PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολλήματα



leftergr
30-07-05, 14:32
Καλησπέρα , θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ ένα προβλήμα που παρουσιάζει το Jetspeed 520i που έχω . :roll: Τις τελευταιες μέρες το μοντεμ κολλάει ανεξήγητα . Ενώ δηλαδή σερφάρω στον ιντερνετ ξαφνικά η σύνδεση κολλάει . Ο μόνος τρόπος που έχω βρέι μια λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι να αλλάζω το πρωτόκολλο απο PPOE σε PPOA και αντίστροφα . Μόλις αλλάξω το πρωτόκολλο και κάνω commit and reboot τότε περνει μπρος το δικτυο και παιζει πάλι σωστα . Ξέρεις κανείς γιατι συμβαινει αυτό το πράγμα και πως μπορει να λυθεί ( π.χ. να δώσω στο μοντεμ και τα 2 πρωτόκολλα και να χρησιμοποιεί ανάλογα το ένα απο αυτά ) ;

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω σύνδεση Otenet 384 στο Ηράκλειο Κρήτης και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την ταχύτητα ή την σύνδεση στο ιντερνετ ( σταθερή ταχύτητα γύρω στα 38-40 που τι θεωρώ καλή :roll: ) Και επίσης έχω συνδέσει 2 PC μέσω ενός switch στην θύρα Ethernet του Jetspeed .

Παρακαλώ μια βοήθεια , γιατι η όλη κατασταση έχει αρχίσει να με εκνευρίζει λίγο .

XPHSTOS29
30-07-05, 14:50
Κανε ενα factory reset σε περιπτωση που καποιος εχει ασχοληθει με το μοντεμ σου απο το ιντερνετ.

Και βαλτο καπου δροσερα (στον πατο της θαλασσας???) μηπως ζεσταινεται.

sdikr
30-07-05, 15:07
antivirius/antispyware/firewall έχεις στο μηχάνημα σου;

μήπως τρέχεις p2p;

leftergr
30-07-05, 16:23
Έχω κάνει και reset απο το κουμπι που υπάρχει πάνω στο μοντεμ , αλλά τίποτα , τζίφος η δουλεία .
Χρησιμοποιώ το Trend Micro Pc-Cillin internet security για antivirus , firewall spyware . Επίσης έχω και το DC++ , αλλά την ώρα που κάνει αυτά τα κόλπα το μοντεμ , αυτό είναι κλειστό ( και από το Task Manager των Windows XP ) .

XPHSTOS29
30-07-05, 16:34
Εχεις κανενα dial up modem ξεχασμενο πανω στον υπολογιστη σου;

Αν ναι κανε το ενα disable μηπως τυχων εχει μπει καμια τροτζανογουορμια και προσπαθει να το χρησημοποιησει.Μην ξεχνας οτι καθε μερα βγαινουν καινουρια φρουτα σε dialers κτλ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.