PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΟΤΕ δεν διορθώνει την βλάβη που δηλώνει η Forthnet.



sadian
13-04-08, 08:39
Έως τις 22/3 είχα ISDN με πάγιο του ΟΤΕ, τηλεφωνία Forthnet και ADSL 768 πάλι με Forthnet.

Αυτή την στιγμή έχω 2Play, αλλά είμαι χωρίς τηλέφωνο από την στιγμή της ενεργοποίησης (τρεις εβδομάδες έως τώρα). Παρ’ όλα αυτά έχω ADSL σύνδεση κανονικά (και με αρκετά καλές ταχύτητες).

Η forthnet έχει εντοπίσει βραχυκύκλωμα στην γραμμή και έστειλε και τεχνικό ο οποίος βρήκε πρόβλημα σε κάποιο κουτί του ΟΤΕ και το δήλωσε αμέσως βλάβη στον ΟΤΕ. Για την ακρίβεια η σημειώσεις του τεχνικού στο δελτίο επίσκεψης ήταν: «ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΙΟ 13/6 BOX ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΣΤΑ 243 ΜΕΤΡΑ»

Ο ΟΤΕ αρνείται να διορθώσει την βλάβη και μετά από δυο μέρες την κλείνει με σχόλια ότι δεν βρέθηκε πρόβλημα. Έως αυτή την στιγμή η βλάβη από την forthnet έχει δηλωθεί τρεις φορές (και απ’ τι βλέπω πάμε για τέταρτη).

Η Forthnet μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο από το να ξαναδηλώνει βλάβη στον ΟΤΕ (και ο ΟΤΕ να την ξανακλείνει – τα δικά μου λόγια).

Ερώτημα: Τι μπορώ να κάνω; Να ψάξω για κανένα γνωστό στον ΟΤΕ;

foyltaka
13-04-08, 09:14
Παρ’ όλα αυτά έχω ADSL σύνδεση κανονικά (και με αρκετά καλές ταχύτητες).
Σύνδεση με καλές ταχύτητες και " βραχυκύκλωμα " στην γραμμή ;:hmm:



Η forthnet έχει εντοπίσει βραχυκύκλωμα στην γραμμή και έστειλε και τεχνικό ο οποίος βρήκε πρόβλημα σε κάποιο κουτί του ΟΤΕ και το δήλωσε αμέσως βλάβη στον ΟΤΕ. Για την ακρίβεια η σημειώσεις του τεχνικού στο δελτίο επίσκεψης ήταν: «ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΙΟ 13/6 BOX ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΣΤΑ 243 ΜΕΤΡΑ»

Αυτό που το TDR (Time Domain Reflectometer) " μέτρησε " ως βραχυκύκλωμα ,μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο.
Συμπέρασμα : μην δένεις κόμπο αυτά που σου είπε ο τεχνικός της Forthnet.

sadian
13-04-08, 09:59
Σύνδεση με καλές ταχύτητες και " βραχυκύκλωμα " στην γραμμή ;:hmm:

και εμένα μου φάνηκε περίεργο στην αρχή. Η απάντηση της Forthnet ήταν ότι μάλλον επηρεάζει μόνο τις συχνότητες της τηλεφωνίας και όχι του ADSL. Παραθέτω και μερικά στατιστικά και από τον router.

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 19946 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 22592 Kbps 1269 Kbps
Noise Margin 7.4 dB 14.9 dB
Line Attenuation 19.5 dB 7.9 dB
Output Power 12.4 dBm 16.6 dBm



Αυτό που το TDR (Time Domain Reflectometer) " μέτρησε " ως βραχυκύκλωμα ,μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο.
Συμπέρασμα : μην δένεις κόμπο αυτά που σου είπε ο τεχνικός της Forthnet.

Δηλαδή κάποιο άλλο πρόβλημα;

Το ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα η Forthnet το είδε πρώτα από τα κεντρικά (ο τεχνικός το επιβεβαίωσε), μάλιστα στην αρχή μου έλεγαν ότι το πρόβλημα είναι στον χώρο μου (κάποια καλωδίωση ή κάποια συσκευή).

foyltaka
13-04-08, 10:48
Αυτό που αμφισβητώ είναι η αξιοπιστία τέτοιου είδους μετρήσεων.
Για περαιτέρω εντρύφηση στο θέμα : http://www.radiodetection.com/servedoc.asp?filename=Outstanding_TDRs.pdf
Το τι πραγματικά συμβαίνει στην περίπτωσή σου ,μπορεί να βρεθεί αν συνεργαστούν οι τεχνικοί ΟΤΕ και Forthnet.

geoal
13-04-08, 12:07
ακομα και με βραχυκυκλωμα ομως το τηλεφωνο σου θα επρεπε να λειτουργει. Απλα το πιθανοτερο ειναι να κολλαγε την πορτα επειτα απο καποιες μερες ή εβδομαδες.

tsorbi
13-04-08, 12:37
ακομα και με βραχυκυκλωμα ομως το τηλεφωνο σου θα επρεπε να λειτουργει. Απλα το πιθανοτερο ειναι να κολλαγε την πορτα επειτα απο καποιες μερες ή εβδομαδες.
Οταν υπάρχει βραχυκύκλωμα (γραμμή,μπρίζα) το τηλέφωνο δεν λειτουργεί._

geoal
13-04-08, 12:59
εξαρτατε το βραχυκυκλωμα φιλε μου. Υπαρχουν 3 ηδη το tip-ring το tip-ground και το ring-ground για να μην παιζει το τηλεφωνο θα πρεπει το βραχυκυκλωμα tip-ring να εχει αντισταση κοντα στα 0 Ω. Εφοσον ο φιλος μας εχει internet χωρις προβληματα μαλλον το βραχυκυκλωμα που ειδε ο τεχνικος δεν ειναι τοσο ισχυρο και γιαυτο δεν το βλεπουν και οι ΟΤΕτζηδες. Λογικα θα επρεπε να παιζει το τηλεφωνο του αν ισχυουν τα παραπανω.

dimfarma
13-04-08, 13:07
Μήπως το πρόβλημα είναι μες στο σπίτι; (το βραχυκύκλωμα) αυτό το έψαξε

geoal
13-04-08, 13:21
Λοιπον παρε την τεχνικη υποστηριξη και απαιτησε να σε καλεσουν στο κινητο καποια ωρα που θα εισαι σπιτι. Οταν σε καλεσουν πες τους να κανουν ελεγχο ενω εσυ εχεις αφαιρεσει ολες τις συσκευες απο τις πριζες (και το μοντεμ) και ρωτα να σου πουν τι βραχυκυκλωμα, τι ταση στην πορτα, τι ωμικη αντισταση και ποσες συσκευες βλεπουν .

pasas9
13-04-08, 13:21
Απο παρομοια περιπτωση, επιβεβαιωνω πως μπορεις να εχεις adsl χωρις να εχεις τηλεφωνια στον ιδιο αριθμο-ξευγος καλωδιων.

Συγκεκριμενα το ενα καλωδιο στο ξευγος ηταν κομενο και η adsl δουλευε κανονικα.

Τωρα για τον Οτε τις τελευταιες μερες παιζει δεν ξερω τι.
Επαγγελματιας ειχε νεκρες 3 τηλεφωνικες γραμμες για 10 μερες, σε συνολο 4 γραμμων.
3 διαφορετικα βυσματα στον Οτε χρησιμοποιησε για να καταφερει να του διορθωσουν την βλαβη.

Σε μια απο τις νεκρες τηλεφωνικες γραμμες ειχε αυτο το διαστημα adsl το οποιο κοπηκε την μερα που εφτιαξαν την βλαβη!

Το επιδορπιο ηταν η συμβουλη που του εδωσαν να μην επιλεξει εναλλακτικο, γιατι αυτοι τους κανουνε το "σερβις" οταν και αν.

sdikr
13-04-08, 13:30
Απο παρομοια περιπτωση, επιβεβαιωνω πως μπορεις να εχεις adsl χωρις να εχεις τηλεφωνια στον ιδιο αριθμο-ξευγος καλωδιων.

Συγκεκριμενα το ενα καλωδιο στο ξευγος ηταν κομενο και η adsl δουλευε κανονικα.

Τωρα για τον Οτε τις τελευταιες μερες παιζει δεν ξερω τι.
Επαγγελματιας ειχε νεκρες 3 τηλεφωνικες γραμμες για 10 μερες, σε συνολο 4 γραμμων.
3 διαφορετικα βυσματα στον Οτε χρησιμοποιησε για να καταφερει να του διορθωσουν την βλαβη.

Σε μια απο τις νεκρες τηλεφωνικες γραμμες ειχε αυτο το διαστημα adsl το οποιο κοπηκε την μερα που εφτιαξαν την βλαβη!

Το επιδορπιο ηταν η συμβουλη που του εδωσαν να μην επιλεξει εναλλακτικο, γιατι αυτοι τους κανουνε το "σερβις" οταν και αν.

Το πρόβλημα με τον ΟΤΕ ήταν οτι είχαν απεργία

Πάντως το να έχεις 19mbit δυσκολά είναι πρόβλημα γραμμής

geoal
13-04-08, 13:31
ναι βρε παιδια αλλα εδω ο φιλος μας ειπε οτι εχει γινει διαγνωση της βλαβης και το προβλημα εινα βραχυκυκλωμα και οχι διακοπη ενος εκ των 2 συρματων. Φυσικα καταλαβαινω οτι ολοι να βοηθησουμε προσπαθουμε αλλα για να μην αποπροσανατολιστουμε πρεπει να θεωρησουμε οτι αυτα που λεει η forthnet ειναι σωστα (για το βραχυκυκλωμα λεω μονο). Εφοσον λοιπον το μονο προβλημα στον βρογχο ειναι βραχυκυκλωμα κανε τις ενεργειες που σου εγραψα παραπανω και θα βγαλουμε συμπερασμα.

nmavro73
13-04-08, 15:33
Αν όντως είναι πρόβλημα του ΟΤΕ ειναι υποχρεωμένος να διορθώσει τη βλάβη.Για να λένε ότι δεν βρίσκουν πρόβλημα, μάλλον η forthnet δίνει τη δικαιολογία νο. 12 που έλεγε και ο sdikr.Αν δεν διορθώσει τη βλάβη πληρώνει ρήτρα στην εταιρία που έχει αναλάβει την χονδρική. Οπότε δεν τον συμφέρει να αφήσει τη γραμμή σου έτσι.

.alexcity
13-04-08, 15:43
φταιει ο οτε... αλλα τισ πιο πολλες φορες ειναι η 4νετ με τα ψεμετα τις.. κ σε μενα ο οτε ελεγε οτι εφτεγε απλως αυτοι ειναι ανευθυνοι..

parlats
13-04-08, 15:47
Εγώ είχα το αντίθετο πρόβλημα, είχα τηλεφωνία αλλά δεν είχα internet.
Μετά από ένα μήνα, άπειρες κλήσεις στους τεχνικούς, 2 τεχνικοί στο σπίτι μου, 7 αιτήσεις στον ΟΤΕ και πολλά νεύρα με σύνδεσαν στα 7μισι mbit (μένω 100 μέτρα από το αστικό κέντρο Κωλέττη).

Εννοείται ότι από λεφτά θα δουν κάτι λιγότερο από τπτ και 2 μαίου θα συνδεθώ στην HOL όπου δεν ξέρω γενικά τι παίζει αλλά ξέρω ότι απαντάνε με τη μία το τηλέφωνο και επίσης μου είπαν ότι με το που πάει τεχνικός να το συνδέσει θα με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν τη ταχύτητα που θα έχω και ό,τι άλλο θέλω αν δλδ θέλουν να το δηλώσουν ως βλάβη (καθαρισμό γραμμής) κλπ.

Ας ελπίσουμε να είναι οκ τα πράγματα εκεί αν και δεν πιστεύω να είναι χειρότερα από τη φόρθνετ.

geoal
13-04-08, 16:08
καλο θα ηταν να ειχαμε και σαν πληροφορια το αν οταν πηγε ο τεχνικος της forthnet στο Α/Κ και εκανε μετρηση και εντοπισε το βραχυκυκλωμα που λενε, εκανε δοκιμη στην πορτα σου ωστε να δει αν λειτουργουσε το τηλεφωνο με διαχωριστικο στην ρεγκλετα (απομονωνοντας δηλαδη το καλωδιακο δικτυο απο τον ΟΤΕ ως το σπιτι σου). Αν λειτουργουσε ετσι παει να πει οτι το βραχυκυκλωμα φταιει που δεν εχεις τηλεφωνο αν ομως και ετσι δεν λειτουργουσε φταιει η Forthnet που δεν εχεις τηλεφωνο και αν δεν εκανε αυτη την δοκιμη ο τεχνικος τοτε παλι φταιει η Forthnet... Ετσι για να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους

sadian
13-04-08, 16:41
Αυτό που αμφισβητώ είναι η αξιοπιστία τέτοιου είδους μετρήσεων.
Για περαιτέρω εντρύφηση στο θέμα : http://www.radiodetection.com/servedoc.asp?filename=Outstanding_TDRs.pdf
Το τι πραγματικά συμβαίνει στην περίπτωσή σου ,μπορεί να βρεθεί αν συνεργαστούν οι τεχνικοί ΟΤΕ και Forthnet.

Είναι δυνατόν να γίνει αυτό; Απ' ότι γνωρίζω δεν υπάρχει και η καλύτερη συνεργασία μεταξύ ΟΤΕ και Forthnet. Υπάρχει οδηγία της ΕΕΤΤ που να τους υποχρεώνει για κάτι τέτοιο;



Λοιπον παρε την τεχνικη υποστηριξη και απαιτησε να σε καλεσουν στο κινητο καποια ωρα που θα εισαι σπιτι. Οταν σε καλεσουν πες τους να κανουν ελεγχο ενω εσυ εχεις αφαιρεσει ολες τις συσκευες απο τις πριζες (και το μοντεμ) και ρωτα να σου πουν τι βραχυκυκλωμα, τι ταση στην πορτα, τι ωμικη αντισταση και ποσες συσκευες βλεπουν .

Αυτό έχει ήδη γίνει, πριν ακόμα έρθει ο τεχνικός της Forthent. Δεν μου είπαν βέβαια τα αποτελέσματα των μετρήσεων αλλά έχει γίνει. Μάλιστα την πρώτη εβδομάδα με ζάλισαν, κάναμε αυτή την διαδικασία τρεις φορές μέχρι να πειστούν ότι δεν είναι το πρόβλημα στον δικό μου χώρο. Μάλιστα για να σιγουρευτώ και εγώ κάλεσα και ένα ηλεκτρολόγο όπου έκανε μια πρόχειρη εξέταση της καλωδίωσης του σπιτιού. Όταν ήρθε ο τεχνικός της Forthnet πέρα από τις εξωτερικές μετρήσεις έριξε και μια ματιά μέσα στο σπίτι και πάλι δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα.


Αν όντως είναι πρόβλημα του ΟΤΕ ειναι υποχρεωμένος να διορθώσει τη βλάβη.Για να λένε ότι δεν βρίσκουν πρόβλημα, μάλλον η forthnet δίνει τη δικαιολογία νο. 12 που έλεγε και ο sdikr.Αν δεν διορθώσει τη βλάβη πληρώνει ρήτρα στην εταιρία που έχει αναλάβει την χονδρική. Οπότε δεν τον συμφέρει να αφήσει τη γραμμή σου έτσι.

Δεν μπορεί ο ΟΤΕ να δηλώσει ψευδώς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα; Έτσι γλιτώνει και την ρήτρα. Από την επικοινωνία που είχα με την Forthnet μου έδωσαν να καταλάβω ότι σε όλες τις περιπτώσεις έκλεινε την βλάβη στο όριο της λήξης της προθεσμίας των 48 ωρών, σαν να μην προλάβαινε να διορθώσει την βλάβη, και για να μην βγει εκτός προθεσμίας έκλεινε την βλάβη ως μη υπαρκτή.



Εγώ είχα το αντίθετο πρόβλημα, είχα τηλεφωνία αλλά δεν είχα internet.
Μετά από ένα μήνα, άπειρες κλήσεις στους τεχνικούς, 2 τεχνικοί στο σπίτι μου, 7 αιτήσεις στον ΟΤΕ και πολλά νεύρα με σύνδεσαν στα 7μισι mbit (μένω 100 μέτρα από το αστικό κέντρο Κωλέττη).


Θέλω να ελπίζω ότι δεν θα πιάσω μήνα.



Εννοείται ότι από λεφτά θα δουν κάτι λιγότερο από τπτ και 2 μαίου θα συνδεθώ στην HOL όπου δεν ξέρω γενικά τι παίζει αλλά ξέρω ότι απαντάνε με τη μία το τηλέφωνο και επίσης μου είπαν ότι με το που πάει τεχνικός να το συνδέσει θα με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν τη ταχύτητα που θα έχω και ό,τι άλλο θέλω αν δλδ θέλουν να το δηλώσουν ως βλάβη (καθαρισμό γραμμής) κλπ.


Με έχουν ενημερώσει από την Forthnet ότι αν μείνεις πάνω από 10 μέρες χωρίς σύνδεση βγάζουν πιστωτικό.

Εγώ ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα να τους πιάσω στο τηλέφωνο (τουλάχιστον μέχρι σήμερα). Έχουν βγάλει ένα νέο νούμερο που είναι μόνο για τις βλάβες broadband συνδέσεων (800 100 9000), και απαντάνε σχεδόν αμέσως (αναμονή από 0 έως 5 λεπτά). Αν δεν μπορούσα να τους πιάσω και στο τηλέφωνο θα την είχα ήδη κάνει.

Για την HOL δεν θέλω να σε επηρεάσω, αλλά ένας συνάδελφός μου δεν είχε τις καλύτερες εμπειρίες (ειδικά στο θέμα της αναμονής στο τηλεφωνικό κέντρο για τεχνική υποστήριξη).

xmperop1
13-04-08, 16:45
Έως τις 22/3 είχα ISDN με πάγιο του ΟΤΕ, τηλεφωνία Forthnet και ADSL 768 πάλι με Forthnet.

Αυτή την στιγμή έχω 2Play, αλλά είμαι χωρίς τηλέφωνο από την στιγμή της ενεργοποίησης (τρεις εβδομάδες έως τώρα). Παρ’ όλα αυτά έχω ADSL σύνδεση κανονικά (και με αρκετά καλές ταχύτητες).

Η forthnet έχει εντοπίσει βραχυκύκλωμα στην γραμμή και έστειλε και τεχνικό ο οποίος βρήκε πρόβλημα σε κάποιο κουτί του ΟΤΕ και το δήλωσε αμέσως βλάβη στον ΟΤΕ. Για την ακρίβεια η σημειώσεις του τεχνικού στο δελτίο επίσκεψης ήταν: «ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΙΟ 13/6 BOX ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΣΤΑ 243 ΜΕΤΡΑ»

Ο ΟΤΕ αρνείται να διορθώσει την βλάβη και μετά από δυο μέρες την κλείνει με σχόλια ότι δεν βρέθηκε πρόβλημα. Έως αυτή την στιγμή η βλάβη από την forthnet έχει δηλωθεί τρεις φορές (και απ’ τι βλέπω πάμε για τέταρτη).

Η Forthnet μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο από το να ξαναδηλώνει βλάβη στον ΟΤΕ (και ο ΟΤΕ να την ξανακλείνει – τα δικά μου λόγια).

Ερώτημα: Τι μπορώ να κάνω; Να ψάξω για κανένα γνωστό στον ΟΤΕ;

Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις παρά μόνο να πιέσεις την Φόρθνετ.
Κατά τη διάρκεια του γυρίσματος της γραμμής στην πόρτα της Φορθνετ γίνεται έλεγχος από την Φόρθνετ και κατά περίπτωση από κάθε πάροχο και αν υπάρχει πρόβλημα αμμέσως και εννοώ αμμέσως ο πάροχος δεν παραλαμβάνει την γραμμή που κατασκευάζει ο Γενικός Κατανεμητής του ΟΤΕ και την δίνει για επανέλεγχο.
Αν εσένα η γραμμή σου παραλήφθηκε από την Φόρθνετ τρία τινά μπορεί να συμβαίνουν.
1. Η Φόρθνετ δεν έκανε έλεγχο και παρέλαβε ένα προβληματικό κύκλωμα.
2. Η Φόρνετ έκανε έλεγχο βρήκε πρόβλημα το έδωσε επιτόπου στον Γ.Κ. επαναλέγχθηκε και παραλήφθηκε.
3. Η Φόρθνετ έχει προβληματική πόρτα.
Αν δεν είχε παραληφθεί από την Φόρθνετ δεν θα είχες καθόλου υπηρεσίες.

........Auto merged post: xmperop1 added 2 Minutes and 12 Seconds later........


εξαρτατε το βραχυκυκλωμα φιλε μου. Υπαρχουν 3 ηδη το tip-ring το tip-ground και το ring-ground για να μην παιζει το τηλεφωνο θα πρεπει το βραχυκυκλωμα tip-ring να εχει αντισταση κοντα στα 0 Ω. Εφοσον ο φιλος μας εχει internet χωρις προβληματα μαλλον το βραχυκυκλωμα που ειδε ο τεχνικος δεν ειναι τοσο ισχυρο και γιαυτο δεν το βλεπουν και οι ΟΤΕτζηδες. Λογικα θα επρεπε να παιζει το τηλεφωνο του αν ισχυουν τα παραπανω.

Πολύ σωστά σε καμία περίπτωση δεν θα είχε adsl με τέτοια μεγάλη ταχύτητα και αν είχε tip-ring δεν θα είχε ίσως και καθόλου adsl.

........Auto merged post: xmperop1 added 1 Minutes and 34 Seconds later........


φταιει ο οτε... αλλα τισ πιο πολλες φορες ειναι η 4νετ με τα ψεμετα τις.. κ σε μενα ο οτε ελεγε οτι εφτεγε απλως αυτοι ειναι ανευθυνοι..

Μπορεί η Φόρθνετ να μη λέει ψέματα αλλά να μη ξέρει τι της γίνεται.
Αλλωστε ξέρουμε ποιός φταίει για όλα.:whistle::whistle::whistle:

sadian
13-04-08, 16:49
καλο θα ηταν να ειχαμε και σαν πληροφορια το αν οταν πηγε ο τεχνικος της forthnet στο Α/Κ και εκανε μετρηση και εντοπισε το βραχυκυκλωμα που λενε, εκανε δοκιμη στην πορτα σου ωστε να δει αν λειτουργουσε το τηλεφωνο με διαχωριστικο στην ρεγκλετα (απομονωνοντας δηλαδη το καλωδιακο δικτυο απο τον ΟΤΕ ως το σπιτι σου). Αν λειτουργουσε ετσι παει να πει οτι το βραχυκυκλωμα φταιει που δεν εχεις τηλεφωνο αν ομως και ετσι δεν λειτουργουσε φταιει η Forthnet που δεν εχεις τηλεφωνο και αν δεν εκανε αυτη την δοκιμη ο τεχνικος τοτε παλι φταιει η Forthnet... Ετσι για να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω τι δοκιμές έκανε ο τεχνικός. Θα προσπαθήσω να μάθω. Αλλά επειδή σε έχασα λίγο, και δεν είμαι σίγουρος αν έχω πιάσει τι ακριβώς λες, μήπως μπορείς να το εξηγήσεις λίγο πιο απλά; (ευχαριστώ εκ των προτέρων).

andreasermones
13-04-08, 16:59
χμμ ναι φιλε λιγο δυσκολο να υπαρχει τετοιο βραχυκυκλωμα με τετοια γραμμη...τελος παντων προσπαθησε να τους πεις οτι θα κανεις παραπονο στην εεττ μηπως και κοιταξον το προβλημα σου πιο λεπτομερως και καταφερεις κατι..α και τα κυκλωματα του σπιτιου σου τα εχεις ελενξει??με τις συσκευες πανω ολες?

geoal
13-04-08, 19:39
Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω τι δοκιμές έκανε ο τεχνικός. Θα προσπαθήσω να μάθω. Αλλά επειδή σε έχασα λίγο, και δεν είμαι σίγουρος αν έχω πιάσει τι ακριβώς λες, μήπως μπορείς να το εξηγήσεις λίγο πιο απλά; (ευχαριστώ εκ των προτέρων).

Χμμ για να δουμε αν μπορω να το κανω ποιο κατανοητο. Λοιπον οταν ενας τεχνικος παει στο κεντρο του ΟΤΕ (ή στον κομβο τελος παντων που συνδεετε με τον ΟΤΕ) της περιοχης του συνδρομητη πρεπει να κανει δοκιμες και προς τον συνδρομητη αλλα και προς το DSLAM του με φραγμενο το καλωδιο του ΟΤΕ που πηγαινει στον συνδρομητη (εσενα δηλαδη). Για αυτη την δουλεια υπαρχουν διαχωριστικα που μπαινουν στην ρεγκλετα και διαχωρισουν το DSLAM απο το καλωδιακο δικτυο του ΟΤΕ. Εφοσον ο τεχνικος διαπιστωσει προβλημα στην μια μερια (καλωδιο ΟΤΕ προς συνδρομητη) πρεπει να τσεκαρει και την αλλη την δικη του (δηλαδη να δει αν λειτουργουν ολες οι υπηρεσιες πανω στο μηχανημα του σωστα). Συνήθως οι τεχνικοι λογω βιασυνης αν βρουν προβλημα στην μια μερια (οποια και να ειναι αυτη) αγνοουν την αλλη και ετσι πολλες φορες δεν βλεπουν εγκαιρως πιθανο προβλημα και οταν φτιαχτει το ενα προβλημα παρουσιαζετε πλεον και το αλλο με αποτελεσμα ο συνδρομητης να μενει περισσοτερο χρονικο διαστημα χωρις υπηρεσια και φυσικα να βλαστημα την ωρα και την στιγμη που εκανε την αιτηση...

sadian
22-04-08, 20:13
Η ταλαιπωρία συνεχίζεται.

Μετά από αρκετά τηλεφωνήματα και φωνές στην Forthnet μου είπαν ότι θα κανονιστεί επίσκεψη τεχνικού της Forthent στο Α/Κ μαζί με τεχνικό του ΟΤΕ. Έλπιζα ότι θα αυτή η συνεργασία των τεχνικών θα είχε αποτέλεσμα, αλλά τίποτα.

Σήμερα το μεσημέρι επικοινώνησα με την Forthnet για να μάθω τι νεώτερα έχουμε και έμαθα ότι έγινε αυτή η επίσκεψη και δεν βρέθηκε κανένα πρόβλημα στο Α/Κ και ότι θα στείλουν τεχνικό πάλι στο σπίτι μου για να κάνει έλεγχο (φτου κι απ ‘την αρχή).

Gila1899
22-04-08, 20:22
Η ταλαιπωρία συνεχίζεται.

Μετά από αρκετά τηλεφωνήματα και φωνές στην Forthnet μου είπαν ότι θα κανονιστεί επίσκεψη τεχνικού της Forthent στο Α/Κ μαζί με τεχνικό του ΟΤΕ. Έλπιζα ότι θα αυτή η συνεργασία των τεχνικών θα είχε αποτέλεσμα, αλλά τίποτα.

Σήμερα το μεσημέρι επικοινώνησα με την Forthnet για να μάθω τι νεώτερα έχουμε και έμαθα ότι έγινε αυτή η επίσκεψη και δεν βρέθηκε κανένα πρόβλημα στο Α/Κ και ότι θα στείλουν τεχνικό πάλι στο σπίτι μου για να κάνει έλεγχο (φτου κι απ ‘την αρχή).
Aρα ΔΕΝ φταίει ο ΟΤΕ και είχαν δίκιο οι τεχνικοί του όταν έλεγαν ότι δεν υπάρχει βλάβη.

sadian
22-04-08, 20:56
Aρα ΔΕΝ φταίει ο ΟΤΕ και είχαν δίκιο οι τεχνικοί του όταν έλεγαν ότι δεν υπάρχει βλάβη.

Δεν φταίει ο οτε, δεν φταίει η Forthnet, μάλλον εγώ φταιω που τους εμπιστεύτηκα (και τους δύο).

Πάντως, εγώ τώρα που σκέφτομαι και βάζω όλα τα γεγονότα στην σειρά, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα είναι μεταξύ Α/Κ και του σπιτιού μου. Για την ακρίβεια στο καφάο του οτε (είναι εικασία αλλά η λογική με οδηγεί εκεί).

Ας δούμε τα πράγματα πιο αναλυτικά:

α) Στο σπίτι μου δεν υπάρχει πρόβλημα (το βεβαιώνει ο τεχνικός της forthnet και εγώ ίδιος).

β) Στο Α/Κ δεν υπάρχει πρόβλημα (συμφωνούν οτε και forthnet ).

γ) Στο καφάο ο οτε λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα (γενικώς, και όχι μόνο στο καφάο). Αντίθετα ο 1ος τεχνικός της forthnet που είχε έρθει στο σπίτι μου είχε κάνει μετρήσεις και είχε βρει βραχυκύκλωμα στα 243 μέτρα (είναι σχεδόν η απόσταση του καφάο από το σπίτι μου).

maxtak
24-04-08, 21:09
για δειτε λιγο και την δικη μου περιπτωση...
Μαλλον η υποθεση εχει αρχισει να εχει ενδιαφερον...!

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=196017

hel
29-04-08, 00:59
Στα ΚΑΦΑΟ πάντως είναι φυσικό να υπάρχουν προβλήματα, από την στιγμή που τα περισσότερα είναι ανοιχτά και σκουριασμένα και εκτεθειμμένα σε ότι συνθήκες επικρατούν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.