PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas κάτω ξανά (internet+τηλέφωνο)



Spanos
12-04-08, 17:21
Εδω και λίγη ώρα έχει κοπεί το internet (δεν παίρνει IP) αλλα και το τηλέφωνο. Απο οτι με ενημερώσανε έχει πέσει ολο το Περιστέρι.

Mήπως το έχουν παραξηλώσει τώρα τελευταία;

Το πρέκι μου σαββατιάτικα :rant:

mousas
12-04-08, 17:29
Τα ίδια και στον πειραιά. :angryr::angryr::angryr::angryr::angryr:

Spanos
12-04-08, 17:32
Ωχ θα κόψανε καμμιά οπτική

mousas
12-04-08, 17:41
Αχχ αυτος ο γειτονας :worthy:
και στις προηγουμενες διακοπες αποδειχτηκε παλικαρι με την ontelecoms. Να 'ναι καλα.
Δε νομιζω να εκοψαν καμια οπτικη (ελπιζω για το καλο τους), ας μην ειμαστε απαισιοδοξοι θα δουμε.
Εκτος απο πειραια και περιστερι αλλες περιοχες εχουν προβλημα;;

ermis333
12-04-08, 18:19
Θέμα οπτικής δεν παίζει είχει διπλές διαδρομές οπτικών ινών σε διαφορετικά sites, ακριβώς για να μην υπάρξει ποτέ πρόβλημα με τις υπηρεσίες σε περίπτωση που κάποιος σκάψει εκεί που δεν πρέπει.

Κάτι άλλο θα φταίει.

pan82
12-04-08, 19:30
Ποιος να ξέρει άραγε τι φταίει το θέμα είναι ότι όλο σχεδόν το Περιστέρι είναι down και στο Πειραιά το κέντρο Αγ. Γεωργίου επίσης από τις 3 το μεσημέρι περίπου.

ATG
12-04-08, 19:38
Η Νεα Ιωνια ηταν κατω πριν απο 2-3 ημερες, γυρω στη 1 τη νυχτα και για 10 λεπτα. Ουτε τηλ ουτε dsl.

ermis333
12-04-08, 20:17
Στο 1212 τι σας λένε?

pan82
12-04-08, 20:17
Η Νεα Ιωνια ηταν κατω πριν απο 2-3 ημερες, γυρω στη 1 τη νυχτα και για 10 λεπτα. Ουτε τηλ ουτε dsl.

Kαλά αυτό είναι λογικά δε το πήραν καν χαμπάρι οι προηγούμενοι ή το πιο πιθανόν γίνοταν κάποια δοκιμή στο δίκτυο τώρα είναι τόσες ώρες off τόσες περιοχές

DiM
12-04-08, 20:26
Ποιος να ξέρει άραγε τι φταίει το θέμα είναι ότι όλο σχεδόν το Περιστέρι είναι down και στο Πειραιά το κέντρο Αγ. Γεωργίου επίσης από τις 3 το μεσημέρι περίπου.

Εμείς πάντως στου Κερατσινίου που είναι 10 λεπτά δρόμος από του Αγίου Γεωργίου δεν είχαμε κανένα απόλυτος πρόβλημα.

Spanos
12-04-08, 20:41
Θέμα οπτικής δεν παίζει είχει διπλές διαδρομές οπτικών ινών σε διαφορετικά sites, ακριβώς για να μην υπάρξει ποτέ πρόβλημα με τις υπηρεσίες σε περίπτωση που κάποιος σκάψει εκεί που δεν πρέπει.

Κάτι άλλο θα φταίει.

Aν έχουν κλείσει το δακτύλιο που αποτελείται απο οπτικές διάφορων εταιρειών :whistle:



Aκόμα τίποτα, τρείς ώρες χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ :rant:

........Auto merged post: Spanos added 6 Minutes and 26 Seconds later........


Kαλά αυτό είναι λογικά δε το πήραν καν χαμπάρι οι προηγούμενοι ή το πιο πιθανόν γίνοταν κάποια δοκιμή στο δίκτυο τώρα είναι τόσες ώρες off τόσες περιοχές

Η πλάκα είναι οτι δε δουλεύει ούτε το τηλέφωνο για να μπείς με PSTN :down:

........Auto merged post: Spanos added 5 Minutes and 33 Seconds later........


Στο 1212 τι σας λένε?

Δε το σηκώνουν αμέσως όπως το απόγευμα και επειδή πέρνω απο κινητό το έκλεισα μετά απο κάποια λεπτά:down:

Έχει μπέι και μηνυμα οτι εχουν τεχνικές δυσλειτουργίες και το παλεύουν.

Mouse Potato
12-04-08, 22:35
Παιδιά μόλις πριν 10 λεπτά μου ήρθε κι εμένα. Πληροφορήθηκα ότι το πρόβλημα το γνωρίζουν και πραγματοποιούν εργασίες αναβάθμισης... Ένας θεός ξέρει τι έκαναν! :whistle:

MyLord
12-04-08, 23:14
Κέντρο Αγ. Γεωργίου κάτω από τις 5 παρά εώς τώρα.
Μόλις πριν λίγο επανήλθε και το τηλέφωνο και το ίντερνετ.
Ελπίζω να είναι οριστικό και να μην ξαναπέσει.

Davout
12-04-08, 23:43
Αχ κοίτα που κλαίγεται και ο Spanos τώρα που έχει πρόβλημα, απίθανο δεν είναι; Τελικά και του Spanou τα γένια γίνονται μουαχαχαχα. :rofl:

amtech
13-04-08, 00:06
Κερατσινι στην Νισυρου επεστρεψε η γραμμη αλλα απο 12 που ειχα τωρα κλειδωνει στα 10

Spanos
13-04-08, 01:43
Παιδιά μόλις πριν 10 λεπτά μου ήρθε κι εμένα. Πληροφορήθηκα ότι το πρόβλημα το γνωρίζουν και πραγματοποιούν εργασίες αναβάθμισης... Ένας θεός ξέρει τι έκαναν! :whistle:

Ναι σίγουρα αναβάθμιση έκαναν όπως και κάθε δεύτερο~τρίτο σαββατοκύριακο που μένουμε χωρίς internet και σήμερα χωρίς internet αλλα και τηλέφωνο:down:

Πάντως και εμένα κατα τις 10 και κάτι μου είπαν οτι έφτιαξε γιατι δεν ήμουν σπίτι, δηλαδή κλείσαμε 5ωρο:down:


Αχ κοίτα που κλαίγεται και ο Spanos τώρα που έχει πρόβλημα, απίθανο δεν είναι; Τελικά και του Spanou τα γένια γίνονται μουαχαχαχα. :rofl:

Όπως είπα και πιο πάνω είναι η τρίτη φορά που συμβαίνει αυτό μετα τα προηγούμενα πανελλαδικά μπλακ άουτ της Τελλάς.

Εντάξει να συμβεί μια φορά το καταλαβαίνω, μηχανήματα είναι και χαλάνε αλλα να συμβαίνει αυτό συνέχεια καταντάει σπαστικό.

Σήμερα επίσης μαζί με το ιντερνετικό μπλακ άουτ είχαμε και τηλεφωνικό.

Πριν ήταν ο BRAS έλεγαν και βάλανε άλλον, τώρα χάλασε κάτι άλλο. Ε αυτό θα γίνεται συνέχεια;

Yποτίθετε οτι πήρε η ΜΑΡΑΚ την τεχνική υποστήριξη και θα πήγαινε καλύτερα αλλα τα πράγματα είναι χειρότερα:down:

:rant:

Mouse Potato
13-04-08, 02:37
Ναι σίγουρα αναβάθμιση έκαναν όπως και κάθε δεύτερο~τρίτο σαββατοκύριακο που μένουμε χωρίς internet και σήμερα χωρίς internet αλλα και τηλέφωνο:down:

Πάντως και εμένα κατα τις 10 και κάτι μου είπαν οτι έφτιαξε γιατι δεν ήμουν σπίτι, δηλαδή κλείσαμε 5ωρο:down:

Κανένα Σ/Κ (αν θυμάμαι καλά) δεν έμεινα χωρίς Internet :hmm:


Όπως είπα και πιο πάνω είναι η τρίτη φορά που συμβαίνει αυτό μετα τα προηγούμενα πανελλαδικά μπλακ άουτ της Τελλάς.

Εντάξει να συμβεί μια φορά το καταλαβαίνω, μηχανήματα είναι και χαλάνε αλλα να συμβαίνει αυτό συνέχεια καταντάει σπαστικό.

Σήμερα επίσης μαζί με το ιντερνετικό μπλακ άουτ είχαμε και τηλεφωνικό.

Πριν ήταν ο BRAS έλεγαν και βάλανε άλλον, τώρα χάλασε κάτι άλλο. Ε αυτό θα γίνεται συνέχεια;

Yποτίθετε οτι πήρε η ΜΑΡΑΚ την τεχνική υποστήριξη και θα πήγαινε καλύτερα αλλα τα πράγματα είναι χειρότερα:down:

:rant:

Και εγώ ο κακομοίρης είχα να δω 1+ χρόνο τόση ώρα disconnect και αφού πληροφορήθηκα για τις "εργασίες αναβάθμισης" να πω την αλήθεια περίμενα κανένα καλύτερο συγχρονισμό του router, αλλά που! :p

Spanos
13-04-08, 02:57
Κανένα Σ/Κ (αν θυμάμαι καλά) δεν έμεινα χωρίς Internet :hmm:





Δε θα ήσουν σπίτι, η τελλας έπεσε 2 φορές στις 29-2-08 (Παρασκεύη) και στις 2-3-08 (Κυριακή) και μία 5ωρη σε ολες τις υπηρεσίες σήμερα

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=180531

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=180972

Mouse Potato
13-04-08, 03:02
Δε θα ήσουν σπίτι, η τελλας έπεσε 2 φορές στις 29-2-08 (Παρασκεύη) και στις 2-3-08 (Κυριακή) και μία 5ωρη σε ολες τις υπηρεσίες σήμερα

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=180531

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=180972

Έχεις δίκιο. Και τις 2 φορές το πήρα πρέφα... Άσε μνήμη ελέφαντα έχω! :lol::lol:

Πάντως πιστεύω πως όλα αυτά προμηνύουν 24mbps :lol::lol::rofl:

Spanos
13-04-08, 03:16
Πάντως πιστεύω πως όλα αυτά προμηνύουν 24mbps :lol::lol::rofl:

Eμένα μπορούν να με αφήσουν στην υσηχία μου αφού έτσι και αλλιώς δε τα πιάνω;:p

psolord
14-04-08, 18:01
Σήμερα 17.00 μέχρι τώρα πάλι χώρις νετ ήταν το PC μου απο το log του emule! Στοιχεία γραμμής σταθερά! Τι στο μπέκουλα κάνουν εκει μέσα?:evil:

Spanos
14-04-08, 18:06
Σήμερα 17.00 μέχρι τώρα πάλι χώρις νετ ήταν το PC μου απο το log του emule! Στοιχεία γραμμής σταθερά! Τι στο μπέκουλα κάνουν εκει μέσα?:evil:

Έγινε μια ολιγόλεπτη διακοπή ίντερνετ+τηλεφώνου στις 12:04μμ


Apr 14 12:04:45 PPP link down (Internet) [91.140.Χ.Χ]

Apr 14 12:07:14 PPP link up (Internet) [91.140.Χ.Χ]

Davout
15-04-08, 01:05
Σήμερα σ'εμένα το τηλέφωνο έπεσε πολλές φορές και για αρκετή ώρα, έτσι, κάθε βδομάδα τα ίδια. Θα πρεπε να με ενδιαφέρει ποιος φταίει;

Mouse Potato
15-04-08, 01:11
Σήμερα σ'εμένα το τηλέφωνο έπεσε πολλές φορές και για αρκετή ώρα, έτσι, κάθε βδομάδα τα ίδια. Θα πρεπε να με ενδιαφέρει ποιος φταίει;

Αντιθέτως εμένα 2-3 φορές αποσύνδεση του dsl... Ή κάτι διορθώνουν ή κάτι χαλάνε προσπαθώντας να το διορθώσουν...

lx911
15-04-08, 14:47
Μ@λακιες σας λενε. Οι εργασιες για τις αναβαθμισεις ή συντηρησης γινεται ξημερωματα συνηθως και καθημερινες. Οχι Σαββατο και απογευμα. Καποια μαλακια θα κανανε απο τα διαχειριστικα παλι. Παντως το Περιστερι το πανε πολυ αιμα γενικα.

vwpolo
15-04-08, 15:42
Σημερα (15-04-08) εχει πεσει το τηλεφωνο μονο στην Χαριλαου - Θεσσαλονικη εδω και 3 ωρες περιπου. Απο ιντερνετ δοξα το θεο καλα κρατεί!!!!

Mouse Potato
15-04-08, 16:51
Μ@λακιες σας λενε. Οι εργασιες για τις αναβαθμισεις ή συντηρησης γινεται ξημερωματα συνηθως και καθημερινες. Οχι Σαββατο και απογευμα. Καποια μαλακια θα κανανε απο τα διαχειριστικα παλι. Παντως το Περιστερι το πανε πολυ αιμα γενικα.
Μπα προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα με αποσυνδέσεις...

apostol70
15-04-08, 23:56
Πάντως στο 1212 βγάλαν πάλι την ταινία με την γενική δυσλειτουργία στην υπηρεσία

netharis
16-04-08, 01:58
Μαρούσι αυτή τη στιγμή είναι down το τηλέφωνο...
Υπάρχει πάλι γενική βλάβη;

Spanos
16-04-08, 02:03
Εδω δουλεύει πάντως

Maax
16-04-08, 22:38
Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη, σήμερα απο τις 18:00 και μετά στο τηλέφωνο δεν μπορώ να καλέσω κανέναν,
σε κάθε κλήση που κάνω μου πετάει την κασέτα οτι το νούμερο που κάλεσα δεν είναι σωστό,
στις εισερχόμενες κλήσεις κανένα πρόβλημα, το Internet πάει καλά εως σφαίρα.

minovg
20-04-08, 14:51
Τι γίνεται; Τελικά πόσο σας κράτησε το ντάουν; Κάποιος που τα διαβάζει εκ των υστέρων δε μπορεί να βγάλει συμπέρασμα. :p

pan82
20-04-08, 15:51
Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη, σήμερα απο τις 18:00 και μετά στο τηλέφωνο δεν μπορώ να καλέσω κανέναν,
σε κάθε κλήση που κάνω μου πετάει την κασέτα οτι το νούμερο που κάλεσα δεν είναι σωστό,
στις εισερχόμενες κλήσεις κανένα πρόβλημα, το Internet πάει καλά εως σφαίρα.

Αν δε κάνω λάθος αυτό συμβαίνει σχεδόν καθημερινά στη θεσσαλονίκη μετά τις 6-7 το απόγευμα, δε λειτουργούν οι εξερχόμενες κλήσεις. Έχουν προβλήματα στο κέντρο και έχουν πεί μέχρι 25 νομίζω θα τα χουν φτιαξει, πάει κοντά μήνα η συγκεκριμένη ιστορία

Maax
24-04-08, 23:04
Αν δε κάνω λάθος αυτό συμβαίνει σχεδόν καθημερινά στη θεσσαλονίκη μετά τις 6-7 το απόγευμα, δε λειτουργούν οι εξερχόμενες κλήσεις. Έχουν προβλήματα στο κέντρο και έχουν πεί μέχρι 25 νομίζω θα τα χουν φτιαξει, πάει κοντά μήνα η συγκεκριμένη ιστορίαΝαι σε καθημερινή βάση συμβαίνει αυτό.
Άλλο πρόβλημα που έχουμε εδώ είναι πως κάποιες υπηρεσίες π.χ Βλαβοληπτικό ΔΕΗ 10503, ραδιοταξί 18300 (υπάρχουν κι άλλα, αυτά θημήθηκα τώρα) αν τα καλέσουμε απο εδώ Θεσσαλονίκη μας συνδέει σε υπηρεσίες Αθήνας και όχι σε υπηρεσίες εδώ τοπικά......

vwpolo
04-05-08, 00:15
Σήμερα 03-05-08 από τις 17:00 το απόγευμα εως τις 00:00 το βράδυ το ιντερνετ ηταν εκτός!!!
Καλά πάμε!!

hel
04-05-08, 12:20
Ναι σε καθημερινή βάση συμβαίνει αυτό.
Άλλο πρόβλημα που έχουμε εδώ είναι πως κάποιες υπηρεσίες π.χ Βλαβοληπτικό ΔΕΗ 10503, ραδιοταξί 18300 (υπάρχουν κι άλλα, αυτά θημήθηκα τώρα) αν τα καλέσουμε απο εδώ Θεσσαλονίκη μας συνδέει σε υπηρεσίες Αθήνας και όχι σε υπηρεσίες εδώ τοπικά......

Και γιατί δεν κάνετε μαζική καταγγελία;

Mouse Potato
04-05-08, 15:04
Και γιατί δεν κάνετε μαζική καταγγελία;

That's right :oneup:

Z3RatuL
04-05-08, 17:19
Πάντως και εμένα από χτες το απόγευμα έχει πέσει το SNR στο κατακόρυφο είναι μεταξύ 6-7db από 12 που είναι συνήθως, παρόλα αυτά το internet και το τηλέφωνο δουλεύουν μια χαρά αν και στα games το ping έχει εκτοξευθεί. Να τους πάρω κανα τηλ να δω τι παίζει, ή και άλλοι από Ζωγράφου έχουν χαμηλό SNR τελευταία και το γνωρίζουν από Tellas και κάνουν κάτι;

Spanos
05-05-08, 01:32
Ναι σε καθημερινή βάση συμβαίνει αυτό.
Άλλο πρόβλημα που έχουμε εδώ είναι πως κάποιες υπηρεσίες π.χ Βλαβοληπτικό ΔΕΗ 10503, ραδιοταξί 18300 (υπάρχουν κι άλλα, αυτά θημήθηκα τώρα) αν τα καλέσουμε απο εδώ Θεσσαλονίκη μας συνδέει σε υπηρεσίες Αθήνας και όχι σε υπηρεσίες εδώ τοπικά......


10501 - Βλάβες Δυτικής Θεσσαλονικης

10502 - Βλάβες Κεντρικής Θεσσαλονίκης

10503 - Βλάβες Ανατολικής Θεσσαλονίκης και Αθηνών

οπότε κάποιο πρόβλημα πρέπει να παίζει στο "και Αθηνών" αν και αλήθεια δεν έχω καταλάβει γιατί έχουν βάλει απο τη ΔΕΗ την Ανατολική Θεσσαλονίκη μαζί με την Αθήνα που έχει και άλλα έξι τηλέφωνα (10504-10509)

18300 - Ραδιοταξί Κόσμος (όταν παίρνεις εκεί επικοινωνείς με το τηλεφωνικό κέντρο στη Λεωφόρο Καβάλας 8 (Λ.Αθηνών) στην Αθήνα)

Για ραδιοταξί καλύτερα να παίρνεις εδώ

ΡΑΔΙΟΤΑΞΙ Θεσσαλονίκης ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 2310 550500-1

ΡΑΔΙΟΤΑΞΙ Θεσσαλονίκης ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2310 866866

ΡΑΔΙΟΤΑΞΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2310 551525

ΡΑΔΙΟΤΑΞΙ Θεσσαλονίκης ΩΜΕΓΑ 2310 511855, 2310 546522

ΡΑΔΙΟΤΑΞΙ ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ 2310 214900

Artemius
05-05-08, 07:45
τελικά ωρέ παίδες δεν υπάρχει "αξιόπιστος" εναλλακτικός που να μην πέφτει κάθε τόσο η υπηρεσία του??? :(

no_logo
05-05-08, 11:18
τελικά ωρέ παίδες δεν υπάρχει "αξιόπιστος" εναλλακτικός που να μην πέφτει κάθε τόσο η υπηρεσία του??? :(


όχι
οι εναλλακτικοί δίνουν κάτι που μοιάζει με τηλέφωνο και κάτι που μοιάζει με internet (συχνά προβλήματα από mail servers, dns, κοκ)

Mouse Potato
05-05-08, 14:10
όχι
οι εναλλακτικοί δίνουν κάτι που μοιάζει με τηλέφωνο και κάτι που μοιάζει με internet (συχνά προβλήματα από mail servers, dns, κοκ)

aka ΟΤΕ :p

kirileman
05-05-08, 17:37
Και δω πέφτει για μερικά sec που και που αλλά όχι αυτά τα σοβαρά προβλήματα που διαβάζω. Το snr ήταν και εξακολουθεί να είναι χαμηλό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.