PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνική και ραγδαία μείωση της ταχύτητας



stelios_m
14-04-08, 01:42
Με το που έβαλα Double Play έπιανα max 5.2mbps λόγω του ότι είχα μεγάλο line attenuation 44dB.
Μια μέρα το router έχασε το σήμα και ξανασυγχρόνισε μετά από 6 ώρες. Η ταχύτητα είχε αλλάξει και έπεσε στα 1.5 mbps.

Παρατήρησα ότι με το wireless πιάνω ένα καινούργιο δίκτυο που δεν υπήρχε, το οποίο προφανώς είναι κάποια νέα γραμμή ενός γείτονα...

Μήπως ξέρει κάποιος τι έχει συμβεί και αν υπάρχει λύση. Μπορώ να κάνω κάτι εγώ ή η HOL. ( η οποία με έχει χειώσει κανονικότατα μετά από 4 τηλ για τη βλάβη...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :oneup:

dimstog
14-04-08, 10:43
Μπορεί να έχεις ένα φαινόμενο που ονομάζεται crosstalk, εάν δηλαδή τα ζεύγη καλωδίων το δικό σου και του γείτονα είναι στην ίδια πλεξούδα, μπορεί το δικό του σήμα να επηρεάζει το δικό σου και το αντίστροφο. Μία λύση είναι να ζητήσεις να σου αλλάξουν το πρωτόκολλο σύνδεσης σε ADSL2 (από ADSL2+) - γίνεται άμεσα από το την τεχνική υποστήριξη. Προσοχή όμως, εάν έχεις Fritz, δεν δουλεύει σε ADSL2, το Netfaster δεν έχει κανένα πρόβλημα.

aa144
14-04-08, 16:17
Με το που έβαλα Double Play έπιανα max 5.2mbps λόγω του ότι είχα μεγάλο line attenuation 44dB.
Μια μέρα το router έχασε το σήμα και ξανασυγχρόνισε μετά από 6 ώρες. Η ταχύτητα είχε αλλάξει και έπεσε στα 1.5 mbps.

Παρατήρησα ότι με το wireless πιάνω ένα καινούργιο δίκτυο που δεν υπήρχε, το οποίο προφανώς είναι κάποια νέα γραμμή ενός γείτονα...

Μήπως ξέρει κάποιος τι έχει συμβεί και αν υπάρχει λύση. Μπορώ να κάνω κάτι εγώ ή η HOL. ( η οποία με έχει χειώσει κανονικότατα μετά από 4 τηλ για τη βλάβη...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :oneup:

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι βλάβη, αλλά αναμενόμενη συμπεριφορά της γραμμής σου, είναι τυπικό παράδειγμα του φαινομένου που αναφέρει ο Ντόκτορ και απεικονίζεται στο παρακάτω σχήμα.

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk.jpg

Με την παρούσα κατάσταση, είναι αμφίβολο αν η γραμμή σου μπορεί πια να υποστηρίξει αξιόπιστα τη λειτουργία σε 2play VOIP, αν δεν έχουν τη δυνατότητα να σε βάλουν από τη Hol σε POTS (και ότι προκύψει), ίσως χρειαστεί να ξανασκεφτείς το θέμα της τηλεφωνίας σου.

glamour_services
18-04-09, 03:55
Παιδιά αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!
Πριν περίπου δύο μήνες και χωρίς καμία αλλαγή στο εσωτερικό μου δίκτυο η ταχύτητα συγχρονισμού του router (D-link 624t με routertech firmware) έπεσε από το "αναμενόμενο" για την περιοχή μου 14800 kbps στο με το ζόρι 9400!!!
Ακριβώς την ίδια περίοδο άρχισα να βλέπω ένα νέο δίκτυο στο ασύρματο του λαπτοπ με το όνομα της κόρης του γείτονα!!!!
Από τη hol μου είπαν ότι τόσο περίπου χρονίζουν οι γείτονές μου, πράγμα όμως που δεν ισχύει καθώς τους ξέρω όλους και όλοι κλειδώνουν παραπάνω, πλην της νέας σύνδεσης του γείτονα, που όπως μου είπε κλειδώνει γύρω στα 10300!
Μιας και τα σπίτια μας είναι απέναντι, είδα ότι όντως το κεντρικό καλώδιο του ΟΤΕ έρχεται σε μένα από εκείνους!
Η πλάκα είναι ότι πριν μία βδομάδα που το κέντρο "Παύλος Μελάς" (μένω Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης) είχε διακοπή λόγω βλάβης, με το που ήρθε το ίντερνετ χρόνισα ξανά κανονικά!
Εκεί αναθάρρησα αλλά η χαρά μου κράτησε μόλις 5 λεπτά καθώς αμέσως είχα αποσύνδεση και επαναχρονισμό στα ίδια χάλια! Φυσικά μόλις είχε έρθει το ίντερνετ και στο γείτονα!
Αν ζητήσω από τη hol αλλαγή σε adsl2 που υποστηρίζει η routertech θα υπάρξει αύξηση της ταχύτητας έστω γύρω στα 12mbps?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Καλή ανάσταση σε όλους!!!!
:)

Billmg81
18-04-09, 04:49
Αν ζητήσω από τη hol αλλαγή σε adsl2 που υποστηρίζει η routertech θα υπάρξει αύξηση της ταχύτητας έστω γύρω στα 12mbps?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Καλή ανάσταση σε όλους!!!!
:)

Αν δεν κάνω λάθος το modulation adsl2 έχει μέγιστη ταχύτητα τα 8mbps! ;)

dikal
18-04-09, 09:44
Το adsl2 πηγαίνει μέχρι τα 12.
Νομίζω ότι πηγαίνοντας από ADSL2+ σε ADSL2 χάνεις σε ταχύτητα και κερδίζεις σε σταθερότητα. Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις μην αλλάξεις σε ADSL2.

MNP-10
18-04-09, 11:41
Λογικα δε θα δεις σημαντικες διαφορες μεταξυ ADSL απλο, 2 και 2+.. Δλδ επανακτηση ταχυτητας στα προτερα επιπεδα, δε νομιζω οτι θα υπαρξει σε καμμια περιπτωση.. Εκτος αν κλεισει ο γειτονας το router :lol:

glamour_services
18-04-09, 14:21
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Πρέπει να πω ότι όταν έγινε η μείωση της ταχύτητας ήμουν στη forthnet! Εκεί είχα τεράστιο πρόβλημα με το modulation, δεν μπορούσα να αφήσω το router στο adsl2+ γιατί εκεί το margin ανεβοκατέβαινε συνεχώς και είχα αλεπάλληλες αποσυνδέσεις, οπότε λειτουργούσα στο ADSL2 με ταχύτητα γύρω στα 12mbps που ήταν σταθερό μιας και η forthnet ουδέποτε ελέησε να κάνει κάτι να το φτιάξει (ήταν που έφταιγε ο... χαλκός:evil:)!
Φανταστείτε τώρα τι έγινε όταν μου ήρθε η μείωση που έπρεπε να είμαι με το ζόρι στα 6mbps αφού πάλι σε adsl2+ είχα αποσυνδέσεις όπως πρώτα!!!
Τώρα με τη hol (έφυγα από τη forthnet για άλλους λόγους, αλλά αυτός ήταν που ξεχείλησε το ποτήρι) έχω σε adsl2+ ολοστάθερο margin στα 9db!
Ένας από τους τεχνικούς που μίλησα (πήρα πάνω από 5 φορές) μου είπε ότι το attainable rate είναι 9400 το οποίο έτσι κι αλλιώς πιάνω, αλλά τι να το κάνω!
Τρομερή γκαντεμιά παιδιά, δηλαδή από τους 5 που έχουμε dsl στη γειτονιά να είμαι αυτός που κλειδώνει χαμηλότερα από όλους!!!!:sorry:
Με attenuation 28 αυτή η ταχύτητα είναι απαράδεκτη, αλλά τι να περιμένει κανείς όταν το δίκτυο του ΟΤΕ στην περιοχή μου είναι το ίδιο από τη δεκαετία του 80?
Αν δηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ λέτε να γίνει κάτι ή πρέπει να το πάρω απόφαση ότι ουδέποτε θα απολαύσω ταχύτητες που άλλοι έχουν για πλάκα?:hmm:
Βλέπετε με τις μαμακίες της forthnet ουδέποτε απόλαυσα το 15άρι που έπιανα πριν βάλει ίντερνετ ο γείτονας!
Πάντως πρέπει να πω ότι ως τώρα με τη hol δεν έχω παράπονο, το ίντερνετ για τα 9400 τρέχει αδιάλειπτα καλά, εδώ και δέκα μέρες που είμαι στη hοl, δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο που είμαι νέος συνδρομητής!:rolleyes:

salonikios
18-04-09, 22:31
Να μια καλή ευκαιρία να γνωρίσεις καλύτερα την κόρη του γείτονα! (αν αξίζει τον κόπο!) :)

Μπορείς μετά από συννενόηση μαζί της να δείς αν το πρόβλημα οφείλεται στην
παράλληλη λειτουργία της δικής της DSL γραμμής. Αν δηλαδή με κλειστό το δικό της
modem βελτιώνεται (στην αναμενόμενη) η δική σου ταχύτητα και τα υπόλοιπα (SNR, att κλπ). Αν ναι, τότε θα πρότεινα, για να βελτιώσεις λίγο την κατάσταση, να αλλάξεις το ζευγάρι που ανεβαίνει από το box της πολυκατοικίας σου με ένα άλλο έστω και προσωρινά (πχ ένα εξωτερικό UTP καλώδιο).

Το πολύζευγο του ΟΤΕ περιέχει συνεστραμμένα ζεύγη για να περιορίσει αυτά τα φαινόμενα. Η μαγιά χαλάει στις συνδέσεις (κατανεμητής -ΚΑΦΑΟ) αλλά ο βασικός
ένοχος είναι τις περισσότερες φορές το καλώδιο που ανεβαίνει στο σπίτι ή ακόμη
το καλώδιο που συνδέει το ΚΑΦΑΟ με το κτίριο που μένεις (αυτό οι ΟΤΕτζήδες το λένε εναέριο ή ακραίο ζεύγος). Οι εργολάβοι κάνουν του κόσμου τις παπαριές για να γλυτώσουν έστω και ένα EYRO!

Πάρε μερικά μέτρα UTP, χρησιμοποίησε ένα από τα 4 ζευγάρια που περιέχει για να
δεις αν βελτιώνεται η κατάσταση. Αν ναι, βρες ένα τρόπο να μονιμοποιήσεις το καλώδιο.

Αν όχι, τουλάχιστον τότε θα σου μείνει η κόρη του γείτονα! ;)

Καλή επιτυχία!

glamour_services
18-04-09, 23:02
Να μια καλή ευκαιρία να γνωρίσεις καλύτερα την κόρη του γείτονα! (αν αξίζει τον κόπο!) :)

Μπορείς μετά από συννενόηση μαζί της να δείς αν το πρόβλημα οφείλεται στην
παράλληλη λειτουργία της δικής της DSL γραμμής. Αν δηλαδή με κλειστό το δικό της
modem βελτιώνεται (στην αναμενόμενη) η δική σου ταχύτητα και τα υπόλοιπα (SNR, att κλπ). Αν ναι, τότε θα πρότεινα, για να βελτιώσεις λίγο την κατάσταση, να αλλάξεις το ζευγάρι που ανεβαίνει από το box της πολυκατοικίας σου με ένα άλλο έστω και προσωρινά (πχ ένα εξωτερικό UTP καλώδιο).

Το πολύζευγο του ΟΤΕ περιέχει συνεστραμμένα ζεύγη για να περιορίσει αυτά τα φαινόμενα. Η μαγιά χαλάει στις συνδέσεις (κατανεμητής -ΚΑΦΑΟ) αλλά ο βασικός
ένοχος είναι τις περισσότερες φορές το καλώδιο που ανεβαίνει στο σπίτι ή ακόμη
το καλώδιο που συνδέει το ΚΑΦΑΟ με το κτίριο που μένεις (αυτό οι ΟΤΕτζήδες το λένε εναέριο ή ακραίο ζεύγος). Οι εργολάβοι κάνουν του κόσμου τις παπαριές για να γλυτώσουν έστω και ένα EYRO!

Πάρε μερικά μέτρα UTP, χρησιμοποίησε ένα από τα 4 ζευγάρια που περιέχει για να
δεις αν βελτιώνεται η κατάσταση. Αν ναι, βρες ένα τρόπο να μονιμοποιήσεις το καλώδιο.

Αν όχι, τουλάχιστον τότε θα σου μείνει η κόρη του γείτονα! ;)

Καλή επιτυχία!

Γεια σου συντοπίτη και χρόνια πολλά!
Έχω ήδη έρθει σε συννενόηση με το γείτονα και την κόρη του επειδή τους ξέρω!!!!
(Η κόρη του γείτονα είναι...καλή περίπτωση αλλά για να γίνει κάτι πρέπει να..κορκολίσω...μιας και είναι μόνο 15 - έχουμε δηλαδή μια διαφορά ηλικίας....:p)
Είναι στάνταρ ότι όταν βγάζει το καλώδιο του τηλεφώνου από το ρούτερ της (έχει το Thomson που δίνει η Forthnet) η γραμμή μου αυτόματα ανεβαίνει στα 14500!
Πρέπει να πω ότι έχω ήδη ανεβάσει UTP καλώδιο στο σπίτι (είμαστε όλα τα σπίτια στη γειτονιά ιδιοκατοικίες με το πολύ δύο ορόφους) πολύ πριν βάλει ίντερνετ ο γείτονας και έχω βελτιστοποιήσει στο έπακρο όλη την καλωδίωση εσωτερικά, εξάλλου είχα πριν τις διορθώσεις att στο 44 και πλέον 28, νομίζω είναι καλή διαφορά (σημειωτέον ότι οι υπόλοιποι γείτονες έχουν att γύρω στο 38-40 ακόμα και με φίλτρα)!
Όταν μπήκε το γειτονικό ίντερνετ δεν άλλαξε κάτι στα att/SNR) ίσα ίσα με το που μπήκα HOL σταθεροποιήθηκε το margin στα 9db όπως είπα και παραπάνω, πάλι όμως το att ίδιο και η ταχύτητα συγχρονισμού 9400!
Στο ισόγειο που μένει ο θείος μου έρχεται απευθείας ένα χοντρό καλώδιο που πάει σε ένα στρογγυλό κουτί!
Αυτό περιέχει δύο ζεύγη καλωδίων, το ένα πάει στο θείο μου και το άλλο ανεβαίνει σε μας!
Εγώ πήρα το δικό μου ζεύγος και ένωσα το ένα ζεύγος του UTP CAT5 καλωδίου που ανεβάζω σπίτι!
Εκεί έχω κατανεμητή που βγάζει δύο εξόδους! Στη μία σύνδεσα πάλι με UTP το ζεύγος που πάει απευθείας στο δωμάτιό με το ρούτερ σε μπρίζα, και το άλλο στην μπρίζα του τηλεφώνου που έχει κανονικότατα φίλτρο (χωρίς αυτό ανεβαίνει το att) που "καθαρίζει" τη γραμμή και λειτουργεί πολύ καλά!
Έχω δοκιμάσει και άλλες παραλλαγές, αλλά αυτή ήταν μακράν η καλύτερη!
Τώρα το χοντρό καλώδιο ξεκινά από το απέναντι σπίτι του γείτονα, πάει στον διπλανό μου (που είχε dsl πριν από μένα) και μετά στο σπίτι μου στο κουτί που ανέφερα!
Με τον διπλανό δεν είχα ποτέ πρόβλημα, με τον απέναντι όμως μυρίζει ότι έχει γίνει με τις γραμμές και τη διανομή τους!:down:

salonikios
19-04-09, 22:05
Γειά σου συμπολίτη και Χρόνια Πολλά!

Δυστυχώς, έχεις πέσει σε δύσκολη περίπτωση που αφορά το χαλκό! Από τη μεριά σου
το έχεις ψάξει πολύ καλά το θέμα και έκανες πολύ καλή δουλειά! Δείχνει πολύ μεράκι!

Κατά πάσα πιθανότητα, υπάρχει κάποιο θέμα στα δύο ζευγάρια χαλκού, το δικό σου
και του γείτονα. Πιθανόν να έχει αλλοιωθεί για διάφορους λόγους (κακή τοποθέτηση, κακή ποιότητα, καταπόνηση) η συστροφή ενός από τα δυο ζευγάρια -μάλλον το δικό σου- αν υποθέσουμε πως έχεις μόνο εσύ πτώση κι όχι η γειτόνισσα!

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να πάς στο σημείο που ξεκινάει το καλώδιο που
φτάνει στο σπίτι σου και να παρακάμψεις τη διαδρομή από το προβληματικό σημείο έστω και με εναέριο καλώδιο!

Το καλώδιο έρχεται από το καφάο της γειτονιάς (εκεί με τα σημερινά δεδομένα του ΟΤΕ χρειάζεται άδεια από τη Μέρκελ για να γίνει παρέμβαση) και συνήθως καταλήγει είτε στο box ενός κτιρίου αν πρόκειται για μία παροχή, είτε στο πρώτο κτίριο ενός οικισμού και κατόπιν μοιράζονται τα ζεύγη με άλλα καλώδιο στα υπόλοιπα σπίτια.

Εύχομαι ολόψυχα να βρείς σύντομα μια λύση!

glamour_services
19-04-09, 23:40
Ευχαριστώ ξανά!
Το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς είναι στο διπλανό δρόμο και από εκεί τροφοδοτεί όλα τα γύρω σπίτια, το δικό μου τυγχάνει δυστυχώς να είναι ένα από τα τελευταία (μάλλον το τελευταίο) στο οποίο καταλήγουν τα καλώδια!
Από επιτόπια έρευνά μου έχω δει ότι από το ΚΑΦΑΟ ξεκινάει ένα πάρα πολύ χοντρό καλώδιο το οποίο όσο πηγαίνει από σπίτι σε σπίτι όλο και λεπταίνει,πράγμα που σημαίνει ότι αφήνουν και από ένα ζεύγος καλωδιών στον καθένα και από κουτί σε κουτί!
Δεν ξέρω αν είναι ο τυπικός και ενδεδειγμένος τρόπος αυτός διανομής των τηλεφωνικών καλωδίων αλλά όσον αφορά τη συστροφή δεν είδα τέτοιο πράγμα στο χοντρό καλώδιο που έρχεται στο δικό μας κουτί, μόνο δύο καλώδια μέσα του και μέσα στο κάθε καλώδιο ένα ζεύγος χαλκού, δε μου φάνηκε συστραμμένο πάντως!
Γενικά το είπα και πιο πάνω, τα καλώδια είναι από τη δεκαετία του 80 και δε νομίζω να έχουν αλλαχτεί από τότε!
Απ' ότι φαίνεται λοιπόν θα πρέπει να συνηθίσω στην ιδέα ότι αυτή είναι η νέα μου ταχύτητα, και να προσεύχομαι μη βάλει και κανένας άλλος ίντερνετ στη γειτονιά γιατί ποιος ξέρει πόσο θα κλειδώνω εν τέλει!!!:evil:
Τώρα για λύση? Μόνο αν είχα κάνα τεχνικό του ΟΤΕ γνωστό ή αν στο τέλος τα πάρω στο κρανίο και με μία δαγκάνα κόψω το κεντρικό καλώδιο και δεν έχει κανείς τηλέφωνο στη γειτονιά!:lol:
Πάντως δεν χάνω κάτι πιστεύω να δηλώσω και μια βλάβη στον ΟΤΕ μέσω HOL, τι λέτε?:rolleyes:

Advanced
20-04-09, 00:04
Ευχαριστώ ξανά!
Το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς είναι στο διπλανό δρόμο και από εκεί τροφοδοτεί όλα τα γύρω σπίτια, το δικό μου τυγχάνει δυστυχώς να είναι ένα από τα τελευταία (μάλλον το τελευταίο) στο οποίο καταλήγουν τα καλώδια!
Από επιτόπια έρευνά μου έχω δει ότι από το ΚΑΦΑΟ ξεκινάει ένα πάρα πολύ χοντρό καλώδιο το οποίο όσο πηγαίνει από σπίτι σε σπίτι όλο και λεπταίνει,πράγμα που σημαίνει ότι αφήνουν και από ένα ζεύγος καλωδιών στον καθένα και από κουτί σε κουτί!
Δεν ξέρω αν είναι ο τυπικός και ενδεδειγμένος τρόπος αυτός διανομής των τηλεφωνικών καλωδίων αλλά όσον αφορά τη συστροφή δεν είδα τέτοιο πράγμα στο χοντρό καλώδιο που έρχεται στο δικό μας κουτί, μόνο δύο καλώδια μέσα του και μέσα στο κάθε καλώδιο ένα ζεύγος χαλκού, δε μου φάνηκε συστραμμένο πάντως!
Γενικά το είπα και πιο πάνω, τα καλώδια είναι από τη δεκαετία του 80 και δε νομίζω να έχουν αλλαχτεί από τότε!
Απ' ότι φαίνεται λοιπόν θα πρέπει να συνηθίσω στην ιδέα ότι αυτή είναι η νέα μου ταχύτητα, και να προσεύχομαι μη βάλει και κανένας άλλος ίντερνετ στη γειτονιά γιατί ποιος ξέρει πόσο θα κλειδώνω εν τέλει!!!:evil:
Τώρα για λύση? Μόνο αν είχα κάνα τεχνικό του ΟΤΕ γνωστό ή αν στο τέλος τα πάρω στο κρανίο και με μία δαγκάνα κόψω το κεντρικό καλώδιο και δεν έχει κανείς τηλέφωνο στη γειτονιά!:lol:
Πάντως δεν χάνω κάτι πιστεύω να δηλώσω και μια βλάβη στον ΟΤΕ μέσω HOL, τι λέτε?:rolleyes:

Μπα, προτείνω .. δαγκάνα .. για μεγαλύτερη σιγουριά :oneup:

salonikios
20-04-09, 09:46
Πάντως δεν χάνω κάτι πιστεύω να δηλώσω και μια βλάβη στον ΟΤΕ μέσω HOL, τι λέτε?:rolleyes:

Τζάμπα κόπος, πίστεψέ με! Ούτε θα ασχοληθεί ο ΟΤΕ με το θέμα! Εδώ δεν ασχολούνται
με περιπτώσεις που κάποιος δεν έχει καθόλου τηλέφωνο! Μόλις ακούσουν το όνομα
κάποιου πάροχου τα πράγματα χειροτερεύουν! :angryr:

Το κοφτάκι θα μπορούσε να είναι μια λύση, αλλά το δικό σου πρόβλημα δυστυχώς βρίσκεται σε σημείο που μπορεί να βρίσκεται σε κάποιο άλλο σπίτι!

glamour_services
20-04-09, 23:16
Κρίμα πάντως!
Λίγο κράτησε η χαρά μου!
Δείτε τι ταχύτητα έπιανα πριν το ίντερνετ του γείτονα, ακριβώς το πεντάλεπτο που μου ήρθε η hol και πριν συνδεθεί το ίντερνετ εκείνου!
http://www.speedtest.net/result/447654161.png

Το μέγιστο που είχα πιάσει με τη forthnet στα καλά της, πέρυσι
http://www.speedtest.net/result/262056553.png

και τι πιάνω τώρα
http://www.speedtest.net/result/455907737.png

Είναι ή δεν είναι να κλαις???:sorry:

Advanced
22-04-09, 10:32
Συγγνώμη, ρε παιδιά, γιατί δεν έδωσα και πολύ βάση στα γραφόμενα αρχικά.
Το καλώδιο του ΟΤΕ, από το BOX της κολόνας, περνάει μέσα από 2 τηλεφωνικά δίκτυα / ADSL γειτονικών σπιτιών, και μετά φτάνει στον φίλο ???
Έχω καταλάβει σωστά?
Δηλαδή από ένα δίζευγο καλώδιο τροφοδοτούνται 3 σπίτια ταυτόχρονα ???

harris
22-04-09, 12:21
Συγγνώμη, ρε παιδιά, γιατί δεν έδωσα και πολύ βάση στα γραφόμενα αρχικά.
Το καλώδιο του ΟΤΕ, από το BOX της κολόνας, περνάει μέσα από 2 τηλεφωνικά δίκτυα / ADSL γειτονικών σπιτιών, και μετά φτάνει στον φίλο ???
Έχω καταλάβει σωστά?
Δηλαδή από ένα δίζευγο καλώδιο τροφοδοτούνται 3 σπίτια ταυτόχρονα ???

Όχι φυσικά! Κάθε σπίτι έχει την δική του αποκλειστική καλωδίωση από το διαμέρισμα μέχρι και το αστικό κέντρο του ΟΤΕ.

Αν δεν έχει αποκλειστικό καλώδιο δεν μπορεί να έχει adsl, αλλά μόνο τηλέφωνο με φερέσυχνο.

glamour_services
23-04-09, 01:46
Παιδιά να το κάνω πιο συγκεκριμένο!
Το ΚΑΦΑΟ της περιοχής μου τροφοδοτεί τέσσερεις οδούς!
Την Αλεξάνδρου Φλέμινγκ, την Παναγίας Σουμελά, την Δημητρίου Πολιορκητού και την Αγίας Άννας (η δική μου)!
Η Αλεξάνδρου Φλέμινγκ έχει το ΚΑΦΑΟ και είναι κάθετη ως προς τις υπόλοιπες!
Η Παναγίας Σουμελά είναι βόρεια της Φλέμινγκ, η Πολιορκητού νότια και σχεδόν στην ίδια ευθεία με τη Σουμελά, και η Αγίας Άννας βόρεια και νότια της Φλέμινγκ και παράλληλη των Σουμελά και Πολιορκητού.
Από το ΚΑΦΑΟ ξεκινά ένα καλώδιο προς την Πολιορκητού πολύ χοντρό και αρχίζει να τροφοδοτεί τα σπίτια αριστερά και δεξιά της οδού διαγώνια, δηλαδή πάει στο πρώτο δεξιά, μετά απέναντι αριστερά, μετά πάλι δεξιά και φτάνει ως το τέλος της οδού (6 σπίτια)! Το 6ο σπίτι είναι του γείτονα του οποιου η κόρη έβαλε ίντερνετ!
Από αυτό περνά το καλώδιο στην Αγίας Άννας στον διπλανό μου και από εκεί σε μένα (τελος του καλωδίου).
Σε κάθε σπίτι το χοντρό καλώδιο αφήνει ξεχωριστό μικρό καλωδιο που ήταν μέσα στο χοντρό και μέσα στο μικρό καλώδιο είναι το απλό (μάλλον μη συστραμμένο ζεύγος χαλκού).
Κάπου στην όλη αυτή διαδρομή γίνεται το "κακό"!
Πάντως πολύ παλιά θυμάμαι ότι κάποιες φορές "μπερδευόταν" το τηλεφωνικό σήμα και μέσα στο τηλέφωνό μας άκουγα συζητήσεις του γείτονα!!!
Πρέπει να πω ότι εν αντιθέσει με μένα, όλοι οι υπόλοιποι στην Αγίας Άννας τροφοδοτούνται από άλλο χοντρό καλώδιο του ΚΑΦΑΟ!
Χθες επίσης ρώτησα φίλο μου που παίρνει το πρώτο καλώδιο στην Σουμελά και κλειδώνει στα 16800!:sorry::sorry::sorry::twisted:
Επίσης η Άννας βόρεια της Φλέμινγκ παίρνει άλλο ξεχωριστό χοντρό καλώδιο!
Πάντως οι πιο τυχεροί θα πρέπει να είναι στο τριόροφο που χτίστηκε πριν τρεις μήνες πάνω στην Πολιορκητού!
Εκεί επειδή ήδη τα καλώδια του ΚΑΦΑΟ ήταν μοιρασμένα, αναγκάστηκε ο ΟΤΕ να βάλει ολοκαίνουριο αποκλειστικό καλώδιο μόνο για τα τρία διαμερίσματα!

xlntstay
23-04-09, 12:32
Bρες τεχνικό του ΟΤΕ...πλήρωσε τον....αγόρασε μια κουλούρα UTP cat6 θωρακισμένο(μονοκλωνο)...βρες εναν εργάτη (για να περνάει το καλώδιο όπου χρειάζεται ή κάντο και εσύ εαν μπορείς) και πέρνα δικό σου καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ (ο ΟΤΕτζης θα σου το συνδέσει) έως το σπίτι σου...
Από ότι κατάλαβα το ΚΑΦΑΟ δεν πρέπει να είναι πολύ μακρια (από 100μ είναι η κουλούρα έως και 300μ και μπορείς να την βρείς από 50 λεπτά το μέτρο)...

@ ADSLgr.com All rights reserved.