PDA

Επιστροφή στο Forum : hol double play



JTsiger
14-04-08, 08:06
Για σε όλους
Έχω μπλέξει με την HOL DOUBLE PLAY.
Μου ενεργωποιησαν την συνδεση πριν 2 μήνες (πριν είχα ΟΤΕ CONNEX χωρίς κανένα πρόβλημα) και πρώτον η συνδεση συχρώνιζε στα 8 μΒ άντι για τα 24 που λέγαν και δευτερο
εδώ και 10 μέρες δεν έχω τηλέφωνο και internet.Δεν μου συχρωνιζει το router (Fritzbox) και το έχει αναλάβει το τεχνικό τμημα της HOL (LOL).Ατελείωτα τηλέφωνα από το κινητό μου στο 13844 αλλά καμιά ανταπόκριση μέχρι στιγμής.
Έλεος ασ μου πει κάποιος τι μπορώ να κάνω επιπλέων -αν μπορώ να καταγγείλω την συμβαση με την HOL και να αλλάξω παρωχο (χωρις κάποιο κόστος διακοπης)

un4moa
14-04-08, 09:41
Φιλε μου καλημερα


Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ αν και δεν έχω το double play αλλά πάρα πολλούς αποσυχρονισμούς και πολλές ώρες χωρίς internet.
Τους πήρα τηλέφωνο και μου λέγανε διάφορα του στυλ φταίει το router ( το δικό τους ) και πολλά τέτοια το αποτέλεσμα ΜΗΔΕΝ

aa144
15-04-08, 02:05
Για σε όλους
Έχω μπλέξει με την HOL DOUBLE PLAY.
Μου ενεργωποιησαν την συνδεση πριν 2 μήνες (πριν είχα ΟΤΕ CONNEX χωρίς κανένα πρόβλημα) και πρώτον η συνδεση συχρώνιζε στα 8 μΒ άντι για τα 24 που λέγαν και δευτερο
εδώ και 10 μέρες δεν έχω τηλέφωνο και internet.Δεν μου συχρωνιζει το router (Fritzbox) και το έχει αναλάβει το τεχνικό τμημα της HOL (LOL).Ατελείωτα τηλέφωνα από το κινητό μου στο 13844 αλλά καμιά ανταπόκριση μέχρι στιγμής.
Έλεος ασ μου πει κάποιος τι μπορώ να κάνω επιπλέων -αν μπορώ να καταγγείλω την συμβαση με την HOL και να αλλάξω παρωχο (χωρις κάποιο κόστος διακοπης)

Πάρτους τηλέφωνο και ζήτα να σου στείλουν ένα NetFaster.

Σοβαρά σου είπαν ότι θα συγχρονίζεις στα 24; Με το Conn-X πόσα έπιανες;

JTsiger
16-04-08, 07:52
Η Ιστορία της ΗΟL, Hellas On Line.!!!

Αποφάσισα να δημοσιεύσω την περιπέτειά μου με την συνδρομή μου στις διαδικτυακές και τηλεφωνικές υπηρεσίες της εταιρίας τηλεπικοινωνιών και παροχής ευρυζωνικού Ιντερνέτ, Hellas On Line γιατί η κατάσταση δυστυχώς μάλλον είναι ανεξέλεγκτη και πιστεύω ότι όλοι μας θα πρέπει να ενημερωθούμε και να κάνουμε κάτι για αυτό το χάλι. Κατόπιν αίτησης μου, μετά από 2 μήνες και αφού μου έκοψαν το τηλέφωνο για μία ημέρα, έφυγα από το δίκτυο του κρατικού ΟΤΕ και εισήλθα στις υπηρεσίες double play, ευρυζωνικό Ιντερνέτ και τηλεφωνία της ιδιωτικής εταιρείας Hellas On Line στις αρχές Ιανουαρίου 2008.
Παρόλο που μου είπαν ότι θα έφτανα την ταχύτητα των 24 Mpbs την οποία και ουδέποτε έπιασα αλλά ούτε και τη μισή από αυτή, είχα ενεργές τις προβλεπόμενες υπηρεσίες όπως τηλέφωνο και Ιντερνέτ.
Δυστυχώς όμως οι λειτουργίες αυτές έστω και μειωμένης ποιότητας, ο ήχος του τηλεφώνου να ακούγεται σε βάθος και η ταχύτητα της σύνδεσης να παίζει σε χαμηλά νούμερα, διακόπηκαν εντελώς ξαφνικά το μεσημέρι της Τετάρτης 14/3/2008.
Έκτοτε συνεχίζω να μην έχω ούτε τηλεφωνική σύνδεση αλλά ούτε και διαδικτυακή. Επανειλημμένα προσπάθησα να ενημερώσω το τεχνικό τμήμα της εν λόγω εταιρείας για το πρόβλημα αλλά δίχως αποτέλεσμα. Εδώ λοιπόν και 16 ημέρες δεν έχω τις υπηρεσίες της εταιρείας και δεν μπορώ να κάνω τίποτα από το να περιμένω πότε θα δεήσουν να επιδιορθώσουν τη βλάβη, η οποία μου λένε ότι έχει δοθεί στον ΟΤΕ, ο οποίος και δεν έχει απαντήσει εδώ και μέρες.
Νομίζω ότι θα πρέπει μάλλον κάποιος να πάρει πιο σοβαρά το θέμα παροχή τηλεφωνικών και διαδικτυακών υπηρεσιών στον Ελλαδικό χώρο για να πάψουμε επιτέλους κάποτε να είμαστε ουραγοί και σε αυτόν τον τομέα στην Ευρώπη. Επίσης πιστεύω ότι είναι καιρός να βελτιώσουμε τις υπηρεσίες μας και την ποιότητα ζωής μας. Πιστεύω ότι και η Ευρωπαϊκή Ένωση θα πρέπει να ενημερωθεί για τη χαμηλή ποιότητα αυτών των υπηρεσιών και όλοι μαζί να φροντίσουμε καθαρίσει το τοπίο από τέτοιου είδους καταστάσεις και ποιότητα υπηρεσιών.

kinggreece
16-05-08, 14:40
Σε προηγουμενο ποστ που εκανα εγραψα οτι απο 9/απριλιου εχψ δωσει μια βλαβη για errors που φτανουν στο 1,6 δισεκατομυρια , σημερα λοιπον πηρα την χολ-ερα και ειπα αν γινεται να μπω σε adsl2 και οχι σε adsl2+ αλλα χωρισ να παισει η ταχυτητα κατω απο 12 , μου ειπαν ναι γινετε. αποτελεσμα..........μετα απο 1,5 μηνα ταλαιπωριας με εριξαν σε adsl2 με ταχυτητα 6/1 . οταν πηρα τηλεφωνο να πω γιατι εγιναν αλλα απο τα συμφωνηθεντα μονο που δεν με εδειραν τηλεφωνικα. προκυται για μια εταιρεια η οποια χρησημοποιει μεθοδους δανιστων καζινου ,χωρις καμοια σοβαροτητα,κανουν οτι θελουν λεσ και επροκειτο να μετακινησουν τιποτα επιπλα στο σπιτι τους. στην εποχη οπου η προσφορα ταχυτητων και τιμων τρεχει η διαφορα θα γινει μονο απο την παροχη τεχνικης εξυπηρετισης πραγμα το οποιο κανενας απο αυτους δεν το εχει καταλαβει,προσφερουν κοπανιστο αερα στην κυριολεξια.

kontinos
16-05-08, 15:08
Γεια κι απο μενα. Ενας φιλος ενεργοποιησε το DP πριν ενα μηνα περιπου...και σημερα (απο τη δευτερα βασικα) δεν εχει ουτε τηλεφωνο ουτε internet. Οταν καλεσα στη hol εκ μερους του με ενημερωσαν οτι το προβλημα ειναι στη γραμμη που ξεκιναει απο το ιδιοκτητο δικτυο της και φτανει στο σπιτι του και οτι ειναι στην δικαιοδοσια του ΟΤΕ, με τον οποιο ο φιλος μου προφανως δεν εχει καμια συναλλακτικη σχεση.Παρ'ολ'αυτα καλεσα στο 121 να διασταυρωσω την πληροφορια και μου ειπαν οτι δεν δικαιουνται να μου απαντησουν. Με απλα λογια, ο παροχος, παρ'ολο που η συναλλακτικη σχεση ειναι μονο με αυτον, επιρριπτει την ευθυνη σε καποιον αλλο, χωρις εγω να ειμαι σε θεση να το εξακριβωσω, αρα οτι μπαρουφες θελει λεει... Μολις τωρα μου ειπαν οτι δεν εχει ερθει η αναφορα απο τον ΟΤΕ. ΕΜΕΝΑ ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΩΣ Η ΕΝ ΛΟΓΩ "ΕΤΑΙΡΙΑ" ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΤΑΙΡΟΥΣ ΤΗΣ??? Καλο κουραγιο σε οσους εχετε τετοια προβληματα.

kinggreece
16-05-08, 15:12
Γεια κι απο μενα. Ενας φιλος ενεργοποιησε το DP πριν ενα μηνα περιπου...και σημερα (απο τη δευτερα βασικα) δεν εχει ουτε τηλεφωνο ουτε internet. Οταν καλεσα στη hol εκ μερους του με ενημερωσαν οτι το προβλημα ειναι στη γραμμη που ξεκιναει απο το ιδιοκτητο δικτυο της και φτανει στο σπιτι του και οτι ειναι στην δικαιοδοσια του ΟΤΕ, με τον οποιο ο φιλος μου προφανως δεν εχει καμια συναλλακτικη σχεση.Παρ'ολ'αυτα καλεσα στο 121 να διασταυρωσω την πληροφορια και μου ειπαν οτι δεν δικαιουνται να μου απαντησουν. Με απλα λογια, ο παροχος, παρ'ολο που η συναλλακτικη σχεση ειναι μονο με αυτον, επιρριπτει την ευθυνη σε καποιον αλλο, χωρις εγω να ειμαι σε θεση να το εξακριβωσω, αρα οτι μπαρουφες θελει λεει... Μολις τωρα μου ειπαν οτι δεν εχει ερθει η αναφορα απο τον ΟΤΕ. ΕΜΕΝΑ ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΩΣ Η ΕΝ ΛΟΓΩ "ΕΤΑΙΡΙΑ" ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΤΑΙΡΟΥΣ ΤΗΣ??? Καλο κουραγιο σε οσους εχετε τετοια προβληματα.

ΝΑΙ και διαφημηζουν ιδιοκτητα και αλλες αηδιες,δηλαδη εγω σε μια ιδιοκτησια μου δεν μπορω να κανω οτι θελω? ΑΡΑ μιλαμε για επιμισθωμενα δυκτια και οχι ιδιοκτητα, ειπαμε οτι καμοια φορα δεν γραφουμε σωστα ελληνικα λογο ταχυτητας αλλα τουλαχιστον τα μιλαμε καλα !!!!:down:

MIHA
18-05-08, 23:02
Η γραμμή που μας φέρνει το τηλέφωνο ή το ίντερνετ στο σπίτι και ξεκινάει απο το πλησιέστερο συνήθως κέντρο του ΟΤΕ, είναι και νομίζω θα παραμείνει στη δικαιοδοσία του ΟΤΕ. Η γραμμή αυτή αποτελείται απο συνεστραμένο ζεύγος χαλκού και είναι η αιτία για πολλύ μεγάλο θόρυβο. Άρα οι ταχύτητες πέφτουν πάρα πολλύ ανάλογα με τo μήκος της.
Αν υπάρχουν βλάβες πρέπει να βάλετε τις φωνές σας - όσο πιό δυνατά γίνεται και με απειλές καταγγελιών - σ'αυτόν που θα απάντησει στο 13844.
Υπάρχει μεγάλη έλειψη προσωπικού, και εξυπηρετούν με τη σειρά αυτούς που φωνάζουν περισσότερο...
Νομίζω σε όποιo κομμάτι της γραμμής και να υπάρχει βλάβη υπεύθυνη για να ενημερώσει και να αποκατασταθεί η βλάθη είναι η HOL.

yianemma
18-05-08, 23:08
Και άλλοι ομοιοπαθείς βλέπω....

Παιδιά υπομονή, μην χαλάτε τα λεφτά σας στο 13844.

Δεν πρόκειται να κάνουν τίποτε πρώτον διότι δεν ξέρουν δεύτερον διότι από τον ΟΤΕ τους θεωρούν τους χειρότερους από τους εναλλακτικούς τρίτον γιατί κάποιοι τους χαιδεύουν τα αυτιά και τέταρτον έχουν το ακαταλόγιστο.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να γράφουμε εδώ ώστε να αποτρέψουμε άλλους από τα δικά μας παθήματα.

JTsiger
19-05-08, 07:59
Αποφάσισα να ξαναγυρισω στον ΟΤΕ -CONNEX ...............και τελοσ ολοι οι αλλο απατεωνες HOL- ON - TELLAS - KTL.
TOYLAXISTON ME TON OTE DEN EIXA KANENA PROBLHMA ..........
ISXYI TO OTI LEFTA DOSEIS THA PAREIS KAI TIS ANALOGES YPYRESIES......

MIHA
21-05-08, 13:02
Σας υπενθυμίζω ότι το 13844 μπορείτε να το καλέσετε σαν 80040013844 απο σταθερό ΟΤΕ χωρίς χρέωση...

SteVen200984
22-05-08, 10:44
Αποφάσισα να ξαναγυρισω στον ΟΤΕ -CONNEX ...............και τελοσ ολοι οι αλλο απατεωνες HOL- ON - TELLAS - KTL.
TOYLAXISTON ME TON OTE DEN EIXA KANENA PROBLHMA ..........
ISXYI TO OTI LEFTA DOSEIS THA PAREIS KAI TIS ANALOGES YPYRESIES......

Με μόλις 7 μηνύματα στο adslgr.com και δύο μήνες ενασχόλησης με το Double Play (και αυτούς σε καιρό προβλημάτων), πολλά θα μπορούσα να σου πω για να σου δείξω ότι έχεις κρίνει γρήγορα και ανώριμα. Παρ' όλα αυτά αυτό δε θα είχε κανένα νόημα αφού ήδη γύρισες στον ΟΤΕ και γλίτωσες από τους "απατεώνες". Έκανες το καλύτερο για τα νεύρα σου και την ηρεμία σου.

Παρ' όλα αυτά δε θα αντισταθώ να σου πω ότι η φράση σου "ISXYI TO OTI LEFTA DOSEIS THA PAREIS KAI TIS ANALOGES YPYRESIES......" παίρνει πολύ νερό και από πολλούς θεωρείται και τελείως λάθος.

Καλή συνέχεια με τον ΟΤΕ, και αν δε σου κιάνει κόπο κάνε ένα 8ο post να μας ενημερώσεις αν εκεί θα πιάσεις τα 24 Mbits που λέει...

JTsiger
27-05-08, 08:27
Σας υπενθυμίζω ότι το 13844 μπορείτε να το καλέσετε σαν 80040013844 απο σταθερό ΟΤΕ χωρίς χρέωση...

Από ποιο σταθερό να πάρω εφόσον δεν λειτουργεί ούτε αυτό μαζί με το internet ...Σου υπενθυμίζω ότι είχα HOL DOUBLE PLAY....Άσε που χρειάζεται να κάνεις σύμφωνα με τις οδηγίες τους και διάφορα test πάνω στον router

........Auto merged post: JTsiger πρόσθεσε 14 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με μόλις 7 μηνύματα στο adslgr.com και δύο μήνες ενασχόλησης με το Double Play (και αυτούς σε καιρό προβλημάτων), πολλά θα μπορούσα να σου πω για να σου δείξω ότι έχεις κρίνει γρήγορα και ανώριμα. Παρ' όλα αυτά αυτό δε θα είχε κανένα νόημα αφού ήδη γύρισες στον ΟΤΕ και γλίτωσες από τους "απατεώνες". Έκανες το καλύτερο για τα νεύρα σου και την ηρεμία σου.

Παρ' όλα αυτά δε θα αντισταθώ να σου πω ότι η φράση σου "ISXYI TO OTI LEFTA DOSEIS THA PAREIS KAI TIS ANALOGES YPYRESIES......" παίρνει πολύ νερό και από πολλούς θεωρείται και τελείως λάθος.

Καλή συνέχεια με τον ΟΤΕ, και αν δε σου κιάνει κόπο κάνε ένα 8ο post να μας ενημερώσεις αν εκεί θα πιάσεις τα 24 Mbits που λέει...

Το connex to πήρα για αρχή στα 4Mbits. Εχει 2 μέρες που μου λειτουργεί και μέχρι στιγμής είναι όλα καλά -το royter συχρωνίζει στα 4Mbit και κατεβάζω με torrents μεχρι 390 k/s...Σε λίγω καιρό θα την αναβαθμίσω την σύνδεση και θα ξαναενημερώσω....

@ ADSLgr.com All rights reserved.