PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x 24 mbps στο Ηράκλειο



diegito
15-04-08, 10:30
Γεια σας. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν βαλώ 24αρα γραμμη conn-x στο Ηράκλειο Κρήτης (περιοχή Λ. Κνωσσού) μέχρι τι ταχυτητα θα πιάνω? Θα παίζει στα 24 ή πολύ λιγότερο?

pnikolo
15-04-08, 10:46
Γεια σας. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν βαλώ 24αρα γραμμη conn-x στο Ηράκλειο Κρήτης (περιοχή Λ. Κνωσσού) μέχρι τι ταχυτητα θα πιάνω? Θα παίζει στα 24 ή πολύ λιγότερο?

Αναλογα τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου. Αν εχεις καποια συνδεση μες μας να σου πουμε ποσο περιπου θα πιανεις :hmm:

gioair
19-06-08, 10:55
Καλημέρα
Είμαι καινούριοσ στην παρέα και θα ήθελα μια βοήθεια
Μένω στην Νέα Αλικαρνασσό Ηρακλείου Κρήτης Οδό Ηροδότου και θέλω να βάλω conn-x ξέρει κανείς σε ποιό κέντρο ανήκω και μέχρι πόσα mbs θα πιάνω?

Ευχαριστώ

hel
20-06-08, 10:01
Καλημέρα
Είμαι καινούριοσ στην παρέα και θα ήθελα μια βοήθεια
Μένω στην Νέα Αλικαρνασσό Ηρακλείου Κρήτης Οδό Ηροδότου και θέλω να βάλω conn-x ξέρει κανείς σε ποιό κέντρο ανήκω και μέχρι πόσα mbs θα πιάνω?

Ευχαριστώ

Έχεις adsl?

jpan
21-06-08, 12:39
Γεια σας. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν βαλώ 24αρα γραμμη conn-x στο Ηράκλειο Κρήτης (περιοχή Λ. Κνωσσού) μέχρι τι ταχυτητα θα πιάνω? Θα παίζει στα 24 ή πολύ λιγότερο?

Πόσο περίπου απέχεις από το κέντρο του ΟΤΕ? Αν είσαι περίπου στο χιλιόμετρο θα παίζει τουλάχιστον 8-12Μbps

gioair
22-06-08, 21:29
Έχεις adsl?

οχι δεν εχω βάλει τπτ προς το παρο. Εκανα μια απλή σύνδεση τηλεφώνου PSTN και όπου να ναι θα βάλω και conn-x και γι'αυτο ρωτάω για να ξέρω τι θα βάλω
Ευχαριστώ

gvenos
22-06-08, 21:32
χωρίς στατιστικά γραμμής και ειδικά χωρίς το attenuation σου, είναι δύσκολο να σου πούμε μέχρι πόσο μπορείς να πιάνεις

androu
22-06-08, 21:39
οχι δεν εχω βάλει τπτ προς το παρο. Εκανα μια απλή σύνδεση τηλεφώνου PSTN και όπου να ναι θα βάλω και conn-x και γι'αυτο ρωτάω για να ξέρω τι θα βάλω
Ευχαριστώ

παίρνει απο Αριάδνη και είναι πάνω απο 2Km.
Εμένα που είμαι Πόρο δεν παίζει πάνω απο 4 λόγω κακών στατιστικών γραμμής

hel
22-06-08, 23:44
οχι δεν εχω βάλει τπτ προς το παρο. Εκανα μια απλή σύνδεση τηλεφώνου PSTN και όπου να ναι θα βάλω και conn-x και γι'αυτο ρωτάω για να ξέρω τι θα βάλω
Ευχαριστώ

Βρες κανέναν στην περιοχή σου που να έχει (κανένα κατάστημα πχ) να τον ρωτήσεις για να ξέρεις ακριβώς τι att έχουν εκεί.
Αλλιώς, αν είσαι στα 2 km όπως λέει ο φίλος παραπάνω θα πιάνεις καμιά 12άρα.

1wraith1
23-06-08, 20:11
παίρνει απο Αριάδνη και είναι πάνω απο 2Km.
Εμένα που είμαι Πόρο δεν παίζει πάνω απο 4 λόγω κακών στατιστικών γραμμής

Σε ευθεία γραμμή είναι σίγουρα πάνω από 3-4 km από Αριάδνη, οπότε τα καλώδια είναι παραπάνω. Εδώ Καινούρια Πόρτα είμαι εγώ και απέχω 1,9 km.

Μα καλα, ολόκληρη Αλικαρνασσός , και δεν έχει τηλ/κο κέντρο; Ήμαρτον! :shock::shock::stunned:

amwnra
24-06-08, 11:45
Σε ευθεία γραμμή είναι σίγουρα πάνω από 3-4 km από Αριάδνη, οπότε τα καλώδια είναι παραπάνω. Εδώ Καινούρια Πόρτα είμαι εγώ και απέχω 1,9 km.

Μα καλα, ολόκληρη Αλικαρνασσός , και δεν έχει τηλ/κο κέντρο; Ήμαρτον! :shock::shock::stunned:


εχει αλλα δεν ξερω που ακριβως ειναι,
εγω ειμαι φορτετσα και παρολο που συμφωνα με τον οτε εχουμε χαλια δικτυο κλειδωνω στα 20 και κατεβαζω παντα πανω απο 1.7 download.
μπορεισ να κανεισ αιτηση για 24 και βλεπεισ στα ποσο κλειδωνεις,αν κλειδωνεις χαμηλα την κανεις 8.

1wraith1
24-06-08, 12:26
εχει αλλα δεν ξερω που ακριβως ειναι,
εγω ειμαι φορτετσα και παρολο που συμφωνα με τον οτε εχουμε χαλια δικτυο κλειδωνω στα 20 και κατεβαζω παντα πανω απο 1.7 download.
μπορεισ να κανεισ αιτηση για 24 και βλεπεισ στα ποσο κλειδωνεις,αν κλειδωνεις χαμηλα την κανεις 8.

Μια χαρά σε βρίσκω!

Εγώ αν και εκτός τειχών είμαι, όπως είπα, Αριάδνη και κλειδώνω στα 16κάτι με max d/l 1,7 Mb/sec.

Γενικά όμως η δομή του δικτίου στο Ηράκλειο είναι παράλογη. Δηλαδή από το κέντρο Κνωσσού απέχω 200-300m και όμως είμαι Αριάδνη. Πάντως κέντρο Ν. Αλικαρνασσού δεν έχει στον χάρτη του adslgr.

........Auto merged post: 1wraith1 πρόσθεσε 3 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


οχι δεν εχω βάλει τπτ προς το παρο. Εκανα μια απλή σύνδεση τηλεφώνου PSTN και όπου να ναι θα βάλω και conn-x και γι'αυτο ρωτάω για να ξέρω τι θα βάλω
Ευχαριστώ

Πάντως, τώρα που το θυμήθηκα, αν πας στο κατάστημα του ΟΤΕ, βλέπουν στο πρόγραμμα την απόσταση από το κέντρο και σου λένε τη μέγιστη θεωρητική ταχύτητα. Η πραγματική θα εξαρτηθεί και από άλλους παράγοντες όπως από την ποιότητα των καλωδίων.

amwnra
24-06-08, 13:10
Ουτε εμενα μου βγαζει το κεντρο φορτετσα στο χαρτη....
το παραλογο ειναι οτι ενω ειμαι φορτετσα μου το βγαζει οτι ανηκω στην κνωσσο,τη να πω αβυσσος η ψυχη του οτε.......

@ ADSLgr.com All rights reserved.