PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με connx



heyjoe
14-04-08, 23:28
Καλησπερα και καλως σας βρηκα

Γραφω απο νετ οποτε καταλαβενετε σε τι σημειο εχω φτασει,
Λοιπον εχω κανει τη συνδεση connx εδω και 3 μηνες.Το προβλημα εχει παρουσιαστει εδω και 1 βδομαδα.Στην αρχη σερνοτανε το δικτυο δηλωσα 2 βλαβες στον οτε μου ειπανε ειναι ολα οκ.Εδω και 2 μερες δεν μπαινει msn ουτε browsing.Ειναι 2 μηχανακια και τα 2 σε λινουξ zenwalk,η γραμμη 1024,το μοντεμακι ethernet.Το Σαββατο βραδυ τραβηξα reset στο μοντεμ.Αν δε κανω λαθος dns otenet ειναι 195.170.0.1/195.170.2.2,chap authentication,vcmux,8/35.To μοντεμακι συνδεεται στο νετ αλλα δεν τρεχουνε καθολου τα δεδομενα,ping δεν.Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εχω δει ενα στατιστικο default gateway που δεν μπορω να το πειραξω και απλα δεν αλλαζει ακομα και οταν συνδεθω στο νετ.Τι μου προτεινετε να κανω?Εχετε καμια ιδεα γι'αυτο το θέμα?

Ευχαριστω

BigBlack
15-04-08, 00:12
Μήπως φταίει o ΟΤΕ :p, συγνώμη το ρούτερ? Δοκίμασε άλλο στη γραμμή σου, ακόμα κι ένα παλιό θα σου κάνει. Η εκφυλιστική συμπεριφορά μυρίζει hardware πρόβλημα. Βέβαια αν το δοκιμάσεις αυτό και συνεχίσει να μην παίζει δοκίμασε να συνδεθείς με τα στοιχεία σου από φίλο σου με κοννεξ. Να υποθέσω ότι δεν έχεις πειράξει firewall settings κλπ στα linux boxes?

Καλωσήρθες!

heyjoe
16-04-08, 00:39
Φιλε μου ειχα σεταρει iptables και στα 2 μηχανακια,βεβαια τι ενεργο το ειχα τι κλειστο παλι το νετ δεν ετρεχε οποτε δεν φταιει το λινουξακι.Και εγω μεταξυ οτε και ρουτερ ειμαι,ακομα δεν εχω αξιωθει να δοκιμασω αλλο ρουτερ λογο ελειψης χρονου αυτη τη περιοδο.Απο την αλλη ομως το ρουτερ συνδεεται κανονικα απλα δεν παιρνει αυτοματα την ip στο gateway υποψιαζομαι μηπως φταει ο οτε σε αυτο.

ευχαριστω για την γνωμη σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.