PDA

Επιστροφή στο Forum : αργές ταχύτητες ΚΑΙ απο pc σε router?



sotiri
12-04-08, 14:33
Γεια σε όλους!
Ρε παιδιά, είναι λογικό μερικές φορές που πέφτει η ταχύτητα του ίντερνετ να πέφτει και η ταχύτητα σύνδεσης με το ρούτερ?? Δε γίνεται πάντα, άλλες φορές το ίντερνετ σέρνεται και η σύνδεση με το web interface του router πάει σφαίρα.
(έχω το 585 με πρόσφατο firmware, και είναι συνδεδεμένο ενσύρματα. wifi off)
Μπορεί να είναι δύο διαφορετικά προβλήματα?
το καλώδιο είναι καλά βαλμένο και στις δυο άκρες, το τσέκαρα.
thx!

παρεμπιπτόντως, φτιάχνεται τίποτα από τα παρακάτω νούμερα χωρίς να χαμηλώσω την ταχύτητά μου?
γενικά, όταν πιάνω ταχύτητες (torrents), ΠΙΑΝΩ ταχύτητες!
τα παρακάτω νούμερα είναι για 15 μέρες uptime.

FEC Errors (Up/Down): 1.320 / 787.210

CRC Errors (Up/Down): 1.320 / 3

HEC Errors (Up/Down): 28.248 / 3

ermis333
12-04-08, 15:31
Κανά reset στο router που και πού κάνει καλό.

sotiri
12-04-08, 15:57
αχεμ. μόλις παρατήρησα κάτι κουφό.
συνέδεσα ένα λάπτοπ στο ρούτερ, και από το λαπτοπ όλα πάνε σφαίρα !!!!!
και μετά έκανα από το δικό μου boot se linux, και πάλι πάνε όλα σφαίρα..1000kb/s..
και από τα win όλα σέρνονται..δεν πείραξα τιποτα, ούτε ιό έχω... τις πταίει?!:(

ermis333
12-04-08, 18:21
Drivers στην κάρτα δικτύου.

sotiri
12-04-08, 20:51
Drivers στην κάρτα δικτύου.

χμμ προσπάθησα να τους αλλάξω με αυτούς του cd της mobo μου (gigabyte M57SLI-S4) αλλά έκανε restart στη μέση του install και μετά στο μπουτάρισμα μου βγαλε BSOD!!!!
σημαίνει κάτι άραγε αυτό?!!
τεσπα, είναι δυνατό να φταίνε οι drivers αν δεν το κάνει συνέχεια αλλά μόνο κατά καιρούς?!!?

edit: κι όμως αλλαξα κι έβαλα το wifi και πάλι δεν παίζει καλά...

foutzena
12-04-08, 23:43
Εχω το ίδιο πρόβλημα το οποίο διορθώνετε μόλις κλείσω το μτορρεντ και χωρίς να κατεβάζω-ανεβάζω τπτ .εχω κανει ρεσετ το ρουτερ απεγκατάσταση το μτορεντ και ξανα τα ίδια μόλις το ανοιξω το ιδιο γίνετε και μόλις το κλεισω πετάει. τα ίδια και με μοζιλα και με εξπλορερ .δεν το ειχα αυτο το προβλημα παλια

aragorncb600
13-04-08, 12:22
Εχω το ίδιο πρόβλημα το οποίο διορθώνετε μόλις κλείσω το μτορρεντ και χωρίς να κατεβάζω-ανεβάζω τπτ .εχω κανει ρεσετ το ρουτερ απεγκατάσταση το μτορεντ και ξανα τα ίδια μόλις το ανοιξω το ιδιο γίνετε και μόλις το κλεισω πετάει. τα ίδια και με μοζιλα και με εξπλορερ .δεν το ειχα αυτο το προβλημα παλιαεγω σταματησα πλεον να χρησιμοποιω utorrent ασε ποθ τραωαγε επανεκινηση το pc εβαλα
azureus παιδια και βρηκα την υγεια μου

sotiri
13-04-08, 15:53
παιδιά το έφτιαξα τελικά φταίγανε τα half-open tcp connections.
Φαντάζομαι ότι εννοείται ότι πρέπει να αυξήσεις τον αριθμό τους από 10 που είναι by default στα xp, κι εγώ τα είχα αυξήσει παλιά, αλλά έκανα φορμάτ πριν κανα μήνα και ούτε που το θυμόμουν ότι πρέπει να τα επαναρυθμίσω.
Τεσπα, για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχουν αρκετά patches που κάνουν αυτή τη δουλειά. Εγώ χρησιμοποίησα αυτό (http://torrentfreak.com/evid4226patch223d-enzip/).

thx για τη βοήθεια σας!
@foutzena: Η ατάκα με το μtorrent ήταν αυτή που με ξύπνησε! σ'ευχαριστω!

aragorncb600
13-04-08, 16:29
παιδιά το έφτιαξα τελικά φταίγανε τα half-open tcp connections.
Φαντάζομαι ότι εννοείται ότι πρέπει να αυξήσεις τον αριθμό τους από 10 που είναι by default στα xp, κι εγώ τα είχα αυξήσει παλιά, αλλά έκανα φορμάτ πριν κανα μήνα και ούτε που το θυμόμουν ότι πρέπει να τα επαναρυθμίσω.
Τεσπα, για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχουν αρκετά patches που κάνουν αυτή τη δουλειά. Εγώ χρησιμοποίησα αυτό (http://torrentfreak.com/evid4226patch223d-enzip/).

thx για τη βοήθεια σας!
@foutzena: Η ατάκα με το μtorrent ήταν αυτή που με ξύπνησε! σ'ευχαριστω!αυτο φιλε που πας και το ρυθμιζεις για να μαθαινουμε και εμεις,γιατι και εγω εχω κανει προσφατο φορματ στο pc.αυτο το λινκ που εβαλες δεν ξερω αλα ο nod32 μου το εβγαλε οτι ειναι trojan

sotiri
13-04-08, 20:38
κοίτα φαντάζομαι ότι αν ξέρεις από registry μπορείς να το αλλάξεις κάπου εκεί, αλλά για όλους τους υπόλοιπους υπάρχουν μικροπρογραμματάκια/scriptάκια που το φτιάχνουν.. αυτό που λες είναι λίγο περίεργο για το trojan, γιατί αφενός μεν το κατέβασα ΣΗΜΕΡΑ από κει, και αφετέρου δε κι εγω NOD32 έχω!!!!!!!:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.