PDA

Επιστροφή στο Forum : 1 τηλ. συσκευή με 2play (αναγκαστικά)



RASTAVIPER
13-04-08, 19:20
Παιδιά από πέρυσι τον Ιούνη, πρώτη φορά σήμερα με ενημέρωσε η ΤΥ, ότι οι τυχαίες διακοπές στο τηλέφωνο που έχω ανά 3μηνο οφείλεται σε πιθανό βραχυκύκλωμα του διακλαδωτή που έχω στο splitter.
Και επειδή έχω μόνο 1 μπρίζα τηλεφώνου σε ολόκληρο το διαμέρισμα, μου σύστησαν να αφαιρέσω τη μιά από τις 2 συσκευές που έχω αυτή τη στιγμή στο σπίτι, για να μην υπάριχει διακλαδωτής στο splitter.

Εσείς το γνωρίζεται αυτό ότο ισχύει και ότι φταίει ο διακλαδωτής για τυχαίες διακοπές?
Και τι λύσεις έχω, προκειμένου να έχω 2 συσκευές που πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχουν?

ogenikos
13-04-08, 19:41
Μπορεί κι'όλας.
Μπορείς απλά να το δοκιμάσεις με ένα άλλο σπλιτεράκi(με διαχωριστή γραμμής adsl-pstn) στην adsl, φθηνά είναι.
Ενα μεγάλο θέμα είναι βασικά ότι έχεις S/N ratio 4,5db, πολύ χαμηλό=(έχει πολύ θόρυβο η γραμμή σου), κάνοντάς το αυτομάτως ένα μεγάλο παράγοντα για συχνές αποσυνδέσεις/αποσυγχρονισμούς.
Πάντως εγώ έχω spliter πάνω στη γραμμή, μετά ένα μικρό διακλαδωτή που δίνει σε ένα τηλέφωνο και στο fritz, όπου βγαίνουν άλλες δύο τηλ.γραμμές.
Η μία πάει σε ένα τηλέφωνο και η άλλη στο τηλ.κύκλωμα του σπιτιού, ώστε να έχουν όλα τα δωμάτια τηλέφωνο, δηλ.συνολικά γύρω στα 4-5 τηλέφωνα που διαχειρίζονται 3 γραμμές, 1 σταθερή και 2 voip, χωρίς να μου δημιουργείται κάποιο πρόβλημα.

morfeas2002
14-04-08, 00:03
Οτι σου έγραψε ο φίλος απο πάνω.Και εγώ στο splitter έχω τάφ για ένα σταθερό και ένα ασύρματο τηλέφωνο, χωρίς προβλήματα.Δοκίμασε άλλη μάρκα splitter.

RASTAVIPER
14-04-08, 12:12
Να ξεκαθαρίσω κάτι.
Έχω σπάνια αποσυγχρονισμούς στο ίντερνετ και ποτέ δεν συμπίπτουν με τις διακοπές στο σταθερό.Οπότε δε νομίζω να έχουν σχέση το ένα με το άλλο.
Το splitter είναι της speedtouch, που θεωρείται πολύ καλό.
Λέτε να πάω να πάρω κανένα ασύρματο, που να δέχεται 2 συσκευές?Έχετε να προτείνεται κάτι τέτοιο?

morfeas2002
14-04-08, 16:25
Μίλησε κανένας για internet;Για τα προβλήματα στο τηλέφωνο σου μιλάμε.Και εκεί μπορεί να φταίει το splitter., όχι μόνο στο internet.

andreasp
14-04-08, 17:57
Μπούρδες σου είπαν...

jimakos_a35gr
14-04-08, 18:21
Μια απο τα ίδια.Πάνω σε ένα φίλτρο έχω διακλαδωτή και δίνω σε ένα σταθερό και ένα ασύρματο χωρίς κανένα πρόβλημα.Μάλλον θέλανε να σε ξεφορτοθούνε.;)

RASTAVIPER
15-04-08, 14:09
Οπότε παιδιά, το μόνο που μου μένει είναι να δοκιμάσω άλλο splitter?
Καλά και το βραχυκύκλωμα γίνεται όποτε του βαρέσει?Τη μια δεν έχω πρόβλημα και 1 φορά στο 3μηνο το θυμάται και μου μπλοκάρει το τηλέφωνο?
Και μετά πώς επανέρχεται χωρίς να κάνω τίποτα?Παλιότερα έπαιρνα τη forthnet και μετά από λίγη ώρα το τηλέφωνο επανερχόταν.
Τώρα, απλά το αφήνω και μετά από λίγω ώρα επανέρχεται μόνο του.
Αν μεσολαβεί η forthnet χωρίς να τους ενημερώνω εγώ δεν το γνωρίζω, αλλά είναι κουλό το όλο σκηνικό.

theopan
15-04-08, 19:58
Οπότε παιδιά, το μόνο που μου μένει είναι να δοκιμάσω άλλο splitter?
Καλά και το βραχυκύκλωμα γίνεται όποτε του βαρέσει?Τη μια δεν έχω πρόβλημα και 1 φορά στο 3μηνο το θυμάται και μου μπλοκάρει το τηλέφωνο?


Η forthnet σου τα είπε τα περί βραχυκυκλώματος. Όχι εμείς. Άρα μάλλον δε θα πάρεις απάντηση για το πως γίνεται να έχεις βραχυκύκλωμα.

xmperop1
15-04-08, 20:58
Οπότε παιδιά, το μόνο που μου μένει είναι να δοκιμάσω άλλο splitter?
Καλά και το βραχυκύκλωμα γίνεται όποτε του βαρέσει?Τη μια δεν έχω πρόβλημα και 1 φορά στο 3μηνο το θυμάται και μου μπλοκάρει το τηλέφωνο?
Και μετά πώς επανέρχεται χωρίς να κάνω τίποτα?Παλιότερα έπαιρνα τη forthnet και μετά από λίγη ώρα το τηλέφωνο επανερχόταν.
Τώρα, απλά το αφήνω και μετά από λίγω ώρα επανέρχεται μόνο του.
Αν μεσολαβεί η forthnet χωρίς να τους ενημερώνω εγώ δεν το γνωρίζω, αλλά είναι κουλό το όλο σκηνικό.

Απλά κάτι συμβαίνει με την πόρτα σου στη Φόρθνετ και δεν σου στέλνει τηλ.σήμα.
Είναι συνηθισμένη βλάβη της Φόρθνετ-Τελλάς-ΟΝ αλλά και ΟΤΕ.
Πρέπει να τους πιέσεις να ελέγξουν την πόρτα η το κύκλωμα που σου δίνει φωνή.
Μόνο η Φόρθνετ μπορεί να στο κάνει.
Μη δεχτείς κανά τρελό θα το δώσουμε βλάβη στον ΟΤΕ.

firefox
31-01-09, 21:30
λοιπόν επειδή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα δοκίμασα να αλλάξω splitter και να δω πως θα συμπεριφερθεί. έβαλα ένα splitter τίς siemens.

@jimakos_a35gr: πιο splitter έχεις και δεν έχεις πρόβλημα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.