PDA

Επιστροφή στο Forum : Execute via PHP



Voldemort
02-08-05, 20:26
Θα ήθελα να ξέρω, πως μπορώ (αν μπορώ) να τρέξω ένα πρόγραμμα μέσω PHP.

πχ θέλω, όταν επισκέπτομαι αυτήν την php σελίδα, να ξεκινάει κάτι από τον υπολογιστή μου, πχ το word. Κάπως έτσι



blah blah ('D:\Program Files\Microsoft Word\blah blah\MS Word.exe')


Γίνεται κάτι τέτοιο?

alefgr
03-08-05, 03:04
Με version 4 PHP...

exec("D:\\Program Files\\Microsoft Word\\blah blah\\MS Word.exe");

Voldemort
03-08-05, 11:03
PHP 4 έχω, έβαλα


<?php
exec("C:\\Program Files\\Microsoft Works\\MSWorks.exe");
?>


αλλά δεν ξεκινάει τπτ.... :/ Ούτε κανένα Error/Warning βγάζει

ttjoum
03-08-05, 13:23
Στο php.net βρήκα το παρακάτω:

For those having a problem executing an exe on Windows, try changing the current working directory to the executable's directory.
<?php
chdir($executable_directory_path);

// Once you have changed the directory try calling exec, system... etc.
exec($cmd);
?>

Δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί το cmd.exe και χρειάζεται τίποτα permissions.

alefgr
04-08-05, 01:42
Δεν είναι απαραίτητο η αλλαγή του current directory γιατί μπορώ και τρέχω αρχεία μέσα από το folder System32 των Windows. Ίσως να υπάρχει πρόβλημα με τις ρυθμίσεις στο ini αρχείο του PHP και το δικαίωμα εκτέλεσης εντολών.

kenji
09-05-06, 12:01
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάποια άκρη. Μήπως κάποιος μπορεί να δώσει μια βοήθεια παρακαλώ?

Έχω δοκιμάσει διάφορες παραλλαγές αυτών που υπάρχουν στο Link αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έχω xampp σε windows xp.
http://gr.php.net/function.exec

kenji
09-05-06, 16:48
Τελικά η λύση δόθηκε ως εξής. Αφού απεγκατέστησα τα xampp και εγκατέστησα τα wamp στην αρχή σχεδόν τα ίδια προβλήματα είχα. Όταν πήγα στα services του wampapache επέλεξα το Local system account να μπορεί να κάνει interact με το desktop. Μετά όλα δούλεψαν κανονικά.

bill2003
10-05-06, 09:29
Στο XAMP δεν μπορούσε να γίνει κάτι άναλογο?

@kenji: Δηλάδή κάτι με τα permissions έφταιγε? Τι εννοείς "interact με το desktop"? Α ρε Μήτσο εσύ και οι φίλοι σου :lol:

kenji
10-05-06, 10:59
bill2003 κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο γινόταν και στο xampp αλλά δεν είχα σκεφτεί να ψάξω στα services. Αν δεν ήταν ο Μήτσος και εσείς παραπλέυρως ίσως να μην το σκεφτόμουνα και για το wamp.

Από αυτά που είχα διαβάσει στο net προσπαθούσα το πρόβλημα να το εντοπίσω κάπου στο httpd.conf ή στο php.ini. Αυτό με τα permissions που λες εκεί περίμενα να το βρω, ή σε κάτι παραπλήσιο με το safe mode, με τις καταλήξεις που δεν επιτρέποται να τρέξουν. Και πάλι τι εννοείς εσύ λέγοντας permissions δε μπορώ να σου πω ότι καταλαβαίνω ακριβώς σε τι αναφέρεσαι.

Σχετικά με το "interact με το desktop" στο servise του wampapache που τρέχει στα Windows, στην καρτέλα Log αν έχεις επιλεγμένο το local system account έχει από κάτω μια επιλογή interact with desktop. Τικάρωντας την αυτή έπαψα να έχω πρόβλημα. Ότι μπερδεύτηκα, και προσπαθώ να καταλάβω ένας χρήστης που βλέπει από άλλο μηχάνημα τη σελίδα αν έχει σχέση με το Local system account, αυτό είναι μια άσπρη(sic) αλήθεια. Btw αυτό το βρήκα εκ των υστέρων και σε ένα post 2-3 γραμμών στο manual της php για την System.

Έχεις δίκιο για το έμμεσο κράξιμο αλλά παρα-ιατρικός είμαι φίλε μου που κάνω μεταπτυχιακό στο ΠΕΖ. Δεν είμαι μηχανικός ούτε πληροφορικός. Πολλά πράγματα δεν τα έχω ξανακούσει ή δεν είμαι εξοικοιωμένος. :)

EDIT:
Μόλις τώρα πρόσεξα το avatar σου και κατάλαβα τι εννοούσες με το "όπως σε ρωτάω και αλλού". ουγκ...:oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.