PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπράβο στον ΟΤΕ!



Σελίδες : [1] 2 3

Cloudman
14-04-08, 23:30
Καλησπέρα σε όλους. Το μεσημέρι της Παρασκευής που μας πέρασε έκανα τηλεφωνική αίτηση στο 134 για αναβάθμιση ταχύτητας 1=>2mbps. Σήμερα το μεσημέρι, μόλις γύρισα από τη δουλειά μπήκα στο webselfcare της otenet και είδα ότι είχα αναβαθμιστεί σε s3. Το ρούτερ κλείδωνε όμως στα 1024. Μέχρι το απόγευμα είχε ολοκληρωθεί η αναβάθμιση, οπότε κλείδωσα στα 2048, με απώλεια internet κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης τόσο μικρή που δεν την πήρα είδηση! Από ftp της otenet κατεβάζω με 200~215kb/sec (σε ώρα αιχμής 21.00-23.00) και τα στατιστικά μου είναι πολύ καλά (snr 21~22 από 28~32 που είχα πριν στα 1024, πράγμα φυσιολογικό, φαντάζομαι). Αν υπολογίσω ότι έκανα την αίτηση μεσημέρι Παρασκευής και μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο, επίσης είχε προηγηθεί η απεργία που φαντάζομαι ότι θα πήγε τη δουλειά πίσω, αφού θα συσσωρεύτηκαν νέες αιτήσεις, βλάβες κ.λπ. φτάνω στο συμπέρασμα ότι στην περίπτωσή μου έδρασαν αστραπιαία! Για να μη λέμε μόνο τα στραβά, να λέμε και τα καλά. :oneup: στον ΟΤΕ, λοιπόν!

Επίσης να ευχαριστήσω πάλι όσους με προτρέψατε σε προηγούμενό μου θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=183798) να προχωρήσω στην αναβάθμιση, τονίζοντας μου ότι δε θα έχω πρόβλημα λόγω του μεγάλου att.Είχατε όλοι δίκιο. Ευχαριστώ!

Για να προλάβω τυχόν συνειρμούς, όχι, δεν εργάζομαι στον ΟΤΕ!

FuS
15-04-08, 01:55
Καλησπέρα σε όλους. Το μεσημέρι της Παρασκευής που μας πέρασε έκανα τηλεφωνική αίτηση στο 134 για αναβάθμιση ταχύτητας 1=>2mbps. Σήμερα το μεσημέρι, μόλις γύρισα από τη δουλειά μπήκα στο webselfcare της otenet και είδα ότι είχα αναβαθμιστεί σε s3. Το ρούτερ κλείδωνε όμως στα 1024. Μέχρι το απόγευμα είχε ολοκληρωθεί η αναβάθμιση, οπότε κλείδωσα στα 2048, με απώλεια internet κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης τόσο μικρή που δεν την πήρα είδηση! Από ftp της otenet κατεβάζω με 200~215kb/sec (σε ώρα αιχμής 21.00-23.00) και τα στατιστικά μου είναι πολύ καλά (snr 21~22 από 28~32 που είχα πριν στα 1024, πράγμα φυσιολογικό, φαντάζομαι). Αν υπολογίσω ότι έκανα την αίτηση μεσημέρι Παρασκευής και μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο, επίσης είχε προηγηθεί η απεργία που φαντάζομαι ότι θα πήγε τη δουλειά πίσω, αφού θα συσσωρεύτηκαν νέες αιτήσεις, βλάβες κ.λπ. φτάνω στο συμπέρασμα ότι στην περίπτωσή μου έδρασαν αστραπιαία! Για να μη λέμε μόνο τα στραβά, να λέμε και τα καλά. :oneup: στον ΟΤΕ, λοιπόν!

Επίσης να ευχαριστήσω πάλι όσους με προτρέψατε σε προηγούμενό μου θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=183798) να προχωρήσω στην αναβάθμιση, τονίζοντας μου ότι δε θα έχω πρόβλημα λόγω του μεγάλου att.Είχατε όλοι δίκιο. Ευχαριστώ!

Για να προλάβω τυχόν συνειρμούς, όχι, δεν εργάζομαι στον ΟΤΕ!

Έτσι είναι φίλε.
Οι αναβαθμίσεις πάιρνουν κάτα μέσο όρο 30 ώρες.
Οι απεργίες δεν παίζουν κανένα ρόλο στις αναβαθμίσεις.
Παίζουν όμως στις νέες συνδέσεις (αρκετά) και στιν βλαβοληψία (121) και επίλυση. ;)
Εκεί αν έχεις βλαβη και πέσεις σε απεργία απλά.. την έβαψες :down:

.alexcity
15-04-08, 03:57
εμενα που μου εβαλαν λαθος συνδεση αντι για 24 .. 768 ; δηλωσα οτι εκαναν λαθος σε ποσο καιρο λετε να μπει η 24αρα;

pnikolo
15-04-08, 07:58
εμενα που μου εβαλαν λαθος συνδεση αντι για 24 .. 768 ; δηλωσα οτι εκαναν λαθος σε ποσο καιρο λετε να μπει η 24αρα;

Ερχεται... αλλα καλου κακου παρε και κανενα τφ ;)

George_Prix
15-04-08, 09:15
Αν υπολογίσω ότι έκανα την αίτηση μεσημέρι Παρασκευής και μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο, επίσης είχε προηγηθεί η απεργία που φαντάζομαι ότι θα πήγε τη δουλειά πίσω, αφού θα συσσωρεύτηκαν νέες αιτήσεις, βλάβες κ.λπ. φτάνω στο συμπέρασμα ότι στην περίπτωσή μου έδρασαν αστραπιαία! Για να μη λέμε μόνο τα στραβά, να λέμε και τα καλά. :oneup: στον ΟΤΕ, λοιπόν!

Φιλε καλοριζικη.

Οσο για την ταχυτητα της εξυπηρετησης...... αφου καταφερανε να χασουνε σχεδον ολους τους πελατες τους, πλεον γινανε αστραπιαιοι. :p

Λιγο απο τον περιορισμενο φορτο εργασιας.... λιγο για να μη χασουν και τους υπολοιπους.... αλλα η ουσια ειναι οτι αυτος ο οργανισμος δεν εχει μελλον.

Μιλαμε για πολλες χιλιαδες ατομα που πρεπει να πληρονονται και με τον τρεχοντα ανταγωνισμο ειναι παρα πολυ δυσκολο να βγαινουν αυτα τα χρηματα, οπως επισης και καποιο κερδος για τον ΟΤΕ.;)

pnikolo
15-04-08, 10:40
Φιλε καλοριζικη.

Οσο για την ταχυτητα της εξυπηρετησης...... αφου καταφερανε να χασουνε σχεδον ολους τους πελατες τους, πλεον γινανε αστραπιαιοι. :p

Λιγο απο τον περιορισμενο φορτο εργασιας.... λιγο για να μη χασουν και τους υπολοιπους.... αλλα η ουσια ειναι οτι αυτος ο οργανισμος δεν εχει μελλον.

Μιλαμε για πολλες χιλιαδες ατομα που πρεπει να πληρονονται και με τον τρεχοντα ανταγωνισμο ειναι παρα πολυ δυσκολο να βγαινουν αυτα τα χρηματα, οπως επισης και καποιο κερδος για τον ΟΤΕ.;)

Νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος, και δεν ενημερωνεσαι καλα :respekt:
Ριξε μια ματια http://syriza.gr/news/aforiti-kai-mazik-talaiporia-politn-apo-tis-idiotikes-etaireies-tilepikoinonin/

George_Prix
15-04-08, 11:16
Νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος, και δεν ενημερωνεσαι καλα :respekt:
Ριξε μια ματια http://syriza.gr/news/aforiti-kai-mazik-talaiporia-politn-apo-tis-idiotikes-etaireies-tilepikoinonin/

Φιλε μου δεν εχω τιποτα εναντιον του ΟΤΕ, οπως επισης δεν εχω και κανενα λογο να υπερασπιστω κανεναν ιδιωτικο παροχο.:nono:

Μιλαω σαν ιδιωτης και σαν ατομο που εχω μιλησει με δεκαδες φιλους για το θεμα internet και εχω διαβασει δεκαδες νηματα μεσα στο παρον forum. :)
Η ουσια ειναι αυτη που σου λεω.

Μιλαμε οτι πλεον ο ΟΤΕ ειναι ενα μαγαζακι με παρα πολλες χιλιαδες υπαλληλους οι οποιοι οσο περναει ο καιρος εχουν ολο και περισσοτερο ελευθερο χρονο λογω των διαρροων πελατων προς τους υπολοιπους παροχους.

Επισης γεγονος ειναι πως αυτοι οι υπαλληλοι υπολειτουργουσαν (φυσικα οχι ολοι αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια) ακομα και οταν ειχαν το μονοπωλιο.
Δημοσιοι υπαλληλοι βλεπεις.;)

Δε λεω, οι υπολοιποι παροχοι αυτη την περιοδο πολλες φορες αργουν να εξυπηρετησουν ον κοσμο, αλλα οταν φτασει η ωρα να ενεργοποιησουν ενα νεο πελατη, αυτος το πρωτο που λεει ειναι "Αξιζε η αναμονη. Επιτελους ξεμπλεξα απο τον ΟΤΕ που μου επινε το αιμα τοσα χρονια χωρις να μου προσφερει ποιοτικες και φθηνες υπηρεσιες."

manoulamou
15-04-08, 11:25
Ενταξει μην υπερβαλλουμε εκατερωθεν!
Ο ΟΤΕ βελτιωθηκε λογω του ανταγωνισμου των εναλλακτικων
αλλά και οι εναλλακτικοι, οσοι μεινουν τελικα στο παιχνιδι
δεν θα ειναι κι εντελως για τα μπαζα...
Απλα δεν ξεκινησαν απο μηδενικη βαση και περιμεναμε κατι καλυτερο απ αυτους.
Υπομονηηηη the night is still young...:hmm: Εκεινο ομως που μ εκνευριζει αφανταστα
ειναι η μονιμη δικαιολογια που βρισκουν στο οποιο προβλημα, σε πρωτη φαση "φταιει ο ΟΤΕ"!

alany
15-04-08, 11:33
Ενταξει μην υπερβαλλουμε εκατερωθεν!
Ο ΟΤΕ βελτιωθηκε λογω του ανταγωνισμου των εναλλακτικων
αλλά και οι εναλλακτικοι, οσοι μεινουν τελικα στο παιχνιδι
δεν θα ειναι κι εντελως για τα μπαζα...
Απλα δεν ξεκινησαν απο μηδενικη βαση και περιμεναμε κατι καλυτερο απ αυτους.
Υπομονηηηη the night is still young...:hmm: Εκεινο ομως που μ εκνευριζει αφανταστα
ειναι η μονιμη δικαιολογια που βρισκουν στο οποιο προβλημα, σε πρωτη φαση "φταιει ο ΟΤΕ"!

Φίλε μου δεν έχεις και άδικο. Πριν απο 3 μήνες φίλος πήγε σε κατάστημα forthnet (Σύνταγμα) για να βάλει internet και τηλεφωνία "χωρίς πάγιο ΟΤΕ" και προχθες που πήγε για να δει τι γίνεται με την αίτηση του είπαν ότι είναι σαν να έκανε την αίτηση εκείνη την ημέρα. Καμία εξέλιξη ούτε καν την στείλανε στον ΟΤΕ.

Ο φίλος το σκέφτετε για conn-x σοβαρά πλέον.

Desosav
15-04-08, 11:38
Φιλε μου δεν εχω τιποτα εναντιον του ΟΤΕ, οπως επισης δεν εχω και κανενα λογο να υπερασπιστω κανεναν ιδιωτικο παροχο.:nono:

Μιλαω σαν ιδιωτης και σαν ατομο που εχω μιλησει με δεκαδες φιλους για το θεμα internet και εχω διαβασει δεκαδες νηματα μεσα στο παρον forum. :)
Η ουσια ειναι αυτη που σου λεω.

Μιλαμε οτι πλεον ο ΟΤΕ ειναι ενα μαγαζακι με παρα πολλες χιλιαδες υπαλληλους οι οποιοι οσο περναει ο καιρος εχουν ολο και περισσοτερο ελευθερο χρονο λογω των διαρροων πελατων προς τους υπολοιπους παροχους.

Επισης γεγονος ειναι πως αυτοι οι υπαλληλοι υπολειτουργουσαν (φυσικα οχι ολοι αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια) ακομα και οταν ειχαν το μονοπωλιο.
Δημοσιοι υπαλληλοι βλεπεις.;)

Δε λεω, οι υπολοιποι παροχοι αυτη την περιοδο πολλες φορες αργουν να εξυπηρετησουν ον κοσμο, αλλα οταν φτασει η ωρα να ενεργοποιησουν ενα νεο πελατη, αυτος το πρωτο που λεει ειναι "Αξιζε η αναμονη. Επιτελους ξεμπλεξα απο τον ΟΤΕ που μου επινε το αιμα τοσα χρονια χωρις να μου προσφερει ποιοτικες και φθηνες υπηρεσιες."

o οτε μαγαζάκι? :nono:
δημοσιοι υπάλληλοι σίγουρα:rtfm:
ο μόνος λόγος που αξίζει να αλλάξεις πάροχο είναι οι σαφώς καλύτερες τιμές που παρέχουν οι εναλακτικοί...αλλα από υπηρεσίες? ποιότητα γραμμής? αναμονή στα τηλεφωνικά κέντρα? χρόνο ενεργοποίησης? αστο καλύτερα! δεν λεω πως ο οτε ειναι τελειος, απλα ΣΗΜΕΡΑ είναι ποιοτικά καλυτερος από τους υπόλοιπους!

George_Prix
15-04-08, 11:42
Ενταξει μην υπερβαλλουμε εκατερωθεν!
Ο ΟΤΕ βελτιωθηκε λογω του ανταγωνισμου των εναλλακτικων.....

Σεβαστες ολες οι γνωμες αλλα δεν ειναι λογικο αυτο που λεω?
Ενας οργανισμος που εχει φτιαχτει για να εξυπηρετει παρα πολλες χιλιαδες κοσμο, οταν χασει τους μισους πελατες του δεν ειναι λογικο να ειναι γρηγορος στην εξυπηρετηση? :hmm:



αλλά και οι εναλλακτικοι, οσοι μεινουν τελικα στο παιχνιδι
δεν θα ειναι κι εντελως για τα μπαζα...
Απλα δεν ξεκινησαν απο μηδενικη βαση και περιμεναμε κατι καλυτερο απ αυτους.

Σε αυτο δεν εχεις αδικο, αλλα δε νομιζω να περιμεναν τοοοοσο μεγαλη ανταποκριση απο τον κοσμο.
Αν με ρωτησεις αφου ειδαν τοσο μεγαλη ανταποκριση γιατι δεν πηραν παραπανω υπαλληλους θα σου απαντησω το εξης:
Καλως ή κακως (κακως κατα τη γνωμη μου) οι ιδιωτικες εταιριες ξεζουμιζουν τους υπαλληλους οσο περισσοτερο γινεται.
Οσο βγαινει κουτσα στραβα η δουλεια τους με αυτους δεν κανουν προσληψεις.
Στο κατω κατω σκεφτονται οτι αυτη η κατασταση θα κρατησει 1-2 χρονια το πολυ.
Οποτε μετα θα πρεπει να αρχισουν να απολυουν κοσμο, πραγμα οικονομικα ασυμφορο.


Εκεινο ομως που μ εκνευριζει αφανταστα
ειναι η μονιμη δικαιολογια που βρισκουν στο οποιο προβλημα, σε πρωτη φαση "φταιει ο ΟΤΕ"!

Σε αυτο συμφωνω απολυτα.

Πραγματικα απαραδεκτοι. :down:

fon
15-04-08, 12:04
Σεβαστες ολες οι γνωμες αλλα δεν ειναι λογικο αυτο που λεω?
Ενας οργανισμος που εχει φτιαχτει για να εξυπηρετει παρα πολλες χιλιαδες κοσμο, οταν χασει τους μισους πελατες του δεν ειναι λογικο να ειναι γρηγορος στην εξυπηρετηση? :hmm:

Ναι αλλά και όταν οι μισοί υπάλληλοι του ΟΤΕ την κάνανε με ελαφρά πηδηματάκια λόγω εθελουσίας, "ίσα βάρκα ίσα νερά" δεν ειμαστε; :)

Μισοί πελάτες - μισοί υπάλληλοι :whistle:

George_Prix
15-04-08, 12:20
Ναι αλλά και όταν οι μισοί υπάλληλοι του ΟΤΕ την κάνανε με ελαφρά πηδηματάκια λόγω εθελουσίας, "ίσα βάρκα ίσα νερά" δεν ειμαστε; :)

Μισοί πελάτες - μισοί υπάλληλοι :whistle:

Οποτε παμε στο σεναριο οτι αυτοι που τοσα χρονια αραζανε ενω εμεις τους πληρωναμε, πλεον δουλευουνε σαν κανονικοι υπαλληλοι. :whistle:

Ασε που και παλι υπεραριθμοι και αραχτοι ειναι σε σχεση με τον ιδιωτικο τομεα. ;)

fon
15-04-08, 12:37
Οποτε παμε στο σεναριο οτι αυτοι που τοσα χρονια αραζανε ενω εμεις τους πληρωναμε, πλεον δουλευουνε σαν κανονικοι υπαλληλοι. :whistle:
Τείνω να συμφωνήσω :) ...Είναι αυτό που λέγεται "αύξηση της παραγωγικότητας"... :whistle:


Ασε που και παλι υπεραριθμοι και αραχτοι ειναι σε σχεση με τον ιδιωτικο τομεα. ;)
Τείνω να διαφωνήσω: Εμείς του ιδωτικού τομέα είμαστε ολιγάριθμοι και τρεχάτοι σε σχέση με τον δημόσιο τομέα. ;)


ΥΓ:"Εμείς" δεν πληρώνουμε μόνο τους υπαλλήλους του ΟΤΕ. "Εμείς" πληρώνουμε και τους υπαλλήλους του *Χ* "εναλλακτικού"

pnikolo
15-04-08, 13:03
Παντα ο πελατης πληρωνει και ο πελατης ταλαιπωρειται :down:

Cloudman
15-04-08, 14:22
Σεβαστες ολες οι γνωμες αλλα δεν ειναι λογικο αυτο που λεω?
Ενας οργανισμος που εχει φτιαχτει για να εξυπηρετει παρα πολλες χιλιαδες κοσμο, οταν χασει τους μισους πελατες του δεν ειναι λογικο να ειναι γρηγορος στην εξυπηρετηση?


Μόνο μια επισήμανση θα κάνω: στην περιοχή που μένω εγώ (αν και πυκνοκατοικημένη) δεν υπάρχει παρουσία εναλλακτικών (με ιδιόκτητο δίκτυο). Γνωρίζω ότι μόνο η πόλη των Χανίων έχει ιδιόκτητο της Forthnet. Aπ' όσο ξέρω γενικά στην Κρήτη ο ΟΤΕ είναι μονοπώλιο, επομένως εξυπηρετεί πολλές χιλιάδες κόσμο. Μπορεί στην αρχή όταν έκανα τη σύνδεση να με ταλαιπώρησε κάπως (λόγω λάθους στην παραγγελία του Conn-x από το 134) αλλά αυτή τη φορά η ανταπόκρισή του ήταν άμεση και αποτελσματικότατη (γραμμή σταθερή - καθόλου αποσυνδέσεις - καλές ταχύτητες). Γι' αυτό επιμένω στο μπράβο!:p

Gila1899
15-04-08, 15:16
EDIT:Forget it.200 φορές τα έχουμε πει αυτά.Χάσιμο χρόνου.Ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει.

manoulamou
15-04-08, 18:10
ΚΙ ΟΜΩΣ Gila1899 οπως ειπε και ο αρχαιος ημων προσωκρατικος (http://en.wikipedia.org/wiki/Heraclitus)
"τα παντα ρει" κι ευτυχως αυτο ισχυει κατα κορον
στον τομεα των ηλεκτρονικων και των τηλεπικοινωνιων
ΑΡΑ απολυτα σταθεροι και ακριτοι fans ειναι μονον οι πανι-βλακες...;)

papath
16-04-08, 00:38
Ο ανταγωνισμός σίγουρα βοηθάει εμάς και ο ΟΤΕ έχει ηδη ζοριστεί, αλλα με εκπληκτικά αποτελέσματα.

Εκανα νέα σύνδεση CONN-X τηλεφωνικά στο 134 την Τετάρτη 9/4 το μεσημέρι και την Παρασκευή 11/4 το μεσημέρι η ADSL είχε ενεργοποιηθεί.
Ειχα συνδέσει ένα παλιό router που είχα και το DSL είχε Lockάρει. Ο εξοπλισμός και οι κωδικοί ήρθαν την Τρίτη 15/04.

Με αυτά που έχω ακούσει από άλλους που περιμένουν έως και 3 μήνες για μία σύνδεση λέω ένα ΜΠΡΑΒΟ στον ΟΤΕ.

Πραγματικά δεν το πίστευα

robotech_
16-04-08, 13:09
Εγώ πριν κανα μήνα 7 το απόγευμα έκανα αίτηση για μετατροπή 768->2048 και στις 10 το βράδυ τις ίδιας μέρας κατέβαζα με 200.Πραγματικά δεν κατάλαβα πότε αποσυνδέθηκα.Απλά έκατσα κάποια στιγμή στον υπολογιστή και το DAP κατέβαζε με 200-210....:)

.alexcity
16-04-08, 13:15
-.- εγω γτ ακομααααα περιμενω που μου εκαναν κ λαθος ονομαστικη ταψχυτητα τοσο γκαντεμης ειμαι ; :Ρ

hel
19-04-08, 19:56
Ο ανταγωνισμός σίγουρα βοηθάει εμάς και ο ΟΤΕ έχει ηδη ζοριστεί, αλλα με εκπληκτικά αποτελέσματα.

Εκανα νέα σύνδεση CONN-X τηλεφωνικά στο 134 την Τετάρτη 9/4 το μεσημέρι και την Παρασκευή 11/4 το μεσημέρι η ADSL είχε ενεργοποιηθεί.
Ειχα συνδέσει ένα παλιό router που είχα και το DSL είχε Lockάρει. Ο εξοπλισμός και οι κωδικοί ήρθαν την Τρίτη 15/04.

Με αυτά που έχω ακούσει από άλλους που περιμένουν έως και 3 μήνες για μία σύνδεση λέω ένα ΜΠΡΑΒΟ στον ΟΤΕ.

Πραγματικά δεν το πίστευα

Σε τι ταχύτητα;

Cloudman
19-04-08, 23:03
Σε τι ταχύτητα;

Τη γράφει στο προφίλ του.

hel
21-04-08, 14:39
Στις 24άρες υπάρχουν οι πολλές καθυστερήσεις.

Gila1899
21-04-08, 14:45
Από τα 4 στα 24 η αναβάθμιση γίνεται σε μερικές ώρες.Δεν υπάρχει καμμία καθυστέρηση στις αναβαθμίσεις στα 24.

hel
22-04-08, 02:28
Η πραγματική αναβάθμιση απ ότι διαβάζουμε, καθυστερεί καμιά εβδομάδα.

Gila1899
22-04-08, 16:12
Η πραγματική αναβάθμιση απ ότι διαβάζουμε, καθυστερεί καμιά εβδομάδα.
H πραγματική αναβάθμιση, απ' ότι βίωσα και δενι διάβασα, δεν χρειάστηκε πάνω από δύο ώρες.

psofioskorios
22-04-08, 16:21
Καλησπέρα σε όλους. Το μεσημέρι της Παρασκευής που μας πέρασε έκανα τηλεφωνική αίτηση στο 134 για αναβάθμιση ταχύτητας 1=>2mbps. Σήμερα το μεσημέρι, μόλις γύρισα από τη δουλειά μπήκα στο webselfcare της otenet και είδα ότι είχα αναβαθμιστεί σε s3. Το ρούτερ κλείδωνε όμως στα 1024. Μέχρι το απόγευμα είχε ολοκληρωθεί η αναβάθμιση, οπότε κλείδωσα στα 2048, με απώλεια internet κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης τόσο μικρή που δεν την πήρα είδηση! Από ftp της otenet κατεβάζω με 200~215kb/sec (σε ώρα αιχμής 21.00-23.00) και τα στατιστικά μου είναι πολύ καλά (snr 21~22 από 28~32 που είχα πριν στα 1024, πράγμα φυσιολογικό, φαντάζομαι). Αν υπολογίσω ότι έκανα την αίτηση μεσημέρι Παρασκευής και μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο, επίσης είχε προηγηθεί η απεργία που φαντάζομαι ότι θα πήγε τη δουλειά πίσω, αφού θα συσσωρεύτηκαν νέες αιτήσεις, βλάβες κ.λπ. φτάνω στο συμπέρασμα ότι στην περίπτωσή μου έδρασαν αστραπιαία! Για να μη λέμε μόνο τα στραβά, να λέμε και τα καλά. :oneup: στον ΟΤΕ, λοιπόν!

Επίσης να ευχαριστήσω πάλι όσους με προτρέψατε σε προηγούμενό μου θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=183798) να προχωρήσω στην αναβάθμιση, τονίζοντας μου ότι δε θα έχω πρόβλημα λόγω του μεγάλου att.Είχατε όλοι δίκιο. Ευχαριστώ!

Για να προλάβω τυχόν συνειρμούς, όχι, δεν εργάζομαι στον ΟΤΕ!

ε ναι αν εργαζοσουν στον ΟΤΕ κι εκανες κ διαφημιση ως υπαλληλος κι ουχι! ως μεγαλομετοχος θα μου φαινοταν πολυ περιεργο... :rofl: εκτος κι αν δινουν bonus :sorry:
anyway αγαπητε ευχομαι καλο surfin - κι εγω οτε εχω και... πιστευω πως ειμαι οκ:rofl:

Antre
22-04-08, 16:50
H πραγματική αναβάθμιση, απ' ότι βίωσα και δενι διάβασα, δεν χρειάστηκε πάνω από δύο ώρες.

Συνήθως για 24αρα μπορεί ναι μεν να χρειαστεί να περιμένεις πολύ να συγχρονίσεις ψηλότερα αλλά το να πιάνεις πραγματικά αυτή τη ταχύτητα θέλει λίγο παραπάνω

πχ αν ήσουν στα 2 mbps και αναβαθμιστείς στην 24αρα μπορεί να συγχρονίσεις στην νέα ταχύτητα σου (πχ στα 12) αλλά να μην πιάνεις μεγαλύτερες ταχύτητα από 220-250 kb/sec . Τώρα το πόσο παραπάνω καιρό θα πάρει από τη στιγμή που θα συγχρονίσεις στην νέα ταχύτητα μπορεί να ποικίλει (από λίγες ώρες μέχρι μερικές μέρες)

eagleoneg
23-04-08, 18:42
Φιλε καλοριζικη.

Οσο για την ταχυτητα της εξυπηρετησης...... αφου καταφερανε να χασουνε σχεδον ολους τους πελατες τους, πλεον γινανε αστραπιαιοι. :p

Λιγο απο τον περιορισμενο φορτο εργασιας.... λιγο για να μη χασουν και τους υπολοιπους.... αλλα η ουσια ειναι οτι αυτος ο οργανισμος δεν εχει μελλον.

Μιλαμε για πολλες χιλιαδες ατομα που πρεπει να πληρονονται και με τον τρεχοντα ανταγωνισμο ειναι παρα πολυ δυσκολο να βγαινουν αυτα τα χρηματα, οπως επισης και καποιο κερδος για τον ΟΤΕ.;)

Εχεις στοιχεια για ολα αυτα που γραφεις; Γιατι αποτι διαβαζω καποιοι σφαζονται αυτο τον καιρο για να παρουν τον οργανισμο και τη διοικηση και τα σχετικα. Αν δεν ειχε μελλον (η παρον) ποιος θα ενδιαφεροτανε;

Επαναλαμβανω εχεις στοιχεια για αυτα που γραφεις η ειναι απλα η εντυπωση σου;

Επιπλεον μιας και ο καθενας πεταει οτι του κατεβει σαν απαραβατο αξιωμα να σου πω τη δικη μου εμπειρια. Οποτε χρειαστηκε κατι το τηλεφωνο μου αν οχι την ιδια μερα, την επομενη ηταν στο σπιτι μου και δουλευανε. Ας το συγκρινω τωρα με τη hol οπου ειμαι συνδρομητης γυρω στα 14-15 χρονια (απο τοτε που ξεκινησε) και εδω και δυο τρια χρονια δεν μπορω να μπω στο λογαριασμο μου μεσω ιντερνετ η παιρνω τηλεφωνο και περιμενω γυρω στα 40-50 λεπτα για να μου μιλησει καποιος μαγκας πιτσιρικας και να μου ζηταει το password του λογαριασμου μου "αλλιως δεν γινεται τιποτα".

Αποψη μου ειναι οτι το χειροτερο που θα μπορουσε να συμβει ειναι να εξαφανιστει ο ΟΤΕ και να μεινουμε με τους "εναλλακτικους" οπου θα κανουν και ενα καρτελακι να μας αλλαξουν τα φωτα στις χρεωσεις.

George_Prix
23-04-08, 19:38
Εχεις στοιχεια για ολα αυτα που γραφεις; Γιατι αποτι διαβαζω καποιοι σφαζονται αυτο τον καιρο για να παρουν τον οργανισμο και τη διοικηση και τα σχετικα. Αν δεν ειχε μελλον (η παρον) ποιος θα ενδιαφεροτανε;

Επαναλαμβανω εχεις στοιχεια για αυτα που γραφεις η ειναι απλα η εντυπωση σου;

Επιπλεον μιας και ο καθενας πεταει οτι του κατεβει σαν απαραβατο αξιωμα να σου πω τη δικη μου εμπειρια. Οποτε χρειαστηκε κατι το τηλεφωνο μου αν οχι την ιδια μερα, την επομενη ηταν στο σπιτι μου και δουλευανε. Ας το συγκρινω τωρα με τη hol οπου ειμαι συνδρομητης γυρω στα 14-15 χρονια (απο τοτε που ξεκινησε) και εδω και δυο τρια χρονια δεν μπορω να μπω στο λογαριασμο μου μεσω ιντερνετ η παιρνω τηλεφωνο και περιμενω γυρω στα 40-50 λεπτα για να μου μιλησει καποιος μαγκας πιτσιρικας και να μου ζηταει το password του λογαριασμου μου "αλλιως δεν γινεται τιποτα".

Αποψη μου ειναι οτι το χειροτερο που θα μπορουσε να συμβει ειναι να εξαφανιστει ο ΟΤΕ και να μεινουμε με τους "εναλλακτικους" οπου θα κανουν και ενα καρτελακι να μας αλλαξουν τα φωτα στις χρεωσεις.

Τα στοιχεια που εχω ειναι τα εξης.

Ποσα χρηματα πληρωνα στον ΟΤΕ και τι ταχυτητες ειχα. :p

Ποσα πληρωνω τωρα με πολυ καλυτερες ταχυτητες+υπεραστικα τηλεφωνα+διεθνη τηλεφωνα και σε πολλους παροχους κινητα τηλεφωνα δωρεαν.

Μιλαμε για μια οικονομια της ταξης των 50 € το μηνα και μαλιστα με πολυ καλυτερες ταχυτητες και χωρις το αγχος ..."σε κλεινω γιατι πεφτουν οι μοναδες.":rtfm:

Οσο για τις υπολοιπες αποδειξεις που ζητας, ειναι οι δεκαδες γνωστοι και φιλοι που ολοι φυγανε απο τον ΟΤΕ.

Ε, μην υπερβαλω, οχι και ολοι..... η γιαγια μου ακομα ΟΤΕ εχει. :rofl:

Οσον αφορα την εξυπηρετηση των ιδιωτικων παροχων, παραδεχομαι οτι δε βρισκεται σε καλα επιπεδα, αλλα ισως με το διπλασιο προσωπικο οι τιμες να μην ηταν τοσο καλες.
Δε λεω.... χαλαστηκα στην αναμονη 1-2 φορες που χρειαστηκε να μιλησω μαζι τους...... αλλα ειμαι τοσο ευχαριστημενος απο τα υπολοιπα που χαλαλι. ;)

Οσον αφορα τωρα την εμπορικη αξια του ΟΤΕ, με δεδομενο πως πολλες χιλιαδες ατομα δεν ασχολουνται με το internet και δεν εχουν ακομα (και δυστυχως για πολλα χρονια ακομα) στην περιοχη τους αλλους παροχους, ειναι καταδικασμενοι στον ΟΤΕ.

Οπως επισης και μεγαλυτερης ηλικιας ανθρωποι που δεν ειναι για πειραματα και μενουν στον ΟΤΕ με το σκεπτικο αυτον ξερουμε αυτον εμπιστευομαστε. ;)

Αν θελεις την αποψη μου για το λογο υπαρξης του ΟΤΕ... "πρεπει να υπαρχει"
Οπως και καθε αλλη εταιρια ειναι καλη, γιατι ο ανταγωνισμος φερνει τη βελτιωση των υπηρεσιων.

ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΠΙΣΩ. :closed:

foyltaka
23-04-08, 20:41
Η αναγνώριση του έργου μας απο τον κάθε Cloudman ,μας δίνει κουράγιο να συνεχίσουμε.
Ευχαριστούμε.
.
(Προς ματζίρηδες :
Γκρινιάζετε για τον ΟΤΕ,παρ'όλο που δεν είστε πολλές φορές ,πελάτες του.
Ξέρετε γιατί ;
Γιατί σ'εμάς υπάρχει ακόμη κάτι που δεν έχουν οι άλλοι.
Ανθρώπινη αντιμετώπιση,με ότι αυτό συνεπάγεται.
Λάθη,παραλείψεις,αδιαφορία.
Αλλά και επαγγελματισμός,συνείδηση,φιλότιμο.)

papail
23-04-08, 20:56
Η αναγνώριση του έργου μας απο τον κάθε Cloudman ,μας δίνει κουράγιο να συνεχίσουμε.
Ευχαριστούμε.
.
(Προς ματζίρηδες :
Γκρινιάζετε για τον ΟΤΕ,παρ'όλο που δεν είστε πολλές φορές ,πελάτες του.
Ξέρετε γιατί ;
Γιατί σ'εμάς υπάρχει ακόμη κάτι που δεν έχουν οι άλλοι.
Ανθρώπινη αντιμετώπιση,με ότι αυτό συνεπάγεται.
Λάθη,παραλείψεις,αδιαφορία.
Αλλά και επαγγελματισμός,συνείδηση,φιλότιμο.)
Δεν πειράζει , ας γκρινιάζουν μερικοί.
Χωρίς να το θέλουν και χωρίς να το ξέρουν , μας βοηθούν να γινόμαστε καλύτεροι.:respekt:

thomaseap
23-04-08, 21:10
Δεν πειράζει , ας γκρινιάζουν μερικοί.
Χωρίς να το θέλουν και χωρίς να το ξέρουν , μας βοηθούν να γινόμαστε καλύτεροι.:respekt:
:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

George_Prix
23-04-08, 22:57
Γκρινιάζετε για τον ΟΤΕ,παρ'όλο που δεν είστε πολλές φορές ,πελάτες του.
Ξέρετε γιατί ;
Γιατί σ'εμάς υπάρχει ακόμη κάτι που δεν έχουν οι άλλοι.
Ανθρώπινη αντιμετώπιση,με ότι αυτό συνεπάγεται.
Λάθη,παραλείψεις,αδιαφορία.
Αλλά και επαγγελματισμός,συνείδηση,φιλότιμο.)

Μαλλον ξεχνας οτι ολοι ημασταν πελατες του ΟΤΕ, αλλα δεν ηταν ικανος να μας κρατησει. :down:

Οσον αφορα τα υπολοιπα περι επαγγελματισμου και φιλοτιμου ας μην τα σχολιασω καλυτερα. :p

papail
23-04-08, 23:28
Τα στοιχεια που εχω ειναι τα εξης.

Ποσα χρηματα πληρωνα στον ΟΤΕ και τι ταχυτητες ειχα. :p

Ποσα πληρωνω τωρα με πολυ καλυτερες ταχυτητες+υπεραστικα τηλεφωνα+διεθνη τηλεφωνα και σε πολλους παροχους κινητα τηλεφωνα δωρεαν.

Μιλαμε για μια οικονομια της ταξης των 50 € το μηνα και μαλιστα με πολυ καλυτερες ταχυτητες και χωρις το αγχος ..."σε κλεινω γιατι πεφτουν οι μοναδες.":rtfm:

Οσο για τις υπολοιπες αποδειξεις που ζητας, ειναι οι δεκαδες γνωστοι και φιλοι που ολοι φυγανε απο τον ΟΤΕ.

Ε, μην υπερβαλω, οχι και ολοι..... η γιαγια μου ακομα ΟΤΕ εχει. :rofl:

Οσον αφορα την εξυπηρετηση των ιδιωτικων παροχων, παραδεχομαι οτι δε βρισκεται σε καλα επιπεδα, αλλα ισως με το διπλασιο προσωπικο οι τιμες να μην ηταν τοσο καλες.
Δε λεω.... χαλαστηκα στην αναμονη 1-2 φορες που χρειαστηκε να μιλησω μαζι τους...... αλλα ειμαι τοσο ευχαριστημενος απο τα υπολοιπα που χαλαλι. ;)

Οσον αφορα τωρα την εμπορικη αξια του ΟΤΕ, με δεδομενο πως πολλες χιλιαδες ατομα δεν ασχολουνται με το internet και δεν εχουν ακομα (και δυστυχως για πολλα χρονια ακομα) στην περιοχη τους αλλους παροχους, ειναι καταδικασμενοι στον ΟΤΕ.

Οπως επισης και μεγαλυτερης ηλικιας ανθρωποι που δεν ειναι για πειραματα και μενουν στον ΟΤΕ με το σκεπτικο αυτον ξερουμε αυτον εμπιστευομαστε. ;)

Αν θελεις την αποψη μου για το λογο υπαρξης του ΟΤΕ... "πρεπει να υπαρχει"
Οπως και καθε αλλη εταιρια ειναι καλη, γιατι ο ανταγωνισμος φερνει τη βελτιωση των υπηρεσιων.

ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΠΙΣΩ. :closed:


Μαλλον ξεχνας οτι ολοι ημασταν πελατες του ΟΤΕ, αλλα δεν ηταν ικανος να μας κρατησει. :down:

Οσον αφορα τα υπολοιπα περι επαγγελματισμου και φιλοτιμου ας μην τα σχολιασω καλυτερα. :p

Ο ΟΤΕ δεν ήταν ικανός να σε κρατήσει διότι το κριτήριό σου είναι ΜΟΝΟ το οικονομικό :down:(αυτό φάινεται αν μελετήσεις προσεκτικά όλα όσα μας έγραψες)

Και δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά σε πληροφορώ ότι το γεγονός ότι ο ΟΤΕ είναι ακριβότερος , δεν οφείλεται σ αυτόν αλλά (και πολύ καλώς ) στην ΕΕΤΤ.

Όσον αφορά τα περί επαγγελματισμού και φιλότιμου .......μόνος σου δίνεις την απάντηση.Δες αυτά που σου έχω υπογραμμισμένα με κόκκινο.:hmm:

George_Prix
23-04-08, 23:59
Ο ΟΤΕ δεν ήταν ικανός να σε κρατήσει διότι το κριτήριό σου είναι ΜΟΝΟ το οικονομικό :down:(αυτό φάινεται αν μελετήσεις προσεκτικά όλα όσα μας έγραψες)

Και δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά σε πληροφορώ ότι το γεγονός ότι ο ΟΤΕ είναι ακριβότερος , δεν οφείλεται σ αυτόν αλλά (και πολύ καλώς ) στην ΕΕΤΤ.

Όσον αφορά τα περί επαγγελματισμού και φιλότιμου .......μόνος σου δίνεις την απάντηση.Δες αυτά που σου έχω υπογραμμισμένα με κόκκινο.:hmm:

Πολυ φοβαμαι οτι με οποιο χρωμα και να σου εγραφα τα πραγματα που θελω να προσεξεις δε θα τα προσεχες.

Γιατι δε μιλησα μονο για το οικονομικο.

Μιλησα επισης για τις ταχυτητες και τη σταθεροτητα.

Ασε που το οικονομικο δεν ειναι αμελητεα ποσοτητα.

Μιλαμε για τραγικη διαφορα και οχι για μια μικρη αποκλιση του 5-10% οπου θα μπορουσε καποιος να πει χαλαλι τους, προσφερουν κατι καλυτερο, ας τους τα πληρωσω.

Ο ΟΤΕ χρεωνει χειροτερες υπηρεσιες σε υψηλοτερες τιμες.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΧΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΕΛΑΤΕΣ.

pnikolo
24-04-08, 00:05
Ο ΟΤΕ δεν ήταν ικανός να σε κρατήσει διότι το κριτήριό σου είναι ΜΟΝΟ το οικονομικό :down:(αυτό φάινεται αν μελετήσεις προσεκτικά όλα όσα μας έγραψες)

Και δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά σε πληροφορώ ότι το γεγονός ότι ο ΟΤΕ είναι ακριβότερος , δεν οφείλεται σ αυτόν αλλά (και πολύ καλώς ) στην ΕΕΤΤ.

Όσον αφορά τα περί επαγγελματισμού και φιλότιμου .......μόνος σου δίνεις την απάντηση.Δες αυτά που σου έχω υπογραμμισμένα με κόκκινο.:hmm:

Θες να μας πεις οτι για οτι ακριβο η προσθετο πληρωνουμε στον ΟΤΕ φταιει η ΕΕΤΤ?
Το παγιο στις τφ γραμμες και τους συνδρομητες adsl αυτη το επεβαλλε καθως και το υψος της?
Η εεττ επεβαλλε στον οτε να μη δινει δωρεαν κλησεις στους συνδρομητες adsl?
Η εεττ επεβαλλε στον οτε να μη δινει δωρεαν κλησεις στους εκτος δικτυου του οτε με το talk?
Η εεττ επεβαλλε στον οτε να μη δινει δωρεαν χρονο στα κινητα (οπως η HOL)?
Η εεττ επεβαλλε στον οτε να μη δινει δωρεαν κλησεις προς εξωτερικο ενω ξερεις -ουμε οτι δεν πληρωνει λογω διακρατικων συμφωνιων?
Για την αναγνωριση κλησης η εεττ επεβαλλε στον οτε τη χρεωση?
Οι αλλοι γιατι μπορουν. Δε μπορει ναχουν περισσοτερα δικαιωματα! Αρχη του συνταγματος περι ισονομιας!
Ας μη κοροϊδευομαστε. Εκμεταλευεται -εν μερει λογικο ειναι- τις καλυτερες υπηρεσιες που παρεχει και τους πολυ πιο γρηγορους χρονους αντιδρασης στις υπηρεσιες κλπ.
Εκει πονταρει και μας τσεκουρωνει! Και εμεις γι' αυτο καθομαστε και τις πληρωνουμε.
Εαν -υποθετικο παντα- αυριο ολες οι "κακες υπηρεσιες " των εναλλακτικων διορθωνοντουσαν πιος θα εμενε στον ΟΤΕ?
Αντιστροφα τωρα αν ο ΟΤΕ αυριο εδινε τις τιμες των εναλλακτικων με τις προσφορες τους θα εμενε κανεις στους εναλλακτικους?
:respekt:

Cloudman
24-04-08, 00:07
Απ' όσο ξέρω, για το θέμα των τιμών δεν είναι μόνος υπεύθυνος ο ΟΤΕ, είναι και ευθύνη της ΕΕΤΤ και των κανόνων που θεσπίστηκαν, έτσι ώστε να μπορέσει να αναπτυχθεί μια αγορά με πολλούς πρόχους, χωρίς το μεγάλο ψάρι (ο ΟΤΕ) να φάει το μικρό (τους εναλλακτικούς που είναι ακόμα σε φάση ανάπτυξης). Για να μπορέσουν να αποκτήσουν και αυτοί πελατολόγιο η ΕΕΤΤ δεν αφήνει τον ΟΤΕ να καταργήσει πάγια ή να ρίξει τιμές, για να μην διαλυθεί ο ανταγωνισμός και η ελεύθερη αγορά στον τομέα των επικοινωνιών. Αν κάνω λάθος, ας με διαψεύσει κάποιος. Αυτό έχω ακούσει. Επίσης, απ' όσο γνωρίζω, αυτή η πολιτική έναντι του ΟΤΕ δε θα κρατήσει εσαεί. Κάποια στιγμή θα απελευθερωθούν τα πάντα.

ralliboy
24-04-08, 00:09
Ρε παιδια μην δουλευομαστε .Ο ΟΤΕ ειναι ακριβοτερος για λογους αθεμιτου ανταγωνισμου Το θηριο ομως δεν το φτανεις οτι και να κανεις.Αυτο το εχει πει κατα λεξη ατομο χωμενο ΜΕΣΑ στα server room της ΗΟL με CCIE πιστοποιηση.Εγω προσωπικα τον πιστευω .Κατι παραπανω θα ξερει απο ολους μας.Και κατι ακομα ..Πριν λιγο καιρο που εκανα το λαθος να ειμαι στη ΤΡΕΛΛΑΣ λεγοντας στο forum για τα χαλια της καποιος μου ειπε να δω τα threads της οτενετ να δω και εκει χαλι. Ελοιπον το εκανα .... και διαπιστωσα πως ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ με τον κοσμο που εξυπηρετει ειναι κατα πολυ λιγοτερα.Και ξαναλεω οπως εγραψα σε αλλο thread ειμαι 10 μερες σε οτε και ειχα 3 αποσυνδεσεις στιγμιαιες. Σςε τελλας τοσες ειχα στο διωρο με αναμονη 5-10 λεπτα να ξαναερθει η συνδεση.Ισως παλι σε 1-2 χρονακια; τα πραγματα να ειναι γενικως καλυτερα και στους ενναλακτικους ...ιδωμεν

pnikolo
24-04-08, 00:16
Αθεμιτος ανταγωνισμος λεγεται οταν καποιος δινει τις ιδιες τιμες με τις ιδιες υπηρεσιες? :rofl:
Για τα super markets με τα μπακαλικα η τις λαϊκες η τα κρεοπωλεια γιατι δεν ισχυει το ιδιο? :angryr:
Πιος υποχρεωνει τα super markets να κρατανε ψηλα τις τιμες προκειμενου ο καθενας να ανοιξει mini market η μπακαλικο? Εκει δεν ισχυει ο αθεμιτος ανταγωνισμος?
Η διαφορα που εχει ο ΟΤΕ με τη forthnet εχει και αυτη με τη teledome

Cloudman
24-04-08, 00:20
Αθεμιτος ανταγωνισμος λεγεται οταν καποιος δινει τις ιδιες τιμες με τις ιδιες υπηρεσιες? :rofl:
Για τα super markets με τα μπακαλικα η τις λαϊκες η τα κρεοπωλεια γιατι δεν ισχυει το ιδιο? :angryr:

Γιατί τα μπακάλικα, οι λαϊκές και τα χασάπικα ήταν το μεγάλο θηρίο και προϋπήρχαν πριν εμφανιστούν τα σούπερ μάρκετ!:rofl:

pnikolo
24-04-08, 00:26
Γιατί τα μπακάλικα, οι λαϊκές και τα χασάπικα ήταν το μεγάλο θηρίο και προϋπήρχαν πριν εμφανιστούν τα σούπερ μάρκετ!:rofl:

Ναι αλλα τα mini markets δεν υπηρχαν πριν ανοιξουν τα super markets :p

ironfist
24-04-08, 01:05
Επειδη εγώ είμαι απλός πελάτης (στην οτενετ) και έχω φίλους που είναι πελάτες και σε άλλες εταιρίες παροχής ιντερνετ, δεν με ενδιαφέρουν οι λόγοι και οι αιτίες που τα πράγματα (τιμές,υπηρεσίες, υποστήριξη κ.τ.λ) είναι διαφορετικά ανάμεσα στις εταιρίες. Με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.
Εκανα τηλεφωνική αίτηση για αναβάθμιση από 768 σε 2048 και σε λίγες ώρες κατέβαζα με 220-225.
Εδώ και 2 χρόνια που έχω ιντερνετ πρόβλημα με την ταχύτητα είχα 1 ή 2 φορές για κάποιες ώρες, 2-3 φορές επίσης κατά το άνοιγμα του ρουτερ είχα πρόβλημα,όμως έπαιρνα τηλ. και σε 10-15 λεπτα το λύναμε.(Και στις ερωτήσεις μου, μου εξηγούσαν γιατί και πότε κάναμε το τάδε ή το δείνα,ώστε τώρα ξέρω τι να κάνω για να λύσω το χι πρόβλημα μόνος μου αν μπορώ) Την τελευταία φορά μάλιστα μια ευγενέστατη και (απ΄ ότι φάνηκε) πλήρως κατατοπισμένη κοπελιά, έμεινε στην άλλη γραμμή για πάνω από 30 λεπτά (είχε φάει ένα γερό κόλλημα το ρούτερ) μέχρις ότου διαπιστωθεί πως όλα ήταν Ο.Κ ξανά.
Φίλος μου έκανε αίτηση στην HOL και τον είχαν στο περίμενε για 2.5 μήνες. Τελικά έκανε αίτηση στον ΟΤΕ (ήθελε και αλλαγή στοιχείων στον λογαριασμό τηλεφώνου, τον πήραν απ΄ τον ΟΤΕ τηλ. 3 φορές γιατί δεν τον βρήκαν τις 2 πρώτες να τον ενημερώσουν και σε 12 μέρες ήταν όλα Ο.Κ
Φίλος στην Forthnet ακούγεται στο τηλ. σαν τον Donalt Duck (τον κάναμε και ringtone)
Ο γείτονας με 12άρα νομίζω, κατέβαζε πιο αργά και με διακυμάνσεις όταν εγώ είχα ακόμη την 768 και download manager. (τώρα, παρόλο που τον έχω αγοράσει μέσω ιντερνετ, μετά το format που έκανα και την αναβάθμιση, δεν μπήκα στον κόπο να τον εγκαταστήσω ξανά. Νιώθω πως δεν τον χρειάζομαι) :)
Το βασικότερο είναι η ψυχική ηρεμία. Γυρίζω σπίτι, πατάω το power στο ρούτερ και ξέρω πως θα μπω στο ιντερνετ και πως θα έχω αυτό που πληρώνω+πραγματική υποστήριξη. Είναι μεγάλη υπόθεση αυτό παιδιά.

eagleoneg
24-04-08, 13:16
Τα στοιχεια που εχω ειναι τα εξης.

Ποσα χρηματα πληρωνα στον ΟΤΕ και τι ταχυτητες ειχα. :p

Ποσα πληρωνω τωρα με πολυ καλυτερες ταχυτητες+υπεραστικα τηλεφωνα+διεθνη τηλεφωνα και σε πολλους παροχους κινητα τηλεφωνα δωρεαν.

Μιλαμε για μια οικονομια της ταξης των 50 € το μηνα και μαλιστα με πολυ καλυτερες ταχυτητες και χωρις το αγχος ..."σε κλεινω γιατι πεφτουν οι μοναδες.":rtfm:

Οσο για τις υπολοιπες αποδειξεις που ζητας, ειναι οι δεκαδες γνωστοι και φιλοι που ολοι φυγανε απο τον ΟΤΕ.

Ε, μην υπερβαλω, οχι και ολοι..... η γιαγια μου ακομα ΟΤΕ εχει. :rofl:

Οσον αφορα την εξυπηρετηση των ιδιωτικων παροχων, παραδεχομαι οτι δε βρισκεται σε καλα επιπεδα, αλλα ισως με το διπλασιο προσωπικο οι τιμες να μην ηταν τοσο καλες.
Δε λεω.... χαλαστηκα στην αναμονη 1-2 φορες που χρειαστηκε να μιλησω μαζι τους...... αλλα ειμαι τοσο ευχαριστημενος απο τα υπολοιπα που χαλαλι. ;)

Οσον αφορα τωρα την εμπορικη αξια του ΟΤΕ, με δεδομενο πως πολλες χιλιαδες ατομα δεν ασχολουνται με το internet και δεν εχουν ακομα (και δυστυχως για πολλα χρονια ακομα) στην περιοχη τους αλλους παροχους, ειναι καταδικασμενοι στον ΟΤΕ.

Οπως επισης και μεγαλυτερης ηλικιας ανθρωποι που δεν ειναι για πειραματα και μενουν στον ΟΤΕ με το σκεπτικο αυτον ξερουμε αυτον εμπιστευομαστε. ;)

Αν θελεις την αποψη μου για το λογο υπαρξης του ΟΤΕ... "πρεπει να υπαρχει"
Οπως και καθε αλλη εταιρια ειναι καλη, γιατι ο ανταγωνισμος φερνει τη βελτιωση των υπηρεσιων.

ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΠΙΣΩ. :closed:

Φιλε καλοριζικη.

Οσο για την ταχυτητα της εξυπηρετησης...... αφου καταφερανε να χασουνε σχεδον ολους τους πελατες τους, πλεον γινανε αστραπιαιοι. :tongue:

Λιγο απο τον περιορισμενο φορτο εργασιας.... λιγο για να μη χασουν και τους υπολοιπους.... αλλα η ουσια ειναι οτι αυτος ο οργανισμος δεν εχει μελλον.

Μιλαμε για πολλες χιλιαδες ατομα που πρεπει να πληρονονται και με τον τρεχοντα ανταγωνισμο ειναι παρα πολυ δυσκολο να βγαινουν αυτα τα χρηματα, οπως επισης και καποιο κερδος για τον ΟΤΕ .:wink:


Δεν απαντας στα παραπανω που εγραψες. Εχεις στοιχεια οτι ο φορτος εργασιας ειναι περιορισμενος; Εχεις στοιχεια οτι "εχει πολλες χιλιαδες ατομα που πρεπει να πληρωνονται"; Ποια ειναι αυτα τα στοιχεια;

Δειξε μου τα και θα με πεισεις αλλα επειδη δεν απαντας για να υποστηριξεις αυτα που εγραψες με στοιχεια οπως πχ ποσο προσωπικο ανα συνδρομητη πρεπει να εχει μια εταιρεια που ειναι υποχρεωμενη να υποστηριζει το τηλεφωνικο δικτυο και στο τελευταιο χωριο μιας χωρας αμφισβητω ευθεως αυτα που λες οπως οτι δεν υπαρχει φορτος εργασιας η οτι εχει πολλες χιλιαδες ατομα που πρεπει να πληρωνονται.

Μαλιστα το θεωρω και προσβλητικο για αυτους τους ανθρωπους λες και δεν θα επρεπε να πληρωνονται η οτι το φυσιολογικο θα ηταν να τρεχουν σαν τους Βεγγους πανω κατω η να πρεπει να απολυθουν καποιοι γιατι κατα την αστηρικτη γνωμη σου ειναι πολλες χιλιαδες.

Συμφωνω οτι ο ανταγωνισμος κανει καλο. Αλλα οχι οτι πρεπει να υπαρχει ο ΟΤΕ για να συμμορφωνονται οι εναλλακτικοι. Αλλα οτι πρεπει να υπαρχουν οι εναλλακτικοι για να συμμορφωνεται ο ΟΤΕ.. Ας χρειαστει να υποστηριξουν οι εναλλακτικοι τηλεφωνικα δικτυα και γραμμες και τοτε να τους συγκρινουμε κατευθειαν με τον ΟΤΕ και να δουμε και που θα πανε οι τιμες τους.

Antre
24-04-08, 13:48
Ο ΟΤΕ δεν ήταν ικανός να σε κρατήσει διότι το κριτήριό σου είναι ΜΟΝΟ το οικονομικό :down:(αυτό φάινεται αν μελετήσεις προσεκτικά όλα όσα μας έγραψες)

Και δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά σε πληροφορώ ότι το γεγονός ότι ο ΟΤΕ είναι ακριβότερος , δεν οφείλεται σ αυτόν αλλά (και πολύ καλώς ) στην ΕΕΤΤ.

Όσον αφορά τα περί επαγγελματισμού και φιλότιμου .......μόνος σου δίνεις την απάντηση.Δες αυτά που σου έχω υπογραμμισμένα με κόκκινο.:hmm:

Βασικά στις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών τηλεπικοινωνίας έχουν την ιδιαιτερότητα το μέσος κόστος να πέφτει συνέχει (δεν υπάρχουν φθίνουσες αποδόσεις) καθώς αυξάνονται οι πελάτες . Σκεφτείτε για έναν παραπάνω πελάτη δεν χρειάζεται να ξοδέψει παραπάνω χρήματα για υποδομές (τουλάχιστον ως επί το πλείστον). Με λίγα λόγια από αυτόν τον παραπάνω πελάτη βγάζει σχεδόν καθαρό κέρδος.

Άρα αν αναλογιστείς ότι ο Οτε έχει το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς , όχι απλά είναι ακριβότερος λόγω των τιμών που βλέπουμε αλλά ούτε καν μπορούμε να μαντέψουμε πόσο χαμηλή θα μπορούσε να ήταν η τιμή του. Κανονικά θα έπρεπε να είχε και άλλες υπηρεσίες όπως σε κάθε νέα σύνδεση να κάνει έλεγχο στον κατανεμητή σου ώστε να ξέρεις κανονικά ποια είναι η γραμμή σου (όπως κάνουν ορισμένοι isp στο εξωτερικό). Ένα παράδειγμα λέω τώρα, γενικότερα θα έπρεπε να προσφέρει πολύ περισσότερα (όπως συχνότερη συντήρηση γραμμών)

emeliss
24-04-08, 14:21
Βασικά στις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών τηλεπικοινωνίας έχουν την ιδιαιτερότητα το μέσος κόστος να πέφτει συνέχει (δεν υπάρχουν φθίνουσες αποδόσεις) καθώς αυξάνονται οι πελάτες . Σκεφτείτε για έναν παραπάνω πελάτη δεν χρειάζεται να ξοδέψει παραπάνω χρήματα για υποδομές (τουλάχιστον ως επί το πλείστον). Με λίγα λόγια από αυτόν τον παραπάνω πελάτη βγάζει σχεδόν καθαρό κέρδος.

Αυτό δεν ισχύει. Πριν δώσεις μια υπηρεσία σε μια περιοχή υποτίθεται πως έχεις κάνει μια μελέτη και έχεις τον πιθανό αριθμό πελατών κατά χρόνο, το κόστος εγκατάστασης και συντήρισης και υπολογίζεις το κέρδος, το οποίο μπορεί να είναι αρνητικό αν δεν επαληθευτούν οι προσδοκίες.

George_Prix
24-04-08, 14:32
Δειξε μου τα και θα με πεισεις αλλα επειδη δεν απαντας για να υποστηριξεις αυτα που εγραψες με στοιχεια οπως πχ ποσο προσωπικο ανα συνδρομητη πρεπει να εχει μια εταιρεια που ειναι υποχρεωμενη να υποστηριζει το τηλεφωνικο δικτυο και στο τελευταιο χωριο μιας χωρας αμφισβητω ευθεως αυτα που λες οπως οτι δεν υπαρχει φορτος εργασιας η οτι εχει πολλες χιλιαδες ατομα που πρεπει να πληρωνονται.

Φιλε μου δεν εχω αναγκη να σε πεισω. :nono:

Φτανει που σαν εμενα εχουν πειστει δεκαδες χιλιαδες χρηστες και η φυγη αρον αρον απο τον ΟΤΕ δεν εχει σταματημο. :twisted:

Τα μονα στοιχεια που εχω ειναι η προσωπικη μου εμπειρια οπως και αυτη απο μερικες δεκαδες φιλους μου, που φυγανε τρεχοντας, με το που υπηρξε στην περιοχη τους διαθεσιμοτητα απο εναλλακτικους παροχους.

Οι μονοι που ξερω να εχουν μεινει στον ΟΤΕ, ειναι ατομα που ζουνε σε περιοχες που δεν καλυπτονται απο εναλλακτικους παροχους και η γιαγια μου. :p

Σιγουρα μια ακομα κατηγορια ατομων που εχει μεινει στον ΟΤΕ ειναι αυτοι που αρνουνται καθε τι νεο και παντα σκεπτονται "ασε μωρε, για αλλαγες ειμαστε τωρα.......?"

emeliss
24-04-08, 14:40
Αυτοί που έχουν μείνει στον ΟΤΕ το έκαναν για πολλούς λόγους. Επίσης αυτοί που γυρίζουν στον ΟΤΕ έχουν πολλούς λόγους που αφήνουν τους εναλλακτικούς.

Το θέμα είναι πως ο φόρτος εργασίας του ΟΤΕ έχει μεγαλώσει και ας έχουν λιγοστέψει οι πελάτες λιανικής του. Υπάρχουν περισσότερα προϊόντα και υπηρεσίες στην αγορά για την λιανική και έχει και την υποστήριξη των εναλλακτικών σε βρόχους αλλά και σε δίκτυο κορμού.

Antre
24-04-08, 15:35
Αυτό δεν ισχύει. Πριν δώσεις μια υπηρεσία σε μια περιοχή υποτίθεται πως έχεις κάνει μια μελέτη και έχεις τον πιθανό αριθμό πελατών κατά χρόνο, το κόστος εγκατάστασης και συντήρισης και υπολογίζεις το κέρδος, το οποίο μπορεί να είναι αρνητικό αν δεν επαληθευτούν οι προσδοκίες.

Κοίτα μιλάω για Μέσο Κόστος που ισούτε με το Σταθερό + Μεταβλητό Μέσο Κόστος ( AC=ΑFC + ΑVC= (FC+VC)/Q ), δηλαδή το κόστος ανά μονάδα προϊόντος ή πελάτη στην περίπτωση των τηλεπικοινωνιών (δηλαδή εταιρία παροχής υπηρεσιών) . Δεν μιλάμε για εργοστάσιο παραγωγής αυτοκινήτων για να αυξήσει την παραγωγή αυξάνει και το προσωπικό... όμως από κάποιο σημείο (εφόσον δεν έχει προχωρήσει σε επέκταση) προχωράμε στις φθίνουσες αποδώσεις κλίμακας... δηλαδή καθώς αυξάνω τα Μεταβλητό Κόστος VC (πχ εργάτες) δεν αυξάνει αντίστοιχα η παραγωγή ... οπότε σιγά σιγά το Μέσο Κόστος αυξάνει

Αντίθετα στις τηλεπικοινωνίες όχι μόνο δεν έχουμε φθίνουσες αποδώσεις κλίμακας αλλά παραμένουμε συνεχώς στις θετικές αποδώσεις κλίμακας... δηλαδή το ίδιο προσωπικό αρκεί και για 100 πελάτες αλλά και για 101... και όσον αφορά τις υποδομές πίστεψε με μιλάμε απλά για βελτιώσεις... σε καμία περίπτωση για να διπλασιάσεις τους πελάτες που μπορείς να καλύψεις δεν θα διπλασιαστεί το Σταθερό Κόστος ( FC )

Αν υποθέσουμε ότι τα έσοδά μας από κάθε πελάτη Q είναι Ρ τότε τα κέρδη μας είναι P*Q - AC*Q = p*Q - [(FC+VC)/Q]*Q= P*Q - (FC+VC) Άρα τα κέρδη μας από κάθε επιπρόσθετο πελάτη προκύπτει παραγωγίζοντας το ως προς Q... επειδή όμως του συνολικό κόστος είναι σταθερή τιμή (η μεταβολή του σε σχέση με την παραγωγική διαδικασία μεταβάλετε σε αμελητέα ποσοστά δηλαδή τεράστιο Q) τότε => Κέρδη από επιπρόσθετο πελάτη = P

Για περισσότερες πληροφορίες ψαξε Μικροικονομία και Μέσο Κόστος

@ ADSLgr.com All rights reserved.