PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπράβο στον ΟΤΕ!



Σελίδες : 1 [2] 3

emeliss
24-04-08, 19:43
Δεν χρειάζεται. Δεν έχεις τα σωστά δεδομένα για τις τηλεπικοινωνίες ώστε οι τύποι να σου δώσουν σωστά αποτελέσματα.

Το ίδιο προσωπικό ΔΕΝ επαρκεί. Οι επενδύσεις συχνά δεν έχουν απόσβεση 100%

Antre
24-04-08, 20:23
Δεν χρειάζεται. Δεν έχεις τα σωστά δεδομένα για τις τηλεπικοινωνίες ώστε οι τύποι να σου δώσουν σωστά αποτελέσματα.

Το ίδιο προσωπικό ΔΕΝ επαρκεί. Οι επενδύσεις συχνά δεν έχουν απόσβεση 100%

Μα ΔΕΝ χρειάζομαι δεδομένα!!! Πρόκειται περί περιπτοσιολογικής μελέτης συνεχούς θετικών αποδόσεων κλίμακας (την είχα κάνει στην σχολή). Και δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει στο Οικονομικών Επιστημών για να καταλάβεις ότι από ένα τεράστιο παρανομαστή προκύπτει ένα οριακά μηδενικό κλάσμα. Οπότε το βρίσκω περιττό να χρησιμοποιήσω δεδομένα (εκτός αν θεωρείς ότι ο Οτε έχει προχωρήσει σε προσλήψεις και δεν το ξέρω... και δεν μιλάω για αντικατάσταση αυτών που πήραν σύνταξη). Και οι τυχόν αναβαθμίσεις δικτύου θα υποστηρίξουν τόσο μεγαλύτερο όγκο πελατών όπου πάλι το Μέσο Κόστος δεν θα αυξηθεί... πιθανότατα αφού αξιοποιηθεί να γίνει και μικρότερο από το αρχικό

Και που κολλάει η απόσβεση; Εκτός αν μιλάς για αξιοποίηση. Και ναι ακριβώς για αυτή μιλάω, ότι δηλαδή είναι τόσο τεράστιο το Σταθερό Κόστος (κύριες υποδομές) όπου η μερίδα του Μεταβλητού Κόστος στο Μέσο Κόστος είναι ασήμαντη. Εκτός αν θεωρείς ότι για την αύξηση πχ 1000 πελατών θα υπάρξει τέτοια αύξηση προσωπικού (πχ τεχνικοί, τηλεφωνητές κλπ) όπου το παραπάνω κόστος να επηρεάζει το κλάσμα με το τεράστιο Q (αριθμός πελατών). Και μην ξεχνάμε ότι το Μέσο Κόστος προκύπτει και από το αρχικό τεράστιο κόστος

Άρα όσο πιο μεγάλο είναι το πελατολόγιο σου πάντα θα μπορείς να προσφέρεις και πιο χαμηλή τιμή (ουσιαστικά δεν υπάρχει ταβάνι)

Υ.Γ. Δηλαδή τα έσοδα που θα έχει ο Οτε επειδή κάποιος άνθρωπος θα βάλει τηλέφωνο συγκρίνονται με το μηδαμινό επιπρόσθετο κόστος αυτού του πελάτη; :whistle:

eeop
24-04-08, 20:49
Μα ΔΕΝ χρειάζομαι δεδομένα!!! Πρόκειται περί περιπτοσιολογικής μελέτης συνεχούς θετικών αποδόσεων κλίμακας (την είχα κάνει στην σχολή). Και δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει στο Οικονομικών Επιστημών για να καταλάβεις ότι από ένα τεράστιο παρανομαστή προκύπτει ένα οριακά μηδενικό κλάσμα. Οπότε το βρίσκω περιττό να χρησιμοποιήσω δεδομένα (εκτός αν θεωρείς ότι ο Οτε έχει προχωρήσει σε προσλήψεις και δεν το ξέρω... και δεν μιλάω για αντικατάσταση αυτών που πήραν σύνταξη). Και οι τυχόν αναβαθμίσεις δικτύου θα υποστηρίξουν τόσο μεγαλύτερο όγκο πελατών όπου πάλι το Μέσο Κόστος δεν θα αυξηθεί... πιθανότατα αφού αξιοποιηθεί να γίνει και μικρότερο από το αρχικό

Και που κολλάει η απόσβεση; Εκτός αν μιλάς για αξιοποίηση. Και ναι ακριβώς για αυτή μιλάω, ότι δηλαδή είναι τόσο τεράστιο το Σταθερό Κόστος (κύριες υποδομές) όπου η μερίδα του Μεταβλητού Κόστος στο Μέσο Κόστος είναι ασήμαντη. Εκτός αν θεωρείς ότι για την αύξηση πχ 1000 πελατών θα υπάρξει τέτοια αύξηση προσωπικού (πχ τεχνικοί, τηλεφωνητές κλπ) όπου το παραπάνω κόστος να επηρεάζει το κλάσμα με το τεράστιο Q (αριθμός πελατών). Και μην ξεχνάμε ότι το Μέσο Κόστος προκύπτει και από το αρχικό τεράστιο κόστος

Άρα όσο πιο μεγάλο είναι το πελατολόγιο σου πάντα θα μπορείς να προσφέρεις και πιο χαμηλή τιμή (ουσιαστικά δεν υπάρχει ταβάνι)

Υ.Γ. Δηλαδή τα έσοδα που θα έχει ο Οτε επειδή κάποιος άνθρωπος θα βάλει τηλέφωνο συγκρίνονται με το μηδαμινό επιπρόσθετο κόστος αυτού του πελάτη; :whistle:

Δηλαδή , η Forthnet πχ όσο αποκτά νέους πελάτες , πρέπει να μειώνει τα τιμολόγιά της
ΤΟ ΚΑΝΕΙ;

Antre
24-04-08, 21:01
Δηλαδή , η Forthnet πχ όσο αποκτά νέους πελάτες , πρέπει να μειώνει τα τιμολόγιά της
ΤΟ ΚΑΝΕΙ;

Εκτός του ότι δεν είμαι η Forthnet για να σου απαντήσω, απλά δεν έχει φτάσει ακόμα το στόχο της (πολιτική διείσδυσης => τιμή πολύ χαμηλότερη) που όπως και να έχει είναι κατά 50% χαμηλότερη σε τιμή. Άλλωστε πως μπορείς να συγκρίνεις το μερίδιο της αγοράς του Οτε με της Forthnet; Αφενός δεν μιλάμε μόνο για ADSL αλλά γενικότερα για τηλεπικοινωνίες, δηλαδή και για τηλέφωνο, αφετέρου δεν είναι όλη η Ελλάδα η Αθήνα , δηλαδή θέλουν δεν θέλουν ούτε ADSL μπορούν να βάλουν ούτε σε εναλλακτικό να πάνε.

Με απλά λόγια ο ΟΤΕ έχει τεράστιο μερίδιο αγοράς σε σχέση με τη Forthnet οπότε σου επιστρέφω εγώ την ερώτηση : Γιατί ο ΟΤΕ δεν προσφέρει περισσότερα (πχ έλεγχο κατανεμητή σε κάθε νέα σύνδεση ή συχνότερη συντήρηση γραμμών) ; Δεν ρωτάω για χαμηλότερη τιμή γιατί υπάρχει και η ΕΕΤΤ αλλά σίγουρα μπορεί να προσφέρει πάρα πολύ περισσότερα

eeop
24-04-08, 21:30
Εκτός του ότι δεν είμαι η Forthnet για να σου απαντήσω, απλά δεν έχει φτάσει ακόμα το στόχο της (πολιτική διείσδυσης => τιμή πολύ χαμηλότερη) που όπως και να έχει είναι κατά 50% χαμηλότερη σε τιμή. Άλλωστε πως μπορείς να συγκρίνεις το μερίδιο της αγοράς του Οτε με της Forthnet; Αφενός δεν μιλάμε μόνο για ADSL αλλά γενικότερα για τηλεπικοινωνίες, δηλαδή και για τηλέφωνο, αφετέρου δεν είναι όλη η Ελλάδα η Αθήνα , δηλαδή θέλουν δεν θέλουν ούτε ADSL μπορούν να βάλουν ούτε σε εναλλακτικό να πάνε.

Με απλά λόγια ο ΟΤΕ έχει τεράστιο μερίδιο αγοράς σε σχέση με τη Forthnet οπότε σου επιστρέφω εγώ την ερώτηση : Γιατί ο ΟΤΕ δεν προσφέρει περισσότερα (πχ έλεγχο κατανεμητή σε κάθε νέα σύνδεση ή συχνότερη συντήρηση γραμμών) ; Δεν ρωτάω για χαμηλότερη τιμή γιατί υπάρχει και η ΕΕΤΤ αλλά σίγουρα μπορεί να προσφέρει πάρα πολύ περισσότερα

Ούτε και εγώ είμαι ΟΤΕ να σου απαντήσω.
Αλλά έχω την εντύπωση ότι ο ΟΤΕ έχει καταφέρει τα Προϊόντα και οι Υπηρεσίες του , να είναι πολύ πιο ΠΟΙΟΤΙΚΑ από ότι ήταν πριν μερικά χρόνια και από ότι είναι των ανταγωνιστών του.

Αλλά αυτό που θέλω να σου πω έναι ότι όλα όσα μαθαίνουμε στις διάφορες σχολές , όταν βγαίνουμε στην αγορά , καταλαβαίνουμε ότι δεν πολυισχύουν.Υπάρχει μεγάλη διαφορά από την θεωρία έως την πράξη.

Αλλά νομίζω ότι ξεφύγαμε από το θέμα.
Το θέμα είναι ότι κάποιος αισθάνθηκε την ανάγκη να πιει ένα μπράβο στον ΟΤΕ.
έχεις αντίρρηση επ αυτού;
Θεωρείς ότι ο ΟΤΕ προσπαθεί όλο και πιο πολύ να εξυπηρετεί τους Πελάτες του καλύτερα;
Ναι ή ΟΧΙ;

Antre
24-04-08, 22:15
Ούτε και εγώ είμαι ΟΤΕ να σου απαντήσω.
Αλλά έχω την εντύπωση ότι ο ΟΤΕ έχει καταφέρει τα Προϊόντα και οι Υπηρεσίες του , να είναι πολύ πιο ΠΟΙΟΤΙΚΑ από ότι ήταν πριν μερικά χρόνια και από ότι είναι των ανταγωνιστών του.

Αλλά αυτό που θέλω να σου πω έναι ότι όλα όσα μαθαίνουμε στις διάφορες σχολές , όταν βγαίνουμε στην αγορά , καταλαβαίνουμε ότι δεν πολυισχύουν.Υπάρχει μεγάλη διαφορά από την θεωρία έως την πράξη.

Αλλά νομίζω ότι ξεφύγαμε από το θέμα.
Το θέμα είναι ότι κάποιος αισθάνθηκε την ανάγκη να πιει ένα μπράβο στον ΟΤΕ.
έχεις αντίρρηση επ αυτού;
Θεωρείς ότι ο ΟΤΕ προσπαθεί όλο και πιο πολύ να εξυπηρετεί τους Πελάτες του καλύτερα;
Ναι ή ΟΧΙ;

Όχι αρκετά... εκεί θέλω να καταλήξω.... ότι σε σχέση με τη δυναμική της τίποτα δεν κάνει. Εκτός αν θεωρείς ότι η διαφορά δυναμικής των εταιριών είναι μόνο στην τηλεφωνική υποστήριξη!!! Που πάνε όλα αυτά τα λεφτά; Και πως κάποιοι την χαρακτηρίζουν ως μη επικερδής;

Και όντως υπάρχει διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης γιατί στο υπόδειγμα θεωρούμε ceteris paribus ... ξεχνάμε τα λαμόγια που "όλο" τρώνε. Έτσι είχε γίνει και με τα συμφέροντα της isdn εις βάρος της DSL και έτσι και συνεχίζει...

Υ.Γ. Όσον αφορά για την τιμή... νομίζω ότι σου απάντησα στο προηγούμενο post ( 50% χαμηλότερη... κατά πολύ μικρότερο μερίδιο αγοράς)

Cloudman
24-04-08, 22:30
Αλλά νομίζω ότι ξεφύγαμε από το θέμα.
Το θέμα είναι ότι κάποιος αισθάνθηκε την ανάγκη να πει ένα μπράβο στον ΟΤΕ.
έχεις αντίρρηση επ αυτού;
Θεωρείς ότι ο ΟΤΕ προσπαθεί όλο και πιο πολύ να εξυπηρετεί τους Πελάτες του καλύτερα;
Ναι ή ΟΧΙ;

Ακριβώς! Πολύς ντόρος για ένα μπράβο! Εγώ πραγματικά θέλησα να επιβραβεύσω τη σωστή αντιμετώπιση που είχα αυτή τη φορά από τον ΟΤΕ (ασχέτως του τι πληρώνω). Αν μπορούν να το καταφέρουν και άλλοι πάροχοι αυτό (και με χαμηλότερες τιμές) τους αξίζουν επίσης πολλά συγχαρητήρια. Απλά αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω (και να το καταθέσω στο φόρουμ) εγώ, όντας πελάτης του ΟΤΕ. Να μη νομίσει κανείς ότι μεροληπτώ υπέρ του ΟΤΕ. Όλα αυτά περί τιμολογιακών πολιτικών και στρατηγικής των εταιρειών τηλεπικοινωνιών είναι ένα μεγάλο θέμα το οποίο μπορούμε να το συζητάμε επί μακρόν, αλλά δεν έχει σχέση με την αποτελεσματική και γρήγορη εξυπηρέτηση του πελάτη, πράγμα για το οποίο έγραψα εγώ. Συμφωνώ απόλυτα με τη φίλη eeop.

eeop
24-04-08, 22:33
Ακριβώς! Πολύς ντόρος για ένα μπράβο! Εγώ πραγματικά θέλησα να επιβραβεύσω τη σωστή αντιμετώπιση που είχα αυτή τη φορά από τον ΟΤΕ (ασχέτως του τι πληρώνω). Αν μπορούν να το καταφέρουν και άλλοι πάροχοι αυτό (και με χαμηλότερες τιμές) τους αξίζουν επίσης πολλά συγχαρητήρια. Απλά αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω (και να το καταθέσω στο φόρουμ) εγώ, όντας πελάτης του ΟΤΕ. Να μη νομίσει κανείς ότι μεροληπτώ υπέρ του ΟΤΕ. Όλα αυτά περί τιμολογιακών πολιτικών και στρατηγικής των εταιρειών τηλεπικοινωνιών είναι ένα μεγάλο θέμα το οποίο μπορούμε να το συζητάμε επί μακρόν, αλλά δεν έχει σχέση με την αποτελεσματική και γρήγορη εξυπηρέτηση του πελάτη, πράγμα για το οποίο έγραψα εγώ. Συμφωνώ απόλυτα με τη φίλη eeop.
:respekt::respekt:

Gila1899
24-04-08, 22:41
Όχι αρκετά... εκεί θέλω να καταλήξω.... ότι σε σχέση με τη δυναμική της τίποτα δεν κάνει. Εκτός αν θεωρείς ότι η διαφορά δυναμικής των εταιριών είναι μόνο στην τηλεφωνική υποστήριξη!!!
Και στην καλύτερη τεχνική υποστήριξη καθώς και στον μικρότερο χρόνο απόκρισης στα αιτήματα των πελατών όπως επίσης και στο διαθέσιμο bandwidth, ποιότητα δικτύου κτλ.Πολύ εύκολα ξεχνάνε ορισμένοι το παραδοσιακό "μπούκωμα" της forthnet.



Που πάνε όλα αυτά τα λεφτά; Και πως κάποιοι την χαρακτηρίζουν ως μη επικερδής;
H συγκεκριμένη ερώτηση θα πρέπει να απαντηθεί από τον "τσάρο" της οικονομίας καθώς και τα κυβερνητικά στελέχη που κάνουν άστοχες συγκρίσεις μεταξύ ΟΤΕ και Ολυμπιακής, αν και η απάντηση μάλλον είναι γνωστή.

Antre
24-04-08, 23:19
Και στην καλύτερη τεχνική υποστήριξη καθώς και στον μικρότερο χρόνο απόκρισης στα αιτήματα των πελατών όπως επίσης και στο διαθέσιμο bandwidth, ποιότητα δικτύου κτλ.Πολύ εύκολα ξεχνάνε ορισμένοι το παραδοσιακό "μπούκωμα" της forthnet.

Για το traffic shaping τι έχεις να πεις; :p Και για ποιο καλύτερο δίκτυο; Αυτό που με το που έχεις την παραμικρή αστάθεια η "θεραπεία" που σου προσφέρουν είναι να σε πάνε από την 24 στα 4 (χάνοντας και το 1 mbps upload) ; Αμ έτσι όλα σταθερά γίνονται...

Εγώ θεωρώ πως τα παραπάνω χρήματα που κοστίζει λαμβάνοντας υπόψιν ότι οι υποδομές έχουν γίνει με χρήματα του κράτους (δηλαδή δικά μας λεφτά) και το πολύ μικρότερο μέσο κόστος οπού αντιμετωπίζει.... ε όπως και να το κάνουμε προσφέρει πολύ λίγα.

Και μην συγκρίνεις με οποιοδήποτε άλλο πάροχο γιατί ούτε την τιμή του έχει ούτε την μεγάλη πελατεία του=> Χαμηλό Μέσο Κόστος (διάβασε παραπάνω, μην τα ξαναγράφω). Το είπα πριν και το λέω και πάλι , προσφέρει πολύ λίγα σε σχέση με το μέγεθός του και την υψηλή τιμή του. Είναι δυνατόν να ακολουθεί τους εναλλακτικούς (πχ απεριόριστη τηλεφωνία) ; Κανονικά θα έπρεπε να ηγείται και όχι να ακολουθεί... για τέτοια κατάντια μιλάμε

papail
24-04-08, 23:30
Με απλά λόγια ο ΟΤΕ έχει τεράστιο μερίδιο αγοράς σε σχέση με τη Forthnet οπότε σου επιστρέφω εγώ την ερώτηση : Γιατί ο ΟΤΕ δεν προσφέρει περισσότερα (πχ έλεγχο κατανεμητή σε κάθε νέα σύνδεση ή συχνότερη συντήρηση γραμμών) ; Δεν ρωτάω για χαμηλότερη τιμή γιατί υπάρχει και η ΕΕΤΤ αλλά σίγουρα μπορεί να προσφέρει πάρα πολύ περισσότερα



Και μην συγκρίνεις με οποιοδήποτε άλλο πάροχο γιατί ούτε την τιμή του έχει ούτε την μεγάλη πελατεία του=> Χαμηλό Μέσο Κόστος (διάβασε παραπάνω, μην τα ξαναγράφω). Το είπα πριν και το λέω και πάλι , προσφέρει πολύ λίγα σε σχέση με το μέγεθός του και την υψηλή τιμή του. Είναι δυνατόν να ακολουθεί τους εναλλακτικούς (πχ απεριόριστη τηλεφωνία) ; Κανονικά θα έπρεπε να ηγείται και όχι να ακολουθεί... για τέτοια κατάντια μιλάμε

Μήπως φάσκεις και αντιφάσκεις;:down::hmm::down::hmm::down:

Antre
24-04-08, 23:40
Μήπως φάσκεις και αντιφάσκεις;:down::hmm::down::hmm::down:

Καθόλου. Διάβασε λίγο καλύτερα τι γράφω. Δεν μίλησα ποτέ για πτώση τιμής, μόνο για βελτίωση υπηρεσιών. Άλλωστε πως φάσκω και αντιφάσκω; Αν ήθελα απλά να θάψω δεν θα την ανέφερα καν την ΕΕΤΤ.

Υ.Γ. Βάλε και κανά emoticon ακόμα, λίγα έβαλες

papail
24-04-08, 23:47
Καθόλου. Διάβασε λίγο καλύτερα τι γράφω. Δεν μίλησα ποτέ για πτώση τιμής, μόνο για βελτίωση υπηρεσιών. Άλλωστε πως φάσκω και αντιφάσκω; Αν ήθελα απλά να θάψω δεν θα την ανέφερα καν την ΕΕΤΤ.

Υ.Γ. Βάλε και κανά emoticon ακόμα, λίγα έβαλες
Τι ακριβώς εννοείς με το
Είναι δυνατόν να ακολουθεί τους εναλλακτικούς (πχ απεριόριστη τηλεφωνία) ;

Antre
25-04-08, 00:01
Τι ακριβώς εννοείς με το
Είναι δυνατόν να ακολουθεί τους εναλλακτικούς (πχ απεριόριστη τηλεφωνία) ;

Αν ρωτάς γενικά τι εννοώ... διάβασε τι έχω γράψει στα προηγούμενα μου post, μην τα γράφω ξανα και ξανά... αν όμως κολλάς στην πάρενθεση (που απλά μια παρένθεση ήταν) έχουμε και λέμε.

Πριν της ύπαρξης εναλλακτικού ιδιόκτητου δικτύου (FULL LLU) γιατί δεν είχε προσφέρει κάτι αντίστοιχο; Την όποια βελτίωση ο Οτε την είχε μόνο μετά την εμφάνιση τους και κυριολεκτικά σε όλους τους τομείς... ακόμα και στις μέγιστες ταχύτητες όπου πρόσφερε... χρειάστηκε μισός χρόνος και παραπάνω μέχρι να βάλει 24αρα και ο Οτε (όπου ήταν και ο λόγος που πήγα στη forthnet)

Το θέμα της τιμής το ανέφερα μόνο για να δείξω ότι δεν προσφέρει όσα θα μπορούσε να προσφέρει

Gila1899
25-04-08, 00:22
Για το traffic shaping τι έχεις να πεις; :p
Υπάρχουν στοιχεία ότι ο ΟΤΕ εφαρμόζει traffic shaping ή απλά διάφορες αναφορές στο adslgr;


Και για ποιο καλύτερο δίκτυο; Αυτό που με το που έχεις την παραμικρή αστάθεια η "θεραπεία" που σου προσφέρουν είναι να σε πάνε από την 24 στα 4 (χάνοντας και το 1 mbps upload) ; Αμ έτσι όλα σταθερά γίνονται...
Τα διάφορα προβλήματα που παρουσιάζονται σε ορισμένες γραμμές οφείλονται στο απαρχαιωμένο δίκτυο χαλκού και στους περιορισμούς του adsl και όχι στο δίκτυο του ΟΤΕ.



Εγώ θεωρώ πως τα παραπάνω χρήματα που κοστίζει λαμβάνοντας υπόψιν ότι οι υποδομές έχουν γίνει με χρήματα του κράτους (δηλαδή δικά μας λεφτά) και το πολύ μικρότερο μέσο κόστος οπού αντιμετωπίζει.... ε όπως και να το κάνουμε προσφέρει πολύ λίγα.
Οι εναλλακτικοί πόσα πλήρωσαν, άραγε, για το last mile;Κι αυτοί με το δίκτυο που εμείς πληρώσαμε κάνουν business.Εκτός και αν πέρασαν πουθενά οι εναλλακτικοί καλώδια χαλκού και δεν το ξέρω.


Και μην συγκρίνεις με οποιοδήποτε άλλο πάροχο γιατί ούτε την τιμή του έχει ούτε την μεγάλη πελατεία του=> Χαμηλό Μέσο Κόστος (διάβασε παραπάνω, μην τα ξαναγράφω). Το είπα πριν και το λέω και πάλι , προσφέρει πολύ λίγα σε σχέση με το μέγεθός του και την υψηλή τιμή του. Είναι δυνατόν να ακολουθεί τους εναλλακτικούς (πχ απεριόριστη τηλεφωνία) ; Κανονικά θα έπρεπε να ηγείται και όχι να ακολουθεί... για τέτοια κατάντια μιλάμε
Mα εσύ πριν από λίγο, όπως και σου επισήμαναν, ανέφερες ότι όσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική του ΟΤΕ υπεισέρχεται και ένας παράγοντας που δεν υφίσταται για τους εναλλακτικούς.Η γνωστή σε όλους μας ΕΕΤΤ.Εχω πεί και στο παρελθόν ότι ο ΟΤΕ μπορεί αν θέλει μέσα σε ένα χρόνο να τους κλείσει όλους.Τον αφήνουν;

pnikolo
25-04-08, 00:45
Που θελετε να καταληξετε σε ενα θεμα που λεει "Μπραβο σον ΟΤΕ"? :mad:
Προς τι τοση αμπελοφιλοσοφια? :hmm:
Και μη ξεχναμε οτι ο ΟΤΕ παει και στο τελευταιο χωριουδακι, που αν πανε καπιοι εναλλακτικοι θα πανε σε 100 χρονια :down:

Antre
25-04-08, 01:03
Υπάρχουν στοιχεία ότι ο ΟΤΕ εφαρμόζει traffic shaping ή απλά διάφορες αναφορές στο adslgr;

Ναι από τις αναφορές, δεν έχω πλέον adsl στον Οτε. Εσύ έχεις forthnet και μιλάς για κακή ποιότητα ή από αυτά που γράφουν το λες;



Τα διάφορα προβλήματα που παρουσιάζονται σε ορισμένες γραμμές οφείλονται στο απαρχαιωμένο δίκτυο χαλκού και στους περιορισμούς του adsl και όχι στο δίκτυο του ΟΤΕ.

Και ποιος συντηρεί αυτό το απαρχαιωμένο δίκτυο; Δεν φταίει ο Οτε... τα αρχαία του καλώδια φταίνε; Πλάκα κάνεις; Το πε ο αφεντικός του σκύλου του και ο σκύλος στην ουρά του; Άλλωστε εγώ δεν είπα ότι είναι πιο ασταθές, απλά απάντησα σε αυτό που έγραφες ότι προσφέρει πιο σταθερό δίκτυο... ότι από άποψη σταθερότητας δεν είναι καλύτερος... άσε που για να σε σταθεροποιήσει σε αναγκάζει όχι απλά να πεσεις λίγο σε ταχύτητα αλλά να πέσεις αμέσως στο πιο κάτω πακέτο. Δηλαδή αν ένας πιάνει 18 και έχει αστάθεια θα πρέπει να πέσει 10 ολόκληρα mbps (και να χάσει και το 1 mbps upload) ενώ ίσως με μικρότερη πτώση να ήταν ok



Οι εναλλακτικοί πόσα πλήρωσαν, άραγε, για το last mile;Κι αυτοί με το δίκτυο που εμείς πληρώσαμε κάνουν business.Εκτός και αν πέρασαν πουθενά οι εναλλακτικοί καλώδια χαλκού και δεν το ξέρω.

7 ευρώ το μήνα, όμως το κράτος δεν έχει πληρώσει μόνο για το last mile. Όπως και να έχει εγώ το ανέφερα για να τονίσω πόσο ανεκμετάλλευτη δυναμική έχει σε σχέση με τα κέρδη της... ότι προσφέρει λίγα σε σχέση με την δυναμικότητα της . Για κανένα άλλο λόγο



Mα εσύ πριν από λίγο, όπως και σου επισήμαναν, ανέφερες ότι όσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική του ΟΤΕ υπεισέρχεται και ένας παράγοντας που δεν υφίσταται για τους εναλλακτικούς.Η γνωστή σε όλους μας ΕΕΤΤ.Εχω πεί και στο παρελθόν ότι ο ΟΤΕ μπορεί αν θέλει μέσα σε ένα χρόνο να τους κλείσει όλους.Τον αφήνουν;

Άντε πάλι!!! Μα είπα ποτέ να ρίξει την τιμή; Βαρέθηκα να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αυτό που είπα είναι να εκμεταλλευτεί αυτά τα τεράστια κέρδη και να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες όπως έλεγχο στο κατανεμητή σε κάθε νέα σύνδεση, συχνότερη συντήρηση γραμμών κλπ

........Auto merged post: Antre added 3 Minutes and 24 Seconds later........


Που θελετε να καταληξετε σε ενα θεμα που λεει "Μπραβο σον ΟΤΕ"? :mad:
Προς τι τοση αμπελοφιλοσοφια? :hmm:
Και μη ξεχναμε οτι ο ΟΤΕ παει και στο τελευταιο χωριουδακι, που αν πανε καπιοι εναλλακτικοι θα πανε σε 100 χρονια :down:

Τώρα το θυμήθηκε... τόσα χρόνια που είναι; Και ακόμα δηλαδή που είναι; Μιλάς για ένα ποσοστό της τάξης του 15% Δεν είναι όλη η Ελλάδα η Αθήνα!!! Εξ αιτίας των ατασταλιών και των κακών διαχειρισμών τους η Ελλάδα έχει μείνει Ουγκάντα στο τομέα της ευρυζωνικότητας.

Gila1899
25-04-08, 01:16
Άντε πάλι!!! Μα είπα ποτέ να ρίξει την τιμή; Βαρέθηκα να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αυτό που είπα είναι να εκμεταλλευτεί αυτά τα τεράστια κέρδη και να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες όπως έλεγχο στο κατανεμητή σε κάθε νέα σύνδεση, συχνότερη συντήρηση γραμμών κλπΓια να επιβαρυνθεί με έλεγχο στον κατανεμητή σε κάθε νέα σύνδεση και συχνότερη συντήρηση γραμμών θα πρέπει να υπάρξει όφελος αποκλειστικά για την εταιρεία και όχι και για τους ανταγωνιστές της.Από τη στιγμή που δεν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο μόνο για τους συνδρομητές του δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει καθώς δεν είναι (πλέον)ΔΕΚΟ.

Οσο για το τι έχει πληρώσει το Ελληνικό Δημόσιο και ο ελληνικός λαός ελάχιστα ενδιαφέρει τους μετόχους της ΟΤΕ Α.Ε.(πλέον) που το μόνο που τους απασχολεί είναι τα οικονομικά αποτελέσματα της εταιρείας.Τους Γερμανούς ακόμα λιγότερο...

pnikolo
25-04-08, 01:26
Που θελετε να καταληξετε σε ενα θεμα που λεει "Μπραβο σον ΟΤΕ"?
Προς τι τοση αμπελοφιλοσοφια?
Και μη ξεχναμε οτι ο ΟΤΕ παει και στο τελευταιο χωριουδακι (γραμμες και τφ), που αν πανε καπιοι εναλλακτικοι θα πανε σε 100 χρονια.

Τώρα το θυμήθηκε... τόσα χρόνια που είναι; Και ακόμα δηλαδή που είναι; Μιλάς για ένα ποσοστό της τάξης του 15% Δεν είναι όλη η Ελλάδα η Αθήνα!!! Εξ αιτίας των ατασταλιών και των κακών διαχειρισμών τους η Ελλάδα έχει μείνει Ουγκάντα στο τομέα της ευρυζωνικότητας.

Αυτη η απαντηση που κολαει σε αυτα που εγραψα? :whistle:

gdtheodore
25-04-08, 01:47
Καλησπέρα σε όλους , να διευκρινίσω καταρχάς οτι δεν ειμαι μέτοχος του οτε ,ουτε ποσοστά
παίρνω έκανα πριν απο λιγο καιρο συνδεση οπως ολοι στα 24mbps , φυσικά εις
γνώση μου ο,τι μεχρι και σήμερα δεν υπάρχει παροχές που να μου δώσει ΈΣΤΩ 20....έχω πάει
και αλλου και ξερω τι λεω .Με αυτό το σκεπτικο λέω ας παω στον ΟΤΕ που θα βρισκω τουλάχιστον
καποιον να βρίζω (αν εχω προβλημα βεβαια) σημαντικο αυτο και να νοιωθω καποια σιγουρια απο
ο,τι σε άλλους παροχους . Στην αρχη ειχα προβλημα με το download δεν κατεβαζα με τιποτα πάνω απο 2αρα γραμμή (ξεφτιλα) . Μετα απο ΕΝΑ τηλεφωνημα και δεν το πίστευα που μίλησα με μια κοπέλα απο την επομένη μέρα εκτοξεύτηκε σε 10αρα -12αρα ειμαι ευχαριστημένος με την σημερινή κατάσταση που επικρατεί σε αλλους παροχους .Εχω μαθει ο,τι μετά το καλοκαίρι θα
φτιαξουν και αλλο τα πραγματα στις ταχυτητες ,ελπιζω να ναι αληθεια . Σας ευχαριστώ που με
διαβάσατε ειναι το πρωτο μου θεμα .Περιμενω να μαθω τις αποψεις σας κ εμπειριες .

g_alkis
25-04-08, 01:56
Ήμαρτον ας μην μετατραπεί κι αυτό το thread σε διαμιάχη οτετζήδων-αντιοτετζήδων
Αηδία έχει καταντήσει :down:

Antre
25-04-08, 02:13
Αυτη η απαντηση που κολαει σε αυτα που εγραψα? :whistle:


Και μη ξεχναμε οτι ο ΟΤΕ παει και στο τελευταιο χωριουδακι, που αν πανε καπιοι εναλλακτικοι θα πανε σε 100 χρονια :down:


Τώρα το θυμήθηκε... τόσα χρόνια που είναι; Και ακόμα δηλαδή που είναι; Μιλάς για ένα ποσοστό της τάξης του 15% Δεν είναι όλη η Ελλάδα η Αθήνα!!! Εξ αιτίας των ατασταλιών και των κακών διαχειρισμών τους η Ελλάδα έχει μείνει Ουγκάντα στο τομέα της ευρυζωνικότητας.

Δεν είχες βάλει την παρένθεση "γραμμή και τφ" οπότε φαινόταν σαν να μίλαγες για adsl. Εκεί απαντούσα που και αυτό δηλαδή που είπες δεν κόλλαγε με την συζήτηση αλλά... Anyway επειδή όντως το offtopic πήγε σύννεφο (με εμένα πρώτο και καλύτερο:crazy::) :rocker ) δεν γράφω κάτι άλλο :COOL:

dom
25-04-08, 02:24
τι θα γίνει μετά το καλοκαίρι? πού θα πάνε οι ταχύτητες?

Tiven
25-04-08, 03:58
Καλά δεν λέει κάτι το ότι εσύ ήσουν τυχερός. Μπράβο βέβαια , αλλά αν αρχίσουν και όλοι οι δυσαρεστημένοι να γράφουν "ανάλογα" πράγματα για τον ΟΤΕ , θα γίνει μακελιό :p

cuper
25-04-08, 10:01
Καλησπέρα σε όλους ...

Καλώς ήρθες :)
Ενημέρωσε τα στοιχεία του adsl info σου (από τον πίνακα ελέγχου, στα αριστερά της οθόνης)

gdtheodore
27-04-08, 21:23
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ..

Christos123
27-04-08, 21:31
Είναι πολύ ευχάριστο να ακούω ότι υπάρχουν ικανοποιημένοι συνδρομητές του ΟΤΕ ! Αυτό σημαίνει ότι ο ανταγωνισμός μεταξύ των παρόχων αποδίδει σιγά σιγά καρπούς !
Εγώ πάλι , λόγω εμπειρίας και βιωμάτων, δεν θέλω να έχω καμία σχέση με τον ΟΤΕ και προτιμώ να μου βγάζει το λάδι η forthnet ..........:cool:

gdtheodore
27-04-08, 21:40
christos 123 Συμφωνω μαζι σου και εγω πριν ειχα forthnet και δεν ειχα προβληματα ,αλλα απο τεχνικη υποστηριξει κατσε κανα 20 λεπτο στην αναμονη.

Christos123
27-04-08, 21:50
christos 123 Συμφωνω μαζι σου και εγω πριν ειχα forthnet και δεν ειχα προβληματα ,αλλα απο τεχνικη υποστηριξει κατσε κανα 20 λεπτο στην αναμονη.

Δυστυχώς gdtheodore , στην Ελλάδα είμαστε ακόμα σε εμβρυικό στάδιο σε ότι αφορά τις υπηρεσίες BroadBand ......

Αυτό με την πάροδο του χρόνου θα αλλάξει ΣΙΓΟΥΡΑ ! Για την τεχνική υποστήριξη δυστυχώς δεν μπορώ να πω τίποτα .......

:whistle::whistle::whistle:

utp
29-04-08, 00:43
christos 123 Συμφωνω μαζι σου και εγω πριν ειχα forthnet και δεν ειχα προβληματα ,αλλα απο τεχνικη υποστηριξει κατσε κανα 20 λεπτο στην αναμονη.

Τι να το κανω να απαντανε αμεσως στο 121 και η βλαβη να κλεινει μετα απο 48 ωρες χωρις να εχει πατησει τεχνικος??????Καλυτερα να περιμενω μιση ωρα και να ξερω οτι θα φτιαχτει στα σιγουρα!

Υ.Γ δεν υποστηριζω τη forthnet αλλα παρε το εναν και χτυπα τον αλλον.

pnikolo
29-04-08, 01:12
Τι να το κανω να απαντανε αμεσως στο 121 και η βλαβη να κλεινει μετα απο 48 ωρες χωρις να εχει πατησει τεχνικος??????Καλυτερα να περιμενω μιση ωρα και να ξερω οτι θα φτιαχτει στα σιγουρα!

Υ.Γ δεν υποστηριζω τη forthnet αλλα παρε το εναν και χτυπα τον αλλον.

Ενω στους αλλους θα πατησει μετα απο 148 ωρες και θα σου απαντησει οτι φταιει ο οτε, και μεχρι να συνενοηθουν πιος φταιει θα περασουν 1148 ωρες ;)

utp
29-04-08, 01:23
To θεμα ειναι μη σου τυχει βλαβη στη γραμμη(και εννοω πραγματικη βλαβη που να πρεπει να επεμβουν τεχνικοι της εταιριας,και οχι εσωτερικη καλωδιωση ή χαλασμενο μοντεμ κτλ)..ετσι και πεσεις στην αναγκη των τεχνικων τοτε αστα.. θεμα τυχης ειναι...

pnikolo
29-04-08, 01:45
Το 70% των βλαβων εκει ειναι, για αυτους δε που ειναι εμπειροι και τεχνικοι το 95% ειναι. Γιατι τις απλες η εσωτερικες βλαβες τις φτιαχνουμε μονοι μας και δεν τις θεωρουμε καν βλαβες. ;)

vessis
29-04-08, 03:31
Και.....αφού σας ακούσαμε γιά έξι συνεχείς σελίδες να βριζετε τον ΟΤΕ που εξυπηρετεί ΟΛΗ την Ελλάδα και όχι το κέντρο της Αθήνας και κάποιων άλλων πόλεων,κάντε μιά βολτίτσα μέσα στο φόρουμ και στα dedicated σημεία γιά τους παρόχους γιά να δείτε τι γίνεται,εκεί θα βρείτε και κάποιο πόστ δικό μου που λέει πώς έφυγα από την HOL (την απάτη σε όλο το μεγαλείο της)
Και ένα τελευταίο! Οταν οι πάροχοι θα αποσυνδεθούν από τον ΟΤΕ (όταν και αν κάνουν εντελώς δικά τους δίκτυα) και θα έχουν να συντηρήσουν τα δίκτυά τους και θάχουν,όχι τους τεχνικούς του ΟΤΕ αλλά τους δικούς τους να πληρώνουν ΤΟΤΕ θα τα πούμε και σε θέμα τιμών και σε θέμα εξυπηρέτησης αν και,στο θέμα εξυπηρέτηση και τώρα.....άστα να πάνε είναι.
Είναι όμως κρίμα γιά κάποιον που ειπε ένα ευχαριστώ να προσπαθούν κάποιοι να βγάλουν τα απωθημένα τους με τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ εξυπηρέτησε και εξυπηρετεί ακόμα ΟΛΗ την Ελλάδα και όχι κάποια τετραγωνικά χιλιόμετρα.Και θάπρεπε να λέγατε όλοι ευχαριστώ γι αυτο.
Σημείωση: Δεν έχω καμιά σχέση με τον ΟΤΕ.Απλούστατα υπήρξα πελάτης εναλλακτικού και....την πλήρωσα!;)

Christos123
29-04-08, 11:48
Ο ΟΤΕ εξυπηρέτησε και εξυπηρετεί ακόμα ΟΛΗ την Ελλάδα και όχι κάποια τετραγωνικά χιλιόμετρα.Και θάπρεπε να λέγατε όλοι ευχαριστώ γι αυτο.

Σιγά που θα τους πω και ευχαριστώ που επί δεκαετίες είχαν την χώρα 50 χρόνια πίσω ! Μιλάς με φίλτρο τις δικές σου εμπειρίες και προφανώς ΔΕΝ γνωρίζεις γιατί υπάρχει τόσο αρνητική στάση από πάρα πολύ κόσμο για τον ΟΤΕ ! Οπότε αγαπητέ μου , μην βιάζεσαι να επικρίνεις τους άλλους αν δεν νιώθουν ιδιαίτερη ευγνωμοσύνη !

hel
29-04-08, 12:26
Και.....αφού σας ακούσαμε γιά έξι συνεχείς σελίδες να βριζετε τον ΟΤΕ που εξυπηρετεί ΟΛΗ την Ελλάδα και όχι το κέντρο της Αθήνας και κάποιων άλλων πόλεων,κάντε μιά βολτίτσα μέσα στο φόρουμ και στα dedicated σημεία γιά τους παρόχους γιά να δείτε τι γίνεται,εκεί θα βρείτε και κάποιο πόστ δικό μου που λέει πώς έφυγα από την HOL (την απάτη σε όλο το μεγαλείο της)
Και ένα τελευταίο! Οταν οι πάροχοι θα αποσυνδεθούν από τον ΟΤΕ (όταν και αν κάνουν εντελώς δικά τους δίκτυα) και θα έχουν να συντηρήσουν τα δίκτυά τους και θάχουν,όχι τους τεχνικούς του ΟΤΕ αλλά τους δικούς τους να πληρώνουν ΤΟΤΕ θα τα πούμε και σε θέμα τιμών και σε θέμα εξυπηρέτησης αν και,στο θέμα εξυπηρέτηση και τώρα.....άστα να πάνε είναι.
Είναι όμως κρίμα γιά κάποιον που ειπε ένα ευχαριστώ να προσπαθούν κάποιοι να βγάλουν τα απωθημένα τους με τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ εξυπηρέτησε και εξυπηρετεί ακόμα ΟΛΗ την Ελλάδα και όχι κάποια τετραγωνικά χιλιόμετρα.Και θάπρεπε να λέγατε όλοι ευχαριστώ γι αυτο.
Σημείωση: Δεν έχω καμιά σχέση με τον ΟΤΕ.Απλούστατα υπήρξα πελάτης εναλλακτικού και....την πλήρωσα!;)

Έκανα μία βόλτα μέσα στο forum και είδα ότι οι εναλλακτικοί πληρώνουν 8.5 Ε το μήνα σε ΟΤΕ, για την τεχνική υποστήριξη.
Δεν υπάρχει περίπτωση να αποδεσμευτούν ποτέ από τον ΟΤΕ, γιατί θα τους πάρει πολύ χρόνο και πολλά πάγια, σαν αυτά που πληρώναμε τόσα χρόνια.

Gila1899
29-04-08, 14:45
Δεν υπάρχει περίπτωση να αποδεσμευτούν ποτέ από τον ΟΤΕ, γιατί θα τους πάρει πολύ χρόνο και πολλά πάγια, σαν αυτά που πληρώναμε τόσα χρόνια.
Aρα, την αδερφή με ξένο κ*λο παριστάνουν οι διάφορες εταιρείες "που έφεραν το internet στην Ελλάδα".

Mεσανατολικό ζήτημα το κάναμε το μπράβο στον ΟΤΕ.:rolleyes:

Christos123
29-04-08, 15:52
Aρα, την αδερφή με ξένο κ*λο παριστάνουν οι διάφορες εταιρείες "που έφεραν το internet στην Ελλάδα".

Mεσανατολικό ζήτημα το κάναμε το μπράβο στον ΟΤΕ.:rolleyes:

Μπααα , μην το βλέπεις έτσι ! Κουβεντούλα κάνουμε !! :lol:
Άλλοι κονομάνε τα δισεκατομμύρια στις πλάτες των αγανακτισμένων συνδρομητών !
Όλα για την πίτα γίνονται και ο ΟΤΕ δεν είναι κανένας θεματοφύλακας των τηλεπικοινωνιών όπως πιθανόν κάποιοι να πιστεύουν . :whistle:
Έτσι κι αλλιώς γρήγορα θα τον ξεπουλήσουν και αυτόν ................ :cool:

manoulamou
29-04-08, 17:16
Που θελετε να καταληξετε σε ενα θεμα που λεει "Μπραβο σον ΟΤΕ"? :mad:
Προς τι τοση αμπελοφιλοσοφια? :hmm:



Ήμαρτον ας μην μετατραπεί κι αυτό το thread σε διαμιάχη οτετζήδων-αντιοτετζήδων. Αηδία έχει καταντήσει :down:


Aρα, την αδερφή με ξένο κ*λο παριστάνουν οι διάφορες εταιρείες "που έφεραν το internet στην Ελλάδα".
Mεσανατολικό ζήτημα το κάναμε το μπράβο στον ΟΤΕ.:rolleyes:

Ενα μπραβο στον ΟΤΕ, που μας φερνει ολο και πιο κοντα...:twisted:

αφου με την Forthnet ολο και πιο πολλοι ισχυριζονται πως "μιλουν και σερφαρουν ΕΛΕΥΘΕΡΑ!":what:

pnikolo
29-04-08, 19:04
ολο και πιο πολλοι ισχυριζονται πως "μιλουν και σερφαρουν ΕΛΕΥΘΕΡΑ!":what:

Αυτο μου θυμιζει μια αλλη διαφημιση :p "Μιλατε? Σας ακουμε" :rofl:

hel
30-04-08, 12:08
Ελεύθερα πάντως:p

Kokostas
30-04-08, 21:25
Και.....αφού σας ακούσαμε γιά έξι συνεχείς σελίδες να βριζετε τον ΟΤΕ που εξυπηρετεί ΟΛΗ την Ελλάδα και όχι το κέντρο της Αθήνας και κάποιων άλλων πόλεων,κάντε μιά βολτίτσα μέσα στο φόρουμ και στα dedicated σημεία γιά τους παρόχους γιά να δείτε τι γίνεται,εκεί θα βρείτε και κάποιο πόστ δικό μου που λέει πώς έφυγα από την HOL (την απάτη σε όλο το μεγαλείο της)
Και ένα τελευταίο! Οταν οι πάροχοι θα αποσυνδεθούν από τον ΟΤΕ (όταν και αν κάνουν εντελώς δικά τους δίκτυα) και θα έχουν να συντηρήσουν τα δίκτυά τους και θάχουν,όχι τους τεχνικούς του ΟΤΕ αλλά τους δικούς τους να πληρώνουν ΤΟΤΕ θα τα πούμε και σε θέμα τιμών και σε θέμα εξυπηρέτησης αν και,στο θέμα εξυπηρέτηση και τώρα.....άστα να πάνε είναι.
Είναι όμως κρίμα γιά κάποιον που ειπε ένα ευχαριστώ να προσπαθούν κάποιοι να βγάλουν τα απωθημένα τους με τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ εξυπηρέτησε και εξυπηρετεί ακόμα ΟΛΗ την Ελλάδα και όχι κάποια τετραγωνικά χιλιόμετρα.Και θάπρεπε να λέγατε όλοι ευχαριστώ γι αυτο.
Σημείωση: Δεν έχω καμιά σχέση με τον ΟΤΕ.Απλούστατα υπήρξα πελάτης εναλλακτικού και....την πλήρωσα!;)

Φιλαράκι συμφωνώ μαζύ σου και προσθέτω. Εγώ είμαι καμμένος απο φορθνέτ. Όλοι έχουμε παράπονα απο τα ιδιωτικά δίκτυα. Ακόμα και αυτοί που δηλώνουν τώρα ευχαριστημένοι στην αρχή να δείς τι λέγανε. Αναμονή σύνδεσης μέχρι επτάμηνο και βάλε. Μετά την σύνδεση προβλήματα τηλεφώνου, ADSL και ότι φανταστείς ή πασάρισμα μιας σκάρτης σύνδεσης ή άλλο πακέτο απο αυτό που περιμένεις και αγόρασες. Εάν πάθεις βλάβη δες τα posts για να δείς πως εξυπηρετούνται. Οι ιδιωτικοί πάροχοι κάνουν αίτηση στον ΟΤΕ και περιμένουν απάντηση, κάτι που το κάνει ο καθένας. Άσε που τις περισσότερες φορές δεν κάνουν την αίτηση, γιατί έχει δεν έχει βλάβη, θα πληρώσουν και τα έξοδα δεν μπορούν πάντα να τα μεταβιβάσουν στον συνδρομιτή. Οι ιδιωτικοί πάροχοι είναι για την Αθήνα άντε και την Θεσσαλονίκη. Η επαρχία υποφέρει απο τους παρόχους και η καλύτερη λύση αυτή την στιγμή είναι ο ΟΤΕ για την επαρχία. Γιατί; Γιατί στην επαρχία δεν είναι μεγάλη η πίτα. Είναι και το ευρώ με την ανεργία. Χάρη μας κάνουν δηλαδή. Πιστεύω ότι όταν εδραιωθούν καλά θα έχουμε καρτέλ στο ADSL (π.χ. Supermarket, DELTA ecc). Ας μην παρασυρόμαστε απο τις διαφημίσεις. Λίγο πιό ακριβός ο ΟΤΕ αλλά σίγουρα πράγματα. Στο μέλλον θα δούμε και πιό φτηνές τιμές που θα δυσκολέψουν πολύ τους ιδ. παρόχους και μάλλον θα καταργηθεί και το πάγιο. Εκτός εάν τον έχουμε για χαζό τον ΟΤΕ να αφήσει όλους τους συνδρομητές του να πάνε στα ιδιωτικά δίκτυα λόγω φτηνότερων τιμών. Είναι θέμα χρόνου να ρίξει τις τιμές. Την πρώτη κίνηση την έκανε τον Ιανουάριο. Λέτε απο Σεπτέμβριο να έχουμε μεγάλες εκπλήξεις όπως είχε κάνει με τα κινητά; Άλλο. Μετά το τρίμηνο, εξάμηνο εάν φύγεις απο Conn-x δεν πληρώνεις ρήτρα. Στούς ιδιώτες ακόμα και μετά το δωδεκάμηνο, (που είναι σίγουρο), μερικοί σε χρεώνουν ρήτρα. Μετά το stress μέχρι να αποδεσμεύσουν την γραμμή, πυ το βάζεις; Χώρια που μερικοί πέρνουν και λογαριασμούς για μερικούς μήνες επιπλέον. Διαβάστε όλα τα post για όλους του παρόχους αρχίζοντας απο τα ποιό παλιά, όπως έκανα και εγώ.

ΥΓ: Noμίζω ότι EINAI ΩΡΑ να γίνει σύλλογος χρηστών ADSL και τηλεφώνων για να προστατεύει τα δικαιώματα όλων συλλογικά και προληπτικά. Να αποκτήσουν οι χρήστες πρόσωπο και διαφάνεια. Τι λένε οι άλλοι;

SynergyGuru
30-04-08, 23:18
Αθεμιτος ανταγωνισμος λεγεται οταν καποιος δινει τις ιδιες τιμες με τις ιδιες υπηρεσιες? :rofl:
Για τα super markets με τα μπακαλικα η τις λαϊκες η τα κρεοπωλεια γιατι δεν ισχυει το ιδιο? :angryr:
Πιος υποχρεωνει τα super markets να κρατανε ψηλα τις τιμες προκειμενου ο καθενας να ανοιξει mini market η μπακαλικο? Εκει δεν ισχυει ο αθεμιτος ανταγωνισμος?
Η διαφορα που εχει ο ΟΤΕ με τη forthnet εχει και αυτη με τη teledome

η σχετική νομοθεσία εδώ είναι αυτή περι ελέγχου μονοπωλίων. Δεν γνωρίζω ειδικά στον ΟΤΕ τι ισχύει αλλά όταν δούλευα στην AMSTEL και μόλις είχε ξεκινήσει ο Mythos θυμάμαι ότι επειδή η ΑΜΣΤΕΛ είχε μονοπώλιο είχε βγει μία απόφαση που της απαγόρευε να ρίξει τις τιμές τις και διάφορους άλλους όρους...

και ειναι και λογικο αν το σκεφτείς αλλιώς και ο ΟΤΕ θα μπορούσε να ρίξει τις τιμές του κάτω από το κόστος για 6 μήνες να περιμένει να κλείσουν όλοι οι άλλοι και μετά θα έπαιρνε τα λεφτά του πίσω και με το παραπάνω.. γιατι δεν το κανει; το χεις σκεφτει;

δες και εδώ
http://nomothesia.ependyseis.gr/eu-law/getFile/%CE%9D+703+1977.pdf?bodyId=661
στο άρθρο 5

pnikolo
01-05-08, 02:34
η σχετική νομοθεσία εδώ είναι αυτή περι ελέγχου μονοπωλίων. Δεν γνωρίζω ειδικά στον ΟΤΕ τι ισχύει αλλά όταν δούλευα στην AMSTEL και μόλις είχε ξεκινήσει ο Mythos θυμάμαι ότι επειδή η ΑΜΣΤΕΛ είχε μονοπώλιο είχε βγει μία απόφαση που της απαγόρευε να ρίξει τις τιμές τις και διάφορους άλλους όρους...

και ειναι και λογικο αν το σκεφτείς αλλιώς και ο ΟΤΕ θα μπορούσε να ρίξει τις τιμές του κάτω από το κόστος για 6 μήνες να περιμένει να κλείσουν όλοι οι άλλοι και μετά θα έπαιρνε τα λεφτά του πίσω και με το παραπάνω.. γιατι δεν το κανει; το χεις σκεφτει;

δες και εδώ
http://nomothesia.ependyseis.gr/eu-law/getFile/%CE%9D+703+1977.pdf?bodyId=661
στο άρθρο 5

Δε μιλαμε για κατω του κοστους, αν και τελευταια εριξε τιμες. Το να μειωσει η να καταργησει το παγιο, η να παρεχει δωρεαν την αναγνωριση κλησης δε νομιζω οτι μπορει να στο επιβαλει.
Στο παραδειγμα σου πιος μπορει να απαγορευσει την μειωση τιμης ενος προϊοντος?
Ολες οι εφημεριδες εχουν ιδια τιμη? Ολα τα βενζιναδικα την ιδια τιμη βενζινης? Αν αυριο πουλαω την βενζινη 0,5 Ε / λιτρο πιος θα ερθει να με υποχρεωσει να πουλαω ακριβοτερα? :hmm:

Pehlis
01-05-08, 03:24
Και μη ξεχναμε οτι ο ΟΤΕ παει και στο τελευταιο χωριουδακι, που αν πανε καπιοι εναλλακτικοι θα πανε σε 100 χρονια :down:

Σκεψου πως αν οι εναλλακτικοι ειχαν εμφανιστει απο 1990 ισος να εχαν φτασει και στα περισσοτερα "τελευταια χωριουδακια".
Οποτε τωρα δεν θα γραφαμε "Μπράβο στον ΟΤΕ!" αλλα μπραβο στην καθε εκεινη εταιρια.

Διστυχως ετσι μας εχουνε μαθει.... να ξερουμε λιγα!

pnikolo
01-05-08, 03:39
Σκεψου πως αν οι εναλλακτικοι ειχαν εμφανιστει απο 1990 ισος να εχαν φτασει και στα περισσοτερα "τελευταια χωριουδακια".
Οποτε τωρα δεν θα γραφαμε "Μπράβο στον ΟΤΕ!" αλλα μπραβο στην καθε εκεινη εταιρια.

Διστυχως ετσι μας εχουνε μαθει.... να ξερουμε λιγα!

Ασεμε να αμφιβαλλω, ο οτε -παλιοτερα τουλαχιστον- ειχε κοινωνικη πολιτικη, κρατικος γαρ, δεν εβαζε στα "χωριουδακια" με σκοπο το κερδος γιατι η αποσβεση του κοστους δε γινοταν ποτε, ασχετα αν καλυπτοταν απο αλλου. Δεν ειχε σκοπο μονο το κερδος. Αντιθετα οι εναλλακτικοι εχουν μονο αυτο σαν κριτηριο, και δεν τους αδικω βεβαια.
Για τη τελευταια παρατηρηση σου, μπορει "ετσι να σας εχουνε μαθει.... να ξερετε λιγα" αλλα καποιους μας εμαθαν να ξερουμε περισσοτερα. Μας εμαθε και η ζωη πολλα ;)

George_Prix
01-05-08, 07:45
...Ολα τα βενζιναδικα την ιδια τιμη βενζινης? Αν αυριο πουλαω την βενζινη 0,5 Ε / λιτρο πιος θα ερθει να με υποχρεωσει να πουλαω ακριβοτερα? :hmm:

Φιλε μου μην ξεχνας οτι απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο η αποκλιση στην τιμη μπορει να ειναι 5%.

Στην περιπτωση μας ειδικα πριν ριξει καπως τις τιμες ο ΟΤΕ, οι εναλλακτικοι παροχοι, προσφεραν πολυ μεγαλυτερες ταχυτητες σε λιγοτερο απο τη μιση τιμη. ;)

hel
01-05-08, 11:39
Ασεμε να αμφιβαλλω, ο οτε -παλιοτερα τουλαχιστον- ειχε κοινωνικη πολιτικη, κρατικος γαρ, δεν εβαζε στα "χωριουδακια" με σκοπο το κερδος γιατι η αποσβεση του κοστους δε γινοταν ποτε, ασχετα αν καλυπτοταν απο αλλου. Δεν ειχε σκοπο μονο το κερδος. Αντιθετα οι εναλλακτικοι εχουν μονο αυτο σαν κριτηριο, και δεν τους αδικω βεβαια.
Για τη τελευταια παρατηρηση σου, μπορει "ετσι να σας εχουνε μαθει.... να ξερετε λιγα" αλλα καποιους μας εμαθαν να ξερουμε περισσοτερα. Μας εμαθε και η ζωη πολλα ;)

Δεν μπορώ να ξέρω για όλα τα χωριά, αλλά στο δικό μου που απέχει 1.5 ώρα από 2 σχετικά μεγάλες πόλεις, βάλανε τηλέφωνα το '94. Μέχρι τότε υπήρχαν μόνο 2 τηλέφωνα για όλους.

sunrise
01-05-08, 12:48
Eγω ενα ξερω...η τεχνογνωσια υπαρχει στον οτε,αλλα τα συμφεροντα (βλεπε κοκκαλοεταιριες) δεν επιτρεψαν να εξελιχθει ραγδαια....οπου και αν κοιταξω παντα μεσα μου εκει καταληγω...
Η ουσια ομως παραμενει...Ψυχικη Ηρεμια και Σταθεροτητα Υπηρεσιων.Πλεον ΝΑΙ,μπορω να το ισχυριστω υστερα απο 1,5 χρονο που περασα απο κατι εταιριουλες τυπου ον και φυσικα το κερασακι της τουρτας χολ..
Μπραβο
για την 3ημερη αναμονη μου για τηλεφωνια και ιντερνετ
Μπραβο
για την σταθεροτητα της γραμμης μου....(19 μερες δεν εχω κλεισει το ρουτερακι και ουτε προκυται να το κανω..μεχρι να παρει φωτια:p)
Σιγουρα υπαρχουν και στραβοπατηματα...αλλα πιστευω οτι ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος...να μας δειξει τον δρομο;)

Antre
01-05-08, 13:57
...
για την 3ημερη αναμονη μου για τηλεφωνια και ιντερνετ
...

Όλα αυτά μόνο αφού βγήκαν οι εναλλακτικοί. Πριν 2 χρόνια έπαιρνε μέχρι και 2 μήνες (εμένα προσωπικά 1 μήνα) μέχρι να σε ενεργοποιήσουν. Τώρα μας θυμήθηκε ο ΟΤΕ!!!

Και ακριβώς επειδή μια ζωή εξυπηρετούσε συμφέροντα... η dsl διαδόθηκε με καθυστέρηση πολλών ετών σε σχέση με το πότε ήταν δυνατή η διάδοση της.

Μην ξεχνάτε παιδιά!!! Αυτήν που παινεύεται τώρα είναι αυτή που θάβατε τόσα χρόνια... και αν πρέπει να υπάρξουν εναλλακτικοί για να στρώσει η εταιρία, προτιμώ να παραμείνω στον εναλλακτικό

@ ADSLgr.com All rights reserved.