream (Kbps): 914
Line Rate - Downstream (Kbps): 7822
LAN IP Address: 192.168.1.1
Default Gateway: 62.103.129.38
Primary DNS Server: 195.170.0.1
Secondary DNS Server:

ΑΛΛΑ με τίποτα Internet.

HELP ! :(

Παρακαλείται αν κάποιος το έχει με Conn-X να βοηθήσει. Θενξ.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Βρήκα τη λύση στο φόρουμ της Asus.


1. Εκανα firmware update στο firmware WL600g_1.0.3.3.A.trx (Πιστεύω άσχετο με το πρόβλημα).
2. Στο φόρουμ γράφει η Asus επίσημα ότι πρέπει να περνάμε τους DNS servers χειροκίνητα στο PC για να δουλέψει.
Παράδειγμα :
http://img364.imageshack.us/img364/3415/asusmf9.jpg

Μετά από αυτό δούλεψε μια χαρά. :)
Ποιο είναι το Site για το Forum της Asus???

ki8aras
08-08-08, 00:33
Καλησπέρα.Μόλις αγόρασα το ασύρματο ρουτεράκι αλλά σαν άσχετος με το wifi θα θελα να ρωτήσω το εξής,υπάρχει η δυνατότητα συνδέοντας ενσύρματα το ρούτερ με το pc μου να βρώ συσκευές σ άλλα ασύρματα δίκτυα;;;Κάτι σαν το search wireless network που έχουν οι υπολογιστές με κάρτα wifi.Ευχαριστώ!

vampyre
26-08-08, 19:23
Ποιο είναι το Site για το Forum της Asus???


Καλησπέρα.
Θα μπεις εδώ http://support.asus.com/download/dow...Language=en-us
Αριστερά που λέει : "Input model to search" θα γράψεις WL-600g
από κάτω θα επιλέξεις "ALL" και θα πατήσεις το κουμπί από κάτω που λέει "Search Info".
Αυτό είναι για τα downloads.

Το φόρουμ της ASUS είναι :
http://vip.asus.com/forum/default.aspx?SLanguage=en-us

Φιλικά.

mchrisober
03-09-08, 02:22
Καλησπερα παιδια,ειμαι νεος χρηστης του site και γενικοτερα του ιντερνετ.Ψαχνοντας λοιπον στα forum για πληροφοριες ειδα το συγκεκριμενο topic και θα ηθελα να σας αναφερω 1 προβλημα που αντιμετωπιζω.
Πριν λιγο καιρο εκανα 1 adsl συνδεση απο το conn-x.Επειδη το τηλ. απο το pc ειναι σε αποσταση μεταξυ τους αγορασα το συγκεκριμενο modem.Εφτιαξα ολες τις παραμετρους και εχω κανονικα adsl και ιντερνετ,το προβλημα ομως ερχεται μετα.Ενω το adsl link ειναι μονιμα αναμενο σε πρασινο χρωμα,το διπλανο λαμπακι που γραφει ΙΡ απο πρασινο που ειναι καθε 1 - 2 ωρες αλλαζει σε κοκκινο.Το manual το αναφερει ως adsl link is down.Πηρα τους τεχνικους του ΟΤΕ για βοηθεια και μου ειπαν οτι φταιει το ασυρματο τηλεφωνο που ειχα.Ενω ομως αλλαξα τηλεφωνο το προβλημα παραμενει.Δυστυχως το site της asus δεν αναφερει τιποτα γι'αυτο.Αν καποιος γνωριζει καποια λυση θα το εκτιμουσα να την αναφερει εδω.

Ευχαριστω για την υπομονη σας.....

Παιδια σαν νεος και εγω στο φορουμ εχω ακριβως το ιδιο προβλημα. Ας μπορεσει να δωσει καποιος μια λυση.

RBS
04-09-08, 11:13
Παιδια σαν νεος και εγω στο φορουμ εχω ακριβως το ιδιο προβλημα. Ας μπορεσει να δωσει καποιος μια λυση.


Ψαξε στα ποστ για το firmware του NARS:oneup:.....1 page back....;)

KARAVIOT
29-09-08, 17:34
Μετά από 2 βδομάδες κατάφερα να κάνω το asus 600g να δουλέψει.

Αυτο που έπρεπε να κάνω ήταν PPPoE /LLC και οι σωστοί αριθμοί των VPI, VCI.
Και όμως ενώ τελικά κατάφερα να μπω στο inernet μου ανοίγει μονο την σελίδα του google και τιποτα αλλο (κάνει και αναζήτηση τρομάρα του....). Για όλες τις άλλες ιστοσελίδες μου λέει page not found or dns error.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ?

user024
29-09-08, 23:34
Έβαλες τους προεπιλεγμένους DNS servers του παροχέα σου στα advanced settings του router;
Δοκίμασες να τα προσθέσεις και στις ιδιότητες (properties) της σύνδεσής σου*;
(Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) στις θέσεις:
Prefered DNS server & Alternate DNS server;
Αν πας και στο advanced... menu,μπορείς να προσθέσεις (δεν ξέρω αν θα κάνει τίποτα) και τη διεύθυνση του ρούτερ σαν τρίτη (192.168.1.1 ή ό,τι άλλο την έχεις βάλει εσύ, αν την έχεις αλλάξει).
Δοκίμασε αυτά πρώτα.

*Αναφέρομαι στις ρυθμίσεις του υπολογιστή εδώ, και όχι στου ρούτερ.

SiliconManC
01-10-08, 10:35
για να πέρνει αυτόματα τους dns, εαν θυμάμαι καλά στο WL500W τουλάχιστον, πας IP CONFIG-> WAN & LAN -> Idle Disconnect Time in seconds(option): -> 0


Για το πρόβλημα που έχετε κάποιοι με το Internet δοκιμάστε να απενεργοποιήσετε στο firewall το LAN to WAN Filter (Internet Firewall->WAN & LAN Filter->Νο) με apply->save and restart.
Εαν δείτε ότι δεν γίνεται τίποτα με το Internet δοκιμάστε να κλείσετε τελείως το firewall με apply->save and restart.

........Auto merged post: SiliconManC πρόσθεσε 10 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


τα asus αν δεν κάνω λάθος ερχονται και με braoadcom chipaki που έχουν και τα speetouch Κάτι που τα καθιστά αρκετά σταθερά στις "κακές" γραμμές..που απο τέτοιες η ελλάδα σφίζει...



δεν ξέρω για τα modem/router της asus αλλά τα περισσότερα router έρχονται με broadcom και μπορούν να φορέσουν πάρα πολλά custom firmwares πχ dd-wrt, openwrt, x-wrt, tomato (δεν δουλεύουν οι usb προν το παρόν ), oleg (firmware βασισμένο στο open-source firmware της asus). βλέπε μερικά specs http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices#Asus

........Auto merged post: SiliconManC πρόσθεσε 12 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γεια σας
Δεν μπορω κανω update to firmware apo 1.0.2.8 σε 1.0.3.3 μου γραφει
The path of upload file is not correct!
ενω είναι η σωστή διαδρομη .

ευχαριστώ

Δοκίμασε με hard-reset και το Firmware Restoration Utility της asus (http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us&model=WL-600g)

Βγάζεις το πακ από το asus. Τρέχεις το Firmware Restoration Utility. Βάζεις το firmware που θες να φλασάρεις αλλά δεν πατάς upload. Απενεργοποιήσεις το dchp της κάρτας δικτύου σου και βάλε 192.168.1.2 για τον υπολογιστή σου, 255.255.255.0 subnet, default gateway 192.168.1.1, prefered dns server 192.168.1.1. ΠΡΟΣΟΧΗ μην χρησιμοποιήσεις wlan για να φλασάρεις firmware. Πάρε ένα καπάκι από ένα στυλό και πίεσε το κουμπί reset στο πίσω μέρος του asus. Κράτα το πατημένο και ταυτόχρονα βάλε το πακ. Θα παρατηρείσεις ότι το led (ΟΝ/ΟFF) θα αρχίσει να αναβοσβήνει. Μόλις το δεις αυτό πάτα upload στο Firmware Restoration Utility. Περίμενε 6-10 λεπτά. Κανονικά θα πρέπει να κάνει reset από μόνο του το asus.
Αυτό ήταν.

Dias
24-10-08, 20:46
Γεια σας
Δεν μπορω κανω update to firmware apo 1.0.2.8 σε 1.0.3.3 μου γραφει
The path of upload file is not correct!
ενω είναι η σωστή διαδρομη .

ευχαριστώ


Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με τον mozilla. Με τον internet explorer μου δουλεψε αμεσως.

pa_nick
04-12-08, 09:31
Παιδιά εγώ έλυσα το πρόβλημα με το Ιντερνετ στο PC βάζοντας χειροκίνητα τα ΙP και δουλεύει άψογα αλλά δεν μπορώ να πάρω πρόσβαση στο Ιντερνετ σε συσκευές που συνδέω μέσο WLAN. Έχω κάνει update στο τελευταίο firmware.

vampyre
04-12-08, 16:07
Σε όλες τις συσκευές πρέπει να βάζεις χειροκίνητα τα DNS.
Για Ote-Connex :
Preffered DNS : 195.170.0.1
Alternative : 195.170.2.2

Το αναφέρω σε προηγούμενο ποστ : http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2204983&postcount=31

pa_nick
04-12-08, 16:33
Δεν μπορώ δυστυχώς να περάσω τέτοια ΙP χειροκίνητα ούτε στο Wii μου, ούτε στο ΧΒΟΧ ούτε στο ΗΤC μου για αυτό πάω να σκάσω. Σε αντίθεση με το modem που είναι στο πατρικό μου όπου δεν χρειάστηκε να κανω τπτ όλα δούλευαν τέλεια με το WLAN του router.

Τελικά βρήκα και πέρασα και στις συσκευές αυτές χειροκίνητα τις IP.όλα δουλεύουν άψογα.

vampyre
05-12-08, 01:12
Ημουν έτοιμος να σου πω , πως γίνεται στο 360 που ξέρω γιατί το έχω και εγώ.

Τέλος καλό, όλα καλά. :)

ki8aras
12-12-08, 12:13
Μέχρι στιγμής χρειάστηκα να βάλω DNS μόνο στις ενσύρματες συνδέσεις.Σε ασύρματες ποτέ!(και πέρνουν 2 pc+1 γείτονας).Οπότε μου φαίνεται λίγο παράξενο...

virginkiller
14-01-09, 21:17
Από σήμα πως πάει; Έχω το Linksys WAG200G τώρα και εκτός τα κλασσικά προβλήματα έχει και ασθενές σήμα.Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το router μπας και βρω την υγειά μου.

Tem
25-01-09, 22:28
Από το μήνυμα κρίνω ότι προσπαθείς να το κάνεις μέσω Mozilla . Για κάποιο λόγο (δεν το έχω ψάξει γιατί) δεν αναγνωρίζει την διαδρομή του αρχείου. Δοκίμασε με τον Internet Explorer και λογικά θα δουλέψει.

και με Internet Explorer το ίδιο πρόβλημα. Υπάρχει μήπως κάποια λύση ?

Tem
28-01-09, 12:24
και με Internet Explorer το ίδιο πρόβλημα. Υπάρχει μήπως κάποια λύση ?

βρέθηκε τελικά λύση:)

Dias
23-02-09, 02:25
Δεν μας λες και μας ποια ειναι η λυση?

n_olympios
20-04-09, 19:31
Γεια σας κι από εμένα, Χριστός ανέστη, χρόνια πολλά. Ακολουθεί μεγάλη δημοσίευση (η εισαγωγή στο spoiler):

Ηλπιζα να μη χρειαστεί ποτέ να εγγραφώ στο forum λόγω προβλήματος, να όμως που προέκυψε.

Είμαι κάτοχος γραμμής Conn-X 1024/256 εδώ και κάμποσο καιρό (από το 2006 που ήταν OnDSL). Πρόσφατα το Sagem F@st 1500WG που χρησιμοποιούσα κάηκε από κεραυνό (!) και μαζί με αυτό η μία από τις δύο κάρτες δικτύου της μητρικής μου (ευτυχώς σταμάτησε εκεί).

Επέλεξα ως αντικαταστάτη το WL-600G κι έκτοτε άρχισαν τα προβλήματα. Αφού έφτιαξα όλες τις ρυθμίσεις όπως (νομίζω πως) έπρεπε, ακολουθώντας τόσο τις οδηγίες της Otenet όσο και του παρόντος θέματος, τελικά έχω 2 προβλήματα, το πρώτο από την αρχή, το δεύτερο προέκυψε μόλις χθες:


α) μία με δύο φορές την ημέρα, το Asus χάνει το authentication με την Otenet και η ένδειξη IP γίνεται κόκκινη. Αυτό διορθώνεται μόνο με επανεκκίνηση του router (και όχι πάντα με την πρώτη).

β) Στο router συνδέω ένα pc μέσω καλωδίου και 3 ασύρματα (2 laptops κι ένα άλλο pc). Από χθες, μπορεί να συνδεθεί μόνο το ένα από αυτά ανά φορά. Συνήθως το pc συνδέεται μέσω LAN, και τα άλλα ψάχνουν την IP address χωρίς επιτυχία. Μάλιστα το ένα laptop που έχω δίπλα μου αυτή τη στιγμή βγάζει το μήνυμα: "υπάρχει μια διένεξη διεύθυνσης IP με ένα άλλο σύστημα στο δίκτυο", όμως δεν τους έχω βάλει την ίδια IP...

Οι ρυθμίσεις ως έχουν στο router (http://img510.imageshack.us/img510/3538/tcpipasus.jpg)

VPI 8
VCI35
UBR without PCR
PPPoE
LLC/Snap Bridging

802.1q: disabled
Authentication method: PAP
pppMtu: 1492
PPP IP extension: enabled
IGMP multicast: disabled
Default Gateway: automatic

Wireless (http://img510.imageshack.us/img510/3853/wifiasus.jpg):
AP mode: Access Point
Bridge restrict: disabled

Οι ρυθμίσεις της σύνδεσης στο pc (και στα άλλα) (http://img90.imageshack.us/img90/6824/tcpippc.jpg)

Καμιά ιδέα? Ευχαριστώ προκαταβολικά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.