PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή σύνδεσης



Gio Alex
15-04-08, 13:35
Η ιστορία έχει εως εξής:

Ύστερα από 2μιση μήνες και 2 αποτυχημένες αιτήσεις έλαβα το πολυπόθητο μήνυμα ότι η σύνδεση πραγματοποιήθηκε με επιτυχία. Το μόνο που απέμενε ήταν να έρθει ο τεχνικός για να κάνει την σύνδεση στην καλωδίωση της πολυκατοικίας. Ο τεχνικός ήρθε, δεν βρήκε σήμα και έφυγε. Δηλώθηκε βλάβη κτλ. Ο τεχνικός ξαναήρθε, δεν βρήκε πάλι σήμα (ενώ από τον ΟΤΕ είχε σταλεί σήμα ότι είχε λυθεί το πρόβλημα), ξανά βλάβη κοκ. Η ιστορία επαναλήφθηκε 3-4 φορές ακόμα, με τελευταία επίσκεψη του τεχνικού στις 26/1.

Από τότε παίρνω τηλέφωνα και μου απαντούν ότι θα έρθει ο τεχνικός, είστε σε σειρά προτεραιότητας, την επόμενη βδομάδα θα επικοινωνήσουν για να κανονίσετε μέρα κτλ. Τελικά αποφάσισα να διακόψω την σύνδεση, αφού δεν έβλεπα φως. Ξέχασα να πω ότι στο διάστημα αυτό οι λογαριασμοί έρχονταν κανονικά, τους οποίους φυσικά και δεν πλήρωσα, αν και με ενημέρωσαν ότι αν δεν εξοφληθούν άμεσα θα μου διακόψουν την σύνδεση!!!

Σε επικοινωνία που είχα για να ρωτήσω τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να διακόψω την σύνδεση ρώτησα και για το τέλος διακοπής (45 ευρώ). Φυσικά και θα το πληρώσετε μου είπε η κοπέλα, εφόσον δεν έχει παρέλθει το 12μηνο. Μα αφού δεν έχω σύνδεση της λέω. Και με τους λογαριαμούς τι γίνεται? Θα μιλήσετε με το λογιστήριο για να γίνει κάποιος διακανονισμός. ΜΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!! ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΘΕΙ!!! Και αν δεν πληρώσω για τους 12 μήνες και λήξει το συμβόλαιο τι θα γίνει? Θα κινηθούμε νομικά εναντίον σας!!!! Μετά θα φταίω εγώ αν πάω και τους το κάψω το μπου**ελο τους???

ariadgr
15-04-08, 15:38
Στείλε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μην πληρώνεις τίποτα αν δεν ενεργοποιηθεί η γραμμή.
Κανένας λογαριασμός δεν έπρεπε να σου έρθει προτού ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, αφού η χρέωση ξεκινά από τη μέρα ενεργοποίησης.
Και εννοείτε ότι ούτε τέλος απενεργοποίησης θα πληρώσεις αν δεν καταφέρουν να σου ενεργοποιήσουν τη γραμμή.

Gio Alex
15-04-08, 15:54
Το θέμα είναι ότι έχω ήδη 4 λογαριασμούς στα χέρια μου (απλήρωτους βέβαια). Και εννοείται ότι δεν πληρώνω μια που να κωλοχτυπιούνται όλοι εκεί μέσα...

traderman
16-04-08, 12:39
Gio Alex η vodafone το κανει αυτο?

Gio Alex
16-04-08, 13:42
Το όλα σκηνικό είναι με την Vodafone

chrismasgr
16-04-08, 16:55
Να ρωτήσω κάτι όμως δεν πρέπει να πληρώσει το τηλέφωνο που ήδη χρησιμοποιεί ; Δεν είναι ενιαίος ο λογαριασμός;

Aias
16-04-08, 20:20
Αν δεν κανω λαθος στην vodafone ερχονται χωρια λογαριασμοι για το τηλεφωνο και για το internet.Αν δεν πληρωσες του internet καλα εκανες αλλα του τηλεφωνου πρεπει να τους εξοφλησεις αν δεν το εχεις κανει.

Gio Alex
17-04-08, 00:56
Ευτυχώς είναι ξεχωριστοί λογαριασμοί. Και το τηλέφωνο το πληρώνω κανονικά. Απλά θα την κάνω μόλις τελειώσει το συμβόλαιο και στο σταθερο και στο κινητό, γιατί έχω σπαστεί απίστευτα με τα σκηνικά αυτά.

ATG
17-04-08, 07:48
Πατατα σου ειπαν.
Καλεσε ξανα η πηγαινε σε καταστημα να κανεις αποσυνδεση και ζητα πιστωση γιατι δεν εχεις συνδεθει ποτε.

revolvergr
09-05-08, 16:48
Μηπως ξερει κανεις ποιος ειναι ο αριθμος φαξ για να γινει η διακοπη για το double play plus?ο εξοπλισμος επιστρεφεται?

Cacofonix
09-05-08, 21:15
Μηπως ξερει κανεις ποιος ειναι ο αριθμος φαξ για να γινει η διακοπη για το double play plus?ο εξοπλισμος επιστρεφεται?
Ο εξοπλισμός επιστρέφεται. Αν εντός 30 ημερών από την ημ/νια ενεργοποίησης, διακόψεις, δεν πληρώνεις τπτ.
Τι έγινε; Γιατί θες να φύγεις κι εσύ;

revolvergr
10-05-08, 03:02
Γιατι μου ειπαν πως η αιτηση ακυρωθηκε και μαλλον προβλεπεται μακρυς ο δρομος μεχρι την ενεργοποιηση......Επισης βλεπω οτι η Vivodi που ειμαι ηδη συνδρομητης εβγαλε το πακετο με τα 19.90 και νομιζω οτι ειναι πιο δελεαστικη προσφορα (παρολο που μου εχουν κανει την ζωη δυσκολη με τα προβληματα που εχουν).
Για την ακυρωση πρεπει να παω σε καταστημα vodafone ή θα στειλω φαξ?

Vasilis32
10-05-08, 17:02
Εγώ πήγα σε κατάστημα για αίτηση διακοπής αλλά για άλλο λόγο.. Το θέμα είναι αφού έκανα την αίτηση με πήραν τηλ και μου είπαν ότι το πρόβλημα θα λυθεί άμεσα, τους είπα ότι πολύ καιρό έχω κάνει υπομονή και δεν κάνω άλλο. Τότε μου είπαν σε 3 μέρες όλα θα είναι οκ, και αν δεν γίνει τπτ να συνεχίσω την διαδικαία διακοπής. Και σε 3 μέρες ξαφνικά όλα καλά!! Δλδ 2 μήνες με ταλαιπωρούσαν και όταν είδαν ότι θα χάσουν πελάτη ξαφνικά βρήκαν τι φτάει και φυσικά όχι ο ΟΤΕ....όπως ισχυρίζονταν.

xmperop1
15-05-08, 09:08
Εγώ πήγα σε κατάστημα για αίτηση διακοπής αλλά για άλλο λόγο.. Το θέμα είναι αφού έκανα την αίτηση με πήραν τηλ και μου είπαν ότι το πρόβλημα θα λυθεί άμεσα, τους είπα ότι πολύ καιρό έχω κάνει υπομονή και δεν κάνω άλλο. Τότε μου είπαν σε 3 μέρες όλα θα είναι οκ, και αν δεν γίνει τπτ να συνεχίσω την διαδικαία διακοπής. Και σε 3 μέρες ξαφνικά όλα καλά!! Δλδ 2 μήνες με ταλαιπωρούσαν και όταν είδαν ότι θα χάσουν πελάτη ξαφνικά βρήκαν τι φτάει και φυσικά όχι ο ΟΤΕ....όπως ισχυρίζονταν.

Τώρα κάτι μας είπες.:whistle:

Gio Alex
18-05-08, 17:35
πάντως δούλεψε η απειλή, γιατί εκτός του ότι μου πρότειναν να μου δώσουν δωρεάν την vmcc, ήρθε τεχνικός τους Κυριακή 10μισή το πρωί και έκανε τις τελευταίες συνδέσεις. και τώρα εγώ αναρωτιέμαι, 4 μήνες που περίμενα σαν μαλάκας, πάλι ο ΟΤΕ έφταιγε??

Gio Alex
19-05-08, 10:44
Πάντως από την στιγμή που πήγα τον εξοπλισμό πίσω για ακύρωση:

ΚΑΙ vmcc πρότειναν να μου δώσουν

ΚΑΙ τηλέφωνα συνέχεια από τους τεχνικούς για να κλείσουμε ραντεβού να έρθουν στην πολυκατοικία να κάνουν τις τελικές συνδέσεις

ΚΑΙ Κυριακή στις 11 το πρωί ήρθε για να συνδέσει (ενώ πρώτα τους παρακάλαγα να έρθουν μετά τις 5 το απόγευμα που γύριζα σπίτι)

ΚΑΙ τηλέφωνο με πήραν την επόμενη για να ρωτήσουν αν όλα είναι οκ

Ενώ για 4 μήνες κουβέντα. Έπρεπε να φτάσει ο κόμπος στο χτένι...

xmperop1
19-05-08, 13:44
πάντως δούλεψε η απειλή, γιατί εκτός του ότι μου πρότειναν να μου δώσουν δωρεάν την vmcc, ήρθε τεχνικός τους Κυριακή 10μισή το πρωί και έκανε τις τελευταίες συνδέσεις. και τώρα εγώ αναρωτιέμαι, 4 μήνες που περίμενα σαν μαλάκας, πάλι ο ΟΤΕ έφταιγε??

Το πότε ενεργοποιήθηκε η γραμμή σου από τον ΟΤΕ μπορείς να το μάθεις σε κάποιο οτεσοπ πιστεύω αν ξέρεις τον αριθμό του βρόχου σου η με τον αρ.τηλ. αν έκανες φορητότητα.
Αν δεν βγάλεις άκρη στείλε μου pm.

onefluffycloud
23-05-08, 11:42
Καλημέρα,
έχω κάνει αίτηση για νέα γραμμή (double play) στη HOL από το Σεπτέμβρη και δεν με έχουν ενεργοποιήσει.
Θέλω να τους στείλω fax να τους ζητήσω διακοπή.
Έχω παραλάβει τον εξοπλισμό.
Τι θα γίνει με αυτόν; θα μου τον ζητήσουν πίσω;

Gio Alex
23-05-08, 11:53
Καλημέρα,
έχω κάνει αίτηση για νέα γραμμή (double play) στη HOL από το Σεπτέμβρη και δεν με έχουν ενεργοποιήσει.
Θέλω να τους στείλω fax να τους ζητήσω διακοπή.
Έχω παραλάβει τον εξοπλισμό.
Τι θα γίνει με αυτόν; θα μου τον ζητήσουν πίσω;

Φυσικά και θα στον ζητήσουν πίσω. Δεν ξέρω μόνο τι γίνεται με την περίπτωση που έχεις πληρώσει χρήματα...


Το πότε ενεργοποιήθηκε η γραμμή σου από τον ΟΤΕ μπορείς να το μάθεις σε κάποιο οτεσοπ πιστεύω αν ξέρεις τον αριθμό του βρόχου σου η με τον αρ.τηλ. αν έκανες φορητότητα.
Αν δεν βγάλεις άκρη στείλε μου pm.


Τnx, πάντως δεν θα χρειαστεί γιατί με σύνδεσαν. Και ο άγιος φοβέρα θέλει...

onefluffycloud
24-05-08, 17:34
Φυσικά και θα στον ζητήσουν πίσω. Δεν ξέρω μόνο τι γίνεται με την περίπτωση που έχεις πληρώσει χρήματα...

δεν έχω πληρώσει τίποτα

gmitsiou
26-05-08, 01:31
δεν έχω πληρώσει τίποτα

Δεν θα πληρώσεις τίποτε απολύτως.
Πρώτα από όλα δεν πρέπει να τα ρίχνουμε από την πρώτη στιγμή λέγοντας δεν με σύνδεσαν!Καμία εταιρεία δεν έχει διάθεση να μην συνδέσει.Και στο λέω αυτό διότι πάρα πολλά λάθη γίνονται από τα ίδια καταστήματα!Κάλεσε 13830 να σε ενημερώσουν για την πορεία της αίτησης!Η αλλιώς στείλε μου pm να επικοινωνήσω με τα κεντρικά να σε ενημερώσω με την σειρά μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.